Alle JAPONSTOFFEN met 20 procent korting KERMIS Pension 1 plattewagens Ch.H.Th.Schmalz Driewielde Damesfiets Uit de OMGEVING Advertentiën. c. koopman, aangeboden Wilt U van de Zomer genieten p. kuijper, schagen te Sijbecarspel op 21, 22 en 23 Juli het WOONHUIS Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 763 m.M. Temperatuur: 15 gr. C. is 59.5 F. Verwachting: Zwakke westelijke wind, licht tot zwaar bevolkt. Verdere vooruitzichten: Onzeker. Uw bril stuk? Opticien TERLEP repareert ze vlug, goed en goedkoop. Oogonderzoek gratis.. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN WIERINGEN Gevaren op den weq. Met alle respect voor de edele wielersport, die thans in onze gemeente hoogtij viert, kan de wijze waarop vele jongelui meenen hun racelust te moe- Ion botvieren, onr. weinig bekoren. Het werd n.1. do laatste tijd gewoonte dat opge schoten jongens in de avonduren op hun fietsen in ons dorp complete wielerwedstrijden organiseer den, waarvoor bij voorkeur de drukste punten, zoo als Kerkplein, Hoofdstraat e.d. werden uitgekozen. Met een formidable snelheid ging het dan straat in straat uit en menig rustig wandelaar werd met het (bii voorkeur) rakelings passeeren een schrik op het lijf gejaagd. Het werd in de Hoofdstraat 's avonds levensgevaarlijk. Ook de politie was dit opgevallen, doch de hee- ren zorgden er wel voor hun capriolen niet onder do oogen van onzen handhaver der wet uit te voe ren, want wist men maar even zijn aanwezigheid dan werden de demonstratie's onmiddellijk ge staakt. Het rijden om de Ned. Herv. Kerk (koppelraces van idem zooveel ronden) was reeds spoedig de kop ingedrukt. Tegen de acrobatiek in de Hoofd straat bleek" het optreden aanvankelijk zeer moeilijk. Thans echter heeft de brigadier der Rijksveld- wacht. de heer Bergsma. alhier, een der specialis ten in het vak weten te verbaliseeren. wegens het in gevaar brengen van de veiligheid od den Weg. Dit kon deze jongeman zijn kermiscenten wel eens kosten. Dat de knapen trouwens zelf niet inzagen dat dit racen op den openbaren weg gevaar opleverde voor eigen leven en dat van anderen is ons onbegrijpe lijk. Laat ons hopen dat mede door dit proces- verbaal het gejakker uit is. Heeren die alsnog aan drang gevoelen hun spieren te moeten ontwikke len zouden wij aanraden zich aan te sluiten bii de Wieringer Wielerclub. Op de baan kan men dan zijn hart ophalen Beoefenaren van het wegracen raden wij aan een afgelegen hoekje in de Meer op te zoeken en daarvoor niet langer de Hoofdstraat te gebruiken. Onderwijs. De lieer P. Cornielfe. onderwijzer aan de O.L.- school. slaagde op het Dinsdag iJ. gehouden exa men voor hoofdonderwijzer. Dienstplicht. Tot gewoon dienstplichtige ziin bestemd de navol gende ingeschrevenen van de lichting 1936 uit deze gemeente: Jan ten Bokkel. J. P. Hegeman. T. A. Ippel. Joh. Klaver. D. Klink. Cornelis Kooii J.Czn., Jan Koster Jzn., Jan Koster Nzn., A. v. d. Kreke, H. Kuiper. P. C. Lont. N. Metselaar. W. Pathuis, Jac. van Roo. J. P. Schoorl en J. van Zweeden. De aanwijzing voor hun korpsen zal eerst later geschieden. De ingeschrevenen G. J. Brandsema en P. J. Bruul zijn vrijgeloot. Z IJ PE SCHAGERBRUG. Autotocht ouden van dagen. J.ï. Woensdag hebben de ouden van dagen uit de wijk Schagerbrug weer hun jaarlijksch uitstapje ge maakt. In 13 auto's en 1 autobus werd 's morgens ongeveer half 9 de reis aangevangen en gereden langs de Groote Sloot naar Burgerbrug, om vervol gens langs het Noordhollandsch Kanaal te gaan tot Schoorldam, vandaar werd de route vervolgd over Schoorl en Bergen, door de Eeuwige Laan langs de duinstreek tot Castricum en door Beverwijk en Velsen naar Velserend, waar de koffie werd gebruikt en een bezoek gebracht aan het prachtige natuurbad. Na dat hier een tijd tot aller genoegen was