Zwemwedstrijden Waar nog geen be= zuiniging is. Plaatselijk Nieuws. LET OP DE ROQDE VLAG. LUCHTAANVAL OP STAD IN MONGOLIË 1000 inwoners gedood. DE 0VERSTR00MÏNGSRAMP IN CHINA. Het bezuinigmgsontwerp. prima Wagenmakersknecht Zwemvereen. Het Skarpet" WIELERBAAN „WIERINGEN". Marktberichten. WIE RINGEN Noodlanding van legervliegtuig. Zware Fokker op meesterlijke wijze neergezet. Gistermiddag ca. half 4 werd een 3-motorige Fok ker type VII, van het vliegkamp Soesterberg, boven een'weiland nabij Stroe genoodzaakt een noodlanding te maken. Van het vliegtuig werd de romp openge scheurd door een prikkeldraadafrastering, welke bij de landing omver werd gevlogen; de 5 inzittenden kwamen er zonder letsel af. De Fokker had boven Assen ten behoeve der Topo grafische afdeeling seriebeelden vervaardigd en was op weg van Groningen naar het vliegkamp de Kooij, toen men boven Wieringen met motorpech te kam pen kreeg en men het raadzaam achtte een noodlan ding te maken. Deze werd, gezien de ligging van de met aarden wallen omgrensde, begreppelde weiland jes, op meesterlijke wijze uitgevoerd, waarbij de zware machine juist vóór een boerderij tot stilstand kwam. Het vliegtuig was bemand met de vliegeniers lui tenant Kok, sergeant Dijkman en sergeant Steen- meijer en de onderofficieren-waarnemers Warnaaren Oost-Indië. De Fokker zal ter plaatse moeten worden gedemon teerd. W1ERINGERMEER Bedrijfsongeval. De monteur B. had het ongeluk vanuit de auto cabine onzacht op straat te vallen. Met een zware hoofdwonde en gekneusde ribben werd de getroffene alvorens Dr. Hoogkamer eerste hulp had verleend, naar het ziekenhuis vervoerd. Naar omstandigheden maakt de patiënt het vrij redelijk. De 4-pootige jonge stern. Voor eenige dagen maakten wij melding van een vreemdsoortige 4-pootige. jonge „stern". Men deelt ons thans mede, dat bedoelde speling van de na tuur door een brutale poes, die blijkbaar geen oog had voor de waarde van dergelijke abnormaliteiten, is verorberd. Een ramp voor de vogelliefhebbers! WINKEL Bij het op Woensdag gehouden M.U.L.O.-examen, slaagde o.a. H. Arts, leerling der U.L.O.-school al hier, ANNA PAULOWNA Herh. Oefeningen. J. de Wit, W. van Vuure, J. M. Moerland, C. Wa tertor, A. Kranenburg, D. Pool, P. C. Keijzer, C. An- gevare, J. Broersen, J. van Dompselaar, A. Harder, R. Oltman, P. C. Pijnacker, J. de Smit en J. Blaau- boer zijn opgeroepen voor herhalingsoefeningen bij het 21ste Reg. Inf. te Amersfoort, De laatste tegen 29 Aug., de overigen tegen 12 Sept. Politie. Verloren: Damestaschje (met inhoud). BREEZAND. Overgang van zaak. De heer Joh. v. d. Molen heeft zijn zaak (bakkerij, enz.), overgedaan aan den heer Joh. v. d. Kruk van Den Helder, OU DE NIE DO RP Geslaagd te 's-Gravenhage voor de Leerares Acte N.a. (Nijverheidsonderwijs) onze vroegere plaatsge- noote mej. K. C. Liefhebber. HEERHÜGOWAARD Woensdag maakte een veertigtal kinderen der hoogste klassen van onze beide O. L. Scholen een schoolfeestreisje naar Amsterdam. De voorgeno men tocht kon doorgaan doordat enkele particulieren daarvoor welwillend hun auto's hadden beschikbaar gesteld. Volop werd in Artis genoten en om onge veer lialfdrie werden de toonzalen van Philips aan de Heerengracht bereikt. Wat daar te zien werd gegeven was van dien aard. dat we diegenen, die dit voorgesteld hebben daarvoor dankbaar moeten zijn en niets anders kunnen doen. dan aan andere schoolfeestorganisaties, die een tocht naar Amster dam op het programma hebben, aanraden, daaraan zoo mogelijk een bezoek aan de toonzalen te ver binden. Net nog was tijd over om op den terugweg even aan te loopen aan het strand te Bakkum. waar het scheiden moeilijk viel. Om ongeveer halfnegen arriveerde de opgetogen en blijde schare weer in de gemeente en toen we een clubje van eenige jongens op hun terugweg per rijwiel naar huis nog een der auto-bezitters, die voor zijn huis wat „uitrustte", van den weg