Het openlucht-theater te Bergen Buitenland Frankrijk verontwaardigd over het Engelsche aanbod aan Italië Polen zoekt toenadering tot Duitschland ANDRE CITROEN. pr - Officieele opening Woensdag 17 Juli VOOR VISSCHERS OP HET IJSSELMEER Een nieuwe verordening. DE VERDUISTERING TE WORMERVEER Surséance voor de fa. Schaap. TRAGISCH ONGELUK TE LE1MUIDEN. Vrouw aan de gevolgen gestorven. DE SCHEEPSRAMP BIJ OSAKA. Donderdag 4 Juli 1935. Postrekening No. 23330 SGHAGËR 78ste Jaargang. No. 9756 COURANT. Int. Telsf. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk tn het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.. Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- HëN van 1 tot 5 regels f0.85. iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Engelsche diplomatie begaat blunder op blun der en wij kunnen moeilijk zeggen dat de nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Samuel Hoare en zijn afgezant Lord Eden erg gelukkig zijn met hun eerste zetten op het politieke schaakbord. De combinatie tusschen deze' twee diplomaten is tot dusver weinig vruchtbaar geweest. Men zou kunnen zeggen dat zij dan toch maar de Vlootovereenkomst met Duitschland hebben tot stand gebracht, maar vergeet dan, dat dit is gebeurd door verraad van de jegens Frankrijk aangegane verplich ting om geen afzonderlijke verdragen af te sluiten. Dit heeft veel kwaad bloed gezet bij den Franschen vriend, maar de verhouding wordt er niet beter op nu Engeland weigert bepaalde bijzonderheden van deze vlootovereenkomst aan Laval mede te deelen, hoewel dit tevoren wel was beloofd. Het moet dan ook nogal tusschen Laval en Eden gespookt hebben bij Eden's eerste bezoek aan Parijs en het schijnt dat Laval geen blad voor de mond heeft genomen, maar op zeer scherpe wijze heeft te kennen gegeven, dat Engelands houding niet door de beugel kan. Terwijl Eden het Fransche standje deemoedig in casseerde, had hij echter alweer een ander plan in de zak, dat opnieuw een benadeeling van Frankrijk beteekende. Het Engelsche aanbod toch om een strook Britsch Somaliland met de haven Zeila aan Abessynië af te staan zou groote afbreuk doen aan de Fransche ha ven Djiboeti, die via de eenige Abessynsche spoor weg thans de hoofdverbinding vormt van Addis Abe ba met de buitenwereld. - Fransche verontwaardiging geland. Jegens En- Het is dan ook geen wonder, dat in Frankrijk -thans algemeen .-groote verontwaardiging heersch'f jegens Engeland en dat men het oneerlijk spel en verraad van de aangegane verplichtingen verwijt. Daar komt nog bij dat in 1906 tusschen Engeland, Frankrijk en Italië een verdrag is gesloten, waarin uitdrukkelijk werd vastgelegd, dat geen van deze stagen plannen omtrent nieuwe spoorwegverbindin gen zou mogen opperen zonder de anderen er in te kennen. Dat men dus in Frankrijk woedend is over de Brit- scho poging om de Fransche spoorlijn in Abessynië die zeer veel geld heeft gekost, waardeloos te maken, spreekt vanzelf. De houding der Engelsche regeering. De Engelsche regeering maakt den indruk stom verwonderd te zijn, dat haar goede bedoelingèn om het conflict van Italië met Abessynië door een eigen offer te regelen, zoo worden misverstaan. Zij kijkt als het ware onthutst in de ronde, nu zij een algemeene verontwaardiging ontwaart als reac tie op een daad, waarvoor zij verwacht had deii dank van geheel de wereld te ontvangen. Vandaag zal Minister Hoare dan ook wel bij de Lagerhuis-debatten trachten om den slechten in druk weg te nemen. Of het. hem gelukken zal? Wel heeft Frankrijk groot belang hij Engeland's vriendschap, maar de bejegening der laatste weken is wel zoo onaangenaam geweest, dat het vertrou wen in den Britschen bondgenoot sterk moet zijn ondermijnd. Minister Beek te Berlijn. De Poolsche Minister van Buitenlandsche Zaken Beek is gistermorgen te Berlijn aangekomen. De besprekingen, waaraan ook Hitier deelneemt, zijn reeds dienzelfden ochtend begonnen en, mogen wij de