Raad Bergen Propaganda-Cammissie voor het gebruik vair Zuivelproducten. HET VERGAAN VAN DE „GAAI". De Burgemeester op weg naar Nederland, is vooruitgaande. Een kasgeldleening van f 100.000 opnieuw opgenomen. De nieuwe raadsleden alle toegelaten. Standplaats der Egmondsche autobussen blijft in de Stationsetraat. Geen subsidie voor het behoud van den Schoorlschen Korenmolen, doch wel een gift om sympathie te betuigen. Veldwachter Tamminga kreeg een tege moetkoming uit de gemeentekas. Een belangrijke grondoverdracht aan de melkfabriek. Ontsierende reclame en de wandelingen in het duingebied der Waterleiding Maat schappij. Gistermiddag om drie uur kwam de Raad dezer ge meente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: Wethouder J. Apeldoorn, loco-burge meester. Afwezig: Mevr. Dekker (v.d.) wegens verblijf bui tenslands. De voorzitter deelde mede, dat de burgemeester momenteel in een plaatsje nabij Bonn vertoefde, op weg naar Nederland en dat zijn toestand vooruitgaan de was, Kasgeldleeningen. f. Voorstel van B. en W. om in te trekken een kasgeldleening en opnieuw op te nemen een kasgeld leening van f 100.000. In hunne toelichting zeggen B. en W. dat op 27 Juli 1935 moeten worden afgelost de opgenomen kas gelden ten bedrage van f 80.000, op welken datum een nieuwe kasgeldleening moet worden aangegaan. De nieuwe geldgeefster maakt bezwaar op hetzelf de Raadsbesluit (28 Maart 1935) opnieuw kasgeld te verstrekken, in verband met het feit dat zij van oor deel is, dat van genoemd raadsbesluit slechts één maal gebruik gemaakt mag worden. De heer Miltenburg (R.K.) vroeg, of hier nog extra kosten voor de gemeente aan verbonden waren. De Voorzitter antwoordde ontkennend. Conform werd daarna besloten. Notulen. 2. Vaststelling der notulen van de openbare ver gadering van 27 Juni j.1. Zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. 3. Van de bij den Raad ingekomen stukken noe men wij: a. Een beschikking van Ged. Staten van Noordhol- land, houdende goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1935. b. Schrijven van het raadslid, den heer E. J. Voüte, inzake de tot stand gekomen reorganisatie der Berger Sportvereeniging. c.Rapport met balans en verlies- en winstrekening over 1934 inzake het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, uitgebracht cloor den accountant S. J. A. Keesom. B. en W. stellen den Raad voor, deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. ..v' I De nieuwe raadsleden. I. Schrijven van den Voorzitter van het Hoofd stembureau voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad houdende mededeeling, dat de op 21 Juni jl. benoemd verklaarde leden van den Ge meenteraad hun benoeming hebben aangenomen. Onderzoek van de geloofsbrieven. De Voorzitter benoemde de heeren Den Das (S.D. A.P.) Voüte (Middenblok) en Miltenburg (R.K.) om de geloofsbrieven te onderzoeken en schorste daar op de openbare vergadering. Na heropening deelde de heer Den Das namens de commissie van onderzoek mede, dat de geloofs brieven van de nieuw gekozen radsleden waren in orde bevonden en adviseerde tot toelating. De Voorzitter dankte 4e commissie voor haar ar beid, waarna de raad tot toelating besloot Standplaats Egmondsche autobussen. 5. Adres van den heer J. Verhagen, houdende verzoek het daarheen te willen leiden, dat althans voor de autobussen op de lijn Egraond, een andere standplaats wordt aangewezen dan die in de Sta tionsstraat voor hotel-pensioen „Erica". B. en W. stellen voor op het adres afwijzend te beschikken, daar naar hunne meening concentra tie van standplaatsen voor autobussen gewenscht is en er geen betere plaats voor kan worden ge vonden. De heer Zeiler (Middenblok) geloofde niet, dat een andere oplossing mogelijk was. Wel moet er op wor den gelet, dat de motor van de bus niet maar door draait, doch behoorlijk wordt stopgezet. Dit met het oog op de omwonenden. De Voorzitter antwoordde, dat daarop zou worden gewezen. Conform werd daarna besloten. De Schoorlsohe korenmolen. 