De Brilslang. Uit Bergen Kort verhaal ÏJlY e de OMGEVING BALLET LILI GREEN IN DE RUSTENDE JAGER. Een avond van hoon kunstgenot. Het talrijke publiek enthousiast in zhn bii- valsbetuininqen. Voor een stampvolle zaal heeft fcister Lili Green met haar ballet in de Rustende Jager een avond ge geven van hoog kunstgenot. Het was alles zoo af, zoo verzorgd tot in de punt jes, dat wij en met ons zeker alle aanwezigen, geno ten hebben van deze bijzondere artistieke kunst uiting. Het programma opende met een Krijgsdans van Elgar door het ballet en ofschoon dit zeker niet tot een der beste nummers behoorde, was de inzet ongetwijfeld van een groote bekoring. Lili Green trad daarna op in een wals van Debus- sy „La plus-aue-lente" en we hadden al dadelijk gelegenheid te zien, welk een machtige artistieke uitbeeldingsgave zij bezit. Het was alles af tot in de finesses; haar soepele bewegingen, de gratie waar mede zij voeten, armen, en polsen beweegt; de wijze waarop zii haar beenen plaatst; dat alles getuigde van een geweldige en serieuse studie. En zij heeft er ongetwijfeld het- allerhoogste mede bereikt, wat zii bereiken kon. Iril Gadescov verraste ons met een zeer expres sief nummer, beeldde den zuidelijken vagebond in Florent Schmitt's Lazzarone op meesterlijke wijze uit en toonde zich als partner van Lili Green in de Valse Suite van Brahms een kunstenaar van groot jtalent. Maria Petrilli deed, naar onze meening wei nig voor Lili Green onder. De manier bij voorbeeld, waarop zii met haar ballet de Tarantella van Rossi- ni danste, was van een verbluffende schoonheid en behoorde zeker tot een der allerbeste nummers van het programma. Het zou ons te ver voeren alles te memoreeren. ■wat wij te zien kregen, wij maken een uitzondering voor Chopin's Ballet „Wolken", dat ongetwijfeld zeer hooge eischen stelt en voortreffelijk werd uit gevoerd en voor de Donauwellen van Strausö. dat als laatste nummer een waardig en pakkend slot van den avond vormde. Het publiek juichte zoo en thousiast. dat men niet aan een herhaling van een gedeelte ontkomen kon. De uitvoering was niet slechts een uiting van buitengewone artistieke danskunst, maar ieder nummer voor zich was tevens een lust voor de oogen door de schitterende belich ting en do zeer fraaie costuums, welke door Lilt Green en ook door Maria Pet.relli op geraffineerde wijze gedragen werden. We zouden Willem de Vries te kort doen. als wij ook hem geen hulde brachten voor ziin prachtige begeleiding aan den vleugel. KERKCONCERT. Solisten: To van der Sluijs, sopraan en Rosy Halm, alt. Orgelbegeleiding: de heer P. A. van Langen. Een handjevol menschen wij schatten hun aan- ftal op ruim vijftig heeft Dinsdagavond in het klei ne kerkje te Bergen aan Zee een fraai concert beluis terd, dat gegeven werd door To van der Sluijs, so praan en Rosy Halm, alt, met orgelbegeleiding van .den heer P. A. van Langen. De afwezigen hebben ditmaal wel heel erg ongelijk gehad, want het gebodene was een gang naar Ber gen aan Zee ten volle waard. Het eenige. wat w ijop het rijk gevarieerde pro gramma zouden willen aanmerken is, dat het o.i. te lang was, om het zonder pauze achter elkander af te werken. Tegen het einde betrapten wij er ons op, dat onze gedachten afdwaalden en niet meer ten vol le bij den zang waren. Wanneer we een kort woord over de zangeressen neerschrijven, dan moeten we beginnen met Rosy Halm, die ons intens heeft doen genieten van haar prachtig geluid