Een nieuw Abessijnsch beroep op rjenjolkenbond Nog meer fraude op het spoor 8 PAGINA'S. Buitenland KRAKATAU WERKT. Spoorwegongeluk in Frankrijk. dan in de Zon Trambotsing op de Wereldtentoonstelling. Boerenoptocht in Denemarken gaat door. Dorpsbrand in Polsn. Donderdag II Juli 1935. Postrekening No. 23330 SCHA 78ste Jaargang. No. S76l URANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiên nog tooveel mogelijk ln het eerstuilkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- HëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ibewljsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. PROTEST VAN ETHIOPIë TEGEN HET VERBOD VAN WAPENLEVERING. Verhoogde werkzaamheid van den Volkenbond. Alles wordt overheerscht door het Italiaansch- Abessijnsch geschil. Het schijnt alsof het verder pais en vree is in ons ondermaansch tranendal en slechts Italië de kwade man is die onze vrede ver stoort. Niets of niemand anders is blijkbaar in staat de aandacht te trekken, want zelfs de eerste stappen van de Oostenrijksche regeering tot restauratie van het huis Habsburg zijn nauwelijks in staat de gemoe deren te verhitten. Was deze daad van Weenen op een oogenblik gekomen waarin de geesten minder werden bezig gehouden dan thans met den dreigen den oorlog in Oost-Afrika, dan had men e„ns gezien hoeveel stof de zaak had opgewaaid. Nu moppert de Kleine Entente nog wat na, er wordt in de Donaupers een beetje gescholden, maar ware belangstelling mag deze toch zeer belangrijke zaak niet trekken. 't Is op het oogenblik alles Italië wat de klok slaat. Mussolini op een kanon. De geliefkoosde plaats vanwaar Mussolini het naar Afrika vertrekkend menschelijk slachtvee met ziin oor logszuchtige redevoeringen tot heldendaden tracht te inspireeren is boven op een kanon. Met zijn eene voet stevig op 't affuit van het stuk geschut geplaatst, placht de Duce dan zijn mannen tot groote daden voor volk en vaderland op te wek ken en nu is het wel gek, maar deze opzweepende redevoeringen worden grif in alle bladen ter wereld overgenomen alleen in de Italiaansche cou ranten vindt men er niets van. Blijkbaar zijn de rollende oo<gen en sombere be dreigingen dus alleen en uitsluitend bestemd voor buitenlandsch gebruik. Ook is het een eigenaardig verschijnsel, dat de Italiaansche dictator steeds harder gaat schelden en zelfs zoover gaat den oorlog met Abessynië als onvermijdelijk voor te stellen. Men kan zelfs lezen hoeveel duizend Italianen straks in het veld. zullen komen. Is de oorlog onvermijdelijk? Het zou weinig minder dan van misdadig opti misme getuigen als wij zouden zeggen een oorlog in Oost-Afrika niet waarschijnlijk te achten, maar aan den anderen kant is de houding van Mussolini tóch zoo zonderling, dat alle hoop niet mag worden ver loren. Beter dan wie ook weet de Duce, dat een verovering van Abessynië schatten gelds en stroomen bloed zal kosten en dat zijn land door een hel van ellende heen zal moeten alvorens de gedroomde voordeelen zullen binnenvloeien. Met evenveel grond als die van een onvermijdelijke ooidog is dan ook de stelling te verdedigen, dat Mus solini niet van plan is raak te slaan, maar door drei gementen en een groote mond belangrijke econo mische concessies tracht te bereiken en dat daarom zijn brullende oorlogskreten gretig naar het buiten land wordeiv geseind om daar de noodige psycholo gische werking te verrichten, terwijl ze angstvallig voor het eigen volk worden weggehouden om straks gemakkelijker de „draai" naar de verzoening te kun nen nemen. Bemiddelingspogingen achter de schermen. Dat er zeer druk aan een vreedzame bijlegging van het geschil wordt gewerkt is wel zeker. Wij hebben eenige dagen geleden er reeds opge- wezen waarom Frankrijk zulk een groot belang bij de vrede in Oost-Afrika heeft, geklemd als het zit tusschen Engeland en Italië. Maar ook de Volkenbond zit niet stil en hoewel dit nog geen orgaan is, waarvan krachtige sanctie-maat regelen zijn te verwachten, toch is zijn organisme wel reeds zoo vastgegroeid in het internationale poli tieke leven, dat geen staat, ook Italië niet, het gaar ne voor het. hoofd stoot. Uit de reis van Avenal, de secretaris-generaal van UIT ONZE OOST. Anak Krakatau weer verdwenen? Ancta seint uit Bandoeng: Sinds enkele dagen is er werking gekomen ïn den Krakatau. Er hebben geregeld door erupties plaats tot een hoogte van vele honderden meters. Dr. Ncumann van Padang zal zich Zaterdag naar Lang-Eiland begeven om gedurende twee dagen de erupties te observeeren. De resident van de Lampongs seinde gisteren dat van de kust van Sumatra kon worden waargenomen dat Anak Krakatau (een klein eiland dat zich eeni ge jaren geleden tijdens erupties vormde) is