6. Adres van het Comité tot Behoud van de Sclioorlsche Korenmolen, houdende verzoek om een bijdrage uit do gemeentekas ten behoeve van den aankoop en het behoud van den Schoorlschen Ko renmolen. Hoewel B. en W. de waarde van het behouden der molen erkennen, kunnen zij in verband met de tijds omstandigheden geen vrijheid vindén den Gemeente raad te adviseeren een geldelijke bijdrage voor ge noemd doel te verleenen. j De heer Zeiler (Middenblok) zouihet een mooi go- baar van de gemeente vinden als 'zij een klein be drag beschikbaar stelde, niet alleen om tegenover de ..naburige gemeente iets te doen, maar ook omdat 't hier een zijdelingsch belang geldt voor onze ge meente. Immers, voor de schoonheid van den mo len is een behoud zeker gewenscht. Dus geen sub- sudie, doch een gift van f25. De heer Hemelrijk S.D.A.P.) vrpeg, hoeveel die molen kosten moest. De Voorzitter antwoordde, dat de prijs voor den molen f 3000 bedroeg. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Dan is natuurlijk f25 niets en alleen een geste, van de gemeente ora sympathie te betuigen en daarmede kan spr. ac- coord gaan. De heer Den Das (S.D.A.P.) noemde deze gift feite lijk een platonischo liefde. Het zou wel mogelijk zijn, dat straks weer een commissie wordt be- unoemd om iets schoons te behouden. Spr. kon er mede acoord gaan, dnt dan ook gezamenlijk in an dere gevallen getracht werd een mooi punt of een fraai gebouw te behouden. De raad ging met een gift Van f 25 mede, alleen de heer Zwaag (Middenblok) stemde tegen. Tegemoetkoming aan een veldwachter. 7. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen overeenkomstig artikel 31. 2c lid van het Ambtena renreglement aan den veldwachter J. Tamminga, uie in verband met ziekte van zijn echtgenote, abnormaal zwaar zou worden belast, een tegemoet koming uit de gemeentekas te verleenen. B. en W. stellen voor, een tegemoetkoming te ver leenen van f 137.50. De heer Voüte (Middenblok) wees er op, dat het overal in de gemeente slecht ging, alleen de ambte naren verkeeren in een bevoorrechte positie, hebben zelfs geen zorg voor den ouden dag. Spr. kon zich daarom met dit voorstel onmogelijk vereenigen, om dat ziekte overal kon voorkomen. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) zeide, dat de gemeen te werkgeversvorplichtingen had tegenover zijn per soneel. In buitengewone omstandigheden moet de gemeente, volgens het ambtenarenreglement, hulp verleenen. Doen we dat niet, dan kunnen we even goed dezo clausule uit het ambtenarenreglement lichten. Wij scheppen hier bovendien geen prece denten meende spr. De lieer Voüte zeide, dat het de plicht is van een werkgever zijn menschcn een behoorlijk bestaan te gevoiï en dat gebeurt hier. De heer Zeiler (Middenblok) was van oordeel, dat do heer Voüte niets onmenscliwaardigs bedoelde. We kunnen echter niet iederen ambtenaar in ziektege vallen tegemoet komen. Waar moet dat heen? vroeg spr. De heer Zwaag (Middenblok) meende, dat het hier geen bijzonder geval gold. Het voorstel in stemming gebracht, werd aange nomen met 8 stemmen voor en 2 tegen. Tegen stem den de heeren Zeiler en Voüte (beiden Middenblok). Overdracht van Grond. Voorstel van B. en W. om aan de N.V. Maatschap pij tot Exploitatie van de Melkinrichting en Stoom- zyivelfabriek „Wilhelmina" te Bergen in erfpacht gegeven gronden in vollen eigendom over te dragen, met uitsluiting van de strook grond, gelegen tus schen den Bergerweg en een lijn getrokken op 2 M. afstand ten Westen van een evenwijdig aan het fa brieksgebouw, alsmede in eigendom over te dragen een gedeelte van den naast gelegen grond tot aan een nieuw te graven sloot, een en ander op de volgen de voorwaarden. 