Over de Noordpool. VARIA Van Moskou naar San Francisco. 30.000 lijken geborgen. Predikbeurten. De geheimzinnige reis van Otto von Habsburg. Raadselachtige verdwijning. MOSKOU. Gelieeï Moskou wacht met spanning op den start van den bekenden Russischen vlieger Levanevsky, die voor de eerste maal over de Noordpool naar San Fran cisco wil vliegen. Naar verluidt ziet men in deze vlucht de eerste sensationeele po ging, om een korte luchtverbinding tus- schen Rusland en Amerika tot stand te brengen. De rechte lijn is zooals hekend de kortste verbin ding tusschen twee punten. En wanneer men van plan is, van Moskou naar San Francisco te vliegen, dan gaat zulks ongetwijfeld sneller via de Noord pool dan om de halve wereld over Europa en den Atlantischen Oceaan. Vroeger zou men zooiets voor een utopie gehouden hebben maar de moderne luchtvaart kent geen onmogelijkheden meer. Met groote spanning richten zich op het oogenblilc de oogen van de geheele wereld op de drie dappere Rus sische vliegers, die startbereid op het vliegveld te Moskou op gunstig weer wachten. Men neemt aan, dat de drie vliegers nog in den loop dezer week Moskou zullen verlaten. De leider van de on derneming is de beken de Russische vlieger Levanevsky, die verge zeld wordt door nog 2 andere piloten, waar van een de bevrijder van de verongelukte Tsjeljoeskin-expeditie is De Russen gebruiken voor hun vlucht een éénmotorige tweedek ker. In de geschiedenis van het verkeersvlieg- wezen beteekent deze Russische onderneming een sensationeele ge beurtenis. Wel is waar valt op het oogenblik nog niet na te gaan, in hoeverre de Russische toekomstplannen voor Levanevsky. een permanente lucht verbinding met Ameri ka over de Noordpool te verwezenlijken zullen zijn. Speciaal het feit. dat Levanevsky. zooals hekend wordt gemaakt, van plan is niet recht op Alaska af te stevenen maar van daar een weinig naar links af te buigen, roept eenigen twijfel tenminste in .verband met een permanente luchtlijn wakker. Voor de eerste vlucht zal deze weg echter van bijzonder veel belang zijn. omdat daarbij tot nog toe onbekende gebieden van den arctiedhen Oceaan worden overvlogen. De toestemming tot het overvliegen van 'Amerl- ■k'aansch territorium is reeds te Moskou aangeko men evenals die van de Engelsche regeering voor de vlucht over Canada. De Russen zijn van plan de volgende vliegroute te volgen: MoskouNoordpool Wilkesland—Port Simon—Vancouver—San Francis co. Het „Dak van de Wereld" zal dus in de toekomst voor de menschheid geen beletsel meer vormen, om met moedige vluchten de werelddeelen te verbinden. De afstand Moskou—San Francisco bedraagt bijna 10.000 K.M. Daar de machine een snelheid van 255 KINDERSPEL AAN K.M. per uur bezit., kan men er op rekenen, "dat de geheele vlucht, wanneer alles goed gaat. in 39 uren zal worden afgelegd. Veertig meteorologische stati ons. die de Sovjet-Unie in het poolgebied heeft laten aanleggen, zullen de piloten voortdurend van de weersomstandigheden op de 'hoogte houden. Wat zijn op het oogenblik de polen?- Spoedig wel licht nog slechts stations in het groote ook arctis en ant-arctis omspannende wereldluchtverkeer. De toestand in het gebied der overstroo mingen in China. Sjanghai. In het Zuidwesten der provincie Sjantoeng, het gebied waardoor de Hoangho tot aan zijn richtingsverandering in 1852 in zee stroomde, blijft het water nog voortdurend stijigen. De water massa's hebben thans de steden Tsjoejeh, Tsjia- Si ang .en Joengtsjeng bereikt, welker ontruiming door den gouverneur is gelast. Nabij het Nanjang- meer aan de grens van Siangtoeng en Kiangsoe. zijn de dijken doorgebroken en honderden dorpen staan geheel onder