VROUW, W/X\ODR VS. vrij het s er rin- te ine am, i W. erd i'er- >ed. oor WAT ZAL DE MODE ONS BRENGEN? STRAND- EN BUI TENLEVEN. Badmantels zijn als 't meest correcte kleeding- stuk te beschouwen, doch als men deze niet in zijn bezit heeft, kan men volstaan met een cape van badstof, die met een clip sluit en in ruime klokken om de schouders valt. Men kan een eenvoudig mo del rok van hetzelfde frotté hierbij dragen, zoodat men met een badpak en groote zon nehoed een complete strandkleeding heeft .verkregen. Wikkelrokken of mo dellen, die midden voor met knoopen en knoops gaten sluiten, zijn ui terst practisch, b.v. wit frotté met een aardig gestreepte tricot Swea ter of nog eenvoudiger, een driehoek, waarvan men de strepen in het midden in uiteenloopende richting naait en die op den rug dicht geknoopt wordt, evenals aan den hals. Kleine effen cape, welke met banden op de blouse-doek ge knoopt wordt. Bij sport en op het strand kan men een korte broek dragen, een z.g. short. Gekleurde doeken, mutsen, shawls, tas- schen, parasols, schoenen dragen er toe bij liet strandleven een fleurigen en bonten aanblik te verleenen en verhoogen in hoo- ge mate de gezelligheid van het strandle ven. TWEE EENVOUDIGE MODELLEN. 1729» No. 1729. Wij geven hier het model van een huishoudjas, die zeer doelmatig is, en er meteen toch voor zorgt dat de draagster er netjes uitziet. Het materiaal is een niet te dun, ge streept zomerstofje. Het lijfje zoowel als de rok bestaat uit drie deelen: twee voorpan den en een achterpand. Het is natuurlijk het meest practische, om de rok behoorlijk lang te maken, want de onderkleeding moet immers ook goed bedekt worden. Da&rvoor draagt men per slot een huishoudjas! De rok wordt schuin aan het lijfje gezet. De ceintuur is van de zelfde stof als de jas. De voorpanden val len over elkaar heen, net als bij een man tel. Verkrijgbaar in de maten 46 en 50. Nr. 1734. Het tweede model, dat wij hier geven, is een japon voor aanstaande moe ders. De sluiting valt van voren, en geeft de japon dus het aanzien van een mantel. De kraag wordt niet aan het lijfje ge knipt, doch er later opgezet. Het lijfje zelf eindigt in het midden zoowel aan de voor als aan den achterkant, in een punt. Ook verder ziet de japon er van achteren pre cies zoo uit, als van voren. De mouwen worden afgewerkt met een boordje. Verkrijgbaar in de maten 44 en 48. WILT U BEZUINIGEN? Patronen met zeer goeden pasvorm van de genummerde modellen in deze rubriek zijn verkrijgbaar bij de moderedactrice v. d. blad, Muzenstraat 5 b, 's-Gravenhage (Giro 191919, t.n.v. Knippatronendienst). Het zomernummer van „Het Practisch Modeblad" bevat een ruime keus modellen. Het Julinummer, dat o.m. speciale artike len bevat voor meer gezette figuren is te gen inzending van tien cent porto koste loos bij de moderedactrice verkrijgbaar. De prijs der patronen bedraagt slechts f 0.58, voor kinderen f 0.48. Patroon aanvra gen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen drie dagen worden afgehan deld. HET MAKEN VAN JAM EN GELEL Een nieuwe methode. De zomertijd heeft voor de huisvrouw- weer een nieuwe bezigheid ingeluid: zélf jam maken! Overal in den lande is men er, zooals wij vernemen ,toe overgegaan om van den overvloed aan versche vruchten; die dit sei zoen ons biedt, een delicatesse te maken, waar het geheele huisgezin naar hartelust van smult en waar de maaksters met recht trotsch op zijn. Voor haar, die met de nieuwe methode van eigen jambereiding nog niet of niet voldoende op de hoogte zijn, willen wij hier iets van de bereidingswijze mededeelen; want wij hooren enkele onzer lezeressen al zeggen: alles best, maar dat jam maken kost heel wat tijd... Niets is thans minder waar. Het is slechts een werk van weinige minuten! Er is n.1. een geleer-middel uitgevonden, dat het koken van uren tot enkele oogen- blikken terugbrengt; het gebruik hiervan heeft een omwenteling gebracht in de be reiding van jam en gelei, iets dat de mo derne huisvrouw