Laatste bedrijf van het „Zeven Provinciën-drama KERMIS te WINKEL Daan Pool en Tommy loiimai Uitverkoop VRIJ BAL Boelhuis ebr. Kos Op courante Artikelen 10 en 20 pCt, Korting Het ontwerpaccoord van Genève. met geheel nieuw programma Hengeldansen D. A. de Bruijn. Wieringerwaardei^ SportÉh. Algemeene Vergadering Huishoudster, Anna Paulowna, begint a.s. Zaterdag en duurt twee weken (Van onzen eigen correspondent.) Wij behoeven de droevige gebeurtenissen van 4 en 5 Febr. 1933 niet in het geheugen onzer lezers te rug te roepen. Ken ieder weet nog wel te vertellen hoe het ging: dc opstandige bemanning ging niet het schip onder stoom, vanaf do ankerplaats te Oleh-Leh. De commandant en de lc Officier waren aan wal, de officier-van-dienst nam de boenen en no. 6 in anciënniteit, de luitenant-tcr-zce 2c kl. II. L. van Boven, zag zich willens en wetens in enkele seconden geplaatst in de ver van aangename posi tie van oudst-aanwezende, lees: „waarnemend com mandant" Beschuldigd do noodigo maatregelen to hebben na gelaten, moest van B. voor den krijsgraad verschij nen. Ken zenuwinzinking maakte dat in Indië on mogelijk, en dus moest dit in Den Helder geschieden. De krijgsraad was voor deze gelegenheid versterkt De ten laste legging. De uit 5 bladzijden bestaande, lange tenlasteleg ging was in drie gedeelten, A, B, en C gesplitst Het onder A ten laste gelegde kwam sterk ver kort hierop neer: Dat hij aan boord Ilr. Ms. ..Dc Zeven Provinciën" an den nacht van 4 op 5 Febr. 1933 tc Oleh-Leh, terwijl het schip ca. 1000 M. uit dun wal lag en geen ander schip of hulp in do nabijheid aanwezig was, ,als oudste officier er getuige van zijnde dat een deel der bemanning zich verzetvaardig maakte en ver- schillendo verblijven en toegangen bezette, het an ker lichtte en liet schip onder stoom bracht; opzettelijk heeft nagelaten de noodige maatregelen ■van geweld naar vermogen aan Ie wenden, hoewel bekl. gewapend was en do beschikking had over een 12-tal gewapende officieren en ca. 6 gewapende on derofficieren; verder dat hen omstreeks 10 uur, toen «Ie schepelingen zich van do geweerrekken moester maakten, dit niet met geweld belet heeft; voorts dat hij, toen hij zich naar de brug wilde begeven, en daar gewapende lieden ontmoette, waaruit een schot viel, den terugtocht aanvaard heeft inplaats van het jvuur te openen. Uit het onder B. ten laste gelegde nemen wij over; dat hij, toen de muiterij voortgang had, zich opzet telijk bleef onthouden van gewelddadig optreden, zelfs toen hij er getuige van was, dat de onklaar gemaakte stoomstuurinrichting weer in ordo werd gemaakt door de muitors. En eindelijk uit het onder C. ten laste gelegde: dat hij, tijdens de vaart naar Soerabaja, geen en- 3<elc gewapende uitval heeft ondernomen, niettegen staande het belang der zaak (herstel n.1. van don normalen toestand) gewapend optreden vorderde en dc positie het mogelijk maakte; verder dat hij niet gewapend optrad, toen stoker Hendrik op het achter schip kwam om geweren op te eischen, en ten slotte dat hij hetzelfde naliet toen Kawilarang met een pistool in de hand uitlevering vroeg van enkele loj-ale minderen. De zittiug. Even over tienen ving de zitting aan. Er was veel Ibelangstelling, zoowel van gewone montonners ajs van hen, die hunne juridische routine wilden ver rijken. Ook de Pers was „versterkt" aanwezig. De fiscaal leest de