E conomis che Kroniek afdeelir ig Pedicure gesloten fa. Heri m. de Raat KING Het goud stroomt Zaterdag 3 Augustus 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 97 tl Verandering op de Purmerender markt. DE MOEILIJKHEDEN IN DE WIERINGERMEER. Met de middenstanders. Fraude met margarine. MM HET OPENEN VAN EEN BUS K I N G PEPERMUNT^ VARKENSGEHAKT IN BLIK. Voor werkloozen. ITALIË OP DE NEDERL. MARKT. De heer 'Aalberse heeft het kabinet Coliin een ©ogenblik moeilijkheden gemaakt, met het onmid dellijk gevolg, dat het devaluatiesnook opnieuw door Nederland heeft rondgewaard. Geen mensch wist, wat hij moest opmaken uit de vage woorden, die door den leider van de katholieke fractie in de Ka mer werden gesproken. Maar wel wist men dat ver schillende afgevaardigden begonnen te cocruetteeren met een waardevermindering van onzen gulden. Wat zou een nieuw kabinet, waarvan Aalberse de for mateur was. brengen? Wantrouwen doet het kapitaal vluchten. i Een golf van wantrouwen goot zich uit over ons land. De kalmte, die na de felle slagen in April ge leidelijk was teruggekeerd, werd plotseling weer verstoord. En de mensch. die op weinig dingen zoo goed past als op zijn bezit, begon zijn maatregelen te nemen. Hij ging zijn geld beleggen in andere dan Nederlandsclie fondsen, in valuta, die hij op het oogcnblik beter vertrouwde. Alleen het bericht, dat aan Coliin opdracht was gegeven een nieuw ministerie te vormen, was vol doende om het geschokte vertrouwen in belangrijke mate te herstellen, de aandeelen daalden weer. de obligaties gingen naar boven, de rust keerde terug. En op het oogenblik kunnen we de balans op maken over de voor- en de nadeelen. die deze korte periode van strubbeling ons heeft gebracht. Een kabinetswijziging heeft thans aroo- te economische gevolgen, In normale omstandigheden is een kabinetswis seling niet iets. waaraan men in een economisch overziohtie zoo heel veel woorden behoeft te wijden. Groote. werkelijk ingrijpende veranderingen zijn er meestal niet het gevolg van, er komen enkele an dere gezichten: wellicht ook enkele andere inzich ten. maar de zaak wordt in den regel op vrijwel denzelfden voet voorgezet. Alleen doordat ditmaal de kwestie devaluatie of waardevastheid van den gulden er. vermoedelijk niet geheel ten onrechte, aan werd vastgekoppeld, kreeg de zaak een heel ander aanzien en we zullen dus ook in de eerste plaats de gevolgen van de onge rustheid, die daarover ontstond, hébben na te gaan. In tijden van finantieele onzekerheid vlucht men in een andere valuta. Om te beginnen ligt het voor de hand. dat een verkoop van een Nederlandsoh effect van den een aan den ander aan den algemeenen toestand niets veranderd. Voordat de transactie geschiedde, be schikte de kooper over een liquide bedrag, doch niet over eenig geldswaardig papier, daarna bezat hii dit laatste, maar zijn contant geld of ziin cou rante vördering bij een bank bij voorbeeld, was overgegaan aan den verkooper. Anders echter wordt het. wanneer degene, die de beschikking heeft over contante middelen niet een Nederlandsch. maar een buitenlandsch papier aan schaft. Is het een overgang van 'n NederlandSchen bezitter aan een anderen Nederlandschen. dan kan men het beschouwen als een binnenlandsch papier, maar het is duidelijk dat de groote markt van En- gelsche effecten wordt gevonden in Engeland, van Fransche in Frankrijk, enz. Dat dus ook. wanneer de aankoopen in Nederland van buitenlandsch pa pier grootére afmetingen beginnen aan te nemen, men genoodzaakt is dit te betrekken in het buiten land zelf. Slechts betaling met qoud is moqeliik. Die effecten echter moeten worden betaald. Dit kan gebéuren op verschillende wijzen. Men kan er Hollandsche waardepapieren voor terugzenden. Maar de Engelschman of de Franschman zal stellig heel weinig lust betoonen, die in betaling aan te nemen, op een oogenblik, waarop de Nederlander zelf bet vertrouwen er in verliest. Verder kan Neder land er goederen voor leveren. Ook dit is practisch onmogelijk. Het buitenland heeft zich over 't alge meen zoodanig omringd met tolmuren, contingen- teert zoodanig iederen invoer, dat betaling op deze wijze gerust buiten beschouwing kan worden gela ten. Er ziin nog wel andere manieren van verreke ning. zoo b.v. door vreemdelingenverkeer, transito diensten, enz., maar deze liggen buiten de onmid dellijke macht van de Nederlandsche volksgemeen schap. Zoodat slechts overblijft: betaling met goud. Het goud stroomt terug. Dat inderdaad op groote schaal beleggin gen van courante middelen in