- Char les Rex Reiskoorts in de visschenwereld. HET GEHEIMZINNIGE LEVEN VAN HARING, ZALM EN PALING. Van de Alpenmeren naar de Golf van Mexico. Men heeft kunnen constateeren, dat ver schillende vischsoorten op bepaalde tij den van het jaar groote reizen onderne men. In onderstaand artikel zullen wij een. beschrijving geven van de wijze, waarop sommige vischsoorten „hun groote reis" afleggen. i In de visschersdorpen aan de Oostzeekust ïs de roep: „De haringen komen" een alarm signaal, dat de mannen uit huis en wanneer 't zijn moet uit bed doet rijzen. Iedere minuut is thans kostbaar. De booten moeten klaargemaakt worden. Een zilveren glans is aan de horizont merkbaar.- Het is het groote leger der haringen. Alles komt er nu op aan, vlug ter plaatse te zijn, de haringen in de netten te vangen 'en deze in de booten te ledigen. Men heeft wel eens beweerd, dat de haringscholen zoo groot zijn, dat de booten door de ruggen der visschen opgeheven worden. De haring laat zich gewillig vangen. De visschen wor den door een geheimzinnig instinct voortgedreven en het individu gaat volledig in de massa-psychose ten onder. Is de trek der haringen voorbij, dan ïs het een on begonnen werk, de haringen, die hier en daar nog voorkomen, te vangen. De haring is een trekvisoh. Op bepaalde tijden van het jaar onderneemt zij de groote reis en de nauwe doorgangen van Noordzee en Kattegat vormen voor de haring geen beletsel, de tocht voort te zetten, daar zij het einddoel van de reis, dat diep in het onderbewustzijn leeft, berei ken moet. Men heeft nog andere soorten van zulke frekvïs- schen, die op gezette tijden op reis gaan. Zij worden door een geheimzinnige macht voortgedreven naar de plaatsen, die de natuur voorbestemd heeft voor het kuitschieten. Zoo bijv. de zalm. Deze vïsch leeft normaal ge sproken in zee, doch om kuit te schieten, zoekt de zalm zoetwater op. Niets kan hem daarvan afhou den en dikwijls moet de visch nog ware gymnasti sche toeren volbrengen, alvorens te kunnen paren en kuit te schieten. Hij moet watervallen en stroom versnellingen overwinnen, alvorens hij de echtelijke haven en de kinderkamer betreden kan. Deze pres taties zijn bij de zalm des te merkwaardiger, daar deze visch gedurende de geheele reistijd vast. Geen enkel voedsel neemt de zalm dan tot zich en voor het aas van den visscher blijft hij absoluut onge voelig. Niemand heeft tot dusver deze merkwaar dige houding van de zalm kunnen verklaren. Is het kuitschieten tot een gelukkig einde gebracht en vangt de visch de terugtocht aan, dan is ook de periode van onthouding voorbij. De visch eet alles, waar hij trek in heeft. Aan de Zuidkust van Engeland kan men 's zomers groote scholen sardinen aanschouwen, die daarheen trekken, omdat zij aldaar een groote hoeveelheid voedsel vinden. Het kuitschieten is dan reeds voor bij. Dit is aan de Westkust van Frankrijk geschied. De groote reizen der haringen zijn eenigszins ge compliceerder. Er zijn soorten, die tweemaal per jaar op trek gaan: 's zomers en 's winters. In de tijd, dat zij kuitschieten, komen de visschen in do nabijheid van de kust en slechts hier, in dit relatief rustiger water zijn zij te vangen. In andere door Ethel M. Dell. 16. Saltash trok een leelijk gezicht, ,,'t Is alles stof en asch, beste Jake! Laten we er maar niet verder over praten, maar'op de zaak terugkomen. Je kent I.arpent, mijn kapitein? een beste kerel!" Jake knikte. „Ja, ik heb hem wel eens ontmoet." Saltash liet zich weer in zijn