Donderdag lt Juli 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9761 Een rumoerige Senator. DE K XVIH TE SOERABAJA. Grootsch program van de Duitsche spoorwegen. GESTOLEN AUTO'S IN EEN SCHUUR. DE BRAND OP DE WERELD TENTOONSTELLING. ONTPLOFFING BIJ SLOOPWERK. Drie arbeiders gewond. De Wiley Post beschadigd. Long scheldt Roosevelt voor een leuge naar. „En laten ze me hiervoor eens pakken, dan zal ik bewijzen" Reuter meldt uit New Orleans: Senator 1-luey Long, de bekende tegenstander van Roosevelt's herstelprogramma, heeft hier voor de radio een rede gehouden, waarin hij een overzicht gat van het werk van den onlangs gehouden spe ciale zitting van de wetgevende vergadering van Louisiana, waarin Long persoonlijk de behandeling leidde van een vijf-en-twintigtal -wetten, die ten doel hadden, zijn invloed op de regeering van den staat te vergrooien en de macht zijner politieke te genstanders te beknotten. Bij de bespreking van een door de wetgevende vergadering aangenomen resolutie, waarbij het con gres verzocht werd, de onlangs ontworpen ouder- domspensioenwet te vervangen door een maatregel, dien senator Long had ontworpen, wees de „Kingfish" orop dat de pensioengerechtigden van den staat Louisiana krachtens het plan-Roosevelt slechts 3 dollar en 60 cents per dag zouden ontvangen". Ziedaar, zoo barstte hij daarop los, „waartoe Franklin Delano Roosefeit jullie hier brengt". Franklin Roosevelt is een leugenaar en een fakir. Laten ze me nu eens hierop pakken, dan zal ik be wijzen, dat hij een leugenaar is. Roosevelt ziet er nog gezond uit. Tijdens de gisteren gehouden persconferentie werd er nog gevraagd naar den gezondheidstoestand van Roosevelt. Gelijk bekend, hebben eenige dagbladen het gerucht vermeld, dat de president spoedig een zenuwinstorting zou krijgen. Schertsend vroeg Roose- veld een van de aanwezige verslaggevers, die naar zijn gezondheidstoestand had geinformeerd, wat hij zelf daarvan dacht. Deze antwoordde U ziet er uit stekend uit. Roosevelt sloot daarop het gesprek over dit punt met de opmerking: Men mag toch niet aan nemen, dat een .verslaggever niet de waarheid zou spreken, Roosevelt wordt ongeduldig. De pre sident gaat op tournee, om het volk voor zijn politiek te winnen. President Roosevelt verklaarde gisteren, dat de vertraging in de uitvoering van constructieve wer ken onder het werkverschaffingsfonds hem ongedul dig maakte en hij heeft dan ook tegelijkertijd een beroep gedaan op de leiders van de uitvoering der openbare werken in de 48 staten, om binnen twaalf maanden de vier milliard dollar van het werkver- scha ingsfonds te besteden. O ,v is president Roosevelt voornemens, geduren de den zomer een reis door het geheele land te ma ken, teneinde persoonlijk zich op de hoogte te stel len van de stemming onder het publiek. Bovendien is de president van plan, talrijke redevoeringen uit te spreken, om het volk te winnen voor de politiek der New Deal. UIT ONZE OOST. Aanschaffing van 2200 nieuwe voer tuigen. Berliin. Het door den raad van beheer der Duitsche riiksspoorwegen in de laatste zitting te Saarbrucken goedgekeurde program voor het bou wen van voertuigen voor het eerste halfjaar van 1936 voorziet in het aanschaffen van *2200 voertui gen van allerlei aard. Zes en tachtig locomotieven (stoommachines) voor het sneltrein- en zijliinenverkeer, 27 electri- sch locomotieven voor het omvangrijk geworden geëlectrificcerde net en 48 kleine locomotieven voor het rangeeren op kleine stations moeten den voor raad locomotieven aanvullen. Van de 53 motor- en bijwagens voor de geëlectrl- ficeerde lijnen zijn 48 wagens bestemd als uitbrei ding van de Berlijnsche S-baan. Voor de verdere uitbreiding van den dienst zul len 106 motorwagens en bijwagens met krachtbron van de verschillende modellen worden gebouwd. De voorraad passagierswagens zal met 268 D- treinenwagens en 142 andere passagierswagens, de voorraad goederenwagens met 849 goederenwagens van verschillenden aard worden aangevuld. Verder zullen 68 bagagewagens voor D-treinen en 9 dienstwagens worden gebouwd. Ook de voorraad tramwagens zal warden uit