hoven verkort woergegeven dagvaarding voor. Er zijn geen getuigen gedag vaard. Doordat bekl. afziet van zijn recht cm de ver klaringen te hooren voorlezen, schieten wo op, en de fiscaal neenlt zijn requisitoir. Spr. wil in de geheelo kwestie alleen datgene als bewezen aannemen wat bekl. zelf als juist verklaard heeft; want de getuigenverklaringen liepen tamelijk Tiitecn. Alvorens tot de strafmaat en kwalificatie te komen, geeft spr. een resumé van de geschiedenis; behandelt de spanning die er onder de menschen hccrschte, tengevolge van de onverwachte salarisver laging, dc dienstweigering en de voortdurende hetze. .De onder die spanning verkcerende menigte ontmoet in de walegang bekl., die hen commandeert af te la ten. Men weifelt, totdat Socdijono zijn kontjos toe roept: „djangan takoct" (niet bang zijn!). Bekl. voelt iiich ongewapend en roept zijn medeofficieden to wa ven. De revolvers zijn achter slot en de patronen- blikjes kunnen niet open gemaakt worden. Als liet eindelijk zoover is, komen ze aan dek en treffen daar een toestand aan, die niemand begrijpt Men maakt stoom, licht het anker, de machines worden gereed gemaakt. Bekl. gaat naar boven, stuit op gewa- penden, en treedt niet op. Er had aan boord een „Umwertung aller Werte" plaats gehad. Fels was weg, de muiters zijn gewa pend, de posten zijn bezet; er is een delict. Bekl. had met z'n 12 officieren en 6 onderofficieren het verzet in dc kiem moeten smoren. Bekl. wacht op hulp van buiten en doet het allervcrkcerdste: gaat parlementee- icn met de muiters. De fiscaal resumeert: nalatigheid, meerdere malen gepleegd, als één voortgezette handeling te beschou wen. Spr. komt clan tot de strafmaat. Het voorval wekte diepe ontroering. Er was span ning door de complexen, die oversloegen op de massa. Do tucht als doelstelling beheerschte ook de officie ren niet. Men zag geen daden, het overwicht ma nifesteerde zich niet Foch zei indertijd: „zoolang men een slag niet verloren heeft, wint men hem"; hier achtte men de slag al verloren voor het begin.... Verbijsterend was het, dat Fels vluchtte. Spr. wil geen afschuw wekken voor de daden van beklaagde. „Laat ons op eigen borst slaan, wij allen kunnen val len onder zulke omstandigheden eindigt spr. Spr. vraagt dan schuldigverklaring aan de hand van art. 23, 114, 117, 119, 120 en 143 Mil. Wetboek, en art. 27 en 56 van het gewone Wetboek, en vraagt ver- ocrdceling tot 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek vf-orarrest (van 11—2 tot 15—3) en ontslag uit den ci enst, zonder ontzetting uit de gewapende macht. Het pleidooi. Het was 11.15 geworden, toen de verdediger, Mr. rieze, uit Amsterdam, zijn pleidooi aanving. Zou- d n wij liet schitterende pleidooi op den voet vol- g- n, wij zouden een pagina kunnen vullen. PI. komt eerst met en andere opvatting van art. 143 aan, en schetst dan de omstandigheden van bekl., die. no. 6 in anciënniteit, plotseling commandant wordt, op dien tijd, op dat schip, onder die omstandigheden!! Bokl. zou zich zeker tot speolbal hebben gemaakt door met de vuisten op te treden. PI. wil van bang heid niets weten; bekl. had gewapend optreden voor gesteld. Er was één mogelijkheid geweest om op te tre den, in het begin, nl. Maar toen waren de revolvers opgeborgen. Ze waren ongewapend, op hevel van hoogerhand. Ze moesten praten praten!! „Tracht de bemanning te