verpoosd, aanvaardde men de terugreis over Velsen en Bever wijk naar Wijk aan Zee. Te Wijk aan Zee werd ge geten. De maaltijd liet zich uitstekend smaken en was, naar men ons meedeelde, prima in orde. Daar na ging de reis via Beverwijk naar Alkmaar, waar in don Muziektuin in den Hout thee werd gedronken. Hier was, in verband met het feit, dat thans voor de ouden van dagen uit Schagerbrug de vijfde auto tocht plaats vond, door het comité voor een aardige attractie gezorgd, door het optreden van een humo rist-conferencier en een pianist. Dit werd ten zeerste gewaardeerd en er is volop genoten. Er is echter een tijd van komen en van gaan en zoo moest dan ook hier weer worden opgebroken om de reis naar huis t6 voleindigen. 's Avonds ongeveer kwart over zeven arriveerde het gezelschap weer in den besten welstand en in op gewekte stemming te Schagerbrug, waar een grooie ^schare belangstellenden reeds stond te wachten. In de feestelijk aangekleede zaal van den heer Kuiper, werd allen nog een kop koffie en een gebakje aange boden. Nadat allen hadden plaats genomen, nam de voorzitter van het comité, de heer K. van Loenen het woord. Spreker kon met genoegen constateeren, dat de tocht ook ditmaal weer in alle opzichten was ge slaagd en dankte allen die tot dit welslagen hadden medegewerkt. Voorts deelde spreker nog mede, dat Burgemeester Breebaart en Ds. Witkop beiden tot hun spijt verhinderd waren den tocht mede te ma ken. Hierna ging het scherm op en stonden „The Funny Boys" op het tooneel klaar om de aanwezigen te ver gasten op eenigc nummers muziek. Een geste, welke ook thans, getuige het applaus, zeer werd gewaar deerd. Sprekende namens de ouden van dagen, betuigde de heer Van der Sluijs dank aan den heer Van Loe nen voor het vele, dat deze in het belang van de autotochten voor ouden van dagen steeds doet. Oud-burgemeester De Moor sprak o.m. woorden van dank aan het adres van het comité voor het besluit om in den muziektuin te Alkmaar door muziek en voordrachten voor een afwisseling te zorgen, waar bij spreker zich in het bijzonder.richtte tot mevr. Vee terBak, van wie het initiatief daartoe was uitge gaan. Na een slotwoord van den voorzitter en eenige nummers muziek van „The Funny Boys" was er dan weer het einde gekomen van dezen uitstekend ge slaagden autotocht 1935, en keerden allen tevreden en dankbaar huiswaarts. OU DE NIEDORP Van de lichting 1936 is tot Gewoon Dienstplichtige bestemd W. J. G Boekei, terwijl de dienstplichtigen J. P. de Boer, J. P. Droog, Th. Droog, A. van der Fluit, J. J. Ruiter, Th .van Schagen, J. de Wever tot Buitengewoon Dienstplichtige zijn bestemd. Th. J. Wijnker werd niet voor inlijving aangewezen. Naar wij vernemen, zal de heer P. Pranger, direc teur van het fanfarecorps alhier, in verband met zijne benoeming, in gelijke functie te Dirkshorn, als zoodanig bedanken. Dit heengaan beteekent voor het corps ongetwijfeld een groot verlies. NIEUWE N 1 EDO RP Dinsdag had de autotocht voor de ouden van da gen uit deze gemeente plaats, welke tocht was ge organiseerd door dc afd. van den Bond voor Staats- pensionneering. 90 Ouden van dagen trokken met 22 luxe auto's en een 2-tal bassen onder niet al te gun stige weersomstandigheden via Edam naar Volen- dam. Intusschen was het weer prachtig geworden. En na een uur in Volendam alles te hebben bewon derd en de koffietafel te hebben gebruikt, werd t.e half een met de Koningin Emma naar Marken ge varen. Dit was een prachtig tochtje over zee, waar van volop is genoten. Ook over hetgeen men op Mar ken heeft gezien was men vol bewondering. Na vele bezienswaardigheden bezichtigd te hebben werd de terugtocht naar Volendam aanvaard, waar in het bekende hotel Spaander het middagmaal werd ge nuttigd. Hierna werd de terugtocht via Purmerend en Beemster ondernomen