gebreid. POLITIE KEEK TOEVALLIG NAAR BINNEN. DE DIEF IN DIEMEN GEGREPEN. Grepen uit het reisverhaal. - Een stormnacht tusschen Mauritius en Fremantle. Aneta vernam uit Banjoewangi de eerste indruk ken van de reis van Mr. Ms. onderzeeër K. XVIII, welke uniek en schitterend genoemd wordt. In totaal werden afgelegd 22.600 mijlen. De K. XVIII dook in totaal 230 keer zoodat de boot elf et malen onder water is geweest. De geheele beman ning is gezond; één onderging een lichte operatie in Buenos Aires en één te Kaapstad. In het reisverhaal wordt herhaaldelijk gememo reerd de groote hartelijkheid welke van de zijde van landgenooten werd ondervonden op Madeira, te Rio de Janeiro, Buenos Aires en Kaapstad. Incidenten deden zich voornamelijk voor tijdens den oversteek van Buenos Aires naar Kaapstad, wel ke oversteek 25 dagen duurde, toen de eerste groote storm werd ontmoet, met zware zeeën die voortdu rend over de geheele boot en brug sloegen, welke ge heel onder water verdwenen, zoodat alleen de wacht aan het dek bleek. Ook tijdens den oversteek van Mauritius naar Fremante werd veel ruw weer ont moet, o.a. een ernstige stormnacht, waarbij de K. XVIII eenmaal zoodanig slagzij bekwam door een onverwachte zee, dat alle slapers aan bakboord uit de kooien werden gesmeten. Een warboel ontstond van tafels, bedden, menschen, schrijfmachines en beddegoed, alles door en over elkaar. Het is wonder baarlijk dat er geen ongelukken gebeurden op dezen ruim 3500 mijlen grooten oversteek, die 20 dagen duurde. Het reisverhaal gewaagt voorts van den merkwaar- digen opwindenden „Snip"-nacht, waarin de „Snip" vlak over de K. XVIII vloog, doch in wolken gehuld bleef. De radiopeilingen die de „Snip" noodig had, slaagden volkomen. Prof. Vening Meinesz deed belangrijke waarnemin gen tijdens deze reis. Hij loodde de diepste plek in den Atlantischen Oceaan, n.1. 7600 meter tusschen Dakar en Pernambuco. Prinses Marie Louise, een nicht van den Engel- schen koning, bracht een bezoek aan de K. XVIII, tijdens het verblijf te Montevideo. Van Engelsche zijde wordt bij monde van den Gouverneur van Mauritius groote dankbaarheid ge uit over het bezoek van de K. XVIII. Enthousiast memoreeren officieren en bemanning de onvergetelijke radio-uitzending, die op Mauritius overkwam, evenals de gastvrijheid van alle naties, waarmede men tijdens den tocht in aanraking kwam, o.a. van de zijde van de Australiërs te Fremantle, die den eersten onderzeeër welke deze plaats aan deed, hartelijk befuifden, en hoopten ook hierin een bewijs te mogen zien van den wil tot versteviging van de handelsbetrekkingen met Indië. Als souvenir aan dit bezoek werd een pet van een der officieren aangehouden. Voor half millioen francs schade aangericht. Een Nederlander gearresteerd. Den laatsten tijd zijn er zoowel in de hoofdstad als in Den Haag en Rotterdam herhaaldelijk auto's van het merk Chevrolet ontvreemd. De dief of dieven schenen speciale voorkeur voor dit merk te hebben. Door min of meer toevallige omstandigheden heeft de Amsterdamsche politie thans eenig licht in deze duistere zaak kunnen brengen. Gisternacht surveilleerden namelijk twee agenten op den Baarsjesweg in de hoofdstad. Er staan daar verschillende loodsen. Toevallig kwam een van de agenten op het denkbeeld door de ruitjes in den muur van een loods een blik naar binnen te werpen. Eenigszins tot zijn verbazing zag hij, dat zich drie auto's in de schuur bevonden, hoewel deze toch in 't geheel niet als garage was ingericht. Wat den argwaan van den agent nog meer opwekte was ech ter het feit, dat geen van de drie auto's een num merbord droeg. De twee agenten, die 't zaakje niet vertrouwden wisten de loods binnen te dringen en onderzochten de drie wagens. Spoedig kwam vast te staan, dat zij drie gestolen auto's gevonden hadden. De eerste bleek afkomstig te zijn uit Rotterdam, do tweede was in Den Haag ontvreemd, terwijl de plaats van herkomst van nummer drie niet aanstonds viel vast te stellen. De wagens werden in beslag genomen en een politie-agent werd voor de loods geposteerd. De autodief kwam echter gistermorgen niet opdagen. De