De wondere wereld Uit Bergen Poging tot inbraak in de M.T.S. te Amsterdam. De communisten te?en het nieuwe kabinet. Duitsch vliegtuig tot dalen gedwongen? Ex-koning Alfonso wordt niet vervolgd. Tegen aanwending van geweld. van het oneindig kleine. Onbekende daders hebben getracht de brandkast, welke overigens leeg was, te forceeren. A m s t e r d am, 31 Juli. Een brutale* poging tot inbraak, welke, doordat de daders vermoedelijk onraad bespeurd hebben, tot geen voor hen voordeelig resultaat heeft ge leid, is gisternacht gepleegd in het gebouw van de Middelbaar Technische School aan de Plantage Muidergracht te Amsterdam, dat ook voor eenigen tijd door leden van het in brekersgilde ie bezocht. Het was een nachtwaker van de A.G.PN..V., die ontdekte, dat van een deur, welke toegang gaf tot de school, een paneel was uitgebroken. Hij waar schuwde de politie, die bij het voorloopig onderzoek vaststelde, dat in het kantoor de inventaris over hoop was gehaald en dat de brandkast welke overigens in verband met het vorige bezoek, geen geldswaarden bevatte! sporen toonde, die er op wezen, dat men getracht had, dit meubel te forcee ren. Een hernieuwd onderzoek, gistermorgen door personeel van de school in samenwerking met de recherche van het bureau J. D. Meyerplein inge steld, wees uit dat er niets vermist wordt. Van de daders is tot nu toe geen spoor ontdekt. Het Tweede Kamerlid, de heer L". de Visser, voor zitter van dc Communistische Kamerfractie, heeft zich, in verband met de door het vormen van het kabinef-Calijn geschapen situatie, tot den secretaris van de Sociaal-Democratische Kamerfractie, het Ka merlid IJzerman gewend. De heer de Visser stelt voor, dat vanuit beide Ka- T.-erfraclies onmiddellijke bijeenroeping van de Twee de Kamer zal worden verzocht. Dit kan geschieden, indien tien Kamerleden een verzoek daartoe indienen. De heer De Visser is van meening, dat het vormen van een kabinet-Colijn zoodanig in tegenspraak is met den uitslag der jongste Raadsverkiezing, dat de Kamer, na alles wat sindsdien gebeurd is, onmiddel lijk in staat moet zijn, hierover stelling te nemen. Dat afgeleverd moest worden in Abos- synië. Uit Boekarest wordt gemeld, dat een groot Duitsch bombardementsvliegtuig, dat van Duitschland op weg was naar Abessynië, waar het zou worden afgeleverd aan den Negus, op Roemccnsch gebied door een es kader Roemeenscbe jachtvliegtuigen tot dalen zou zijn gedwongen. Het toestel zou later weer zijn vrij ge geven na tusschenkomst van de Duitsche legatie te Boekarest. Het vliegtuig zou 50 bommen kunnen ver voeren en zijn toegerust met een motor van 700 P.K. jen twee geschuttorens. Duitsche tegenspraak. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat het bij informatie op het rijksministerie van luchtvaart heeft vernomen, dat Duitschland machines van dit type niet bezit. Er is ook geen toestel naar Abessynië onderweg, zooals trouwens in het geheel geen leverin gen van oorlogsmateriaal aan Abessynië plaats vin- jden of hebben plaats gevonden. Het Duitsche bureau spreekt als zijn meening uil, 'dat hot hier overduidelijk een onhandige poging tot politieke bronnen-vergiftiging betreft. Corruptie-aanklacht ingetrokken. Madrid: Een door de eersie Cortes onder de republiek ingestelde commissie van onderzoek naar administratieve misbruiken onder de monarchie had o.a. een aanklacht ingediend tegen ex-koning Alfoiso en vier anderen in verband met de concessie voor den aanleg van den Santander-Mediterranee-Spoor- w eg. Het rapport der commissie over deze aanklacht