Verlaging der openbare Een dictator heeft altijd gelijk KiJKED is KO0PEI1 tj CLOECK Een paradijs, dat een hel bleek te zijn Buitenland JOHN D. ROCKEFELLER 96 JAAR. MOEDER EN KIND ONDER EEN AUTO. HOOG WATER IN NOORD-AMERIKA. Functies voor capitulanten. DUITSCHLAND GAAT EEN VLOOT BOUWEN. Het water 3 a 4 meter hoog in de dorpen. CRISIS-1NV0ERWET. Brand in Bulgaarsch wapenmagazijn. Noodweer boven Oost-Tirol. Uitverkoop houdt aan. De Krakatau weder in werking Dinsdag 9 Juli 1935. Postrekening No. 23330 SGHAGEB 78ste Jaargang. No. 9759 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co, Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. SLEUTELPOSITIE VAN FRANKRIJK. ONTSTEMMING BIJ DE KLEINE ENTENTE OVER DEN TERUG KEER DER HABSBURGERS. ANTI-KATHOLIEKE UITINGEN IN DÜITSCHLAND. Mussolini gooit er nog maar steeds een schepje boven op. Wie zijn rede in on3 blad van gisteren gelezen heeft, kan ongeveer aanvoelen tot welk een oorlogszuchtige stemming het warmbloedige Ita- liaansche volk wordt opgezweept. De onhandige Engelsche politiek. Nu dient erkend dat de onhandige zetten van En geland er toe medewerken om Mussolini een grooto mond te doen opzetten. Reeds eerder wezen wij er op, dat de positie van een dictator een zeer moeilijke is. Hij mag nu eenmaal niet bukken, voor niets of niemand. - Doet hij dit toch, dan krijgt zijn populariteit een geduchte knoei. Met deze overweging hebben de. Engelschen te weinig rekening gehouden, toen zij een beroep op Frankrijk en den Volkerenbond deden en spraken van economische sancties tegen Italië. Het geschetter van Mussolini moet men dan ook mede zien'als een reactie op de Britsche bedreiging. Frankrijk heeft de sleutelpositie. Noch de bedreigingen van Mussolini, noch het be roep van Engeland op den Volkerenbond zijn dan ook o;i. factoren, die thans beslissen over het Abes- sijnsche geschil. Het is Frankrijk dat op dit oogenblik over het wel en wee van millioenen menschen beslist. Frankrijk toch zit als Paladijn van den Volkeren bond zoo leelijk in de knel tuschen den Italiaan- schen vriend eenerzijds en den Britschen makker anderzijds, dat het wel gedwongen is alles te doen om een vreedzame oplossing van het geschil tus- schen Italië en Abessynië te verkrijgen. Stelt het zich immers achter den Volkerenbond dus Engeland dan verspeelt het' onherroepelijk de onmisbare Italiaansche vriendschap, maar geeft het daarentegen Italië ruim baan voor zijn Afri- kaansch avontuur, dan kan het zeker zijn van de Britsche verontwaardiging. In deze omstandigheden is het te verwachten, dat Laval bemiddelend tus- schen Londen, Rome en Addis Abeba zal optreden. Dit is zijn eigen belang! Hij zal daarbij waarschijnlijk beter dan zijn Engel schen collega, rekening houden met de gevoeligheid van den Italiaanschen dictator. Hoe harder de Fran- sche pers dan ook thans op Engeland scheldt, hoe meer kans Laval maakt om bij Mussolini in een goed blaadje te komen en hem van al te dolzinnige avonturen af te houden. Een Fransch-Italiaansch bondgenoot schap? Ook de niet geheel tegengesproken geruchten over een militair verbond tusschen de beide groote La- tijnsche naties wijzen in de door ons aangegeven richting. Of deze militaire overeenkomst tot stand komt of niet doet op het oogenblik weinig ter zake. Van groot belang is slechts, dat Laval in nauw contact blijft met Mussolini, in zóó nauw contact, dat een eventu eel terugtrekken van Italiaansche troepen uit Afri ka kan geschieden zonder aantasting van het Itali aansche „prestige"! en zonder eenige schijn van dwang van buitenaf. Mussolini mag nooit buigenl De terugkeer der Habsburgers. Het kleine Oostenrijk staat óp het oogenblik weder in het brandpunt der belangstelling en ware het niet, dat Oost-Afrika zooveel zorgen baarde dan kon het wel eens zijn, dat de herroeping van het edict, waarbij aan de Habsburgers het verblijf in hun land werd verboden, tot vrij ernstige diplomatieke