Kabinetscrisis. Wat zal onze gulden doen? Besprekingen met de fractieleiders. Persstemmen uit het buitenland. De positie van onze gulden. KIJKEII is KO0PEn tijCLOECK li PAGINA'S. De MOTOR DOOR TREIN GEGREPEN. Devaluatie hoogst onwaarschijnlijk. MOSKOU OVERSTROOMD. Lof voor Dr. Colijn. MODERNE FOTO's EN VERGROOTINGEN gr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe DE OVERSTROOMINGSRAMP IN CHINA. Huisinstorting in Italiaansch stadje. Een tragisch sterfgeval. Zaterdag 27 Juli 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGEB 78ste Jaargang. No. 9772 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Btf inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vii. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- riëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het kabmet-CoIijn ontslag genomen. Aan prof. Aalberse opdracht verstrekt om een nieuw kabinet te vormen. Het kabinet-Colijn heeft dus bij zijn nader beraad de consequentie getrok ken uit het door den voorzitter van den raad van ministers geconstateerde ge mis aan vertrouwen bij de meerderheid der Tweede Kamer en zijn ontslag-aan vrage bij H. M. de Koningin ingediend. Daarop is aan den minister van Staat, mr. P. J. M. Aalberse, den leider der R.K. Kamerfractie, opdracht ge geven tot vorming van een parlemen tair kabinet op zoo breed mogelijke basis. Hoewel de ministers hun ontslag aan H. M. hebben gevraagd, en het kabinet dus demissionair is, wordt nadrukke lijk medegedeeld dat het ministerie, met het oog op de zich eiken dag voor doende moeilijkheden, ten volle gebruik zak maken van de bevoegdheden die de regeering bezit, met name ter bescher ming van onzen munt. 'Ongetwijfeld zal de aan Prof. Aalberse verleende 'opdracht op groote moeilijkheden stuiten. Het is dan ook niet uitgesloten, dat het kabinet-Colijn nog wel eenigen tijd zal aanblijven. Al of niet demissionair. Mocht H.M. de Koningin, die de ingediende aan vraag om ontslag in overweging heeft genomen, •dit ontslag ten slotte niet aanvaarden, dan blijft het de vraag, hoe kort het zal duren, of dezelfde situatie zal (door een amendement of wetsvoorstel der r.k.), opnieuw ontstaan. Zeker is het ten zeerste gewenscht( daï onder de spannende omstandigheden van het oogenblik, de oplossing van deze politieke crisis geen dag langer uitblijve dan strikt noodzakelijk is. Men zal dus dit maal extra spoed moeten betrachten bij het overleg en het raadplegen dat nu aan de orde komt. De politieke constellatie is zoo verward en inge wikkeld, dat nagenoeg elke verrassing mogelijk is. (Het feit alléén reeds dat aan den nieuwen forma teur opdracht is gegeven om een kabinet te vor men op zoo breed mogelijke basis, houdt beperkin gen voor hem in. Een van deze beperkingen is, dat het al dadelijk een roomsch-roode combinatie uit sluit, gesteld, dat de Katholieken die zouden hebben begeerd. :De samenwerking zaï breeder moeten zijn. Zoo breed mogelijk zelfs! Hoe staan hier de kansen? Er is reden om aan 'te nemen, dat zij niet bijster gunstig zijn. De anti-rev. „Standaard" heeft eergis teren nog geschreven, dat de anti-revolutionnairen niet kunnen zitting nemen, in een kabinet gefor meerd door den leider van de groep die het Kabi- het-Colijn tot heengaan noopte. Verwacht wordt, dat ook de Vrijz.-Democraten en 'de liberalen dit gevoelen van de anti.-rev. deelen. Als derhalve deze drie groepen hun medewerking weigeren, dan is de mogelijkheid om een kabinet op zoo breed mogelijke basis te vormen, vrijwel tiitgesloten en zou prof. Aalberse zijn opdracht moe- ton teruggeven. In dat geval zou 'de mogelijkheid van een extra parlementair kabinet opnieuw in aanmerking ko men, dat dan zou kunnen bestaan uit r.k., s.d.a.p., en c.h. Of een gezamenlijk aanvaardbaar program voor deze drie groepen zal zijn op te stellen is nog zeer de vraag? Mochten tenslotte ook deze pogingen mislukken, 'dan is het voorloopig aan het bewind blijven van het kabinet-Colijn niet buitengesloten. Intusschen, het woord is aan prof. 'Aalberse, Het verzoek van de Koningin om zijn beslissing omtrent de aanvaarding van de opdracht binnen enkele da gen te vernemen en de ministerieele waakhonden bij den gulden mogen hem tot een snel besluit hopen! Prof. Aalberse voert besprekingen. Gisteren Heeft prof. Aalberse besprekingen gehou den met leiders van verschillende Tweede Kamer fracties, welke besprekingen vandaag zullen worden voortgezet. Prof. Aalberse ontving te zijnen huize o.a. ir, Albarda, voorzitter der soc.