Verlaging van vaste lasten. Hypotheekrente op lager peil. DE DREIGENDE VESUVIUS. Mussolini spreekt de zwarthemden weer toe ZWARE BRAND TE LONDEN. Drie brandweerlieden omgekomen. HITTEGOLF IN AMERIKA. Twintig dooden. Ongeluk in goudmijn. KIJKER is KOpPEfl tj CLOECK Gemeentesalarissen in Alkmaar. De muiterij op „De Zeven Provinciën" Volgt Engeland het voorbeeld van Amerika? OngehrSi met vrachtauto. Vliegongeluk bij Soerahaja. Maandag 8 Juli 1935. Postrekening No. 23330 SC1AGEI 78ste Jaargang. No. 9758 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot •s morgens 8 uur, worden Advertenticn nog sooveel mogelijk in het eerstultkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Huren hoogstens 80 van 1931. - Ook de gemeentelijke lasten naar omlaag. Erfpachtsom moet 20 pet. lager worden gesteld dan in 1931. De regeering beeft bij de Tweede Kamer een wets- ontwérp ingediend, dat een verdere stap beteekent op den weg der aanpassing. ,Dit wetsontwerp beteekent een wettelijk ingrijpen in burgerrechtelijke verhoudingen en het is daarom te begrijpen dat de voorgestelde wet een tijdelijk ka rakter zal dragen. Immers maatregelen als de onderhavige hebben bij onvoorzichtige hanteering de onaangename eigen schap om de kapitaalmarkt te ontwrichten, waar door verlaging van lasten» verkregen zou worden ten koste van vergrooting der werkloosheid. Dit gevaar is zooveel mogelijk in het thans inge- idiende ontwerp vermeden. Bepaald wordt dat de rente van hypotheekpand brieven niet hooger mag zijn dan 4 pet., terwijl de rente van rechtstreeksche hypothecaire leeningen de 4% pet. niet mag overschrijden. Ook de erfpachtcanon wordt „aangepast". Als ba sisjaar wordt 1931 genomen. De jaarlijksche bijdra gen zullen met 20 pet. moeten worden verminderd. In het algemeen zijn de huren vrij aanzienlijk ge daald. Echter juist voor de woningen met lage huur prijzen heeft de verlaging het minst doorgewerkt. De regeering heeft daarom gemeend ook het pro ces der huurdaling een handje te moeten helpen en wenscht dus voor te schrijven, dat de huren niet zul len mogen liggen boven 80 pet van het niveau van 1931. Een zeer belangrijke stap doet de regeering in dit wetsontwerp, waar zij haar aandacht wijdt aan de publieke lasten. De zwaardere druk der gemeentelijke lasten in den vorm van verhoogde opcenten op de grondbelas ting, straatgeld, assurantiebelasting, precario en der gelijke wordt als een gevaar beschouwd en al deze vorderingen zullen met ingang van het eerstvolgen de belastingjaar komen te vervallen. De gemeentebesturen zullen dan nieuwe verorde ningen moeten vaststellen en daar de Kroon goed- keuringsrecht heeft, kan men op die wijze de stede lijke overheid dwingen om de tering naar de ne ring te zetten. „DE ITALIAANSCHE TROEPEN HEBBEN NOG IMMER DE ZEGE BEHAALD OP DE NEGERS". ADOEA WAS EEN UITZONDERING. „De Italianen zijn liever helden, dan werke- loos!" Mussolini's vliegtuig door den bliksem getroffen. Slechts de mar conist verloor zijn bewustzijn. Bij het vertrek naar Afrika van de divisie „Drie Januari" der milizia heeft Mussolini een rede ge houden, waarin hij zeide, dat Italië zich geplaatst ziet voor een strijd, dien regeering en volk voorne mens zijn, tot eiken prijs met succes te voeren. Zijn donderende stem weerklonk door de radio. Zooals bekend, is de Vesuvius sedert eenige dar gen weer beginnen te werken, hetgeen voor talrijke touristen, die den krater bezichtigen, een grootsch schouwspel oplevert. De directeur van het observatorium op den Ve suvius. professor Malladra, heeft naar aanleiding hiervan enkele interessante mededeelingen gedaan, aldus schrijft men uit Rome aan de „Msb.". Hij noemde de nieuwe werking van den vuurberg een heel normaal verschijnsel, dat verband houdt met den tijd van het iaar. Behalve de twee reeds bestaande heeft zich thans nog een derde opening in den krater gevormd, waaruit grootendeels zwavel, kokend water en lava stroomt. De voornaamste opening in het midden van den krater is. zooals dit gedurende elke periode, waarin de Vesuvius werkt, het geval is. geheel van vorm veranderd. Professor Malladra wees voorts erop, dat geen en kel gevaar te duchten is. De vulkanologen zijn zelfs van meening. dat deze werking van den Vesuvius hoofdzakelijk is ter voorkoming van zware uitbarstingen. In den loop van een iaar verzamelen zich