Officieele Opening Openlucht-theater De ramp van de „Maraboe" te Bergen KljKEIhKOjftEIUijCLOECK Donderdag 18 Juli 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9766 1 EEN FRAUDEERENDE BURGE MEESTER? Door de schroef geraakt. Zware aardschokken op Menado, De regen bijna als spelbreker. Een prachtig begin met een overweldigend succes voor de V.V.V. Het leek er gistermiddag veel op, dat het volijve rige bestuur van de afd. Bergen der V.V.V. met te genspoed zou te kampen krijgen. Weken achtereen was het ideaal weer geweest voor een voorstelling in de openlucht; weken achtereen deden de heerlijke zomeravonden het allerbeste hopen en ziet, op den officieelen openingsavond van het openluchttheater scheen plotseling de regen als spelbreker te zullen optreden. Weliswaar was in de laatste dagen het weer al niet meer zoo vast geweest, zelfs viel er Dinsdag een fiksche regen, doch tegen den avond was het dan toch weer goed en niets deed dan ook vermoeden, dat een dreigend gevaar voor misluk king de V.V.V. boven het hoofd hing. Gistermorgen evenwel bleek de wind plotseling uit den Zuidwest-hoek te waaien en laaghangende donkere wolken voorspelden weinig goeds. Even dachten we tegen drie uur, dat de zon het winnen zou, toen ze zich door de wolken boorde, maar het bleef bij een uurtje zonneschijn, toen sloot de lucht zich weer en om vijf uur kletterde de regen neer. Wat moest daarvan terecht komen? Alles was ge reed; het geheele theater was alreeds bij voorver koop uitverkocht en dus moest de voorstelling door gaan. En ziet, tegen achten werd het zoowaar droog en het is droog gebleven den geheelen avond. Zelfs kwam tegen middernacht de maan boven de toppen der duinen uit en verjoeg de nog steeds dreigende luchten. De eene ster na de andere kwam te voor schijn en het was op het einde van de voorstelling het mooiste weer, dat men zich denken kon. Alleen de temperatuur, die viel niet mee, het was verre van warm, al diende gezegd te worden, dat de duinpan, waarin het theater is gebouwd, heerlijk beschut lag. Om ruim acht uur marcheerde de Gymnastiekver- eeniging Be-Quick met haar groot aantal leden van de U.L.O. school aan de Beemsterlaan af, de muziek van Bergen's Harmonie voorop en gevolgd door eeni- ge bussen en auto's met de deelneemsters en deelne mers der andere vereenigingen. Dat gaf al dadelijk stemming en deed het allerbeste verwachten. Zooals gezegd, was het theater uitverkocht, er kon om zoo te zeggen, geen mensch meer bij. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den heer Kikkert, Inspecteur van de Rijkswerkverschaffing, de hee- ren Macdonald, wethouder en G. Taapken, secreta ris der gemeente; tal van vertegenwoordigers van gemeentebesturen uit omliggende plaatsen en afge vaardigden van verschillende vereenigingen en den oud-burgemeester, den heer Jac. van Rhenen. Mevr. Macdonald had bij het binnenkomen een fraaie rui ker anjers in ontvangst te nemen. Openingsrede van den voorzitter. Hef was al kwart voor negen, toen de voorzitter der V.V.V., de heer C. F. Zeiler, het woord nam, om alle aanwezigen hartelijk welkom te heeten. Het was spr. een groote voldoening zoo talloozen aanwezig te zien. Het deed spr. genoegen den heer Kikkert te mogen begroeten als vertegenwoordiger van den Mi nister voor Sociale Zaken en ook de aanwezigheid van de vertegenwoordigers van verschillende ge meentebesturen en van afgevaardigden van zuster verenigingen uit de omgeving, stelde spr. zeer op prijs. Dat getuigt van een warm medeleven en een goede kameraadschap. Spr. memoreerde voorts, hoe het Natuurtheater te Bergen was tot stand gekomen en dankte in warme bewoordingen allen die daaraan hun medewerking hadden verleend. Een bijzonder woord van dank richtte spr. tot den heer J. Willekes Macdonald, die spontaan een ge deelte van zijn mooie landgoed