water. Onder de vluchtelingen heerscht hongersnood en dagelijks eischen verschillende epi demieën honderden offers. Uit het gebied van de .Tangtse luiden de berichten iets gunstiger. Sedert eenige dagen zakt het water langzaam doch gestadig. In dit gebied kan men dan ook al eenigszins een overzicht van den omvang van de ramp krijgen. Er zouden niet minder dan 10 millioen menschen gevlucht zijn. In de omgeving van het Toengting-meèr, de reus achtige binnenzee in het Noorden der provincie Hoe- nan, is de materieele schade grooter dan bij de groote overstroomingen van 1931. Volgens mededee- lingen van het Roode Kruis te Hankau schat men het aantal uit de Jangtse en uit de Han-rivier gebor gen lijken op 30.000. i DRIE HARER KINDEREN VERMOORD. Lindsay (Ontario). Het gerechtelijk ^onder zoek heeft een aanvang genomen tegen de 65-farige mrs. Guy Wallace. die er van beschuldigd wordt. Zaterdag f.1. haar vijf kinderen in het water van de Scugof-rivier te hebben geworpen, met het ge volg. dat drie der kinderen om het leven zijn geko men. ZONNIGE STRAND. ZONDAG 28 JULL NED. HERV. GEMEENTE. Dirkshorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp. voorm. 10.30 uur, Ds. van Baaien. Noordscharwoude, voorm. 10.30 uur. Ds. de Leeuw. Winkel, geen samenkomst. Huisduinen, voorm. 9.30 uur. Ds. M. van Wichen. Julianadorp. voorm. 11 uur. Ds. M. van Wichen. Burgerbrug. geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis. geen dienst. Petten, geen dienst. J Scihagerbrug. geen dienst. Heerhugowaard. geen dienst. 1 Anna Paulowna, geen dienst. Hoogwoud, nam. 8 uur. Ds. Reddingius. Aartswoud. geen dienst. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Doop; zang, van het Kerkkoor, collecte. Barsingerhorn, 2 uur, zie nadere opgave. St. Maarten, voorm. 10.30 uur. Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur. Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp. voorm. 10.30 uur. Ds. Haars. Hippolvtushoef. geen dienst. Middenmeer (Herv. Kerk), voorm. 10 uur. Ds. H. W. Meihuizen, van Wieringen. GEREF. KERK. Kolhorn, vm. 10 uur en nam. 3 uur, de heer D. Visch. EVANGELISATIE. Breezan'd. voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur. de heer Boon. Hippolvtushoef. voorm. 10 uur. 'de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp. nam. 7.30 uur. de heer Sevensana. van Amsterdam. EEN VLIEGEXPERIMENT MET ECONOMISCHEN ACHTERGROND. DE SCHIETPARTIJ IN DEN ARGENTIJNSCHEN SENAAT. I De dader is bekend,- I Buenos Aires. De dader van de schietpartij I in den Argentijnschen Senaat, waarbij senator Bor- da Behere werd gedood en de minister van land» bouw Duhau en senator Mancini werden gewond, bliikt te zijn de 42-jarige oud-commissaris van po» j litie Ramon Valdez Cora. Parijs. Dq Oostenrijksche aartshertog- :Otto von Habsburg, is incognito j aangew Dinsdag- ontving hij: een aantal voor-* Oos* met I wie hij bespre- kingen voerde, j Zijn tante, prinses voegde hij zijn; gezelschap. Om trent het doel van' reis en de be sprekingen ig niets bekend, uit Straatsburg is Otto naar Lu* xembung ver* trokken. OTTO VON HABSBURG. Van Fransche wapenzending voor Ar* gentinië. Parijs. Sedert twee dagen is de Fransche Sü* reté aan het werk om de geheimzinnige verdwij* j ning van 25.000 kg. wapens en munitie uit de haven van Le Havre op te helderen. De burgemeester van Le Havre, de afgevaardigde J in de Fransche Kamer Martin Meyer, heeft de „Matin" over deze zaak het volgende medegedeeld: Vier of vijf maanden geleden kreeg een Parijsche wapen- en munitiefabriek een groote order uit Bue nos Aires. De uit machinegeweren, geweren, kruit, granaten en patronen bestaande zending werd in 325 kisten met een totaal