De Deensche boeren Een eerste treffen KIJKEn is KOjOPEn tij CLOECK Dinsdag 30 Juli 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Biad. No. ©774 Een ultimatum aan de regeering. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN CHINA. Lijk van een krankzinnige gevonden. HET ITALIAANSCH—ABESSYNISCH CONFLICT. DOODELIJKE AANRIJDINGEN. Verhandelen van boter zonder merk. AUTO TE WATER GEREDEN. Knoeierijen met de postzegelkas. Onvoorzichtige jongens. „Indië te goed voor de N.S.B." Massale betooging voor het koninklijk paleis te Kopenhagen. Reuter seint uit Konenhaffen: Op het slotplein Amalienborg in de Deen sche hoofdstad, is gister een massale boe- renbetooging gehouden, die niettegenstaande het slechte weer een indrukwekkend ver loop had. In den loop van den nacht en gistermor gen vroeg waren de laatste deelnemers met speciale treinen, booten, auto's en fietsen te Kopenhagen aangekomen. Uit alle deelen der stad trok een onafge broken stroom menschen naar het slot plein, waar tegen 10 uur ongeveer 40.000 boeren bijeen waren. KONING CHRISTIAAN VAN DENEMARKEN. Even voor tienen verscheen de koninklijke fa milie op het balkon. Zij werd door de menigte met het zingen van het volkslied en hoera-geroep be groet. De koning hield daarop een toespraak, die hij besloot met een „L.evo Denemarken". Onmiddellijk daarop begaf zich een uit 12 perso nen bestaande delegatie, die onder leiding stond van den voorzitter van de Vereeniging van Land- houwers, Knudbach. naard en koninff, die haar in tegenwoordigheid van minister-president Stauning ontving. Den koning werd daarop een lange resolutie over- handigd, waarin met een beroep op den noodtoe stand in het landbouwbedrijf voor dezen bedrijfstak dezelfde arbeidsvoorwaarden als voor de andere 1 deelen van het bedrijfsleven alsmede de saneering door een aantal nader aangeduide maatregelen wer den verlangd. Aan het slot werden besprekingen geëischt met j de in den rijksdag vertegenwoordigde partijen, ter wijl er op gewezen werd, dat binnen hoogstens 14 dagen uitsluitsel wordt verlangd, of men met de j ieschen van de landbouwers rekening wil houden, j In zijn antwoorde verklaarde de koning, dat hij op grond van zijn constitutioneele positie zich niet over j het adres kon uitspreken. Hij moest zich daarentegen houden aan de rechtmatig gekozen vertegenwoordi- I gers van de bevolking en gaf de delegatie in over weging, zich tot den minister-president te wenden ,en hem haar wenschen kenbaar te maken. De audiëntie duurde ongeveer een kwartier. Nadat •de delegatie van den koning was teruggekeerd, bracht zii aan de boeren verslag uit over de ont vangst en werd een resolutie aangenomen, waarin aan de regeering werd gevraagd, of zii bereid was, met de vertegenwordigers der boeren te onderhan delen. Eenige opwinding veroorzaakte daarop een bericht, dat de bijeenkomst thans moest worden ont bonden. Als antwoord hierop werd besloten, dat de betoogers zoolang op het sloplein zouden blijven, tot de minister-president zich bereid zou hebben ver- j iklaard een delegatie te ontvangen, om op de wen- j Bchen van de landbouwers te antwoorden. Aan dit verlangen gaf de minister-president ge- .Volg. Het onderhoud duurde ongeveer een half uur. I Na terugkeer der delegatie werd medegedeeld, dat Se minister-president een onbevredigend antwoord had gegeven. Hij had verklaard, dat Maandagmid dag om 3 uur een kabinetszitting zou plaats vinden. ï)e behandeling en uitvoering der verschillende eischen moest echter vanwege de betrokken minis ters worden gescheiden. Dit antwoord bevredigde de delegatie niet. Medegedeeld werd, dat de economische commisie Van de Vereeniging van Landbouwers morgen een vergadering zou beleggen, ter bespreking van de maatregelen die voor de doorvoering van de eischcn der landbouwers noodzakelijk zijn. De betoogers belastten daarop de economische commissie met het nemen der door haar noodig ge oordeelde maatregelen. waarop de betoogers uiteen gingen. De demonstratie had een ordelijk verloop. OOK IN SPANJE EEN MILLIOENENPLAN. Vijf-en-zeventig millioen voor openbare werken. Madrid. De minister van arbeid heeft mede gedeeld. dat gedurende het laatste halfjaar van 1935 een bedrag van 75 millioen pesetas zal worden uit gegeven aan openbare werken ter