Historisch Genootschap Oud West-Friesland Schagen. Donderdag 1 Augustus 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9776 KIJKEfl is KO0PEn tij CLOECK Een eens beroemde vrouw. Huis ingestort in de Poolsche hoofdstad 0 BON VOOR GRATIS PRESTO GELDIG TOT EN MET 24 AUGUSTUS Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto. 71/2 ct. zeeppoeder, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. Straat N.V. WASCHOLI NE FABRIEK •WW Gauw even naar Uw winke lier om te zorgen dat dit voordeel U niet ontgaat. Tot de hierop aangegeven datum ontvangt U voor on derstaande bon 3 pakken Presto, waarde 221/2ct. voor slechts 15 ct. Njet verzui men hiervan gebruik te maken, omdat Presto wat prijs en kwaliteit aangaat ongeëvenaard is. Dezer dagen is te Berlijn op 65-j'arigcn leeftijd over leden de eens beroemde pilote en parachutiste Kath 'chen Paulus, die door haar vluchten, maar nog m~ci door haar koene sprongen met het valscherm uit de luchtballon,' groote bekendheid verwierf. kathchen paulus. Herinnert „men" zich Kathchen Paulus nog? Er is een tijd geweest, dat zij beroemd was, zoo beroemd als thans een Amy Johnson of een Amfelia Earhart. Ja, dat was voor de vliegerij, toen de ballonvaart nog bij het groote publiek in eere was, omdat die toen 'smenschen cenige, poovcre verovering was op de lucht. In die dagen dan steeg Katchen Paulus op, zooals oen Van Pottum en andere „kapiteins", ten aanschouwe van een groot aandachtig en, als de ballon het deed (wat ook wel eens niet het geval was) dankbaar publiek. Maar Kathchen had nog .iets bijzonders. Zij zat niet in een mand, neen, zij stond, op een adelaar (van hout) onder den ballon. Kath chen was een onverschrokken vrouw. Behalve, dat zij zoo maar, staande op een adelaar, het luchtruim durfde kiezen, was zij ook parachutiste. Meer dan 56G ballontochtcn hoeft zij gemaakt en 150 keer is zij met haar valscherm naar beneden gekomen. Het vliegtuig heeft de belangstelling voor de ballonvaart als vertooning weggetrokken en dus hoorde men wei nig meer van Kathchen Paulus. Haar leeftijd werd trouwens ook een beletsel. senteerde boekwerken, welke een zeer geanimeerd1 verloop hadden. Ronflyypag. De heer Kay wilde door liet Genootschap een on derzoek doen instellen naar de archieven in West- Friesland. Dit zou volgens spr. zeer goed mogelijk: zijn met de hulp van den Rijksarchivaris en behoeft heel weinig geld te kosten. De Secretaris antwoordde, dat hij gaarne in deze richting zou werkzaam zijn. De Voorzitter zeide, dat hiermede het officieele gedeelte van het programma was afgeloopen en deed nog eenige mededeelingcn van hetgeen het Genootschap deed en steeds zal blijven doen. Het Genootschap kon worden beschouwd als een toe vlucht, een vraagbaak en een consultatiebureau voor de West-Friesche kunst. Spr. eindigde met den wensoh uit te spreken, dat de vlag, welke het Genootschap verleden jaar was geschonken, een symbool zou zijn van voorspoed en groei. (Daverend appla"-0. 2£e pa§. 