en haar volmaakte techniek. Ook haar mooie uitspraak van het Duitsch viel ons op, al hebben we niet begrepen, waarom zij in Handel's aria uit „Saul" bij herhaling de vierde regel inzette met „Gibt Kott allein...". Dat was bepaald storend. Haar ondertoon was subliem: wat zette zij bijvoor beeld het fijne „Zur Ruh" van Hugo Wolff ontroe rend mooi in en hoe wonderlijk mooi klonk het „Schlafendes Jesuskind van dcnzelfden componist. In de hoogste tonen vonden wij haar voor een alt te schel en daardoor te weinig pakkend. De gevolgen van een nachtelijke stoornis. WALTER LIEBENOW, de cameraman, nam z'n tropenhelm af en veegde zich brom mend het zweet van het voorhoofd. „Paul, Wat zijn wij toch voor idioten", mopperde hij verdrie tig. „Hoe goed zouden we het kunnen hebben, wan neer we in Berlijn gebleven waren... Inplaats daar- ivan zwerven we nu dag en nacht door de jungle, plagen en kwellen ons zelve en moeten bovendien nog blij zijn, dat wij totnogtoe niet door een tijger zijn opgegeten of de gele koorts gekregen hebben." Paul Fahrenkrug, de leider der expeditie, wierp zijn vriend onder zijn half gesloten oogleden door een half spottenden, half bezorgden blik toe: toen tikte hij een paar maal nadrukkelijk tegen z'n voor- „Nou, het zou geen wonder zijn, bij 34 gra den in de schaduw die er echter helaas niet is!... Maar in ernst, Paul, wanneer ik er over nadenk, kan ik woedend worden", brom de Liebenow verder. „Zestien maanden lang hebben we nu dag in dag uit geweldig veel 'gepresteerd en waarvoor? Alleen maar, opdat onze lieve medemenschen later in de bioscoop een tijd lang aangenaam onderhouden worden, terwijl ze in gemakkelijke clubfauteuils zitten en bonbons knab belen... Wanneer het publiek slechts een klein idee had van dit moordende werk, dan zou het onze film zeker met meer achting bekijken en beslist niet zoo veel brommen..." De expeditie kwam van Calcutta en ging noord waarts naar de Ganges; bij Shagalpoer had ze den heiligen stroom verlaten, om door de binnenlanden naar Ga ja aan de Lilads janrivier te trekken, waar To van der Sluijs is ons eerlijk gezegd technisch ;t meegevallen. Wij konden haar inzetten niet be wonderen: wij beluisterden in haar stem iets bene pens. Maar wij vergaten dit tekort aan techniek vol komen bij de sopraan-aria uit Cantate No. 92 van J. S. Bach, „Meinem Jesu bleib ich treu". Dat werd in nig gevoelig gezongen; dat was een heilig moment in het kleine dorpskerkje. De samenzang tusschen To van der Sluijs en Rosy Halm was volmaakt en bereikte naar onze smaak zijn hoogtepunt in het fragment uit de Judas Mac- cabas „O holder Friede" van G. T. Handel. De begeleiding op het orgel van den heer P. A. van Langen viel niet op en dat is wel de schoonste lof, welke men een begeleider geven kan. In de liederen van Hugo Wolff vooral toonde de heer v. Langen 'n begaafd organist te zijn. Alles bijeen een fraaie avond waarop van goede kunst viel te genieten. ANNA PAULOWNA De a.s, kermis en de draverij. Verscheidene exploitanten van kermisvermake lijkheden waren dit jaar erg laat met het aanvragen van een standplaats en daardoor zijn ook wij later dan gewoonlijk met onze opgave van wat er op de kermis, te verwachten is. Over 't geheel zullen de gewone vermakelijkheden en tenten, die we dus maar niet op zullen noemen, aanwezig zijn. Mis schien wat minder in aantal dan vorige jaren, maar 't is mogelijk dat er nog een enkele late aanvrage binnenkomt. Wat de