MONTECARLO VERLICHTE WEGEN veilig verkeer bronnen al bijna duizend jaren bekend Tegenwoordig heeft de badgast het véél gerieflijker en kan hij, als hij wil, in zijn eigen hotel in het bronwater baden, of rondploeteren in het kwart millioen liteic bronwater van het groote zwembad. Ragaz heeft een heerlijk klimaat: in den hoogzomer brengt de uit de kloof opstij» gende „badwind" verkoeling; regen heeft men er hoogst zelden. Achter het hotel gaat een kabelspoor stijl omhoog naar den Wartenstein. Een mooie weg kronkelt zich naar Pfafers, het zusterbad; van het bad leidt een voetgangersweg naar het dorp, over een natuurbrug, waaronder de Gischf schuimt en over de Taminakloof. De vroQ. gere Benedictijner-Abdij bij Pfiifers werd reeds in de eerste jaren van de 9de eeuw door den Heiligen Pirminus gesticht. Ooli; thans, opnieuw gerestaureerd, dient zij nog als asyl voor ongelulckigen, wier geest gestoord is. Hooge bergen verlokken ge. oefende bergstijgers tot gewaagde klauter, toeren, wandelwegen nooden tot heerlijk^ tochten met prachtige panorama's. Dat is Ragaz! Gezondheid en ontspan, ning, vereend tot een natuur-idylle zondej weerga..,. Bovenstaande opname geeft een kijkje op den weg Vilvorde-Brussel, den weg, die naar de wereldtentoonstelling leidt. Hot eerste wat ons onmiddellijk opvalt, is de meer dan schitterende verlichting van dezen drukken verkeersweg, die dezer dagen door den bekenden, Brusselschen burgemeester Max geopend is. Van het begin tot aan het einde aan den verren horizont één gelijkmatig-verlichte streep! En daarop zijn niet alleen onze Zuidelijke naburen trotsch doch tevens is het een triomf voor onze nationale, Nederlandsche industrie, dusvoor ons, Neder landers De verlichting geeft namelijk een beeld van de thans in hot buiten- zoowel als in het binnenland steeds meer gevraagde Philip's „Philora"-verlichting. Het zijn mono- chromatische natriumlampen, die een geelachtig, zéér gelijkmatig en niet in het minst hinderend licht verspreiden. De monochromatische eigenschappen van dit licht geven de voorwerpen, die ermede verlicht worden, een buitengewoon scherpe omlijning, doen de meerdere beelden op het menschelijk netvlies, veroorzaakt door de polychromatische eigenschappen van het gewone licht, versmelten tot één beeld, dat scherpe, duidelijke contouren bezit! Overigens spreekt de photografische opname, gemaakt, kort voor de openstelling van den weg voor het verkeer voor zichzelf. We kunnen het echter niet nalaten deze triomf voor onze Nederlandsche industrie te Eindhoven nadrukkelijk tot zijn recht te doen komen. Doch thans heeft Mbnte Carlo de afval ligen weer teruggewonnen. De speelbank heeft in het roulettespel de nul afgeschaft. Dat beteekent, dat „de" groote kans bij het nummerspel zich van 37 op 36 punten con centreert. Bij het progressiespel op de do zijnen wordt daardoor de kans op verlies aanmerkelijk verminderd. Als de deelne mers bij systematisch spel over een vol doende dikke portefeuille en een onver stoorbare kalmte beschikken; zal het nog de vraag zijn, of de Bank het tegen de ver hoogde winstkansen zal kunnen bolwer ken. Dit vooruitzicht heeft mogelijk ook den Maharadjah van Kapoert.halcr evonals tal van andere vreemdelingen bewogen, Mon- te Carlo tot. doel van zijn reis te kiezen. Men kan hem dagelijks in het Casino aan treffen, waar hij, in witte zijde gehuld, met voornaam gebaar groote bankbiljetten op de roulettetafel werpt. Hij glimlacht niet, noch treurt hij als zich de kansen tegen hem keeren, doch