bestrijding van de werkloosheid. ONVERBETERLIJKE ZONDAAR Munchen De persdienst der Duitsche politie deelt mede, dat in de afgeloopen dagen verscheidene Joden en arische meisjes in bewaring zijn gesteld, wegens verhoudingen, welke een „schande voor het ras zijn". Tot de gearresteerden behoort een zekere Art-hur Fels, een Jood. die reeds, vroegerwegens en soortgelijk delict twee malen in concentratie kampen was opgesloten. „AANTAL DOODEN ONTELBAAR". Sjanghai: Bestuursleden van het na tionale steuncomité hebben een inspectietocht gemaakt door de valleien van Yangtse Kiang en Gele Rivier, die door de ontzetten de overstroomingen zoo zeer geteisterd zijn. Na hun terugkeer verklaarden zij, dat de slachtoffers van de ramp ontelbaar zijn. 1 Nader uit Sjanghai, 29 Juli. De van een reis door het overstromingsgebied van de Jangtse te ruggekeerde voorzitter van het hulpcomité Jsoe Sji Yin, schat de door de overstrooming aangerichte schade in de provincies Hoepei, Hoenan, Kiangsi en Anhoei op meer dan 500 millioen dollar. Het over stroomde gebied beslaat een oppervlakte van 20.000 vierkante kilometer. Het aantal vluchtelingen zou meer dan tien millioen bedragen. Het aantal dooden is nog niet te schatten. Waarschijnlijk door een medepatiënt ge dood. Te Gheel, even over de Belgische grens, heeft men gisteren in een weide het lijk gevonden van den Ne derlander Anton Jacob, die aldaar sedert veertien jaar wegens gestoorde geestvermogens bij particulie ren verpleegd wordt. Het ïijke vertoonde talrijke messteken. J., die een zeer zachtmoedig karakter had, is vermoedelijk het slachtoffer geworden van een anderen krankzinnige, die dan het lijk naar de weide moet hebben gesleept, waar het gisteren werd gevonden. Het parket van Turnhout is ter plaatse aangekomen tot het instellen van een onderzoek. Bloedig incident bij Walkait Londen. De speciale correspondent van de „Ti mes" to Addis Abeba meldt, dat het een week oude bericht uit Walkait in het verre Noordwesten van het land, volgens hetwelk een Italiaansche strijd macht de grens had overschreden en het district was binnengedrongen, waardoor de Italianen zich naar de meening van den Abessynischen bevelhebber op Abessynisch gebied bevonden, is bevestigd. De Abessyniërs hebben de Italianen des nachts aan gevallen en 40 Italianen en 20 Abessyniërs werden gedood, waarop de Italiaansche soldaten met vracht auto's over de grens teruggebracht werden. De correspondent meldt verder dat de k'elzer !n een voor de „Times" bestemde boodschap heeft ver klaard, dat de teleurstelling over de, zij het ook slechts tijdelijke, vertraging in de verleening van uitvoervergunningen voor wapenen, volkomen is te niet gedaan door de voldoening over den nadrukke lijken steun, die de Britsche regeering den pogingen van Abessynië om een volkomen vreedzame en on partijdige oplossing van het huidige conflict te be reiken, heeft toegezegd. De correspondent voegt hieraan toe, dat de Abes- synische regeering hoopt op een snelle, definitieve en al 1 es-omvattende beslissing van den Volkenbonds» raad. Wanneer artikel 12, dat beide partijen ver plicht voor den afloop van een periode van drie maanden niet tot oorlogsdaden over te gaan, op de juiste wijze toegepast zou kunnen worden, dan zou do keizer meer tevreden zijn dan over eenig ander resultaat. Inboorlingen-onlusten in Eritrea? In stelling van speciale rechtbanken. Londen. De Daily Telegraph meldt uit Asma- ra. in Eritrea, dat de hooge commis saris van Ita- liaansch-Oost- Afrika, generaal De Bono, zich ge noodzaakt heeft gezien tot Instel ling van een spe ciale rechtbank voor de toepas sing der militaire wetten. Deze spe- GENERAAL DE BONO. ciale rechliank heeft bevoegdheid voor heel Eritrea en komt in de plaats van de tegenwoordige strafkamers. Naar verluidt zou deze ongewone stap zijn oórzaak vinden in recente onlusten onder de inboorlingen en in de noodzakelijkheid van de handhaving van een strenge tucht onder de arbeiders. Generaal Do Bono heeft ook een bekendmaking uitgevaardigd waarin hij den inboorlingen der kolonie verzekert dat de 30.C00 uit Italië gekomen arbeiders niet hun land zullen wegnemen. Zij zijn slechts gekomen om straten, waterleidingen en bruggen aan te leggen. Teneinde de arbeiders-afdeelingen in goede stem ming