tijden voor de wapensmokkelaars. Abessynië. naar een sleutel4 Wapenfabrikanten zijn internationalisten. Zij leveren aan vriend en vijand. Mijnheer M' Lemke duikt Een vroolijke bad geschiedenis. KADIC LONDEN. „Engeland geeft de hoop op een vreedzame oplos sing nog niet op" „Kabinetsraad in Londen: men is algemeen voor het bewaren van den vrede" „De Volkenbond als laatste vredes-instantie". Op deze wijze wordt in de wereldpers het internationale Mie- ma behandeld, zoodat men eigenlijk den indruk zou moeten krijgen dat het „vrede op aarde" geen ijdele klank is en dat zij, die den wereld den Vrede kun nen brengen, daartoe inderdaad alle pogingen in het werk stellen. Doch wat men op de eerste pagina van de groote internationale bladen te lezen krijgt, klopt niet, met (hetgeen men verderop in den inhoud vindt. Wat zal er geschieden, als de Volkenbond te zwak blijkt, te zijn om iets uit te richten? Wat zal er gebeuren, als de afzonderlijke regeeringen een verbod uitvaar digen om wapenen uit te voeren? Hoe moet het dan gaan met de wapen-industrie? Zeker, de vrede is een schoone zaak, doch zaken zijn zaken, vooral zaken in wapenleveranties. Nu heeft Japan in zekeren zin het verlossende woord gesproken, door de verklaring ai te leggen, dat het geen belang heeft bij het ver- bicden van wapenleveranties. Overgezet in alle talen .van het oude werelddeel beteekent dit niets meer of minder, dan dat Japan zich deze buitengewoon gunstige gelegenheid om zaken te maken, in geei) ge val zal laten ontgaan, doch zooveel wapens en am munitie denkt te leveren, als Abessinië maar kan betalen. En daar de Negus haastig afgezanten naar Amerika en Engeland zendt om te trachten, het noo dige geld te leenen, zou Japan er het meeste garen bij spinnen, als de andere mogendheden bij hun be sluit bleven, om den uitvoer van wapens te verbie den, De wedloop der wapenfabrikanten. Doch de echo uit Engeland heeft niet op zich laten wachten. Als de Japanners wapenen leveren, doen de Engelschen het natuurlijk ook, al was het slechts op grond van economische overwegingen, deviezen- politiek, enz. Het is altijd hetzelfde liedje.. En de la wine rolt steeds verder. Nauwelijks is het wereld kundig geworden, dat Engeland er aan denkt om wa pens te leveren, of de Italiaansche pers verklaart met de grootste heftigheid dat Italië eiken steun aan Abessyniö door middel van wapenleveranties als een vijandelijke daad zal moeten beschouwen. Laten wij nu de dingen eens zien, zooals zij in werkelijkheid zijn. De wapenfabrikanten van de ge- heele wereld, in de oudé zoowel als in de nieuwe, hebben zich nooit aan de politiek gestoord. En éls zij zich er mede inlieten, dan is het steeds hun stre ven geweest .om ze te belieerschen en ze te leiden in een richting, die hun een zoet winstje beloofde. De schoone woorden Vrijheid, Beschaving, Cultuur, De mocratie en wat men verder nog van dien aard aan treft in het woordenboek der diplomatie, lieten de wapenfabrikanten met genoegen aan de politici over. Zij werken met aandeelen, koersen en dividenden. Het zijn vooral de beide concerns Vickers, Ar.11- strong en Co. in Engeland en Schneider—Crcuzot in Frankrijk, met de talrijke tot hun onderneming be- hoorendc fabrieken in andere landen, die er met alle middelen van een handige propaganda naar streven, om de oorlogs-psychose in de wereld levendig te hou den. Er worden bladen verkocht, om de openbare meening te beinvloeden, staatslieden worden omge kocht ten einde hun stem uit te brengen voor nieu we bewapeningscredieten, men tracht controle te krij gen over banken, om voor de financiering te zorgen. Tot in welke kringen de belangen der wapen industrie zijn