hij houdt steeds zijn on doordringbaar masker van starre onbewo genheid. Doch voor de schoone vrouwen EEN VERRUKKELIJKE AFKOELING. Steeds meer wordt in Amerika en Enge land de nieuwe sport beoefend, het z.g. golf-rijden. Bij het warme weer van den laatsten tijd moet het een groot genoegen zijn zich door het frissche water te laten voorttrekken. Alleen is er heel wat stuur manswijsheid voor noodig om zich op de wankele plank in evenwicht te houden. Een stoet witte auto's. ATP Goud straalt de koepel van het groote Casino boven de blauwe zee. Kleine booten met witte zeilen en groote zwarte nummers glijden, zacht voortbewogen door den voorjaarswind, over de golven. Van Ilotcl de Paris waait de Engelsche vlag. Een Britsch-Indische Maharadjah, een der rijkste souvereinen van het Britsche rijk, is de doorluchtige gast van dit huis. Hij is met zijn hofhouding van de jubileums- plechtigheden te Londen gekomen en ver toeft nu alvorens naar zijn geboorteland terug te keeren, eenigen tijd in Monte Carlo, waar hij streng incognito het leven van een gewone particulierl eidt. Een lange rij elegante witte wagens parkeert in de oprijlaan van het Casino en wordt door de belangstellende jeugd van het land met nieuwsgierige blikken om- zwem d. De witte stoelen van het groote terras zijn in de avonduren vol bezet met elegan te vrouwen, sportieve mannen en vele klei ne verwende hondjes. Uit het café de Pa ris, waar een groot Russisch orkest, ter veraangenaming van het apéritif beurte lings schettert en snikt, weerklinken brok stukken van muziek. Hot nieuwe zomersei- zien zet stralend in. 's Morgens in hef majolica-zwem- bad. De Monte Carlo Beach, die 'n gloednieuw zwembassin van blauwe majolica aan zee bezit, heeft haar poorten geopend. De kinderen der hotelgasten spelen on der toezicht van hun gouvernantes aan 't reusachtige waterrad, dat in langzame wenteling in de blauwe golven van het bas sin onderduikt. Elegante vrouwen, waaron der menige filmster uit Amerika, zitten achter hun ochtend -apéritif ,in diepe stoe len gedoken of zij zwemmen op de klan- kep der muziek. Groote bonte ballen vliegen over het bassin heen en weer. Gebruinde badmeesters houden dito jonge meisjes aan de lijn, om hen in de geheimen van de edel crawlsport in te wijden. Eerst in den avond begint ook de boven stad te ontwaken. Hotels en restaurants baden in een zee van licht. Voor alle dure établissementen staan negerherauten met driekante gteek en roode jassen. Het „Casino d'Eté" als middel punt. De speelzalen worden in de avonduren zeer druk bezocht. Overal wordt veel geld gewonnen. Slechts enkelen echter hebben de energie, zich van hun plaats te verwij deren, voordat ze het gewonnen geld weer verloren hebben. Monte Carlo was een jaar lang volkomen uitgestorven. Het lag daar als het slot van Doornroosje, waar in hallen en tuinen de dienaren stonden te slapen. Doch thans heeft de Société des Bains de Mer, die het Speelcasino in Monte Carlo exploiteert, 'n nieuwe attractie, bedacht. Ze heeft het Ca sino d'Eté opgericht. Dat is een groot, mo dern gebouw, dat aan den voorkant geheel uit vensters bestaat. Een terras is er voor gebouwd, waarop temidden van het ge klater van verlichte fonteinen de gasten 's avonds hun diner kunnen gebruiken. Het Casino d'Eté stelt er een eer in, „the most famous place of the world" te zijn. Een kapel in bonte kleederdracht speelt dansmuziek. Kleine roode lampjes bestra len de feestelijk versierde tafels. Danseres sen en modeshows van strandcostumes vul len