reden van zijn uitblijven werd duidelijk, toen do politie uit Diemen bericht kreeg, dat daar een man was gearresteerd, die er met een andermans Chevro let van door wilde gaan. De arrestant is te Diemen ingesloten. Het onderzoek der politie wordt met kracht voortgezet, Men heeft thans de balans kunnen opmaken van den brand, die gisterochtend vroeg in het Lunapark van de Brusselsche wereldtentoonstelling heeft ge woed. In totaal zijn twintig kleine eethuizen, win keltjes en kermistenten geheel of gedeeltelijk ver nield. Twee gebouwen, een betrekkelijk groote eetge legenheid en een restaurant zijn eveneens geheel plat gebrand. Een Egyptische bazar, waar meubelen, ta pijten enz. verkocht werden, een speelgoedwinkel, een dansgelegenheid, een poppenwinkel, een banket bakkerij, een electrisch hulpstation enz., zijn zwaar beschadigd. Op zeker oogenblik meende men, dat een politie agent in de vlammen was omgekomen. De verkoolde politieman bleek echter alleen maar een pop te zijn, als diender verkleed, die bij den ingang van een autodrome voor kinderen had gestaan en in den brand was gebleven. Volgens een eerste raming bedraagt de schade on« geveer een half millioen franken. Niet alle geteister de gebouwen zijn echter verzekerd. Dit blijkt o.io, het geval te zijn met verschillende Arabieren, die be weren alles wat zij thans bezaten, verloren te hebben. Het vernielde deel van het Lunapark is minder uitgestrekt dan eerst werd gevreesd. Het beslaat een oppervlakte van 600 M2, terwijl het geheele Lunapark zich over een oppervlakte van 70.000 M2 uitstrekt. Zonder het snelle en cordate optreden van de brandweer zou het geheele Pare des Attractions zeer waarschijnlijk in de vlammen zijn opgegaan. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand blijkt uit te wijzen, dat van kwaadwilligheid geen sprake is. De eerste vlammen zou men gezien heb ben in de kermistent van een fotograaf, zekeren Philip de Winter, afkomstig uit Amsterdam, maar wonende te Gent. Van onder het nog smeulende puin heeft men twee groote petroleumlampen op- In de dokken van Londen heelt een geweldige brand gewoed in een jutefabriek. Aan de blassching namen 300 brandweerlieden deel. Twee van hen kwamen bij een muur-instorting om het leven, terwijl er verscheidene gewond werden. Hierboven een beeld van de enorme vlammenzee. gehaald. Het gebruik van petroleum en benzine op de tentoonstelling wordt ten strengste verboden. De man beweert, dat hij zich op grond van zijn ver zekeringspolis van een petroleumlamp mocht be dienen. Zijn polis is echter in den brand gebleven. Het parket is ter plaatse geweest en heeft den Nederlandsche fotograaf verzocht zich ter beschik king van de justitie te willen houden. Dynamietpatroon bij het laten springen van een betonnen vloer ontijdig ge- explodeerd. Gistermiddag is er aan den Honingerdijk te Rotterdam, waar de meelfabriek van de firma Viruly en van Ravenswaay gesloopt wordt, een ontploffing gebeurd. Onder toe zicht van de bouwpolitie wordt daar een fabrieksschoorsteen met fundeering verwij derd. Bij dien arbeid wordt gebruik ge maakt van ontplofbare stoffen, ter verwijde ring van fundeeringen, omdat ter plaatse voor nieuwen woningbouw geheid moet wor den. Gistermiddag nu is een dynamietpatroon ontijdig geëxplodeerd. Drie mannen werden door brokstukken van een betonnen vloer, die men liet springen, getroffen; een van hen is in zeer zorgwekkenden toestand in het zie kenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Twee explosies hadden met goed gevolg plaats sehad. Bij de derde het was toen ongeveer 2 uur liep het echter mis. In een zware betonnen plaat was een gat geboord. Op een afstand van 10 M. stond de leider van het werk van Gennep bij het toestel, dat door het omhalen van een sleutel stroom door een electrischen draad naar de dvna- mietpatroon doet gaan. waardoor deze explodeert. De zoon van den 50-iarigen van Gennep, begaf zich jmet de dynamietpatroon naar den betonnen vloer. iOp het oogenblik, dat hij de patroon in het gat .plaatste volgde reeds de explosie. Hoe dat moge lijk is geweest, wordt nog onderzocht. Vast