doorgedrongen, bewijst wel het feit, dat de Belgische Arbeidcrsbank aandeelen had gekocht in de Fransche wapen-industrie en dat tot nog slechts kort geleden de Engelsche Kerk aandeelen bezat in de Vickers-maatschappijen. De almacht der Ameri- kaansche wapen-industrie, die overigens door talrijke kruisverbindingen in nauw verband staat met de Eu ropeesche wapenfabricage is bijna onbegrensd. Haar invloed doet zich gelden tot in de kripgen der hoog ste regeeringsambtenaren en zij beroemt zich er op, dat zij er tot dusverre in geslaagd is, de tot stand ko- ming te verhinderen van alle wetten, die haar hin derpalen in den weg zouden hebben gelegd. Zij le vert aan iedereen. De wapenindustrie kent geen oe zwaren van moreelen of .anderen aard. Zij levert aan ieder, die maar geld heeft om te betalen en hoe meer hoe liever. De oorlog in den Gran Cliaco heeft alleen daarom zoo lang kunnen duren, wijl de Amerikanen zoowel Paraguay als Bolivia van wapens en ammunitie voor zagen. Wij behoeven ook niet zoover terug te gaan, om daarvan in Europa groteske voorbeelden aan te wijzen. De Belgische kanonnen, die in den wereld oorlog dood en verderf zaaiden in de rijen der Duit- schers, waren afkomstig van de Oostenrijksche Skoda- fabrieken in Pilsen. Dez ware verliezen, die Engeland voor de Dardanellen heeft geleden, werden verjor- zaakt door Engelsche mijnen en granaten, door Vi ckers aan Turkije geleverd. Ook de Boeren beschikten tegen het einde van den strijd over Engelsche ma chinegeweren, die zij tegen de Engelschen gebruik ten. Wapenfabrikanten leven nu eenmaal van oorlog; zouden zij zich dan de klandizie van Abessynië mo gen laten ontgaan? Bij Vickers, SchneiderCreuzot, Skoda en vooral in de Vereenigde Staten zou men aan den zin voor rechtvaardigheid beginnen te twij felen, als het Italiaansche protest inderdaad iets uit werkte. Doch zélfs indien het werkelijk zoo ver kwam, dat de uitvoer van wapens verboden werd, blijft er immers nog een andere uitweg open. Het smokkelen van wapens. Het smokkelen van wapens, is een nog veel voor- deeliger zaakje dan de door de wet toegestane leve rantie van oorlogsmateriaal. Natuurlijk is het risico buitengewoon groot, Doch de te behalen winst is dit waagstuk dubbel en dwars waard. Buitendien is de techniek van het smokkelen sterk verbeterd. Men be hoeft het nu niet meer op zoo weinig oorspronkelijke wijze aan te leggen als tijdens den oorlog tusschen Rusland en Japan, toen men kanonloopen in piaio- kisten verpakte en ze aangaf als muziekinstrumenten. In de-moderne vliegtuigen kan men ook al heel wat stuwen. Als Abessynië er maar in slaagt, om de noo dige ponden en dollars los te krijgen en genoeg van het gele metaal weet te halen uit de goudmijnen \an Verca-Carca, kan het zich net zooveel wapens en ammunitie aanschaffen, als het wil, zelfs al zou de haven van Dzjiboeti voor den doorvoer zijn afgeslo ten. Men denke slechts een oogenblik aan de reusachtige uitgebreidheid van de Abessynische grenzen, in een bergachtig gebied. Als de Italianen die wilden bwk- keeren, zouden zij daarvoor allepn reeds een leger van millioenen noodig hebben. De „kooplieden des doods" zullen er voor weten te zorgen, dat de oor- logsszuchtigheid en de aantrekkingskracht van hef smokkelen van wapens nooit uit de wereld gaan. Dit zijn dingen die in hun oogen niets anders beteeVe- Etenstijd in het meisjeskamp f IJNHEER EN MEVROUW NOSTRUP za'en met mijnheer en mevrouw Lemke in de zweminrichting. Het was een warme Zon dag, en van de vier mcnschen, die naast elkaar op de glooiende planken lagen, deed slechts zelden een den mond open, om een onbelangrijke opmerking te makon. Wie weet, wat voor een einde dezen