heeren zaalhouders don kermisgangers bieden is reeds meerdere malen por advertentie be kend gemaakt. Veerburg, zoowel als Slikker bie den den danslustigen volop gelegenheid hun hart op te halen en de laatste Komt nog extra goed voor den dag met een cabaret, harmonicavirtuozen, Tholen en Van Lier, enz. De sportliefhebbers hebben Zondag gelegenheid voetbalwedstrijden tusschen B.K.C. en Wieringer- waard en Hollandia van Hoorn bij te wonen en des Dinsdag te genieten van de korte baan draverij, waarvoor onderstaande 24 paarden zijn ingeschre ven. Daar zijn er bij uit de omgeving, maar ook uit Friesland, Groningen en Zuid-Holland. De heeren zullen het elkaar dus dit keer wel niet cadeau doen en goeden strijd leveren. De ingeschreven paarden zijn: Benker Alkemade, Anna Paulowna, ber. Alkemade Jr.; Sally Harvester Hofland, Beverwijk, her. K. Bakker; Quitta Hofland, Beverwijk, ber. K. Bakker; Grettchen H Silver, Oudesluis, ber. Nottelman; No- ma B Silver, Oudesluis, ber. Nottelman; Navarra, J. Korver, Schoorl, ber. A. Witteveen; Rolls Royd B. de Vries, Heerenveen, ber. H. de Vries; Bertlia E, B. de Vries, Heerenveen, ber. H. de Vries; Gloria Bond, D. Bakker, Amsterdam; Minda, Stal Gronin gen; Nordeck, A. J. Cats, Amsterdam, ber. eigenaar; Betty Worty, S. v. d. Oord, Haarl.meer, ber. eigen.; Sister Patrick, Jac. Klarenberk, A'dam, ber. L. En- sing; Fanfare, gebrs. Knijnenburg, Den Haag, ber. L. Ensing; Marie, P. Wagenaar, Amstelveen, ber. eig.; Saraband, J. Strooper, 't Zand, ber. eig.; Qua- liteit, C. Vergay, A'dam, ber. Van Leeuwen Sr.; Quiklooper, Kool, Abbekerk, ber. Van Leeuw.en Sr.; Our. Uhlan B. Mooij, Wieringerwaard, ber. eig.; Meleese, Haan, Wormer, ber. J. Vergay; Fatima, Haan, Wormer, ber. J. Vergay; Uilenspiegel, Nu- man, A'dam, ber. Van Leeuwen Jr.; Glossig Silk, Vrij land, IJselmonde, ber. Van Leeuwen Jr.; Anna Bradfort Gry, Kats, Sloterdijk, ber. Van Leeuwen Jr. Aan den heer C. J. Steenvoorden is Verlof A ver leend voor het café-lunchroom, Zwarteweg hoek Meerweg. Bouwvergunning. B. en W. verleenden vergunning voor den bouw van een woonhuis aan den N. Molenvaartsweg aan den heer S. Grin. LANGEND IJ K LANGENDIJK. Voor de tomatenkweekers is een maatregel ge troffen, die eenige verbetering in de prijzen moge lijk kan maken, n.1. dat ook de B-tomaten naar Duitschland mogen worden geexporteerd met recht van betaling via de clearing. Het aantal werkloozcn, dat in het vrije bedrijf met toeslag op het loon door de overheid is te werk gesteld, begint aanmerkelijk te slinken. Doordien de werkzaamheden bij de bouwers zijn afgenomen (heel veel aardappelen en tulpen zijn reeds gerooid), zijn er minder arbeiders noodig, die nu in de Wieringer- meer te werk zullen worden gesteld. Voor de arbei ders beteekent dit minder verdiensten en werk, waar aan ze niet gewoon zijn en voor de gemeenten groo teren uitgaven, in het bijzonder door de kosten van vervoer. men de talrijke kloosterruines en Boeddhistische beeldhouwwerken wilde filmen. Toen Liebenow een uur later doodmoe zijn tent betrad, zag hij plotseling iets geels over den grond kronkelen. Hij liet zijn zaklantaarn schijnen en sprong in het volgende oogenblik ontsteld achteruit. „Hallo!" brulde hij door de stilte van den nacht, „vlug den grooten schijnwerper hier! In mijn tent is een brilslang!" In het kamp werd het dadelijk levendig. In een oogwenk had men zich met lange stokken gewapend en de tent omsingeld. Het felwitte licht van