overreden, enz", seinde de comman dant Door geen geweld te gebruiken handelde v. B. in don geest van de autoriteiten. De commandanten waren door een conferentie op He lioogto gesteld, niemand wist iets, no. 6 hcelemaal niet!! Bekl. heeft het „belang van de zaak" (art. 143) an ders gezien dan de fiscaal. Is dat fout? Mogelijk, maar daar kan nooit een veroordeeling op vol gen PI. citeert Dr. Coliin en dc Savornin Lohman en betoogt daarmee dat de oorzaken veel en veel dieper liggen. Een stroplie van het bondslied wordt voorge- leeen teneinde den geest te kunnen beoordeelen. Het fcou, eindigde pl. altijd op de aan boord geblevenen hebben geslagen, althans vóór de bom. Na dc bom sloeg de stemming óm... Het incident greep dan ook niet plaats op een ge zonde vloot, doch was het slotbedrijf van een te slap pe rcgéeringsnolitiek. De houding van bekl. is oorbaar. Pl. vraagrt vrij spraak van het ten laste gelegde en geen ontslag uit den dienst. De zitting werd om 2 uur hervat. De fiscaal voert tweemalen het woord en Mr. Vrieze eveneens. Beide heeren blijven op hun standpunt staan; de fiscaal bij ziin eisch van 4 maanden en Mr. Vrieze bii ziin vrijspraak. Bekl. zelf krijgt nu het laatste woord. Hii leest een lange verdediging voor. die hier op neer komt, dat hii alle verantwoordelijkheid en alle schuld van zich afwijst. „Mijn beleid is het noodwendige gevolg van het daaraan voorafgaande beleid mijner superieu ren". Hii wijst on de maatregelen, die bii voorbaat een zich houden aan art. 143 onmogelijk maakten e.d. De middelen waarover hii beschikte waren ten eonmnle ontoereikend. „De hoogste marineaiitoriteli in Indië mag de eisch van geweld niet aan mii stel len. waar hii door geen enkele order heeft getoond een dergelijk optreden met zijne verantwoordelijk heid te dekken. Tk protesteer tegen de aanklacht, omdat ik naar mijn beste weten en kunnen heb ge handeld. volgens plicht, oer en geweten". Pp uitspraak is bepaald op 14 Aug. a.s. Historisch=Genootschap „Oud-Westfriesland" (Vervolg Pag. 1 Tweede Blad) Het huishoudelijk gedeelte. Een qoed geslaagde middag, waarop een gezellige stemming hecrsclile. Om half drie werd, na een zeer gezellige koffietafel, hef programma voortgezet met het meer huishoude lijk gedeelte. Nadat de burgemeester en de wethouders der ge meente hadden plaats genomen, opende de voorzit ter met een kort woord. Spr. zcide, dat dank zij de welwillende medewerking van den heer B. Sasburg, hoofd der openbare school uit Benningbroek met zijn kinderkoor en mevr. de Grient Dreux uit Edam, dit concert was mogelijk geworden en hoopte, dat alle aanwezigen een gezelligen middag zouden hebben. Mevr. de Grient Dreux leidde dan het concert in met een voordracht van Friesche muziek, welke een daverend applaus oogstte. Dit verwonderde geenszins aangezien mevr. dc Grient Dreux zich als een uitste kend pianiste deed kennen. Ook het tweede nummer, een fanlasie uit. de meest bekende Nederlandsche Volksliederen, vond, door de frischheid van voordracht, zeer veel bijval. Het in strument had beter kunnen zijn. Als derde nummer van-hot. programma kregen we een voordracht te hooren, getiteld: Op de boerderij, gezongen door vijf meisjes en vijf jongens in West- Friesche kleederdracht, zang en gebaren waren bui tengewoon aardig en de klompendans fot slot vooral deed. het wondei^oejj. I-let. zou ons te ver