Conflict tusschen Kabinet en Tweede Kamer Oe regeering zal zich nader beraden Donkere wolken Aftreden van het Kabinet Colijn of ontbinding van de Tweede Kamer? De Katholieke fractie zegt het vertrouwen op Prof. Aalberse zegt het Kabinet het vertrouwen op namens de roomsch-katholieke fractie Ook de S.D.A.P. kan 't Kabinet niet steunen Het Kabinet nog niet demissionnair. KIJKEI) isKO(JPEfliij(LOE(K Woensdag 24 Juli 1935. Postrekening No. 23330 SGHAGER 78ste Jaargang. No. 977 0 KRANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- 1'IëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewtjsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Minister Colijn heeft aan het begin van de Tweede Kamerzitting van gisteravond een verklaring afgelegd, waarin hij herinnert aan de verklaring van den voorzitter der r.-k. Ka merfractie van gistermiddag, (zie verder op deze pagina), waarin deze zeide, dat wanneer gestemd zon moeten worden over een motie van vertrouwen in de regeering, de geheele katholieke fractie haar stem daraan zou ont houden. Hoewel zulk een motie niet is ingediend aldus de minister-president - en daarover dus niet gestemd kan worden, houdt deze ver klaring een ondubbelzinnige veroordeeling in van het algemeene regeerbeleid, met name op sociaal en oeconomisch gebied. Een soortgelijke verklaring is afgelegd door de sociaal-democratische en communistische Kamerfracties, benevens door eenige op zich zelf staande leden der Kamer. Waar aldus de meerderheid der Kamer haar afkeuring te kennen gegeven heeft over het regeerbeleid, waarvan het hezninigings- ontwerp slechts een onderdeel is, is het Ka binet tot het besluit gekomen, dat het thans gewenscbt is, schorsing van de behandeling van dit ontwerp te verzoeken, teneinde zich te beraden en de Kroon van advies te dienen. De beraadslagingen zijn hierop geschorst. Zoo noodig krachtigste maatregelen tegen aanvallen op den gulden. Mededeeling van den regeeringspersdienst. De regeerlngs-persdienst zendt het volgende com- muniquéj Naar aanleiding van de verklaring, door minister 'Colijn hedenavond namens het kabinet in de Tweede Kamer afgelegd, wordt er, ter voorkoming van alle misverstand, de aandacht op gevestigd, dat het ka binet niet als demissionair beschouwd mag worden. Het kabinet kan pas demissionair worden genoemd, wanneer het beraad, tot het houden waarvan het op grond van de politieke situatie aanleiding vindt, er toe leidt, dat het, kiezende tusschen aftreden en Ka merontbinding, aan de Koningin zijn ontslag aan biedt. Het kabinet blijft in functie en er verandert zoolang het zijn verantwoordelijkheid draagt niets aan het re- geeringsbeleid. Dit betreft ook het regeeringsbeleid ten opzichte van onze munt. Ook te dezen aanzien blijft het kabinet-Colijn op zijn post en met betrek king tot het vraagstuk der devaluatie huldigt het onveranderd zijn afwijzende standpunt, door den voorzitter van den ministerraad en den minister van financiën Vrijdag j.1, uiteengezet. Hieruit kan tevens worden afgeleid, dat het kabinet zoo noodig zonder verwijl de krachtigste maatregelen zal nemen om den gulden tegen directe of indirecte aanvallen, in welken .vorm dan ook, te beschermen. Ministerraad. Naar wij vernemen, zal hedenochtend een minister raad gehouden worden, ter vaststelling van het aan ae Kroon uit te brengen advies. Groote belangstelling op het Binnenhof. Minister Colijn door de menigte toege juicht. De belangstelling op het Binnenhof was gisteravond nog grooter dan gistermiddag het geval was, waar men den afloop der besprekingen volgde. Toen de minister-president, dr. Colijn, na zijn afge legde verklaring het Tweede Kamergebouw verliet, om in zijn auto plaats te nemen, is hij door de me nigte luide toegejuicht. Het „Leve Colijn" was niet van de lucht. Men verdrong zich om den auto, zoo dat deze zelfs hier en daar niet verder kon riiden. DE VERGADERING VAN DINSDAG. De gistermiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer was geheel gewijd aan de verdere behandeling van het Bezuinigingsontwerp. Uit de debatten van de vorige week was reeds ge bleken, dat het