is Hooit voltooid en de huidige Cortes verwees de zaak naar het Hooggerechtshof, dat van oordeel was dat er geen gronden voor een vervolging van ex-koning 'Alfonso aanwezig waren, waarop de aanklacht werd ingetrokken. De interparlementaire unie te Brussel. Brussel. Op het congres der interparlemen taire unie is een motie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op een eensgézind optreden van alle (staten tegen het aanwenden van geweld in omstan digheden, waarin dat verboden wordt door het Vol- kenbondsstatuut of door het Kellog-pact. Slechts de Italiaansche en de Japansche gedele geerden onthielden zich van stemming. TEGEN HET STRAATRUMOER TE PARIJS. Te Parijs mogen automobilisten van 10 uur 's avonds tot 7 uur 's ochtends geen claxon-signalen geven doch moeten bij straathoeken en wegkrui6ingen met hun schijnwerpers waarschuwen. Deze periode van voorgeschreven stilte zal echter voortaan met 2 uur verlengd worden. Claxon-signalen zijn n.1. verboden van 9 uur in r.voi-.cT tot 8 uur des morgens. VERLICHTINGSAVOND VAN DE V.V.V. De drukte niet zoo overstelpend als ver leden jaar. Er werd wederom veel werk van de verlichting gemaakt, maar alles was niet even artistiek. Nu we ons te schrijven zetten in dc stilte van de huiskamer, om onzen indruk weer to geven van den jaarlijkschen verlichtingsavond der V.V.V., klinkt van heel ver de muziek tot ons door; hooren wo vaag het schetteren van het koper en de doffe slagen van de trom. Wel een groot contrast, het zich veilig weten tusschen beschermende muren en het stom pend en duwend gedrang in de anders zoo stille la nen van ons rustig dorpje. We hadden er een uur voor genomen om op ons gemak de verlichting in oogenschouw te nemen en wo eindigden met bij de Hoflaan alleronverwachts verzeild tc raken tusschen de deinende, hossende, menigte, welke aan Bergen's Harmonie vooraf ging. Er werd feest gevierd. Spontaan en op gepaste wijze. Er werd geen wanklank gehoord, de menschen waren echt los, zonder in excessen tc vervallen. On ze Harmonie en het R.Iv. muziekgezelschap St. Louis uit Alkmaar kenden geen vermoeidheid, deden on afgebroken den eenen rondgang na den andere door do feestelijk verlichte lanen en straten; vooraf ge gaan en gevolgd door een enthousiaste menschen- schaar. Vooral het jongere goed was sterk vertegen woordigd en amuseerde zich bovenmatig. En wanneer we nu na deze korte inleiding over de stemming buiten, een en ander gaan vertellen over do verlichting, dan moeten we al dadelijk con- statceren, dat er van do versiering met de kleurige lampions ook dit jaar weer veel werk was gemaakt. Do Ruinelaan bijvoorbeeld vonden we een juweeltje. Talrijke poorten, waartegen oranje en groene lam pions in slingers opkropen met in het midden roode lichtjes, gaven de laan een prachtig aanzien. Staan de bij den hoek van de Studler van Surcklaan zat er in de Ruinelaan een mooi en kleurrijk perspec- tief. Ook de Stationsstraat met haar oranje belichting in guirlandes aangebracht, deed het wondergocd. De feeststemming werd daar ten top gevoerd door den fraaien luidspreker van den heer Schouten, welke in het midrlen van de straat was opgehangen en steeds weer opnieuw een vroolijko melodie deed hooren. Jan Oldenburglaan en Russenweg leken ons min der goed geslaagd; de verlichting was daar al te eenvoudig en maakte niet het minste effect. Veel beter waren Breelaan en Hoflaan. De eerste met haar belichting in tal van zachte tinten; de tweede met de mooie oranjekleuren onder het groene bla derendak waren inderdaad wondermooi. Ook de V.V.V.