De ramp van de Kwikstaart Dames Woensdag 24 Juli. OMGEVING Nieuwe gewestelijke tar w e=organisaties GROOTE ELLENDE IN CHINA. MIJNONTPLOFFING TE DORTMUND. Advertentiën. ANNA PAU 10WNA Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 769 m.M. Temperatuur: 18 gr. C. is 64 gr. F. Verwachting: Matige wind uit Noordelijke tot Wes telijke richting, licht bewolkt, met regenkans. Verdere vooruitzichten: Iets koeler, veel kans op regen. Uw bril stuk? Opticien TERLEP repareert ze vlug, goed en goedkoop. Oogonderzoek gratis.. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZIJPE E 103. SCHAGEN CONCERT HARMONIEKAPEL. Zondagavond gaf onze Harmoniekapel onder diri- genlschap des heeren Jac. Jansen, haar tweede volksconcert. En* ook ditmaal was er belangstelling van zeer velen, wel een bewijs, hoe op eenmaal de Harmonie haar populariteit heeft herwonnen. Trouwens ook dit concert gaf wederom de duide lijkste bewijzen, hoe alles is veranderd, met welk een entrain er wordt gestudeerd en hoe de leiding van Jac. Jansen weet te bezielen. Steeds weer nieuwe vorderingen, nieuwe bewijzen hoe er geschaafd wordt en alles beschaafder wordt. Werkelijk, wij zijn trotsch op onze Harmonie en met steeds grooter be langstelling volgen wij haar ontplooiing. Een geva rieerd programma, keurig uitgevoerd, verdiende vol op het verkregen succes. BEVORDERD. Dick Sinnigc, werd van de derde klas van het Gymnasium van het R.K. Lyceum te Alkmaar, be vorderd naar de vierde klas. ZITDAG voor MAATCORSETTEN „Kalasiris" is in plaats van Woensdag 17 Juli Firma G. DE WAARD Schagen- DE M.U.L.O.-EXAMEN. Ook de laatste candidaat van de Schager U.L.O. school, Tinus Kooij te Anna Paulowna, is voor het M.U.L.O.-diploma A geslaagd. De school kan met voldoening op de resultaten van dit jaar terugzien. Van de 12 candidaten slaagden er 11, waarvan 4 voor het B-diploma. Van r'e v: Maagden deden er 9 examen in alle vak- kc i -i mogelijk, doordat Handelskennis als .examenvak op de school is ingevoerd. GEPLAATST. Met ingang van 5 Augustus is Cor Marees alhier, 'die de vorige week slaagde voor het M.U.L.O.-diplo ma B, geplaatst bij de Ned. Middenstandsbank te Schagen. I EXCELSIOR'S AFSTANDMARSCH. Zaterdag heeft de Chr. Gymn. Ver. „Excelsior" haar jtweede afstandsmarsch gehouden. De route dezer 15 K.M. marsch ging vanaf het sta tion langs Landbouwstraat, Laan, Gedempte Gracht, Markt, Noord, Schagerbrug, Stolpe, St. Maartensbrug, waar een kwartier werd gerust, St. Maarten, Valk koog, terwijl de Markt weer plaats van aankomst was. Hoewel een Schager autorijder zoo vriendelijk was aan te bieden uitvallers mee te nemen, behoefde hier van geen gebruik te worden gemaakt, zoodat alle vijf en twintig deelnemers onder leiding van den heer Timmerman, Schagen in vroolijke stemming weer binnen kwamen. Zaterdag zeven uur van de markt is het vertrek der 20 K.M. marsch. Als het weer ook dezen keer zoo uitstekend is als de beide vorige marschen, belooft het voor liefhebbers van de wandelsport weer een prettige tocht te wor den. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Maria Johanna, dochter van Pannekeet, Pieter, en van Ligthart, Anna Bregettha. Alie, doch ter van Slikker, Nicolaas Cornelis, en van Bas, Grietje. Overleden: Slijkerman, Cornelis, oud drie en zestig Jaar. POLITIE. Gevonden: een zadeltaschje. ^VIERINGEN Onze plaatsgenooten mej. Gre Kaan Nd. en de heer S. Lont Albz. zijn respectievelijk bevorderd van de 3e klas naar de 4e klas der H.B.S. te Alkmaar en van de 3e klas naar de 4e klas der Handelsschool te Helder. Afwezigheid Burgemeester Kolff. De Burgemeester dezer gemeente zal van 21 Juli 'tot en met 15 Augustus a.s. met verlof afwezig zijn. Gedurende dien tijd zal hij worden vervangen door den loco-Burgemeester den heer P. Kaan. Werkverschaffing. Blijkens mededeeling van Z.E. den Minister van 'Sociale Zaken zal het ziektegeld voor arbeiders uit deze gemeente te werk gesteld bij de werkverschaf fing in den Wieringermcerpolder, voortaan worden berekend naar een loon van f 2.per. dag. 't Liep qoed af maar niet voor den autobestuurder. Toen Van N., uit Breezand, Zondagavond met, een auto op de Molenvaart reed. wilde hii een wielrijder, die voor hem uit fietste en reeds ter hoogte van den Nieuweweg was, nog voorlangs passeeren om dezen weg in te draaien, terwijl het natuurlijk z'n plicht was geweest, vaart te minderen en achter den wielrijder om te gaan. De fietser had de tegenwoor digheid van geest met de auto mee den Nieuwe- weg in te draaien en werd nu nog wel geraakt, maar kwam er toch heelhuids af. Toch maakte Van N. een slechte beurt, want de wielrijder was... veldwachter Hoexum, in burger, die het iongmensch niet alleen over z'n grove onvoorzichtigheid de les moest lezen, maar ook nog een bonnetje bezorgen, omdat hij niet eens in het bezit van een rijbewijs was en dus niet gerechtigd was een auto te be sturen. Brandle. Maandagmiddag ontstond brand in een bollen schuur aan de Molenvaart, waarvan de heer S. Kos ter een gedeelte in gebruik had voor berging van hooi. Vermoedelijk was hooibroei de oorzaak van den brand, die tot gevolg had. dat het gedeelte waar het hooi lag geheel uitbrandde. Het grootste deel van de schuur bleef door ingrijpen van de brand weer behouden. LANG END IJ K OUDKARSPEL. Vischwedstrlld. Door de Hcngelclub alhier werd op de Moorsmeer kade een vischwedstrijd gehouden, waaraan door 18 leden werd deelgenomen. Er werden 173 stuks baars gevangen. De uitslagen waren als volgt: Voor de grootste baars: le pr. D. Man, 2e nr. A. Visser. 3e pr. II. Aarts. 4e pr. P. Feller. Voor het grootste aantal maatbaars: le pr. D. Plak- man, 2e pr. P. v. Dam, 3e pr. A. Timmerman, 4e pr. K. Dekker. Voor het grootste aantal: 1, pr. St. de Rijke. 2e pr. V. Polman. 3e pr. C. Vis, 4e pr. P. Heertjes. In tegenstelling met de vorige wedstrijd was het nu prachtig weer. NOORD-SCHARWOUDE. Geslaaod. Onze plaatsgenoot de heer C. J. Kok slaagde te Haarlem voor het eind-examen Middelbare Tech nische Schpol, af deeling Werktuigkunde. KOE GR AS JULIANADORP. Verloting oudercommissie O. L. school. Muziek van Harmonie „Kunstzin." Maandagavond had in de zaal van het café Prins Hendrik van den heer A. Kossen, de verloting plaats welke dient tot stichting van een fonds om diverse belangen van de O. L. school te behartigen. De lei ding hiervan berust bij de oudercommissie. Vooraf werd door de Harmonie Kunstzin op haar muziektent, een uurtje geconcerteerd, hetwelk op dezen stillen zomeravond zeer in den smaak van het publiek viel. Toen trok men naar binnen voor het bovengenoem de doel en was de zaal spoedig met een belangstel lend auditorium gevuld. Alvorens met de trekking te beginnen sprak de heer I. J. Schroevers, die heden den voorzitter moest vervangen, eenige woorden ter opening. Hij deelde mede dat in tegenstelling met vorige jaren de loten nu alle geplaatst zijn en er dus eerst geen massa verkoop behoeft plaats te