2, Eerste Blad. Eén doode, 16 gewonder Warschau: Gisternacht heeft een ernstig on geluk de bevolking van de oude stad opgeschrikt. Van een huis aan de Fretastraat stortte, terwijl de be-, woners sliepen, de vierde verdieping in, in haar val dc derde verdieping meesleurend, waardoor een groo te hoop metselwerk, balken en ijzerwerk op straat viel. Het grootste deel van de bewoners van de beide verdiepingen, wier totaal aantal ai bedroeg, werd door de puinen bedolven, enkelen slaagden er even wel in bij het waarschuwend gekraak van de muren, uit de ramen te springen. De brandweer, die van alle kanten aanrukte, haalde zestien gewonden, de meesten in ernstigen toestand, en een doode onder de puinen vandaan. Tijdens de reddingswerkzaamhe den deed zich een nieuwe instorting voor. De brand weerlieden konden zich, door een alarmsein tijdig in veiligheid stellen, toen de lagere verdiepingen het be gaven. Het opruimingswerk werd onmiddellijk her vat. De justitiëele autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld. Het schijnt, dat verrotte balken de oorzaak van het ongeluk zijn. vierkante muntstukken in de ver- eenigde staten. Washington. Thans is bepaald, dat de munt stukken van een halve en een tiende dollarcent, die worden aangemunt als betaaldmiddel voor de om zetbelasting op kleine a ankoopen, vierkant van vorm zullen zijn met ronde hoeken, (dus ongeveer als de Nederiandsche „vierkante" stuivers) en in het midden voorzien van een gat. Dit is de eerste maal dat in Amerika niet ronde muntstukken wor den aangemunt. Notulen. De secretaris, 'de heer IC Ruijterman, uit Hauwert. las de notulen voor van den West-Friezendag van 1934, welke zonder op- en aanmerkingen werden goed gekeurd. Jaarverslag van den Secretaris. De heer Ruijterman bracht hierop het jaarverslag óver 1934 uit, waaraan het volgende is ontleend: Het aantal beschermde leden bedraagt 10, het aan tal gewone leden 380. Het vorige jaar bedroeg dit aantal resp. 2 en 334. Vooruitgegaan dus 54. (App.) Dit aantal was al weer gestegen. De afd. Alkmaar yan de V.V.V. trad als lid van het Genootschap toe. De ongunstige tijdsomstandigheden deden ook haar invloed op den groei van de vereeniging gelden. Den heer Nobel, die als gast aan de betuurstafel zat, werd hulde en dank gébracht, omdat hij de vereeni ging 50 nieuwe leden had bezorgd. (Applaus.) Over de werkzaamheden zeide spr. o.m., dat de ne gende West-Friesche bundel was verschenen, welke er weer prachtig uit ziet. De secretaris bracht daar voor hulde aan de redactie en uitgever. De complete uitgaven der vereeniging kan men thans bezichtigen in het Historisch Museum te Me- dcmblik. Mededeeling werd gedaan van eenige nieuwe uit gaven. Een kleine subsidie van f25.werd verleend aan den bekenden architect van Heemschut, den heer A. A. Kok, voor de restauratie van een typisch oud- gobouwtje te De Rijp; en een subsidie van f25, aan de gemeente Twisk voor het herstel van de kerk. Spr. hoopte, dat na restauratie van deze kerk, de fraaie gebrandschilderde ramen met bijbelsche voor stellingen uit het jaar 1696, welke nu in het Rijks museum zijn, weer in de kerk zouden terugkomen. Vroeger gaven we die mooie dingen uit handen, dat doen we nu niet meer. (Applaus.) Een bedrag van f100.werd uitgegeven voor 'de studie van mej. Smit, een zeer begaafd meisje. Prachtige samenwerking had het bestuur met den heer en mevrouw Nieuwpoort op Bandjar (Java), die het Genootschap in Indië vertegenwoordigen. (Appl.) Aan den heer Barend Roep, geboren te Schagen, Werd een schrijven gezonden^ om hem namens het De ontvangsten bedroegen 11787.59^2; de uitgaven f 1442.06V2» zoodat hetv oordeelig saldo f 345.53 was. Daar echter het verslagjaar begon met een voordee- lig saldo van f 731.34%, is het Genootschap feitelijk 1385.71% achteruitgegaan. Spr. drong aan op de grootst mogelijke zuinigheid, daar anders de begrooting in de toekomst niet slui tend zou kunnen worden gemaakt. De Voorzitter