belangeloos voor den bouw had beschikbaar gesteld. Over de vraag, of een natuurtheater in Bergen op z'n plaats zou zijn, behoefde volgens spr. niet te wor den getwist Een extra woord van dank ook wilde spr. wijden aan Zijne Excellentie den Minister voor Sociale Za ken, die goedkeurde dat de bouw van het theater als object kon worden verschaft voor werkverschaffing aan jeugdige werkloozen. Voorts dankte spr. de Com missie voor Jeugdige Werkloozen en natuurlijk ook de jongelui zelf. Verder den gemeente-architect, den heer Roggeveen, die het ontwerp voor het theater maakte; den heer Den Das die het wertt uitvoerde; hot Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf en den heer Brugman, die op de minst kostbare wijze voor de yerlichting zorgde. Het deed spr. buitengewoon veel genoegen, dat aan (lezen eersten avond uitsluitend Bergersche vereeni gingen medewerkten en spr. dankte deze vereenigin gen voor haar bereidwilligheid. Ook den heer G. Kooijman kwam een woord van lof toe voor zijn geheel belangelooze medewerking en eindigde met den wensch te uiten, dat het Openlucht theater in een behoefte zou voorzien en er toe zou bijdragen Bergen als vacantieoord nog aantrekkelij ker te maken. (Daverend applaus.) De vertegenwoordiger van den Minister spreekt. De heer Kikkert, vertegenwoordiger van den Mi nister voor Sociale Zaken, nam daarna het woord en begon met te zeggen, dat het Zijne Excellentie zeer speet niet aanwezig te hebben kunnen zijn bij de opening van dit theater. Spreker had geconstateerd, dat hier door jeugdige werkloozen iets zeer bijzonders was tot stand ge bracht. De ervaring heeft helaas geleerd, dat dit wel eens anders is. Het werk hier verricht noemde spr. van groote moreele- en cultureele beteekenis. De jeugdige werkloozen immers, zijn aan nuttig werk geholpen; er is hier een mooi gemeenschapswerk tot stand gebracht, en dat noemde spr. van de allergroot ste beteekenis. Het speet spr. bijzonder, dat de burgemeester van Bergen niet bij deze opening aanwezig kon zijn. Van deze plaats af wilde spr. den heer Van Reenen een spoedig en algeheel herstel toewenschen. (Applaus.) Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat dit theater ertoe zou mogen bijdragen, deze pchoone gemeente tot nog grooter bloei te brengen. (Toejui chingen.) Een woord namens het Gemeentebestuur. Wethouder J. Willekes Macdonald sprak namens het gemeentebestuur, aangezien de burgemeester door verblijf buiten het land niet aanwezig kon'zijn en ook de loco-burgemeester, de heer J. Apeldoorn, verhinderd was. Spr. hoopte, dat dit mooie Openlucht theater iets anders zou kunnen brengen dan Jazz muziek en dans, doch dan diende het bestuur der V.V.V. verzekerd te zijn van de medewerking van alle plaatselijke vereenigingen. Hun medewerken op dezen eersten avond, geeft daarvoor de waarborgen. Op verzoek van de V.V.V. wilde spr. een speciaal woord richten tot den heer Den Das, die het werk bij den bouw leidde op bezonnen wijze, dikwijls kam pende tegen onbezonnen jongelui. (Gelach.) Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat de verwachtingen welke de V.V.V. van dit theater koesterde, nog verre zouden worden overtroffen. (Applaus.) Een programma, rijk aan doch veel te overladen. afwisseling, Daarna kon worden begonnen met de afwerking van het zeer gevarieerde programma, hetwelk open de met den vlotten V.V.V. marsch van Joh. Beek man, uitgevoerd door Bergen's Harmonie onder lei ding van den heer P. Pranger. Het zou ons inderdaad te ver voeren om alle pro gramma-nummers aan een bespreking te onderwer- pen. Bovendien lijkt ons ernstige kritiek op een der- gelijken avond niet op z'n plaats. Wij stippen even de nummers aan, welke ons wel het meest troffen en noemen dan dadelijk het fraaie werk van de gymnastiekver. „Be Quick", onder lei ding van haar wakkeren