gewicht van 25.000 kg. ver- pakt en te Rouen bevracht op twee schepen. Toen deze reeds vertrokken waren en zich ter hoogte van Le Havre bevonden kreeg de Fransche regeering 't j verzoek van de Argentijnsche regeering de zending te verhinderen, waartoe het echter te laat was. Op de plaats van .bestemming aangekomen, wist de douane den invoer der gevaarlijke lading te ver hinderen. Eenige weken later werden ongewenschte kisten naar Frankrijk teruggezonden,, op normale wijze te Le Havre gelost en in de vrijhaven opge slagen. Bij een douanelonderzoek bleken verschil lende onregelmatigheden waarop de kisten geopend werden. Tot groote verbazing der douanebeambten bevonden zich in de kisten echter geen wapens en munitie, doch stukken steen en zand. Uit het onder- i zoek blijkt, dat deze merkwaardige inhoud uit Parijs afkomstig is. HERINNERINGEN AAN HOL LAND IN SPANJE. Op een reis door Spanje ontmoet men hier en daar, zoogoed als op bijna alle deelen van den aardbol, schoone gedenkstukken van Hol- landsche kunst- en andere herin neringen aan ons kleine landje. Zoo is er in Spanje een dorpje, in de buurt van Barcelona, Breda, ge noemd naar ons Breda, 't Is ech ter alleen de naam, die aan ons .vaderland herinnert. Niet zoo met Aranguez aan de Taag. Dit stadj'e namelijk is op aanraden van een Spaansch gezant in den Haag, Mar qués Grimaldi, geheel naar Hol- landsch model gebouwd en aange legd. 't Is een aardig plaatsje met schaduwrijke lanen van platanen en abeelen en door Philips II uit Engeland ingevoerde olmen; met kostbaar aangelegde slottuinen, waarin een overstelpende hoeveel heid marmeren bronnen, beelden van Romeinsche keizers en keizer innen, en van half en heel ontklee- de goden en godinnen. 't Ligt met al zijn groen, te mid den van een onafzienbare kale vlakte, een ware oase in de woes tijn. Haast alle koningen van Span je hebben hier verblijf gehouden, een jachtslot of een paleis gebouwd of vergroot, totdat in 1S08 Karei IV werd afgezet. Toen is Aranguez stil ler geworden en zooals de eerste regel uit Don Carlos luidt: „Die schonen Tage in Aranguez sind nun zu Ende." 't Is nu een stil stadj'e, veel te groot voor zijn bevolking. Vooral voor een Hollander is het aardig, 't eens te doorwandelen. Veel zal hem aan zijn vaderland herinne ren. De huizen zijn laag, een of twee verdiepingen, van baksteen gebouwd, met hooge daken, met veel dakraampjes, precies als de huizen in een oud Hollandsch stadje. De ramen bestaan uit kleine ruitjes, in lood gevat, zooals ze bij ons nog maar zelden voorkomen. De stoelen zijn er knopstoelen, als op de schilderijen van Steen en Ostade, en elke deur is van een klopper voorzien. De binnenplaats jes zijn vooral heel aardig, met galerij en wenteltrapje. Ook de om trek van Valencia herinnert aan ons vaderland, vooral aan Gelder land. Daar zijn de boerenhuisjes als op de Veluwe. Wit, met hooge rieten daken, en boomen, vooral knotwilgen er omheen, een heel verschil met de gewone Spaansche boerderijen, groote sombere steenen gebouwen, zonder een enkelen boom er bij, geheel omringd door een hoogen steenen muur met slechts één ingang en staande te midden van eenzame, door de zon geblakerde vlakten. Hier en daar ontmoet men ook Hollandsche kunst, vooral in de kerken; zoo in de kathedraal te Toledo, waar de lange reeks ramen in het midden schip geschilderd zijn door Jacob Dolfin (1418), Luis en Zasquin van Utrecht (1429) en van Alberto de Holando (1525). Een van de schoon ste ingangen van deze kerk is de Leeuwenpoort, door een Middelne derlander gebouwd in 1460. De twee kolossale bronzen deuren zijn aan de binnenzijde van hout en geheel overdekt met basreliëfs van