buïtenland- sche middelen moeten hebben plaats gehad, wordt duidelijk, in het licht gesteld door het feit, dat niet minder dan voor 150 millioen aan goudzendingen hebben plaats gehad. En hoe groot het vertrouwen in de figuur van den heer Colijn is, blijkt uit de omstan digheid, dat sedert het bericht, dat hij een nieuw ministerie heeft gevormd, reeds weer millioenen zijn teruggestroomd. Zoo kon men deze week een berichtje lezen, dat alleen op Woensdag vanuit Engeland 1500 Kg. ter waarde van £300.000 naar Nederland waren weergekeerd. Ook de Nederlandsche Bank van haar kant deed trouw haar best om de waarde van ons betaalmiddel te handhaven. Het beproefde middel daartoe is van ouds de discontoverhooging. In de dagen van voor den oorlog was een rente- verhooging van een half procentje voldoende om het afstroomen van goud te verhinderen of om het weer te doen terugvloeien. Het begrip wantrouwen kwam er hoegenaamd niet aan te pas. Men ver trouwde de gulden, zoo goed als men_ de franc, de dollar of de mark vertrouwde. De oorzaak van het wegvloeien sproot voort uit het feit, dat men elders zijn geld beter belegd oordeelde ten aanzien van de opbrengst.. Groote winsten door daling der valuta werden niet verwacht. Als de gulden zou dalen, beieekent dit niet alleen een verlies op de hoofdsommen der binnenlandsche fondsen, maar een geweldi- qe stijqinq van buitenlandsche effecten. Waar groote winst in het vooruitzicht is, ontstaat speculatie. Wij zien in tijden van valuta crisis dan ook groote aankoopen van buiten landsche fondsen geschieden. Bijna geen enkele speculant kan echter het daarvoor benoodigde geld contant neertellen. Verhoogt nu de Nederlandsche bank de discontorente, dan moet over de groote leeningen een zeer hooge rente worden betaald, zoodat het ri sico der speculaties zeer groot wordt. Bij niet-daling der munt toch, dus als geen de valuatie plaats vindt, wordt een groot ren teverlies geleden. Be disconto-verhooging werkt dus als rem op de speculatie. Intusschen zou het stellig de vraag zijn of zelfs een discontoverhooging van 3, 4 of 5 voldoende zou zijn, indien niet een andere factor zich deed gelden. De discontoverhooging heeft onder de hier thans heerschende omstandigheden namelijk stellig een sterke psychologische werking. Men ziet in de geste onzer centrale bankver.eeniging het aanbinden van den strijd tegen de devaluatie. Men voelt dat een machtig orgaan zich er tegen verzet. Is dus de bedoeling van de verhooging van het disconto in de eerste plaats een rem te vormen te gen de speculatie, daartegenover staat, dat de rente niet onmiddellijk kan worden verlaagd, wanneer het vertrouwen terugkeert. Afgezien van het feit. dat hiermee tijd is gemoeid, is de hoeveelheid geld, die in ons land beschikbaar is om te worden belegd, be langrijk afgenomen. De hoeveelheid liquide midde len is beperkter dan voorheen en de mogelijkheid om geld ter beschikking te krijgen eveneens. Indien de behoefte aan geld gelijk blijft, beteekent dit op zich zelf reeds renteverhooging. En zoo is in ieder geval het onmiddellijk gevolg van de strubbelingen, die we thans goed en wel ach ter den rug hebben, dat al de zaken, die werken met geleend kapitaal, er voorloopig rekening mee zullen moeten houden, dat ze bezwaard zijn met een nieu we last: een hoogere rente. Aan de moeilijkheden, die ons bedrijfsleven onder vindt, heeft zich een nieuwe toegevoegd. En vanuit dit standpunt bezien, kunnen we de toeleg van den heer Aalberse niet beschouwen als voor ons land zegenrijke gevolgen te hebben gehad. De Raad neemt de voorstellen van B. en W. aan. In de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergade ring werd het voorstel van B. en W. om de veemarkt te reorganiseeren, aangenomen. Het voorstel betreft de verplaatsing van de schapen- en kalverenmarkt naar een deel voor hotel de Doelen. Het naast hotel de Doelen gelegen open terrein is als rijweg bestemd, zoodat de aan- en afvoer van vee zal kunnen geschie den door een te maken ingang van de Plantsoen gracht af. Het grootste deel van de markt zal voorts door een ijzeren hek van den openbaren weg worden afgesloten. Tegen dit plan bestonden heel wat be zwaren wat o.a. een petitionnement, voorzien van ca. 800 handteekeninge-n van belanghebbenden bij de Purmerender veemarkt en een adres van het Purme render slachtveefonds uitwezen. Ook in den Raad va ren de meeningen verdeeld. Het voorstel werd ech ter met 8 tegen 4 stemmen aangenomen. BEVREDIGEND RESULTAAT BEREIKT. Op 31 Juli heeft de contactcommissie voor de