directeur, den heer J. van Zoonen. Het ensemble-nummer, uitgevoerd door 130 personen; de lenigheidsoefeningen der heeren en de rhythmische dans dan 25 damesleden bevielen ons wel het best. Het werken der vereeniging was o.i. verzorgder dan op de jaarlijksche uitvoering. Bergen's Mannenkoor, aangevoerd door den heer Karl Böhme verrastte ons door een gave vertolking van een „Alt Englischer Vespersang" van L. André, doch greep met het Pilgerchor uit Tannhauser o.i. te hoog. Ontroerend schoon in den stillen avond klonk het „Exoudi-Deus" van Balthasar Florence, uitgevoerd door Bergen's Gemengd Koor onder leiding van den heer Joh. Brands. Het guitige „Wilgenlied" van J. P. J. Wierts oogstte een geweldig applaus, ofschoon dit o.i. niet het best gezongene der drie was. Bergen's Harmonie hoorden wij nimmer zoo goed. Ze overtrof zichzelf in de Ouverture Alceste van Ch. W. v. Gluck. Dat was knap werk van hoog muzi kaal gehalte. Met de fantasie uit de Lustige Witwe van Franz Lehar oogstte het korps een daverend applaus. Lest best, zoo ook hier. Want de slotapotheose, het bezoek van den Boschgod en zijn schattige elfjes, die als lichtende sterretjes aan beiden zijden van het duin neerdaalden, was buitengewoon mooi en fan tastisch. De belichting deed het prachtig; jammer al leen, dat de rook van het Bengaalsche vuur den declameerenden Boschgod geruimen tijd aan het oog onttrok. Hulde intusschen aan den heer G. Kooij man ,die dit daverend slot in scene zette. Het lang durige gejubel bewees ten volle hoezeer men zijn ar tistieke vondst op prijs stelde. Alles tezamen een mooie avond, waarvoor we de V.V.V. niet genoeg dankbaar kunnen zijn. Bergen is een fraai natuurtheater rijk geworden. De accoustiek is er buitengewoon goed en de verlichting af tot in de puntjes. Ons warme compliment! De noodlottige mijn te Dortmund, waar op een diepte van 740 meter een zware ontploffing plaats vond, tengevolge waarvan verscheidene mijn werkers gedood werden en velen zwaar gewond. Hoe het ongeluk geschiedde De „Maraboe" op de thuisreis bij noodlanding verongelukt. Alle e 1 f inzittenden onge» deerd. Het toestel, de post en de bagage verloren. Vrouwen in het korenland. Gelijk wij in het grootste deel van onze oplaag van gister reeds konden melden, heeft het vlieg- tuing „Maraboe" van de K.L.M., gezagvoerder Hon- dong, dat Dinsdag normaal in Bushir een tus- schenlanding had moeten uitvoeren, komende van Jodphur en op weg naar Bagdad, wegens de weers omstandigheden een landing moeten maken tien kilometer ten Zuiden van Bushir, nabij het plaatsje Risher, aan de Perzische Golf, waar geen vliegter rein is. Gistermorgen is de „Maraboe" in den loop bij den start ernstig beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor; de zeven passagiers en de vier leden van de beman ning zijn gezond en geheel ongedeerd. Het vliegtuig, de post en de bagage werden daar na door brand vernield. De „Rietvink" waarschijnlijk morgen te Bushir. I Amsterdam. De bemanning van het vernielde Douglas toestel „Maraboe", die evenals de passa giers gelukkig in veiligheid konden komen voordat het vliegtuig verbrandde, bestond uit Hondong, gezagvoerder; Rupplin von Keffikon, tweede pi loot; Veenendaal, werktuigkundige; en van der Smagt, radio-telegrafist. Het Douglas-toèstel „Rietvink" is gistermorgen te 10.20 uur van Schiphol gestart om zoo spoedig mogelijk de plaats van het ongeval te bereiken. Ge zagvoerder van de „Rietvink" is Pannen tier, tweede piloot Brinkhuis, werktuigkundige Prins en radio- telegrafist van Bruggen. Behoudens Brinkhuis, die als tweede piloot de plaats inneemt van Moll, die gedurende de zomermaanden den dienst op Huil en Liverpool vliegt, maakten de overige leden der bemanning deel uit van de bemanning van de „Uiver" tijdens de Londen—Melbourne-race. De „Rietvink" kan heden in