Donderdag 25 Juli 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9771 Ver. van Oud-Leerlingen der Rijksland- bouwwinterschoo! te Schagen. Envoor een liefdadig doel INDIE ONTVANGT MUSSERT. Teeltvergunning bloembollenkweekers. Een strafbare drckfout. DROEVE TOCHT VAN BELLINZONA NAAR NEDERLAND. Kano volgeloopen en omgeslagen. Lijk in een roggeveld gevonden. Acht en zestigste algemeene vergadering in de Jeugdherberg „Koningsbosch" te Bakkum. Gistermorgen om elf uur had in de Jeugdherberg Koningsbosch" te Bakkum de 68ste algemeene ver gadering plaats van de Vereeniging van Oud-Leer lingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, onder voorzitterschap van den heer P. Blaauboer Gzn. <Be Voorzitter opende de vergadering en betreur de. dat niet meer leden aan de uitnoodiging had den gehoor gegeven. In het bijzonder heette spr. wel kom den heer v.. d. Laan, eerelid der vereeniging en den directeur der school. Spr. wilde geen lange be schouwing houden, aangezien de toestand in de be drijven wel zeer slecht was en sprak den wensch uit, d^t de besprekingen een aangenaam verloop zouden hebben. Notulen. De Secretaris, de heer J. Sijp Jr., las daarop de notulen voor, welke zonder op- of aanmerkingen werden gearresteerd, i Ingekomen stukken. De secretaris 'deed vervolgens mededeeling van 'do ingekomen stukken. Wij vermelden hiervan, alleen, dat aan de Rijks landbouwwinterschool een voorbereidende klasse zou worden verbonden voor het winterhalfjaar. De Voorzitter meende, dat, deze maatregel het be zoek aan de school ongetwijfeld ten goede zou ko men en dankte den directeur, den heer Lienesch voor z'n gelukkige gedachte, welke zeer zeker in 'De overige ingekomen stukken waren alle van het belang zal zijn van het onderwijs, hpishoudelijken aard en gaven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Station van melkonderzoek te Schagen. De lieer Buis bracht het jaarverslag uit van de Commissie van Toezicht op het Station voor melk onderzoek te Schagen, waaraan wij het volgende ontleenen: Werden ïn het vorige verslagjaar 12612 melk- monsters onderzocht, in het afgeloopen jaar hedroeg dit aantal 13965. Er werden 2 monsters ingezonden voor onder zoek op deugdelijkheid, terwijl het onderzoek van monsters ingezonden door particulieren tot de uit zonderingen behoorde. Wat het finatieele gedeelte betreft, kunnen wij melde», dat de ontvangsten in totaal bedroegen 1214.6® en de uitgaven f294.01, zoodat het batig saldo llO-fiT! was. .KU bedrag wordt in het reservefonds gestort, waar- dit fonds thans f685.70 bedroeg. Station, voor melk en melkproducten te Hoorn. Hierna volgden het Jaarverslag en de rekening van het Station voor onderzoek van Melk en Melk producten te Hoorn, uitgebracht door den secretaris der vereeniging. Het onderzoek der melkmonsters was minder om vangrijk dan te Schagen. Er werden in het afgeloo pen verslagjaar 3978 monsters melk onderzocht; voorts werden verschillende andere onderzoekingen gedaan. De winst- en verliesrekening sloot met een winst- Saldo van f6.58 (vorig jaar f 15.07JS), de balans gaf een totaal aan activa en passiva van f 539.01* De heer ir, G. Lienesch tot eerelid be noemd. De heer ir. G. Lienescli, directeur van de school 'te Schagen, werd na een hartelijk woord van dank en waardeering van den Voorzitter, door de verga dering tot eerelid der vereeniging benoemd. (Ap plaus. De heer Lienesch dankte de vergadering voor deze onderscheiding, welke hij als bewijs beschouwde van dank voor hetgeen spr. deed voor het landbouwon derwijs. Spr. deed daarop