voeren alle programmanummers afzonderlijk te bespreken. We maakten hier en daar een aanteekening» en moeteivdan allereerst Wijzen op de knappe techniek van mevr. de Grient Dreux, wel ke vooral tot uiting kwam in het mooie „Les echo's du temple; voorts op do leutige Vlaamsche voor dracht van mej. van Balen Blanken: Het varkentje, van Felix Timmermans, dat door de sobere wijze van zeggen veel succes oogstte. De raadsvergadering door kinderen, vertolkt, was 'n grappige samensnraak, waarin tal van brandende kwesties werden behandeld. De jeugdige raadsleden verdedigden met vuur hun standpunt, de ruziemaken de meneer Kaslie vooral was een bron van ergernis voor den miniatuur burgemeester, die niettemin er wonderwel in slaagde het zware debat over de drink watervoorziening in goede banen te leiden en de kwestie tot een goede oplossing te brengen, al on dervond hij dan ook heftige tegenkanting van den zuinigen meneer van Dam, die meende dat de ge meente het best met slootwater kon doen. Een stel ling waartegen dr. Tongerman, als medicus sterk protesteerde. Is het wonder, dat deze grappige raadsvergadering keer op keer hartelijk deed lachen? De raadsleden in den dop, die zeer rolvast waren, oogstten dan ook een welverdiend applaus. Op verzoek droeg mevr. Bierman uit Oosthuizon, in West-Friesch dialect, voor: „Het concours op Noord- Scharwou". Zij deed dit op zeer humoristische wijze en oogstte een groot succes. Wij nocnien tenslotte nog de aardige kinderlied jes gezongen door het koor en dc gewijde liederen van een dames-terzet, welke nummers een waardig slot vormden van een goed verzorgd programma. Kon gemeenschappelijke maaltijd in hotel „Vrede- lust" van den heer J. Igesz, besloot dezen elfden West-Friezendag. Onnoodig te zeggen, dat het er zeer vroolijk toeging en het uur van scheiden nog veel te vroeg kwam. SPARTA-NIEUWS. De adspirantcn gaan naar Wieringen. Training athletick met Lycurgus Zondagmorgen onder leiding van den heer Keesman, van 10—12 uur. L A N G E N D IJ K NOORDSCHARWOUDE. Bedankt. Naar wij vernemen, heeft de heer J. van den Al eele. die alsr aedslid dezer eemeente was srekozen voor de s.d.a.p., voor zijn benoeming bedankt. Op volger op-do lijst is de heer A. Keppel. Opheffing van de minimumprijzen. Van verschillende zijden kan men hooren, dat er óf met de heffingen, óf met de minimumprijzen der aardappelen moet worden geknoeid, omdat er in de steden aardappelen worden verkocht tegen prijzen, welke geen rekening kunnen velen. In een onderhoud met den regeeringscommissaris heb ben vertegenwoordigers van den handel deze kwes tie ter sprake gebracht, omdat hun ter oore was ge komen, dat er van landbouwerszijde bij den regee ringscommissaris zou worden aangedrongen, do thans toegepaste regeling nog met een maand te verlengen. De reden hiervoor was dat de landbouwers ver wachten, dat na 1 Augustus, wanneer dé aardap pelen onder de Ned. Akkerbouw Centrale ressortee ren en een geheel ander systeem wordt gevolgd, nl. de heffing bij do bron, de pr ij zeil aanmerkelijk zou den dalen, omdat dan geen minimumprijzen meer zouden gelden. Gerechtvaardige vrees alzoo. De handelaren hebben nu bij den regeeringscom missaris aangedrongen, dat, wanneer de regeering zou besluiten aan het verzoek te voldoen, de con trole zeer zeker verscherpt dient te worden, daar er thans veel aardappelen gerooid