-verlichting in Dorpsstraat en Kerkstraat was ongetwijfeld de moeite waard, ook al om haar ori ginaliteit. Maar het allermooist blijven we toch nog steeds vinden de artistieke verlichting rondom de oude Ruine. Weliswaar was deze niet zoo grootsch van opzet als vorige jaar, maar toch maakten de oranje kleurige ballonnetjes nonchalant heengehangen tus schen het groen der oude boomen met op den ach tergrond de Ruineresten en de forsche contouren van do statige kerk, ook nu weer een sprookjesach- tigon indruk. Tal van particulieren hadden op waarlijk fraaie wijze hunne tuinen en huizen verlicht, de sobere strakke omlijsting van een der huizen in de Ruine laan spande wel de kroon en was buitengewoon ge slaagd. Het spreekt vanzelf, dat de vele cafés.in het cen trum het overstelpend druk hadden. In de Rustende Jager werd tot vér na middernacht lustig gedanst; in de lunchroom van den heer de Lang concerteerde een beschaafd strijkje en in de Breelaan kon men van radio-muziek genieten. Dank zij het stille weer, slaagde de verlichting in alle opzichten, al had dan ook de temperatuur wel wat milder kunnen zijn. Het voornaamste was, dat het droog bleef en och, de feestvierende menigte zal van den kouden avond zeker weinig last hebben gehad. Zoo kan het bestuur der V.V.V. weer op een mooien avond terugzien, welke ongetwijfeld nog ge- ruimen tijd in de herinnering zal blijven voortleven van de gasten die de verlichting voor de eerste maal aanschouwden. Wij dorpelingen zijn er aan gewend, al komen ook wij steeds weer onder do bekoring van het fantasti sche schouwspel. INTERNATIONALE VEREENIGING „BELLAMY". Gewestelijke bijeenkomst te Wijk aan Zee. Zondag a.s., om 1 uur 's middags, heeft in café restaurant „Berg en Dal" aan den Nieuwen Straatweg te Wijk aan Zee een gewestelijke bijeenkomst plaats van de Internationale Verceniging „Bellamy". Sprekers zijn de heeren mr. dr. P. IJssel de Schep per en H. J. Boogaard, beiden uit 's-Gravenhage, ter wijl de heer Henri Nolles zijn gewaardeerde mede werking verleent en voor wat ernst en luim zal zorg dragen. Bovenstaande bijeenkomst, welke is georganiseerd door de afd.. Beverwijk van de I.V.B., is toegankelijk voor alle leden uit Kennemcrland en omgeving en kan echt gezellig worden. Temeer, omdat er nog tijd genoeg overblijft, om van het strand en dc zee te genieten. Door de leden der afd. Bergen wordt een gezamen lijke fietstocht naar de gewestelijke bijeenkomst on dernomen. Verzamelen, des morgens om half toen bij café van Amerongen achter de Ruïne. W I E R I N G E N OPMEER Ongeval- De heer K. Laan, veehouder, wonende aan de Pade, had het ongeluk van den hooiberg: op den zolder te vallen. Dat deze val ernstig: is aangekomen, blijkt wel, daar de heer Laan in drie dagen tiid niet van af den zolder vervoerd mocht worden. Thans is de potiënt naar het iekenhuis in Alkmaar overgebracht. NIEUWE N IET) O RP Verlotingen e.d. De aangevraagde verlotingen van de voetbalver. „Succes" en de Ver. Flora te Den Oever, alsmede de aangevraagde collecte van de afd. Wieringen van de Ver. „Herwonnen Levenskracht" zijn door het ge meentebestuur verleend geworden. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van den heer G. Lont Jzn. op Dam is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Aanbesteding. Ten overstaan van het gemeentebestuur vond Dins dagavond i.1. de aanbesteding plaats van het ver nieuwen van het torendak met bedekking van den gemeentetoren te Westerland. De uitslag der aanbe steding luidde als volgt: W. Stadig f 825; M. Mulder f795: J. D. Kooij f780; P. Portegiis f 780: S. Blaau- boer f768: P. de Vries f740; J .C. Kleinf 710; Gebr. Bocrsen f 689; Fa. Dekkeren Lont f 675. Het werk werd aan den laagsten inschrijver ge gund. REEREU GOWAARE VEENHUIZEN. De onlangs aangereden ijzeren leuning der Veen- huizer brug is thans weer hersteld. Voorzorgsmaatre- gelenom nogmaals een aanrijding te voorkomen zijn zelfs genomen. Bij de opritten aan eiken kant van het brugdek zijn nu twee ijzeren paaltjes geplaatst, om z.g. den schok op te vangen. Het idéé is goed te noemen, maar die paaltjes staan wel wat stumperig bij de brug. Een paar zware betonpalen en dan wat hooger van den grond zouden o.i. meer effect hebben. ANNA PAULOWNA Vermeldden we onlangs, dat het aantal werkloo- zen vrijwel nihil was, thans is dat al weer anders. Zaterdag j.1. zijn 40 arbeiedrs werkloos geworden en in totaal zijn er nu reedsw eer 87. Op een terrein bij den afsluitdijk, gepacht door den heer W. Waiboer, wordt door den aannemer C. Blaauboer van Schagen een secviöestation voor de Shell gebouwd. LANGEREIS. De eens zoo rustige Langereizerdiik en Oudeweg naar Nieuwe Niedorp staan op het oogenblik wel in het brandpunt van het verkeer. Groot is het aantal vrachtauto's geladen met grond, dat hier dagelijks passeert. Dit gebeurt alles in verband met den aan leg van den nieuw te maken weg VerlaatMedein- blik. Al die benoodigde grond wordt in de Wierin- germeer uit de zanderige gedeelen bii Aartswoud uitgegraven en met auto's naar het werk bii Nieu we Niedorp vervoerd. Het spreekt vanzelf dat hier eenige duizenden M3. voor noodig zijn. Met een 20- ta! auto's wordt er gereden. Buiten onvoorzieneo mstandigheden doet elke auto vijftien vrachten per dag. Dus gaat zoo ongeveer 300 maal per dag zoo'n wagenvracht langs Jit gedeelte. Van de ledige wagens eraan velen den terugweg door het dorp en vervolgens den Oooievaarsweg door. Vanaf het. Gemaal Aartswoud tot aan Nieuwe Niedorp is de weg dus geheel in een racebaan her schapen. Dankbaar gedenken op het ooeenblik aan dezen weg wonenden, dat dit geheele traject is voorzien van een stofvrij wegdek. Hef is begrijpelijk, dat het er met de veiligheid dan ook niet op vooruit is gegaan. Als we soms zien hoe hoeken en bochten genomen worden, dan schrikt men er toch wel eens van. Vandaag of morgen zien we het brandspuithuisje bii de Nieuwe Niedorper- brugn og eens als een sardineblikje gekraakt, zoo uiterst links wordt er soms gereden. Dat er ook nog andere weggebruikers ziin, schijnt bii allo automo bilisten nog wel niet voldoende doorgedrongen te. ziin. Vooral voor de kinderen die hier staan wach ten voor de schoolbus is opletten de boodschap. ZANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Het dochtertje van den heer K. van Dijk had het ongeluk van haar fiets te vallen, met gevolg, dat zij haar enkel ernstig kneusde, zoodat doktersbehande ling noodzakelijk was. Naar wij vernemen, gaat de gezondheidstoestand van den heer Willem Hespe, directeur van de zang- vereeniging „Crescendo", zoodanig vooruit, dat hij met ingang van September ziin functie als dirigent weer hoopt waar te nemen. C. KEEMAN. f Alhier is overleden de heer C. Keeman, die ge durende een aantal jaren lid van den gemeenteraad en wethouder was. Ook interesseerde de overledene zich ten zeerste voor een krachtig vereenigingsleven, De uitslag van de gehouden kolfwedstrijden in Concordia alhier, is als volgt: le klas: P. Molenaar, Zuidscharwoude, le prijs 523 punten; J. Goed. Alkmaar. 