De regeling van de Pacht. Volledig accoord bereikt tejjenève Manifest van het S.DAP.-Partijbestuur, Italië triompteert te Genève Buitenland AANTASTING VAN HET EIGENDOMS RECHT. Locomotief ontp'oft. De Nederlandsche Bank verlaagt het disconto weer. Duitsche geestelijken veroordeeld. Groote beroering onder de Amerikaansche negers. Meevaller voor onze tomatenteelt De zuivering van Oss. kunnen wij vinden in ons zelf. En wij zullen haar vinden, wanneer wij kennen onze stille uren van rustige overdenking en eerlijk zelfonderzoek. Want dan zullen vooral twee dingen ons duidelijk worden. De rustige overdenking zal ons de overtuiging schen ken, dat in al het gebeuren een onvermijdelijk wereld proces zich volttekt en dat dit wereldproces, waarin lievige schokken en geleidelijke ontwikkeling elkaar afwisselen, moet voeren tot een hoogcr plan. Uit het zuiver dierlijke voortgekomen gaat dc menschheid stap voor stap verder, omdat zij moét, omdat een diep verborgen kracht haar drijft. En het eerlijk zelfonderzoek zal ons loeren, dat er. ondanks alle verwording en ontaarding, in ons en erhalve in iedereen, want wij zijn in wezen aan ei kaar gelijk blijft leven een onuitbluschbaar ver langen naar waarheid, recht en liefde. Het spreekt vanzelf dat, waar wij erkennen, dat onze tijd vraagt om kracht, wij de slappe humaniteit veroordeelen. De echte humaniteit is dc echte liefde, die, als 't noodig is, hard en streng moet zijn, die niet verwatert tot liefdoenerij, tot liefdadigheid. Zij vraagt niet naar sentimentaliteit, maar naar gerechtigheid •zij zal dus krachtens haar wezen in verzet komen togen alles wat indruischt tegen zuivere verhoudin gen tusschcn menschen en menschen. Zij wil dat de jnenschen niet goedig maar goed zijn. Hiermede veroordeel ik niet alle liefdadigheid. (Want ik weet maar al tc goed, dat zij in dc bestaan le prde noodzakelijk is om menigeen voor gebrek en hon ger te vrijwaren. Maar tegelijkertijd zeg ik: dat zij noodig is, vindt zijn oorzaak in het feit dat de menschelijke verhoudingen in die orde liefdeloos zijn. Consequent doorgevoerde liefde zal daarom eenmaal jplkc liefdadigheid overbodig maken. ASTOR. Xa het schrijven van dit artikel ontving ik nog een brief van den heer C. te Amsterdam. Ik kom daarop over ecnigen tijd terug. Het Partijbestuur der S.D.A.P. wendt zich in een manifest met het opschrift: „De Po litiek en de crisis" tot het Nederlandsche. Volk. In dit manifest, aldus lezen we in het „Vsbl.", wordt aan de gebeurtenissen van de vorige en deze week herinnerd. Het stelt vast dat het nieuwe ministerie-Colijn slechts van een minderheid in het parlement en in het volk, de instemming heeft. Thans is het oogenblik gekomen om het Nederlandsche Volk te raadplegen en uitvoering te geven aan wat het Kabinet-Colijn zelf heeft overwo gen: Kamerontbinding! De kiezers zullen in de Kamer kunnen brengen dé meerderheid waarop kan worden gevestigd een krachtig Kabinet van Herstel. Verklaring van s.-d. fractie der Tweede Kamer. Dc sociaal-democratische Tweede Kamerfractie Jiield gister een vergadering ter bespreking van den politieken toestand. Zij stelde met bevreemding vast, dat, nu het kabinet-Colijn, dat in de Tweedo Kamer geen voldoende grondslag had overgehouden, vrijwel onveranderd is tex-uggekeerd, dit kabinet geen behoef de gevoelt om terstond voor dc volksvertegenwoordi ging een regeeringsverklaring af te leggen, dat de minister-president meent te kunnen volstaan met een radio-rede, zoodat het kabinet zich kennelijk aan hel debat met de volksvertegenwoordiging voorloopig piittrekt. De fractie overwoog, dat binnenkort ook voor de rogeering de noodzaak zal blijken tot voortzetting .Van het parlementair overleg over onderscheidene panhangigc wetsontwerpen, dat aan zoodanig overleg onvermijdelijk een uiteenzetting van het door het nieuw opgetreden kabinet te voeren beleid dient voor af te gaan, in verband waarmede zij voor het oogen blik geen aanleiding ziet het initiatief to nemen tol bet doen bijeenroepen van dc Kamer. Een zoodanig initiatief toch zou, naar haar oor- jdccl, veeleer op den weg der katholieke Kamerfractie 'lianen, waar immers gebleken is. dat het kabinet is opgetreden, niettegenstaande den formateur was me degedeeld, dat het vertrouwen der katholieke Ka merfractie niet was hersteld. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 u.: 771 m.M. Temperatuur: 15.5 gr. C. is 60 gra F. Verwachting: Wind uit Noordelijke tot Noordooste lijke richting, licht, tot zwaar bewoklt. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering, waar schijnlijk droog weer. Bj-euklijders! Wij leveren U breukbanden, die het U mogelijk maken, ook het zwaarste werk zonder hinder uit to Voeren. Prijzen vanaf 3.50 Ook alle onderdeden zijn bij ons verkrijgbaar. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. IIOOGZIJDE E 103. SCHAOFV MAAR ENGELAND IS DE WARE OVER WINNAAR. Een maand uitstel. Italië heeft zijn zinf Er is veel en druk onderhandeld in Genève, met het resultaat, dat de verzoeningscommissie tusschen Abessynië en Italië opnieuw zal bijeenkomen ter be- snrekine van het incident te Wal-Wal. De commissie, thans versterkt met een onpartij dige vijfde, zal vóór 25 Augustus haar werkzaamhe den moeten hebben beëindigd en Mussolini heeft be loofd om vóór dien tijd in geen geval de vijandelijk heden tc zullen openen. Dat kon hij te gemakkelijker doen, omdat vóór 25 September aan cenige militaire actie in Abessynië niet kan worden gedacht! De regen stroomt er thans ononderbroken neer en het wordt meestal wel begin October voor de grond hard genoeg is om cenigszins belangrijke troopenverplaatsingen toe te laten. Door zich thans bereid te verklaren he t incident van Wal-Wal aan arbitrage te onderwerpen, heeft Mussolini Engeland tijdelijk schaakmat gezet in zijn pogingen om het gehcele geschil tusschen Italië en Abessynië aan een onderzoek van den Volkeren bond tc doen onderwerpen. Maar hoewel dus Italië zijn zin heeft gekregen en schijnbaar als overwinnaar Genève verlaat, hebben de Romcinsclie heeren toch duidelijk kunnen be merken, dat het Engeland bittere ernst is om eeo strijd in Abessynië te voorkomen. Hoare heeft daarover in zijn laatste rede geen twijfel gelaten. Mussolini weet nu dat Engeland niet zonder meer een verovering van Ethiopië zal gedoogen. Ook heeft hij kunnen bemerken, dat Frankrijk zich achter En geland eaat plaatsen. Misschien omdat Laval en Eden zich thans sterk gevoelen, hebben zij den Duce zijn zin maar ge geven. Zij weten heter dan wie ook, dat het thans te Ge nève bereikte accoord in wezen niets te beteekenen heeft. Het is een phrase zonder meer! Maar als straks in begin September Italië in den Volkerenbondsraad verschijnt, waar de geheele aan gelegenheid zal worden behandeld, dan zullen de Engelschen hun troeven wel uitspelen. Thans is er nog geen reden om ruzie te maken. Er is thans een maand uitstel verkregen en gedu rende d'en tijd komt Mussolini onder zeer hoogen Zienswijze van de Vereeniging tot Ontwikke ling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier. Het Bestuur der Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier schrijft in een adres aan de regeering en aan de Staten-Ge- neraal over het ontwerp van wet tot nieuwe rege ling van de pacht: ,.De ideeën in het Wetsontwerp uitgesproken ziin van zoo ingrijpenden aard als in de Xcderlandsche Wetgeving, ten aanzien van het eigendomsrecht nog niet bekend is. waartegen wij in de eerste plaats ernstig bezwaar maken. Deze aantasting van het eigendomsrecht zal ten aanzien van het landbouwcrediet zeer ongunstige gevolgen hebben, omdat bii aanneming van het Wetsontwerp de geldschieters zich wel zullen wach tten om crediet tc verstrekken aan den landbouw, dit. terwijl de landbouw altiid en inzonderheid van wege de regelmatig plaats griinehde boedelschei dingen, behoefte heeft aan een grondcrediei tegen la ge rente, zooals hii zich deze steeds van particuliere hvpotheekgevers