stappen aanleiding zou geven. Men is in de kringen der Kleine Entente namelijk allerminst over de door Wecnen ingeslagen koers te vreden en gromt hevig over de coup-de-théatre die aan het oude Keizershuis weer tal van rechten heeft hergeven. Maar zooals gezegd, de mogendheden hehben an dere zorgen en het zal dan ook wel bij bedreigingen in de pers blijven. Anti-katholieke actie in Duitschland. Rosenberg en Frick hebben ons Zaterdag een blik gegund op een der binnenlandsche vraagstukken van het Derde Rijk. De Katholieke geestelijkheid blijft zich verzetten tegen de rassen-en de sterilisatiewet geving en maakt van haar positie gebruik om de menschen daartegen op te ruien. Zoo althans drukte Rosenberg zich uit en hij deed deze bewering gepaard gaan van de ernstige verma ning aan de Katholieke Geestelijkheid om zich van politiek te onthouden en zich te bepalen tot de gees telijke verzorging der Duitschers. Al met al blijkt niet ieder zich maar klakkeloos neer te leggen bij Adolf Hitler's bestuur en schijnen er nog krachtige groepen over te blijven, die last ver oorzaken. Dat èn Rosenberg en minister Frick beiden op den zelfden dag tegen de katholieken te keer gaan, wijst er wel op, dat de macht der kerk nog niet gebroken is. New-YorS. De oprichter van de Standard Oil Company John D. Rockefeller, die kort geleden van zijn winterverblijf in Florida te Pocantico Hills in den staat New-York is teruggekeerd, vierde gisteren zijn 96sten verjaardag. JOHN D. ROCKEFELLER. Hoewel de grijze magnaat zich niet vlug meer beweegt, speelt hij nog regelmatig zijn geliefd golf- spel. Uit het zakenleven heeft hij zich echter reeds vele jaren geleden teruggetrokken en alle zakelijke aangelegenheden worden behandeld door zijn zoon John D. Rockefeller Jr. Vrouw gedood, haar zoontje levensgevaarlijk gewond. Op de kruising Rondweg—Violiersstraat te Almelo kwamen gisteravond twee auto's met elkaar in botsing. De aangereden auto sloeg over den kop, vloog vervolgens van den rijweg en kwam met een geweldigen smak terecht op het trot toir, waar zich juist de 28-jarige vrouw de Rode bevond, welke haar fiets, waarop haar vierjarig zoontje gezeten was, aan de hand hield. Moeder en kind kwamen onder de auto en werden zoo zwaar gewond, dat de vrouw, die zware verwondingen aan het hoofd had opgeloopen, bijna op slag gedood was. Haar kind was er zoo erg aan toe, dat het in vrijwel hopeloozen toestand naar het R.K. Ziekenhuis moest worden vervoerd. Talrijke personen om het leven gekomen; twintig millioen dollar schade. Warenwet-paragraaf uit het Bezuinigings- ontwerp gelicht In het thans verschenen eindverslag van het Wets ontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven, somt de regeering eenige burgerlijke functies op die voor capitulanten beschikbaar zullen komen. Speciaal is gedacht aan commies der belastingen, schrijver of bureelambtenaar, conducteur der spoor wegen, assistent der posterijen, brievenbesteller, bode, sluiswachter, gemeentewerkman etc. Nog eens speciaal geconstateerd werd, dat de afdee- ling Onderwijs uit het ontwerp is gelicht. Op aandrang van de Commissie van Voorbereiding heeft de Regeering thans ook het gewijzigd artikel van par. 56, waarin de artikelen van de Warenwet worden genoemd, die voor de onvermijdelijke bezui niging buiten werking zullen worden gesteld, uit het wetsontwerp gelicht. Uitdrukkelijk zegt de Regeering echter, dat zij het daarin vervatte voorstel zelf niet kan prijsgeven en dit in een afzonderlijk wetsontwerp zal handhaven Dit ontwerp zal met den meesten spoed worden ge reed gemaakt. Wat nog in 1935 op stapel gezet wordt. Berlijn. Voor den bouw van de oorlogs marine tot het peil van het in de vlootover- eenkomst met Engeland vastgelegde per centage van 35 van de Engelsche vloot zijn de volgende schepen op stapel: Twee pantserschepen van «26.000 ton waterver plaatsing elk, bewapend met geschut van 28 c.M. Twee kruisers