ten zeerste zou gaan spannen en de belangstelling was dan ook zeer groot. Reeds 's morgens 9 uur stond publiek te wachten om zeker van een plaatsie op de publieke tribune te zijn en toen de Voorzitter te 1.10 uur de vergadering opende, waren alle tribunes dicht bezet. De heer Westerman (Nat. Herstel) opent de rii der sprekers met een critiek op de verheerlijking door de S.D.A.P. van den toestand in de door socialisten geregeerde Scandinavische landen. Hij noemde dit een besmettelijke ziekte en doopte haar Scandinavi- tus. Direct daarna komt de heer Albarda (s.d.) aan het woord, die allereerst nogmaals het capitulantenstel- sel fel bestookt. Hij betuigt de trouw, ook der sociaal democratische ambtenaren, aan de regeering en her haalt dat de koopkrachtpolitiek. zooals die in Zweden is toegepast, aan bet land welvaart kan hergeven. Spreker meent dat de regeering niets doet om de koopkracht te verhoogen. haar integendeel door steeds weer salarisverlaging toe te passen, verlaagt. Wij willen, zegt de sociaal-democratische leider, het plan van den arbeid, wij willen het volk oproepen tot een groote actie voor positieve constructieve poli tiek en wij zijn daarom niet bereid de regeerinn het gevraagde vertrouwen te schenken. Nadat nog de heer Vervoorn (boeren- en tuinders- bond) zijn stem had laten hooren tegen te ver door gevoerde industrialisatie, kreeg de heer De Geer- (Chr. Hist.) het woord, die aanname van het bezui nigingsontwerp bepleitte. Zijn fractie zal tegen de motie v. d. Tempel stemmen. Hij verweet Dr. Colijn te eenzijdig te zijn georiën teerd op de staatshuishouding en daardoor de volks huishouding te verwaarloozen. Hij meende dat deva luatie in het geheel niet zoo gevaarlijk was als de re geering haar afschilderde, doch hoewel hij in vele zaken niet met het regeeringsbeleid kan medegaan. zegde hij toch de steun zijner fractie aan dit bezui nigingsontwerp toe. De heer Kersten (s.g.) hekelde de lichtzinnigheid onzer dagen en wenschte nog sterker versobering. Daarna kwam de heer Aalberse (r.k.) aan het woord, die allereerst zich verzette tegen de wijze waarop de regeering redelijke kritiek beantwoordt. Spreker heeft groote waardeering voor Dr. Colijn. maar meent het recht te hebben met hem van mee ning te verschillen. In verschillende gevallen is de regeering mede ge gaan met de inzichten der r.k., hoewel deze aanvan kelijk werden bestreden. Spreker noemde o.a. de ac tieve handelspolitiek en de industriebanken, die thans op het regeeringsprogram prijken. Vroeger was Dr. Colijn het met den heer de Geer eens, dat devaluatie verkieselijker zou zijn dan be perking der hypotheekrente. Thans echter stelt de regeering het toch voor. Zelfs van ons, zegt spreker, kan men niet vergen, dat wij de stelling aanvaarden, Dr. Colijn heeft gesproken, de zaak is belist". Spr. protesteert ertegen, dat de regeering het voor stelt alsóf wij het zouden voorstellen, dat er bij het Kabinet onwil of onkunde zoude zijn. Dit ware schande, ja belachelijk. Maar wij kunnen geen af stand doen van ons grondwettig recht en kritiek. Vervolgens wees spr. op de gevaren van de vaste lasten-ontëweren(. die tal van executies ten gevolge zullen hebben en vroeg een spoedwet,je ter voorko ming van executie gedurende eenigen tijd. Hij heeft bewondering voor de vorm van de rede van Minister Colijn, maar de inhoud kan hem niet bekoren. De minister-president heeft een rede gehou den, waarvan het slot van een buitenlandsche allure was. Want er werd een motie van vertrouwen in ge vraagd. Spr. betwijfelde, of het goed is zulk een no vum in ons staatsrecht, in te voeren. Waarom den oproep ook niet gericht tot de vrijzinnig-democraten die nog onlangs tegen een begrootingshoofdstuk heb ben gestemd? En tegen de chr.