namelijk enorme massa's zwavelgassen in het binnenste deel van den krater, welke dan tengevolge van deze lichte uitbarstingen, zonder eenige schade te berokkenen aan het land. onderaan den berg worden neer gestort. In dit verband is het interessant nog te vermel den, dat de ltaliaansche radio-omroe<p „E.J.A.R." en de National Broadcastine onlang microfoons in den krater hadden opgesteld en het daardoor mo- geliik maakten, dat men door de radio het angstig gerommel van den Vesuvius kon hooren. Niet slechts in Italië, doch ook in Frankrijk, Zwitserland. Oostenrijk. België. Spanje, Portugal en Noord-Amerika werd de donderende stem van den vuurberg met groote belangstelling beluisterd. De eerste uitbarsting had geheel onverwachts Plaats op den avond van den 2en Juli. Om 9 uup werd een bijzonder sterke explosie gehoord, ter wijl enorme vuurzuilen omhoog stegen. Het onder- aardsch gedonder en gerommel kon men tot ver in den omtrek vernemen. delhi door een orkaan geteisterd. Tal van hutten vernield. Delhi. Delhi is door een hevigen orkaan ge teisterd. In de voorsteden zijn talrijke hutten letterlijk weg geblazen, Oncler de puinen van een der hutten zijn de lijken vonden? Zeven pensonen bestaand gezin ge- De Poolsche minister van buitenlandsche za ken Beek (hangend uit het portierraam) is, vergezeld van echtgenoote en dochter, na zijn bezoek aan Duitschland,, weer naar zijn land teruggekeerd. Reuter seint nit Londen: Drie brandweermannen zijn gedood bij een zeer groote brand in een zakkenfabriek aan de Thames. Meer dan tweehonderd brand weermannen, met bijna honderd spuiten be streden de vuurzee. Alleen de gevel staat nog overeind. Urenlang heeft de brandweer wanhopig gestreden om te verhinderen, dat de brand, die vele honderden tonnen graan heeft ver woest, zich zou uitbreiden tot een opslag plaats met duizenden gallons whiskey. Reuter seint uit New York: Het geheele gebied der Vereenigde Staten wordt opnieuw door een hittegolf geteisterd, waardoor reeds meer dan twintig personen om het leven zijn gekomen. In verschillen de streken ging de hittegolf vergezeld van wolkbreuken en wervelstormen. Te Columbus in den staat Ohïo hebben wolkbreu ken groote schade veroorzaakt. Te Columbus over stroomden geheele wijken, waaronder de markt. Ook buiten de stad staat het land mijlen in den omtrek onder water. De schade door het water aan oogst en gebouwen toegebracht wordt geraamd op een millioen dollar. Te New York werd Zaterdag de hoogste thermo meterstand van dezen zomer genoteerd. Bij een tem peratuur van 32 graden Celsius werd de atmosfeer al buitengewoon onaangenaam door de hooge voch tigheidsgraad van de lucht. Vele personen werden door de warmte onwel en enkelen overleden. Dui- zènden overnachtten op de daken, in.de parken en aart het strand. Steeds, vervolgde de Duce, hebben de ltaliaansche troepen de zege behaald op de negers, alleen Adoea was een uitzondering. Dit was te wijten aan de overweldigende meerder heid der Abessiniërs; 4000 Italianen stonden tegen over 100.000 vijanden. Italië had toen een regeering, die zich meer bekommerde om de politici dan om de soldaten; daarom bleef zooveel heldenmoed zon der resultaat Thans echter staat Italië achter zijn zonen in Afrika, die liever helden zijn, dan een nutteloos le ven leiden. De Italianen zijn voortgekomen uit een groot verleden en de geheele wereld moet de waarde van den fascistischen geest erkennen. Deze woorden van Mussolini werden door de divi sie met luide toejuichingen ontvangen. Tijdens de reis van Rome naar Salerno is het vliegtuig van Mussolini door den bliksem getroffen. De bliksem sloeg in de antenne, evenwel zonder schade aan te richten. Slechts werd de marconist bewusteloos geslagen. 6 dooden, 5 ernstig gewonden S i m 1 a: Bij een ongeluk in een goud mijn te Namodroog (Zuid-Indië) zijn zes ar beiders om het leven gekomen en vijf ernstig gewond. Wederom wijzigingen voorgesteld. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bezwaar gemaakt tegen de salarieering van eenige gemeente-functionarissen van Alkmaar, aldus lezen we in het „Vsfol." Het Georganiseerd Overleg heeft, daarop B. en W. verzocht tegen dit streven der regeering stelling te nemen en naar aanleiding hier van zijn een drietal conferenties gehouden, zonder dat het mocht gelukken overeenstem ming te verkrijgen ten aanzien van de tihans geldende regelingen. B. en W. «stellen thans voor de algemeene loon- verordeningen te wijzigen, waardoor speciaal de mi- |Himumloonen voor de werklieden belangrijk worden verlaagd; hierdoor wordt echter slechts een kleine groep getroffen daar verreweg het meerendeel der werklieden het maximumloon reeds bereikte, terwijl daarnaast ook voor de ambtenaren en ander gc- meentepersoneel wijzigingen worden voorgesteld. Goedgevonden werd echter dat een overgangsbepa ling wordt vastgesteld waardoor geen der ambtena ren of werklieden tot 1 Januari 1936 een grootere korting dan 2,6 pet. en tot 1 Januari 1937 dan 10 pet. zal ondergaan. De voorgstelde wijzigingen zullen op 1 Augustus a.s. in werking moeten treden, Luitenant van Boven staat te Den Hel der terecht. Den Helder. Naar wij vernemen al op 31 Juli a.s. voor den marinekriigsraad te Den Helder be handeld worden de zaak tegen den Luitenant-ter- Zce 2e klasse H. L. van Boven, die als oudste aan- wezend officier bij het uitbreken van de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën" het comman do over het oorlogsschip had. Luitenant Van Boven is de eenige, die in verband met deze muiterij in Nederland terecht staat Het is bovendien de laat ste zaak welke behandeld zal worden. Wij vernemen verder, dat Luitenant Van Boven bij de behandeling voor den Marinekriigsraad zal worden bijgestaan door mr. J. de Vrieze, uit Am sterdam. MRS. HELEN WILLS—MOODY, de Califor- nische tennis-ster, die zegevierend uit het groote tournooi te Wimbledon te voorschijn is gekomen. Terugroeping der onderdanen in Abes* synië verwacht. Londen: Naar in vooraanstaande di plomatieke kringen verluidt, is de Britsche re geering gereed om het voorbeeld van de Ver-i eenigde Staten te volgen en haar onderdanen in Abessynië bevel te geven, dit land te ver laten. Men gelooft, .dat de Engelsche regeering in den loop van deze week nogmaals zal beproeven, het con flict tusschen Italië en Abessynië tot een vreedzame oplossing te brengen. Welke stappen door Londen zullen worden genomen, is nog niet bekend, doch wei meent men te weten, dat Rome herhaaldelijk heeft gedreigd zich uit den Volkenbond terug te trekken, indien deze zich met het conflict zou gaan be-< moeien. HET GELD VIEL UIT DEN HEMEL. New York. Tijdens een regenstorm zijn in da hoofdstraat van Little Rock (Arkansas) eenige geld stukken op straat gevallen. Later is gebleken, dat de munten uit een damestasch afkomstig waren. De dame in kwestie bevond zich in het vliegtuig dat boven de stad in moeilijkheden had verkeerd. Twee dooden, vijf ernstig gewonden, Probstzella (district Saalfeld), 7 Juli: Gister* middag is een vrachtauto, waarin vijftien personen zaten, tegen een boom gereden. Twee vrouwen wer den op slag gedood, vijf andere personen liepen ern stige kwetsuren op. uit onze oost. Eén doode, één zwaar gewonde. Aneta seint uit Soerabaja: Zaterdagmorgen stortte het toestel V-9 neer in het Oostervaarwater bij de tweede gasboei. Onmiddellijk landde 'n twee de Marine-vliegtuig in de nabijheid op het water en kon den bestuurder van de V-9, den luitenant ter zee J. van de Wateren, overnemen. Luitenant Van de Wateren bleek gewond en werd naar het Marinevliegkamp Morokrembangan overge bracht. Hr. Ms. flottielj'e-vaartuig „Soemba" is onmiddellijk uitgevaren tot berging van het wrak van het vlieg tuig. De waarnemer van de V-9, de officier der Ma rine-reserve L. Pet, is omgekomen. Het stoffelijk overschot kon nog niet uit het toestel, dat geheel on der water ligt, worden opgehaald. De oorzaak van de ramp is onbekend. Aneta meldde later: Hr. Ms. flottielje-vaartuig „Soemba" borg het wrak van de V-9, waarin het aanstonds overleden slacht offer L. Pet, bekneld zat. Om half twaalf arriveerde de „Soemba" met zijn droeven last in het. Marine bassin. Het wrak van het totaal vernielde toestel werd naar Morokrembangan vervoerd. De bestuurder van de V-9, de luitenant ter zee- Van de Wateren, kon nog niet omtrent de oorzaak van het ongeval worden gehoord. Hij is echter niet levensgevaarlijk gewond. De verongelukte Pet was werkzaam als stuurman bij de Koninklijke Paketvaart-Mij. en diende bij de Marine-reserve.. Hij zal vanuit de Centrale Burgerlijke Ziekeninrich- ting te Soerabaja met militaire honneurs worden be graven.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1