stoel terugvallen en rookte uit alle macht. „Hij werd gewond toen het jacht naar den kelder ging, wordt nu in de stad in een ziekenhuis verpleegd en begint op te knappen. Hij heeft een dochter, Antoinette genaamd. Ze heeft in Frankrijk school geloopen en Larpent bracht haar naar huis op het jacht toen we schipbreuk leden. Ze is negentien, een mooi aardig kind, half Fransch Larpent weet niet wat hij met haar moet aanvan gen. Hij heeft geen familie. Ze moet, eerlijk ge zegd. haar eigen brood verdienen. Maar ze is t* jong om op haar eigen beenen te staan in de we reld. Larpent is een zeeman, die zich aan wal nooit thuis zal voelen. Ze heeft nooit ecnig huiselijk le ven gekend, het arme kind. En toch heeft ze daar aan groote behoefte. Je zult wel vragen waarom ik daarmee nu precips bij jelui kom. Maar Maud en jij zijn de eenige menschen wien ik zoo iets vragen kan. Mijn oude vriendin Lady .To, mevrouw Green, zooals zij zich belieft te noemen, is niet zoo heel sterk op het oogenblik. En huitendien heeft ze geen thuis zooals jelui. Ze is altijd in de stad." De mededeelingcn, die hortend en stootend wa ren gedaan, waren hiermee ten einde. perioden leven zij in diep water, onbereikbaar voor de netten der vissdhers. Ook de tonijn behoort tot de trekkende visschen. Deze vindt men aan de Engelsche kust, doch het einddoel van de jaarlijksche reis, is de Middelland- sche Zee, waar deze visch dan in enorm groote getale verschijnt Vanuit de lucht gezien, lijkt het water wel zwart. Het zijn doorgaans groote vis schen van gemiddeld twee drie m. lengte. De Italianen zijn zeer bekwaam in het vangen van deze visschen. Met behulp van groote netten worden zij uit liet water gehaald, om vervolgens met een soort harpoen op het droge gedood te worden. Het grootste trekwonder doet zich echter bij de paling voor. Deze volbrengt zijn reis in omgekeerde volgorde, vergeleken bij de zalm. In normale tijden leeft de paling in zoetwater en trekt naar zee om voor zijn nageslacht te zorgen. Dit geschiedt op groote diepte, zoodat men tot dusver hieromtrent nog geen nauwkeurige navorschingen heeft kunnen doen. Ook de paling reist niet alleen, doch trekt in groote getale naar zee. De drang naar voortplanting beheerscht de visschen zoozeer, dat men heeft kun- WOENSDAG 17 JULL HILVERSUM (1875 M.) VARA-uitzending. S.00 Gram.pl.; 10.00 Morgenwij ding VPRO; 10.15 Voor Arb. i.d. Continubedrijven; 12.00 De Zonnekloppers olv. C. Steyn; 12.45 Gram.pl.; 1.00 De Flierefluiters olv. E. Walis; 1.45 Gram.pl.; 2.00 Orvitropia olv. J. v. d. Horst; 3.00 Voor de kinde ren; 5.30 Gram.pl.; G.00 Orgelspel C. Steyn; 6.30 Sport uitzending; 6.45 „De Roodborstjes", olv. L. Huisdier; 7.00 Ir. W. A. de Graaf spreekt over Staduitbreiding; 7.20 Vervolg concert; 7.30 A. van Schendel: De Rem- brandt-tentoonstelling; 7.45 Gram.pl.; 7.50 „Bij den Verkeersdokter"; 8.00 Herh SOS ber.; 8.03 Nieuwsber.; Vara-varia; 8.15 De Bohemians olv. J. v. d. Horst; 8.45 Gram.pl.; 9.00 Fantasie olv. E. Walis; 9.30 Decla matie, Hetty Beek; 9.45 Vara-orkest; olv. H. de Groot; 10.15 Declamatie A. Bouwmeester; 10.30 Vervolg con cert; 11.00—12.00 Gram.pl.; HUIZEN (301 M.) NCRV-uitzending; 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.159.30 Gram.pl.; 10.30 Morgendienst olv. Ds. P. Boes; 11.00 12.00 Harmoniumspel door M. F. .Tur- jaanz; 12.15 Kwintetconcert en gram.pl.; 2.30 Voor jonge postzegelverzamelaars; 3.00 Chr. Lectuur; 3.30 FEUILLETON Saltash keek naar Jake en sloeg hem van ter zijde door den rook heen gade. Beiden zwegen eenige oogenblikken. Jake had de wenkbrauwen lichtelijk opgetrokken. Eindelijk zei hij op de hem eigen slependen toon: „Is het uw bedoeling, dat de dochter van kapitein Larpent, bij ons zou komen?" „Ze zou zich verdienstelijk genoeg kunnen ma ken," merkte Saltash haastig op. „Ze zou Maud kunnen helpen met de kinderen. Er is niets wat ze niet zou willen doen. 