Nog steeds nieuwe misdrijven aan het licht Golf van anti-semitisme in ir Dinsdag 16 Juli 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9764 Het werk van de Ossche onderwereld. Auto te water. Een vriendendienst met onaangename gevolgen. POLO-SHIRT FIRMA G. DE WAARD Aantrekkingskracht van de Echo-put. LAVAL GRIJPT IN! Een vroegere medewerker van Al Capone in Roemenië gearresteerd. Span paarden op hol. Ook te Stresa typhus. Een arrestatie in verband met een brand, die aan een moeder en drie kleine kinderen het leven kostte i Reeds eenïgen tijd geleden heeft de gemeentepoli tie te Oss het onderzoek heropend in een oude zaak en thans is zij hiermee zoover gevorderd, dat voldoen de termen aanwezig waren om tot arrestatie over te gaan van den 43-jarigen N. v. G., wonende te Oss, verdacht van medeplichtigheid aan opzettelijke brandstichting. Het betreft hier een brand, welke in Augustus van het jaar 1926 te Oss heeft gewoed en die vier slacht offers heeft geëischt. In het holst van den nacht brak toen brand uit in een dubbel woonhuis, gelegen aan de Korenstraat in de buurtschap Spitbergen en be woond door de arbeidersgezinnen v. Z. en Bevers, v. Z. was dien nacht niet thuis, omdat hij in de nachtploeg op een fabriek moest werken. Zijn 24-ja rige echtgenoote bevond zich met drie kinderen van resp. 3, 2 en 1 jaar in het huis, terwijl in de schuur achter de woning, zooals gewoonlijk een marskramer overnachtte. De vlammen grepen met razende snel heid om zich heen en het gezin Bevers slaagde er nauwelijks in het brandende perceel te verlaten. Het gedeelte van de woning, waarin de familie v. Z. on derdak vond, stond echter in een minimum van tijd in lichter laaie. De vrouw werd door het vuur ver rast en slaagde er niet meer in zich met haar kin deren in veiligheid te brengen. Allen vonden een ver- schrikkelijken dood in de vlammen. Hun verkoolde lijken werden later onder de puinhoopen gevonden. De marskramer was door het knetteren van het vuur uit zijn slaap opgeschrikt. De schuur stond toen reeds in brand en de kleeren van den man had den al vlam gevat. Hij .snelde brandend naar buiten waar hem drie onbekende mannen behulpzaam wa ren bij het dooven van zijn brandende kleeren. Toen de man, die deerlijk met brandwonden was overdekt, eenigermate van den schrik was bekomen, kwam hij tot de ontdekking dat zijn portefeuille met geld die hij altijd bij zich droeg, weg was.. Alles wees er op, dat de hulpvaardige mannen hem die hadden ont stolen. De politie stelde destijds onmiddellijk een onder zoek in, maar slaagde er niet in aanwijzingen te vin den, die op misdrijf wezen. Ook de mannen, die zich op zulk een verdachte wijze des nachts in de nabij heid van het brandende huis hadden bevonden, wer den nimmer opgespoord. Langzamerhand raakte ook deze gerucht makende zaak in het vergeetboek. Toen evenwel de Ossche onderwereld als bij tooverslag haar zwijgzaamheid liet varen, kwam ook deze mysterieuze zaak weer op het tapijt. De politie zou thans over dusdanige aanwijzingen beschikken, dat volledige opheldering van het gebeurde weldra kan worden tegemoetgezien. In verband met den huidi- gen stand van het onderzoek kunnen omtrent de mo tieven, die tot het misdrijf hebben geleid, nog geen verdere publicaties worden gedaan. Men verwacht nog meer opzienbarende arrestaties in verband met deze brandstichtingsaffaire, welke zulke tragische gevolgen heeft gehad. Van G. is naar het huis van bewaring te 's-Herto- genbosch overgebracht, ten einde voor den officier van justitie te worden geleid. Tal van Joden naar concentratiekamp „om hun veiligheid te verzekeren" Berlijn. Een nieuwe golf van anti-se mitisme is op het oogenblik in Duitsch- land merkbaar. Bijna dagelijks doen zich incidenten voor tusschen leden van de nationaal-socialisti- sche organisaties en Joden, die in de mees te gevallen naar een concentratiekamp worden overgebracht, „om hun veiligheid te verzekeren." Uit Breslau wordt de arrestatie gemeld van zes Israëlieten en zes Arische vrouwen, die er van beschuldigd worden met hen be trekkingen te hebben onderhouden. In het Westelijke gedeelte van Berlijn, waar talrijke Joden wonen, hebben op groo- te schaal molestaties van Israëlieten plaats gevonden. „Fakkeloptocht" in het zwembad. In Japan kan men gewoonweg niet buiten lampioens. Hierboven zien we hoe ze zelfs bij een feestnummer in het zwembad