2ep riis 498 p.: C. Lan gen dijk,. Noordscharwoude, 3e prijs 485 p.; G. Hop, Noordscharwoude, serieprijs 105 p. 2e Klas: P. Butter, Alkmaar, le prijs 4-55 p.; J. Reine, Zuidscharwoude, 2e prijs 450 p.; J. Hagenaar, Alkmaar, 3e prijs 447 p.; P. Thoina. Hoogkarspel, serieprijs 105 p. 3e KlasrS. Timmerman, Noordscharwoude, le prijs 383 p.; J. Messchart, Hoogkarspel, 2e prijs 377 p.; A. Boon, Alkmaar, 3e prijs 371 p.; J. Kramer, Zuid scharwoude, serieprijs 84 ZIJ PE Tot molenmeester van polderafdeeling F, van het waterschap Zijpe en Hazepolder, is gekozen de heer G. Boontjes Dz. te Burgerbrug. MICRO-CINEMATOGRAFIE. VERMEERDERING ONZER BIO LOGISCHE KENNIS DOOR DE MICRO-CAMERA. BERLIJN. Onder micro-cine- matografie verstaat men het verfil men van voorwerpen en gebeurte nissen, die aan het menschelijke waarnemings-orgaan ontsnappen. Geen menschelijk oog toch is scherp genoeg om te kunnen zien hoe in een enkelen droppel bloed van de vijf liter, welke door het menschelijk lichaam stroomen, en die in het geheel IS billioen roode bloedlichaampjes bevatten, de roode en witte bloedlichaampjes door elkaar wriemelen. Eerst wan neer wij den microscoop te hulp roepen, wordt ons de wondere wereld van den micro-cosmos ont huld. Dit wonderoog van glas en meiaal stelt ons pas in staat, ook het meest verborgene te onder scheiden en waar te nemen, dank zij een 20.000voudige vergrooting, hoe een druppel eiwit beweegt, de oerstof van het leven, de amoebe, welke ons toont met wel een ener gie ook in het kleinste van alle levende wezens de levenssappen aan den arbeid zijn. Bij de micro-camera wordt het object, dat zal worden verfilmd, door een microscoop, opgenomen. Door een klein kijkgat is het mo gelijk, om gedurende de opname het op te nemen voorwerp geregeld in het oog te houden. Soms wordt de werkzaamheid van het prepa raat ongunstig beinvloed door het scherpe licht en de hitte. Soms ook reageert het slechts gedurende kor ten tijd. Dan moet er snel gehan deld worden, om een-goede opname te krijgen. Voorts moet men reke ning houden met de snelheid, waarmede de beweging in het mi croscopische preparaat plaats heeft. Is deze te gering, dan vertoont de film bijna geen leven en verveelt de toeschouwer zich. Is zij daaren tegen te groot, dan is de film te beweeglijk en daardoor onbegrijpe lijk voor den toeschouwer. De micro-cinematografie is een hulpmiddel van het grootste ge wicht gebleken, om de groote mas sa meer biologische kennis bij te brengen. Men moet niet uit het oog verliezen, dat een biologische film voor ongeveer 5 6 millioen men schen wordt, vertoond. Door den verklarenden tekst in zoo eenvou dig mogelijke bewoordingen te stel len en de opname niet te gecompli ceerd te maken, zonder daardoor afbreuk te doen aan de weten schappelijke waarde, krijgt de leek een goed inzicht in de voor zijn oog levend geworden, zich onop houdelijk vernieuwende wonderen der natuur, zoowel on het gebied van het plantenrijk als op dat van het menschen- en dierenleven. De microfilms ziin ook van de grootste beteekenis daar, waar het er om gaat, voor de leerlingen voorvallen uit den levensgang vast te leggen, die zoo moeilijk op te nemen zijn, dat zij niet dan met de grootste moeite kunnen worden herhaald. Wij willen hier ook nog ev;en wijzen op de reeds vervaar digde Röntgen-klankfilms, die ech ter natuurlijk van zuiver weten- schappelijken aard zijn. Het klinkt bijna ongelooflijk, dat men er in geslaagd is, het ontstaan van een klank in het strottenhoofd van een kind, een volwassene, een zanger, in klank en beeld vast te leggen, evenals de werking van