't Zou een vriendelijkheid zijn van jelui kant, waarvan je zeer zeker geen be rouw zoudt hebben, 't Is een innemend ding! Ik zou heel graag hebben, dat jelui het een maand probeerden en als je haar niet. wilt houden, dan stuur je haar naar Larpent terug. Tegen dien tijd zal hij wel weer beter zijn en zoo niet, dan zal ik andere maatregelen treffen." „Wie past nu op haar?" vroeg Jake. „Waar is ze?" Saltash schoof met een ongeduldige beweging zijn stoel achteruit „Dacht je soms dat ik haar mee naar Burchester had genomen om door het heele graa^chap te worden bebabbeld. Ze staat onder mijn bescherming en is veilig!" Hij sprak op eenigs zins aanmatigenden toon en liep met het hoofd in de hoogte in de kamer op en neer. „Ik weet heel goed welk verhaal de ronde doet, maar als je een flinke kerel bent. dan zul je me helpen om die leu gen te logenstraffen. Ik weet dat ik een deugniet ben, .Take, ik ben nooit wat anders geweest. Maar ik hoop, dat ik toch nog altijd een heer ben geble ven, tenminste ten opzichte van vrouwen. Dat kind heeft er in geen enkel opzicht nadeelige gevolgen van ondervonden, dat het lot haar aan mij heeft toevertrouwd. Dat kun je gerust geiooven!" „Goed zoo!" zei Jake. nen waarnemen, hoe palingen, die in afgesloten water leven, 's nachts over land naar stroomend water trekken. In beken en kleine rivieren bevindt zich in deze tijd van het jaar zulk een groote hoe veelheid palingen, dat de kleinere visschen door de grootere uit het water gedrongen worden. De reis, die de paling onderneemt, is wel de lang ste, die een visch tot dit doel aflegt. Het einddoel van de reis is het Westelijk gedeelte van de Atlan tische Oceaan, ten Zuid-Oosten van de Bermuda eilanden. Op deze plaats, op een diepte van 1800 a 2000 M. schieten zij kuit, om daarna te sterven. Het jonge broed is dan genoodzaakt, de lange weg, door hun ouders afgelegd, alleen terug te gaan en de rivieren, beken, meren, enz. op eigen houtje terug te vinden. Deze reis duurt drie jaar, gedurende welke de jonge paling een algeheele metamorphose ondergaat. Niemand weet te zeggen, welke macht deze vis schen drijft, om de terugtocht naar Europa te aan vaarden en te zijner tijd weer de groote reis naar Centraal Amerika te ondernemen. —3.45 Gramofoonpl.; 4.00 Vioolrecital Mej. G. Gant- zert; 5.00 Kinderuur; 6.00 Gram.pl.; 6.30 Afgestaan; 7.00 Politieber. Ned. Chr. Persbureau; 7.15 Gram.pl.; 7.30 Landbouwhalfuur; 8.00 Ber.; 8.05 Herdenking 25- jarig bestaan v. d. bond van Chr. Oranjever. te Den Haag; 10.4511.30 Gram.pl. DROITWICH (1500 M.) 10.3510.50 Morgenwijding; 11.20 Gram.pl.; 11.50 Orgelconcert Q. Maclean; 12.30 Chr. Manning en zijn orkest; 1.35 Orgelconcert C. Eldridge; 2.20 Het Schot- sche Studio-orkest; 3.10 Pianorecital C. Dixon; 3.35 Sted. orkest van Bournemouth olv. R. Austin; 5.05 Gram.pl.5.35 Troise and his Mandoliers; 6.20 Ber.; 6.50 „Still more pages from Andy's album" olv. A. W. Hanson; 7.50 Het Varia-trio; .20 BBC-Singers olv, T. Harve.v; 8.50 Het BBC-orkest olv. M. Sargent; 9.50 Ber.; 10.20 Lezing; 10.35 Het Bernard Crook-kwintet; 11.2012.20 Jack Jackson en zijn band. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 12.35 Orkestconcert olv. Tou che; 6.10 Gram.pl.; 8.20 Zang; 9.05 Radio-tooneel; 11.1012.35 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 12.202.20 Concert uit rest. Ritz; 3.505.50 Omroep orkest olv. Reesen; 6.357.05 Gram.pl.; 8.20 Revue- progr.; 9.50 Zang en voordracht; 10.35 Omroeporkest; o.l.v. Hye-Knudsen; 11.2012.20 Dansmuziek. ROME (421 M.) 9.00 Radiotooneel; 9.50 Symphonieconcert olv. Mo- linari. Saltash liep met de handen op den rug nog maar steeds heen en weer. „Ik zou zoo graag hebben dat ze hier kwam, omdat jelui eerlijk en oprecht zijt en haar hier geen kwaad zal geschieden. Je onder handelt zelfs nooit met den duivel, is 't wel Jake? Ik herinner me nog, hoe je tien jaar geleden een man, die je trachtte over te halen om met een va-n je paarden te knoeien, voor die laagheid een pak slaag met je rijzweep hebt gegeven." „Daar word ik liever niet aan herinnerd, mylord!" zei Jake. Saltash stond stil bij z'n stoel en pakte hem plot seling bij de schouders. „Sedert dat oogenblik heb ik altijd van je gehouden," zei hij. „Luister eens, Jake, ik tracht je nu niet over te halen om iets slechts te doen. Ik vraag je alleen om iets te doen. waarin je niet veel lust hebt. Maar, als je het doet, verricht je daarmee een der beste daden van je leven. Dat kind is op het oogenblik heelemaal al leen, en heeft niemand dan mij. Wil je haar bij jelui nemen, als een brave kerel, totdat zich een andere veilige plek voordoet?" Jake antwoordde langzaam: ,,Ik moet er met Maud over spreken." Saltash werd eenigermate ongeduldig. „Je weet best wat Maud zeggen zal! Doe dus niet zoo mal. En als je niet wil zeg dan: „Neen," zeg dan maar dadelijk, neen!" Er klonken voetstappen op het grint en het ge luid van stemmen drong tot hen door. Jake keek op. Zijn gelaat stond strak. Hij keek Saltash recht in de oogen. „Hebt ge mij omtrent haar de zuivere waarheid gezegd? Kan- je dat bezweren?" Saltash's donker gelaat was in de schaduw, maar zijn donkere oogen glinsterden. Ze ontweken Jake's hlik niet. maar keken hem ook niet aan. „Is een eed van mij jou meer waard dan mijn woord. .Take? Dat is met de meeste menschen niet het geval." Jake stond op, hij was een flinke krachtige figuur. Een oogenblik keek hij Saltash eenigszins ongeloo- vig aan. Toen glimlachte hij en zei: „We zullen u op uw woord geiooven, mylord!" Goed gekleede vrouwen. - Else Elster en Ur- sula Grablen, die in de Ufa-film „Maak mi] gelukkig" mede de hoofdrollen vervullen. JAARVERSLAG VAN DEN RIJKSZUIVEL- CONSULENT TE HOORN. Aan bovenstaand verslag over 1934 ontleenen we het volgende: Het aantal onderzoekingen in het laboratorium bedroeg 2318. Een deel dezer hielden verband met de controle op het melkonderzoek op gehalte in de zuivelfabrieken. In 't algemeen was dat in orde; de enkele uitzonde ringen bewijzen het nut der controle. Er wordt ge wezen op de wenschelijkheid, dat een ziekenhuis de melk betrekt van tuberculosevrije stallen, en dat er toezicht is op de geleverde melk. Ook is een uitgebreide control uitgeoefend op de deugdelijkheid van de melk geleverd aan zuivelfa brieken. Er wordt begonnen met monsters uit de bus sen. Wanneer die melk niel in orde is, wordt gewe zen op een betere behandeling der melk en worden de koeien roet uiergebreken opgespoord. Het verslag vermeldt veJe onderzoekingen over het bedrijfswater in zuivelfabrieken en drinkwater voor de koeien. Hoofdstuk 