hebben. Hij zegt dank aan allen, die op eenigerlei wijze aan dit welslagen hebben medegewerkt. Ook aan Kunstzin, dat weer bereid was om met muziek de zen avond op te luisteren. De hoop uitsprekende dat het doel de middelen waard is, verklaart hij de trekking der verloting voor geopend. Hieronder vol gen de 66 lotnummers, waarop een prijs is gevallen: 178 598 1 992 340 372 644 812 182 323 142 87 246 654 591 814 464 909 520 483 899 242 847 305 332 650 283 688 875 219 370 16 783 519 934 916 177 631 685 734 288 862 463 10 944 929 681 181 906 914 659 853 277 322 859 462 752 695 152 112 683 776 973 824 897 755 WINKEL Bij het op Maandag- gehouden M.U.L.O.-examen zijn geslaagd de leerlingen J. H. Besoo te Nieuwe- Niedorp, A. Baron te Aartswoud. A. de Vries en K. de Wit, beiden te Winkel, van de U.L.O.-sdhool te Winkel. Met deze vier leerlingen en de reeds eerder ge melde R. Arts, zijn alle leerlingen die aan het exa men hebben deelgenomen, geslaagd. IN VERBAND MET DE REORGANISATIE VAN DE TARWE-REGELING. Ze zullen als crisis-organisaties worden aangewezen. Een dezer dagen kan de oprichting van de nieuwe gewestelijke tarweorganisaties tegemoet worden ge zien, welke in de plaats zullen treden van de thans bestaande vereenigingen gewestelijke tarweorgani saties. Er zullen 7 gewestelijke organisaties in het leven worden geroepen. Deze nieuwe organisaties, welke in stichtingsvorm zullen worden opgericht en welker statuten door den minister van oeconomische zaken zijn goedgekeurd, zullen als crisisorganisatie worden aangewezen, waar door zij, anders dan tot dusverre de vereenigingen gewestelijke tarweorganisaties, rechtstreeks onder ge noemden minister komen te staan, aan wien in de sta tuten dezelfde verstrekkende bevoegdheden zijn toe gekend als de minister ten aanzien van de reeds be staande crisisorganisaties bezit. De oprichting van deze nieuwe organisaties houdt verband met de reorganisatie van de "tarweregeling welke tegen 1 Augustus haar beslag zal krijgen. De reorganisatie houdt in, dat de Tarwewet 1931 wordt ingetrokken en alle voorschriften betreffende de teelt, aflevering, prijsregeling, verwerking etc. der tarwe gebaseerd worden op de Landbouw-Crisiswet 1933. Steun aan telers van suikerbieten. In de Staatscourant van gisteravond is opgenomen de „Crisis Steunbeschikking 1935 Suikerbieten I". In deze beschikking heeft de Minister bepaald, dat uit het Landbouw Crisisfonds aan de erkende telers van suikerbieten op een hoeveelheid suikerbieten van den oogst 1935 van ten hoogste 1540 millioen kilogram, steun (garantie) zal worden verleend, tot zoodanig bedrag, dat door de fabrieken aan de telers f 10 per 1000 kg. netto zal kunnen worden uitbetaald. Bij deze beschikking is gevoegd een reglement voor den suikerbietensteun 1935, waarin de regelen voor deze steunverlecning zijn gegeven. De voorloopige officieele conclusie omtrent de oorzaak. - Terugloopen vermogen van twee motoren wegens onvoldoenden ben- zine-toevoer. Wij ontvangen het volgende communiqué:' Onmiddellijk na het noodlottige ongeluk van het vliegtuig PHAJQ bij Schiphol, is in opdracht van den directeur van den luchtvaartdienst door den inspecteur bij dien dienst J. v. d. Heyden. in samen werking met dr. ir. H. J. v. d. Maas. ingenieur bij den rijksstudiedienst voor de luchtvaart, een onder zoek naar de oorzaak van het ongeluk ingesteld. Het onderzoek geschiedde mede in samenwerking met de autoriteiten der justitie en politie. Voor