1. dat de nieuwe erfgrens zal loopen evenwijdig met de westgevel en op twee.Meter afstand daarvan; 2. dat de bestaande erfscheiding voor rekening i van de gemeente wordt verplaatst, met uitzondering van het gedeelte langs de fabriek zelve, alwaar nim mer een afscheiding zal mogen worden geplaatst, terwijl de twee Meter breede bestrating voor het fa brieksgebouw bestemd moet blijven voor den publie- ken dienst. 3. dat de steenen schuur, de wei-installatie en de klinkerbestrating, eigendom blijven van de N.V. en door deze zullen worden verwijderd; 4. dat de gemeente aan de N.V. in eigendom geeft de erfpachtgrond waarop de fabriek met toebehooren is gebouwd en het terrein ten Zuiden van de fabriek tot de as van de nieuw geprojecteerde sloot en het gedeelte Bergervaart voor rekening van de gemeen te wordt gedempt: 5. dat de nieuw geprojecteerde sloot ten behoeve van de waterinlaat in den Sluispolder voor rekening van de gemeente wordt gegraven en de bestaande sloot achter de fabriek voor rekening van de gemeen te wordt gedempt ter hoogte van het fabriekster rein; 6. dat het achter de fabriek gelegen terrein ter diepte van de achtergevel van de nieuw te bouwen schuur en ter lengte van het oude erfpachtterrein op dezelfde hoogte als het fabrieksterrein door en voor rekening der gemeente wordt opgehoogd; 7. dat de gemeente aan de N.V. het recht verleent een rioolmonding naar de Bergervaart te maken: 8. dat de N.V. vergunning krijgt op het ontstane terrein ten Zuiden van de fabriek, te gelegener tijd een chefswoonhuis te bouwen of een andere uitbrei ding.aan het fabriekscomplex te geven, ook al mocht ^dit' wat de terreinbrèedtè betreft, niet in overeen stemming zijn met de bestaande bepalingen: 9. dat de kosten op de notarieele overdracht val lende voor rekening der gemeente komen. De kosten der door de gemeente uit te voeren wer ken, zijnde uitsluitend kosten van arbeidsloon, wor den geraamd op f S50. De heer Zeiler (Middenblok) noemde dit een zeer mooie oplossing, alleen zou spr. de klinkerbestrating geen eigendom van de N.V. willen laten. Met de te genwoordige directie zal de gemeente geen moeilijk heden hebben, doch in de toekomst kan dat anders zijn dat wilde spr. voorkomen. De Voorzitter antwoordde, dat de directeur der N.V. oorspronkelijk niet bereid was deze 2 M. voor den publieken dienst af te staan, doch na bespreking ging deze er mede accoord. doch wilde de klinkerbe strating absoluut in eigendom houden. Misschien dat de directeur, nu hij toch te vangen is. on andere ge- dacliten te dien opzichte kan worden gebracht. De heer Miltenburg (R.K.) wees er op. dat het voor de fabriek van groot belang is. dat die 2 M. eigen dom blijft van de fabriek om er te laden en te los sen. Bovendien ligt daarin een riool dat eigendom is der fabriek, dat kan later tot moeilijkheden leiden. Wethouder MacDonald (Middenblok) kon ermede accoord gaan. mits de directie der fabriek steeds bereid is. die 2 M. straat in behoorlijken toestand te houden en aan alle klachten tegemoet zal komen. De heer Miltenburg (R.K.) meende, dat dat bezwaar wel wat te breed werd uitgemeten. Op die,, strook van 2 M. wordt steeds geladen en gelost cn dan moet een wandelaar die er voorbij komt maar omloopen. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) wilde, dat de gemeen te die strook onderhield op kosten der fabriek. Wethouder MacDonald zeide. dat. daardoor zijn bezwaar was opgeheven. Spr. geloofde, dat dan ieder tevreden kon zijn. Het voorstel werd daarna aangenomen. Rondvraag. Ontsierende reclame. De lieer Voüte (Middenblok) wees op de ontsieren de reclame in de gemeente: steeds meer komen er wapperende doeken bij en daaraan wilde spr. een einde gemaakt zien. Spr. wees op de doeken bii het huis van den vorigen burgemeester en bii het Dokter Dekkershuis. De Voorzitter meende, ddt een en ander niet zoo erg was. Indien evenwel de raad dergelijke doeken niet langer wensehte, ging spr. daarmede accoord. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Ontsierende reclame moet worden tegengegaan. De heer Voüte: Dat is moeilijk te beoordeelen, wat de een ontsierend vindt., vindt de ander mooi. Spr. was tegen wapperende doeken, die kunnen plat te gen de huizen worden aangebracht. Do Voorzitter: Dan zien de menschen het niet. De heer Zeiler (Middenblok) wensehte geen uit stekende borden dwars over den weg. Doeken voor een tijdelijke tentoonstelling vond spr. niet erg. Kun nen B. en W. niet in overweging nemen, dam-voor een vaste regeling te treffen? De Voorzitter: Die regeling is er al! De heer Voüte bleef er bij, dat er hoe langer hoe meer ontsierende reclame bij kwam en dat dient te worden tegengegaan. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) vroeg, of B. en W. geen bevoegdheid hadden excessen tegen te gaan. Do Voorzitter: Natuurlijk hebben wij die en dat gebeurt ook al. Heeft de heer Voüte een zekere re clame op het oog? De lieer Voüte: Nee, dat niet! De Voorzitter «egde toe, dat er op gelet zou wor den. Vrije wandeling in het duingebied der Waterleiding. De heer den Das (S.D.A.P.) wees er op, dat de vrije wandeling in het waterleidinggebied der Pro vincie was stopgezet en dat vond spr. niet in den haak. Wij moeten er bij bevoegde instanties op aan dringen, dat deze vrije wandeling weer wordt in eere hersteld. Net zoo goed als er gewandeld mag worden in het Natuurreservaat, moet men ook vrij kunnen wandelen in het duingebied der Provinciale Waterleiding. Er wordt geen vandalisme gepleegd en het is daarom wel zeer slecht ingezien, dat voor een wandeling daar f 1.50 moet worden betaald. Bij Ged. Staten kan worden kenbaar gemaakt, dat hier de gemeente ernstig wordt benadeeld. De heer Zeiler (Middenblok), vond deze zaak vrij onverkwikkelijk; de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer had hierop reeds gewezen. Wij hebben hier een stuk gemeenschapsgoed, de eigenaars van deze gronden zijn wij, de belastingbetalers. De lieer Hemelrijk (S.D.A.P.): Wie beslist, dat er niet meer mag worden gewandeld? De heer Zeiler: Een of andere ambtenaar. De heer Hemelrijk: Juist, en daartegen moot. wor den geprotesteerd. De beslissing zal uiteindelijk lig gen bij Provinciale Staten. De heer Zeiler was van oordeel, dat men geen ver gelijking kon maken tusschcn de Bouwexploilatio Maatschappij „Bergen aan Zee" en het Provinciaal Waterleidingbedrijf. De eerste toch is een particuliere maatschappij en vraagt voor vrije wandeling in haar gebied een kaart voor 25 cent; de tweede behoort aan de gemeenschap, daar hooren wij belastingbetalers ook bij. Spr. kon zich volmaakt vereenigen met een artikel in de „Badbode", waarin met klem werd ge protesteerd tegen de handelwijze van het Provinci aal Waterleidingbedrijf en waarin de zaak werd uit eengezet, precies zooals ze was. De Voorzitter zegde toe, dat hij de gevoelens van den raad aan de directie van het Provinciaal Water leidingbedrijf zou overbrengen en zou trachten te be werkstelligen, dat de wandeling in het duinengebied der maatschappij weder vrij zou zijn, althans zou worden toegestaan tegen een kleine vergoeding. De heer Zeiler: Het is tenminste te gek, dat voor een wandeling in een klein stukje duingebied f 1.50 moet worden betaald. De openbare vergadering