Huis ingestort te Rotterdam DE OVERSTROOMINGEN IN DEN STAAT NEW YORK. Auto in een ravijn gestort. GEVAARLIJKE TRAMRAILS. Met donderend geraas naar beneden gekomen. LAHORE IN STAAT VAN BELEG. Loopende landbouw- hypotheek- en pacht overeenkomsten Bijzondere maatregelen. Autobotsing te Oirschot. TOT NOG TOE 58 DOODEN EN VERMISTEN. New York: Omtrent de overstroomingen in den staat New York wordt nader gemeld, dat dit de grootste overstroomingsramp is die dezen staat ooit heeft getroffen. Gisternacht waren reeds 27 lijken van slachtoffers aan gespoeld en geïdentificeerd. Duizenden kilo meters bouwland en bosch staan onder wa ter. Dertig a veertig bruggen zijn weggerukt en honderden villa's zijn vernield. Tal van ziekenhuizen waren zonder drinkwater, ter wijl de watervoorziening van vele steden wordt bedreigd. Over afstanden van kilome ters zijn van verschillende spoorwegen de rails weggespoeld, terwijl tengevolge van de verwoesting van wegen vele plaatsen zonder verbinding met de buitenwereld zijn. Alle overheidsinstellingen hebben alle beschikbare krachten gemobiliseerd, terwijl het Roode Kruis op de meeste plaatsen de eerste hulp Het aantal dooden reeds tot zeventig ge stegen in den staat New York? Een nader bericht van United Press meldt nader uit New York: Er moet helaas rekening mee gehouden worden, dat alleen in den staat New York zeventig personen hij de overstroomingen om het leven gekomen zijn. Van twee en veertig personen konden de lijken ge borgen en geïdentificeerd worden; maar er worden nog 28 menschen vermist en ook dezen moeten wel onder de slachtoffers gerekend worden. Het water trekt thans weliswaar terug, maar nog steeds zijn 40 plaatsen in het staatsgebied geheel overstroomd en men vreest dan ook, dat de schade grooter zal zijn dan de 30 millioen dollars, waarop zij werd geschat. Groot gevaar dreigt op het oogenblik voor de stad Jlhaca, tengevolge van een dijkdoorbraak. Journalisten, die in vliegtuigen boven het over stroomde gebied een onderzoek instelden, berichtten, hoe groepen vluchtelingen, met de armzalige resten van hun bezittingen op de uit het water rijzende heuvelen angstig samendringen, wachtend op red ding. Uit Albany en andere steden aan den bovenloop van de Hudson-rivier, wordt aanzienlijke schade gemeld. Talrijke huizen zijn daar ingestort, het ver keer is geheel gestremd, het lichtnet is verstoord, terwijl de watervoorziening van vele steden wordt bedreigd. Tal van ziekenhuizen zijn bovendien zonder licht, doordat de electriciteitsfabrieken buiten bedrijf zijn gesteld. De gouverneur, Lehman, acht den toestand hoogst ernstig. De ovcrheids-instellingen en particuliere or ganisaties hebben alle beschikbare krachten gemo biliseerd, om de eerste hulp te verloenen. Behalve de politie en de brandweer nemen ook 't Roode Kruis en het „Civilian Conservation Corps" aan het reddingswerk deel. Hun pogingen worden echter ten zeerste bemoei lijkt, daar de manschappen eerst de straten en spoorweglijnen moeten repareeren, alvorens ze tot de van de buitenwereld afgesloten gebieden kunnen doordringen. Doordat allo verbindingen zijn verbroken, heerscht reeds in talrijke plaatsen gebrek aan levensmiddelen tengevolge waarvan een hongersnood dreigt. Een Reuter-telegram meldt nog nader, dat talrijke dijken de watermassa's niet hebben kunnen weer staan en zijn doorgebroken. Vele duizenden men schen zijn dakloos. In enkele gevallen werdén de be woners met de huizen door het water meegesleurd, In Binghamton steeg het Chabogokanaal zeven meter. Duizenden arbeiders en employé's moeten in de zakenwijk blijven, daar do bruggen, die naar de woonwijken leiden, zoodanig door het water bedreigd worden, dat de politie ze heeft afgesloten. Op weg van Genève naar Chamonix. Chamonix. Op den weg van Genève naar Cha monix werd een