den groote schijnwerper vlamde op en belichtte helder de nachtelijke scene. Men begon direct even voorzichtig als nauwkeurig te zoeken; maar het beruchte reptiel was verdwenen. En toen ook in de naaste omgeving het zoeken vruchteloos bleef, beval Fahrenkrug, het aantal vuren om het kamp te verdriedubbelen en den geheelcn nacht te onderhouden. De Hindoes moesten om de twee uur afgelost worden. Liebenow ging gerustgesteld in zijn tent terug; met de stoicijnsche gemoedelijkheid van den fatalist kroop hij in zijn veldbed, waar hij oogenblikkelijk insliep... Hij kon eenige uren geslapen hebben, toen hij door een aanraking plotseling helder wakker werd. Niet temin had hij door het leven in de jungle reeds zoo veel ondervinding opgedaan, dat hij niet de domheid beging, zich te bewegen of ook maar de oogen te ope nen. Hij behoefde ook niet lang te wachten: Na eenige sterke hartkloppingen voelde hij, hoe langs zijn linkerbeen langzaam iets kouds, glibberigs om hoog schoof. De brilslang! ging het hem door het hoofd. Slechts met moeite bedwong hij zijn eerste opwelling om te schreeuwen en uit bed te springen. Hij wist, dat hij den dood nooit zoo nabij was geweest, als in dit oogenblik, want de beet van een brilslang is in bijna alle gevallen doodelijk. En hij wist ook, dat de min ste beweging aanleiding tot dien beet zou kunnen geven. Voor de eerste maal in zijn veelbewogen le ven overviel hem een ontzettenden angst... zoo'n angst, dat hij al zijn krachten moest inspannen, om het sidderen van zijn ledematen te onderdrukken Liebenow stond helsche angsten uit. Hij wist al gauw niet meer, of deze verschrikkelijke situatie slechts eenige minuten of reeds verscheidene uren NOORDSCHARWOUDE. Schoolfeest. Dinsdag en Woensdag heeft het schoolfeest van de R.K. school plaats gevonden. Den eersten dag zijn de oudsten naar Amsterdam geweest met bezoek aan Artis en Schiphol, terwijl de anderen weer naar Schoorl en Bergen geweest zijn. Het prachtige zomerwer heeft er dan ook het zijne toe bijgedragen om een en ander goed te doen slagen. EXPORT NAAR DUITSCHLAND. En de betaling daarvan. Aan de exporteurs wordt door de N.ed. Groenten en Fruit Centrale bekend gemaakt, dat het veelvul dig voorkomt, dat bij het indienen der copie-facturen en afrekeningen betreffende naar Duitschland ge- exporteerde producten, de voorschriften aangaande vastgestelde maximumprijzen niet worden gehand haafd. In de eerste plaats heeft dit een vertraging ten gevolge in de behandeling der consenten, hetgeen na derhand bij de uitbetaling der in disconton genomen vorderingen opnieuw een stagnatie teweeg brengt. In de tweede plaats heeft op een te hoog inge diende factuur meestal ook een te hooge storting in Duitschland plaats, welke nooit eerder in behan deling kan worden genomen dan na veelvuldige cor respondentie en besprekingen met exporteurs, het geen dikwijls voor een geval meer tijd vraagt, dan voor een groot aantal gewone posten. De N.G.F.C. ziet zich dan ook genoodzaakt, een einde te maken aan het tot nu toe gevolgde systeem en zullen stortin gen voor hoogere bedragen dan die door de N.G. F.C. afgegeven vereffeningscertificaten afrekenen tot het bedrag dezer vereffeningscertificaten, ter wijl onoplosbare gevallen te wijten aan^ onvolledige of onjuiste gegevens der exporteurs niet meer in disconto kunnen worden genomen. Z IJ PE BURGERBRUG. De heer G. Anema, onderwijzer aan de O.L. school alhier, slaagde deze week te