heeft kunnen verschaffen. Inzon derheid in dezen moeilijken tiid zal het schaarsch worden of ontbreken van dit crediet noodlottig ziin voor den landbouw. Het liikt ons niet billiik om nu van den ongun- stigeu toestand in den landbouw gebruik te maken om zulke ingriipende maatreeelen te nemen ten aanzien van de pacht, die voor iaren zullen gelden. Door de reeds getroffen maatregelen, tot regeling van de nacht, komen misstanden van beteekenis niet meer voor: noodzaak voor het maken van deze nieuwe wet bestaat er in de praktiik dan ook nier, het zou daarom beter ziin om met de tegenwoordi ge wetgeving af te wachten wat dc tiid ons brengt. Het idee om maar èèn proefjaar te hebben voor een huurder is niet goed. want deze tiid is beslist onvoldoende om den huurder goed te leeren ken nen. hiervoor zullen zeker drie iaar moeten voorbii gaan. omdat niet alle huurders goed ziin. Het verplichtend stellen van het maken van nacht- contracten. (afgezien van de veel te groote kosten hieraan verbonden) op den korten termtin van acht dagen voor alle huurders, is veel te omslach tig en hii de opvattingen van de landbouwers over schriftelijke regelingen niet uit te voeren. Het niet nakomen van deze verplichting, met als straf: de nietigverklaring der overeenkomst, tot groot na deel van den verhuurder, is niet te verdedigen. De kwesties die de Kantonrechters met de pacht- kamers te behandelen zullen kriigen. zullen legio ziin. zoo veel zelfs dat dezo door het tegenwoordige aantal Kantonrechters heslist niet ziin af te doen. De invoering van het continuatierecht voor 10 iaar is veel te ingriinend en geheel afwiikend van de nractische regelingen, zooals wii die in den landbouw kennen en welke geen bezwaren van be teekenis meebrengen. Deze invoering van het continuatierecht zou wel eens geheel andere gevolgen kunnen hebben als de Wetgever zich voorstelt. Wii ziin n.1. van meening. dat een groot aantal eigenaren niet gediend zal ziin van oen dergelijk ingrijpen en zullen breken met Laval (links), de Fransche minister-president, die een groote rol speelt in de bemiddeling tusschen Ita lië en Abessynië, bij zijn aankomst te Genève. druk te staan. Hij zal met Parijs en Londen moeten praten en dat hem de bezwaren tegen zijn plannen goed onder het oog zullen worden gebracht, is zeker. Daar zal Engeland wel voor zorgen. Het thans bereikte accoord tusschcn Engeland, Frankrijk en Italië dient thans nog aan den Negus ter goedkeuring te worden onderworpen. Nu is het wel waarschijnlijk dat do Koning der Koningen op Engclandsch advies zal toegeven, hoe wel dit nog niet vaststaat. Deze zwarte potentaat heeft een harde kop en voelt zich vrij sterk. Zijn oorspronkelijke geneigdheid tot gedeeltelijk toegeven heeft palats gemaakt voor een zeer positief afwijzen van elke genocgdoenign of gebiedsafstand. Hii steunt daarbij natuurlijk geheel in Engeland Maar ook het groote enthousiasme dat bij alle kleur lingen in de wereld ontwaakt, om zich onder de Abessijnsche banieren te scharen, zal wel niet zon der invloed op zijn houding zijn. In Amerika zoowel als de koloniën laten duizenden kleurlingen zich aanwervon en het ziet er naar uit alsof de negers van den strijd tegen -Italië een soort heiligen oorlog willen maken. Of Mussolini werkelijk zijn oorlogje zal hebben, wordt met den dag onwaarschijnlijker. het idee ..pacht" en gebruik zullen maken van: zet- boeren, arbeiders of anderen, waardoor de pachters worden uitgesloten) en zij de exploitatie zelf ter hand zullen nemen. Wel verre dus van den pachter tegemoet te treden, zal deze wet den pachter in minder voordeelige positie brengen. Wii zullen ons verder niet te veel verdiepen in de onderdeelen van het wetsontwerp, maar volstaan met nog enkele opmerkingen, waaruit bliikt dat voornamelijk gedacht is aan den pachter ten na- deele van den verpachter. Het liikt ons zeer onbillijk dat de verpachter ver plicht wordt om risico's t.c dragen voor den pachter, waarvoor de pachter zich