auto aangereden door een andere auto en in een ravijn gestort. De aanrijdende auto wist te ontkomen. De verongelukte auto werd door den stroom medegevoerd en geheel vernield. De lijken van de inzittenden konden tot nu toe nog niet worden teruggevonden. Vijf ongelukken in een maand tijds. - Thans twee broers het slachtoffer. Maandagavond omstreeks kwart over zeven heeft op den Rijksweg Venlo—Nijmegen ter hoogte van het café „De Hamert" onder Well een ernstig mo torongeluk plaats gehad. Een motor met zijspan, waarin de drie gebroeders Poshuma gezeten waren en welke bestuurd werd door den 30-jarigen H. P., slipte in de tramrails en kwam, na over den kop te zijn geslagen, in een sloot terecht. H. P. be kwam een gecompliceerde beenbreuk, terwijl ziin broer P. P.. die op de duo gezeten was. schaafwon den aan gelaat en handen opliep. Beiden ziin naar hot ziekenhuis te Venlo vervoerd. De derde broer. B. P., die in het zijspan gezeten was, bleef onge deerd. Dit is het vijfde ongeluk, dat in een maand tiids op dezelfde plek heeft plaats gehad. LANDBOUWER VAN EEN HOOIZOLDER GEVALLEN Aan ziin verwondingen overleden. Naar eerst thans bekend wordt, is de 74-jarige landbouwer A. Vroomen te Klimmen-Ransdaal (L.), Maandagavond van zijn hooizolder gevallen. In zijn val kwam hii op zijn schoondochter terecht, welke juist aan kwam loopen. Zii liep inwendige kneuzingen op. welke niet ernstig bleken te ziin. De landbouwer was er echter ernstiger aan toe. 1Tiï is enkele uren na het ongeluk aan zijn verwon dingen bezweken. Een reusachtige massa erwten, groot 60 ton, op straat gevallen. - Geen persoon lijke ongelukken. Gistermiddag is een pand aan den Haringvliet Noordzijde te Rotterdam, ingestort. De instorting strekt zich uit naar de eerste en twee de verdieping en de zolder van het pand. De ruimten zijn in gebruik bij de firma Mulder, uit de Witte de Withstraat, die er een partij regeeringserwten, groot een millioen kilo, de inhoud van 10.000 zakken, heeft gestort. Omstreeks 2 u. 15 stortten de tweede verdieping en den zolder in. Daarna bezweek de voorgevel, die een deel van het dak meesleurde, zoodat groote stukken muurbalken, het plafond tusschen tweede verdieping en zolder, in hun geheel en de gansche massa erw ten met donderend geraas op de straat stortten. Een sleeperswagen, die voor het pand op straat was geplaatst, werd onder een en ander bedolven en vernield. Men verkeerde oorspronkelijk in de ver onderstelling, dat zich onder de ruïne, die de hoogte van een kleinen heuvel had, ook het paard bevond. Dit bleek niet het geval te zijn. In den erker van de tweede verdieping aan den voorkant zat een typiste voor haar schrijfmachine te werken. De typiste is met erker en al naar benedea gekomen in de erwtenmassa. Zij is naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd, waar bleek dat zij geen letsel had gekregen. Op de gelijkvloersche verdieping is gevestigd de Ver. Oliën, vetten en teerproducten-handel, directeur de heer de Ree, voorts is daar een graanfactory. Nadere bijzonderheden. In een onderhoud met een tweetal employés van bovengenoemde firma is het bij de instorting als volgt toegegaan: Beide heeren zaten in het kantoor aan de straat zijde te werken, terwijl hun directeur, de heer Van der Ree zich in het pakhuis bevond. Plotseling klonk er luid geraas, en werd het heel donker. Ach teraf bleek dit veroorzaakt te zijn geweest door den regen van erwten, welke langs de ramen neerkletter de Onmiddellijk daarop weerklonk een oorverdoo- vende slag. Alles schudde en trilde. Hals over kop is men via het pakhuis naar de Nieuwe Haven ge vlucht, om een goed heenkomen te zoeken. Mejuf frouw De Visser, een zuster van den directeur, van de firma De Visser, die in het kantoor van deze fir ma zat te werken, bevond zich alleen in het boven