Haarlem voor de Hoofd akte. PETTEN. Begunstigd door biizonder fraai weer vonden Maandag en Dinsdag de traditioneele schoolreisjes plaats De oudere leerlingen togen den eersten dag met een tweetal bussen eerst naar IJmuiden. waar een bezoek werd gebracht aan de vischhallen. die met hun groote verscheidenheid van waterbewoners zeer de aandacht trokken. Daarna brachten de bus sen hen naar de Zuidpier, die tot het einde werd af- geloopen. Na eerst den inwendigen menseh ver sterkt te hebben ging de tocht via Haarlem naar Amsterdam. Natuurlijk vormde Artis met Aquari um en het schitterende Heimans' diorama de hoofd schotel. doch ook de verpoozing in Heck's lunch room op het drukke Remibrandtplein was een aar dige attractie. Een kort verblijf in Cineac en daarna zocht het gezelschap de boot op, die hen in een half uur naar Zaandam bracht, waar de bussen reeds klaar stonden voor de voorlaatste étappe, want nog was het programma niet geheel afgewerkt. *In de „Bedriegertjes" te Bergen konden de kinderen zich nog eens naar hartelust uitleven. Mooi op tijd arriveerden de jeugdige reizigers weer in Petten. Dinsdag was de dag voor de kleintjes. In de be langeloos ter beschikking gestelde auto's ging de reis naar Castricum aan Zee. Maar alvorens daar te arriveeren was eerst geruimen tijd vertoefd in den speeltuin en het bosch te Bergen. Via den Herten kamp e.a. te Alkmaar bereikte men wederom deze plaats, vanwaar na een prettig verblijf in een ande ren speeltuin de thuisreis aanvaard werd. Tijdens de feestelijke bijeenkomst in café Vries man, vond de heer Eriks, voorzitter van Algemeen Belang, gelegenheid allen, die op eenigerlei wijze hadden meegewerkt tot het welslagen dezer beide dagen, hartelijk dank te zeggen. EEEREUGOWAARD Can. L. J. van der Kam te Oosterbeek heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier be dankt duurde, want hij had de vage veronderstelling, dat de tijd stilstond... dat de nacht en zijn wanhopige toe stand eeuwig zouden voortduren. Maar langzamerhand werd hem dit wachten en stilliggen ondragelijk. Al zijn spieren en ledematen begonnen hem erg pijn te doen; in de hartstreek voelde hij een krampachtig steken, terwijl op zijn borst, tengevolge van het inhouden van z'n adem, een groote last scheen te rusten. Het koude zweet brak hem van alle kanten uit. Hij verzon bliksem snel honderd plannen en verwierp ze weer, omdat ze alle onuitvoerbaar waren. Langzaam schoof het griezelige reptiel langs zijn been omhoog, en het voortdurend toenemende ge vaar ieder oogenblik kon de slang zich om zijn been wikkelen dreef hem tot een wanhopig be sluit. Met ontzettend langzame bewegingen tastte hij naar zijn deken en trok deze aan den rechterkant milimetergewijze terug. Hij wilde met zijn linkerhand een krachtigen slag op den kop van de slang geven, om haar van zijn lichaam af te leiden, en tegelijker tijd met een flinke sprong uit bed springen. Buiten bij het vuur wilde hij dan de wond met gloeiende houtskool uitbranden en tegenmaatregelen nemen. Indien het noodig was, moest de linkerhand maar opgeofferd worden! Toen hij het dek eindelijk ver genoeg teruggesla gen had, scheen er een jaar verloopen te zijn. Hij haalde nog eenmaal diep adem, verzamelde al zijn krachten, sloeg met zijn linkerhand krachtig toe stond in hetzelfde oogenblik met een geweldigen sprong aan den ingang van zijn tent! Maar de ver wachte beet was weggebleven! Een minuut later had hij echter het kamp