den Hollander Diego Copin, van wien ook het koorgestoelte is in de kathedraal te Leon, een waar meesterstuk. Te Grenada, in de hoofdkapel van de kathedraal, zijn de ramen, de lijdensgeschiedenis voorstellende, van Thedor de Ho- landa (1550). In het beroemde Pradomuseum te Madrid is de Hollandsche schil derschool slecht vertegenwoordigd, van Rembrandt slechts één stuk, doch een zeer waardig. In Madrid is ook merkwaardig een vondelin genhuis, Inclusa genaamd, hetgeen Enkhuizen beteekent. Deze naam is afkomstig van een Mariabeeldjc in het kerkje van 't gesticht, door een Spaansch soldaat uit Enkhui zen meegenomen. In de kerk van het Escuriaal is een heilige hostie, uit Gorkum af komstig, die volgens overlevering bloedde onder de ontheiligende voe ten van kettersche soldaten (1525). Het is een geschenk van Keizer Ru- dolph II aan Philips II. WIE IS DE UITVINDER VAN DE TENTOONSTELLINGEN? De man aan wien wij het denk beeld van een algemeene tentoon stelling ongeveer in den vorm, dien wij nu nog kennen, afgescheiden van jaarbeurzen en vak-tentoonstel lingen, te danken hebben, was een Franschman, Nicolas-Louis Fran gois, genaamd Frangois de Neuf chateau, Fransch dichter en staats man, die van 1750 tot 1828 heeft geleefd en een niet onbelangrijke plaats heeft ingenomen in de Fransche geschiedenis. Reeds in zijn jeugd onderscheidde Frangois zich door zijn ontwikke ling en zijn dichterlijke talenten. Als jongen van dertien jaar corres pondeerde hij met Voltaire, die erg veel plezier in hem had, en op zijn zestiende had hij twee bundels dichtwerken uitgegeven. Zijn wel sprekendheid was niet minder groot dan zijn poëtische aanleg, en zoo werd hij op zijn twintigste Jaar aangesteld tot leeraar in de rheto- rica te Toul. Hij was toen al ver scheidene jaren correspondeerend lid van diverse academies. Vervolgens koos de jonge Lotha- ringer de koloniale loopbaan, en hij was werkzaam als procureur- generaal van den „Conseil Supéri eur" van San-Domingo. Daar vol tooide hij een kolossaal helden dicht, bewerking van den „Orlando Furiso", zijnde het langste Fran sche gedicht van dien tijd. Hijzelf beschouwde het als zijn meester werk, en was langen tijd ontroost baar, toen hij, enkele jaren later terugkeerende, schipbreuk leed, en met zijn geheele bagage ook het kostbare manuscript van zijn epos verloor. Frangois de Neufchateau nam deel aan het begin van de Fransche Revolutie, en werd gekozen tot lid van de Wetgevende Vergadering, en zijn welsprekendheid werd in dit grootendeels uit schrijvers en advocaten bestaande lichaam zoo gewaardeerd, dat men hem tot pre sident koos. Onder de Conventie weigerde hij de benoeming tot mi nister van justitie en wijdde zich uitsluitend aan de poëzie. Zoo dichtte hij o.a. hevig op den aard appel ,zoo juist door Parraentier ingevoerd, en dien hij zóó hoog schatte, dat hij den naar zijn mee ning te plebeïschen naam door dien van „parmentière" vervangen wenschte te zien. Een blijspel dat hij schreef, „Poméla ou la Vertu recompensée", mishaagde het Co mité. du Salut Public; hij werd daarom gevangen gezet, en kwam pas 9 Thermidor weer vrij. Dan gaat het hem verder voor den wind. Hij wordt lid van het Directoire, minister van Binnen- landsche Zaken, en haalt zijn hart op aan welsprekendheid, pompeu ze redevoeringen houdend bij alle denkbare gelegenheden, feesten, ge denkdagen, inauguraties en wat dies meer zij. In deze kwaliteit was het, dat hij op het denkbeeld kwam van een tentoonstelling van algemeenen aard, die een overzicht moest ge ven van de nationale nijverheid. De noodige toebereidselen werden getroffen; op 17 September 1798 had, op het Ohamps de Mars, de plechtige opening