staat, dat toen de patroon in het gat werd geplaatst, de electrische draad, die patroon en het onstekings- apparaat verbindt, nog niet aan het contact van het toestel was bevestigd, terwijl ook de sleutel nog niet was omgehaald. Bij de ontijdige explosie vlogen groote brokstuk ken beton omhoog. De 2S-iarige van Gennep werd er door getroffen, evenals zijn vader, die bij het toestel stond. Bovendien werd nog getroffen de 23- jarige W. v. W., wonende te Duivendrecht bii Am sterdam. Er waren nog meer arbeiders op het ter rein aanwezig, maar deze hadden zich bii de voor- Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 771 m.M< Temperatuur: 21 gr. C. is 70 gr. F. Verwachting: Zwakke westelijke wind, helder tot licht bewolkt, kans op onweer. Verdere vooruitzichten: Mooi weer, iets koeler. Voor vermoeide pijnlijke en transpireerende voeten helpt afdoende en binnen enkele dagen TERLEP's VOETWASSCHING. per flacon f0.35. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZlJDE E 103. SCHAGEN. Een origineele opname van den Turkschen dictator Atatürk (links vooraan), die als ijverig iwemmer een deel van zijn va cantie in het water doorbrengt bereidingen voor de derde explosie op een veiligen afstand begeven. De 50-jarige van Gennep bleek slechts licht aan het gelaat gewond te zijn, zijn zoon had schrammen aan het gelaat en hoofd opgeloopen en een lichte wonde aan den buik. Hij werd naar zijn woning ge bracht om zich onder doktersbehandeling te stellen. Het ergst getroffen was de 23-jarige v. Wel. Een zwaar stuk beton trof hem op het hoofd. Met een ernstige hoofdwonde, een gebroken neusbeen en een schedelbreuk is hij door den G.G.D. naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht, waar hij in zeer zorgwekkenden toestand is opgenomen. De oudste van Gennep kon op het werk blijven. Het werk werd bijgewoond door inspecteur Iier- mafts van het bureau Hof laan. Deze nam dadelijk maatregelen voor het verzorgen van de gewonden. Het sloopwerk liet hij stopzetten en de toestellen waar mee de exploisies tot stand werden gebracht, werden in beslag genomen. Een officier van de genie te Utrecht is nog gistermiddag naar Rotterdam geko men, om een onderzoek in te stellen. De oorzaak van het ontijdig explodeeren van 'de derde patroon heeft men nog niet kunnen vaststellen Mogelijk is, dat de jongste van Gennep bij het plaat sen van de patroon in het gat uitgleed en daardoor met de patroon tegen het beton stootte. Ook worden nog andere mogelijkheden onderzocht. Het kan zijn dat er een defect aan de patroon is ge weest, of dat de groote hitte, die tijdens het werk heerschte, de ontijdige explosie veroorzaakte. Er is na het gebeurde niet meer op het terrein ge werkt. Bij het verdere sloopwerk zal het werken met dynamiet niet meer worden toegestaan. De betonnen vloeren, fundeeringen en een schoorsteen, die nog op het terrein staat, kunnen ook op gewone wijze ge sloopt worden, al vergt dit natuurlijk veel meer tijd dan met dynamiet. Afgegleden in de bocht en op vleugels en neus terecht gekomen. Het kleine Amcrikaansche vliegtuigje Wiley Post, dat eenigen tijd geleden door den heer Koch in Ame rika gekocht werd en op Schiphol werd gemonteerd, is gisteravond ernstig beschadigd. De heer Koch bestuurde het toestel zelf. Kort nl den start wilde hij een bocht nemen, maar het toe stel gleed zijdelings af en viel van een hoogte van 10 meter. Met een harden klap, die over het geheele vliegveld hoorbaar was, stortte het toestel, waarin do heer Koch en een werktuigkundige zaten op den grond. Wonder boven wonder bekwamen de beide personen ieder slechts een blauw oog en een bloedneus. Het toestel evenwel had landingsgestel en' de beide vleu gels ernstig beschadigd, alsmede de schroef, den neus en den motor. De heer Koch, die een garage heeft in Amsterdam, ontbood zijn eigen rijdende kraan naar Schiphol en bracht het gehavende toestel zelf in de garage van da Nationale Luchtvaartschool. De Wiley Post is een kleine dubbeldekker. De mo tor is een gewone viercylinder Ford automobiel mo tor van 32 pk.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5