De nieuwe Ziektewet Zuiderzeefonds goedgekeurd. Zaterdag 29 Juni 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9Vo2 Verdere inpoldering van het gebied der vroegere Zuiderzee in uitzicht gesteld. VERBETERING DER TERTIAIRE WEGEN HET COLLEGE VAN GED. STATEN IN NOORDHOLLAND. Voornaamste wijzigingen. INSCHRIJVINGSPLICHT VOOR GEZINS LEDEN VAN WERKLOOZEN. Eerste Kamer. De stichting „Joodsche Arbeid" levert geen concurrenten voor onze eigen arbeiders. De begrooting van het Zuiderzeefonds die Donder dag j.1. in de Eerste Kamer is behandeld, bevat een .vrij groot aantal memorieposten. Deze posten vertolken in het algemeen vrome wen- echen, die wel op de begrooting blijven staan, maar in het loopende begrootingsjaar nog niet onder handen zullen worden genomen. Nu zijn dergelijke posten, dergelijke verlangens dus, bij een zoo gloednieuwe onderneming als de drooglegging van de voormalige Zuiderzee, in het ge heel niet te verwonderen, doch integendeel zeer goed te begrijpen. Nog wel tal van jaren zal op deze be grooting dan ook een groot aantal „memorieposten" voorkomen. Laat ons hopen, dat de economische po sitie van ons land het mogelijk zal maken zoo lang zamerhand al die memorieposten in daden om te zetten. Een dezer posten trekt echter steeds de groote aan dacht van onze Kamerleden en Senatoren. En wel de inpoldering van den Noord-Oostelijken polder. Het is voor velen en zeker niet het minst voor Minister Colijn een ergernis dat de oorspronkelijke post van f2 millioen is vervangen door een nietszeg gende memoriepost. Maar helaas laat den treurigen toestand van 'slands finantiën een onmiddellijken voortgang der inpoldering niet toe. Bij de besprekingen in de Eerste.Kamer bleek even wel, dat Minister Van Lidt de Jeude er niet aan denkt van uitstel afstel te maken. Als het voorgestel de bezuinigingsontwerp wordt aangenomen en 's lands finantiën het ook maar eenigszins toelaten, zal onmid dellijk tot verdere inpoldering worden overgegaan. Stelt Zijn Excellentie als eerste voorwaarde een sluitend of nagenoeg sluitend budget, als tweede eisch noemde de minister, dat de kosten van landaanwin ning niet meer dan ongeveer f 2500.— per hectare (be huisd) zullen mogen bedragen. Mr. A. van der Hoeven, die hiermede, evenals de heeren Van den Bergh en Citters, accoord kan gaan zou nog een derde voorwaarde willen stellen. Hem is de gedachte onverdraaglijk, dat het zoutgehalte van het meer Flevo hooger zal zijn dan bij een ordentelijk binnenmeer oorbaar schijnt. En aangezien hij vreest, dat de aanleg van den Noordoostelijken polder vooral in droge perioden een nadeeligen invloed op bedoeld gehalte zal hebben, wenscht hij absoluut betrouw bare en geruststellende gegevens nopens de ontzilting van het meer Flevo, voordat hij van verdere indij king wil weten. Wacht tot 1939 of 1940, smeekt de christelijk-historische afgevaardigde. Minister Van Lidt de Jeude echter schijqnt de ver vulling van die derde voorwaarde (uitstel van ten minste vier of vijf jaren) onnoodig te achten. Men kan volgens hem ook te zwaar tillend zijn. Het drinkwaterleidingsvraagstuk treedt bij deze zaak op den voorgrond. Aanvankelijk, aldus de mi nister van waterstaat, heeft men slechts een ontzilting op het oog gehad, waarbij de aangrenzende gewesten konden worden voorzien van water met een zoodani, chloorgehalte, dat het practisch uit een oogpunt van landbouw en veeteelt als '.yzoet water" zou mogen worden aangemerkt. In 1931 echter is op een genees kundig congres de wensch geuit, dat het meer Flevo dienstbaar zou worden gemaakt aan de drinkwater voorziening des lands. Wordt bedoeld meer gebezigd als prix d'eaii voor drinkwatervoorziening, dan moet het chloorgehalte veel geringer zijn dan wanneer louter landbouwbelangen in het spel zijn. Bij leidin, water is een laag chloorgehalte eisch, niet zoozeer voor het drinkwater zelf als voor het waschwater, dat niet te „hard" mag zijn. Die zaak is nu nog in onderzoek; deskundigen van naam houden zich er mede bezig. Vrees voor tekorten houdt den minister eerder verre van dien nieuwen polder dan zoetwaterliefde. Maar opgegeven zijn de vroegere plannen in geenen deele en spoedig zal een wetsontwerp tot reorganisatie van de diensten en lichamen die bij de Zuiderzeewerken betrokken zijn, aan de Staten-Generaal worden voor