naar Alkmaar, waar men de hertenkamp en apenkooi heeft bezichtigd. Toen de terugtocht naar huis moest worden aanvaard, bleek het dat velen nog wel eenigen tijd in deze mooie omgeving van Alkmaar hadden willen blijven ver toeven. Toen de stoet 's avonds 9 uur weer in het dorp terugkeerde, werd men verwelkomd met vroo- lijke muziek van fanfarecorps Excelsior. Honderden menschen waren op de Kerkstraat tegenwoordig. Er hcerschte een echt gezellige stemming. In de zaal van den heer Kosscn werd hierna nog iets gebruikt. De voorzitter van de afd. van den Bond voor Staats- pensionneering, de heer Borst, dankte aan het slot allen die hadden medegewerkt om dezen dag zoo uitstekend te doen slagen. De Burgemeester sprak nog een woord van waar deering voor het werk voor Staatspensionneering en sprak er tevens zijn genoegen over uit dat deze tocht zoo uitstekend is geslaagd. De heeren W. Druif en P. Strijder uitten hierna hun waardeering over het uitstekend slagen van dezen tocht, de wensch uitsprekende dat volgend jaar wederom zoo'n tocht moge worden gehouden. Excelsior liet zich hierna nog eens hooren, waarna allen huiswaarts togen, vol waardeering over dezen zoo in alle opzichten geslaagden tocht. LANGEND IJ K DE UITVOER VAN AARDAPPELEN. Groote achteruitgang. Over de uitvoer van aardappelen in de eerste vijf maanden van 1935 publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek eenige cijfers, waaruit blijkt, dat de export van dit product enorm achteruit is gegaan. Werd er in 1934 nog totaal 56.838 ton uitgevoerd, in de eerste vijf maanden van 1935 was het kwantum slechts 28133 ton, wat dus een vermindering betee kent van meer dan de helft. Dit is dan over de klei- aardappelen. Van deze 28133 ton hebben België en Luxemburg 13982 ton afgenomen, terwijl de daaropvolgende groot ste afnemer is Portugal met 5680 ton. Fransch-Ma- rokko en Tanger hebben 3172 ton afgenomen. De to tale waarde van deze geexporteerde klei-aardappelen bedroeg f 623.000, hetgeen neerkomt op een uitvoer prijs van f 2.22 per 100 Kg. Van zandaardappelen is de uitvoer in dit tijdvak grooter geweest dan verleden jaar, n.1. 9010 ton, ter waarde van f 183.000 in 1935 tegen 6207 ton met een waarde van f 102.000 in 1934. Ook hiervan was Portugal een belangrijke afnemer Niet minder dan 4850 ton is daar heen gegaan. De uitvoer van pootaardappelen is in deze vijf maanden nog veel meer teruggeloopen dan de klei- aardappelen. Van Januari tot en met Mei 1934 wer den 38994 tonnen pootaardappelen uitgevoerd met 'n waarde van f 1.497.000, terwijl in hetzelfde tijdvak in 1935 16714 ton werd geëxporteerd tot een waarde van f 975.000. Ten opzichte van de gemiddelde exportwaarde valt hier wel een verbetering te constateeren, aangezien deze voor de in 1934 geëxporteerde poters f 3.84 per 100 Kg. was en in 1935 f 5.82. De voornaamste afnemers waren België en Luxem burg en Frankrijk welke tesamen ruim 13000 ton heb ben gekocht. Duitschland heeft slechts 807 ton afge nomen, terwijl naar Nederlandsch Indië 15.000 Kg. werd verzonden. DE HINDERLIJKE BUIK. „Paultje, kijk toch eens, of ik bruine of zwarte schoenen aan heb", Heden overleed, na een kort stondig lijden, onze zorgzame Vrouw en Zuster, GRIETJE ZEEMAN in den ouderdom van bijna 70 jaar. C. BAKKER. A. WIT—Zeeman. Moerbeek, gem. N. Niedorp, 17 Juli 1935. De begrafenis zal plaats hebben op de begraafplaats te St. Maartensbrug, 3 uur, z.t. Mijn hartelijken dank aan allen, voor de vele blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, den Heer C. SWAGER C.Czn. In het bijzonder aan Dr. DE WIT en Zuster DE jONG, voor hun liefde rijke verzorging; aan Ds. VAN DI|K voor de troostvolle woorden en aan de Begrafenis-vereeniging voor de laatste eer en de nette teraardebestel ling, den overledene bewezen. Mede namens de Familie, Wed. C. SWAGER-de Geus. Noord-Scharwoude, Juli 1935. De Ouden van Dagen van Nieuwe Niedorp betuigen hiermede hun har telijken dank aan het Bestuur v. d. Bond v. Staatspensionneering, Auto bezitters en Chauffeurs, Zuster Dekker en allen die aan het welslagen van deze voor ons zoo bijzondere mooie Autotocht hebben medegewerkt. TE HUUR: draagv.m. 2 ton en een draagv.m. 1 ton en een Dresseerkar, allen op beste luchtbanden. 