zoo ver in dit stadium van hét onderzoek kan worden vastgesteld, moet de omstandigheid die den bestuur der zou hebben gedwongen tot een noodlanding waarschijnlijk worden gezocht in het terugloopen van het vermogen van twee der vier motoren, ten gevolge van onvoldoenden benzinetoevoer. Cholera uitgebroken. - Vierhonderdduizend dakloozen. Reuter seint uit Shanghai: Te Sjoetsau-foe (in Noord-Kiangsoe) is cho lera uitgebroken, waardoor de ellende van de overstroomingen, die zich blijven uitbreiden, vergroot wordt. Officieel wordt bekend gemaakt, dat alleen al in het Noorden van Hoenan vierduizend personen tengevolge van de overstroomingen verdronken zijn, terwijl 400.000 dakloos zijn. Meer dan 2G0 dijkbreuken. In het stroomgebied van de Li, welke uitmondt in het meer Toeng, hebben meer dan 200 dijkbreuken plaatsgehad, waardoor het geheele gebied is over stroomd. Driehonderdduizend hectaren land- zijn overstroomd. Meer dan 10.000 soldaten en duizenden arbeiders werken dag en nacht aan de dijken; het is zeer warm. Op verscheidene plaatsen is groot gebrek aan levensmiddelen. De rivier Loean is eveneens buiten de oevers getreden. Het spoorwegverkeer beoosten de lijn Tientsin-Peiping is verbroken. Behalve door de overstroomingen wordt China geteisterd door een hittegolf, temperaturen van meer dan 40 graden Cel sius zijn geconstateerd. DORTMUND: Maandag om 11.50 is er zooals reeds in een deel der vorige editie gemeld in de mijn ,Adolf von Hansemann" te DortmnndMengede op 740 M. diepte door tot nu toe onbekende oorzaak een ontplof fing geschied. Door de ontploffing ontstond een mijnbrand. Daarbij werden 10 mijnwer kers gedood en 27 gewond. Omtrent het ongeluk in de mijn Adolf von Hanse mann wordt nader gemeld, dat de oorzaak en de aard van de catastrophe nog niet zijn komen vast te staan. De kwestie of het een gasontploffing of een koolstofontploffing betreft, is nog niet opgelost. Het vermoeden, dat tengevolge van de ontploffing een mijnbrancl zou zijn ontstaan, is gelukkig niet bewaar heid. Direct waren reddingscolonnes op de been, terwijl tal van autoriteiten spoedig ter plaatse verschenen. Het laatste ongeluk in de Adolf von Hansemann- mijn heeft zich voorgedaan acht dagen voor het uit breken van den wereldoorlog. Toen zijn 13 personen om het leven gekomen. Leven en sterven der Oceaanreuzen. „MAURETANIA" EN „CAP. FOLONIA" „BRE- MEN" EN „EUROPA" „NORMANDIE" EN „QUEEN MARY". Twee van de bekendste Oceaanreuzen van vroeger, het Engelsche stoomschip „Mau- retania" en het Duitsche schip „Cap. Po- lonia" zijn dezer dagen aan het verkeer onttrokken en zullen binnenkort in han den van den slooper vallen. Schepen zijn gelijk menschen: in hun jeugd wor den zij met liefde en belangstelling behandeld, daar na komt een periode van rijpheid, waarin de men schen het schip met hun vertrouwen waardig keu ren, totdat het aan het toppunt van zijn kracht ge komen is, daarna komt een tijdperk van ouderdom en verval en tenslotte het einde, waarbij nog eenmaal de herinnering aan vervlogen roem opgehaald word*. Ook de levenstijd, die deze schepen beschoren is, komt overeen met de gemiddelde duur van een men schen leven. In den regel is de leeftijd van 'n schip 30 jaar, ofschoon tal van schepen veel langer mee gaan. Bij den wedstrijd, wie het meeste presteert, gelijk dit heden ten dage bij het passagiers verkeer over den Atlantischen Oceaan het geval is, bereiken zelfs de beste van deze schepen slechts zelden