Krijgstoerustingen io Oost - Afrika Het mobilisatie-programma voltooid. VIER EISCHEN VAN ITALIË? AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. KIJKEI) is KO0PEn tij CL0ECK BERTEILS Dinsdag 16 Juli 1935. Postrekening No. 23330 SCHACER 78ste Jaargang. No. 976 4 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S.- Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- llëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. 180.000 man Italiaansche troepen en arbei ders. - Minstens één veldslag in Abes- synië om Adoea te wreken? ROME: Naar men gelooft, verlangt Musso- lini, dat minstens één veldslag zal geleverd worden in Abessynië, welke naar hij hoopt, een schitterende overwinning zal brengen wüm de Italiaansche wapenen, welke in geheel Italië gevierd zal worden. betracht zal worden dezen slag te leveren op het oude slagveld van Adoea teneinde de nederlaag, welke Italië hier heeft geleden, uit te wisschem Een vijfde divisie infanterie en een vijfde divisie zwarthemden zijn in Italië gemobiliseerd, alsmede de specialisten van de genie van de lichtingen 1909, 1910 en 1912 en de specialisten van de luchtvaart. Verder is order gegeven onmiddellijk tien duik- booten te bouwen, welke nog in het najaar van stapel moeten loopen. In een officieel communiqué wordt dienaangaande ^medegedeeld: „Het versnelde rhythme van de militaire maatrege len in Abessynië dwingt tot nieuwe militaire maat regelen te nemen." Omtrent de mobilisatie van de heide divisies wordt nader gemeld, dat de divisie Sila is gemobiliseerd, welke wordt gecommandeerd door de generaals Ber- tini en Cerutti. Tegelijk is een nieuwe divisie opgericht, welke Siia H wordt genoemd, onder commando van generaal Michilis, welke de eerste in Italië zal vervangen. De Zwarthemden-divisie, welke is gemobiliseerd. Öraagt den naam 1 Februari. De formaties van de fascistische militie, welke reeds naar Afrika zijn gezonden, worden hier nieuw geor ganiseerd. Het mobilisatieprogram voltooid. Met de mobilisatie van bovengenoemde twee divisies heeft Italië, naar Reuter uit Rome verneemt, zijn mobilisatie-programma inzake de Afrikaansche expeditie voltooid. Op het oogenblik bedraagt het aantal gemobiliseer de divisies, vertegenwoordigend ongeveer 65.000 man en 5 ter gezamenlijke sterkte van ongeveer 50.000 man. Bovendien beschikt het Oost-Afrikaansche contingent over 35.000 man koloniale troepen. Het aantal werklieden, dat naar Oost-Afri- LONDEN, 15 Juli (A.N.P.): Uit Genève wordt gemeld, dat de ruggespraak tusschen Londen, Parijs en Rome met het doel te ko men tot een compromis in bet Italiaansch- Abessynische geschil wordt voortgezet. Volgens dit bericht zouden de Italianen 4 eischen hebben opgesteld: 1. Rectificatie van den loop der grenzen; 2. Economische concessies; 3. Aanleg van een spoorbaan tusschen Erythrea en Somaliland; 4. Benoeming van Italiaansche adviseurs in de Abessynsche regeeringsbureaux. Ten opzichte van de eerste beide punten verwacht men weinig moeilijkheden, men gelooft echter, dat de Abessynsche regeering de inrichting van z.g. „beschermingszones" aan beide kanten van den ontworpen spoor weg en ook de benoeming van Italiaansche adviseurs zal weigeren. ka is gezonden voor het aanleggen van we gen, ligt tusschen de 20 en 30.000. Italië beschikt dus op het oogenblik voor de Afrikaansche expeditie over ten minste 180.000 man. Commentaren op de nieuwe militaire maatregelen. De Italiaansche bladen wijden hoofdartikelen aan het achtste communiqué betreffende de nieuwe mi litaire maatregelen voor Oost-Afrika. Zij schrijven, dat deze maatregelen de regelmaat en onverbidde lijkheid toonen, waarmede Italië voortgaat op den weg, die getrokken is door de noodzaak