gelegd. In den nieuwen Wieringermeerpolder bevindt zich, naar men weet, het zoogenaamde Joodsche Werk kamp, dat circa 150 jonge uitgeweken Duitsche Is raëlieten opleidt voor landbouw of ambacht in Pa lestina. Na een opleiding van een paar jaar zullen zij ons land verlaten. In gelijke mate als bij de overige pachten wordt een pachtsom geheven. Het anti-revolutionaire Kamerlid jhr. van Citters maakte zich er ietwat bezorgd over, dat een deel de zer menschen in ons land zou blijven „hangen" maar de minister wist hem gerust te stellen en zegde een nauwkeurige controle toe. Trouwens vóór 1937 eindigt de pacht en de regee ring staat dan volkomen vrij tegenover een bezoek om verlenging (blijkbaar zijn de pachtwetten niet bin dend voor de regeering zelf. Red). De minister deelt mede, dat de afspoeling aan de Texelsche kust de aandacht der regeering heeft. Wellicht zal een tweetal dijken noodzakelijk blijken. De behandeling van de begrooting van het ver- keersfonds gaf den heer Moltmaker (s.d.) gelegenheid op te komen tegen de lange werktijden der chauf feurs en de lage taxitarieven. Nogal forsch noemde hij dit oneerlijke concurrentie, cadeaustelsel, ja zelfs oplichting. Ook becritiseerde hij de samenstelling der verkeerscommissie, die geen enkel arbeidsverte- genwoordiger telt. Nadat nog de heer Otten (v.d.) een verbetering der tertiaire wegen had bepleit, kwam de Minister van Waterstaat aan het woord, die betoogde dat de coördinatie van het verkeer nog in haar beginstadi um is. Men kan nog niet precies aangeven, waaruit het vraagstuk bestaat. Wel wint meer en meer het begrip veld, dat het verkeer gebaseerd zij op oeco- nomischen grondslag. Het stelsel van gunning of concessies bedoelt niet, een verkeers tak onmogelijk te maken of onnoodig te belasten, maar wel, hem onder redelijke voorwaarden te doen voortbestaan. Uit het werkfonds is dit jaar 14 millioen voor we genverbetering beschikbaar gesteld. De verlichting van Rijkswegen heeft spr's bijzon dere aandacht. Zij staat in nauw verband met de constructie der wegen en is belangrijk, ook als mid del om de verblinding door de auto's tegen te gaan. Het oogenblik nadert, waarop voldoende gegevens beschikbaar zullen zijn. Het laat zich aanzien, dat zeer binnenkort een aanvang kan worden gemaakt met de verlichting van den Rijksweg Amsterdam- Haarlem. Spr. kan op het oogenblik niet beoordeelen, of en in hoeverre het toezicht op het verkeer moet worden uitgebreid. Een lijst van 800 dooden en 12.000 géwon- den toont wel het verkeersgevaar. Aan Hoornbrug, Overschie enz. zal spr. de noodige aandacht schenken De puzzle van Overschie zal spoedig worden opgelost. Naar spr. hoopt, zullen zeer spoedig tot een oplos sing komen de problemen, door den heer Moltmaker genoemd. De wettelijke aansprakelijkheid zal spoedig haar beslag krijgen. Men is het er nu over eens. Een regeling van de dienst- en rusttijden van chauffeurs zal voorwaarde zijn voor concessies en gunningen. Zijn Excellentie wees er verder op dat het niet wenschelijk is de verkeerscommissie, die pas haar werkzaamheden is begonnen, nu al direct weer uit te breiden. Hij had in het geheel geen bezwaar tegen een vertegenwoordiger der arbeidersbeweging. Aan de commissie is zeer nadrukkelijk opgedragen, de organisaties te hooren. Een wetsontwerp nopens de tertiaire we gen heeft spr.'s departement naar de pro vinciale besturen gezonden. De heer Moltmaker (s.d.) repliceert, den minister dankende voor zijn toezegging. De Kamer neemt het wetsontwerp zonder hoof delijke stemming aan. De vergadering wordt om kwart over vier verdaagd. De positie van de liberalen. Het is een oude grief van de liberalen, dat hunne statenfractie in deze provincie, ofschoon de derde in grootte, niet vertegenwoordigd is in het college van Gedeputeerden. Ditmaal scheen er kans te zijn, dat aan dit onrecht in meer of mindere mate een einde zou komen. De andere fracties lieten namelijk den zesden zetel over aan de liberalen en vrijzinnig-demo craten tezamen. Het leek gewenscht den zittenden van de Gedepu teerde, mr. Slingerberg, te handhaven, maar de libe ralen stelden den eisch, dat deze, mocht hij binnen vier jaar weggaan, zou worden opgevolgd door één hunner. De vrijzinnig-democraten weigerden echter in deze schikking te treden en zoo staat de zaak dus weder