2 Bakwagens met hekken. 1 Platwagentje klein model. 1 Dresseerkar op ijzeren banden en mooie zwarte ket, 6 jarige merrie. Stroomerlaan 15 Bergen Noordzee Bad Texel, Pension Hoeve „Anna Helena", KOOG. TEXEL. f2.50 p. p. p. d. Prachtig uitzicht op dennenbosch en duinen. Rustig gelegen, dicht bij zee. Eigenaar: JOH. LANGEVELD, Koog. Texel. Zorg dan voor een paar verzorgde voeten. Pijnlijk voeten bederven het humeur. Laat Uw voeten ver-1 zorgen door Mevr. KUIJPER, Gedipl. Pedicure Speciale inrichting voor Pedicure en Manicure Dr. SCHOLL's BEROEMDE STEUNZOLEN. Badzout, Eelt- en Likdoornpleisters, Rubberlorj Kousen voor Spataderen. Maat. en Reparatie-in. richting. MIENT 13 ALKMAAR - TEL. 23;; PARTIJ LAPPEN, buitengewoon goedkoop. Hallo Hallo Beleefd aanbevelend, M. DANTUMA TE HUUR; met Bloembollenschuur, waarin centrale verwarming, erf en bloembollengrond aan den Meerweg G 60 te Breezand, gemeente Anna Paulowna, groot 4.94.50 H.A. Te bevragen N.V, de Haarlemsche Hypotheekbank, Ged. Oude Gracht 65 te Haarlem. TE KOOP: Een mooie in prima staat, voor slechts f50.W W. LUIKEN, Hoogwoud. Schager Roosjes. Te huur: een Woonhuis, te bevragen bij Fam. DEUTEKOAI, Fruithandel, Schagen. Gevraagd: EeD flinke jongen in bezit van rijbewijs, bekend In ds groenten. Br. m. opg. v. loon aan Fa. VAN MOPPES en KOORDES, Aard- appel-, Groenten- en Fruit-Centrak Meerhuizenplein No. 11, Amsterdam! Gevraagd: een nette Leerling, bij R. P. v. HALM, Kapper, Schagen - NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND In antwoord op een 3 Mei j.1. aan den minister van economische Zaken verzonden schrijven naar aanleiding van den noodtoestand in den tuinbouw heeft de nieuwe minister van economische zaken ge antwoord, dat hij van den inhoud van dit schrijven kennis heeft genomen. Ten aanzien van den alge- meenen toestand geeft dc minister de verzekering, dat hoewel niet altijd achteruitgang voorkomen kan worden, niettemin al het mogelijke gedaan zal wor den om de gevolgen van de heerschende omstandig heden te beperken Daartoe zal zeker de N.T.B. zich kunnen wenden tot het college van regeeringscom- missarissen teneinde de bestaande moeilijkheden on der de oogen te zien. DE DISTRIBUTIE VAN DOORGEDRAAIDE GROENTEN. Aan het 3-maandelijksch verslag aan den Staten Generaal over de landbouwcrisis maatregelen zij ontleend, dat in het eerste kwartaal 1935 400.000 Kg. groenten werd gedistribueerd. De laatste week in December 1934 werd 1214 Kg. beschikbaar gesteld aan 2 gemeenten, terwijl aan het eind van de maand Maart 81.950 Kg. aan 30 gemeenten werd gezonden. Wel een belangrijk kwantum alzoo. Dat ook in het begin van dit laar de zaken in den tuinbouw nog alles behalve schitterend ziin gelogen t» ogo blijken uit de gepubliceerde cijfers omtrent onverkocht gebleven groenten over het eer ste kwartaal van dit jaar 187712 Kg. roode kool 1.929.770 k.g. gele kool, 1.189 kg. groene kool, 3.496.733 k.g. Deensche witte kool. 451231 k.g. bie ten, 58.841 k.g. peen. om slechts de groenten te noemen, die door Langendijk in hoofdzaak worden geteeld. NOORDSCHARWOUDE. De echtgenoote van den heer J. Elswiik, Pikstraat alhier, kwam gisteravond zoodanig te vallen, dait zij haar arm brak. Dr. Wilmink uit Zuidscharwoude heeft de arm gezet Van de le naar de 2e klasse van de R.-.K. U.L.O.