de koloniale defensie van Italië te verzekeren en het respect voor de waardigheid en de vlag van Italië te handhaven, -dat zoo grovelijk door de Abessijnsche provocaties is getroffen. De bouw van nieuwe duikbooten beteekent een verdubbeling van de veiligheidsmarge der Oost- Afrikaansche koloniën en beteekent vooral, dat men op de duidelijkste wijze de geheele wereld wil doen begrijpen, dat Italië niet bereid is eenigerlei min of meer duidelijken, opgelegden wil van wie 't ook zij te aanvaarden. Ter zake van de reeds gemelde nieuwe militaire maatregelen in verband met het conflict in Oost- Afrika, schrijft de Sera, dat Italië reeds te veel heeft laten verloren gaan om met Addis Abeba tot een overeenstemming te komen. Afgezien van de nood zakelijkheid van uitbreiding voor Italië zijn tegen het Rijk der slaven en barbaren niet een doch wel tien strafexpedities gerechtvaardigd. De woorden van den Engelschen minister van buitenlandscho zaken, Sir Samuel Hoare, over de traditioneele vriendschap met Italië zijn goed ontvangen. Thans is het zaak, deze woorden om te zetten in daden. Engeland kan en mag de ontwikkeling van een groot volk niet tegen werken. De Volkenbond, die reeds bij zooveel gele genheden heeft geslapen, kan rustig verder droomen. Een spraakzame prinses. Prinses Rassariheshla Tamaya, een nicht van den keizer van Abessynië, die te New York muziek stu deert, heeft aan een vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat de keizer een oorlog met Italië al zes jaar lang voorbereidt. Er ligt munitie opgetast in ge heime bergplaatsen in de bergen, de troepen zijn ge drild door buitenlandsche officieren en er zijn kel ders gegraven om als beschutting tegen luchtaanval len te dienen. Pogingen tot effening van het terrein. Londen. In welingelichte kringen wordt mede gedeeld, dat diplomatieke besprekingen gaande zijn tusschen de kanselarijen, teneinde te trachten een regeling te vinden voor het ItaliaanschEthiopisch conflict. De Volkenbondsraad zou zich met de quaestie kun nen bezig houden en zich niet beperken tot het be noemen van een vijfden scheidsrechter, doch dan moet Italië eerst mededeelen of het bereid is zijn zaak te verdedigen. Men acht het nog steeds mogelijk, dat een confe rentie tot stand komt tusschen de vertegenwoordi gers van Frankrijk, Italië en Engeland voor de bij eenkomst van den Volkenbondsraad. Deze conferen tie zou het terrein kunnen effenen voor een vreed zame regeling van het conflict. Een doode en een ernstig gewonde. - Nood lottig ongeluk op den onbewaakten overweg bij Rilland Bath. Gistermiddag heeft op den onbewaakten overweg te Rilland Bath, een ernstig ongeluk plaats gehad, dat een dame het leven kostte en waarbij een heer ernstig werd gewond. Omstreeks zes uur is een personenauto, be stuurd door den 46-jarigen W. Zwier, uit Velzen, en waarin voorts nog een dame geze ten was, voor wachtpost 20 door een goederen trein, welke in de richting eBrgen op Zoom reed, gegrepen. De wagen werd tientallen meters meegesleurd. De dame, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, werd uit den auto geslingerd en zeer ernstig gewond naar het, Groene-Kruisgebouw te Ril land Bath vervoerd, alwaar zij enkele uren na aan komst is overleden. De heer Zwier, die zich eigener beweging uit den auto wist te bevrijden, zakte, toen hij op den bega- nen grond stond, in elkaar, waarna hij ernstig ge wond aan het hoofd en met inwendige kneuzingen, naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom werd over gebracht. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. DE TARWE-KWESTIE IN HET GELDERSCHE. Drie der gearresteerden in vrijheid ge steld. Naar gemeld wordt, zijn de heeren ir V. te Arnhem. G. W. en J. II. J. te Eist. gisteren on vrije voeten gesteld. Bloedig drama in een volkskoffiehuis Uit Jaloezie man en vronw doodgeschoten. Dader pleegt daarna zelfmoord. Een verschrikkelijke wraakneming welke drie slachtoffers eischte, heeft gistermid dag tegen half zes de Kerkstraat bij de Leid- schestraat te Amsterdam in rep en roer ge bracht Een zekere Dekker, afkomstig uit Nijme gen heeft door jalouzie gedreven, den 37- jarigen houder van het koffiehuis, A. Muhl, op den stoep van zijn zaak met 'n revolver doodgeschoten. Daarna is hij het huis bin nengegaan, waar hij in een vertrek achter de gelagkamer een ongeveer 40-jarige vrouw, vermoedelijk Jacobs geheeten, neerschoot, om vervolgens het wapen tegen zich zelf te richten en een einde aan zijn leven te ma ken. Hij was op slag dood, evenals zijn hei de slachtoffers. Een der in de gelagkamer aanwezige bezoekers, een chauffeur, die tus- schenbeide trachtte te komen, werd door een kogel in de bil gewond. Het volkskoffiehuis, waarin het drama plaats had, bevindt zich in een keldertje van perceel Kerk straat 37, twee huizen van de Leidschestraat af. Eenigen tijd geleden had de eigenaar van de zaak, de heer Muhl, 'n vrouw als assistente in zijn dienst genomen. Vermoedelijk was de naam van de vrouw Jacobs, doch volkomen zekerheid kon de politie zich onmiddellijk na het gebeuren niet verschaffen. In alle geval staat vast, dat de vrouw afkomstig was uit Nijmegn en ervoor doorging, gescheiden te zijn van een zekeren heer Dekker. Er bestaat reden, om aan de waarheid van dit laatste te twijfelen. Het is niet onmogelijk dat de vrouw die bij har in dienst treden aan Muhl heeft medegedeeld, terwijl zij in werkelijkheid nog steeds met Dekker getrouwd was. Tusschen Muhl en de vrouw heeft zich spoedig een verhouding ontwikkeld. Het duurde niet lang, of Dekker is hiervan op de hoogte gekomen en uit een briefje in de zakken van den moordenaar gevonden, kon de politie afleiden, dat er over deze kwestie een correspondentie bestaan heeft tusschen Muhl en Dekker, waarin de laatste zijn bezwaren te kennen zal hebben gegeven tegen den toestand, waarin zijn vrouw leefde. In den op Dekker gevonden brief al thans schrijft Muhl, dat hij (Dekker) maar eens naar Amsterdam moest komen, om de zaak te regelen. Slachtoffers op slag gedood. Gisterenmiddag heeft Dekker op een vreeselijke wijze gevolg gegeven aan deze uitnoodiging. Om kwart over vijf verscheen hij voor het volkskoffie huis. Muhl stond voor de deur op de treedjes, die van de straat het sousterrain binnen leiden. Het schijnt, dat er geen woord tusschen de beide mannen is gewisseld. Zonder te spreken trok Dekker een revolver en loste daarmede twee schoten op Mühl, die neerviel, een oogenblik bleef liggen, en daarna weer opstond en het keldertje binnen strompelde. Voor de toon bank viel hij wederom neer en bleef dood liggen. Do moordenaar was hem inmiddels naar binnen gevolgd. De vrouw bevond zich in de gelagkamer, waar be halve een vijftienjarige bediende, ongeveer 8 a 10 be zoekers. zaten. Op het hooren van de schoten en bij 't Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam DE MIJNGASONTPLOFFING TE LUIK. Reeds zes dooden. Naar onze correspondent te Brussel ons meldt, zijn Maandag nóg twee arbeiders, die bij de mijngas- ontploffing in de Charbonnages de Bonne Fin, te Luik, zware brandwonden hadden opeeloopen. in het ziekenhuis overleden. ITet aantal dooden be draagt nu reeds zes. De toestand van het zevende slachtoffer is zeer zorgwekkend. MIJNBRAND IN HONGARIJE. Vier dooden. Boedapest. In de steenkolenmijn Tatabanya is door tot nu toe onbekenden oorzaak brand uitgebro ken tijdens de Zondagsrust. Door de uitstroomende gassen