dag zou h eb ben gehad, wanneer niet plotseling een jonge, ge spierde man op de gedachte gekomen was, op den springtoren te klimmen en zijn kunsten te vertoo- ncn. In de rijen badgasten kwam leven en bewe ging. De gespierde jongeling volbracht de onwaar schijnlijkste sprongen, hij draaide als een'bal door de lucht, maakte de eene dubbele salto na de andere en sprong in alle standen jnet een betooverende sier lijkheid en zekerheid. De dames waren ver rukt, en de mannen er gerden zich in stilte doch niemand waagde het, de sprongen van den jongeman te be critiseeren. Slechts Lom ke maakte een verach telijke beweging. „Prachtig!", riep me vrouw Nostrup uit, „gewoonweg prachtig! Vindt U ook niet, mijnheer Lemke?" Wanneer Lemke eerlijk was geweest, zou hij heb ben toegestemd. Doch ten eerste ergerde hij zich ovei den springenden jongeling, dien hij als een lasrige concurrent beschouwde, en ten tweede wilde hij me vrouw Nostrup imponeeren. Daarom antwoordde nij gemaakt verveèld: „Ik zou wel eens willen weten, wat u daaraan eigenlijk prachtig vindt, mevrouw Nostrup". „Overi gens", ging hij voort, „is springen lang zoo belangrijk niet als duiken". Hij geloofde zelf niet aan de juist heid zijner woorden, hij had slechts de behoefte, den springenden jongeman van zijn voetstuk af te stoo ten. „Duiken, duiken! Mijn beste mevrouw Nostrup! Ten eerste behoort daar veel meer moed toe, en ten tweede is het ook veel nuttiger". „Werkelijk?" vroeg .mevrouw Nostrup verrast. „U doet net alsof u zelf kunt duiken!" Lemke wist niets af van duiken, maar hij wilde zich niet blameeren: „Ik heb nog twee jaar geleden heel graag ge do- ken, beste mevrouw Nostrup, ik was een uitstekend duiker en zou het op dat gebied zeker ver gebracht hebben, wanneer niet iets gebeurd was Hij pauseerde op een nadrukkelijke wijze. Mevrouw Nostrup wilde onvoorwaardelijk weten, wat er ge beurd was. maar Lemke gaf te verstaan, dat hij er niet graag over sprak, daar het een treurige geschie denis was, waaraan hij niet graag herinnerd werd Mevrouw Nostrup bestormde hem met vragen, wel ke het duiken betroffen. Wat dat voor een geviel was, wilde ze weten. Of men onder water niet dui zelig werd en of men niet steeds weer naar boven werd gedreven en hoe het eigenlijk mogelijk was. dat men de oogen open kon houden. Lemke antwoord de zoo goed en zoo kwaad als het ging, was ecider blij, toen Nostrup voorstelde, op te breken. Toen hij juist bezig was, zijn baduitrusting in orde te bren gen, stootte mevrouw Nostrup plotseling een ontstel den kreet uit: „De huissleutel!" riep ze, „ik heb de huissleutel verloren!" Lemke werd bleek: „Dat is toch niet mogelijk?' stotterde hij, terwijl hij ko^ruachtig meehielp zoek ui Men schudde de badmantels uit, doorzocht alle reten en hoeken, doorwoelde de tasschcn, maar de sleutel was en bleef weg. „Hij moet uit mijn tasch gegleden zijn en in het water gevallen!" jammerde mevrouw Nostrup, terwijl de badgasten een nieuwsgierigen kring vormden. ..Ik heb duidelijk iets hooren plonsen!" zei mijnheer Nostrup! „Zoo, zoo", antwoordde Lemke wantrou wend. „U hebt wat hooren plonsen"? „Het kan alleen de sleutel geweest zijn", antwoordde Nostrup koel. „Mijnheer Lemke", riep plotseling mevrouw Nostrup uit, „U zei immers, dat U kunt duiken!" Men wachtte in spanning, wat Lemke zou zoggen. Onder de toeschouwers stond onbeweeglijk de sprin gende jongeling en lachte. Lemke 'keek hem smoe kond aan, doch de jonge man beantwoordde zijn buk alsof hij zeggen wilde: „Ik denk er niet aan, je uit de klem te helpen, iii renommist!" Op de gezichten der toeschouwers teekende zich duidelijk de vraag af: zal hij nu duiken of zal hij niet duiken? Lemke