worden, waarvan de heffing niet befaald kan zijn op grond van het feit dat dc prijzen die worden berekend, te dien opzichte te laag ziin. Dit is voor den goedwillenden handel zeer nadeelig. De rcgeeringcommissaris heeft toegezegd, dat deze z.iak zal worden onderzocht en maatregelen zullen worden genomen waar gebleken is, dat niet aan de regeling is voldaan. Up onze navraag bij de veiling werd ons medege deeld, dat over een al of niet voortduren van de minimumprijzenregeling nog niets bekend is, zoodat er groote kans bestaat, dat na 1 Augustus geen mi nimumprijzen meer zullen gelden. SCHAGEN. 1 Augustus 1935. 19 Paarden 150—375. 10 veulens 65110. 6 gelde- koeien. magere SO—110. 60 idem vette 140210. 6 kalfkoeien l-lO—160, 10 graskalvercn 1228, 70 nuch tere kalveren 512, 60 magere schaden 813. 1S1 id. vette 1317. 30 lammeren 4—10. 3 bokken en eeiten 250. 9 vette varkens per Kg. 4244 et., 210 big gen 1017. 9 konijnen 0.251.50. 76 kippen 2570 ct. NOORDSCHARWOUDE. 1 Augustus 1935. Schotsche muizen 2.504.30. grooten 2—3, r. duken 1.20, eigenheimers 3.403.50, bl. dito 2.803.80. driel. 1.50—2.20. ui en2.80. dreilingen 2—2.30. gele nen 3.20 3.80. zilveruien 0601.20, drielingen 2.50—2.80. zil vernep 2.90—4.50. spercieboonen 5.506.40, tuinboo- nen 1.70. roode kool 1.602. gele kool 3.40, witte kool f 1.10—1.50. AMSTERDAM, 31 Juli 1935. 3 wagons geslachte runderen uit Denmarken. 315 vette kalveren: le kw. 4448 ct., 2e kw. 38—42, 3e kw. 32—36 ct., per Kg. levend gew.; 55 nuchtere kal veren f 37 per stuk; 275 varkens: vleeschvarkens DO—110 Kg. 46—47 ct., enkele hooger; zware varkens 44—46 ct., vette varkens 4243 ct., per Kg. slachtge- wicht. Marktoverzicht. Vette kalveren flinke aan voer, handel stug, prijshoudend. Varkens behoorlijke aanvoer, handel kalm. prijzen iets hooger. WINKEL, 31 Juli 1935. Appelen f 4—8. peren f 25. aalbessen f 310. kruis bessen f25. frambozen f 1825. slaboonen f24. sniiboonen f 58. aardappelen f 1.501.80. alles per 100 pond: komkommers f 1.50—3. kropsla f 1—2. per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 31 Juli 1935. Schotsche muizen f 3—3.20. idem grove f 2.50. fdem dreilingen f 1.501.60. eigenheimers f 3, zilvernep 4.40—4.70. id. drielingen f 2.40—2.70. id. uien f 0.60, Aanv.: 29.30 Kg. aardapelen. 1600 Kg. zilveruien. EIERVEILING SCHAGEN. 1 Augustus. Aangevoerd waren: 74 partijen, 63000 kipeieren: S partijen, 1000 eendeieren: 1 partii. 11 kalkoeneieren Kipeieren f 2.953, kleine f 2, eendeieren f 1.651.80. kalkoeneieren f 3.55. De veiling duurt voort; zie voor volledig bericht in liet no. van Zaterdag. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Aug. 50.000 kg. aardappelen: Schotsche muizen f2.60 3.70, grooten f2—2.70, eigenheimers f3.20—3.30, bl. dito f2.20—3.10, drielingen f 1.70—1.80, 40C0 kg. uien; drielingen f2.60, gele nep f3.50, zilveruicn rfl.60, drielingen f2.60—2.80, zilvernep f3.905, 10 bos peen f 22.10, 1600 kg. spercieboonen f 6.107.30. Roode kool 1.10—1.80. gele kool 3.50—4.60, witto kool 1.301..50. 3000 Tomaten: A 112.10-13. B fl2.S0. C f7—9.20, CC f5.60. GENEVE: Tijdens de Engelsch—Fransche be sprekingen, welke gehouden werden na de zitting van den Volkenbondsraad, is naar verluidt overeenstem ming bereikt over zekere richtlijnen van een ont- werp-resolutie welke een regeling van het Italiaansch- Abessynisch verschil zou kunnen bevorderen. De voornaamste punten van de ontworpen resolu tie zijn: le. de mogelijkheid van een nieuwe bijeenkomst der Arbitragecommissie. 