Ontstaan en oplossi inetsciisis. DE ZUIVERING VAN OSS. Wser een oude moordzaak opgehelderd. Waarschuwings- en richtingsborden van ANWB. en KNAC. Door een vrachtauto overreden. Geraamten van reuzen gevonden. Een liberaal oordeel. 50.000 Deensche boeren, aldus hebben we in de couranten kunnen lezen, waren naar de hoofdstad Kopenhagen gekomen om den koning over hun moeilijkheden in te lichten. Hierbov en zien we een deel van de geweldige onafzienbare menschenmcnigte voor het koninklijke slot „Amalienborg", Een vervolging ingesteld tegen zekeren J. van B., thans gedetineerd, wegens moord op zijn neef G van Galen in het jaar 1930 Do Kon. Marechaussee te Oss heeft het onderzoek heropend in één der oude Ossche moordzaken, welke tot dusver nog steeds onopgehelderd zijn gebleven, nl. de moordzaak-van Galen. Dit misdrijf, dat bijna zes jaar geleden heeft plaats gehad, is langzamer hand volkomen in het vergeetboek geraakt en weini gen zullen zich hiervan nog de bijzonderheden kun nen herinneren. Als resultaat van dit onderzoek worden thans vol doende termen aanwezig geacht om een vervolging in te stellen tegen zekeren J. v. B., een beruchten Osschen misdadiger, die op het oogenblik in het huis van bewaring te 's Hertogenbosch vertoeft, verdacht van medeplichtigheid aan den overval, met berooving op den kassier van de boerenleenbank te Maren (N.-Br.) in het jaar 1930 en andere misdrij ven. J. v. B. wordt er ernstig van verdacht, dat hij destijds zijn neet, G. v. Galen, door messteken van het leven heeft beroofd. Het drama heeft zich als vo.lgt toegedragen.. ■Qp den avond van den 12den December 1929 was de 29- jarige fabrieksarbeider G. v. Galen uit Oss met eeni- ge vrienden op stap geweest. Het vroolijke gezel schap had verschillende herbergen bezocht en was ten slotte aangeland in café de Louw op den Heu vel te Oss. De jongelui verkeerden in een luidruchti ge stemming en weldra ontstond een woordenwisse ling over een vrouw, doch het kwam nog niet tot een vechtpartij. Op een gegeven oogenblik verliet van Galen de gelagkamer, om zich even op de bin nenplaats achter het café te verwijderen. Toen hij even later weer binnenstrompelde, zeeg hij doods bleek op een stoel neer. Zijn kleeren waren op den rug geheel met bloed doordrenkt en het bleek al spoedig, dat hij het slachtoffer was geworden van een moordaanslag. Daar dergelijke steekpartijen te Oss geen zeld zaamheid waren, namen de overige cafébezoekers het geval niet al te tragisch op en men besloot den getroffene naar een dokter te brengen. Onder dege nen, die hierbij hun hulp verleenden, behoorde ook de neef van het slachtoffer, de thans verdachte J. v. B. Hevig bloedend begaf de gewonde, ondersteund door zijn kameraden, zich voetje voor voetje naai de woning van dr. Stoltz in de Peterstraat, op onge veer honderd meter afstand van cafe de Louw. Daar het geval zich in de hoofdstraat van Oss had afgespeeld, was de politie spoedig van het gebeurde op de hoogte. Onmiddellijk begaven zich eenige po litiemannen naar het bewuste café, dat v. Galen reeds had verlaten. Een bloedspoor wees den weg aan waarlangs de getroffene zich had begeven. Ge durende den moeizamen tocht naar den dokter trachte de politie v. Galen nog een verhoor af te en men. Het slachtoffer nam echter de bekende hou ding der Ossenaren in dergelijke gevallen aan. Hij verklaarde van niets te weten en voegde er aan toe, dat het toch niets meer aari de zaak kon verhelpen, omdat hij direct zou sterven. Inderdaad zijn deze woorden bewaarheid. Nauwelijks was hij