gealar meerd. Men stelde opnieuw den grooten schijnwer per op en zocht voorzichtig de tent af. Eerst vonden ze niets, maar toen Liebenow met een langen stok zijn deken ophief, gleed het dier bliksemsnel weg! De Europeanen en Hindoes sprongen verschrikt terug, maar twee seconden later braken ze in een daverend en niet tot bedaren komend gelach uit; want inplaats van de verwachte brilslang kwam 'n ongeveer dertig centimeter lange en volkomen on gevaarlijke hagedis te voorschijn. Slechts Liebenow lachte niet mee. Hij had in dezen nacht witte slapen gekregen... OLAF BAUTERWECK. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 773 m.M. Temperatuur: 18 gr. C. is 64 gr. F. Verwachting: Matige wind uit Oostelijke richting. Helder tot licht bewolkt. Verdere vooruitzichten: Mooi weer. Uw bril stuk? Opticien TERLEP repareert ze vlug, goed en goedkoop. Oogonderzoek gratis.. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. NIEUWE NIEDORP LAN GEREIS. Brand. Dinsdagavond omstreeks half elf brak er brand uit in de boerenbehuizing van den heer Jonkman, in welk perceel een melkzaak is gevestigd, en staande in een der landpaden bij de voetbrug. Toegeschoten belangstellenden trachtten de daken van de belendende perceelen van den heer Jb. Bak ker nat te houden, en uit de schuren nog zooveel mogelijk in veiligheid te brengen. In een snel tempo, en onder luid hoorngeschal, verscheen inmiddels de brandspuit en begon haar blusschingswerk. Door het kalme weer is hier erger voorkomen en wist men de belendende perceelen van de heeren Jb. Bakker en O. Knol met hunne bijgebouwen ien hooi- klampen te bewaren. De heer Jonkman zelf. die vrijgezel Is. was wegens ziekte bij zijne ouders in de Zijpe. Een dertienjarige broer die de zaak waarnam en alleen in het perceel aanwezig was cn zich pas te bed had begeven, heeft het onheil tijdig genoeg be merkt. en wist alarm te maken. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 24 Juli 1935 Prijzen van 20. 40 370 447 546 880 1124 1138 1145 1149 1248 1250 1497 1889 1916 2213 2593 2720 3370 3495 3730 4133 4204 4648 4673 4683 4916 4984 4989 5108 5556 5719 6007 6488 6557 6722 6824 6869 7030 7575 7899 8221 8294 8446 8716 9030 9294 9569 9982 10562 10684 10711 11121 11212 11532 11563 11798 12683 13055 13169 13204 13302 13691 13735 14003 14115 14168 14252 14703 14934 15100 15317 15704 15S41 16124 16254 16496 16974 17709 17792 17911 18057 18168 18198 18280 18399 18482 18672 18696 18846 18928 19095 19124 19127 19299 19492 19859 19878 20388 20440 20929 Verbetering: le klasse, 2e lijst; 5547 m. z. 5545; 9897 m. z. 9887, Wanneer Generaal Hugh Johnson zich ver veelt. Amerikanen hebben toch soms zeer zonderlinge ideeën en zelfs de hoogste per soonlijkheden in den lande maken daarop geen uitzondering. Zoo nu generaal John son. Onlangs werd deze vroegere leider van de N.I.R.A. door een club met den veelbe- lovenden naam van „Organisatie der circus- heiligen en -zondaren" uitgenoodigd, waar bij het allemachtig vroolijk toeging. Een van de „hoogtepunten" was wel, dat men den generaal zóó lang aan zijn kleeren trok, tot hij er als een clown uitzag. In dezen toe stand liet hij zich heel genoegelijk lachend op een plaatje zetten. Het resultaat daar van zien we hierboven. Wonderwel ge slaagd!!! Op den achtergrond de burge meester van New-York, la Guardia, die eveneens aan deze „dol-gezellige" partij deelnam. hoofd: „Tropenkolder?"

Schager Courant | 1935 | | pagina 2