-historischen, die tegen de vaste-lasten-ontwerpen zijn? Intusschen wij zullen op de vraag een antwoord geven. De voorzitter van den ministerraad vroeg, waarin precies het verschil tusschen de r.k. en het kabinet bestaat. De heer Aalberse legde namens de r. kaholieke frac tie een verklaring af, waarvan men den inhoud hier onder op de pagina vindt afgedrukt. Na deze belangrijke verklaring werd door verschil lende leden nog gerepliceerd, waarna de vergadering werd geschorst tot des avonds 9 uur. In deze avondvergadering, die slechts vijf minu ten duurde, legde de Minister-President Dr. Colijn de hierboven genoemde verklaring af. Prof. Aalberse, de leider der R.K. Kamerfractie. Het eenstemmige ant woord van de Katho lieke Kamerfractie, in enkele stellingen sa mengevat, luidt als volgtj 1. Evenwicht in de Rijksbegrooting kan alleen dan werkelijk worden bereikt, wan neer voor het bedrijfsleven door maatrege len van wetgeving en bestuur de weg, zoo ver als maar mogelijk is, wordt vrijgemaakt om op rendabele basis aan het oeconomisch verkeer deel te nemen. 2. Alleen door aldus de mogelijkheid te scheppen tot gezondmaking van het bedrijfs leven, kan ook de toenemende werkloosheid worden gestuit, en werkbehoud en werkver ruiming wezenlijk worden bevorderd, waar bij niet slechts zedelijke goederen van het volk op het peil staan. 3. In een krachtdadig streven om het al dus omschreven doel te bereiken,, zou doel matig passen een complex van sluitende maatregelen, waardoor over de geheele lijn kosten en prijzen, zoover en zoo spoedig als mogelijk is, worden gebracht op een ni veau, warop de mogelijkheid tot deelneming aan het oeconomische verkeer nationaal en internationaal kan worden behouden, en die deelneming metterdaad wordt gestimu leerd. 4. Het kabinet heeft de totstandkoming van zulk een complex van maatregelen tot dusver niet bevorderd, wijst het ook thans af en gaat voort op den weg van regulee- rend ingrijpen in het aanpassingsproces, deels remmend, deels stimuleerend. 5. Door deze houding van het kabinet wordt eenerzijds de mogelijkheid steeds klei ner, om door middel van een complex van sluitende maatregelen verlichting te bren gen voor staats- en volkshuishouding, ter wijl anderzijds de drang steeds krachtiger zal worden naar maatregelen op monetair ge bied, als hulpmiddel in het noodzakelijke aanpassingsproces. 8. Daarom kunnen noch het streven van het kabinet, om door op zichzelf onontbeer lijke verlaging van de openbare uitgaven evenwicht in de Rijksbegrooting te bereiken, noch de voornemens ten aanzien van verder doorgevoerde industrialisatie, hoe noodzake lijk deze op zichzelf ook zij, gedragen wor den door een geloof en een vertrouwen, als thans door het kabinet van ons gevraagd. De practische conclusie hieruit is deze: dat wanneer dc door de regeering gevraagde motie van vertrouwen in het algemeen re geerbeleid waarvan dat op sociaal en eco nomisch gebied thans het voornaamste onder deel is wordt voorgesteld en in stemming gebracht, wij daaraan onze stem niet zullen kunnen geven. (Beweging.) De Pers over het conflict tusschen Kabi net en Tweede Kamer. De N.R.Ct., die in haar Kameroverzicht het ant woord van Mr. Aalberse teleurstellend vindt, consta teert verder, onder het opschrift: „Donkere wolken", dat wat in de laatste dagen reeds menigeen gevreesd moet hebben al leek het tot op het laatste oogen- blik een daad van zoo ongeloofelijke roekeloosheid, dat men nog steeds op bezinning bij de roomsch-ka tholieke fractie in de Tweede Kamer bleef hopen een feit is geworden. Door de verklaring, die prof. Aalberse gistermiddag namens zijn geheele fractie heeft afgelegd, is een conflict tusschen het Kabinet- Colijn en de meerderheid der Tweede Kamer uitge broken. Ondanks de ernstige waarschuwingen uit eigen lering, heeft de katholieke groep het land in een moeilijke politieke situatie gebracht, die in het verleden nauwelijks haar weerga vindt. Hiermede is een gezwel opengebarsten, waarvan 't eerste symptoom zich reeds bij de kabinetsformatie in 1933 heeft vertoond. Reeds toen heeft de r.k. frac tie geweigerd eenigerlei verantwoordelijkheid te aan vaarden voor het optreden en de werkzaamheid van het Kabinet, omdat hierin ook een vertegenwoordiger van de Liberale Staatspartij was opgenomen. Dit was het uitvloeisel geweest van de volharding van dr. Colijn in zijn loffelijk pogen, 'n bewind op zoo breed mogelijke staatkundige basis te fundeeren. Zijn doel was, aan de