niet dan met vreugde kan begroeten. Het is een natuurlijke vruchten-pectine, die uit appelen gewonnen wordt en geener lei chemische of andere conserveermidde len bevat; een middel dus door de natuur zelf aan de hand gedaan. Pectine is uitsluitend een bindmiddel; in alle vruchten is het in zekere mate aanwe zig; in appels in meerdere mate. Door toe voeging nu van dit natuur-extract kan van vruchten, die van dit bindmiddel onvol doende in zich bevatlen dus zooals aardbeien, frambozen, kersen, boschbessen, enz. in een minimum van tijd een heer lijke jam gemaakt worden. Het groote voordeel, hieraan verbonden, is niet alleen een groote besparing van lijd en gas (brandstof in het algemeen), doch tevens blijven belangrijke voedingsstoffen bespaard, die anders door het lange koken verloren gaan. De zóó gemaakte jam heeft den geur en kleur van de versche vruchten en ook de oorspronkelijke fijne smaak van het fruit blijft behouden. Wij kunnen iedereen aanraden met deze nieuwe methode eens een proef te nemen op een niet te groote hoeveelheid ineens. Men gebruike altijd goed rijpe vruchten, die men behoorlijk wascht en dan laat uit lekken; vervolgens stampt men deze met een stamper of houten lepel tot een brei- achtige massa strooit er gelijkmatig de lJen-Jel door onder flink roeren en laat al les dan een minuut flink doorkoken. Ver volgens voege men suiker toe, als aange geven op de recepten, en late ten slotte de massa, onder flink roeren, 5 minuten brui send doorkoken. De jam of gelei is klaar en kan in schoo- ne potteri gedaan worden; de potten boor devol en afgesloten met een vlies of goed gereinigd deksel. Men rekent voor 500 gram vruchten (ten zij dit voor speciale soorten anders is aan gegeven) 1 pakje van het genoemde geleer- middel en 450 gram suiker. Bij grootere hoeveelheden b.v. 4 pond vruchten (netto gewicht) gebruike men een groot doosje Pen-Jel en 4 x 4V2 ons sui ker, doch laat de jam aan het slot 10 a 12 minuten flink doorkoken. Erg zoete vruchten worden zeer smake lijk, als daaraan citroensap naar smaak wordt toegevoegd en mee gekookt. Bij som mige jams als rabarber voegt men op een pond een mespunt gemberpoeder toe. Voor frambozen bijvoorbeeld, die er nu in overvloed zijn, laten wij hieronder een volledig recept volgen: 1 pond frambozen; 1 pakje Pen-Jel; 4y2 ons suiker. Goed gewasschcn en schoongemaakte frambozen worden tot moes gestampt, lang zaam de Pen-Jel er door roeren, dan zon der toevoeging van de suiker de massa aan de kook brengen en 1 minuut bruisend la ten koken. Dan pas de suiker erdoor, op nieuw aan de kook brengen en op een groo te vlam 5 minuten bruisend laten doorko ken. De heete jam wordt direct in droge, schoone potten gedaan. WAT WE ZULLEN DRAGEN. Nu, terwijl we heerlijk van de zon genieten, worden alweer plannen gemaakt voor de herfst! En wel door de ont werpsters en ontwerpers van onze japonnen en hoeden, die denken allang niet meer aan den zomer en zijn ijverig be zig nieuwtjes te bedenken voor 't nieuwe seizoen. GELAATSVERZORGING. Wanneer onze teint van de zon geleden heeft of om andere reden wat opgeknapt moet worden, kunnen wij vaak met weinig kosten een belangrijke verbetering krijgen. Van fijn meel wordt met wat rozenwater 'n fijn papje gemaakt, dat op het gezicht ge streken wordt. Na een half uur wordt de opgedroogde massa met een kletsnatte doek verwijderd. Wanneer men aan het papje nog wat citroen toevoegt, oefent het tevens een bleekende werking op de huid uit. Na een vermoeiende dag is het goed, om licht geklopt eiwit, waaraan eenige drup pels rozenwater zijn toegevoegd, op het ge zicht te laten indrogen. Ook dit middel wordt na een half uur verwijderd. Het succes van de aangegeven middelen kan niet gegarandeerd worden, als het ge zicht van te voren niet grondig gereinigd Tomatensla is niet alleen smakelijk, doch tevens zeer gezond, en moet liefst één uur voor men deze noodig heeft, klaar gemaakt worden. Men snijdt de tomalen met een broodzaag in dunne