eenige mededeelingen over de school en wees er o.m. op, dat de geest daar uit stekend. was. Zonder eenigen dwang wordt er buiten gewoon goed gewerkt. Het eenige wat spr. zou willen was, dat nog meer jongelui de school zouden bezoe- HET „KETTINKJE", dat we de jongedame hier bo ven zien dragen, is van barnsteen„kraaltjes". Een product van de wereldberoemde barnsteen-industrie in Oost-Pruisen. Dit „sieraad" is vervaardigd om er in de nabije toekomst hals en armen van een der lievelingsvrouwen van een negerhoofdman mee te omhangen. Evenals het eerste ijs, de eerste warme dagen hun slachtoffers eischen, zöo ook komen in de bergen jaarlijks een vast aan tal menschen om het leven. Als we hier boven de moeilijke klimpartij zien, dan be hoeven we ons daar niet over te verwon deren. 'ken. Schagen is wat het aantal leerlingen betreft, de derde in ons land. De scholen te Leeuwarden en Groningen zijn grooter en spr. hoopte, dat het aantal leerlingen te Schagen op hetzelfde niveau zou ko men. Deze benoeming tot eerelid wilde spr. beschou wen als een soort moreele plicht tegenover de ver eeniging, welke hij zoo goed mogelijk zou trachten na te komen. (Applaus). Verkiezing Finantieele Commissie. 'Als volgend punt op de agenda stond de verkie zing der financieele commissie 1934-^-1935. Het bestuur legde de vergadering de volgende aan beveling voor: Jh. de Boer Cz., R. Brommer, P. Don ker Cz. Jr. en Jh. Eriks Kz. Deze heeren werden bij acclamatie gekozen. Rondvraag. De lieer Joh de Veer wees er op dat het volgend jaar de school te Schagen 40 jaar zou bestaan en meende, dat de vereeniging ertoe zou kunnen bijdra gen dezen dag eenigszins feestelijk te herdenken. De voorzitter was het hiermede volkomen eens en vroeg de vergadering, of zij goed kon keuren, dat het bestuur hiervoor een plan zou maken en dit op de najaarsvergadering zou voorleggen. Aldus werd besloten. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst de vergadering. Excursie naar het Provinciaal Landgoed. Na een gemeenschappelijke lunch werd onder lei ding van den heer P. A. Duinker, Technisch Ambte naar bii de afd. terreinen van het Prov. Waterlei dingbedrijf voor Noord-Holland 'n excursie gemaakt naar het Provinciaal Landgoed. Van te voren echter hield de heer Duinker hier over een inleiding. Die inleiding was interessant maar bovenal de pracht-wandeling die van 2 uur tot ruim half vijf duurde. De heer Duinker vond alle gelegenheid te vertellen over de bebossching in de duinen en over tal van andere biizonderheden van het landgoed, etc. Het zou ons te ver voeren daarop in details in te gaan. De wandeling werd besloten met. een gezellig sa menzijn in het Provinciaal theehuis, waar de voor zitter gelegenheid vond den heer Duinker hartelijk dank te zeggen voor" den leerzaimen middag. I Oh", mam en paps, wat zijn ze beelderig!! Stil toch kind, doe toch een beetje rustiger. Nu ja, mam, maar als ik haar toch eens won of dat U haar leeftijd raadde, hé. wat zou ik dol-blij zijn! Maar kindlief, waar heb je 't nu toch zoo druk over, wat is zoo beelderig, en wat zou je nu zoo graag willen hebben. 