4 geeft een beschrijving van de voor naamste ervaringen, opgedaan bij de bezoeken aan 36 zuivelfabrieken of melkinrichtingen, en 57 boerde rijen, voornamelijk in verband met bedrijfsstoringen, kaas- en botergebreken, voorziening van bedrijfswa ter, enz. Gedurende het winterhalfjaar w;ordt veel tijd be steed aan het geven van allerlei lessen, waarom-* trent het verslag mededeelingen doet. Het eindigt met diverse statistische gegevens, om trent kaas- en boterprijzen, de organisaties op zuivel gebied, enz. Voor belangstellenden is het verslag op aanvrage gratis verkrijgbaar. 6.35 Orkestconcert; 11.05 Zang, viool en pi^no; 12.20 Omroepkleinorkest en blaasorkest;; 2.35 Gram.pl.; 4.20 Viool en piano; 5.20 Orkestconcert; 9.05 Mil. progr.; 10.5012.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt, vocaal sextet en pianoduo. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Gram.pl.; 5.20 Zang en piano; 5.50 Gram.pl.; 6.35 Omroeporkest olv. Douliez; 8.20 Die keusche Suzanne", operette van Gilbert; 10.30 —11.20 Dansmuziek; 484 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.50 Om roeporkest olv. Douliez; 1.50—2.20 Gram.pl.; 5.20 Or gelconcert; 5.50; 6.50 en 7.35 Gram.pl.; 8.20 Beetho ven-Wagner-concert olv. Kumps; 10.30—11.15 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.35 Rijkszending: H. J erlebt in deutsche Landschaft; 9.05 Mil. progr.; 10.20 Ber.; 10.50 Vibrafoon en piano- soli; 11.05 Weerber.; 11.2012.20 Dansmuziek olv. R. Gaden. „En het kind?" vroeg Saltash. Jake knikte. „Dat kan komen, als Maud het ten- minste goedvindt." „Dank je!" zei Saltash en keek Jake glimlachend aan. „Ik ben je hoogst dankbaar Jake. Ik twijfel er niet aan of Maud zal bet wel goedvinden." „Zullen we naar haar toegaan?" vroeg Jake. HOOFDSTUK IV. Saltash. Ze gingen naar de twee op het terras en nu lach ten ze allen om de grappen van Saltash. Hij wist de kalmste wateren te doen rimpelen. Ze zaten een poos op een bank in het zachte sterrenlicht, terwijl beneden hen, op de duinen van alle kanten de zang der nachtegalen weerklonk. Een poos later stond Jake op om zijn avondronde in de stallen te maken en nam Benny met zich mee. Saltash en Maud waren nu alleen. Hij ging dicht bij haar zitten en legde achter haar om, zijn arm op de leuning van de bank. Aan hun voeten lag een oude roodharige setter, Chops, die van Jake was geweest voor zijn huwelijk en die zich, sedert dien bijzonder aan Maud had gehecht. „Hè, wat is het hier rustig en vredig," zei Sal tash, terwijl hij den ouden hond streelde, „weet je wel Maud, dat het maar goed is, dat je nooit met mij bent getrouwd, als je je hier gelukkig voelt" Ze glimlache tevreden. „Ik geloof ook, dat hef maar goed is, Charley. Ik zou je op den duur toch niet hebben voldaan." „Dat doet niets!" zei hij ongeduldig. „Ilc ben een zwerver op de wereld en heel veel neem ik al zwer vende niet mee. Ik begin oud te wor,den, weet je. Mijn leven is niet meer wat het was!" Maud zweeg een oogenblik en zei eindelijk, op ziende naar de sterren: „Ik vraag mezelf wel eens af, of je tot nu toe wel werkelijk geleefd hebt?" Hij lachte eenigszins spottend, „M'n lieve kind, ik, die van alles heb gedaan!" Ze schudde 't hoofd. „Niet alles, Charley!" „Alles wat slecht is dan." Wordt vervolgd. Een feest dat eiken avond weerkeert. - Een schilderachtige dorpsidylle, wan neer de paarden na volbrachte dagtaa k de beek ingeleid worden om ge drenkt te worden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8