berichten gelooven, zullen deze hoofdzakelijk loopen over de verhouding der beide landen jegens Rusland en de situatie die is ontstaan door het Fransch-Russische militair verdrag. Uit de toon der regeeringspers in Polen blijkt ten duidelijkste, dat men Frankrijk zijn inng samen gaan met de Sowjet zeer kwalijk neemt en nu bereid is in Duitschland steun te zoeken tegen de daar door gestegen macht der Russen. De bekende Fransche automobiel-constructeur Ci- troën, is gisteren na een langdurige ziekte overleden. Citroën begon zijn loopbaan in een kleine smederij. Ongeveer in het midden van den oorlog bracht hij kleine automobielen op de markt, welke weinig ver bruikten en die den fabrikant op het eerste plan van de automobielindustrie .plaatsten. Binnen korten tijd had Citroën 30.000 arbeiders aan het werk. Ettelijke maanden geleden, vóór de instorting van het bedrijf, zou dit sterfgeval een ontzaglijke beroe ring gewekt hebben. Den laatsten tijd bleef hij achteraf; hoe minder hij de aandacht trok, des te beter was het voor den gang van zaken en voor het streven naar het zoo even met de schuldeischers bereikte accoord. Hoe dit ook zij, met hem verdwijnt 'n in vele opzichten aan- trekkeïijkej boeiende en kleurige figuur. Deze zoon van Nederlandsche bloede, die met het. land van herkomst geen rechtstreeksche betrekkin gen onderhield onze taal sprak hij niet en, zeker Jas hij die evenmin had zich voor den oorlog als fabrikant van kamraderen gevestigd. De jaren van 19141918 gaven den stoot tot uitbreiding van de productie, die toen aan de landsverdediging werd dienstbaar gemaakt. Daarna ontpopte hij zich als de Europeesche Ford. Zijn snelle blik en helder verstand voorzagen de matelooze ontwikkeling van het autoverkeer. Van vf". i - si a»-.v Eenige weken eerder dan het bestuur van de afd. Bergen der V.V.V. had gedacht, kan het door haar tot stand gekomen openlucht-theater geopend wor den. De officieele opening is thans definitief bepaald op Woensdag 17 Juli a.s. Dan zal er zooals wij reeds vroeger meldden een bonte-avond worden gegeven, waarop medewerking wordt verleend door Bergen's Harmonie, de Gymnastiekvereeniging „Be- Quick", Bergen's Mannenkoor en het Gemengde Koor, terwijl aan het slot der uitvoering de bosch bewoners, de boscligod en de elfen een bezoek zul len brengen aan het Openlucht-theater. Dit fantas tisch spel, waaraan een belichting met Bengaalsch vuur in rood en groen den noodigen luister zal bij zetten, werd speciaal voor deze opening vervaardigd door den heer G. Kooijman, den bekende regisseur der Maskerspelers. Het aanvangsuur is voor deze openingsvoorstelling op half negen gesteld. Om 8 uur marcheeren 150 gymnasten van Be-Quick, voorafgegaan door Ber gen's Harmonie af van de U.L.O. school aan de Beemsterlaan, om gezamenlijk naar het einde van de Breelaan te trekken. Het bestuur der V.V.V. ver zoekt de gasten in Bergen aan deze muzikale wan deling deel te nemen. Na afloop van de voorstelling in het Openlucht theater organiseert de heer Diesfeldt in de Rustende Jager een gala-bal, dat tot 2 uur 's nachts zal duren. weelde-voorwerp werd de auto een gebruiksartikel. Op het doordrijven van deze opvatting was sedert dien zijn geestkracht gespannen. Het is bekend, dat hij de standaardiseering aan den loopenden band geperfectionneerd heeft. Dat ging goéd tot het uitbreken van de crisis, doch tóem verkoos hij niet te luisteren naar degenen, die waar schuwden tegen overschatting van de markt. Koppig bleef hij de begrensheid van de koopkracht en het opneemvermogen ontkennen, totdat hij zelf door de aldoor wildere bewegingen van de fabriek als een vliegwiel werd meegesleurd en als bedrijfs leider vermorzeld. De eenmaal op gang gebrachte overproductie bleek niet meer te stuiten. De dramatische gebeurtenissen, die. tot de tijdelijke sluiting van de fabriek tegen het einde van het jaar leidden behoeven niet opge haald te worden. Van dit oogenblik af, werden