- school te Alkmaar is o.m. bevorderd A. Kramer, alhier. —ZUIDSCHARWOUDE. Doordien aan de Nuts-Bibliotheek geen subsidie door de gemeente mag worden verleend en ook om andere redenen de inkomsten dalen, wordt een ver loting gehouden, waarvan de netto opbrengst ten goede zal komen aan dc genoemde bibliotheek. BARSINGERHORN Weet ge U nog den tijd te herinneren, lezer, dat ge zelf leerling waart van de een of andere school? Weet g<5 U n"g tc herinneren, hoe er uit gekeken en verlangd werd naar 't schoolfeest? Kunt ge U dan nu voorstellen, lezer, dat er men schen ziin. die onder 't plaatsen van een onbenul lige op- of aanmerking letterlijk en figuurlijk, geen cent voor 't schoolfeest over hebben? Maar door vele andere ingezetenen werden gelukkig kleine en grootere bedragen geteekend en was voor 1935 't schoolfeest verzekerd. De laagste klassen (le tot en met 5e) gingen wederom naar Alkmaar DERTIGDUIZEND KINDEREN BIDDEN VOOR VREDE. Parijs. (A.N.P.) Bij de opening van het tlendöf Fransche Eucharistische congres te Straatsburg zul-; len 30.000 kinderen aan den oever van dén Rijn na bij Kehl bidden voor het behoud van den vrede. MEISJE DOOR LEEUWIN AANGEVALLEN EN GEWOND. Parijs. Tijdens een dressuurproef te Brest werd de 21-jarige dochter van den eigenaar eener menage rie door een leeuwin aangevallen, tegen den grond geworpen en ernstig aan den schouder gewond. Haar vader, die in de nabijheid was legde de leeuwin neer door een revolverschot tusschen de oogen. en omstreken, waarover reeds eerder een versla* werd opgenomen. Dinsdag 16 Juli was 't feest voor de grooten/ Amsterdam en Zandvoort stonden op 't program. Om 7 uur moest gestart worden en als vanzelf] sprekend zijn de deelnemers vér voor dien tijd- present. Via Hoorn, Edam. Volendam, Monniken-1 dam. werd de stad bereikt. Ondanks de neerstroo mende regen gedurende deze tocht, bleef de stem ming opgewekt. Er werd gezongen en gelachen en ongemerkt werd 't eerste deel van de reis vol bracht 't Rijksmuseum werd allereerst bezocht j Veel moois werd bewonderd, maar toch was 't grootste deel blij. toen ze weer buiten stonden. Nol ging de reis op Schiphol aan. Onder geleide van een deskundige werd alles be keken. Men zag vliegtuigen aankomen en vertrek-} ken, ja, alle kinderen hebben een vliegtuig van bin nen bekeken en er in gezeten, alleen, de wielen ble ven op den grond. Ze troffen 't, want de beroemde vliegers Parmentier, Mol. van Dijk, Viruly hebben ze voorbij zien wandelen. Veel te gauw hadden ze alles gezien, maar ja, aan alles komt een eind en zoo ook aan dit bezoek. Nu via Haarlem naar Zandvoort, daar gezwommen en eens „opgestoken" Een verrassing wachtte daar in den vorm van een heerlijke Zandvoortsche sprits en een korstje, extra beschikbaar gesteld door ingezetenen van Barsin- gerhorn. Een extra hoera voor 't huis van de gevers was de belooning voor deze zeer op prijs gestelde; tractatie. Via de Boulevard-Noord en den schitterenden Duiti-f weg werd langs Overveen naar IJmuiden gereden.' Een kort oponthoud en de reis voortgezet. Een speeltuin zou nog even bezocht worden. Duinver- maak te Bergen heeft den kinderen een vroolijk speeluurtje bezorgd. Tevreden, opgetogen over dezen mooien dag, werd ongeveer half 10 het dorp bereikt. Zeer zeker komen de meeste kinderen wat later naar bed dan gewoonlijk, doch een schoolfeestdw[ met mooi weer moet „uitgemolken" worden. En mocb-j ten er al eens ouders bezwaar hebben tegen dat latei thuis komen, dan moeten die ouders bedenken, dal de kinderen onder goed geleide veel zien en genieten van veel moois. Een woord van dank aan alle geefsters en gevers is hier zeer zeker op zijn plaats, terwijl tevens een compliment verdiend is door de firma Naastepad,; wier bussen de kinderen zonder stoornis of ongeluk ken vervoerden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 4