merkte op, dat het afgeloopen Jaar een zeer duur Jaar was geweest, doch beloofde, dat het bestuur zoo zuinig mogelijk zou zijn. Het bestuur stelde voor, dit jaar wederom een subsidie te verleenen van f100 voor de verdere op voeding van mej. Smit, welk voorstel bij acclamatie werd aangenomen. (Applaus). Commisie voor „Het Landelijk Schoon". De heer H. Galis uit Hauwert, bracht daarna ver slag uit namens de Commissie voor „Het Landelijk Schoon", waaraan het volgende is ontleend: De commissie, bestaande uit 3 leden, werd met 2 leden aangevuld en wel met de burgemeesters van Medemblik en Enkhuizen, te weten de heeren Pe ters en Honijkï De commissie vergaderde in het afgeloopen Jaar viermaal. Het geld voor de tent te Enkhuizen, om deze in te richten als Jeugdherberg is bijeen en spr, geloofde, dat nu de zaak in kannen en kruiken is. Het oude raadhuis te Venhuizen baart de com missie nog groote zorgen, daar hiervoor nog geen bestemming werd gevonden. De restauratie van de Ned. Hervormde Kerlc le Twisk had de volle aandacht der commissie; ge tracht zal worden de mooie geschilderde ruiten in de kerk terug te krijgen, doch de kans daarop is zeer gering. Hulde werd gebracht aan burgemeester Peters uit Medemblik, die al het mogelijke doet om het oude Kasteel „Radboud" aldaar, als museum in te richten. De burgemeester kon ten allen tijde op den steun en de hulp der commissie rekenen. De Voorzitter dankte de commissie hartelijk voor het mooie werk in West-Friesland verricht.; zij moest dit doen onder de meest moeilijke omstandigheden. (Applaus). De plaats der volgende algemeene ver gadering. Besloten werd de volgende algemeene vergadering in Hoorn te doen plaats vinden en in 1936 te de Beemster, daar in dat Jaar deze gemeente 325 Jaar zal bestaan. i Verloting en aankoop van boekwerken. Hierop volgde een kostelooze verloting van boek werken en de gelegenheid tot aa,nkoop van gepre- De algemeene vergadering een noodzake lijk kwaad. Versterking vriendschaps banden hoofdzaak van West-Friezendag. In de achterzaal van de Landbouw-Societeit „Cé- rès" alhier, had gistermorgen de algemeene vergade ring plaats van het Historisch Genootschap „Oud ]\Vest-Friesland", welke was verbonden aan den elf den West-Friezen-dag. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op het volledige college van B. en W. dezer gemeente; de burgemeesters van Medemblik, Sijbekarspel en 'Abbekerk; den gemeente-secretaris van Edam en wethouder C. Stapel, vertegenwoordigende het ge meentebestuur van Enkhuizen. De voorzitter, de heer G. C. van Balen Blanken, arts te Bovenkarspel, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom en richtte zich daar bij speciaal tot burgemeester Cornelissen. Hierna hield de voorzitter een inleiding over Folklore". De Folklore zeide spr. is toch feitelijk het 'doel en het streven der vereeniging; de kern van onzen arbeid. In den breede zette spr. vervolgens uiteen, wat verstaan moest worden onder Folklore en deed zulks op zeer humoristische wijze. De een noemt Folklore, volkskunst, de ander zegt, dat het volkleer is. Hier uit ziet men, dat het niet gemakkelijk is, precies te definieeren, wat er precies met Folklore bedoeld wordt. Zeker is echter, dat Folklore niet slechts be hoort tot het verleden, maar zeker ook past bij het heden. Folklore wordt nooit gemaakt en nooit zoo veelvuldig en snel als in deze tijden. Dat danken wij aan de vele uitvindingen, welke een tegenstelling vormen tusschen