te houden, heeft de hooge commissaris een lo terij georganiseerd. Een „vliegende Hollander" voor groote men schen. Een Berlijnsche uitvinder is blijk baar geinspireerd geworden door de „vlie gende Hollanders", waarmee onze jeugd met zoo'n vervaarlijke vaart over de trottoirs kan schieten. Dit systeem heeft hij nl. toe gepast in een boot waarbij men dezelfde be weging maakt' als bij genoemd speelgoed en waardoor een schroef gaat draaien, die de boot in beweging brengt. Met de voeten stuurt men daarbij. Wanneer we den uitvinder mogen geloo- ven, dan zou dit een algebeele omwenteling in de roeisport te weeg brengen. Iets wat hij ongetwijfeld met andere uitvinders ge meen beeft, daar deze menschen „über haupt" van een omwenteling overtuigd zijn. Loopknecht door vrachtauto aangereden. Aan de geyolgen overleden. Gistermiddag is op den Graefschen weg te Nijme gen de loopknecht T„ die een bakkerswagen voort duwde. door een auto overreden. Er kwamen twee auto's achter hem aan, eerst passeerde hem een luxe auto, daarop volgde de vrachtauto van R. uit Ros malen. Deze greep den man en den wagen en slin gerde beiden tegen den grond. F. bleef met hevige kneuzingen en een hersenschudding op den weg lig gen. Na door dr. Woltering onderzocht te zijn, werd het slachtoffer naar het St. Canisius ziekenhuis te Nijmegen vervoerd, waar de man gisteravond is overleden. Na aanrijding doorgereden. Vermoe delijke dader gearresteerd. Door de politie te Nijmegen is gisteren gearres teerd de chauffeur J. v. d. G„ die ervan beschuldigd wordt Zondagavond op den weg Nijmegen-Gennep den venter M. uit Nijmegen zoo ernstig te hebben aangereden, dat deze in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen moest worden opgenomen. V. d. G„ die zonder licht gereden had, ontkende alle schuld, maar de politie heeft zijn zwaar be schadigde auto gisteren teruggevonden achter een huis aan den Sluisweg te Nijmegen. V. d. G. is reeds meerdere malen door de politie aangehouden wegens roekeloos rijden. Auto tegen een boom gereden. De twee inzittenden ernstig ev/end. Gisterenavond heeft op den rijksweg te Heeren veen een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto, komende uit Bolsward en waarin ge zeten was notaris D. Feitsma en diens echtgenoote, wonende te Bolsward, reed door tot nu toe onopge helderde oorzaak tegen een boom. De notaris werd evenals zijn vrouw, zeer ern stig gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. Toegelaten hoeveelheid van vijl kg. tot een kilogram teruggebracht. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is bepaald, dat met ingang van 1 September 1935 het vervoeren, verhandelen of afleveren van bo ter zonder merk slechts mag geschieden in eenheden van ten hoogste 1 kg. en tot een hoeveelheid van ten hoogste 1 kg., behalve in die gebieden, waar reeds verder strekkende beperkende bepalingen te dien aan zien gelden. Aangezien thans nog genoemde hoeveel heid 5 kg. bedraagt, zal ten gevolge van deze wijziging met ingang van 1 September a.s. een grooter aantal personen dan tot dusver het geval was, verplicht zijn ompakmerken te gebruiken. In verband hiermede vestigt de Nederlandsche Zui- velcentrale er de aandacht van belanghebbenden op, dat merken slechts door haar verstrekt worden aan georganiseerden, welke ziin toegelaten tot dc groet) bo terproducenten of tot de groep boterom pakkers. Het verdient derhalve aanbeveling, dat belangheb benden ten spoedigste een verzoek tot de Nederland sche Zuivelcentrale richten om te worden erkend als georganiseerde en te worden toegelaten tot de groep boterproducenten of boterompakkers, opdat zij niet na 1 September a.s. stagnatie in hun bedrijf zullen ondervinden. De aanvragen zullen in volgorde van binnenkomst worden behandeld. Kantoorbediende aangehouden. Wegens verduistering van een reeks bedragen, die in den loop van anderhalf jaar zijn opgeloopen rot ongeveer f1700, heeft de politie van het. bureau Sin gel te Amsterdam gister een kantoorbediende aange houden. De jongeman, die in betrekking, is geweest bij een mctaalhandel aan den Groenenburgwal, was o.m. het beheer van de postzegelkas opgedragen. Door hoogere bedragen op te geven dan waarvoor hij postzegels noodig had, wist hij zich telkenmale geld van zijn patroon toe te