't ïs toch nog geen Sinterklaastijd, voegt vader hier aan toe. Dat weet ik wel, pap, maar in de étalage van den heer J. H. Schene, aan de Laagzijde, staan 2 dotjes van poppen geëtaleerd, een meisje en een jongen, het meisje wordt verloot en de jongen kan je winnen door naar zijn leeftijd te raden. Dat raden kost 10 cent en de lootjes kosten 15 cent. En die staande pop, dat meisje, heeft een uitgebreide garderobe, een voorraad kleertjes om van te watertanden. Trouwens, de jon gen ook!, mam. Ja, 't is waar, heel wat kleertjes worden er bij geëtaleerd. Toe, mam, koop een paar lootjes en raad naar den leeftijd van den jongen? Doet u het?, dan is u een schat! Ja, enthousiast zijn de meisjes over die twee waar lijk mooie poppen, die inderdaad bij den heer J. H. Schene aan de Laagzijde worden geëtaleerd en die dienen als prijzen voor een verloting en voor het ra den naar den leeftijd. En de opbrengst van de verlo ting en het raden is bestemd voor een zeer sympa thiek doel, n.1. het uitzenden van een patiënt. Voor 15 cent, respectievelijk voor een dubbeltje, heeft men de kans om zijn dochtertje, kleindochter tje of nichtje zielsgelukkig te maken en u helpt daar mede tevens het comtié dat zich beijvert om op deze wijze gelden bijeen te krijgen ten bate van een mede- mensch. De loten zijn verkrijgbaar en tot raden bestaat gelegenheid bij de dames Zuster Boks, Mevr. G. de Boerde Moor, Mevr. Slingerland en Mevr. C. ScheneBerkhouwer. Gaarne wekken we tot koopen en raden op. Vele kleintjes toch maken een groot! UITSTAPJES De Vrijz. Herv. Mcisjesclubs maakten Dinsdag en Woensdag hun jaarlijksche uitstapjes onder leiding van Mevr. Eikema. Dinsdagmorgen vertrokken de jongste meisj.es per trein en boot naar Texel, waar ze een heerlijk dagje gehad hebben. Voor de oudere meisjes stond dit jaar Schiphol op het programma, 's Morgens om 8 uur gingen ze per trein naar Amsterdam, vandaar per tram naar de Schinkelkade, en toen per boot naar Schiphol, waar het vliegveld werd bezichtigd. Terug in Am sterdam werd een bezoek gebracht aan de Bijen korf en de Cineac en daarna bij Heek gegeten, 's avonds om 10 uur kwam men te Schagen terug, zeer voldaan over het genotene. De N.S.B.-leider op audiëntie bii den G.G. Aneta meldt uit Batavia d.d. 24 Juli: Het vliegveld van Tjililitan was hedenmorgen het centrum van groote drukte in verband met de komst van Ir. Mussert De algemeen leider voor Ned.-Indië. W. E. Scheu- rer. de gewestelijke inspecteur voor West-Ja va. P. de Jong. de inspecteur der orde-afdeeling voor West- Java, Fokker, de Kringleider M. C. Plagge, de Kring secretaris J. H. Crans. de Kring-penningmeester R. C. Braun. en een groot aantal groepspensionarissen van den Kring Batavia waren aanwezig. In het stationsgebouw werd aan den gezagvoerder van de „Sperwer", den heer Both, een krans aange boden. Ir. Mussert verklaarde enthousiast te zijn over de kennismaking met de N.S.B.-leiders in de hoofdstad en sprak zijn dank uit voor de wijze, waarop hij hier is ontvangen. Hij verklaarde overmorgen de N.S.B.-ers te Bata via te zullen toespreken: thans zou hiervoor geen gelegenheid zijn, Hij eindigde met de opmerking, dat hii over twee dagen misschien wel meer zou spre ken dan hem lief was (hier wederom „Hou Zee"- geroep). Na vertrek van bet vliegveld begaf het gezelschap zich naar het Kringhuih, waar Ir. Mussert met de leidende N.S.B.-figuren de lunch gebruikte. Hii ver trekt vervolgens hedenmiddag naar Buitenzorg, waar hii te viif uur door den Gouverneur-Generaal in audiëntie zal worden ontvangen. Hij bliift ver volgens een nacht te Buitenzor gover, waar des avonds de eerste lezing zal plaats hebben. Den dag daarop gaat hij terug naar Batavia; een rondrit door de stad is georganiseerd, benevens een tea in de Sociëteit Harmonie. Aan het Binnenlandsch Bestuur is toestemming gevraagd voor het leggen van een krans bij het Van Heutz-monument. Des avonds zal Ir. Mussert een lezing houden in het City-theater. Maandag vangt hij zijn tournee door Indië aan, welke 12 Augustus te Batavia eindigt. Ir. Mussert op audiëntie. Batavia. 