af een har telijk „dank ie wel, hoor", hoorden toeroepen, von den we daarin de vertolking van dezen prachtigen dag in zijn volheid terug. NIEUWE N TE DORP LANGEREIS. Op de boerderij van den heer G. Gaijaard aan den Langereisdijk was men Woensdag druk bezig met 't maken van een hooiklamp, toen deze plotseling be gon te rooken. Eenige buren, ziende dat er iets niet in de haak was, snelden te hulp. Met rappe handen werden de vuurhaard opgezocht en met water gesmoord. Door dat men het vroegtijdig genoeg bemerkte, is de scha de tot een minimum beperkt gebleven. De oorzaak moet zijn gelegen in het rooken op het hooi. CONCERT SCHAGEN'S HARMONIEKAPEL. Zondagavond geeft onze Harmoniekapel weer een concert in den muziektuin, met onderstaand program ma: 1. Unter dem Doppel Adler, Marsch, J. F. Wagner. 2. Stradella, Ouverture Flotow. O' Aubade Printanière P. Lacombe. 4. Suite Oriëntale F. Popy. 1. Les Bayadères 2. Au bord du Gange 3. Les Almées 4. Patrouille. 5. Parademarsch Wenzel. 6. Cavalerie-Legère, Ouverture F. v. Supé. 7. Potpourri a. d. Bettelstudent C. Millöcker. 8. An der schónen blauen Donau, Wals Strausz. Teneinde het, gedurende het concert, zoo rustig mo gelijk in den tuin te doen zijn, is bepaald dat kin deren, beneden 12 jaar, zonder geleide geen toegang hebben. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie. Rijkspostspaarbank, Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Schagen.. In den loop der maand Juni 1935 werd aan bo- ye"^e"0«md kantoor op spaarbankboekjes ingelegd f 23.610.6S en terugbetaald f 13.927.58. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 9.6S3.10. Het aan tal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 22. ONGELUK. De heer C. B., werkzaam in de smederij bij de ka- naalwerkcn, had het ongeluk met 2 zijner vingers bekneld te raken. Na verbonden te zijn, werd hij naar net ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar nog niet kon worden gezegd, of de getroffene zijn vingers kon behouden. Schagen-nieuws. Donderdagavond 7.30 is er een Veteranen wedstrijd tegen een Elftal van het P.W.N. Verkorte notulen der gehouden Bestuursver gadering. Voor Schagen 1 is een avond wedstrijd aange vraagd op Zondag 28 Juli. De Schager-Beker zal verspeeld worden in 't laatst van Augustus. Het ligt in de bedoeling van het bestuur Zondag 21 Juli een adspirantendag te houden. Voor Zondag 21 Juli is een propagandawedstriid aangenomen. Schagen 1B.K.C. 1 op het DOSKO- terrein te Oudesluis. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Aafje Hillegien, dochter van Krans Chris- tiaan Derk. Overleden: Schenk, Cornelis, oud 78 jaren, weduw naar van de Haan, Grietje. POLITIE. Verloren: Een colbert jasje; een badpak met hand doek. Arbeider bij de Alkmaarscbe gasfabriek door een auto gegrepen. Gistermiddag te ongeveer twee uur heeft op den Helderschen weg te Alkmaar een ernstig ongeval plaats gehad. Een der arbeiders, die bezig waren met het lossen van kolen uit een aak ten behoeve van de gasfabriek, de 55-jarige J. Hopman werd, toen de auto's van den handelsreiziger Meyer uit Amsterdam ,en den kermisreiziger Vali uit Alkmaar elkaar pas seerden, door de auto van laatstgenoemden aangere den en dermate gewond, dat hij in ernstigen toestand naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar moest wor den vervoerd. De weg is daar ter plaatse zeer gevaar lijk, om welke reden tijdens de werkzaamheden bij dit weggedeelte een roode vlag was geplaatst, doch vermoedelijk hebben de automobilisten niet voldoen de acht op deze vlag gegeven. De politie stelt een onderzoek in. Reuter meldt uit Tokio: Volgens de bladen heeft de gouverneur van Sinkjang (Chineesch Turkestan) generaal Tsjeng Sjisai onlangs de stad Oeliasoetai, een belangrijk handelscentum in West-Mongolië, na een grooten luchtaanval veroverd. Er zou den 1000 inwoners zijn gedood. De Japansche pers brengt deze verovering