plakken, vermengt olie, citroensap, en zout in een slabak of glazen kom, voegt er een fijn gehakt uitje bij en gehakte peterselie en mengt alles met de slavork en lepel dooreen. WAT NEEMT DE HEER DES HUIZES MEE OP REIS? Heeren hebben niet zoo'n groot aantal klee- dingstukken mede te nemen, indien zij op reis gaan, als dames. Toch maken zij 't zich nog wel te moeilijk door het dragen van zware wollen costumes. Veel meer gemak zou den zij hebben, niet al leen op reis, doch even eens in hun dagelijkse!) beroepsleven, in dien zij een flanel, lin nen of Palmbeach-cos- tume zouden dragen. Velen zullen over de extra aanschaffingskos- ten nog eens even den ken, doch deze zomer- costumes, die alleen met echt warm weer wor den gedragen, gaan ja ren mee. Heerenklee- ding heeft het groote voordeel, niet in die mate aan mode onder hevig te zijn als de on ze. Stroohoeden hebben wij lang niet meer zien dragen, doch enkele verstandige mannen sto ren zich hier niet aan en dragen deze en de lichte panama's weer. Overhemden met vaste boord zijn veel prac- tischer dan de stijve hoorden, die met warm weer in minder dan geen tijd slap worden door overmatig transpireeren. Wat de onderkleeding betreft zijn korte netbroek en mouwlooze nethemden of ook wel die van rcformstof gemaakt zijn, het luchtigst. Verder kunnen heeren alle mogelijke ctui's voor allerlei doeleinden mede nemen op reis en vergeten vooral niet de opvouw bare broekspanners en hangers, waardoor de kleedingstukken zoo'n veel netter aan zien behouden. De twee afgebeelde modelle tjes zijn niet al te nieuw, in dien zin dat we getroffen wor den door het heel bijzondere van 'n vondst, maar beiden zijn flatteus. Natuurlijk moe ten we ook met allebei oppas sen en den vorm van ons ge zicht goed bestudeeren. Een klein beetje eerlijkheid en we hebben een goede tip voor onze herfsthoofddcksels. DE PRACTISCHE HUISVROUW MOET WETEN, DAT ZIJ.... ...koperen ketels eerst in warm zeepwa ter met een zacht schuurmiddel moet schoonmaken, daarna afwrijven met een doek met spiritus, alvorens ze met koper poets in te wrijven; ...vlekken op staal kan verwijderen door ze met een zacht schuurmiddel vermengd met citroensap af te wrijven; ...drooglijnen voor het gebruik met een vochtige doek moet afnemen, na het ge bruik van de spijkers halen, oprollen en op een goede plaats bewaren; zij zal dan geen leelijke plekken aan het waschgoed krijgen en de lijnen kunnen jaren mee; ...nagels, die door het vele huiswerk dof geworden zijn, gedurende eenige minuten moet weeken in een beker warm water, waaraan het sap van y2 citroen is toege voegd; daarna borstelen en nawrijven met een zeemleeren lapje; BAKVISCHJES IN DEN ZOMER. De tegenwoordige mo de, die zoo flatteus en jeugdig kleedt, heeft ontelbare vlotte, gezel lige jurken en andere kleedingstukken voor onze bakvischjes, die er zoo gauw alleraar digst uitzien. De soepe le, slanke figuurtjes kunnen haast alles dra gen en behoeven bij de moderne japonnetjes slechts weinig of geen opschik of sieraden. De mooie tinten geel, die aan honing doen den ken, zijn evenals het teere bleu en oude-rose bijzonder flatteus en de ze weefsels vragen geen andere garneering, dan eenige rijen stiksels, 'n paar aardige knoopen of gekleurde ceintuur. Do modellen met de aangeknipte mouwtjes zijn wel zeer gemakkelijk te maken. Een linnen rok met organdie blouse staat echt zomersch, terwijl het al te sobe re van zoo'n blouse met aangeknipte mouwtjes verbroken wordt door een groo te strik met clips. Linnen tasschen zijn goedkoop en prac tisch en hebben een lang koord of smalle riem, die over den schouder wordt gedra gen, terwijl de tasch met de hand wordt vastgehouden. Een ruime mantel, liefst raglan model van wit en zwart geruite wollen stof is ge makkelijk om bij alles gedragen te worden. Sluiting met gesp of knoopen. Voor meer gekleed is het alleraardigst gemoesde organdie zoo lief, gegarneerd met enkele strookjes en platte pelerine kraag met fluweelen