gebruikt werden, hetgeen inmiddels een fantastischen aan blik opleverde. Tal van ruiten werden ingeworpen, ter-, wijl verscheidene personen werden mis handeld. Optreden tegen vrouwen, die hun ras verloochenen. Wat vooral opvalt is, dat het de geheime Staats politie was, die te Breslau is opgetreden. Dit wijst er op, dat de actie uitgaat van de meest invloedrijke regeeringsgroepen. De N.. Schlesische Tageszeitung merkt op, dat thans voor het eerst door den Staat wordt opgetre den tegen vrouwen, die hun ras verloochenen." „De bevolking heeft", naar het oordeel van genoemd blad, „al lang genoeg met verbeten toorn en groote bezonnenheid moeten toezien dat brutale vreemde lingen (de Duitsche joden. - Red.) en minderwaar dige vrouwen van arische bloede de rasseneischen van ons volksch rijk met de voeten traden." „De kaakoptochten, die onder groote tucht mar- cheeren, worden door de joden bespot". (Vrouwen, die zich met joden afgeven worden gedwongen in deze optochten mede te loopen. - Red.). Blijkens mededeeling in deze krant heeft een „aan de kaak gestelde" vrouw tegen twee activisten een eisch tot schadevergoeding ingesteld, doch werd in haar eisch niet ontvankelijk verklaard. Het blad dreigt dan: „De thans geinterne paren zullen wel door anderen worden gevi i- clien het schaamteloos bedrijf van zulke wijv^.. on haar joden mocht worden opgemerkt.." Anti-semietische uitspattingen te Berlijn. Berlijn, 15 Juli (A.N.P.) Te Berlijn hebben zich Maandagavond op den Kurfuerstendamm anti-semie tische excessen voorgedaan. Het Duitsche Nieuwsbureau verspreidt hierom trent het volgende bericht: „De van Joodsche zijde uitgelokte pogingen de orde te verstoren bij de première van den Zweedschen film „Petterson en Bendal", in een bioscooptheater op den Kurfuerstendamm, hebben Maandagavond aanleiding gegeven tot betoogingen voor dit bioscoop theater. Een tamelijk groote menschenmenigte gaf daarbij uitdrukking aan haar wrevel over het uitdagende optreden der Joodsche theaterbezoekers. In de nabij gelegen, meest door Joden bezochte, restaurants en koffiehuizen protesteerde het publiek tegen het steeds driester optreden der Joden. In de meeste gevallen was de verschijning der ver ontwaardigde volksgenooten voldoende om de Jood sche bezoekers te nopen deze gelegenheden ijlings te verlaten. In het café Bristol kwam het tot opgewon den scènes tijdens welke een vensterruit werd ver nield. Behalve onbeteekenende incidenten, welke zich voordeden voor de komst der politic, slaagde deze er in, met assistentie van een Ueberfallkoin- mando, verdere botsingen te voorkomen." Alle inzittenden, waaronder vijf kinde ren, gered. Toen een auto, bestuurd door den heer Meyler uit Helmond, gisterochtend te 8 uur de brug over de Zuid-Willemsvaart wilde oprijden, raakte de wagen plotseling aan het slingeren. De bestuurder kon het stuur nog omgooien, doch kon niet voorkomen, dat de auto van achteren half in het water terecht kwam. De heer M. en zijn echtgenoote, slaagden er in, zich in veiligheid te stellen, cloch hun vijf kinderen kwa men in het water terecht. Gelukkig konden zij allen door toegeschoten omstanders worden gered. De auto is later op den wal geheschen. Bobby kijkt uit zijn „open wagen" toe hoe moeder aan het prijsschieten meedoet. Voor onze oogen een eenigszins ongewoon beeld, doch wat men in Engeland vrij dikwijls ziet» Schoenmaker houdt ie bil ie leest! Naar de Haarlemsche correspondent van de „N.R.Ct." verneemt, heeft het onderzoek naar de oorzaak van de treinontsporing bij Haarlem uitge wezen, dat de wissel, dien de Dieseltrein tijdens het rangeeren passeerde, inderdaad te vroeg is over gehaald. De seinhuiswachter, die dit hii het eenste verhoor betwistte, heeft thans medegedeeld dat een timmerman, zekere B.. die in het seinhuis was, den wissel heeft omgetrokken. Tevens heeft de seinwachter verklaard dat hii te voren de bedie- ningshandle van den wissel heeft ontgrendeld het geen in strijd was met zijn voorschriften. Op den bewusten middag waren twee timmerlieden in het seinihuis bezig met het repareeren van de ramen. Eenigen tijd voordat de Dieseltrein op liet station verwacht werd, heeft de seinhuiswachter het sein op onveilig gezet, en toen den wissel ontgrendeld. Even later begaf hii zich naar het seinhuis en ver zocht den timmerlieden wat ruimte te maken op dat hii de wisselhandle kon omzetten. De timmer man, die den seinwachter dit meermalen had zien verrichten, trok daarop de handle om. terwijl de Diesel nog niet op het goede spoor was. Het gevolg was, dat het eerste deel van don trein op het recht- sche, het tweede op het linksehc spoor reed. Op grond van deze gegevens heeft de politie zoo wel tegen den seinhuiswachter als tegen den tim merman proces-verbaal opgemaakt. VOOR DE VACANTIE is een ONMISBAAR IJMUIDEN SCHAGEN Een zoete winst lokte. 