in verband met de expansie-pogingen der Sowjet-Unie in Binnen-Azië. Zij beweert dat de gouverneur van Sinkiang als protégé der Sowjets bekend staat en dat de aanval op de stad, die tot 1933 tot de Sowjet-republiek van Buiten-Mongolië behoorde, ook door Sowjet- Russische vliegtuigen zou zijn uitgevoerd. Moskou: De „Prawda" constateert, „dat in den laatsten tijd de gevallen van het binnendringen van Japansche en Mandsjoerijsche troepen op het gebied der Mongoolsche volksrepubliek, voor'spion- nage-doeleinclen steeds talrijker worden. Het blad vestigt, in het bijzonder de aandacht op het geval van 23 Juni j.1., „toen de spionnage-bedoe- lingen duidelijk zijn gebleken." „Hoewel de bewijzen geleverd zijn, dat de Mongool sche regeering bereid is deze incidenten langs vreed- zamen weg te regelen, stelt de Japansche militaire clicpie de regeering van Mongolië ongehoorde eischen, zooals toelating van bijzondere gevolmachtigden van Mandsjoekoeo en van vertegenwoordigers van het Kwantoung-leger op Mongoolsch gebied. Men eischt met andere woorden, dat Mongolië zijn grenzen open stelt voor de Japansche spionnen. De brutaliteit van een dergelijken eisch is duidelijk. De Japansche militaire autoriteiten voeren op het oogenblik tegenover de Mongoolsche volksrepubliek dezelfde politiek, die ze indertijd op Mandsjoerije en Jehol hebben toegepast, en thans toepassen op Noord- China. De annexatielust der Japansche militairen kent geen grenzen. Steeds duidelijker wordt dat de Japansche militant clique in Mandsjoekoeo steeds gewaagder avonturen wil ondernemen, waarover zij zich op den duur den nek zou kunnen breken". MILLIOENEN MENSCHENLEVENS IN GEVAAR. DE RAMP VAN 1931 HERHAALT ZICH. Naar uit Hankow gemeld wordt, blijft het water van de Jangtsje Kiang en van de Hoang Ho, voortdurend stijgen. Door de zich uitbreidende overstroomingen worden milli- oenen menschen bedreigd. Het thans overstroomde gebied is reeds even groot als bij de ramp van 1931, waarbij meer dan vier millioen menschen om het le ven zijn gekomen. In de stad Hanyang staat het water ver scheidene voeten hoog, terwijl Woetsjang ge deeltelijk overstroomd is. De dijken bezwijken onder de aanhoudende was van de rivieren. Bij het reddingswerk moet men de bewoners van de daken bergen. Ook nit de boomen en van de heuveltoppen, waar zij een toevlucht hebben gezocht. Het aantal slachtoffers en de omvang van de schade kan nog niet geschat worden. Wel moet worden geconstateerd, dat de toestand steeds ernstiger wordt. Bezwaar van bonden van personeel in overheidsdienst. De Nedetiandsche bond van gemeente-ambtena ren, de algemeene Nedcrlandsche politiebond en de algemeene bond van provinciaal personeel In Nederland hebben aan de Tweede Kamer een adres LAGE ENTREE-PRIJZEN. ----- AANVANG 2 UUR. Heden overleed, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot-en Over- Grootmoeder, Mej. MAARTJE EVERTS Wed. van SIMON STRAND in den ouderdom van 87 jaar. N. MULDER-Strand P. MULDER M. LANGEDRK-Strand V. LANGEDIIK G. RUIITER-Strand C. RUIITER Kinderen en Kleinkinderen Wieringen, 9 Juli 1935. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben te Hippolytushoef op Vrij dag a.s. n.m. 2 uur (n.t.) Flinke Loopjongen gevraagd, J. VOERMAN, Landbouwstr Schagen Terstond gevraagd een flinke Schildersknecht of halfwas bij J. KLOMP, Haringhuizen Algemeene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, Mevr. JANNETJE RAVEN, Wed. van KLAAS WITSMEER Oud-Weesmoeder van het Diaconie-, Wees- en Oude- liedenhuis, der Ned. Herv. Gemeente van Oost-Zaan dam, in den ouderdom van 74 jaar. G. K. DE VRIES, Exec.-Test. Zaandam, 9 juli 1935. Klaas Katerstraat 15. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben, Vrijdag 12 Juli a.s. te 3 uur van het Tehuis a. d. Bloem gracht 97. Gevraagd: Een nette Baker voor de maand November. Brieven I onder letter G. Buri u van dit Blad. Direct gevraagd: loon f 8.