staarde in het water, maar de oppervlakte was dof, van een sleutel was wijd en zijd geen spoor te bek.m nen. „Duikt U dan toch!" drong mevrouw Nostrup aan. „Ik zal mijn badmuts halen", stotterde Lemke var- w&rd, om tijd te winnen. Op weg naar de cabine kwam een reddende gedachte bij hem op. Hij moest den een of anderen sleutel opzoeken en met den sleutel in de hand in het water springen. Mevrouw Nostrup zou het in haar opwinding zeker pas mer ken, wanneer zo thuis was. Hij kon zich onmogelijk voor al die menschen blameeren!! T oen Lemke den badmeester wat in de hand drukte, was hij graag bereid, hem uit zijn rijken voorraad een ouden sleutel te leenen. Lemke liep, den sleutel tusschen de vingers van de rechterhand géklemd, haastig terug en trad sidderend aan den rand van he4. bassin. „Hij duikt, hij duikt!" riep mevrouw Nostrup geest driftig. Voor Lemke's oogen spreidde zich een glanzen de sluier uit, hij wankelde en zocht krampachtig naar een houvast. Toen verloor hij het evenwicht en pionsde in het water. Hij sloot de oogen en deed een paar wanhopige slagen naar beneden, totdat hij met hot hoofd op den bodem kwam. Toen hij weer op dook, werd hij door krachtige armen over den raad van het bassin getrokken. „Hier is hij", stootte Lemke met moeite uit, terwijl hij geheel verdoofd den bij val hoorde, die hem van alle kanten ten deel viel. Hij boog gelukkig en onbeholpen als een tooneelspe- !er, die voor de eerste maal in zijn leven een moei lijke rol met succes gespeeld heeft. Toen gebeurde plotseling iets, wat hem het bloed in de aderen deed stollen. Mijnheer Nostrup stond op en schudde zijn badmantel. Met een helderen klank viel een sleutel op don grond. Nostrup bukte zich verrast en bekeek hem goed. „Vreemd!" riep hij uit, „zeer vreemd! Dat is toch onze huissleutel! U hebt een verkeerden sleutel opgedoken, mijnheer Lemke!'' Lemke betuigde lijkbleek, dat hij den sleutel met de grootste moeite uit de slingerplanten had gehaald. Op dit oogenblik werd de rauwe stem van den bad meester gehoord: „Hebt U den sleutel nog noodig, mijnheer Lemke?" Lemkes antwoord stierf weg door het gelach dei badgasten. Toen Nostrup 's avonds aan zijn stamtafel zat., vertelde hij de geschiedenis van den huissleutel met veel genot: „Maar dien heb ik 'ns te pakken ge had", meesmuilde hij, „dien ouden opsnijder!" nen dan dc mogelijkheid om zaken te doen, al houdt Henderson op de ontwapeningsconferentie te Genève rog zulke welsprekende pleidooien voor internati onale controle op den handel in en de vervaardiging van wapens. Het zal ook in de toekomst wel zoo blij ven, als het tegenwoordig is, n.1. dat boven de fa- briekskantoren der wapenfabrikanten het motto staat: „Laten leven en sterven". Steeds meer Italiaansche troepen Gaan er ginds naar Afrika, En de krijgskreet van den Duce Schalt hun krachtig achterna. Dc Romeinsche legerscharen Dragen weer hun standaards mee Ver tot over 't blauwe water Van de Middellandsche Zee! Het is ditmaal geen Carthago, Dat het doel is van hun tocht, Maar er wordt, met kracht van waap'nen, Naar koloniën gezochtl Afrika, al bergt het stammen, Onverschrokken, trotsch en fier, Is daarvan al vele eeuwen, Algemeen de leverancier! Ilecl Europa zwijgt aandachtig, Of men houdt van schrik zijn mond, Enk'lc zwakke naties fluist'ren: „Keilog Pact" cn „Volkenbond"! Abessynië vraagt plechtig Om bescherming van zijn land, Bij de groote mogendheden Is men aarz'Icnd bij de hand! En in vele donk're oogen Gloeit een onheilspellend vuur, Italianen, wees voorzichtig Met Uw groote avontuur! Tracht geen land te onderwerpen, Dat zich nooit gewonnen geeft, En als gij. ook voor zijn vrijheid. Aller leven over heeft! Want al wint ge in de vlakte, In de bergen smeult het voort, 'n Abessyniër gaat nimmer Met Uw overmacht accoord! Nooit zult gij er veilig wezen In dit vreemd soldatenland, Want ook daar geldt Uwe leuze: „OOG OM OOG, EN TAND OM TAND!!" Juli 1935. KROES. (Nadruk verboden.) DONDERDAG 1 AUGUSTUS. HILVERSUM (1875 M.) AVRO-uitzending. 