de woning van den geneesheer binnengetreden, of hij zakte in de gang ineen en gaf eenige oogenblikken later den geest. De politie stond hier voor een uiterst moeilijke taak. Degenen, die iets van het drama zouden kun nen weten, volgden het voorbeeld van het slachtof fer en hielden zich van den domme. Toen de politie v. B. ten huize van dr. Stoltz een verhoor wilde afnemen, verklaarde de verdachte bru taal, dat hij thans onmogelijk kon antwoorden, om dat hij voor de ziclerust van den overledene moest bidden. De sectie op het lijk van Van Galen wees uit, dat Een regeling tnsschen beide organisaties tengevolge van het eindigen der samen werking. Ingevolge het eindigen van de samenwerking tns schen A.N.W.B. en K.N.A.C., is door deze vereenigin- gen een regeling getroffen, waarbij de waarschu wings- en richtingsborden, welke tot nu toe voor ge meenschappelijke rekening werden geplaatst en on derhouden, in vollen eigendom zijn overgegaan dooi den A.N.W.B.; deze zal in het vervolg ook de aan vulling en het onderhoud van deze borden voor zijn rekening nemen. De plaatsnaamborden (aan de ingangen van ste den en dorpen) zullen voor gemeenschappelijke re kening blijven, ook wat aanvulling en onderhoud be treft. een van de longen van het slachtoffer met een groot mes was doorboord, hetgeen den dood tengevolge moet hebben gehad. De verslagene moet in den rug zijn aangevallen. J. van B. is thans 38 faar en een oude rot op het gebied der misdaad. Hij heeft een veelbewogen le ven achter den rug en is een bekende figuur in de Bossche rechtszaal, waar hij verschillende keeren wegens inbraak en diefstal is veroordeeld. In tegen stelling met de andere Ossche misdadigers vertoefde hiini et uitsluitend te Oss. Hii was o.a. ook eenlgen tijd op een fabriek in Engeland werkzaam. Daar mishandelde hii een medearbeider zoodanig, dat hii ijlings de wijk moest nemen naar on sland om niet in handen van de Engelsche politie te vallen. Toen in 1930 verschillende van zijn Ossche confra ters in de gevangenis terechtkwamen, werd hem de grond in ziin geboorteplaats te warm onder de voe ten en hii verplaatste het terrein van ziin werkzaam heden naar Eindhoven. Daar viel hii wegens een ernstige inbraak in handen van de politie, met het gevolg, dat hii voor drie iaar werd opgeborgen. Spoedig nadat hii in vrijheid was gesteld, volgde ziin aanhouding wegens medeplichtigheid aan den overval met roof te Maren. De verdachte zal ter beschikking van de justitie te 1s Hertogenbosch worden gesteld. Maastricht, 31 Juli. Door de Maastrichtsche re cherche werd gisteren, als verdacht van medeplich tigheid aan een te Oss gepleegden roofoverval, gear resteerd. H. J. M. v. d. Oever. Hii werd naar Oss overgebracht en aldaar ter beschikking gesteld van de gemeentepolitie. Een ernstig ongeluk te Breda. Op den Wilhelminasingel te Breda heeft gistermid dag een ernstig ongeluk plaats gehad. De meester' schilder J. Smits, had een gesprek gevoerd met een bestuurder van een zwaren vrachtauto. Toen het on derhoud was afgeloopen, wilde de chauffeur achter uit rijden. Hij lette echter niet op, dat Smits zich nog achter zijn voertuig bevond. De schilder ontving een duw van den wagen, kwam te vallen, waarna het zware dubbele linkerachterwicl hem over het lichaam ging. Vreeselijk gewond werd de man op genomen en op last van een geneesheer in allerijl naar het Diaconessen'huis vervoerd. Naar gisteravond werd vernomen, was zijn toestand zeer ernstig. Men vreest voor zijn leven. SMOKKELAARS GESNAPT. Een ervan heeft in België noa