1 A Hoewel de Echoput te Apeldoorn sinds 1 Juli jl« voor de publieke bezichtiging is gesloten, komen toch nog dagelijks heele groepen menschen te Hoog Soeren, die, blijkbaar onbekend met het besluit van Rijkswaterstaat, den put willen zien en hooren. Werklui zijn onlangs begonnen met het sloopen van de woning van den gewezen kantonnier Bos, welke zich bij den Echoput bevindt. Zooals be-i kend is Bos de man, die voorheen den put explow teerde. De werklui kregen den sleutel van het huisje, dat om den Echoput staat, om er 's avonds hun gereed-* schap te bergen. Toen er dan tijdens hun aanwezig heid menschen kwamen voor den Echoput, konden zij het niet over hun hart krengen, hen onbevredigd weg te zenden. Dies staken zij den sleutel in het huisje en lieten den put schallen. Het traditioneele deuntje werd er wat verhaspeld bij opgezegd, de men schen moesten toch waar voor hun geld hebben! Dat ging zoo een tijdje goed, totdat een opzichter van den Rijkswaterstaat er een eind aan maakte en den werklui het gebruik van den sleutel ontnam. Zij moesten dan maar zien waar zij hun gereedschap lieten. De aantrekkingskracht van den Echoput schijnt echter bijzonder groot te zijn. Want toen één dezer dagen de sloopers 's morgens op hun werk kwamen, vonden zij de deur uit het huisje van den put weg gebroken. De veldwachter uit die buurt heeft den toe gang met latten dicht laten spijkeren. En nu zwijgt de put „voorloopig" weer. Sterke bezuiniging in Frankrijk verwacht. Algemeen is men van meening, dat de regeering bij decreet een korting van 10 zal voorschrijven op alle regeeringsuitgaven, dus ook op de rente der staatsleeningen. Ook de salarissen der ambtenaren zullen worden verlaagd. Nu reeds staat vast, dat de vakbonden onmiddel lijk stakingen zullen uitschrijven. Ook verwacht men maatregelen ten aanzien van de loonen der gemeenteambtenaren en het spoorweg personeel. Gedacht schijnt tevens te worden aan maatregelen die tot prijsverlaging zullen leiden. Zeker is dat de linksche groepen Laval niet zonder strijd op het pad der deflatie zullen volgen. Zooals overal propageeren de Franschc socialisten de „welvaartspolitiek",,,hetgeen in wezen natuurlijk neerkomt op „potverteren." Frankrijk staat aan den vooravond van groote ge beurtenissen. Als twee hetzelfde doen, IS het nog n iet hetzelfde, of m.aiw. het scheelt veel wie het laat regenen. „Nick the Wolf". Reuter meldt uit Boekarest: „Nick the Wolf", een van Al Capone's best betaalde en vertrouwde hand langers, is te Constanza gearresteerd. De politie zocht hem wegens diefstal van vee en „Nick", wiens ware naam Nicolaes Lupu is, werd ge vangen genomen, toen hij trachtte, zich te verbergen aan boord van een schip, dat naar Amerika vertrok. Op 7-jarigen leeftijd reeds trok hij uit zijn geboor teplaats in het gebergte van Trans-Sylvanië naar Amerika, waar hij zich later aansloot bij een bende dranksmokkelaars. Zijn moed en groote gestalte be vielen aan „Scarfaee" Al Capone, bij wien „Nick" zich aansloot, totdat hij in de gevangenis kwam en het land moest verlaten. Hij keerde naar zijn geboortedorp terug, waar hij trouwde en landarbeid ging verrichten. Hij maakte zich echter schuldig aan diefstal van vee en bij zijn arrestatie werden drie valsche chèques op hem ge vonden* Een milicien gedood, één gewond. Gisteren is op het militair artillerie-schietkamp te Oldenbroek door het op hol slaan van een span paar den één persoon ernstig gewond en een ander ge dood. De gedoode, de milicien M. D. Nijkamp, geraakts geheel onder het span en gaf vrijwel onmiddellijk den geest. Reuter meldt uit Milaan: Na de talrijke typhusgevallen te Rome zijn than3 ook te Stresa een aantal typhusgevallen geconsta teerd. Meer dan honderd personen liggen hier ziek en reeds zijn enkele dooden te betreuren. De oorzaak zal wel te zoeken zijn in het niet vol» doende steriliseeren van melk.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5