van 10.000 ton waterverplaatsing elk met geschut van 20 c.M. Zestien torpedojagers van 1625 ton met geschut van 12,7 c.M. (Op stapel gezet in 1934 en 1935.) Twintig duikbooten van 250 ton elk. De eerste dezer duikbooten is op 29 Juni jl. in dienst genomen. Twee anderen zijn reeds te water gelaten. Zes duikbooten van 500 ton elk. Twee duikbooten van 750 ton elk. De bouw van het eerste vliegtuigmoederschip, even als de plannen voor de in 1936 en de volgende jaren volgens het principe van de qualitatieve rechtsgelijk heid op stapel te zetten verdere oorlogsschepen, wor den voorbereid. Aangaande de overstroomingen in den staat New •York kan nog het volgende gemeld worden: Het verkeer op wegen en spoorlijnen is op diverse plaatsen verbroken. De telefoon- en lichtleidingen naar vele plaatsen zijn gestoord. De stad Ithaca, zetel der Cornell-universiteit, is bijzonder zwaar getroffen en voor het grootste ge deelte overstroomd. In de nabijheid van Ithaca rijn zes personen verdronken, die zich juist op een brug bevonden, toen deze door de watermassa's werd weg gespoeld. Twee andere personen werden door den bliksem gedood. Velen worden nog vermist. Op vele plaatsen staat het water meer dan een meter hoog. In sommige dorpen in het Mohawkdal zelfs drie tot vier meter. Vele bewoners moesten uit de tweede verdieping der huizen met bootjes worden gered. De Delaware-rivier is buiten haar oevers ge treden en heeft vele bruggen weggestuurd. De overstroomingen in de Noord-Oostelijke staten van Amerika nemen steeds ernstiger vormen aan. Het aantal personen, dat ver dronken is, is reeds tot dertig gestegen. Het water stijgt nog immer. In de stad Buffalo zijn honderden huizen onder water gezet, terwijl 150 houten hutten door den stroom zijn meegesleurd. De aangerichte schade wordt thans reeds op bijna twintig millioen dollars geschat. New-York, 8 Juli (A.N.P.). Volgens berichten uit Olbany (staat New York), neemt de overstroo- mingsramp steeds grooter omvang aan. Tal van dammen hebben de watermassa's niet kunnen weerstaan. Ettelijke plaatsen zijn geheel van de buitenwereld afgesloten. Duizenden personen zijn dakloos. In enkele geval len werden de bewoners door het water medege- sleurd. Te Binghamton is het Chenogo-kanaal zeven me ter gestegen. De watermassa's hebben twee bruggen weggerukt en vele gebouwen vernield. Een groot gedeelte der stad staat onder water. Duizenden personen moeten in de zakenwijk blil- ven. daar de bruggen, die de verbinding met de woonwijken geven, zoodanig door het water worden bedreigd, dat de politie ze heeft afgesloten. Alleen te Binghamton reeds zou een schade van meer dan een millioen dollars zijn aangericht. Uitkeeringen aan producenten krachtens artikel 3. Znivel-expositie te Brussel. Ingediend is een suppletoire begrooting van Eco nomische Zaken voor 1934. Ter toelichting van art. 35 wordt opgemerkt: Behalve eenige kleinere uitkeeringen ten laste van dit artikel uit 1e opbrengst der exportheffingen op boter en kaas beschikbaar gesteld bedragen van: a. f 1.000.000 aan producenten, die deze goederen onder controle van een onder Rijkstoezicht gestelde instelling hebben vervaardigd; b. f 100.000 aan de commissie voor den uitvoer naar België en Luxemburg, teneinde dit bedrag on der bepaalde voorwaarden aan te wenden voor een Nederlandsche zuivelexpositie tijdens en op het ter rein van de in 1935 te Brussel te houden wereldten toonstelling. Kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Sofia: Maandagavond is te Tatar Pa- sardjik (Zuid-Bulgarije), brand uitgebroken in een groothandel in wapens. De vlammen sloegen spoedig over naar êen belendend ge bouw, waarin ontplofbare stoffen waren op geslagen. Toen de brandweer ter plaatse ver scheen, vloog het kruitmagazijn reeds in de lucht. Twee brandweerlieden werden op slag gedood, zeven anderen levensgevaarlijk ge wond. Een politie-agent wordt vermist, ter wijl verscheidene andere