het men schelijk hart. De wonderwereld van de micros coop is thans, dank zij de micro camera, op weg, meer en meer ge meengoed te worden. Op steeds grootere schaal maakt de biologi sche geluidsfilm den bioscoopbe zoeker vertrouwd met de wonderen des levens en hun nauw verband met de natuurkrachten. ACTUEEL RADIO-NIEUWS. DE KEULSCHE VROOLIJKE ZATERDAGMIDDAG. De Duitsche radio kan op een groot succes wijzen door den „Vroo lijken Zaterdagmiddag", uitgezon den door den zender te Keulen. Deze vroolijke middag met het lustige trio en de tooverlantaarn verheugt zich in een zoodanige populariteit, dat men in de waren huizen en het verkeer op straat kan bemerken, dat het stiller wordt, natuurlijk in de allereerste plaats in de bakermat van de vroolijke beweging, Keulen. Doch de liefhebbers van dit pro gramma zijn over het geheele Duitsche Rijk verspreid, die van dien middag genieten door de ra dio. In Rijnland zelf is men er zoo mede ingenomen, dat men extra- treinen naar Keulen laat loopen om de voorstellingen zelf te kun nen bijwonen. Niet weken, doch reeds maan den te voren zijn de plaatsen voor deze voorstellingen uitverkocht! Het vroolijke trio, bestaande uit Rudi Rauker, Hans Salcher en Karl Wilhelm, zal persoonlijk op treden op de binnenkort te houden groote radio-tentoonstelling te Ber lijn. EEN RADIOKABEL VAN 2200 K.M. LENGTE. De omstandigheid, dat Noorwe gen een zeer groote lengte bezit, heeft altijd een groote hinderpaal gevormd voor een goede radiover binding over het geheele land. Daartoe had men niet alleen een buitengewoon groot aantal zenders noodig, doch ook een ongemeen langen kabel, om de afzonderlijke zenders te verbinden met de cen trale te Oslo. Jaren lang heeft men zich behol pen met de bovenleidingen van de telefoon, die echter bij de vele zware stórmen en geweldigen sneeuwval vaak onbruikbaar wer den. Meer dan twee jaar geleden ging men er toe over, een specialen, voor radio-overbrengst gesdhikten kabel te leggen, die een lengte heeft van niet minder dan 2200 kilometer en de hoofdstad Oslo verbindt met den verst in het Noorden gelegen zjnder 'te Vadsö. Dit Noorsche „radio-kanaal" is thans gereedgekomen, zoodat men kon overgaan tot het nemen van proeven, met het oog op de afzon derlijke tusschenversterkers. In den loop van Augustus zal de kabel definitief in dienst worden ge steld. Natuurlijk is de kabel zoo danig ingericht, dat hij niet alleen voor radio kan dienen, dodh ook voor telefonie en telegrafie. Van de lengte kan men zich een voorstel ling maken, als men weet, dat hij van Oslo tot Rome zou reiken. DE EIFFELTOREN ALS SCHOOLZENDER. In de lijn van de reorganisatie van de Fransche radio is de zen der van den Eiffeltoren, de oudste Fransche zender, aangewezen voor schooluitzendingen. Ook thans, ge durende de lange Fransche scbool- vacanties, is daarin geen onder breking gekomen en zendt de Eif feltoren op weekdagen een vacan- tie-schoolprogramma uit, en wel des morgens voor de lagere- en des avonds voor de hoogere school. In hoofdzaak is deze uitzending bedoeld als voorbereiding voor scholieren, die niet door hun laat ste examen zijn gekomen en nu door middel van de radio om zoo te zeggen gratis hulp-onderwijs krijgen. Des Woensdagmiddags wordt verder een Duitsche taalcur sus uitgezonden. De Fransche pers begroet deze nieuwe regeling met groote instem ming en verkondigt de meening, dat zij er in hooge mate toe zal bijdragen, om de belangstelling van de j'ongeren voor de radio aan te wakkeren.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6