heel wat te goed. Door de Marechaussee te Weert werd een tweetal beruchte smokkelaars aangehouden, waarbij een groot kwantum boekjes sigarettenpapier en een mo torrijwiel werden in beslag genomen. Zii hadden bo vendien een oude schuld met de Justitie te vereffe nen en werden naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Eeri der aangehoudenen, woonachtig te Zeist moet in België verschillende iaren gevange nisstraf tegoed hebben, eveneens nog verscheidene geldboeten schuldig zijn. Bij het graafwerk voor den aanleg van een nieu wen weg, hebben arbeiders nabij Gap, in het departe ment Hautes Alpes, 8 enorme menschelijke geraamten gevonden van gigantische afmetingen. I-Ict grootste menschengeraamte, dat er bij gevonden werd, was bijna %y2 meter lang. De arbeiders hebben 8 graven blootgelegd. Thans hebben archeologische deskundi gen de leiding bij het verdere graafwerk, in de hoop dat een geheele begraafplaats gevonden zal worden. Een vraaggesprek met mr. V/endelaar, den voorzitter van de Liberale Staatspartij. Een redacteur van het Alg. Ned. Persbureau in Den Plaag heeft een onderhoud gehad met mr. W. C. Wen- delaar, voorzitter van bet hoofdbestuur der Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, over ontstaan en oplos sing van de Kabinetscrisis. Hij heeft mr. Wendelaar de vraag gesteld, wat zijn meening is over het ontstaan van het conflict tus- schcn het ministerie-Colijn en de roomsch-katholieke Tweede Kamerfractie. Mr. Wendelaar antwoordde, in de eerste plaats van meening te zijn, dat minister Colijn de r.-k. Kamer fractie niet had mogen stellen voor de vraag, of zij vertrouwen had in het beleid van de regeering. Het ministerie-Colijn was een extra-pai'lementair kabinet, waartegenover de partijen in zooverre gebonden wa ren, dat er over de samenstelling en de hoofdlijnen van het program van tevoren overleg was gepleegd, maar waartegenover de partijen formeel vrij waren in het oefenen van critiek. Er was, vervolgde mr. Wendelaar, gebleken, dat er bij de roomsch-katholieken critiek, zelfs zeer veel critiek, was. Hoe kon minister Colijn dan meenen, dat de roomsch-katholieken van hun volledig ver trouwen in zijn beleid zouden doen blijken? De rede van prof. Aalberse. De Roomsch-katholieken konden de vraag niet be vestigend beantwoorden. Er is, merkte mr. Wendelaar op, echter plaats voor de vraag, of prof. Aalberse niet een zachteren vorm voor zijn antwoord had kunnen kiezen. In dezen zin, dat hij erop gewezen zou kun nen hebben, dat de roomsch-katholieken gaarne een anderen weg op sociaal-economisch terrein zouden willen gaan, doch dat zij geen mogelijkheid zagen, om voor hun ideeën voldende medewerking te ver krijgen om deze uit te voeren, en om die reden dan ook hun verderen steun aan het ministerie-Colijn niet zouden weigeren. Of, vroeg mr. Wendelaar zich af, was deze houding voor de r.-k. Kamerfractie niet mo gelijk in verband met de uiting van verschillende katholieke bladen, waarvoor leden van deze fractie zeiven een zekere verantwoordelijkheid droegen? Welke verantwoordelijkheid dit precies is, kan mij uit den aard der zaak niet bekend zijn. Prof. Aalberse als formateur. De redacteur vroeg vervolgens, hoe mr. Wendelaar denkt over de poging van prof. Aalberse om een par lementair kabinet te formeeren. Er is, antwoordde mr. Wendelaar, uit den afloop van zijn poging, om een parlementair kabinet te for meeren, gebleken, dat prof. Aalberse niet voldoende voorbereid was om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die de r.k. Tweede