werd daarna gesloten, waarna de raad in comité bijeen bleef ter behande ling van eenige belastingreclames. s u't de OMGEVING B ARS1N QERHORN Zondag J.1. hield de Postduivenvereniging „De Reisduif", een vlucht vanaf Oudenbosch met jonge duiven. De afstand bedroeg 134.957 K.M. De uitslag hiervan is als volgt: H. J. Ulehake, 1 en 2, P. J. Enkt, 3, 5 en 7, N. Saai, 4, C. Droog, 6, Jn. Bankert, S, R. de Roo, 9 en 10. De eerste duif is aangekomen 11 uur 22 min, 27 sec., de laatste 11 uur 32 min. 29 sec. Ze waren losgelaten om 8 uur 30 min. In concours waren 50 duiven. BERGEN BERGER SPORTVEREENIGING. Hedenavond om half acht spelen de adspiranten van B.S.V. tegen de adspiranten van de Alkmaarsche Boys, terwijl morgenavond de veteranen een wed strijd spelen tegen de oud-spelers van het Alkmaar sche Go-Ahead. Zaterdagmiddag moeten de B.S.V.- veteranen alweer aantreden en dan tegen een twee de jeugd uit Haarlem. Deze wedstrijd, welke om 4 uur aanvangt, zal zeker bijzonder interessant worden en zal zeker waard zijn om te worden gezien. WIERINGERWAARD .De heer C. Bakker alhier is geslaagd voor het praktiikdiploma Boekhouden Mercurius en Vereeni ging van Leeraren in de Handelswetenschappen. De heer C. Bakker kreeg zijn opleiding van den heer J. J. de Vries te Schagen. LANGEND IJ K Wc vernemen, dat op een desbetreffend verzoek van de aardappelhandelaars om terugbetaling van boven een later bepaalden minimumprijs gekochte aardap pelen over voorraden, die tegen een hoogeren mi nimumprijs waren gekocht op een tijdstip, dat mot kon worden voorzien, dat zoo spoedig verandering in de minimumprijzen zou worden gebracht, afwijzend is beschikt. Men deelde ons mede, dat bedoelde instantie van oordeel was. dat de handel met dergelijke om standigheden rekening kan houden. NOORDSCHARWOUDE. Verkoopinq. In hotel Concordia werden ten overstaan van No taris H. W. Smit te Zuidscharwoude in het open baar verkocht de navolgende perceelen. behoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer G. Engel Sr. Een winkelhuis en erf. aan de Westzijde van de straat te Noordscharwoude. groot 1.13 Are. In opbod gebracht op f 1600 door K. Jongert. Haarlem. Bii af slag niet gemijnd. Een huis, pakhuis en erf aan de Oostzijde van de straat te Noordscharwoude. groot 5.30 are. In onbod gebracht op f 505 door P. Blokker. Noordscharwoude. Bii afslag niet gemijnd. Tenslotte werden de drie perceelen in combinatie gemijnd door den heer H. Bouw«rfs, die voor f 4463 kooper werd. W 1 ER1NGEN WIELERBAAN. Morgen, Donderdag, eerste kermisdag, weer inte ressante trainingswedetriiden: er zal o.a. worden ge reden: Tijdrace over 1 K.M. staande start (5 ronden); Han dicapklassement en 100 rondenracc. Zondag volgt de groote Interlandwedstrijd Holland- België. Wie voor dezen wedstrijd zullen rijden zal a.s. Vrijdag bekend worden gemaakt. Het programma zal worden geopend met een Om nium, die bestaat uit 3 wedstrijden, met puntentel ling, voor iedere wedstrijd de renner die 't meeste punten krijgt over alle ritten samen, is winnaar. Deelnemers aan dezen wedstrijd zijn: G. Roordink. Arnhem. de Geldersche specialist op dit gebied: A. WiHemse uit. Schagen. een opkomend sprinter met veel goede eigenschappen: K. de Hartogh. Beemster. die ook het klappen van de zweep reeds goed kent: de Friesche renner Wijtenburgh. die reeds vele suc cessen boekte. Naast de omniuim krijgen we een sprint over drie ronden te zien. een achtervolgingswedstriid over 15 ronden en een tijdrace over 1 baanrondc vliegend, voor de Amateurs en Onafhankeliiken van den kon nel wedstrijd een klasementrace over 50 ronden met 5 klassementen. Zal hier Stapensea zegevieren, die Za terdag in Leeuwarden no. 2 achter Pijnenburg werd, of zullen de Belgen hier