gedeelte van het pand. Zij is plotseling opgeschrikt door den hevigen erwtenval en zij is naar de trap gevlucht, welke zij is afgerend, Tegelijkertijd sloeg het bovendeel van den voorgevel, een stuk van het dak en een deel van den vloer van de derde ver dieping meesleurende met een groote hoeveelheid erwten op straat, zoodat zij, toen zij beneden kwam, over het puin moest klauteren, om weg te kunnen komen. Bij haar vlucht langs de trap heeft zij een paar niet ernstige schaafwonden opgeloopen. Van de partij van 1000 ton erwten is ongeveer 60 ton op straat gevallen, maar dat vormt toch al een kolossalen hoop, welke van den gevel lag tot aan de boomenrij, een afstand van zoowat 10 meter, over een lengte, overeenkomende met de totale breedte van het pand en van de zijde van het water schuin oploopende tot halverwege de eerste en tweede ver dieping. In dezen grauwen hoop staken stukken puin, wrakdeelen van een sleeperswagen en een groot stuk van den vloer van de derde verdieping, welk stuk merkwaardigerwijze intact was gebleven, omhoog. Op het oogenblik van de instorting stond een paard met een leegen sleeperswagen voor het pand. Het paard sloeg dadelijk op hol, maar de wa gen liep al dadelijk klem tusschen een boom en een lantaarnpaal. Het paard bleef nog juist buiten den regen van puin, maar de wagen werd verpletterd. De voerman, die bij den wagen had gestaan, is nog juist op tijd opzij kunnen springen. Toen de enorme stofwolk, welke door de instor ting was veroorzaakt, was opgetrokken, kon men zich eenigermate een indruk van de verwoesting vormen. De verdieping gelijkvloers en de eerste verdieping zijn intact gebleven. Daar boven is tot over een diep te van ruim twintig meter het pand finaal verdwe nen. Het ligt in puin op de straat ervoor. Van de straat kijkt men dus tegen de stapel zakken aan, welke achter in het pand liggen opgeslagen. Onder den enormen druk worden nog af en toe partijtjes van de los liggende erwten weggeperst en deze klet teren dan steeds weer op straat. Boven de grens tus schen het wel en het niet ingestorte gedeelte hangen l brokstukken van het dak, deelen van vloeren en een omgevallen schoorsteen. Het dak van een belen dend perceel is beschadigd. Natuurlijk was de eerste vraag van allen, of er iemand onder het puin bedolven zou zijn. Bij oncler- zoek bleek, dat niemand, die in de buurt is geweest op het moment van de instorting zich kon herinneren, dat hij iemand voor het pand heeft zien loopen. Toch werd met groote voortvarendheid het opruimings- werk aangevat. De brandweer, de geneeskundige dienst en de bouwpolitie waren al spoedig ter plaat- se. Personeel van de afdeeling brandbluschmiddelen en de geaffecteerden van twee of drie slangenwagens zijn onder leiding van de hoeren Van Gunsteren, hoodman en De Keyzer, opzichter van de afdeeling brandbluschmiddelen begonnen met het wegwerken van den puinhoop. Maar hoe hard er ook werd ge werkt, veel opschieten kon men niet. Na een uur leken de opzij geworpen hoopjes erwten naast het puin op een paar heel bescheiden duintjes naast eeu berg. Aangezien de kans, dat er iemand onder het puin zou liggen al heel klein werd geacht en zoo dit al onverhoopt het geval mocht zijn, de betrokkene toch al lang gestikt zou zijn onder den hoop erwten, werd omstreeks kwart voor vier het werk gestaakt, Vanwege dw Akkerbouwcentrale, van welke instelling de heer Luiten aanwezig was, waren inmiddels ha venarbeiders en een lichter gerequireerd. De lichter kreeg ligplaats voor het ingestorte pand en men i3 om vier uur begonnen de erwten in dezen lichter te laden, een werk waarmee eenige uren gemoeid was, omdat tusschen de erwten nog overal steenen en bal ken lagen, welke op zij moesten worden gegooid. Do Vrijwillige Brandweer trok zich terug, het personeel van de afdeeling