kan verzekeren. De verpachter is geheel overgeleverd aan den Rechter en ziin adviseurs leden van de nacht kamer. Immers wat: ..buitensporige verplichtingen" ziin en of de pachtprijs voor don pachter ..een rede lijk bestaan" zou kunnen laten, ziin zoo vaag. dat de grootste willekeur mogelijk is. Vaststelling van de werkelijke contante waarde van aangebrachte verbeteringen is uiterst moeiliik en zal in normale gevallen zóó weinig beteekenen, dat. om groote moeilijkheden te voorkomen, het ar tikel beter achterwege kan blijven. Het bepaalde over de betaling van verbeteringen door den pachter noodig geoordeeld, in mindering van dc te betalen huur. zal tot groote misbruiken aanleiding geven bii de continuatie van de nacht. Het voortduren van de nacht geregeld hii art. 3S hii overlijden van den verhuurder of huurder, zal tot groote moeilijkheden aanleiding geven bil boedelscheidingen, zoodat hiervoor een andere re gel ine noodig is. Het komt ons voor. dat. gezien de ervaringen in het Domein Niervaart, on het Kampereiland en nog op te doen in de Wierineermeer en droog fe leggen Zuiderzee met mobiele nacht, deze moeilijke rege ling onvoldoende in de praktiik is beproefd om er nu reeds wettelijke regelingen voor te treffen, de groote verschillen in dc kwaliteit der landerijen en de groote verschillen in de bekwaamheid, iiver en eeschiktheid van de huurders, alsmede do hiervoor genoemde bezwaren, als een ernstige waarschuwing mogen worden aangevoerd om thans geen starmen tot herziening van de regeling van de nacht te doen. Machinist en stoker om het leven gekomen. Reuter seint uit Parijs: De locomotief van den sneltrein GenèveParijs is gisternacht, terwijl de trein met volle snelheid reed, eenige kilometers voor bij het stadje Tenav (Ain) geëxplodeerd. Direct na dè ontploffing kwam de trein vanzelf tot stilstand. Dc ketel van de machine was van voren naar achteren gescheurd. Stangen en huisleidingen hingen er als een verwrongen massa bij. Rook en stoom maakten het aanvankelijk 'onmogo lijk naderbij te komen. Pas na lang zoeken vond men de lijken van den machinist en den stoker, die den dood gevonden hadden. Dö Nederlandsche Bank heeft met ingang van he den haar disconto evenals haar overige rentetarieven met een vol procent verlaagd. Wegens laster ten opzichte van politie ambtenaar. Het schepengerecht te Braunsberg heeft gister den geestelijke Siegfried Hoppe uit Mehlsack veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, den geestelijke Alois Schulz uit Braunsherg tot 8 maanden gevangenisstraf en den kapelaan Joseph Sauermann uit Braunsberg tot. vier maanden gevangenisstraf, wegens openbare belastering van een hoofdwachtmeester van politie Nieuwe resolutie inzake Abessynië defini tief door den Duce aanvaard. - Toch nieuwe mobilisatie in Italië? In de gister gehouden besprekingen is volledige overeenstemming bereikt aangaande de nieuwe ont- werp-resolutie inzake Abessynië; welke aan den Vol kenbondsraad zal worden voorgelegd. Italië heeft haar in haar definitieven vorm aam genomen. Onderhoud Duce-Negus? Men spreekt in Addis Abeba volgens den correspon dent van Reuter over een voorstel om een ontmoe ting tusschen den Negus en Mussolini op neutraal grondgebied tot stand tc brengen, teneinde een open hartige bespreking van het ItaliaanschAbessynischo geschil mogelijk te maken. Nieuwe maatregelen van Mussolini? Gistermiddag ongeveer op hetzelfde uur, dat de volkenbondsraad te Genève zou vergaderen, gingen in Rome hardnekkige geruchten, dat nog heden het negende mobilisatiebericht zal verschijnen, waarin nieuwe buitengewoon belangrijke maatregelen voor de gereedmaking van nog meer troepen voor Oost-Afrika bekend gemaakt zullen worden. Naar de meening van politieke kringen alhier, wil Italië hiermede tegenover de weinig succes belovende pogingen van den volkenbond een aan duidelijkheid niets te wenschcn overlatend bewijs geven van de Italiaansche vastberadenheid. „Gij zult Abessynië geheel