alles in dc wacht sleepen. o.a. Jef Schereus of wel de poes die reeds 3 keer wereldkampioen sprinter der Professsionals is. Voorts zijn aan dezen wedstrijd F. Buschman en Hollander uit Den Helder bijgevoegd, Deze wedstrijd zal zeer spannen^! worden, het is een persoonlijke strijd tusschen de Hollandsche en Belgische renners. De Nieuwelingen hebben nu ook vreemd gezel schap en komen nl. nieuwelingen uit Arnhem, Ber gen, Alkmaar en Beemster, verde ruit Schagen de Gebr. Smit, uit Den Helder J. Tichelaar. C. Dienaar en Kossen; van Wieringen D. Klink, Meijer, Hege man, Muntjewerf. enz. enz. Zullen de sterren van de wielerbaan Wieringen ook zegevieren over de nieuwelingen van elders? Er zal een afvalwedstrijd en een 50-ronden-race gereden moeten worden. Naar wij vernemen worden in deze provincie pro- paganda-commissies gevormd voor het gebruik van zuivelproducten, uitgaande van het Crisiszui vel bu reau te Alkmaar. Er is o.m. een commissie gevormd voor de gemeente Harcnkarspel, Oudkarspel, Oude Niedorp, N. Niedorp, Winkel en Zuidscharwoude. Eere-voorzitter dezer commissie is de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester der gemeente Oudkarspel, voorzitter de heer Zwart, burgemeester van Winkel. Leden de heeren S. van der Wal te Winkel, W. van der Oord, Hoogland, Barsingcrhorn; D. Kriller, voor zitter Zuivelfabriek Excelsior I-Iecrhugowaard te Ou de Niedorp; G. Nes, directeur zuivelfabriek West friesland, Lutjewinkel; J. Wit Jr., 't Veld, Oude Nie dorp; W_ Keesom, Nieuwe Niedorp; K. Gootjes, Dirks- horn en G. Gayaard, Langereis. Het doel dezer commissie is de propaganda ter hand te nemen voor het gebruik van zuivelproducten Door den Minister van economische zaken zijn daar voor gelden beschikbaar gesteld uit het Landbouw- Crisisfonds. Er worden belangrijke mogelijkheden tot verhooging van het zuivelgebruik gezien, bijvoor beeld door verhooging van het gebruik van melk- brood, terwijl ook de consumptie van boter en kaas voor uitbreiding vatbaar is. De N.Hollandsche Com missie heeft als leden de heer Ir. D. C. de Waal, Alkmaar, J. Veldstra te Opmeer en C. J. Versnel te Hilversum. WIERINGEN. De kermis. Zoo zijn we dan al weer een jaar verder om op nieuw dc kermis te vieren. En voor de liefhebbers is voor ieder zeker iets van hun gading. Er is een groote verscheidenheid van vermakelijkheden. Voor de bioscoopliefhebbers verwijzen we naar de advertentiën, voorkomende in de bladen van Don derdag en Zaterdag a.s. Voorts is er tooneel in Con cordia en bal in de verschillende lokaliteiten. Op het terrein van de kermis zullen worden opgeslagen ver schillende chocolade-, koek- en gebakkramen, als mede fruit e.d. Verder is er een zweefmolen, kinder draaimolen, de schuitjes, „de draaiende schijf", een circus, schiet- en werptent. De waarzegster, hoofd van jut, Torpedo en Vliegbomsport. Ja, te veel om op te noemen. Als we nu maar goed kermisweer houden, want dat is wel eens mis geweest, en koele hoofden, dan zal pret zijn te maken van je welste. Uitslag aanbesteding voor het houwen van een bakkerij aan de Burenpompstraat, voor rekening van den heer G. Arwert te Zuidbroek: P. Broers, Breezand f7980; Dekker en Lont, Wie ringen f7875: J. D. Kooij, Wieringen f7772; P. Porte- gijs, Wieringen, f7705; S. Blaauboer, Wieringen, f7056; M. Mülder, Wieringen f7600; J. C. de Vries, Wieringen f7250; W. Uiterdijk. Wieringerwaard, f6979; J. C. Klein, Wieringen( f6690; Jac. Smit, Wie ringen f6478. Gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Jac. Smit, alhier. Mededelingen van het Zwitsersche mi nisterie van luchtvaart inzake hef voor- loopige resultaat van het onderzoek. 