alle krachten er op gericht de sociale gevolgen van de kracht te be perken. Men weet dat het meermalen gegist heeft onder zijn duizenden arbeiders, bij \vie velen van gekleur- den bloede. Zoo. smakte Citroën als het ware van den eenen dag op den anderen dag Van zijn voet stuk. Hij was populair, al werd dikwijls om zijn groot heidswaanzin gelachen, die hem onder andere er toe bracht den Eiffeltoren al9 vuurzuil aan reclame voor zijn wagen dienstbaar te maken, en meer op zichtige dingen te doen. Persoonlijk was hij iemand van aangenamen een voud, goedlachs, die het best kon verdragen, dat om hem gelachen werd, en er zelfs een zekere eer in stelde, dat liedjeszangers hem bij voorbaat tot mik punt kozen. De IJsselmeervisschers zullen het letterteeken R.D. moeten voeren. Door het gereed komen van den Afsluitdijk is de visscherij op de afgesloten Zuiderzee, het IJsselmeer, van kustvisscherij binnen visscherij geworden. De visschersvaartuigen, waarmede thans alleen ten Zui den van. den Afsluitdijk de visscherij wordt uitgeoe fend, zijn in verband daarmede in het register voor dq inschrijving v.an kustyisschersvaartuigen doorge haald; tevens hield de verplichting voor de eigenaars dezer vaartuigen, hun schip een bepaald letterteeken en nummer te doen voeren, op te bestaan. Ten einde het uitoefenen van een behoorlijk toe zicht op de vischvangst op het IJsselmeer te bevorde ren is het wenschelijk gebleken, dat deze IJsselmeer- visschersvaartuigen wéder van een letterteeken en een nummer worden voorzien. De Minister van Eco nomische Zaken heeft zich naar aanleiding daarvan tot de bij deze aangelegenheid betrokken gemeente besturen gewend met het verzoek, het tot stand ko men van een gemeentelijke verordening, waarbij hec voeren van een letterteeken en een nummer door deze vaartuigen als politiemaatregel wordt voorgeschre ven, te bevorderen. B. en AV. leggen den Raad de concept-verordening voor. De IJsselmeervisschers zullen het letterteeken RD moeten voeren. Behandeling op 28 September voor de Haarlemsche rechtbank. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft aan 't bankierskantoor firma J. Schaap en Zn. te Wormerveer gisteren voorloopige sureéanée van betaling verleend. Tot bewindvoerders zijn benoemd mr, L: C. Hoog, advocaat te Haarlem én J. 'v. d, Kreeken, rijksaccountant. De verdere behandeling: geschiedt voor de rechtbank te Haarlem op Zaterdag 28 Sep tember a.s. Safehouders geen uitkeering van de ver zekering? Het tekort dat bij de firma J. Schaap Lzn. te Wor merveer, is ontstaan door de malversaties van den kassier L. Schaap, zal vermoedelijk het bedrag van één millioen nog met eenige tonnen overschrijden. Het gisteren genoemde schadebedrag, f 1.250.000, is echter de som waarvoor de firma Schaap, voor haar safehouders, bij een verzekeringsfirma te Wormer veer was verzekerd. Deze assurantie-firma betwisr echter, volgens het „Handelsblad", de rechten der safehouders op uitkeering, terwijl zij zich eveneens niet verplicht acht de schade aan de kassiersfirma te vergoeden, daar deze haar eigen safe heeft ge plunderd. De grootste gedupeerde, de Mij. Electrische Stroom- verkoop Zaanland, was voor het uit haar safe ont vreemde effectenbezit a f300.000 niet alléén bij de firma Schaap verzekerd. Het onderzoek naar de positie der bank zal ten minste nog tien weken in beslag nemen. Pas dan zal de schade der rekening-courant- en depositohouders bekend zijn en dan zal de familie van den voort- vluchtigen bankier eveneens het accoord bepalen. Verwacht wordt echter, dat het percentage, dat uit gekeerd moet worden, belangrijk lager zal zijn dan oorspronkelijk werd gedacht, aangezien er onder do debiteuren dubieuze posten voorkomen. Op weg naar de bruiloft met een auto te water gereden. Het echtpaar Wassink uit Woubrugge, begaf zich gistermiddag per auto naar de bruiloft van een hun ner kinderen. Te Leimuiden werd hun wagen aange reden door een vrachtauto. Hoewel