eigenen, totdat een accoun tantsonderzoek de knoeierijen aan het licht bracht. De gearresteerde zal ter beschikking van de justitie worden gesteld» De vijf Inzittenden gered. Gisteravond om half negen is een personenauto, waarin vijf personen zaten, in dc Wcespertrekvaart te Diemeii gereden. De auto is geheel onder water verdwenen. Dank zii het optreden van den be stuurder. die onmiddellijk na het ongeluk deuren en ramen opengooide, konden alle passagiers uit 't voertuig worden gered. Het gezelschap was op weg van Diemen naar Amsterdam. De auto reed aan den rechterkant van den Rijksstraatweg, dus aan de ziide van de huizen. Het voertuig reed door tot dus verre onverklaarbare oorzaak eensklaps dwars over den weg in de richting van de vaart. De bestuurder, de heer N. de Vries uit de Dapperstraat te Amster- dam.p rob^grde nog te remmen, doch hii slaagde er niet meer 111 het voertuig tot stilstand te brengen, met het gevolg, dat het met een zware plons in de diepte verdween. Onmiddellijk kwamen van alle kanten ontstelde menschen toeloopen. die dadelijk pogingen in het werk stelden om de passagiers to bevrijden. Gelukkig is men daarin na enkele oogon- blikken geslaagd. De bestuurder duwde de inzitten den uit den wagen. Door handreiking konden allen toen veilig op den wal worden gebracht. De drenkelingen waren behalve genoemden heer de Vries, het echtpaar J. Brandstna met dochter en het 21/?.-jarig zoontje van deze laatste, allen wonen de te Diemen. De 5 menschen ziin met 'n passeeren- den autobus naar de woning van de fam. Brandsma teruggekeerd. Het ongeluk verwekte groote consternatie op de zen zoo drukken verkeersweg. Er ontstond een op stopping van vele voertuigen, doch door het ingrij pen van de politie was het verkeer weldra in goede banen geleid. Nader vernemen wii, dat het ongeluk aan slippen te wijten is. Het wegdek ter plaatse is pas ver nieuwd en was door regen zeer glad. Toen de wa gen naar links schoot had deze een snelheid van on geveer 70 K.M. Kranige jongens. Bij het reddingswerk heeft de 17-iarige Aurik uit Duivendrecht zich bijzonder dapper gedragen. Hii bedacht zich geen oogenblik. ontdeed zich van ziin jas en dook onder water. Hij slaagde er in, de pcr- tierkrukken te grijpen en te openen en hielp aldus den bestuurder, die dit eveneens trachtte te doen en daarin voor een deel reeds was geslaagd. In de inmiddellijke nabijheid van de plaats van het ongeluk lag een schuit gemoerd, zoodat men van daar af gemakkelijk de slachtofers kon bereiken. De G. G. en G. D., die was gewaarschuwd, ver scheen weldra met een ambulance-aut.o doch deze kon onverrichter zake terugkeeren. De drenkelingen hebben geen noemenswaardig letsel bekomen. Verdronken bij het spelen met de kano. Gisteravond zaten twee jongens in een kano in de Delfshavensche Schie te Rotterdam op zeer onverant woordelijke wiize te schommelcn.Kameraden stonden op den wal en hadden met een touw de kano vast. Plots sloeg het bootje om en de beide jongens raakten te water. Een van hen kon spoedig door voorbijgan gers op het droge worden getrokken, de ander zonk weg. Politie van het bureau aan de Voorstraat heeft na eonigen tijd dreggen het lijk opgehaald. Verdronken is de 13-jarige E. Fromm. Het lijk ts naar de ouderlijke woning vervoerd. Een tragische bijzonderheid is, dat uit het gezin Fromm thans vier kinderen door verdrinking om het leven zijn gekomen. UIT ONZE OOST. De „Koerier" over het bezoek van Mussert. Aneta seint uit Bandoeng: De „Koerier" bevat een uitvoerige beschouwing over het bezoek van ir. Mussert. Het blad acht „Indië" te goed voor de N.S.B., die Indië alleen noodig heelt om haar eigen positie in Nederland te verstevigen". De „Koerier" verklaart voorts, dat de kans, dat hier de publieke opinie wordt gevormd ten gunste van het nationaal-socialisme door de N.S.B. zeer groot wordt geacht, waarop het blad vervolgt, „daarvoor heeft men hier de beschikking gekregen over een deel van de Indische pers, bladen, die nu toch wel heel duidelijk aantoonen, wie invloed heeft op hun „neutraliteit". De Dom van Marburg in Duitschland be staat dit jaar 7 eeuwen. Hierboven een af beelding van den Dom, die een der heerlijk ste bouwwerken uit de middeleeuwsch» gothiek is.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5