Kamerfractie in t.het leven had geroepen. Dat geeft blijk van een ge- Tjferek aan verantwoordelijkheid, vooral op een zoo moeilijk tijdstip als thans, waarbij zijn optreden de ook door hem niet of niet gewilde devaluatie tot ge volg had kunnen hebben. In het bijzonder had prof. Aalberse moeten begrij pen, dat de uiterste conseauentie van ziin optreden had kunnen zijn een samengaan met de sociaal-de- mocraten. Hij had het alleen tot een conflict van de r.k. Kamerfractie met het ministerie-Colijn mogen doen komen, indien hij ook tot een samengaan met de sociaal-democraten alleen bereid was geweest. Ik constateer verder aldus mr. Wendelaar dat de roomsch-katholieken thans bereid waren tot samenwerking met de liberalen in een parlementair kabinet, waartegen zij in 1933 zulke groote bezwa ren hadden. De liberalen achten intussclien samenwerking in een parlementair kabinet, als door prof. Aalberse ge dacht, niet mogelijk. Op welken grond, vroeg de redacteur naar aan leiding van dit laatste, ziin de liberalen Zaterdagmid dag niet tot overeenstemming kunnen komen? In de eerste plaats, zoo luidde hierop het ant woord, omdat de liberalen wel bereid waren tot eventuecle samenwerking in een parlementair ka binet, indien alle zes groote partijen daartoe ook principieel bereid waren. Doordat de vrijzinnig-de mocraten bij do Zaterdagmiddag gehouden bespre king niet aanwezig waren, trad het door dr. Bierema gemaakte voorbehoud, dat alle zes groote partijen zouden medewerken, reeds in. Do besprekingen van Zaterdagmiddag zijn geheim en dus, zeide mr. Wendelaar, kan ik niet verder op deze vraag precies antwoorden. Het ligt echter voor de hand, dat er geen basis te vinden was, voor een parlementair kabinet, waarin naast de liberalen ook de sociaal-democraten zouden zitting hebben. Het slagen van Colijn. Acht u, vroeg de redacteur hierna, het slagen van minister Colijn in het vormen van zijn nieuwe extra parlementaire kabinet gelukkig? Ik verheug mij erover, zoo luidde mr. Wendelaar's antwoord, dat er zoo spoedig weer een regeering ge vórmd is en dat alle zittende ministers, tegen den persoon van geen van wie wii bezwaren hadden, in de nieuwe regccring zijn opgenomen, zoodat deze De winnaar van de Tonr de France, de jon ge Belg Romain Maes, wordt door zijn onde moeder in het Prinsen park te Parijs hartelijk gelukgewenscht. regeering wel in hoofdzaak het beleid der vorige regering, met wier doelstelling wij ons vereenigden, al hadden wij dan ook meermalen critiek, zal voort zetten. Maar ik heb toch in zooverre bezwaren tegen deze oplossing, dat ik haar niet in overeenstemming acht met een juiste toepassing van ons parlementaire systeem. Bezwaren tegen deze oplossing, Op de vraag van den redacteur, welke bedcnkin-i gen mr. Wendelaar koestart, antwoordde deze: Het kabinet-Coliin had niet meer het vertrouwen van een meerderheid in het parlement. Desniettemin komen dezelfde personen als minister terug. Met een belangrijk veranderd program?... dat mag men van het kabinet niet aannemen. Met nagenoeg het* zelfde program dan?... men mag niet aannemen, dat de roomsch-katholieken bereid ziin. het kabinet dan wel te steunen. Ver van mij ging mr. Wendelaar voort werp ik de gedachte, die de tegenstanders van het parle- mentarisme ventileeren. dat de roomsch-katiholieken tevreden ziin met een vierden ministerszetel. Er wag immers een verschil van inzicht tusschen het kabi net en de katholieke Kamerfractie over de in 's lands belang te volgen sociaal-oeconomische politiek, zoo als bii het debat