op losse schroeven, aldus de Amsterdamsche corr. van de N. R. Ct. In verscheidene landen worden voorberei dingen getroffen om met vliegtuigen of lucht ballons een zoo groot mogelijke hoogte te bereiken. Een Fransche ingenieur heeft zich deze „conjunctuur" ten dienste gemaakt door een luchtdicht „duikerpak" voor het oponthoud in de stratosfeer te contrueeren. Het pak, dat we hierboven in de luchtdruk kamer van het Parijsche vliegveld zien be proeven is zeer licht, wat natuurlijk van groot belang is (het weegt slechts 14 K.G.) en daarenboven ook heel soepel, zoodat de inzittende er zich gemakkelijk in kan be wegen. In een persconferentie te Amsterdam heeft de Raad van Arbeid mededeeling gedaan omtrent de voor naamste wijzigingen, die in de ziektewet zijn aange bracht. Deze wijzigingen komen in hoofdzaak op het vol gende neer: Thans verzekerd, vroeger niet. Van hen, die vroeger niet voor verzekering in aan merking kwamen, zijn thans wel verzekerd de ar beider, in dienst van een rechtspersoon, optredende als hoofd of bestuurder der onderneming; de ar beider, in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, belast met de onmiddellijke leiding van een tak van dienst, de arbeider in dienst van een buitenlands ge vestigde onderneming, belast met de leiding der hier te lande verrichte werkzaamheden. Hij, die persoonlijk arbeid in aangenomen werk ver richt, die verband houdt met den in een onderne ming uitgeoefenden arbeid en die geen verzekerings- plichtig bedrijf ingevolge de Ongevallenwet uitoefent. Vaste provisiereizigers voor één firma (geen bijbe trekking). Thuiswerkers met niet meer dan 2 hulpen, werken de voor één of ten hoogste 2 werkgevers in bij Alge- meenen Maatregel van Bestuur te noemen bedrijven. Ambtenaren en personen in dienst van een publiekrechtelijk lichaam zijn alleen vrijge steld van den verzekeringsplicht, ten opzichte van hun dienstverhouding tegenover deze lichamen; in andere dienstverhoudingen zijn zij verzekerd volgens de Z. W. Daartegenover staat, dat niet verzekerd is hij, die een vast loon heeft van f 3000, waarbij het onverschillig is of hij dit loon in één of meer betrekkingen verdient. Vroeger moest de f3000 beslist in één betrekking worden verdiend. De „Oehoe", die dienst zal doen op de lucht lijn Curapao-Arnba, is Donderdag aan boord van het s.s. „Boskoop" der K. N. S. AL Inge scheept met bestemming voor de West. De vleu gel en de romp aan boord van het schip. Vrijstelling verzekering op verzoek, Op verzoek kan van de verzekering worden vrijge steld de zeventigjarige; hij, die bij den aanvang der verzekering ongeschikt tot werken is (voor niet lan ger dan drie maanden); zij, die bij den aanvang der verzekering zwanger is (voor den duur der zwanger schap). Vervallen is de vrijstelling bij een loon van minder dan f0.40 per dag. Wettelijk vastgesteld is de verplichting om in ieder geval zich te melden binnen 24 uur en de bevoegdheid der Raden van Arbeid om bij te late ziekmelding zie kengeld te weigeren over de dagen, voorafgaande aan den derden dag na de ziekmelding. Als eerste wachtdag geldt de dag, waarop wegens ziekte niet gewerkt is, of de dag, waarop wegens ziek te het werk gestaakt is. Bij herhaalde ongeschiktheid tot werken uit een zelfde ziekteoorzaak is het aantal uit- keeringen tijdens het eerste jaar in het ver volg onbeperkt, tenzij de herhaling intreedt binnen vier weken na het eind van het eerste ziektegeval, in welk geval de maximum duur van 26 weken blijft gelden. Aan de verzekerde gehuwde vrouw (waarmee een weduwe gedurende 300 dagen na het overlijden van haar man wordt gelijk gesteld) moet thans verloskun dige hulp voor rekening van de ziekenkas worden verstrekt. Ziekengeld mag geweigerd worden aan een 70-jarige die in het laatste halfjaar voor zijn ziekte geen 60 dagen in dienstbetrekking is geweest. Recht op ziekengeld na beëindiging ver- zekering. Recht op ziekengeld na beëindiging der verzekering bestaat 'bij ziek worden binnen één maand, wanneer men voor het einde der verzekering 2 maanden onaf gebroken heeft gewerkt; bij ziek worden binnen acht dagen, wanneer men in de twee maanden voor het eind der verzekering 16 dagen heeft gewerkt. De verzekering wordt geacht voort te duren tijdens de periode, dat uitkeering wordt genoten krachtens de Ziektewet of