—, boven kost en inwoning, Br. onder lett. W. Bureau v. d. Blad OUDE N1ED0RP te houden op Zondag 14 Juli a.s. des namiddags 2.30 uur n.t., in „HET SKARPET" te Oude Niedorp. Leden betalen 10 cent, op vertoon van lidmaatschapkaart N i e t-1 e d e n 25 cent. HET BESTUUR, Zondag spannende wedstrijden, A.s. Zondag zal er ook weer druk gewielerd worden op de baan. Veel publiek zal en moet er wel komen, want de wedstrijden beloven spannend te worden, o.a. zullen uitkomen de volgende renners, tevens koppels D. Kanon, Sneek—J. Kuiper, Julianadorp; J. NagelG. Portenger, Amsterdam; H. LegerG. v. Omkes, Amsterdam; J. BreijL. Schudier en F. v. RooijenJ. Schafer; M. Peetoom—W. Oudol, allen uit Haarlem. Deze koppels zullen elkander heftig bekampen in 't hoofdnummer, de 40 K.M. koppelwedstrijd. We zijn geneigd om KanonKuiper als favoriet te stellen, doch Nagel-Por tenger is een koppel, 't welk zich niet zal laten verdringen. Portenger zal wel voor de noodige punten zorg dragen, evenzoo Leger, terwijl Omkens en zijn maat, op hun best zijn als 't er om gaat; dit zijn 3 koppels, welke aan elkaar ge waagd zijn. Nu resten nog de drie koppels uit Haarlem, die alle drie niet voor elkaar onderdoen. BreijSchud- Ier wisten reeds menigmaal een koppelwcdstriid te winnen. F. v. Rooijen—J. Schafer, M. Peetoom—W. Oudol zijn ons minder bekend: doch ons werd ver zekerd, dat het vechters zijn van het begin tot 't eind en zulke renners heeft men noodig om een. fraaie spannende wedstrijd te krijgen. Dus allen op 14 Juli naar de Wieringer Wielerbaan. gezonden betreffende het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven, waarbij eenige wenschen en bezwaren worden geuit. Adr. verklaren, dat de organisaties de noodzakelijkheid van de sanee ring van 's rijks financiën ten volle erkennen, maar uiten de wenschelijkheid van het scheppen van de mogelijkheid van inkoop van diensttijd, op arbeids contract in provincialen en gemeentelijken dienst doorgebracht en verhooging van de weduwen- en weezenpensioenen. Voorts wordt bezwaar gemaakt tegen verlaging van de pensioenbijdragen, het bren gen van wachtgelders naar het pensioenfonds, ont trekking van pensioengerechtigden aan de pen sioenwet. tegen de wijziging in de rechtspositie van gewezen ambtenaren van vereenigde of opgeheven gemeenten, de verplichte combinatie van burge meester-secretaris en secretaris-ontvanger, de be sparing op de kosten van het gemeentelijk zelf bestuur, de capitulantenregeling en de buitenwer- kingstelling van de warenwet. Door de Rekenkamer op de vingers getikt. Dure propaganda voor de varkens, centrale. In het verslag der Algemeene Rekenkamer, dat gisteren aan de Tweede Kamer is verzonden, staan eenige becijferingen, die een schel licht doen schijnen op de handelingen van sommige crisisdiensten. Zoo werd, alleen al door het stellen van de rijwiel vergoeding bij een der diensten op een normaal peil een besparing verkregen van f7500.per jaar. Een directeur van een der. z.g.n. centrales had een salaris van f4000.en het bovendien klaargespeeld zichzelf ook nog met f 5000.te doen honoreeren als „hoofdcontroleur". Mijnheer woonde bovendien niet in de plaats waar het kantoor der centrale was gevestigd, moest dus behoorlijk dineeren etc. en bracht daarvoor f9.60 per dag in rekening. Ook een spoorwegabonnement le klas voor heen- en terugreizen tusschen zijn woonplaats en zijn stand plaats werd ten laste van den crisisdienst gebracht. Ook werden zoo nu en dan zgn. representatiekosten becijferd, die met andere extra'tjes opliepen tot onge veer f200.in ruim vier maanden. Het personeel van dezn dienst werd ook niet ver geten. Het was een soort luilekkerland, temidden van de algemeene ellende. Inplaats van salarisverlaging kreeg een groot deel I van de beambten salarisverhooging. "De gesignaleerde bevoorrechting was ook reeds door den crisisaccountant ter kennis van den Minister ge- bracht. Thans schijnt een totaal bezuiniging van ongeveer f5000.