Brandbluschmiddelen werd aan de Bouwpolitie toegevoegd en ook de G.G.D. kon weldra inrukken. De politie hield een gedeelte van de ha venkade afgezet. Het was de bedoeling zoo spoedig mogelijk het geheele pakhuis leeg te halen, omdat het gevaar lang niet denkbeeldig was, dat, nu het verband uit het pand is, meer instortingen zullen volgen. Gisteravond laat is het opruimingswerk op de kade 1 zoo goed als gereed gekomen. Om elf uur kon men met absolute zekerheid zeggen dat er niemand on- der den puinhoop en de erwtenlawine was bedolven, j Het zwaar gehavende pand werd op gevaarlijke plaatsen gestut. De afzetting bleef gehandhaafd. Van daag wordt onderzocht of geheele of gedeeltelijke af braak van het pand noodig zal zijn. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 u.: 768 m.M. Temperatuur: 19 gr. C. is 66 gr. F. Verwachting: Matige wind uit Oostelijke richting, drogo, helder weer. Verdere vooruitzichten: Mooi weer, warm. Voor vermoeide pijnlijke en transpireerende voeten helpt afdoende en binnen enkele dagen TERLEP's VOETWASSCHING. per flacon f0.35. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZ1JDE E 103. SCHAGEN. Sikhs en Mohammedanen wachten op verster kingen voor den aanval In Lahore, hoofdstad van de Britsch-Indische pro vincie Pentsjab, is de staat van beleg afgekondigd in verband met de ongeregeldheden tusschen Mohamme- danen en Sikhs, waarvan dezer dagen melding is ge- maakt. De Mohammedanen beweerden, dat de Sikhs een I oude moskee, die op een stuk grond van de Sikhs staat, wilden afbreken. Daarentegen verklaarden de Sikhs, dat zij de bouwvallig geworden moskee slechts wilden repareeren,- waartoe zij, toen zij de beschik- j king over den grond kregen, verplicht waren ge- I worden. Zóówel de Sikhs als de Mohammedanen hebben met het oog op te verwachten vechtpartijen aanzien- t lijlce versterkingen uit het achterland naar Lahore gebracht. Deze versterkingen zijn gedeeltelijk met zwaarden uitgerust. Beide partijen vreezen, dat de tegenpartij hun tem- I pel zal overvallen en verwoesten. De politie heeft i met het oog op den ernst van den toestand omvang rijke veiligheidsmaatregelen genomen. De gouver neur van do provincie heeft zich naar Lahore bege ven, om het geschil bij te leggen. Maandagavond is bij een gevecht op straat een po litiebeambte doodgestoken. Voorts zijn twee Sikhs gedood en twee zwaar gewond. In de stad is thans alles rustig. De autoriteiten hebben de publicatie van berichten over de ongere geldheden onder censuur gesteld. MOTORRIJDER BOTST TEGEN AUTO. Twee gewonden. Onder de gemeente Kessel (L.) is on een kruis punt de motorrijder Huskens uit. Venlo met groote vaart tegen een personenauto opgebotst. De mo torrijder, die een gecompliceerde enkelfractuur op liep. kon na verbonden t.e ziin naar huis vervoerd worden. De duoriider. zekere Vincken. eveneens uit Venlo, was er erger aan toe en moest naar het R.-K. Ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd, de auto licht STEEN DOET LOCOMOTIEF ONTSPOREN. Brcslau: Dichtbij het station Orzesche in Oost- Silezië ontspoorde dezer dagen een locomotief, die uit de rails sprong en in den grond vastraakte. Bij on derzoek bleek dat de oorzaak der ontsporing een tegelsteen was, die bij een overweg van een vracht auto was afgevallen en tusschen de rails beklemd was geraakt. De weerstand van de steen had de lo comotief doen ontsporen. HET VOORLOOPIG VERSLAG VAN DE TWEEDE KAMER. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp houdende bijzondere maat regelen ten aanzien van loopende landbouw- hypotheek- en pachtovereenkomsten. Hier aan wordt het volgende ontleend: De beteekenis van de regeling in het ka der van den algemeenen oeconomischen toestand. Verscheidene leden, die in aansluiting aan hetgeen te dezer zake in het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven werd gezegd, verlaging van de vaste lasten een on vermijdelijke consequentie noemden van de door de regeering gevolgde aanpassingspolitiek, wezen er op, dat de voorgestelde regeling slechts een zeer klein déél dier lasten bestrijkt. Verscheidene andere leden waren evenzeer van meening, dat het spoedig tot stand brengen van een zoo volledig mogelijk stel maatregelen tot verlaging van do vaste lasten dringend noodzakelijk is. Een verlaging van vaste lasten over de geheele lijn, waar bij ook de hoofdsommen worden betrokken, vormt een onafwijsbare aanvulling van de aanpassingspo litiek, welke de regeering voorstaat en volgt. Wordt in dit opzicht thans niet met voortvarendheid opge treden, dan wordt, tot groot nadeel van de geheele volkshuishouding, de spanning, door die politiek ver oorzaakt, tot in het ondraaglijke opgevoerd. De beteekenis van de regeling voor land bouw en landbouwcrediet. Verscheiden leden verklaarden de zienswijze der regeering, dat de voorgestelde regeling een saneeren- de werking op het terrein van den landbouw zal heb ben, niet te kunnen deelen. In de eerste plaats zul len de niet overbelaste bedrijven daarvan in het ge heel geen voordeel hebben. Voorts moet, wil toepas sing van de voorgestelde bepalingen mogelijk zijn, eerst met executie zijn gedreigd. Is zulks geschied, dan kan door den schuldenaar een verzoek worden ingediend. En is hij zoo gelukkig, daarbij te slagen, dan heeft de verlichting, welke hij geniet, nog slechts betrekking op het verleden, of is zij, voor zoover zij op de toekomst betrekking heeft, nog slechts van tij- delijken aard. Wil men tot een wezenlijke sanee ring van het landbouwbedrijf geraken, dan behoort de verleende verlichting van lasten algemeen te zijn. En dan behoort een op te richten Staatshypotheek- bank daaraan haar medewerking te verleenen om in nader te omschrijven gevallen en omstandigheden dat deel van de schuld over te nemen, waarin niet op andere wijze kon worden voorzien. Verscheidene andere leden sloten zich bij dit be toog aan. Ook zij waren van meening, dat aan cre- diethulp door den Staat in een of anderen vorm niet zal zijn te ontkomen. Tegenover de zienswijze dezer beide groepen van leden werd van andere zijde het in acht nemen van groote voorzichtigheid bepleit. Met name meenden deze leden ernstig te moeten waarschuwen tegen het doen vervallen van het karakter van slechts in nood gevallen werkenden bijzonderen maatregel, welke de voorgestelde regeling thans heeft. Indien men dat zou doen, zou men een weg inslaan, welke tot even be treurenswaardige als onvermijdelijke consequenties zou leiden. Ook tegen het denkbeeld van oprichting van een speciale hypotheekbank met Staatshulp meenden de ze leden met. nadruk te moeten opkomen. Het gaat hier om honderden millioenen en de Staat, zou groote risico's op zich nemen. Verscheidene leden wezen op het gevaar, In de voorgestelde regeling gelegen voor het landbouwcre diet. Reeds het Kon. Besluit van 12 Maart 1935 heeft in dit opzicht nadeclige gevolgen gehad. Verscheidene andere leden, die erkenden, dat hier oen gevaar aanwezig is, meenden dat daarnaast ook van een onbillijkheid moet worden gesproken. De voorgestelde regeling opent de mogelijkheid tot het verleenen van hulp in bepaalde omstandigheden in dien vorm, dat de lasten, die op het bedrijf van den betrokkene rusten, worden verlicht. Zulks geschiedt echter ten laste van de crediteuren. De verminde ring van de gebruikswaarde wordt op hen afgewen teld. Zoowel met het ook op het vermelde gevaar als met het oog op de genoemde onbillijkheid wordt sterk het gemis gevoeld aan een sluitstuk in den vorm van een instelling, welke credieten kan verstrekken en overnemen. Het had dezen leden verwonderd, dat dit belang rijke en toch niet