zijn een ingenieur en drie mijnwerkers ge dood. Het blusschingswerk is in vollen gang. DEVIEZEN-SMOKKELARIJ. Weer een priester veroordeeld. Een Fransch priester die drie Jaar in Duitschland als onderwijzer aan een seminarie vertoefd heeft is gistermorgen wegens deviezensmoklcclarij tot èèn jaar gevangenisstraf veroordeeld benevens een boete tot het dubbele bedrag van wat hij met de smokkelarij verdiend had (1200 mk.). De rechtbank nam ten gunste van beklaagde aan. dat hij bekend heeft, en als frontstrijder zijn Fran- sche vaderland gediend had. Als bezwarend gold het feit, dat hij na 3 jaar verblijf in Duitschland met de deviezenverordening op de hoogte had moe ten zijn. WEER AARDSCHOKKEN TE QUETTA. Juetta. Voor de derde keer in een maand is het gebied van Juetta door een aardbeving geteis terd. Tegen elf uur werden de eerste schokken gvoeld. welke 15 seconden duurden. Tot nu toe zijn nog geen slachtoffers te be treuren. TWEE NEGERS GELYNCHT. zien van den dader, is de vrouw, den bediende met zich meetrekkend, in een klein vertrekje gevlucht, dat zich achter de gelagkamer bevond, achtervolgd door den man. In het kamertje zocht de vrouw be scherming achter den jongen die zich echter los ruk te en de vlucht nam. Op hetzelfde oogenblik schoot Dekker zijn wapen wederom tweemaal af op de vrouw, die eveneens dood neerviel. In haar val is zij van een trapje gestort, dat van het vertrekje 'naar een klein binnenplaatsje leidde. Dekker is daarna op een stoel in het kamertje gaan zitten en heeft de re volver tegen zijn eigen slaap afgedrukt. Hij was di- rict morsdood. Het drama speelde zich in een ommezien aL Het geheele drama heeft zich in een ommezien af gespeeld, zoo snel, dat de gasten in de gelagkamer nog niet van hun ontzetting bekomen waren, toen 't vreeselijk pleit reeds beslecht was. Slechts een der bezoekers, de chauffeur, had direct de tegenwoordig heid van geest om een stoel te grijpen en daarmede te trachten, de revolver uit de hand van den moor denaar te slaan. Hij moest zijn moedige daad duur bekoopen. Ook op hem richtte de moordenaar zijn wapen, doch het is voor den chauffeur nog betrek kelijk goed afgeloopen. De kogel trof hem in een bil. De wond is niet van ernstigen aard. De moordenaar heeft overigens met vaste hand ge schoten. Mühl werd in het hart getroffen, de vrouw kreeg twee schoten in den hals. De kogel, die een einde aan Deltker's leven maakte, is hem dwars door het hoofd gegaan. Ook de vrouw was, evenals Dek ker, naar schatting ongeveer 40 jaar oud. Ontzettende consternatie. Het is te begrijpen, dat het gebeurde een ontzet tende consternatie verwekte in de Leidschestraat. Politie was onmiddellijk ter plaatse, evenals de ziekenauto's van don G.G. en GD. Ook de justitie verscheen op de plaats, waar het drama zich had af gespeeld. Het onderzoek kon kort zijn: geen der direct be trokkenen kon nog een mcdedeeling doen. De revol ver een browning, werd gevonden naast den stoel waarop Dekker zich van het leven beroofde, in eer emmer. Er zaten nog 2 of 3 kogels in het wapen. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is aan stonds door de justitie vrij gegeven om ter aarde te worden besteld. Wegens poging zich te vergriipen aan, blanke vrouwen. I New-York. Te Columbus in den staat Missis- sippi zijn Maandag twee jonge negers, die gepoogd zouden hebben zich aan twee blanke vrouwen te vergrijpen, gelyncht. De negers, die gearresteerd waren en wegens de opwinding van de blanke be volking in het geheim naar de eevangenis van Aberdeen zouden worden overgebracht, werden door een geweldige volksmenigte aan de politie ontrukt en achter een kerk aan een boom opgehangen. Oogst".

Schager Courant | 1935 | | pagina 1