personen lichte kwetsuren opliepen. Pas laat op den avond was men het vuur meester. Ontgoochelde kolonisten keeren uit Al as» ka terug. Een-en-dertig ontgoochelde kolonisten uit het Ma- tanuska-dal in Alaska hebben, volgens een bericht van „United Press" uit Seattle, hun kolonisatie plannen opgegeven en zijn in Seattle terugge keerd. Zij verklaarden, dat het Matanuska-dal een; „ellendig door muskieten geteisterd gebied" is en; geenszins zooals men hun had voorgespiegeld, eeni „streek, overvloeiend van melk en honing". Ze vertelden verder, dat de andere kolonisten eveneens willen renatrieeren, doch dat er op da schepen, die hen zouden overbrengen, geen plaats meer was. Zooals bekend, gingen er eenigen tiid geleden reeds geruchten over den onmogeliiken toestand in het Matanuska-dal. Deze geruchten leidden zelfs tot een interpellatie in het Congres. Op het oogenblik. na den terugkeer van deze een- en-dertig ontgoochelden, bestaat er geen twiifel meen of het Matanuska-obiect is volledig mislukt. Men had van deze kolonisatie groote dingen ve> wcht en men had gehoopt vijfhonderd slachtoffers van de zandstormramp in het Midden-Westen een nieuw vaderland te kunnen schenken. Dit had dan het begin moeten worden van een grootscheepsche kolonisatie van geheel Alaska, welk plan echter thains voor goed van de baan is. Innsbruck. In Oost-Tirol heeft hoven het In» ner-Villgraten-dal een ernstig onweer gewoed dat gepaard ging met hagelslag en wolkbreuk. De hagel richtte overal groote schade aan en versoheidens bruggen werden door het hooge water vernield. In het Pusterdal werden geweldige massa's steen en hout naar het dal gesleurd. In het Füllerdal werden door de laatste regens hij Zeil groote aardverschuivingen veroorzaakt waar door de wegen dermate versperd werden dat ver^ schillende malen van ontplofbare stoffen gebruik moest worden gemaakt om ruimte te maken ten einde materialen te kunnen aanvoeren. In Ried in het boven Inn-dal staat het water In de Inn zoo hoog dat de meeste kelders in deze plaats overstroomd ziin. Thans koopt Zuid-Amerika schepen. De verkoop van Nederlandsche schepen naar het buitenland is nog niet tot staan gekomen. Thans weer vernemen wij, dat het Nederlandsche stoomschip „Gaasterland" dat deel uitmaakte van de vloot van den Kon. Hollandschen Lloyd te Amsterdam verkocht is. Nieuwe eigenaresse werd de Compania Carboni- fera te Rio de Janeiro. Zaterdag j.1. reeds is het schip in ballast van Am sterdam daarheen vertrokken. Het ss. Gaasterland (ex Castell Pelesch) meet 3464 bruto en 2128 netto tons. In 1912 is het in Rostock gebouwd. UIT ONZE OOST. Asch-, stoom- en zandregens. Aneta seint uit Batavia: De gezagvoerder van de „Omtalm" heeft een ver hoogde werking van den Krakatau gerapporteerd. Volgens zijn waarnemingen zouden zich om de twee minuten erupties voordoen, waarbij de uitgeworpen massa's tot op geweldige hoogten worden omhoog geslingerd. In de buurt van den Krakatau is het zicht slecht tengevolge van asch-, stoom- en zand regens. Volgens het rapport van den inheemschen waar nemer te Passoeroean is deze werking op 6 Juli te half acht in den avond begonnen. Op dien dag om acht uur des avonds waren vuurkolommen zichtbaar. Om tien uur arriveerden de resident en de regent van Pandeglang, die om een uur in den nacht we derom vertrokken, toen de berg rustig was. Zondag om half drie in den nacht, werd wederom vuur waargenomen, te half zes werden rookkolom men zichtbaar, evenals Zondagmiddag. In den nacht van Zondag op Maandag was de lucht zoo donker, dat niets kon worden waargeno men. Nu en dan zag men slechts bliksemflitsen. Gistermorgen waren van half acht tot negen uur rookkolommen zichtbaar. Telok Betong Zondag zijn gedurende den ge- heelen nacht te Telok Betong en te Tandjong Karang aschregens gevallen, vermoedelijk afkomstig van den Krakatau. De bevolking is rustig.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1