over het bezuinïgingsontwerp dui delijk is gebleken. Is er nu voor dit verschil van in zicht een oplossing gevonden? Indien de Tweede Ka mer niet zeer spoedig biieen komt hetgeen wel ge- wenscht. maar niet noodzakelijk is is het toch1 zeker wenscheliik, dat op andere wijze van weers zijden duidelijk wordt gemaakt, hoe er een brug ga bouwd is over de klove, die op sociaal-oeconomisch'5' gebied bestond tusschen de opvatting van het mi nisterie-Colijn en die van de katholieke Kamerfrac tie. Hunkerend wordt uitgezien naar de plannen; van het nieuwe kabinet-Coliin op dit gebied. Ter wille van de genoemde werking van het par lementaire stelsel en van de handhaving van de de mocratie heeft ons volk recht op duidelijke voor lichting hierover. Hoe zullen, vroeg de redacteur nog. de liberalen! staan tegenover dit ministerie-Colijn? Met dezelfde welwillendheid antwoordde mr, Wendelaar waarmede del iberalen het in 1933 gevormde ministerie- Colijn hebben ontvangen, zul len wii ook het nieuwe kabinet-Coliin tegemoet tre den. In afwijking van het gebruik heeft H.M. de Ko ningin ditmaal niet de fractieleiders van de groote politieke partijen in gehoor ontvangen om hun ad vies te vernemen over de vraag, aan wien de kabi netsformatie het beste ware toe te vertrouwen. Toen; H.M. eenmaal minister Colijn de opdracht had ver strekt om een extra-parlementair kabinet van bree- de samenstelling te formeeren. heeft de kabinetsfor mateur geen overleg gepleegd met den leider van do liberale Tweede Kamerfractie zoodat del iberalen te genover dit kabinet-Coliin volkomen vrij staan. Wij1 hopen echter, dat de door het kabinet te voeren po litiek zoo zal zijn, dat deze ons in staat zal stellen, het ministeiae te steunen. En daarin heb ik zelfs vertrouwen, omdat een voordeel van de afwikkeling dezer crisis dit is. dat duidelijk is gebleken, dat de bankroetiërspolitiek der socialisten geen weerklank! vindt in het parlement. Zulks kan ook in zooverre niet verwonderen, dat hoe harder de t.ogn der critield buiten het parlement klinkt, des te kleiner het ge hoor binnenh et parlement is. En dit, zoo besloot mr, Wendelaar is een der grootste voordeelen van hefi parlementaire stelsel. Vadert „Dezen keer heb je een heel slecht rapport meegebracht, jongen, ik hoop echter, dat het een volgenden keer beter zal zijn". Zoont „Zoo is het goed, vader, maar nooit den moed laten zakken". DE OKAPI AANGEKOMEN. Het dier met 4 magen. Het geschenk van den koning van België aan den Prins van Wales, de okapi uit den Belgischen Kon- I go is gisteren in den dierentuin te Londen aange komen. Professor Hudgley, de directeur zeide dat het dier de zeereis goed doorstaan had, maar desniette min eerst een paar dagen in ziin nieuwe omgeving j zou moeten wennen, voordat het aan het publiek zou worden voorgesteld. De directeur vertelde, dat een okapi vier magen heeft en een zeer apart dieet van j Afrikaansche boonen. bananen, celery en zoete aard i appelen moet hebben om al die 4 magen tevreden te stellen. i Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 770 m.M. Temperatuur: 15 gr. C. is 59 gr. F.' Verwachting: Matige wind uit het Noorden, licht bewolkt met geringe kans op regen. Verdere vooruitzichten: Iets warmers, opklarend. Breuklijders! Wij leveren U breukbanden, die het U mogelijk maken, ook het zwaarste werk zonder hinder uit to voeren. Prijzen vanaf 3.50 Ook alle onderdeelen zijn bij ons verkrijgbaar. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZIJBE E 103. SCHAGEN.

Schager Courant | 1935 | | pagina 4