-dem. Kamerfractie, en den heer Van Dijk, die voor de anti-rev. Kamer fractie kwam. Vandaag zal prof. Aalberse ook dr. Bierema, den voorzitter van de liberale Kamerfractie, ontvangen. De positie van den galden. Naar aan het A.N.P. ter oore komt, wordt in parle mentaire kringen met stelligheid verwacht, dat, in dien prof. Aalberse in zijn opdracht mocht slagen, een kabinet onder zijn leiding even krachtig voor het behoud van de waardevastheid van onzen golden zal blijven waken als zulks tot dusver is geschied. Met name wordt dit afgeleid uit de door prof. Aal berse als Nederlandsch regeeringsgedelegeerde op de jongste internationale arbeidsconferentie te Genève gehouden rede, waarin hij verklaard heeft, tegenstan der te zijn van devaluatie en aan zoo ,ver mogelijk gaande deflatie de voorkeur te geven. Noodlottig ongeluk op een onbewaakten overweg te Apeldoorn. BERIJDER GEDOOD, DUOZITTER ZWAAR GEWOND. Op den onbewaakten overweg in den Ka- naalweg Zuid te Apeldoorn van de locaal- spoor Apeldoorn—Arnhem is gisteravond on geveer 8 uur een motorfiets bestuurd door den 18-jarigen D. W. de Hengst uit Delft met als duopassagier den 20-jarigen H. van Rossum uit Apeldoorn, door den locaaltrein, die .09 te Apeldoorn moet zijn, gegrepen en meege sleurd. Na ongeveer 25 meter van den over weg af werd v. R. van de motorfiets geslin gerd. Zwaar gewond en in bewusteloozen toe stand bleef hij langs de spoorbaan liggen. Eenige meters verder werd ook H. van den motor gewqrpen. Hij werd deerlijk verminkt en moet vrijwel op slag gedood zijn geweest. Op 250 M. afstand van den overweg stond de trein stil en is de motor er onder vandaan gehaald. De motor was geheel vernield. De gemeentepolitie was spoedig ter plaatse, als mede een geneesheer uit Apeldoorn. De zwaargewonde v. R. is ter plaatse door dr. Gusting verbonden en daarna naar het algemeen ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Het liik van H. is naar het politiebureau te Apel doorn vervoerd. Naar wij vernemen heeft de machinist tijdig fluitsignalen gegeven. Volgens ooggetuigen heeft de motorrijder even voor den overweg, toen hij den trein dicht zag naderen, geweigerd om den overweg over te steken wat hij ten slotte toch deed. Dit is zijn ongeluk geworden. De jongens hadden te voren gezwommen in het kanaal te Beekbergen. Zij waren op den terugweg naar Apeldoorn. H. logeerde daar. De trein ondervond 26 minuten oponthoud. Naast de vraag welke groepen is ons parlement straks de bestuurstaak van het Kabinet-Colijn zullen overnemen, overheerscht bij ons volk de kwestie wat er met onze munt zal gebeuren. De meest sensationeele en nerveuse geruchten doen de ronde en het is daarom misschien wel goed er op te wijzen, dat van devaluatie in de naaste toe komst zeker nog geen sprake zal zijn. Daarvoor zijn de meeningen over deze kwestie, ook bij Katholieken en sociaal-democraten, te veel ver deeld, maar er komt bij, dat niet alleen de regeerirtg, maar ook de Nederlandsche Bank en de Kroon in deze belangrijke zaak een woordje hebben mede te spreken. Om van de Eerste Kamer nog maar niet te spreken! Zoolang de Nederlandsche Bank technisch in staat blijft om de gulden te verdedigen, kan er weinig ge beuren. En er is niets geen reden om aan deze mo gelijkheid te twijfelen. Zij- heeft het disconto reeds aanmerkelijk verhoogd en zal zeker nog hooger gaan als de drang der spe culatie dat vraagt. Dit is voor ons bedrijfsleven wel buitengewoon on aangenaam, omdat duur geld nu eenmaal ook tal van normale transacties onmogelijk maakt, maar aan den anderen kant werkt de maatregel ook sterk remmend op de valuta-speculatie. En wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Het is wel opvallend, dat thans, nu de veilige be scherming van het Kabinet-Colijn is weggevallen, meer dan voorheen het gevaar van een devaluatie wordt ingezien. Men schijnt er zich beter rekenschap van te gaan geven dat wij van een dergelijk avontuur slechts slechter kunnen worden. Buitenlandsche schulden heeft ons land niet dus daarin zit geen winst. Het resultaat