Vliegramp in Amerika te Bergen* Wie heeft verstand van Spek? GEEN ENKEL RAADSLID TOEGELATEN ERNSTIG ONGEVAL BIJ TANKBOUW. De boer of de exporteur? OPVOERING VAN DE SCHETS UIT HET ZIGEUNERLEVEN „ROLAN DA". ZANGSPEL IN DRIE BE DRIJVEN. TEKST EN MUZIEK VAN JAC JANSEN TE BERGEN. Zooals wij reeds mededeelden, wordt Woensdag 7 Augustus a.s., des avonds om 8 uur, in het Open lucht-theater van de V.V.V. alhier, opgevoerd de schets uit het Zigeunerleven„Rolanda", een zangspel in 3 bedrijven, met tekst en muziek van den toonkunste naar Jac. Jansen te Bergen. Wij hadden toen ook gelegenheid te vertellen, hos Rolanda ontstond en wat de componist met zijn schepping heeft bedoeld. Aan den vooravond dezer uitvoering, welke onge twijfeld een gebeurtenis op muzikaal gebied te Bergen mag worden genoemd, willen wij niet nalaten over ds voorstelling als zoodanig eenige mededeelingen te doen. Bekend mag thans worden geacht, dat „Rolanda in 191S werd voltooid en het is dus te Bergen niet ds eerste maal, dat dit zangspel wordt ten tooneele ge voerd. Integendeel! De première ging in de plaats van Rolanda's geboorte, n.1. Oudkarspel en na deze eerste voorstelling zou zij aldaar nog vijfmaal wor den opgevoerd. Direct hierop volgt Alkmaar met vier opvoeringen. Voorts ging Rolanda nog in Schagen, Scliagerbrug, Winkel en Barsingerhorn. Maar nu Woensdag wordt het zangspel voor de eerste maal in Bergen opgevoerd in de openlucht en bedriegen de voorteekenen ons niet, dan mag veilig worden aangenomen, dat deze opvoering ver zal staan boven die, welke haar vooraf gingen. Dit vindt in hoofdzaak zijn reden in het feit, dat Rolanda zich voor een voorstelling in de open lucht als bij uitstek leent. Het eerste bedrijf speelt in een zigeunerkamp; het tweede op een kermis en het derde in een bosch. Heeft men in ons fraaie V.V.V.-theater feitelijk wei rcquisieten noodig? Men kan immers zonder bepaalde hulpmiddelen de verschillende plaatsen van hande ling natuurgetrouw weergeven! Maar er komt nog iets bij. Toen het denkbeeld van de V.V.V. uitging, om Rolanda te doen opvoeren in haar openlucht-theater, werd niet zoo dadelijk maar aangevoeld, dat dit kon worden tot een gebeurtenis van het seizoen. Langzamerhand drong het èn bij den componist èn bij het V.V.V. bestuur door, dat deze opvoering er een moest worden van grootsche opzet. En daarop werd toen verder ook aangehouden. De componist zocht medewerking van verschillende zijden en slaagde wonderwel. Maar met de toezegging alleen was hij er bij lange na nog niet. Want na die toezegging kwam eerst recht de tijd van hard werken. De Alkmaarsche Operette-Verecniging en de Ber ger Operette-Club „Advendo", tezamen, namen onder leiding van den eminenten regisseur, den heer R Vooi'haar uit Alkmaar, Rolanda in studie. De compo nist zorgde persoonlijk voor het vocale- en instru mentale gedeelte. De heer Jansen beschikt thans over een symphonie-orkest van 25 man, samengesteld uit eerste krachten te Alkmaar en hij hoopt ook de me dewerking te hebben van eenige leden van Bergen's Harmonie. Voorts wordt medewerking verleend door het da meskoor „Pro Arte" en door eenige leden van het mannenkoor „Pro Arte", beiden uit Alkmaar en door het Hoomsch ballet, onder leiding van mevr. Pol man. De titelrol wordt gezongen door mevr. Jo Molenaar- Van Vliet uit Alkmaar; de rol van Dzjabiski, den jongen zigeuner, is in handen van Ab Govers uit Alk maar en de partij van den z.g. „gentleman" wordt vertolkt door den heer Hans Huizing, opera-zanger te Rotterdam. Deze hoofdpersonen waarborgen met de uitstekende koren der beide operettevereenigingen ongetwijfeld een prachtige uitvoering, wat het vocale gedeelte be treft. De componist, die persoonlijk de leiding van 't geheel heeft, zal er zeker voor zorg dragen, dat ook het instrumentale gedeelte in orde is. Alles tezamen zullen 125 personen hunne medewerking aan de uit voering verleenen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat waar Rolanda