op dit oogenblik voor het eerst aan de orde gestelde punt in de Memorie van Toe lichting niet alleen niet is behandeld, doch met geen enkel woord zelfs is aangestipt. Te meer achtten deze leden in dit opzicht van een onbillijkheid sprake, wijl de boerenleenbanken, die van de toepassing van de voorgestelde regeling in het bijzonder zullen hebben te lijden, van de machts middelen, welke haar tegenover de credietnemers ten dienste stonden, nimmer misbruik hebben ge maakt. In dit verband vestigden een aantal leden in het bijzonder de aandacht op de omstandigheid, dat het ontwerp bepalingen bevat, welke, ook als men den opzet van de voorgestelde regeling als juist aan vaardt, als een onnoodige benadeeling van den schuldeischer en daarom als een onnoodige bedrei ging van het landbouwcrediet zijn te beschouwen. Zij dachten hierbij in het bijzonder aan de bescher ming, welke krachtens die regeling aan den borg wordt verleend, ook als die in geen enkel opzicht met den landbouw in betrekking staat. Eenige leden stelden de vraag of niet ter voorko ming van een ontwrichting van het met zooveel zorg opgebouwde landbouwcrediet de credieten, ver leend door boerenleenbanken, geheel aan de wer king der wet zouden kunnen worden onttrokken. Andere leden achtten dit niet wel mogelijk. Eenige leden gaven nog als hun meening te ken nen, dat daling van de rente voor credieten aan den landbouw sterk in de hand zou worden gewerkt, door verlaging van de rente, welke door de Rijkspost spaarbank wordt uitgekeerd. Andere leden meenden zich tegen dit denkbeeld sterk te moeten verzetten. Bedenkingen werden geuit ten aanzien van do sa menstelling van de kamers voor crisislandbouwza ken. De leden, die zulks deden, waren van oordeel, dat de bijzitters zeer wel kunnen worden gezien en de beslissing, na behoorlijke voorlichting, aan den kantonrechter alleen kan worden overgelaten. Andere leden oordeelden zulks echter niet juist. De regeling met betrekking tot de pacht. Bij verscheidene leden bestond tegen een verlen ging van de werking der Crisispachtwet bezwaar. Verscheidene andere leden daarentegen verklaar den zich met de voorgestelde verlenging wel te kun nen vereenigen. Sommige leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de werking van de Crisispachtwet niet behoort te worden beperkt tot contracten, aangegaan vóór 1 Januari 1935. Verscheidene leden juichten het toe. dat door art. 1 ook andere grondgebruikers dan eigenaren in de gelegenheid worden gesteld, van de bepalingen van deze wet gebruik te maken. Een ernstig- en twee licht gewonden. Gisteravond omstreeks acht uur heeft onder de gemeente Oirschot een ernstig auto-ongeluk nlaats gehad, waarbii twee personen gewond werden. Een auto, komende uit de richting Best. kwam bii het nasseeren van een tegenligger in botsing daar mede. reed eerst tegen een boom on en sloeg ver volgens over den kop. De inzittenden, twee dames nn een heer, afkomstig uit Valkenswaard, liepen allen ernstige verwondingen on en ziin overgebracht naar het R.-K. gasthuis te Oirschot. Een der dames :s er zeer ernstig aan toe. Omtrent de oorzaak vernemen wii dat het onge- 'uk geschied is, doordat de bestuurder, zekere v. d. L. uit Valkenswaard. een flauwe bocht, waar het uitzicht eenigszins belemmerd wordt, links wilde nemen. Toen hii den tegenligger plotseling zag. ring hii weer naar de rechterziide van den weg. doch vloog toen door de vaart tegen een boom on. De beide mede-inzittenden waren zusters van den heer v. d. L.. waarvan de oudste, die er het ergste nan toe is. ernstig aan het hoofd aan de borst en den bovenarm werd gewond. De toestand van den heer v. tl. L. en zijn andere zuster, is zoodanig, dat zij vermoedelijk heden het ziekenhuis wel weer kunnen verlaten.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6