bezitten." Rome, 2 Augustus (A.N.P.): J Bovendien is pas thans de juiste tekst bekend geworden van de in teressante passages van de redevoering, welke Mus solini onlangs heeft uitgesproken voor de Zwarthem- den te Eboli bij Napola. Uit fascistische kringen verneemt men, dat Mus solini daarbij o.m. tot de naar Afrika vertrekkende Zwarthemden heeft verklaard: „Gij vertrekt met trots en vreugde. Gij zult Abes synië, dat gij gaat veroveren, geheel bezitten. Wij zul len ons niet tevreden stellen met gedeeltelijke re* sultaten. Indien iemand zou probceren ons te weer staan, zullen wij hem met vuur en zwaard uitroeien. Wij antwoorden den blonden verdedigers van Abes synië met het oude motto, dat wij ons niet om hen zullen bekommeren. Gij hebt de beste wapens ter wereld. Gij zijnt Onoverwinlijk." Vorming van een „Zwart Legioen" in Amerika. Sedert enkele dagen is Harlem, de negerwijlc van "New-York door een ware oorlogskoorts aangegrepen. De negers van de Vereenigde Staten hebben, zoo als bekend, een campagne ingezet, om vrijwilligers te werven voor het Abessynische leger. Reeds is de vorming van een „Zwart Legioen" aan gekondigd, welks leden zullen worden uitgerust met de geliefde bonte uniform van de negers, bestaande uit een gr-oen hemd, een grijze broek, en blinkend witten tropenhelm en een wapengordel. De propaganda voor dit „Zwarte Legioen" is op het oogenblik begonnen en reeds zijn duizenden vrij willigers als lid toegetreden. Ook uit Texas worden de negus negers ter be schikking gesteld. In Britsch-Guyana stijgt de onrust onder de neger- bevolking voortdurend Een reeks van resoluties werd aangenomen, waarin Engeland verzocht wordt, alles te doen om den vrede te bewaren. Bij massabetoogingen wordt er op gewezen, welk een ernstig gevaar 'n Italiaansch—Abessynische oor log voor de verhouding tusschen de blanke en ge kleurde rassen zou beteekenen. Tenslotte werd ook van Mohammedaansche zijde steun aan Abessynië toegezegd. In Abessynië sympathiek gezinde Egyptische krin gen beweert men dat de aanmeldingen van vroegere Egyptische officieren voor het Abessynische leger met den dag toenemen. Italië conserveert voor eigen gebrnik. De oörlogstoebereidselen van Italië hebben, naar het Hbld. meldt, onzen tuinders een voordeeltje ge bracht, dat zij in dezen tijd goed kunnen gebruiken. Tot dusverre was nl. de Italiaansche tomaat een zware concurrent op de builenlandsche markt. Thans zijn echter nagenoeg alle tomaten door de Italiaan sche regeering uit de markt genomen voor de pro viandeering van het leger. Hierdoor ontstonden uiteraard belangrijke afzet mogelijkheden voor onze Westlandsche tomaten, met het gevolg, dat dc tomatenprijzen in de afgeloo- pen week niet onbelangrijk stegen. Zel*s de zgn. koude tomaten, waarvan een algeheelc debacle was verwacht, brachten tot dusverre een redeliiken Driis on. Daar komt bii. dat de tomatym-exnort enkele eken geleden voor 100 Dct. door de regeering is toegestaan, zoodat de oogst 1935. de verwachtingen in aanmerking genomen, tot on heden een tamelijk bevredigend verloop heeft. Weer arrestaties. De gemeentepolitie van Oss heeft gister wederom een arrestatie verricht. Thans is aangehouden zekere J. B. in het belang van het onderzoek kunnen om trent de betreffende zaak geen verdere mededeelin- gen worden gedaan. Wegens plaatsgebrek op vrije voeten. Voorts heeft de gemeentepolitie gearresteerd een broeder van een der hoofdfiguren van de misdadi- gersbende, bijgenaamd de Brommert, die eenige maan den geleden werd aangehouden en bekend heeft ver scheidene inbraken te hebben gepleegd en bij een groot aantal overvallen te zijn betrokken. De thans aangehouden broeder heeft zich schuldig gemaakt aan heling van kinnen, die door de bende hii honderden werden gestolen. Hii heeft na een langdurig verhoor een volledige bekentenis afge legd en werd daarna on vrije voeten gesteld, daar er geen plaats was om hem in arrest te houden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2