Ongevallenwet, tijdens de wachtdagen en tijdens noodgedwongen werkonderbreking. In de met redenen omkleede beslissingen moet de beroepstermijn en bij wien men in beroep moet ko< men, vennel d worden. Hooger beroep tegen uitspraken van een scheidsgc* recht of Raad van Beroep zijn voortaan altijd moge* lijk, behalve over de vraag of men wegens ziekte at of niet geschikt is voor zijn werk. Statuten der Bedrijfsvereenigingen moeten ten min ste éénmaal per boekjaar de gelegenheid geven oni met inachtneming van een opzeggingstermijn van ten hoogste drie maanden uit de Bedrijfsvereeniging te treden. Risico-overdracht kan alleen geschieden met ingang van de le van een maand. Iedere werkgever moet een kaart ophan gen, waarop moet vermeld staan: naam en adres van het uitvoeringsorgaan, waarbij hij is aangesloten; welk percentage de werkgever eventueel van het loon afhoudt (maximaal 1 pet.) en de termijn, binnen welken de ziekte melding moet geschieden. De uitvoeringsorganen zijn verplicht na het einde der verplichte verzekering in de vrijwillige verzeke ring op te nemen de personen, die weer in loondienst willen gaan treden of een zelfstandig bedrijf of beroep gaan uitoefenen; 65-jarigen kunnen uitgesloten wor den. Men moet zich aanmelden binnen één maand na het einde der verzekering, of binnen 8 dagen na herstel eener ziekte, waarvoor uitkeering is genoten, UITBREIDING DER VOORSCHRIFTEN INZAKE INSCHRIJVING BIJ HET ORGAAN DER ARBEIDSBEMIDDELING. Zooals bekend, zijn werklooze arbeiders verplicht zich bij een orgaan der arbeidsbe middeling als werkzoekende te doen inschrij ven indien zijn in aanmerking wenschen te komen voor steunverleening en/of werkver schaffing, en moeten zij tijdens den duur der steunverleening en werkverschaffing als werkzoekende ingeschreven blijven. De minister van sociale zaken heeft aan dit voorschrift uitbreiding gegeven in den hieronder aangegeven zin. De ondersteunde en de bij een gesubsidieerde werk verschaffing geplaatste kostwinners zijn voortaan verplicht er voor te zomen, dat van het gezin. waar voor zij kostwinner zijn, alle tot werken in staat zijnde met-verdienende inwonende leden van 15 jaar, of ouder zich als werkzoekende bij het orgaan der openbare arbeidsbemiddeling laten inschrijven eit daarbij ingeschreven blijven. Ten aanzien van de echt genoot e van den ondersteunde of den tewerk gestelde geldt de verplichting alleen dan. als do echtgcnoote tijdens haar huwelijk reeds in loon dienst werkzaam is geweest, voordat haar man in de steunregeling opgenomen of bii de werkverschaf fing geplaatst was. en bovendien het gezin kinder loos is, of de kinderen de voortdurende zorg dei; moeder niet behoeven. Het gemeentebestuur of het orgaan, belast met de uitvoering der steunregeling, kan van de genoemde verplichting voor een lid van het gezin ontheffing verleenen, indien het bijzondere omstandigheden, aanwezig acht Indien een gezinslid, voor hetwelk van de boven bedoelde verplichting geen ontheffing is verleend, zich niet heeft doen inschrijven moet, wanneer de kostwinner van het gezin in ondersteuning is. het uit te keeren steunbedrag verminderd worden met hot bedrag van den gezinsledenbijslag: is de kostwin ner van het gezin bij de werkverschaffing geplaatst, dan dient door het gemeentebestuur overleg ge pleegd te worden met den betrokken Rijksinspec teur voor de werkverschaffing omtrent verkorting van den duur der tewerkstelling. Wordt aan een lid van een gezin, waarvan de kostwinner steun trekt of bii de werkverschaffing is geplaatst, voor hem of haar passende arbeid te gen een behoorlijk loon aangeboden, dan dient die arbeid te worden aanvaard» Wordt passende arbeid voor een behoorlijk loon zonder grondige reden geweigerd, dan moet met betrekking tot de hulp, die wordt verleend, won-den gehandeld, alsof het loon van den aangeboden arbeid in het gezin inkwam. Wanneer een gezinslid een betrekking zonder grondige reden vrijwillig verlaat of door eigen schuld wordt ontslagen, dient met betrekking tot den steun of de werkverschaffing on dezelfde wijze te worden gehandeld, als na weigering van passen den arbeid door het gezinslid. De minister heeft, aan de gemeentebesturen ver zocht aan deze voorschriften zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven»

Schager Courant | 1935 | | pagina 5