zoo buitengewoon geschikt is, om in de openlucht te worden opgevoerd, er aan de aankleeding de meest mogelijke zorg wordt besteed. Het zigeunerkamp zal zoo natuurgetrouw mogelijk worden nagebootst; maar ook de kermis zal inderdaad een kermis zijn op een marktplein in een klein stadje. Het podium, ter oppervlakte van 300 M2., zal door lichtbundels van verschillende kleur worden overgoten en ongetwijfeld zullen deze lichteffecten het prachtig doen tegen den beboschten achtergrond van het tooneel. Een orkestruimte, welke eerst in het theater ont brak, is thans geheel in den grond uitgegraven, om dat hot bestuur der V.V.V. zeer terecht inzag, dat bij deze uitvoering, waaraan zooveel zorg wordt besteed, geen hinder mocht worden ondervonden van een orkest; dat zich bevond tusschen het publiek en het tooneel. Zoo hebben dus tal van instanties samengewerkt om van Rolanda's eerste kennismaking met Bergen een blijvenden, gunstigen indruk achter te laten. Indien nu ook het weer z'n zeer gewaardeerde me dewerking zou willen verleenen en de temperatuur wat meer zomersch zal worden, dan belooft het Woensdag het hoogtepunt van het seizoen te worden. Wij wenschen den componist succes in vele op zichten! Zelfs een gewone waschlijn kan, zooals boven staand plaatje laat zien, als ideaal materiaal worden aangewend, teneinde ons lichaam buigzaam en gezond te houden. Men heeft er eenvoudig maar met de hielen op te gaan staan en het van boven met de handen lang zaam in te palmen, zoodat het lichaam steeds meer achterover moet buigen. Een heel gezon de oefening. Een interview, waarin de nieuwe minister zijn inzichten te kennen geeft. Het Haarlemsch Dagblad heeft een onderhoud ge had met den nieuwen minister van sociale zaken, mr. M. Slingenberg. Daaraan wordt het volgende ontleend: In den algemeenen toestand van het rijk ziet mr. Slingenberg een belangrijk nieuw lichtpunt door de zeer verbeterde situatie in de overzeesche gewesten. Hij is overtuigd, van de heilzame verbetering in den toestand der cultures en knoopte daar een opmer king aan vast over de nieuwe vooruitzichten van jonge menschen, die naar Indië gaan. MINI-STER SLINGENBERG. Met een beperkte deflatie-politiek stemt de minis ter ten volle in; hij schaart zich geheel aan de zijde van het kabinet-Colijn. Ten aanzien van de z.g. con sequente deflatie gaf hij te kennen, dat aantasting van de hoofdsom der vaste lasten groote verlichting zou kunnen beteekenen als die wettelijk uitvoerbaar was, maar hij acht haar niet wettelijk uitvoerbaar en is van meening, dat zij practisch niet toe te pas sen is door de ongelijkheden, dus onrechtvaardig heden, die zij zou scheppen. Veel goeds verwacht de heer Slingenberg van de industrialisatieplannen van minister Gelissen. Men kan de werkloosheid niet wegnemen, maar zij zul len de werkloosheid binnen zekeren tijd aanmerke lijk kunnen verminderen. Zooals de cijfers zich thans verhouden, zouden zij 100.000 van de 450.000 werkloozen op den duur aan arbeid kunnen helpen. Omtrent een tweetal hoofdkwesties, die het werk- Ged. Staten van Noord-Brabant vernietigen toelatingsbesluit van de nieuw ge- kozfen raadsleden. In hun vergadering van 31 Juli 1935 heb ben de Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant behandeld de bezwaarschriften van A. Snaphaan, J. D. E. van den Heuvel, P. J. Robben Azn. en M. J. Snoeren te Loon op Zand tegen beslissingen van den gemeente raad van Loon op Zand d.d. 17 Juli 1935 be treffende toelating en niet-toelating van tot lid van den raad benoemden. De raad had besloten elf benoemden als raadslid toe te laten. Vier benoemden werden niet toegelaten omdat hun geloofsbrief niet tijdig was ingezonden; van een der niet-toegelatenen ontbrak bovendien een tweetal bij den geloofsbrief behoorende stuk ken. De niet-toelating van A. Snaphaan, J. D. E. van den Heuvel, P. J. Robben Azn. en M. J. Snoeren, die de kennisgeving, voorgeschreven in art. 14 der ge meentewet niet hadden ingezonden, is