crisis met vereende krachten het hoofd te bieden en een regeering te vormen, die niet af hankelijk zou zijn van den onzekeren steun eener verbeelde r.k. partij. Een kerkelijk kabinet, al of niet versterkt met vrijzinnig-democraten, zou slechts over een geringe meerderheid hebben beschikt, wel ke ieder oogenblik door een desertie van den r.k. lin kervleugel zou kunnen zijn weggesmolten. Wel heeft men toen tot zijn groote verwondering drie voormannen van de R.K. Staatspartij op aanbe veling van hun leider in het Kabinet zitting zien ne men. Een verwondering, die nog moest toenemen, toen zoowel binnen als buiten de Tweede Kamer uit en door die partij een reeks van ondermijnende aan vallen op het beleid van de regeering werd onderno men, aanvallen, die in den loop van de laatste twee jaren steeds heviger en algemeener werden. De oor sprong van die aanvallen lag vrijwel steeds in de oppositioneele houding van den linkervleugel, welke de leiding tot het opperen van vage plannen bewoog. Men ontzag zich daarbij dikwijls niet de R.K. minis ters van het Kabinet en in het bijzonder van den minister-president en den liberalen minister te schei den, op die. wijze inbreuk makende, op het constitu- tioneele beginsel van de homogeniteit van het mi nisterie. Dit heeft ten slotte tot een breuk geleid, tot een crisis, welke de R.K. fractie in de eerste plaats ge- roeDen is on te lossen. Een zakelijke basis voor een nieuw Kabinet zou de R.-K. Staatspartij alleen met de S.D.A.P. kunnen leggen. Industrialisatie en consequentie deflatie onder aantasting van de hoofdsommen der schuldvorderin gen, in welke uitbreiding van de door het Kabinet- Colijn voorgestelde maatregelen betreffende de vaste lasten de r.-k. de voorwaarde zien voor het slagen van de industralisatie, zouden dan de hoofdpunten van het gemeenschappelijke program moeten zijn. Het staatscrediet is er goed voor en ook de aan tasting van het credietwezen in de vrije maatschappij wordt licht geteld. Intusschen is herhaaldelijk van r.k. zijde verklaard, dat een regeering met de s.-d. door de R.-K. Staats partij wordt afgewezen! Wie ziet hier een uitweg? Kamerontbinding zou vermoedelijk slechts verwar ring in het kiezerscorps brengen en geen verbetering van den toestand waarborgen. Vrijwel niemand wil bezuiniging en vrijwel niemand van de groote massa begriipt wat van consequente deflatie of devaluatie. Wel netelig zijn de omstandigheden, waarin het politieke leven en het parlementaire stelsel door het noodlottig optreden van den heer Aalberse en zijn partijgenooten zijn gestort! Het R.K. orgaan, de „Maasbode" is niet alleen ver baasd door de verklaring van dr. Colijn, maar zegt er bovendien pijnlijk door te zijn getroffen geweest. Het blad zegt verder te meenen, dat minister Colijn heeft gedaan alsof er een staatsrechtelijke daad door de Kamer was gesteld (vertrouwen in het regeerings beleid Red.), maar dat dit niet is geschied. En da.n vervolgt het blad: Er is geen motie hoege naamd ingediend: er is in het geheel niet gestemd. De Minister zeide Vrijdag, dat het Kabinet het als een oorlogsverklaring zou beschouwen, indien de meerderheid der katholieke fractie tegen het bezui nigingsontwerp zou stemmen. Er is echter niet over dat. ontwern gestemde ofschoon ons (de Msb.) bekend is dat de Kath. fractie unaniem voor dit ontwerp zou hebben gestemd. Daarbü had de Minister de. we zullen maar zeg gen onvriendelijkheid, de katholieken in den hoek te duwen met sociaal-democraten, communisten en en kele losloopende leden, zooals Z. E. zich uitdrukte. Behalve dat dit tactloos was tegenover de Katholie ke fractie was het zakelijk volstrekt onfuist. Noch aan de sociaal-democraten, noch aan anderen is zoo uitdrukkelijk om vertrouwen gevraagd als aan de Katholieken en ook de laatsten alleen hij monde van hun nresident op die uitdrukkeliike vraag geantwoord. Wii begrijpen niet. waarom Minister Coliin. die zeer goed weet. dat de katholieke fractie er natuurliilc niet aan denkt te gaan regeeren met de groepen, dio hii aanwiist in zulk een vorm zijn verklaring afleg*

Schager Courant | 1935 | | pagina 1