verdwe nen. Dr. Neumann meent echter dat het eiland ge zakt is en door slecht zicht niet kan worden opge merkt. Een onderzoek wordt ingesteld. De Vulkanologische Dienst neemt aan, dat, indien het eiland verdwenen is, dit is geschied in den nacht Van Zaterdag op Zondag. den Volkenbond, naar Londen en zijn besprekingen daar met de leiders der Britsche politiek, alsmede met den Italiaanschen gezant Grandi, mag men een verhoogde activiteit van Genève afleiden. Op zijn terugweg naar Zwitserland zal Avenal ook nog Parijs aandoen, zoodat clan de leider van het Volkenbondssecretariaat geheel op de hoogte is van de meeningen der verschillende staatslieden. Een nieuw beroep van Abessynië op den Volkenbond. Uit Abessynië komen betrouwbare berichten, dat de regeering nogmaals, thans een zeer dringend, beroep op den Volkenbond zal doen tot onmiddellijke bijeenroeping van den Volkcnbondsraad. Blijkbaar wil Addis-Abeba nog eens nadrukkelijk vastleggen, dat het tot een vreedzame regeling be reid is. Het komt ons voor dat de zwartjes ook dit keer weer met verrassende juistheid het geschikte moment hebben gevonden. De ontbinding toch van de arbitragecommissie, die in Scheveningen bijeenkwam, heeft een zeer onaan gename indruk gemaakt. Natuurlijk is volgens be richten uit Rome de mislukking geheel te wijten aan de vertegenwoordigers van Abessynië, maar als wij nu weten dat dit land vertegenwoordigd was door een beroemd Fransch rechtskundige en een zeer hoogstaand Amerikaansch jurist, dan doet deze Ita liaansche bewering toch wel wat zonderling aan. Het zou toch te gek zijn om aan te nemen dat deze buitenlandsche geleerden nu plotseling zoo Abessy- nisch zouden zijn geworden, dat van partijdigheid mag worden gesproken. Veel waarschijnlijker is, dat de Italiaansche verte genwoordigers doelbewust op onvruchtbaarmaking van de arbitrageprocedure hebben aangestuurd. Dat ook het Fransche lid dezer commissie, prof. Jèze daar zoo over denkt mag men veilig aannemen omdat hij naast het overhandigen van de besluiten der commissie, in een bijgcleidend schrijven verklaart een tusschenkomst van den Volkenbondsraad drin gend noodzakelijk te achten. Engeland's houding. Vandaag zal Minister Hoare in het Lagerhuis een rede houden waarin het Britsche standpunt in het Italiaansch-Abessynisch geschil zal worden behan deld. Ongetwijfeld zal hij trachten de door Engeland ge maakte fouten zooveel mogelijk te herstellen. Op welke wijze zullen wij moeten afwachten. Verbod van Wapeninvoer Aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, België, Tsjecho Slowakije, Zwe den, en Denemarken is door de Abessynische regee ring een protestnota overhandigd tegen het door die landen uitgevaardigde verbod van wapenuitvoer naar Abessynië. Volkomen juist wijst de zwarte Keizer op het Ver drag van 21 Augustus 1930 waarin een regeering wordt gemachtigd wapenen in te voeren als dat voor de landsverdediging noodzakelijk is. Hoewel zijn aanspraken onmiskenbaar gegrond zijn vreezen wij toch dat hij nul op het rekest zal krijgen. Ook hier weer de kwestie van den sterke en den zwakke. De meeste zijn bang voor een wenkbrouw- fronsen van Mussolini! Acht gewonden. Parijs: Op het station van Thouars in West- Frankrijk, is een locomotief in botsing gekomen met den Parijschen express. Vijf passagiers en 3 post ambtenaren hebben verwondingen opgeloopen. De materieele schade is belangrijk. IN DE TEER BLIJVEN STEKEN. Gistermorgen heeft het, door de hitte, zacht wor den van de teerbedekking op den rijweg van de v. d. Takstraat te Rotterdam, een stagnatie in het verkeer doen ontstaan. Een vrachtwagen beladen met 4200 kg. stroohulzen bleef in de zacht geworden teer ste ken. Toen men door rukken aan den wagen deze in beweging wilde brengen, begon de lading te verschui ven en viel op straat. Bovendien kantelde de wa gen. Het verkeer ondervond hierdoor veel hinder. Het duurde vrij geruimen tijd voordat de hulzen weer waren opgeladen en de wagen uit de kleverige teer was losgekomen. In doozen v an 20et. af. Zes personen ernstig gewond. Brussel: Op het terrein van de Wereld- tentoonstelling heeft gisterochtend een ern stige trambotsing plaats gehad. Een tram, die aan een halte stopte, werd door een daarach ter rijdende tram aangereden. De schok was geweldig. De inzittenden van het tramrijtuig werden als kegels door elkaar geworpen. Zes personen werden ernstig gekwetst, terwijl bo vendien nog zes anderen minder ernstige ver wondingen opliepen. De ernstig gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De materieele schade is zeer belangrijk. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. Ondanks verbod hoofdcommissaris van Kopenhagen. Reuter meldt uit Kopenhagen: De persdienst van de vereeniging van boeren deelt thans mede, dat de optocht vanbo eren, die zooals men weet, door den hoofdcommissaris van politie te Kopenhagen was verboden, overeenkomstig het plan toch zal doorgaan. De deelnemers zullen zich op een plein te Kopen hagen verzamelen, en naar het koninklijk paleis mar- cheeren, om overeenkomstig de ontvangen toezegging door den koning te worden ontvangen. Zou de minister van justitie den optocht onderweg willen laten tegenhouden, dan zullen de deelnemers zich ieder op eigen gelegenheid naar het koninklijk paleis begeven en zich daar verzamelen om den ko ning te huldigen. (De boerenoptocht was, zooals we reeds eerder mee deelden, voor de binnenstad door den hoofdcommis saris verboden op grond van een verordening van zijn voorganger, die geen demonstratieoptochten in de binnenstad wenschte uit verkeersoverwegingen en omdat zij licht aanleiding konden geven tot relletjes. Desgevraagd heeft de minister van justitie Zahie verklaard, geen aanleiding gevonden te hebben om in dit speciale geval dispensatie van het verbod te verleenen, daar hij het besluit van den hoofdsommis- saris volledig goedkeurde. Groot aantal huizen en schuren in vlam men opgegaan. Kaltowitz. In het plaatsje Choron (district Kielce) is een brand uilgebroken, welke zich door den krachtigen wind zeer snel uitbreidde. Voor de brandweer kon ingriinen, stond reeds een vierde deel van het dorp in lichterlaaie. 25 Woonhuizen, 32 schuren en 40 stallen ziin een prooi der vlammen geworden, terwijl veel vee in ae vlammen omkwam. Bij het blusschingswerk liepen twee vrouwen en vier brandweerlieden wonden op. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. Te Charles in den Amerikaanschen staat Missonrri kwam een trein nit zich zelf in be weging en botste tenslotte tegen den pijler van een brug. Welke de gevolgen hiervan waren, zien we hierboven. Een gedeelte van 30 meter lang stortte naar beneden en kwam in een straat terecht, waar een algeheele verwoesting werd aangericht en enkele passeerende per sonen gewond werden. DE VESUVIUS, de vuurspuwende berg bij Na pels, werkt weer. Op bovenstaande foto, die dezer dagen werd genomen, zien wij op den voorgrond de gloeiende lavamassa's, die voort durend uit den krater stroomt. Pogingen in de buurt van Breda om van den tarwestenn te profiteeren. - Groot aan tal boeren de dupe geworden. Na Eist en Beverwijk zijn de ambtenaren van den Crisis-opsporingsdienst opnieuw een uitgebreide tarwefraude op het spoor geko men, welke frande zich uitstrekt over de dor pen Prlncenhage, Beek, Effen, Ginneken, Ba- vel en Ulvenhout. Een groot aantal boeren in deze plaatsen heeft door bemiddeling van een graanhan delaar te Breda z.g. gekleurde (gedenatureer de) tarwe gekocht onder de verzekering dat de te leveren tarwe afkomstig was van een partijen gedenatureerde zomerzaaitarwe. Waar het denatureeren het graan wel voor men schelijk gebruik ongeschikt maakt, doch niet de kiemkracht doodt, was de bedoeling deze tarwe, die in prijs de helft goedkooper is dan de niet gedena tureerde, uit te zaaien en later den oogst bij de regee ring in te leveren en aldus van den tarwesteun te profiteeren. Deze opzet mislukte echter ten deele, aangezien de geleverde tarwe een mengsel bleek van zomer en wintertarwe en bovendien nog van een dusdanige kwaliteit, dat het gezaaide zeer onregelmatig op kwam en bijna geen aren vormde. Verschillende boeren zijn er dan ook toe overge- gegaan het zaaisel om te ploegen, doch anderen lie ten het op hoop van zegen staan, Nu de crisis-opsporingsdienst echter van een eiï ander de lucht heeft gekregen en een uitgebreid on derzoek instelt, hebben de betrokken boeren dubbele schade, daar zij niet alleen geen oogst binnenhalen, doch bovendien nog strafrechtelijk zullen worden vervolgd. De graanhandelaar echter zal waarschijnlijk vrij uit gaan, aangezien hij het door hem geleverde als kippenvoer heeft gefactureerd. Dat deze fraude een grooten omvang had genomen, kan wel blijken uit het feit, dat in landbouwkrin- gen de met deze gedenatureerde tarwe bezaaide op pervlakte geschat wordt op 30 H.A., welke schatting gezien de geslotenheid van vele boeren, wel sterk aan den lagen kant zal zijn. HITTEGOLF BOVEN LONDEN. Londen. Londen ïs heden bezocht door een aweede hittegolf. Het was heden zelfs de warmste daar van de geheele maand. De temperatuur be reikte een hoogte van 80 graden Fahrenheit hetgeen drie graden meer is dan gisteren. De normale nacht- temperatuur voor dezen tijd van het. iaar is 51. gra den, maar in den afgeloonen nacht om 1 uurwas de temperatuur reeds 66 graden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1