8.00 Grain.pl.: 9.40 Carillon bespeling J. de Klerk; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram.pl.; 10.30 Rembrandt-Theater-orkest olv. D. I-Iartog6. In de pauze declamatie: 12.30 Ensemble Francis Kcth en eram.pl.; 2.00 Voordracht Adr. v. d. Horst; 2.30 Gram.pl.: 3.00—3.45 Viool cn piano; 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen: 4.30 Gram.pl.: 5.00 Voor dc kinderen; 5.30 Gram.pl.; 5.40 De AVRO-Decl- bels olv. E. Meenk: 6.30 Sportpraatje II. Hollander: 7.00 Pierro Palla (orgel! en H. Viskil (tenor): 7.30 Radio-Volkszang; 8.00 Berichten: 8.05 Gevar. pro gramma m.m.v. Kovacs Laios' orkest, de AVRO-Gitis, Denis Gonet (14-iarige tenor). Maria Roland met haar iodclensemble. Louis Noiret (lierlies) cn dc 4 Keath (accordeon): 9.45 ..De arrestatie", spel van F. Morton Howard. Vert. J. C. v. d. Horst. Leiding: K. Klevn; 10.05 Gram.pl.: 11.00 Berichten: 11.10—12.00 De Ramblcrs olv. Theo Uden Masman. HUIZEN (301 M.) 8.00-9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00-11.30 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram ol.: 10.15 Morgen dienst: 10.45 Gram.pl.: 11.3012.00 Gorlsd. halfuur? 12.15 Schlagcrmuziek en Gram.pl.: 2.00 Gram.pl.? 3.00 Vrouwenhalfuur: 3.303.45 Gram.nl.: 4 00 Bijbel lezing m.m.v. bariton en orgel: 5.00 Cursus Handen arbeid voor de ieugd: 5 80 Tiet St'chtsche Salonorke^t 6.45 Causerie A. Stapelkamp: 7.15 Reportage: 7.30 Journ. Weekoverzicht: 8 00 Berichten: 8.05 Orgel concert D. v. Wilgenburg. m.m.v. M. Ploover (tenor). (Uit de Westerkerk te Enkhuizen): 9.15 Causerie Ds. J. I. v. Schairk: 9.45 Gram.nl.: 9.55 Berichten; 10.00 Het Amhemsch Strijkkwartet: 11.00 Gram.pl. DROITWICH. (1500 M 10.3510.50 Morgenwijding: 11.05 Gram.pl.: 11.25 Orgelspel H. Croudson: 12.05 Het Rutland Square en New Victoria Orkest: 12.50 Grpm.nl.: 1.35 PnHison's Salonorkcst; 2.35 Beporlage: 2.55 Orpm.nl.: 3.20 Ves per: 4.10 Harrogate Spa Orkest: 5.05 Orgelconcert Alan Sfenhenson: 5 35 De A'nhas olv. Fr. Stewarf; i.90 Berichten: 6.50 S^dnev Bpvpps en ziin orkest; 7.35 Dansorkest olv. H. Hall: 8.20 Pianorecital; 8.50 .Lost horizon", snel van Won en Burnham: 9.50 Berichten: 10.10 Orkest: 11.20 Dansmuziek. RADIO PARTS '™48 M> 7.20 en 8 20 Gram.nl.: 12.35 Kamermuziek: 3.50 Con cert uit Vichv: 7.35 ..Don Juan". opera van Mozart? II.1.0 Dansmuziek-' KALUNRBORG (1261 M V 12.202.20 Striikorkest: 3.505.o0 Orkest van werk- looze musici: 7.35 Opera-uitzending: 10.55 Dansmuz. KEULEN (456 M-V 6.50 Concert: 11.00 Concert m.m.v. solisten: 1220 Concert: 2.35 Gevar. concert: 4.20 Beethoven-recital? 5.20 Concert: 8.30 Omroeporkest: 10.45 Reportage? II-2012.05 Concert olv. Fr. Adam. I ROME «21 M.) 9.00 ..Fancesca da Rimini". spel van d'Annunzio, muziek van Zandonal. BRUSSEL (322 en 484 M V 322 M.: 12.20 Gram.pl.: 12.50 Salonorkest: 1.50—2.20 Gram.pl.: 5.20 Zang: 6.35. 7.05 en 7.35 Gram.pl: 8 20 ..De schoonheidskoningin", operette van Maes; 10 30 —11.20 Gram.pl.: 484 M.: 12.20 Gram.pl.: 12 50 Om roeporkest; 1.50-2.20 Gram.pl.: 5.20 Orgelconcert? 6.05. 625 Gram.pl.; 7.20 Sonateconcert; 8.20 Salon- orkest; 9.10 Hoorsnel: 9.35 Vervolg concert: 10.30— 11.20 Dansmuziek. DEUTSCHT.ANRSENDER (1571 M-V 8.30 Drosd. Philh. Orkest: 9.30 Gevarieerd program ma: 10.20 Berichten: 10.40 Causerie: 11.00 Weerbe richt; 1.20 Svmphonie-orkest,

Schager Courant | 1935 | | pagina 7