op aangename wijze de pauzen tus- schen de lange reeks van geraffineerde gangen eener exquise keuken. De roulette kent geen nul meer. De grootste attractie van Monte Carlo is echter de nieuwe winstkans, die de speel bank dit jaar heeft ingevoerd. Toen Frank rijk verleden jaar de groote casino's van de Cöte d'Azur roulette-concessies verleende, stroomden de gasten uit het kleine Monte Carlo naar het grootere Nice, naar het in tieme Cannes en naar het prachtige bad- De eerste croupiers van Monte Carlo waren alle gewezen kellners. Thans worden zij in een speciale croupiers-school opgeleid. strand van Juan-les-Pins, nu zij ook daar hun speelwoede konden bevredigen, van het continent heeft hij steeds vurige blikken. Dikwijls ziet men hem in de bar in intiem gesprek met elegante dames. Van het terras dringen de klanken van den tan go der „Midnight Serenaders" naar bin nen Five-o'-clock tea op een Egyp tisch jacht Een dezer dagen reed de Maharadjah met zijn lieele gevolg naar Cannes. Daar lag in de haven het groote zwarte jacht van zijn Egyptischen vriend. De witte hal ve maan in een groen veld bracht van de hooge mast uit zijn groet. De aanlegstei ger was met witte doeken behangen. De verschansing van het schip was feestelijk met vele bloemen en bontgekleurde kus sens versierd. Bedienden in witten rok trof fen de laatste voorbereidselen voor de ontvangst van den hoogen gast. Om vijf uur was de upper ton van de C.öte d'Azur op de thee genoodigd. Diplo maten in hun wagens met CD-nummer re den voor. De schoonste vrouwen van Euro pa schreden aan de zijde van hun bege leider over den aanlegsteiger. Eindelijk rolde ook de witte autostoet van den Ma haradjah aan. Een witgerokte neger open de de portieren. En de Pasja begaf zich in hoogst eigen persoon aan land, om den heerscher uit het Oosten en zijn donkere dochter te begroeten. De gebruikelijke schoonheids koningin. In het Casino d'Eté werden dienzelfden middag de schoonste vrouwen van de Mid- dellandsche Zee voorgeleid. Het ging om de verkiezing van een schoonheidskoning in van de Cöte d'Azur. Over het tooneel schreden in wiegenden cadans een twaalf tal welgevormde meisjes op hét rhytihme van een pittig strijkje aan de oogen der toe schouwers voorbij. Het Middellandsche Zee-type was het sterkst vertegenwoordigd: zwart haar, don- ker-gloeiende oogen. Toch was er ook me nige geblondeerde onder hen, die haar na- RAGAZ: EEN NATUUR-IDYLLE ZONDER WEERGA. Een tochtje langs den Rijn heeft ook voor den Nederlander nog allerminst zijn bekoring verloren. Op zoo'n romantisch tochtje vallen den Nederlander, gewend aan het vlakke land en de kabbelende beekjes, tal van typische dingen op... We noemen: de tallooze burchten, op iedere nieuwe bergtop, die de Rijnstoombooten passeeren, de geduchte Lorelei, waar eens de „Jungfrau" zat en haar „gouden haar kamde", tot ongerief van de schippers, die van verliefde verbazing in een onzachte aanraking plachten te komen met een dei- harde kanten van het steengevaarte, waar-1 op de „wonderbare" lieftallige zich bij voorkeur neerzette... de beroemde en even beruchte „Muizentoren"... kortom: te veel om zoomaar inééns op te sommen! En zij, die reeds verscheidene malen dit tochtje gemaakt hebben en voor wie de Drachen- fels en de Rolandsbogen haar aantrekkings kracht eenigszins verloren hebben, nu zij weten, dat de Drachenfels geen. draken meer herbergt, maar slechts... ezeltjes, die de vermoeide klauteraars naar beneden dragen en dat men op de Rolandsbogen li monade uit een