gehandhaafd op grond, dat hun geloofsbrieven niet tijdig waren ingezonden en de plaatsen ingevolge art. 18, laatste lid, der gemeentewet geacht moesten worden op nieuw te zijn opengevallen. De toelating van de elf overige benoemden is ver nietigd op grond, dat zij hun geloofsbrieven niet tijdig hadden ingezonden en de plaatsen geacht moesten worden opnieuw te zijn opengevallen. De brief in de map. Gebleken was n.1. dat aan geen der benoemden ook niet aan de elf door den raad toegelatenen, door den voorzitter van het Centraal Stembureau bericht was gegeven van de ontvangst der mededeeling, be doeld in art. 15, 2e lid der gemeentewet. De burge meester verklaarde, dat het bedoeld ontvangstbe- richt direct door hem was geteekend en afgegeven, doch dat door een onverklaarbare omstandigheid deze berichten voor alle gekozenen waren gevoegd bij de stukken, welke voor eiken gekozene in een afzonderlijke map worden opgeborgen. Bedoeld stuk hebben de Gedeputeerde Staten niet als een „be richt aan den benoemde" aanvaard, nu het niet aan den benoemde was verzonden of hem ter hand ge steld. STELLING INGESTORT. EEN DOODE, TWEE ERNSTIG GEWONDEN. Donderdagmorgen is bii den tankbouw op het ter rein van de Bataafse,he Petroleum Mii. aan de Von- idelingcnplaats 'te Pernis een ernstig ongeluk ge beurd. Zes werklieden waren bezig een ijzeren plaat te leggen op het dak van een tank. Doordat de plaat ging schuiven, kwam zii terecht op de 10 meter hooge stelling, waarop de werklieden stonden, ten gevolge waarvan de console, waarop de stelling rustte, brak. Vier arbeiders vielen naar beneden. Een hunner was onmiddellijk dood. twee anderen bleken zeer ernstig te zijn gewond. De vierde persoon bekwam slechts lichte verwondingen. Een tweetal ziekenautos' uit. Rotterdam waren spoedig ter plaatse en vervoerden de gewonden naar het ziekenhuis. Omtrent het ernstig ongeval, vernemen wij nog het volgende: Eenige bonderden arbeiders zijn bezig op genoemd terrein een groote tank te bouwen. Deze tank is nagenoeg geheel opgetrokken en Donderdagmorgen was men in zooverre gevorderd, dat de hovenplaat moest worden aangebracht. Door tot nu toe niet op gehelderde oorzaak is deze plaat gaan schuiven, zoo dat zii terecht kwam op een 10 meter hooge houten klimstelling. Onder bet gewicht van de plaat is deze stelling, bezweken. Zii stortte in en zes arbeiders, die zich erop bevonden, vielen mee naar beneden. De noodlottige gevolgen daarvan zijn reeds be kend. Twee der arbeiders kwamen met den schrik vrij. De bouw van de tank werd uitgevoerd door Swarttouw's Constructiewerkplaats en Machinefa briek te Schiedam. Voor zoover valt na te gaan. zijn bii den bouw alle voorgeschreven maatregelen voor veiligheid geno men. De politie en de Arbeidsinspectie waren spoe dig na het ongeval ter plaatse om een onderzoek in te stellen. loosheidsvraagstuk beheerschen: de internationale toestand en de toenemende mechanisatie, verklaar de mr. Slingenberg, dat natuurlijk" de eerste voor verbetering vatbaar blijft, de tweede niet, omdat mechanisatie zal blijven toenemen. De invoering van de veertigurige werkweek blijft tot dusver, zooals be kend, bij de internationale besprekingen te Genève steeds haken op de loonkwestie. Wat de samenwerking van partijen in de regee ring des lands betreft, verklaarde mr. Singenberg. dat hij die in toenemende mate in 's lands belang noodzakelijk acht. Samenwerking is eisch van den tijd. Zooals men weet hebben èn de Centrale Land bouworganisaties èn de Verccniging van Exporteurs van Spek adressen gericht aan den Minister van Economische Zaken. Wel zelden zullen adressen van deskundigen meer met elkaar in tegenspraak zijn geweest. Het adres der boeren zegt dat de afzet van Xeder- landsch spek naar Duitschland is geslonken tot pl.m. 3 millioen kg per jaar, terwijl de exporteurs daar entegen opmerken dat alleen reeds in de eerste helft van 1935 een hoeveelheid van 4072000 kg. naar Duitschland werd uitgevoerd, terwijl