— te zijn verkregen. Bij tal van crisisdiensten liepen de uitgaven voor koffie, thee en sigaren tot in de duizenden guldens op. Althans door de aanmerkingen van de rekenkar mer konden enkele duizenden worden bespaard. De Nederlandsche Varkencentrale bleek meer dan f25000 te hebben besteed aan „propaganda" en toen de ambtenaren der Rekenkamer inzage van de be wijsstukken vroegen, werd dit zonder opgaaf van re den geweigerd. Daar slechts met machtiging van den wetgever, z.g.n. geheime uitgaven aan de kennisneming van de Rekenkamer mogen worden onttroken, wendde de Kamer zich tot den Minister, die een rapport van den rijksaccountantsdienst toezegde. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, werd te Utrecht in het openbaar aanbesteed het af breken van woning no. 5, nabij KM. 5.60S, van de lijn HelderAmsterdam te Den Helder. Geboden werd door den heer J. Lütjeharms te Scha gen f 25. SCHAGEN, 11 Juli. 4 stuks paarden f 2—3.50, 34 gelde koeien (magere) f 80130, 40 idem (vette) f 150212.50, 6 kalfkoeicn f 110150, 78 nuchtere kalveren f 612, 30 schapen (mag.) f 813, 162 idem (vette) f 14—17.50, 25 lam meren f 5S.50, 25 vette varkens per Kg. 3638 ct., 97 biggen f 1015, konijnen f 0.501.50, kippen f 0.30 —0.50, haantjes f 0.150.50. SCHAGEN, EIERVEILING, 11 Juli. Aangevoerd; 76 part. 70.000 kipeieren, 3 part. 2000 eendeieren. Prijzen kipeieren f 2.15—2.20, eendeieren f 1.65—1.70, De veiling duurt voort. Zie voor volcdig bericht in het nr. van a.s. Zaterdag. ALKMAAR, 10 Juli. Aardappelen f 2.505.90, roode kool f 2.90—3.S0 per 100 Kg., aardbeien per slof f 0.300.70, aalbessen f 11 13, doperwten f 1.506,50, peulen f 1.50—10.50, snijboonen f 1218, dubbele slaboonen f lór—16, tuin* boonen f 1*3, tomaten f 1.50—4, per 100 pond, andij vie f 0.502.60, bloemkool I f 712, II f 35, perziken, f 310.50, per 100 stuks, peterselie f 3.20—7, rabar ber f 15, selderie f 1.101.90, uien f 1.802.90, wor telen f 25.50 per 100 bos, postelein 1628 ct., spina zie 1648 ct. per bak. meloenen f 35 p. stuk. MEDEMBLIK, 10 Juli. Schotsche muizen f 2.502.55, kleine muizen f 1.25. 1.30, grove f 1.852.30, ronde f 3.754.05 per 50 Kg, WARMENHUIZEN, 10 Juli. 46075 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 55.80, grove f 3.604.00, drielingen f 2.703.30, kriel f 1.30 1.60, 4475 Kg. van de 46075 Kg. zijn doorgedraaid, WINKEL, 10 Juli. Aalbessen f 714, kruisbessen f 1.606.50, frambo zen f 20—21, aardbeien f 815, kersen f 1516, tuin- boonen f 11.70, aardappelen f 2—2.70, postelein f 1—» 1.10, komkommers f 34.40, rabarber f 11.40, krop- elo f 19 90 AMSTERDAM, 10 Juli. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 136 vette kalveren: le kw. 4248 ct., 2e kw. 3-440 ct., 3e kW* 2833 ct. per Kg. levend gewicht. 71 nuchtere kal veren f36 per stuk; 249 varkens: Vlecschvarkens,- wegende van 90—110 Kg. 42—43 ct. per Kg. slacht- gewicht. Zware varkens 3940 ct. per kg. slachtgew. Vette varkens 3839 ct. per kg. slachtgew. Marktoverzicht: Vette kalveren aanvoer zeer ruim, in het hegiri vlug en aan het eind slepend, prijzen voor eerste kwaliteit ongeveer als vorige week, voor mindere soorten lager. Nuchtere kalveren korte aanvoer, vlugge handel» prijzen beter, eenige zwaardere 50 ct., tot f 1 hooger. Varkens korte aanvoer en, handelprijzen iels hoo- ger. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Juli. 380.000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 56.10, driel. f 2.50—4, 1300 Kg. peen f 2.50—3.20, 10.000 Kg, roode kool f 2.904, 800 stuks bloemkool f 13.50—16.10. NOORDSCHARWOUDE, 11 Juli 122400 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 2.50—5.80' grooten f 3.50—3.S0, driel. f 2.50—2.90, kleine f 1.30—2 475 Kg. zilveruien nep f 4.105.10, 13 Kg. spercieboo- nen f 20, 70 stuks bloemkool f 6.70.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3