rietje kan slurpen... ook zij vinden toch op zoo'n tocht langs den Rijn tal van punten, die de moeite waard zijn eens te overdenken... Een der eerste dingen, die dezulken dus opvalt, is het feit, dat de Rijnstroom naar de meest-verschillende hemelsrichtingen schijnt weg te vlieden. Bijzonder merk waardig is de vertakking in het dal van Bfaubünden, waar de Oost- en de Westrijn op den weg naar het Bodenmeer de schui mende Tamina opnemen. Dat is bij Ragaz. De tijden zijn gelukkig voorbij, waarin de baders aan vier kilometer lange kabels, in primitieve houten kuipen in de kloof neergelaten werden, of zieken met blind doeken voor de oogen, aan touwen omlaag gelaten werden, of zieken met blinddoeken voor de oogen, aan touwen omlaaggelaten werden, zooals dat tweehonderd jaar gele den, tijdens de geestelijke heerschappij van het klooster Pfafers nog gebruikelijk was... Want Ragaz en Pfafers waren als gene zend bad met hun 37 gr. warme natuur- DIEREN MET DRIE OOGEN. Er zijn dieren met drie oogen al zien ze er wel wat anders uit, dan men het zich uit de sagen voorstelt. Het derde oog h onzichtbaar, het ligt onder de huid. Het gaat hier om de „Toeateras-dieren", die op eenige eilanden van Nieuw-Zeeland voor komen. Ze gelden voor de oudste levende diersoort in het algemeen, en bezitten een, buitengewoon ontwikkelde pijnappelklier, die van zenuwen voox-zien en zoo gebouwd" is, dat ze den dienst van het oog kan over-j nemen. Blijkbaar functionneert deze ge heimzinnige klier der Toeateras tot op ze kere hoogte ook als een oog, want wan neer men de beide oogen van het dier te gen licht met was afsluit, reageert het! dier toch op lichteffecten, die het blijkbaar door het in den schedel verborgen derde oog opneemt. Duizend jaar oud bier. Een interessante vondst werd in den om trek van Kaaden bij Stöckeroden gedaan Men vond een groot aantal scherven van vaten en heele vaten, waarvan de inhoud langs microscopischen weg onderzocht werd^ Het onderzoek toonde aan, dat de scher ven uit een versterkingswerk uit de 10de eeuw afkomstig zijn. De vaten hebben een sterke soort bier bevat, waaraan gegiste honig was toegevoegd. Het is opmerkelijk, dat dit oudste Boheemsche bier niet met hop is bitter gemaakt, maar met myrrhe. Een badkuip van massief goud. Als symbool voor de hygiëne hebben Turksche doktoren de badkuip gekozen.; Om hun regeeringschef Kemal Ataturkj hun dank te betuigen voor diéns bemoeiin-; gen in de hygiëne van het land, hebben ze hem een badkuip van massief goud ge schonken. Kemal nam het geschenk wel aan; hij zag er echter van af, om in een kuip van zoo'n kostbare stof te baden en liet de kuip omsmelten. De opbrengst werd aan het Ministerie van Gezondheid toege zonden. Hierdoor dient ook de jgoudeu badkuip" de hygiënische belangen. Hieronderi Het heerlijk-gelegen Zwltsersche badplaats je Ragaz, dat vooral bekend is door de De helft van het reusachtige stadion, dat op het oogenblik te Berlijn wordt gebouwd voor de Olympische Spelen in 1936, is gereed gekomen. De pijlers op den achtergrond geven de plaats aan waar straks de tribunes zullen verrijzen. tuurlijke schoonheid met kleine trucjes meende le hebben verhoogd. Met deze ge woonte blijven deze meisjes echter in den stijl van de geheele Rivièra. Men kan er soms aan gaan twijfelen, of de blauwe zee wel een werkelijke zee en de toovertuin van Monaco een werkelijke tuin isATP Een kleine reiziger met een groote bagage warme natuurbronnen me t hun genezende kracht

Schager Courant | 1935 | | pagina 4