die export van gezouten spek naar Duitschland in 1000 kg. bedroeg: in 1928 - 2841: 1929 - 2882; 1930 - 4989; 1931 - 12053; 1932 - 18154; 1933 - 11137 (in het jaar 1933 begonnen de betalingsmoeilijkheden van Duitschland van ern- stigen invloed op den export te worden.) De Landbouworganisaties beweren in hun adres dat de Nederlandsche Veehouderij Centrale (N.C.C.) tot dusverre veel meer spek uit de markt heeft ge nomen, dan door haar met voordeel kon worden afgezet, zoodat de N.V.C. voor groote verliezen komt te staan, omdat de varkenshouderij in Nederland maar steeds met het produceeren van spek doorgaat. Zij vragen daarom aan den Minister inkrimping van de spekproductie in de z.g.n. „zwaarmestersbe- drijven", en geven als hun mcening te kennen dat dit doel het best kan worden bereikt door een extra heffing op varkens met een levendgewicht van b.v. hooger dan 250 pond. Door deze heffing zeer hoog op te voeren, zou het voor den boer onrendabel kun nen worden gemaakt om het dier zwaarder te laten worden. Daar tegenover stellen de spekexporteurs het groote belang van Nederland bij het behoud van Duitschland als afnemer van Nederlandsch spek. Amerika, Spanje, Hongarije en Joego-Slavië betwis ten ons daar onze positie en als de varkensfokkers niet langer zouden kunnen zorgen voor het steeds ter beschikking stellen van de voor export vereischte kwaliteit, zou deze belangrijke markt voor dit be langrijke agrarische product geheel teloor gaan. Tegenover de bewering dat de N.V.C. groote ver liezen op het uit de markt genomen spek zou lijden, teekenen exporteurs aan, dat momenteel door Duitschland 50 ct. per kg. wordt betaald, zoodat de zwaarmesterij op grond van deze cijfers loonend moet zijn. (De N.V.C. betaalt 34 35 ct., doch dit geschiedt om vroegere verliezen weg to werken en heeft dus niets met de al of niet levensvatbaarheid v&ri de spek export te maken. Red.). Terwijl tenslotte Öe landbouworganisaties aan Zijne Excel 1 ent ie in Overweging geven om het spek van ge meste zeugen en oude beeren te doen uitvoeren, mer ken de exporteurs op, dat het spek van de laatste niet voor menschelijk voedsel geschikt is, maar slechts voor technische doeleinden gebruikt kan worden, ter wijl zcugenspek niet als eerste kwaliteit kan worden aangemerkt. Duitschland, als onze grootste afnemer, heeft steeds bijzonder prijs gesteld op le kwal itsit vast, dik en dus zwaar spek en is steeds bereid geble ken hiervoor een goeden prijs te betalen. Het zou dan ook van weinig inzicht getuigen, als men door schaarschte of de levering van minder waardige kwaliteiten dezen afnemer van zich ver vreemdde. BOMBARDEMENTSVLIEGTUIG MET EEN BE MANNING VAN DERTIG KOPPEN VERMIST. Long Beacli (Californië). Dertien vliegtui gen van de Amcrikaansche oorlogsmarine zijn Don derdag aan de Californischc kust gestart, om een onderzoek in te stellen naar een Amerikaansch bombardementsvliegtuig, dat met een bemanning van dertig koppen boven den Stillen Oceaan ver dwenen is. Het onderzoek was volkomen vruchteloos. Slechts ontdekte men een olievlek op het zee-oppervlak. Men neemt aan, dat deze vlek afkomstig ïs van het vermiste vliegtuig, dat naar alle waarschijnlijkheid gezonken is. Aan het strand is bovendien een vlieg- helm aangespoeld. Men neemt aan, dat deze aan een lid van de bemanning van het vliegtuig behoort. Het betreft hier een van de mo dernste en snelste machines der Amerikaansche luchtvloot. De be wapening bestond uit zes machine geweren en verscheidene installa ties voor het werpen van zware bommen. Hiernaast ziet men een dergelij ke reusachtige bommenwerper. Het toestel weegt 14 ton en heeft een lengte van 21 meter. Verder bevinden er zich 4 geschuttorens op, waarin de machinegeweren staan opgesteld. Men kan ze op nevenstaande afbeelding zien, voor aan den neus van het toestel de hoofdtoren, verder aan elke zijde van de romp achter de vleugels en tenslotte één boven op de romp.

Schager Courant | 1935 | | pagina 11