plaats. Het eeni ge gebouw van de tentoonstelling, „Le Temple de lTndustrie" gehee- ten, was op dien openingsdag (na tuurlijk!) nog niet klaar, maar zonder daarom te treuren klom de minister op een heuveltje en hield een gloeiende toespraak, waarin hij betoogde, dat er geen waardiger manier was dan deze om een revolutie te vieren, qui a proclamé la liberté du travail et couvert des voies au génie de Dhom me..." De tentoonstelling duurde maar drie dagen en was een groot suc ces. Er waren honderdtien expo santen, van wie ongeveer een vierde bekroond werd. Onder hen vindt men reeds eenige namen van firma's, die in haar speciale vak ken beroemd ge-bleven zijn: de horlogemaker Bréguet, de drukker Didot; Conté, de fabrikant van tee- kenkrijt; de porseleinfabriek van Sèvres en de wapenfabriek -van Versailles waren onder de in zenders. Het succes van deze eerste expo sitie was zoo groot, dat Frangois de Neufchateau besloot er voor taan elk jaar een te laten houden. Daarvan werden handel en indu strie van Parijs en de provincies in kennis gesteld, en om de deelne ming op te wekken werd bepaald, dat er door een jury twintig zilve ren medailles zouden worden toe gekend „aan de twintig bekwaam ste fabrikanten", benevens een gouden medaille „aan dengene, die den zwaarsten slag zou toebren gen aan de Engelsche industrie". (Van het begrip „internationalis me" was men destijds nog zeer ver verwijderd). Het volgende jaar was Frangois de Neufchateau echter geen minister meer en het ging dus niet door. Maar het denkbeeld was toch te goed om het weer te laten varen en in 1S01 werd de tweede tentoonstelling gehouden, op het binnenplein van het Lou- vre, georganiseerd door den schei kundige Chaptal, de man aan wien de Fransche industrie zooveel te danken heeft gehad. Wat Frangois de Neufchateau be treft, hij bracht het. nog tot presi dent van den Senaat onder Napo leon, die hem in den adelstand ver hief. Hij verzoende zich later met «le restauratie, maar bekleedde 1 geen openbare functies meer, en bepaalde zich tot het schrijven erï dichten. Hij overleed in 1828. EEN DIKKE GENERAAL. Zwaarlijvigheid staat goed voor een burgemeester of een ouderling, maar 't is een lastige eigenschap voor een kriigsman. Graaf Frederiï van den Berg, veldmaarschalk on* der den Admirant van Arragonj was zoo dik, dat geen paard hef langer dan twee uren onder hera uithield, en zoo dikwijls hij een an* der besteeg, moesten vier sterkë ruiters den vetklomp optillen en] in den zadel zetten. Dit ging goed, als men geen vijand op de hielen had, maar 't was een gevaarlijke dienst voor die ruiters, als men hals over kop vluchten moest. Dit laatste was in 't voorjaar van 1599 het geval. De dikker Veld maarschalk werd, in zijne leger» plaats aan de rechteroever van den TJsel, door een afdeeling van het Spaansche leger onder Graaf Wil» lem Lodewijk, onverwachts overval» len. Om goed te kunnen vluchten, moest hij een versch paard heb ben, en er, als naar gewoonte- op getild worden. Zijne officieren stonden op h'eete kolen. Zij zagen de Staatsche rui ters in.vollen ren aankomen en moesten wachten tot dat Zijno Edelheid klaar was. Juist toen dezei opzat, en zijn paard de sporen gaf,! waren de Staatschen daar. De dik-J zak ging door, doch de arme kerels, die hem te paard gezet, maar hetj hunne nog niet bestegen hadden,: en al de heeren van zijn gevolg, die! niet hadden mogen voorgaan, maar nu ook niet zouden volgen, werden door de onzen bij den kraag gepakt en meegenomen. Wel past een burgemeestershui^ I Bij burgemeesterspruik; Maar nooit was dikzak" minder waard,! Dan op een oorlogspaard.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8