'Aneta verneemt uit Buitenzorg, dat bij de audiëntie, welke Zijne Excellentie de gouverneur- generaal heden aan den leider van de N.S.B. verleen de, het doel van de komst van ir. Mussert naar Indië is besproken. De gouverneur-generaal heeft gewezen op de sa mengesteldheid, van de Indische samenleving, waar mede de N.S.B."rekening dient te houden. Ook heeft hij het standpunt van de Indische regeering uiteen gezet, die de N.S.B. ongemoeid zal laten, zoolang geen verstoring van de openbare rust en orde daarvan te vreezen is, maar dan ook zonder aarzeling zal in grijpen wanneer dit noodig mocht blijken. Ir. Mussert gaf zijnerzijds een uitvoerige uiteen zetting van de noodzakelijkheid en het doel van de N.S.B. waarhij hij er op wees, dat een van de rede nen van zijn komst naar Indië daarin is gelegen, om de overbrenging van de, naar zijn meening, verder felijke partijpolitiek naar Indië, zooveel mogelijk te gen te gaan. TUINBOUW. Slechts aan hen die aan hnn verplich tingen voldeden. Door den minister van Economische Zaken is nog maals bepaald, dat slechts aan die bloembollenkwee kers in Augustus a.s. een teeltvergunning zal wor den uitgereikt, die al hun verplichtingen inzake de betaling van de roeheffing en den roe-omslag tegen over de Nederlandsche Sierteeltcentrale hebben na gekomen. Aan dezen maatregel zal streng de hand worden gehouden. Verder vernemen wij, dat het bij de kweekers over de verkoopnota te korten percentage berekend zal worden over deze verkoopnota, herrekend te gen de minimumprijzen, zooals bekend gemaakt in de ministerieele beschikking d.d. 20 Juni 1935. Deze korting zal slechts worden toegepast over de bloembollen geschikt voor export. Tot deze korting zullen worden gemachtigd, naast alle door de Nederlandsche Sierteeltcentrale erkende exporteurs, de erkende veilingen, de erkende han delaren in bloembollen en de erkende bloemisten, die bloembollen als grondstof voor hun trekkers- bedrijf bezigen. Bovenbedoelde handelaren en veilingen zullen zich. voor zoover nog niet geschied, ten spoedigste voor organiseering bij de Nederlandsche Sierteeltcen trale hebben aan te melden. 7 maanden gevangenisstraf voor een let ter „t." Naar de Basler Nachrichten uit Lörrach verneemt, heeft zich daar een machinezetter van een plaatse lijke courant voor de rechtbank te verantwoorden gehad, die instede van het onderschrift „Heil Hitler" „Heilt Hitler" (Geneest Hitler) had gezet. De recht bank achtte het feit bijzonder ernstig, aangezien er een groot aantal couranten met dezen fouten groet verspreid was. De verdediging van den zetter, dat het slechts een zetfout betrof, vond bij de rechtbank die redenen meende te hebben een anderen duivel dan den drukfoutenduivel achter deze vergissing te zoeken, geen gehoor. De zetter werd tot een gevange nisstraf van zeven maanden veroordeeld* "31f slachtoffers van de ramp met de „Gaai" te Amsterdam aangekomen. Amsterdam: Met den sneltrein uit Bazel zijn gistermorgen te 11.27 uur de stoffelijke resten van elf der dertien slachtoffers van de ramp met de „Gaai" in de hoofdstad aangekomen. Toen de trein precies op tijd het Centraal Station binnenrolde, ont blootten velen onder de aanwezigen op het derde perron, bij het zien van den onmiddellijk achter de beide locomotieven gekoppelde Zwitserschen bagage* wagen, die den den droeven last vervoerde en op een voudige wijze met guirlandes van dennegroen was versierd, eerbiedig het hoofd. Onder de officieele belangstellenden