1 »r Inzake het voorloopige resultaat van het onderzoek pver het ongeluk met de Gaai bij Pian San Giacorao (Misocco) deelt het Zwitsersche ministerie van lucht vaart het volgende mee: Het onderzoek is in zooverre beëindigd, dat een overzicht gegeven kan worden van de gebeurtenissen welke tot de ramp hebben geleid. Pas na de opruiming van het wrak en na verkrij ging van inlichtingen van den meteorologische^ dienst kunnen nadere bijzonderheden worden .vastge steld. Onder voorbehoud van het resultaat dezer nadere onderzoekingen kan over het waarschijnlijke verloop der gebeurtenissen het volgende gezegd worden: Volgens hetgeen geconstateerd is kunnen worden en af te leiden is naar de weersgesteldheid, valt aan te nemen dat de bestuurder tijdens een hevig onwe- der, dat vooral in het naburige Misocco aanzienlijke verwoestingen heeft aangericht (bruggen, enz. zijn weggeslagen) getracht heeft in het gebied van San Bernardino uitzicht te krijgen en over den pas naar het Noorden door te dringen. Daarbij werd het vlieg tuig in de kom van het dal ten Zuiden van San Bernardino door wolken ingesloten, zoodat het eerst geruimen tijd in nauwe kringen moest vliegen, om vervolgens een uitweg naar beneden te vinden in de aanzienlijk grnotere dalkom van de Pian San Giacomo. Na een kring te hebben beschreven om de situatie te verkennen, was de piloot klaarblijkelijk voornemens aldaar een noodlanding te verrichten op een licht hellende alpenweide met ingetrokken landingsgestel. Deze noodlanding zou wel zonder persoonlijke ongelukken hebben kunnen verloopen, Door de ongewone omgeving van het nauwe ketel- dal echter, door het lage wolkendek en den hevigen storm werd deze noodlanding aanzienlijk bemoeilijkt. Misschien hebben ook nog kabels en masten van een kabelbaan voor houttransport er toe medege werkt dat het vliegtuig tenslotte bij het maken van de bocht, welke noodig was om het toestel neer te zetten, op ongeveer 5 Ometer hoogte aan snelheid be gon in te boeten, tusschen de dennenboomen neer stortte en bij do botsing met den bodem te pletter sloeg. Er bestaan geen aanwijzingen, die verklaren, waar om de piloot de beproefde methode niet gevolgd heeft, om een vlucht over de Alpen op groote hoogte te verrichten. Volgens de hem verstrekte weerberichten moet de mogelijkheid bestaan hebben om er op groote hoogte doorheen te komen, zonder door wolken of onweder gestoord te worden. Eenigerlei technische gebreken aan het Douglas- toestel of zijn motoren konden tot dusver niet gecon stateerd worden. Een Italiaansche persstem. De Milaanschc bladen geven uitvoerige mededee- lingen over het vergaan van de Gaai: De corrire della Sera acht het onweer, dat op het moment van de ramp woedde, de oorzaak. Het blad schrijft dat de piloot in het slechte weer voor de keus werd gesteld of in korten tijd op groote hoogte te gaan vliegen, of zoo laag mogelijk do passen zien te volgen om op die wijze den benedenloop van den Rijn te bereiken. Hij koos het laatste, en dat hem dit bij het heerschende onweer met zulk een zwaar toe stel mislukte, is moeilijk te verwonderen. Het blad citeert de opvatting van verschillende Zwitsersche vliegers, dat men beter doet zoo hoog mogelijk, uitsluitend op de instrumenten navigce- rende. de Alpen kan oversteken, dan de passen te volgen. Het blad constateert dat er om een zekere dienstregelmaat te bereiken op de Alpentraiecten. meer dan het uiterste van de niloten gevergd wordt. Om deze tophten. die bii normaal weer reeds zooveel eischen. ook in slechte weersomstandigheden uit te voeren, is volgens dit blad dan ook niet zeer raad zaam. De Stamna leidt in een artikel, uit verhalen van ooggetuigen af. dat dc piloot on het laatste oogenblik het hoofd verloren heeft, waardoor het toe^ stel neerstortte.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3