hun 30ste le vensjaar. De eens wereldberoemde „Mauretania" van do Engelsche Cunard Line, die van 1907 af tot 1929, toen de „Breinen" het record verbeterde, in het be zit van het blauwe lint bleef, heeft deze leeftijd niet bereikt. Evenmin is dit het geval met de „Cap. Po- lonia", eens de trots van de Duitsche Zuid-Amerika- lijn, welk schip weliswaar 31 jaar oud is geworden, doch dat de laatste 4 jaar opgelegd was. Beide thans tot sterven gedoemde schepen hebben een wisselvallig bestaan gehad. De „Mauretania" was het zusterschip van de „Lusitania", dat gelijk bekend, gedurende den wereldoorlog getropedeerd werd. Toen de Duitsche schepen grootere snelheden gingen ont wikkelen, moest de „Mauretania" verbouwd worden. Desondanks heeft het schip op den duur de neder laag niet kunnen vermijden. De „Cap. Polonia", die tijdens den oorlog tot hulpkruiser ingericht was, kwam in 1921 wéér in het handelsscheepvaartverkeer terug en gold gedurende langen tijd als het meest luxueuse schip van de Duitsche vloot, totdat het door de „Bremen" en de „Europa" overtroffen werd. Aan allen, die belang stelden bij ons 12V2-jarig Jubileum op 5 Juli j.I. onzen welgemeenden dank. A. v. d. WELLE en Echtgenoote Kolhom, Juli 1935 Schager Roosjes. AARDAPPELROOIERS gevraagd, bij E. v. d. HORST, Veer- weg, Anna Paulowna Te koop gevraagd: 2 zware Boerenwagens A. GEEL, Oudesluis Te koop: 40 rooken best gewonnen hooi staande in de Oostpolder, te bevragen bij J. van DIJKE, Stoomweg 62, Breezand Terstond gevraagd: flink Dagmeisje te Wieringerwaard. Brieven letter G, PEEREBOOM's Adv.-Bureau Wierin gerwaard. Gevraagd: Een KAPPERSLEERLING bij R. P. VAN HALM, Kapper. Schagen Langen tijd hebben de beide Duitsche schepen „Bremen" en „Europa" aan de spits gestaan. Verle den jaar werd het record van de „Bremen", hoewel niet officieel, verbeterd door het Italiaansche stoom*t schip „Rex", doch thans zijn alle records van eerst-1 genoemde stoomschip geslagen door de nieuwste aan- j winst van de Fransehe Compagnie Générale Trans- atlantique, de „Normandië". Hoelang dit schip in het bezit van het blauwe lint zal blijven, is een vraag, die moeilijk te beantwoorden is, aangezien in Enge land op de werf van de firma John Brown met koorts achtige haast aan de „Queen Mary" gewerkt wordt. Duitschland zal bezwaarlijk met grootere schepen 1 dan het zusterpaar van de Norddeutsche Lloyd aan dezen wedstrijd in het snelverkeer over den Atlanti- schen Oceaan kunnen deelnemen. De strijd zal dan ook naar alle waarschijnlijkheid beslecht worden tusschen de „Normandië" en de „Queen Mary". Beide j schepen meten ruim 70.000 ton. Het zijn drijvende hotels en de reis, die op het oogenblik ruim vier da/- gen duurt, is nauwelijks voldoende om de schepen te bezichtigen. Van de inrichting van de „Normandië" is voldoen- de bekend, zoodat wij ons van een beschrijving hier- j van onthouden kunnen, terwijl de werkzaamheden aan de „Queen Mary" onder de grootste geheimzinnig heid plaats vinden, zoodat ieder détail op het oogen blik ten eenenmale ontbreekt. Dat dit laatste schip, i wat snelheid en inrichting betreft, de „Normandië" overtreffen zal, staat vrijwel als een paal boven wa* ter. Wat ook vaststaat, is, dat deze beide schepen bin nen langeren of korteren tijd door andere Oceaan- j reuzen overtroffen zullen worden. AMSTERDAM, AARAPPELMARKT, 15 Juli. (Marktbericht van den makelaar Jac. Koop.)" Andijker Muizen f 5.40—6; 'drielingen f 44.40; bon- I ken f4.405; kriel f33.2 Westlandsche Muizen l f77.40; drielingen f6.807; bonken f5.205.60; kriel I f3—f4. Alles per 100' kilo. Hedenmorgen ging weder het gerucht over de markt, dat de prijs der muizen weder met 50 cent per 1 100 kilo verlaagd zou zijn. Verkoop zeer slecht, met weinig vraag. AMSTERDAM, 15 Juli. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 383 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 54— 58 ct. p. Kg. slachtgewicht; 2e kwal. 4252 p. kg. slachtgew. 3e kwal. 3038 ct. per kg. slachtgew. Mindere soorten: 15 stieren 36—40 ct. per kg. slacht gew.; 123 melk- en kalfkoeien f120—160, 169 vette kalveren; 2e kw. 40—38 ct., per Kg. levend gewicht; 3e kwal. 2228 ct. per kg. levendgew. 157 nuchtere kalveren f2.50—6.50, 40 schapen f 1217, 24 lamme ren f811, 501 varkens: Vleeschvarlcens wegende van 90110 kg. 4142 ct. per kg. slachtgew., zware f varkens 3839 ct. per kg. slachtgew. vette varkens 37—38 ct. per kg. slachtgew. 19 paarden f60100. Marktoverzicht: Runderen iets minder aanvoer. I Handel stug. De prijzen nauwelijks te handhaven. Vette kalveren iets minder aanvoer. Handel stug. Prijzen lager. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, t vlotte handel. De prijzen iets hooger. Schapen ma- tige aanvoer en handel. Prijshoudend. Varkens ma tige aanvoer. Stugge handel. De prijzen bij afloop j lager. ALKMAAR, 15 Aug. Aardappelen f 2.20—5.30, roode kool f 4.60 per 100 Kg. f aardbeien f 0.40—0.80, zwarte bessen f 0.300.40 per slof; aalbessen f 811, doperwten f 4.506, druiven i f 2224„ peulen f 46.60, snijboonen f 9—18, dubb, slaboonen f 1113, tuinboonen f 0.502.50, tomaten j f 6.5011.50, per 100 pond, andijvie f 0.50—2.50, bloem kool I f 5—8.50, II f 1.50—3.50, kropsla f 0.50—1.S0, me- I loenen f 1233, komkommers f 1—3.50, perziken f 3.50 I —10.50 per 100 stuks, peterselie f 1.80, rabarber f 14, f selderie f 2.20—5.20, wortelen f 2—7, uien f 1.80—3.80 I per 100 bos, postelein 2536 ct., spinazie 3170 per bak. MEDEMBLIK, 15 Juli. Schotsche muizen f 1.801.85, grove f 1.50—1.55, 1 kleine muizen f 0.85—0.95, witvleezige aardappelen f 1.50, Borgers f 2.10, Ronde f 2.502.70 per 50 Kg. WARMENHUIZEN, 15 Juli. Aanvoer: 38525 Kg. Schotsche muizen f 3.604.50, grove f 3.20—3.60, driel. f 1.90—2.70. WINKEL, 15 Juli. Aalbessen f 3—8, kruibessen f 2—6, frambozen f 12 —38, aardbeien f 1520, slaboonen f 1416, tuinboo- I nen f 1.40—1.50, aardappelen f 1.70—2.40 per 100 pond komkommers f 24, wortelen f 1—1.50, rabarber f 0.50 —0.90, kropsla f 1—2 per 100 stuks. ALKMAAR, 15 Juli. 89 vette koeien f 110195, 29 vette kalveren f 2560, per Kg. 4565 cent, 52 nuchtere kalv. (slacht) f 4— 12, 280 vette varkens per Kg. 33—37 ct., Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Juli. 210.000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 3.50— 5.20, bl. eigenh, f 5.105.40, Schoolm. f 4, driel. f 1.50 —3.60, 4000 Kg. peen f 2—2.40, kl. peen f 2.50, 18000 Kg. i roode kool f 2—2.60, 2400 Kg. gele kool f 2.90—3.30, I 4000 stuks bloemkool f 5.10—10.90. 13000 Tomaten. A f 12.60—13.50, B f 14.20-14.30, C f 10.80—11.50, CC f6.20—7 80. 124 kg. Druiven f 41-42. NOORDSCHARWOUDE, 16 Juli. 110300 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 24.6Ö, grooten f 2.70—3.70, bl. dito f 3.90—5, driel. f 1.50—2.20, 725 Kg. zilveruien nep f 6—6.60, 65 Kg. spercieboonen f 18—23, 200 Kg. tuinboonen f 1.20—1.40, 500 Kg. wit te kool f 2.50.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2