den loop van den dag of tegen den avond Buhsir bereiken. Hoe het ongeval geschiedde. - Na der telegram van gezagvoerder Hondong. De directie van de K.L.M. ontving het volgende nadere telegram van den gezagvoerder van de „Ma raboe", Hondong: „Bushire start normaal. Na driehonderd meter oneffenheid terrein machine opge sprongen. Rechterpoot vermoedelijk gedeelte lijk naar binnen geschoten, waarna rechter vleugel in brand geraakt. Toestel 110 graden uit den koers, waarna onmiddellijk brand uitbrak bij rechter-motor en snel uitbreidde." Uit dit telegram kan men opmaken, dat de „Ma raboe" niet te Rishar is verongelukt, doch op het vliegveld van Bushire zelf. Het is een groot geluk, dat de brand bij den rechtermotor uitbrak, daar de uitgang voor de passagiers en de leden van de be manning aan de linkerzijde van het vliegtuig zit. Hierdoor was het dus mogelijk, dat alle inzitten den het toestel konden verlaten, voordat het vuur zijn vernielend werk had voltooid. De Rietvink te Athene aangekomen. De Rietvink, die gistermorgen om half elf onder commando van Parmentier van Schiphol is vertrok ken naar Bushir, om daar bemanning en passagiers van de verbrande Maraboe op te nemen, en naar Amsterdam terug te brengen, is gisteravond te Athe- ne aangekomen. Vragen van het Kamerlid Wendelaar. Het Tweede Kamerlid Wendelaar heeft den Minis ter van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat de burgemeester van Nieuwveen ruim drie jaar geleden ten behoeve van zijn parti culiere woning zich gratis, doch ten koste van de ge meenschap electriciteit wist te verschaffen door zijn lichtleiding clandestien te verbinden aan de leiding van het raadhuis en dat deze burgemeester thans door het bestuur van de door een aantal samenwer kende gemeenten gedreven waterleidingmaatschappij is ontslagen als secretaris van dat bestuur, omdat aan het licht kwam dat hij voor door hem naar zijn beweren gemaakte dienstreizen op door een automo bielverhuurder te goeder trouw verstrekte blanco re kening-formulieren groote bedragen in rekening bracht en uitbetaald kreeg? Indien het antwoord op het in de eerste vraag go- stelde ontkennend mocht luiden, wat heeft de mi nister dan gedaan om het voortwoekeren van dezen voor het gezag schadelijken laster te beletten? Indien het gestelde in de eerste vraag bevestigd mocht worden beantwoord, wil de minister dan mo dedeelen, welke maatregelen hij genomen heeft lo gen een zóó onwaardigen drager van het hoogste go- zag in een gemeente? SCHRIJVER PLEEGT ZELFMOORD VOOR DE MICROFOON. De Russische schrijver Alexander Virken, die een radiolezing over zijn werk hield, zeide plotseling midden in de rede: „Deze woorden heb ik gespro-» ken voor jou die me hebt bedrogen." De luisteraars hoorden een knal en verder niets meer. In de studio ijlde men naar de kamer, waar men Virken reeds dood vond. Hij had zich, waarschijnlijk in verband met huiselijke moeilijkheden met een revolver in, het hoofd geschoten. Als we mama-chimpansee hierboven zien zitten, dan lijdt het geen twijfel of ze heeft zorgen over de opvoeding van haar jongste- Noodlottig ongeval op een Fransch vlieg veld. Parijs. Op het militaire vliegveld Bléville bij Le Havre is een mecanicien bij het geven van het ver treksein voor een vliegtuig zoodanig door de schroef getroffen, dat zijn beide armen moesten worden ge amputeerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. UIT ONZE OOST. Ook een schok op Ternate. Aneta seint uit Menado: Gisternacht te 4 uur zijn drie korte, zware aard schokken op Menado waargenomen, te 4 uur 29 werd een korte, hevige aardschok op Ternate gevoeld. Het Meteorologisch Observatorium te Batavia re gistreerde te halfvier Java-tijd een aardschok op een afstand van 2500 kilometer in onbekende richting.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5