van een muntverzwakking zou dan ook voor ons volk beteekenen, dat wii allen tezamen naar de laagte gaan. zonder dat daartegenover eenige winst komt te staan. Dat onze export er belangrijk door zou kunnen Zware wolkbreuk richt groote schade aan. Moskou: Een zware wolkbreuk heeft te Moskou groote schade aangericht en in talrijke straten niet slechts kelders, doch óók een groot aantal parterre- woningen onder water gezet. Het water van het in buizen onder het stadscen trum doorstroomende riviertje Nieglinka zette, via de afvoerkanalen, tal van straten onder water. Van tijd tot tijd moest in sommige straten het tram verkeer worden gestaakt. WAARSCHUWINGEN TEGEN DEVALUATIE. F r a n k r ij k. „Paris Soir" schrijft: „Deze crisis is feitelijk een debat vóór of tegen de valuatie. De strijd over deze kwestie duurt nu al een jaar of drie, en van de oplossing daarvan hangt de economische politiek en sociale toekomst van Ne derland af." Volgens de „Liberté" zijn de moeilijkheden van Nederland en van Zwitserland aanzienlijk, maar zij zijn niet aanzienlijker dan in andere landen, waar men abusievelijk gemeend heeft een uitweg door de valuatie te moeten vinden. De „Intransigeant" schrijft dat na een eventueele devaluatie van den gulden, de aanvallen tegen den Zwitserschen franc gericht zullen zijn, en daarna komt Frankrijk aan de beurt. Nederland staat aan een beslissenden tweesprong; het moet binnen 48 uur tusschen het Belgische en het Fransche voorbeeld kiezen. Het Belgische voor beeld is niet bemoedigend. De „Temps" wijdt wederom haar buitenlandsch commentaar aan Nederland. Het blad gelooft, dat de heer Aalberse voor een onuitvoerbare taak staat, en dat de heer Colijn dan weer de eerste rol on zich zal nemen. Dat de heer Colijn het niet op een stem ming over ziin bezuinigingen heeft doen aanko men. is te prijzen; hij heeft den slag gepareerd, dien ziin tegenstanders hem wilden toebrengen. Hij heeft de handen nog geheel vrij; de heer Colijn heeft op zeer bedreven wijze gehandeld. Het blad acht Dr. Colijn een voorstander van duidelijk uitgesproken beginselen. Hij heeft dat be wezen door ziin houding op de economische confe rentie van Londen, en ook in de laatste faren heeft hij moed getoond en impopulariteit gewaagd, toen de omstandigheden flink optreden vereischten; om te verhinderen dat wanorde en verwarring in Ne derland hun intrede deden. Duitschland. De Berlijnsche bladen Houden zïcK uitvoerig bezig met de Nederlandsche regeeringscrisis en de moge lijke gevolgen voor den gulden. Over de discontopoli- tiek is er maar één roep: beleidvol, gematigd en toch zeer krachtig. Alle bladen wijzen er op, dat Nederland bij een devaluatie in het huidige tijdsgewricht veel zou kun nen verliezen, maar in geen geval eenig voordeel zou kunnen oogsten. In het Berliner Tageblatt wijdt Paul Scheffer, de hoofdredacteur, aan de regeeringscrisis een hoofdar tikel. In de oogen van Europa gaat het niet alleen om de bezuinigingsmaatregelen maar om den gulden. De oeconomische en politieke factoren werken samen. Na een waardeerend overzicht van de werkzaamheid van het ministerie, schrijft Scheffer: De crisisver schijnselen namen intusschen niet af, maar toe. De onrust in den lande steeg onder den druk van de openbare meening, die onder den invloed werd ge bracht van het alheilmiddel der inflatie. Over vele politieke kringen kwam de stemming, waarin men pleegt te verklaren: „er moet iets gebeuren". De schrijver prijs dan, evenals de meeste and#re bladen ook doen, het beleid van H.M. de Koningin, en acht het het meest waarschijnlijk, dat de bestaan de constellatie in een eenigszins gewijzigden vorm terug zal keeren. België. ,De Soir" schrijft: De beteekenis van Het officïeele communiaué is duidelijk. De Koningin keurt vóór alles het beleid van den heer Colijn goed. Tegen het gebruik in verleent de Koningin haar steun aan den ontslagne- menden minister-president en heeft zii de. regeering verzocht, van haar prerogatieven gebruik te ma ken en zich niet te bepalen tot afhandeling van de gewone loopende zaken. Het blad spreekt verder met waardeering over den heer Colijn, die zich door de vele moeilijkheden, welke hij op zijn politieken weg sedert twee en een half jaar heeft ontmoet, steeds met dc meeste ener gie