middenstands-aangelegenheden in de Wic- ringermeer. bestaande uit de h.h. A. Spaan der, dr. C. Drossaart van Dusseldorp te Hoorn, en M. A. Kolster, den Helder een langdurige bespreking gehad met de directie van den Wieringermeerpolder, inzake de moeilijkhe den met den middenstand. Als basis van déze besprekingen diende een enquête, door dr. Drossart van Dusseldorp, secretaris van de Kamer van Koophandel. Er is met deze con ferentie een zeer bevredigend resultaat be reikt, zoodat mag worden aangenomen, dat de strubbelingen nu tot het verleden behoo- ren. 800 pond in beslag genomen. Ambtenaren van de Crisiszuivelcentale hebben een ernstig geval van fraude met margarine ont dekt In een leeg buis, Van Speijkstraat, hoek de Ruyter- straat te IJmuiden, is niet minder dan 800 pond margarine gevonden, die men op frauduleuze wijze in den handel wilde brengen. Een deel van de margarine was al verpakt en stond gereed om naar de afnemers te worden ver zonden. Behalve de margarine, werd een aantal vormen in beslag genomen. Tegen den vermoedelijken „fabrikant" werd pro ces-verbaal opgemaakt. (Haarl. Dgbl.) Vriendschap mei de dieren Van de vriendschap tusschen kinderen en dieren ziet men dikwijls treffende staaltjes. Zeer sterk kan men dat zien in het bekende hertenkamp te München. Deze anders zoo schuwe dieren zijn zoo vertrouwelijk met de kinderen geworden, dat ze zich vredig naast hen neervlijen en zich kalm laten aanhalen. Wegens vacantie is onze van Maandag 5 Aug. t/m Zaterdag 10 Aug. Langestraat 80 Alkmaar Dat is voor Uw winkelier één van de prettigste dingen, die hij voor U kan doen. Want hij weet, dat de koper van KING-pepermunt een te vreden klant betekent en hij geniet zelf mee van het heer lijke aroma. TONNEMA Oe SNEEK Fabricage in opdracht van de Ned. Veehouderij- centrale; groote vraag naar de producten. Een dezer dagen is in opdracht van de Ned. Vee houderijcentrale een aanvang gemaakt met de fa bricage van zuiver varkensgehakt in blik. De te ver- werken varkens zijn eenigen tijd geleden afgenomen met het doel daardoor steun te verleenen aan de varkensprijzen; zij zijn geconserveerd in de koel- en vrieshuizen. Het ligt in de bedoeling dit varkensgehakt ter be- schikking te stellen van werkloozen en andere steun- trekkenden op dezelfde wijze als thans reeds ge schiedt met het rundvleesch en gehakt in blik. Hef nieuw te fabriceeren gehakt zal in zooverre van het reeds gedistribueerde product verschillen, dat het uit sluitend uit varkensvleesch en niet uit een mengsel van varkens- en rundvleesch zal bestaan. Deze fabricage is gewenscht doordat de vraag naar de door de Nederlandsche Veehouderijcentrale be schikbaar gestelde producten zeer groot is en nog steeds toeneemt. Op deze wijze wordt bereikt een ver lenging van den termijn van de beschikbaarstelling voor werkloozen. Daalde in het vorig jaar de afzet gedurende de zomermaanden tot onder de 100.00Q bussen per week, in Juli van dit jaar was de afzet per week tusschen de 250 en 300.000 K.G. Nader zal worden bekend tremaakt met ineang van welken datum de distributie van het nieuw te maken product een aanvang zal nemen. Grootsch opgezette deelneming aan da Jaarbeurs. In verband met de onderteekening van de handels overeenkomst tusschen Nederland en Italië, waar door de commercieele relaties tusschen beide landen zijn vastgelegd, zal van Italiaansche zijde getracht worden een grootere belangstelling te wekken op dq Nederlandsche markt voor Italiaansche producten. Nederland is voor Italië in tweeërlei opzicht vart belang. In de eerste plaats als afzetgebied voor Ita liaansche waren en in de tweede plaats als inkoop- land voor stoffen, benoodigd voor de Italiaansche in dustrie, landbouw en handel. De handelsbeweging tusschen beide landen onder vindt vanzelfsprekend bemoeilijking door het Clea- ring-systeem, doch men meende te mogen verwach ten, dat de omvang van den handel in 1935 niet ge ringer zou zijn dan in 1934. Om aan deze activiteit reeds nu uiting te geven, is van Italiaansche zijde besloten een grootsch opge zette deelneming aan de Utrechtsche Jaarbeurs in te richten. Deze deelneming zal, wat oppervlakte be treft, de grootste zijn. Reeds thans hebben zich meer dan 50 Italiaansche firma's bereid verklaard, met hun artikelen naar Nederland te komen. Verwacht mag worden, dat dit aantal nog in niet geringe mate zal stijgen. Ook zal speciale aandacht gewijd worden aan dö aesthetische verzorging der deelneming. Een advi seur uit Rome zal daartoe zijn medewerking verlee nen,

Schager Courant | 1935 | | pagina 5