merkten wij o.m. op mr. L. H. Slotemaker namens de directie van de Kon. Luchtvaart Mij. en inspecteur W. G. van Viersen, namens de directie der Ned. Spoorwegen. Voorts waren enkele familieleden der slachtoffers aanwezig. Terstond na aankomst van den trein werd de wa gon naar de verhoogde los- en laadplaats aan het Westelijk gedeelte van het Centraal Station gereden, waar een viertal lijkauto's wachtte. Het was, toen de. deuren van den wagon werden geopend, een aangrijpend gezicht, daar de sombere rij van elf eikenhouten kisten naast elkander te zien staan. Op elk lag een palmtak: treffende hulde van de ge meente Bellinzona; voorts waren er bloemen en kransen meegevoerd van de Swiss Air, van de directie der K.L.M. en van de Neder landsche kolonie te Bazel, terwijl tijdens het korte oponthoud te Nijmegen door burge meester mr. Steinweg een krans namens de ze gemeente was neergelegd, alsmede een tweetal kransen door jhr. Von Weiier en den heer Waayenberg namens den Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Terwijl door de aanwezigen op dit voor het pu bliek niet toegankelijke gedeelte van het Centraal Station een eerbiedige stilte in acht werd genomen, droegen begrafenisdienaren de kisten een voor een ia de auto's. De stoffelijke resten van den heer A. A. Content en zijn 14-jarig zoontje werden, met die van gezag voerder Van der Feyst en den radio-telegrafist Aafjes naar „Zorgvlied" vervoerd en daar opgebaard. Dit geschiedde ook met het stoffelijk overschot van den mecanicien Vocke, die te Haarlem ter aarde zal worden besteld. Het stoffelijk overschot van mejuf frouw Hermanides werd onmiddellijk naar Noord- wijk overgebracht, dat van den heer Jos. van Lan gen naar Purmerend, waar het heden a$.n den schoot der aarde zal worden toevertrouwd en dat van het echtpaar Philips naar Vught. Het stoffelijk overschot van den heer Hoogstra wordt voorloopig in de chapelle ardente van de firma Innemee te Den Haag opgebaard en vandaar naar Dordrecht vervoerd, terwijl de Batavlerlijn het stof felijk overschot van den Engelschman Watts gister avond naar Londen heeft overgebracht. Jongen verdronken. I Gistermorgen waren twee iongens van 14 Taar, wo nende aan den verlengden Hoog Ravenschenweg te Utrecht in het Merwedekanaal ter hoogte van de Liesboschbrug samen in een tweepersoonskano aan het varen. Toen er een motorboot voorbiikwam. met een roeiboot er achter, hielden de iongens zich aan aan de roeiboot vast. Het gevolg was dat de kano scheef kwam te liggen, volliep en omsloeg. Een der beide iongens kon zwemmen, de andere niet. De laatste heeft zich nog aan den ander vastgeklemd, zoodat er gevaar bestond dat beiden zouden verdrin ken. De zwemmer wist echter los te komen en kon zich redden. De andere knaaD is verdronken. Da politie heeft geruimen tiid gedregd, doch zonder resultaat Waarschijnlijk van uitputting geslorven. Maandagavond heeft men te Acht in een roggeveld het liik gevonden van de 72-jarige vrouw A. van Dam. dat in staat van ontbinding verkeerde. De vrouw woonde in het Philipspark te Eindhoven, waar zii reeds tien dagen vermist werd. Het lijk had een wonde aan het been. doch mis daad wordt uitgesloten geacht Allerwaarschijnlijkst is de vrouw van uitputting gestorven. EEN REUSACHTIGE WINDWIJZER voor de bestuur ders van vliegmachines. Ook in den nacht kunnen ze op 2000 meter hoogte door een speciale verlichting van hét toestel zien, uit welken hoek de wind waait Er onder de uitvinder, de Engelsche ingenieur) James Martin.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5