heeft weten heen te werken. van buitengewone kwaliteit, Ook 's Zondags geopend. stijgen, is absoluut uitgesloten. Het voorbeeld België is daar om het tegendeel te bewijzen. Daarentegen zou men hier zeker de Hollandsche koopman ..in de goederen jagen" d.w.z. men zou een speculatieve vraag naar goederenkapitaal zien op treden, hetgeen zeer spoedig sterk prijsverhoogend zou gaan werken. Men heeft op deze feiten nog onlangs in de Ka mer van verschillende zii den gewezen en wii némen niet aan. dat eenige regeering in staat zal ziin. om tegen den wil van Kroon. Senat en Nederlandsohe Bank en mede tegen den wensch van de overgroot© meerderheid van ons volk. een devaluatie door te driiven. Daar komt nog bij. dat Prof. Aalberse als Neder landsch regeeringsgedelegeerde op de jongste inter nationale Arbeidsconferentie te Genève een rede heeft gehouden, waarin hii zeer nadrukkelijk ver klaard heeft, tegenstander te ziin van devaluatie. Hii geeft meer de voorkeur aan zeer ver-gaande verso bering en zal ongetwijfeld zelfs niet terugschrikken voor een directe aanval op vermogens en hoofdsom men. Aan het behoud van onze muntpariteit behoeft echter in de tegenwoordige omstandigheden niet te worden getwijfeld. Onze goede Hollandsche gulden is even veilig als ooit te voren. Zeven millioen vluchtelingen? Tientsin bedreigd; steeds hooger stijgt het aantal dooden. Shanghai: Volgens het blad „Choen Pao" staat thans allèèn in de provincie Hoepei een oppervlakte van ongeveer 300 vierkante K.M. onder water. Zeven millioen vluchtelingen hebben drin gend Hulp en redding noodig. Volgens berichten in de bladen te Sjanghai, ver dringen zich inderdaad in de steden en dorpen van de provincie Hoepei thans meer dan zeven millioen vluchtelingen uit de overstroomde gebieden van Hoangho en van het Groote Kanaal, waar het hoogt water nog steeds niet zakt. De dijken van het Groote Kanaal vertoonen bo vendien dreigende barsten, zoodat een verdere uit breiding der catastrofe te vreezen is. Het doodencijfer der provincie Shangtoeng i$ reeds ontzettend hoog. De vloedgolf, welke het Groote Kanaal voortstuwt, is thans voor Tientsin aangekomen en reeds staan vele huizen onder water. In Tientsin zijn reeds tienduizenden menschen dak loos. Ook uit het Jangtse-gebied komen de somberste be richten met ontstellende doodencijfers. Bij de stad Tsjau Hsien, aan de noordelijke zij rivier van de Jangtse, drijven duizenden lijken voor bij. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. Twee dooden en twee ernstig gewonden. Reuter meldt uit Milaan: Gistermorgen had in het stadje Desio, nabij Mi laan, een ernstige instorting plaats, waarbij twee personen gedood werden en twee ernstig gewond. De bewoners van een huurhuis van drie verdie pingen werden plotseling opgeschrikt door een oor- verdoovend lawaai. Terstond daarop stortte het geheele ongeveer vijf tien meter hooge gebouw volkomen in elkaar, alle bewoners onder het puin bedelvend.' De onmiddel lijk verschijnende brandweer begon in samenwer king met de bewoners der omliggende huizen met de berging der onder het puin liggende menschen. Onder de slachtoffers bevond zich ook een blinde muziekleeraar. Een man wist het ongeluk te ont komen door, op het moment van de instorting op merkzaam gemaakt door het lawaai, op een lager ge legen dak te springen. De oorzaak van de instorting kon nog niet worden vastgesteld. Tijdens de feestvreugde te 's Hertogen- bosch. De feestvreugde te 's Hertogenboscfi ïs gisteren verstoord door een tragisch sterfgeval. In Casino was een reünie van de ouden van dagen die giste ren hun feestdag hadden en onder leiding van het comité Ambok (Amusement voor minvermogende ou den en kinderen) gisterochtend Oud 's Hertogen bosch bezochten om daarna in Casino aan een feest maal aan te zitten. De maaltijd was juist enkele oogeniblikken beëin digd toen het gezelschap zich gereed maakte om 'n dansie te doen. De heer L. C. Puls penningmeester van het comité Ambok geleide, een der oude vrou wen ten dans toen hii plotseling dood neerviel. Een hartverlamming had een einde aan zijn leven ge maakt Ziin echtgenoote was getiiige van dit tragisch verscheiden. De feesten van het comité werden on middellijk afgelast.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1