het verleden en het tegenwoordige. Het folkloristische is aldus spr. meer het in tieme en zeker niet het uiterlijke. Bij de éénkamerige woning vond men immers vroeger de echte folklore. In die eene kamer toch waren aanwezig alle in tieme voorwerpen welke de familie gebruikte. Als men meent, dat die menschen heel veel misten, dan mag niet vergeten worden, dat vele niet hadden wil len ruilen met die groote lui van nu. Ze moesten niets van die kouwe drukte hebben; ze hadden geen bijzondere behoeften. Immers, die menschen voelden 2ich in hun element en waren dus wel degelijk ge lukkig, omdat voor hen ook gold: „Wat niet weet, wat niet deert!" Als dat zoo is, bloeie dan de folklore! Een welkomstwoord van den burgemeester. De burgemeester, de heer J. Cornelissen, drukte er zijn spijt over uit, dat het door den tijd niet mo gelijk was de gasten op het raadhuis officieel welkom te heeten en daarom wilde spr. dat hier doen namens B. en W. Het deed spr. groot genoegen, dat de ver eeniging thans haar West-Friezendag in deze ge meente wilde houden, temeer ook, omdat het doel en het streven der vereeniging spr. hijzonder sympathiek waren. Spr. huldigde daarop den voorzitter voor al het geen hij voor deze vereeniging deed, zijn hooge leef tijd aldus zeide spr. belet hem niet nog krachtig ;\oort te werken. Moge dat nog tal van jaren zoo blij- kvcn. (Applaus). B. en W, verlieten daarop de vergadering. Genootschap geluk te wenschen met zijn 12%-Jarig lidmaatschap van den Volksraad van Nederlandsch- Indië, waarop een hartelijk schrijven van dank werd terugontvangen. (Applaus.) Spr. memoreerde, dat enkele leden van het Genoot schap in het afgeloopen verslagjaar waren gedeco reerd door de Regeering. Aan den Minister van Onderwijs werd een adres gericht voor het behoud van de mooie meubelen in het kasteel „Radboud" te Medemblik, op welk adres goedgunstig werd beschikt. Er was namelijk sprake van, dat deze meubelen verdwijnen zouden bij de opheffing van het Kantongerecht aldaar. De secretaris wees er vervolgens op, dat Schagen ook kunstschatten gehad heeft, doch deze verdwenen 100 jaren geleden naar Brussel. Gelukkig is het oude slot weer fraai gerestaureerd. Maar in Schagen en omgeving zit nog veel ouds; het ware wenschelijk, daarvan eens een tentoonstel ling bij elkaar te brengen en laat men er dan '.ets blijvends uithalen als een attractie voor Schagen. Betreurd werd, dat zonder overleg met Heemschut, het oude grachtje te Schagen was gedempt. Hulde werd gebracht aan burgemeester Peters van Medemblik, voor het vele mooie, hetwelk hij daar tot stand had gebracht. (Applaus.) De secretaris eindigde met het uitspreken van den wensch, dat de vereeniging welker finantiën niet zoo rooskleurig zijn, zou mogen groeien en bloeien De heer P. de Grient Dieux, uit Edam. deed ver volgens mededeelingen over de restauratie van de kerk aldaar. Het jaarverslag werd onder' dankzegging van den Voorzitter daarna onder luide bijvalsbetui gingen in zijn geheel goedgekeurd. Verslag van de Commissie tot het na zien van de rekening en verantwoording over 1934. I De heer Kay uit Hauwert (leed verslag van den ?i*antieelen toestand van het Genootschap en zeide, dat de rekening van den penningmeester geheel in orde was bevonden. Spr. bracht hulde aan de activiteit van het be stuur in het afgeloopen verslagjaar. I Neem in plaats van PRESTO peen ander merk zeeppoe der aan. U heeft recht op l£RO_73-091 H

Schager Courant | 1935 | | pagina 5