2e. bespreking van de algemeene kwestie der Italiaansch-Abessijnsche betrekkingen, waarbij En geland, Frankrijk en Italië zich zullen verplichten onverwijld onderhandelingen aan te knoopen over de kern der kwestie, met het doel vóór 25 Augustus een overeenstemming tot stand te brengen. 3e. verplichting van Italië af te zien van de ge bruikmaking van geweld. Dit laatste punt zou nog niet geheel zijn geregeld, aangezien Italië bezwaar maakt tegen deze verplichting, waaraan geen ter mijn is gesteld. Over dit punt hebben Laval en Eden tot laat in den avond nog overleg gepleegd. Advertentiën. Hiermede betuigen wij ook namens onze Kinderen onzen hartelijken dank aan allen, die blijken van belangstelling betoonden bij ons 40-jarig Huwelijk. A. WAGEMAKER. C. WAGEMAKER- v. d. Klooster. Kolhorn, 31 Tuli 1935. 4 5 en 6 AUG. In de Zaal van de BRUIJN tijdens de Kermis Muziek van The Jolly Boys, Maandagavond optreden van Entrée 65 cent Bel. inbegrepen Bespr. plaats 10 cent Dinsdagavond, als attractie onder leiding van P. EILANDER Aanbevelend, HYGIËNISCHE ARTIKELEN, GUMMISPUITEN, enz. Vraagt prijscourant. Postbus 23, Alkmaar. Alle Foto-Artikelen verkrijgbaar bij F*. OUD, Maison Modern te Winkel. Tevens je adres voor Ontwikkelen 20 cent en Afdrukken 6 ct. per stuk. Notaris G. J. VAN LEERSUM te Winkel, zal op Vrijdag 2 Augustus 1935, des middags 2 uur (Zomertijd) in het lokaal van den heer D. A. DE BRUIJN aldaar, om contant geld, pnbliek verkoopen: KASTEN, spiegels, stoelen, tafels, theekastjes, theetafeltjes, klokken, kachels met toebehooren. fornuis, rolschuiers, ledikant, lampen, matten, bloem standerds, lijsten, keukengereed schap, glas- en aardewerk, enz. Te bezichtigen op den dag der verknoping van 111 uur. op Zaterdag 3 Aug. '35, 's avonds half acht o.t., bij VAN DER WOUDE. Het Bestuur. Gevraagd: Een nette burger rn.1., P.G.. bij man alleen. A. POK Twisk, no. 8 Schager Roosjes. TE KOOP: een Trapnaaimachine, een Transportfiets en een Klampje best Lapdhooi. J. I. BUSCHMAN, Schorweg 23, Breezand. Te koopin prima staat, een Ford Y Auto '33, geloopen 28000 K.M., als nieuw, pi oefr. toegest., dagel. te bezichtigen bij K. LEGUIT, Winkel. TE KOOP: een Aardappelsorteerder, bij G. C. VAN BALEN BLANKEN, Anna Paulowna. Een aankomende Bakkersknecht gevraagd. Brieven onder letter A, Bureau van dit blad. Gevraagd: Flinke Dienstbode, voor dag en nacht, bij Jb. KUIPER Wieringerwaard. Te koop: Race Rijwiel, zoo goed als n., zeer billijk, inruilen, heer- of damesrijwiel. G. VI|FSCHAFT, Kolhorn. Permanent Wave i 2.00 P. OUD, Maison Modern - Winkel. Verloren een Reisdeken, tusschen De Kooij en v. Ewijcksluis. S.v.p. tegen belooning terug te bezor gen bij G. C. van Balen Blanken, Anna Paulowna. Degene, die in den nacht van Zater dag op Zondag j.1. een Heerenrijwiel heeft meegenomen, staande bi] M. K a p t e i n, Klieftstraat, wordt in zijn eigen belang aanbevolen deze terug te bezorgen bij E. ANEMAAT, Westerklieft No. 16, Wieringen. BAKKERIJ te koop of te huur voor billijken prijs. Te bevr. bij A. LOUW, St. Maarten, HUISHOUDSTER gevraagd. Brieven leter AF Bur. van dit blad. Te huur: Een ARBEIDERSWONING, f 1.50 per week. J. DE VEER, Weere, Winkel.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2