de wagen te water geraakte, kon het echtpaar worden gered en met een andere auto werden beiden naar Woubrugge terugge bracht. Bij aankomst aldaar moest echter medische hulp worden ingeroepen, omdat man en vrouw zich onwei gevoelden. De vrouw bleek er het ergste aan toe te zijn en haar toestand verergerde zoo, dat zij enkele uren nadien overleed. De toestand van den man is naar omstandigheden redelijk wel. De zoo tragisch verstoorde bruiloft werd afgelast. Buziau, die, zooals we gister reecis meedeelden, in het R.K. Ziekenhuis te Den Haag wordt verpleegd, ligt thans in gipsverband. Zooals gemeld is ('oor zijn val, waarhij hij op zijn hielen terecht kwam, een scheur in den wervelko lom ontstaan. Dr. Schoenmaker, die den patiënt heeft onderzocht heeft de verzekering gegeven, dat alles wel weer te recht zal komen, doch hoelang het proces zal duren, valt echter op het oogenblik nog niet te zeggen. Pas na een viertal weken zal het gipsverband mo gen worden verwijderd en zal kunnen worden nage gaan, hoever de genezing gevorderd is. DE NORMANDIE. Weer naar New York vertrokken, voor zien van nieuw schroeven. Na van nieuwe schroeven te ziin voorzien is de Norm and ie eis ter en voor de derde maal uit Le Havre Paar New-York vertrokken mot 'meer passa giers aan boord dan tot nog toe het geval was. Dit vindt o.a. ziin oorzaak in het feit. dat thans een groot aantal hutten, die nog niet voltooid waren, eereed ziin eekomen. Onder de passaeiers bevindt zich o.a. de bekende Italiaansche schrijver Luiei Pirandello. GELUK IN HET SPEL.. De kleermaker en de Sweepstake. Den dag voor de Grancl-prix, dit jaar door de Sweepstake tot nieuwen luister eebracht. bood iemand een Pariiechen kleermaker 65.000 fi'ank voor de helft van ziin biliet. Neen, antwoordde deze: ik heb met de laatste trekking frs. 300.000 bij de staatsloterij gewonnen, ik heb geluk en houd alles. Hij had gelijk want met de Sweepstake won hil opnieuw. En de Figaro vertelt, dat hii na den ren naar den oefenmeester van het winnende paard liep en hem zei: Meneer Lucien Robert. voor uw leven hebt u bij mij recht op twee pakken kosteloos per jaar. VOLGENS OFFICIEELE OPGAVEN 71 PASSAGIERS EN 5 LEDEN VAN DE BEMANNING OMGEKOMEN. TOKIO.Volgens de officieele opgaven bedraagt het aantal dooden van de ramp van de „Midori Maroe", 71 passagiers en 5 leden van de bemanning, van de in totaal 170 pas sagiers en 68 leden van de bemanning. De.lijken van acht passagiers en van twee matrozen zijn opgevischt. Omtrent de ramp wordt nog gemeld, clat de botsing om één uur 's nachts plaats had. Het eiland Sjodo ligt in de binnenzee Harimanada, ten westen van Osaka, tusschen het groote eiland Hondo en het kleinere eiland Sjikokoe. De Senzan Maroe is een schip van 3123 ton, de Midori Maroe van 1725 ton. De Senzan Maroe dook plotseling in den mist op, ïaast de Midori Maroe; een botsing was niet meer e vermijden. Het kleinste schip werd om zoo te zeg- cen in tweeën gesneden tot onder de waterlijn. De ■oeg van de Senzan Maroe drong door tot in de nachinekamer van de Midori Maroe. Merkwaardig genoeg is de Senzan Maroe in het ge- ïeel niet beschadigd. De kapitein van het schip liet onmiddellijk alle booten uitzetten om de opvaren den van de Midori Maroe op te pikken. Volgens een bericht, ontvangen twee uur nadat de aanvaring had plaats gehad, waren 113 opvarenden van de „Midori Maroe" opgepikt. Onder hen bevond zich de kapitein van het verongelukte schip. Het zelfde radiotelegrafisch verzonden telegram van de „Senzan Maroe" meldde dat de pogingen om nog an dere drenkelingen op te pikken waren gestaakt. Gebleken is dat er zich geen buitenlander bevond aan boord van de „Midori Maroe", die zoo snel zonk dat geen s.o.s.-seinen uitgezonden konden worden, terwijl ook geen booten te water gelaten konden wor den. Het reddingswerk werd door den mist en door de woelige zee ten zeerste bemoeilijkt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1