strik. SCHOONHEIDSHOEKJE. Meer zorg voor het haar! Vele vrouwen klagen over het haar, nu eens hoort men, dat het te droog, dan weer dat het te vet is. Maar, dames, mogen wij U een gewetensvraag doen? Besteedt gij wel de noodige zorg aan uw haar?" Het haar kan het sieraad van de vrouw zijn en een onverzorgd kapsel doet het aan zien van de best gekleede vrouw te niet gaan. Bij alle huiselijke werkjes waarbij stof opgejaagd wordt of bij het bereiden van spijzen in de keuken moet men een doekje om het hoofd binden, natuurlijk op flat- teuse wijze of een cretonne mutsje ma ken van het materiaal van de overall, die bij de werkzaamheden gedragen wordt. Men zal versteld staan, indien men zich even aan dit „hoofddeksel" gewend heeft, hoe veel beter het haar blijft zitten. Is het haar gewatergolfd of geonduleerd, dan moet 's nachts een netje opgezet wox-den, terwijl men vooraf de golven even opduwt of met vlakke klemmetjes vastzet, zóó na tuurlijk, dat ze niet hinderlijk zijn. 's Mor gens en 's, avonds wordt het haar gebor steld en met een kam met fijne tanden, ge kamd, zoowel voor- als achterwaarts. Kam en borstel moeten uiterst schoon gehouden worden, herhaaldelijk in zeep sop met een weinig ammoniak gereinigd worden en in de zorg gedroogd. Komt men deze kleine raadgevingen re gelmatig na, dan kan het niet anders of het kapsel zal er wél bij varen en het haar zal luchtfg vallen en een mooie glans ver krijgen. Men voorkomt het vele wasschen, wat noodzakelijk is als het onnoodig gauw \et en vuil is en niet bevorderlijk voor het haar, daar de talkklieren dan steeds ge prikkeld worden meer vet uit te scheiden. ZOMERMODEBLAD. In het Julinummer van „Het Practisch" Modeblad" treffen we een aantal interes sante artikelen aan voor dames met meer gezette figuren. Wij zien o.m. een artikel opgenomen: „Wat kunnen dames met ge zette figuren dragen en wat niet", door me vrouw Jos. Coomans, leeares te Rotterdam. De knip- en naaicursus wordt voortgezet. Een groot aantal fraaie modellen zijn af gebeeld, die onze lezex-essen zeker zullen in teresseeren. Van de artikelen noemen we verder: Het verzorgen onzer kleeding; Zon en zomer; Wat brengt de mode ons voor nieuws? Onze zomergarderobc, enz. Alles bij elkaar een zeer geslaagd num mer. ERVARING DE BE&TE LEER MEESTERES. Ouders zijn dikwijls overdi'even angstig waar het hun kinderen betreft. Zelf hebben zij door schade en schande veelal moeten leei'en, om datgene te bereiken wat goed en noodig is, doch vóór alles willen zij hun kinderen voor minder aangename er varingen behoeden. Toch zien wij in dit feft een vex-keerde nxethode van opvoeden, omdat deze veelal overdreven gevoeligheid verraadt. Men zegt wel eens, dat een kind dat zich ge- brand heeft, het vuur schuwt en hierin is zeker veel waars. De ervaring werkt veel meer uit dan tal- looze vermaningen, om toch voorzichtig te zijn en het woord „pas op!" ligt in menige mond hestorven. Wordt een kind onophoudelijk voorge houden „pas op, kom niet bij het vuur", of „pas op, val niet over dat bankje", dan zal hij in den regel niet luisteren, doch brandt hij zich eens Vven, of valt hij en doet zich inderdaad pijn, dan voelt hij aan den lijve, dat hij voorzichtig zal moeten zijn en zal hieraan gedachtig zijn. Het manende woord blijft doode materie voor het jonge mcnschenkind, en gaat langs hem heen. Veel beter is het dan ook om de kinderen zelf hun ervaringen te laten opdoen, wat natuurlijk niet inhoudt, dat wij hen niet voor w e r k e 1 ij k gevaar zullen trachten te behoeden. Al onze liefde, al ons vragen, al ons verbieden werkt niets uit en zal hen in de toekomst niet zelfstandiger en flinker maken, als teveel hem uit den weg geruimd wordt. Integendeel zal de jonge mensch moeten leeren, dat ervaringen veelal met verdriet gepaard gaat, doch dit zal slechts opbou wend werken en zal hem beter moeilijkhe den het hoofd doen bieden, dan wanneer zijn pad al te zeer geëffend wordt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7