Onlusten op Kreta. Polen mobiliseert zijn vloot! Postrekening No. 23330 Int. Telef No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland Het wanbeheer der Nazi's. Over parels. BELASTINGWETGEVING IN AMERIKA. Kindje in een sloot verdronken. EEN ONGEKENDE SNELLE VLUCHT. Explosie in verbandstoffenfabriek. Hitte gevolgd door noodweer. Door een woedende stier aangevallen. Niet van politieken aard. ROTSWAND LOSGERAAKT. 39 arbeiders bedolven. GEVONDEN GRANATEN. Twee boerderijen afgebrand. Dinsdag 6 Augustus 1935. SCHAGER 73ste Jaargang. No. 9779 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, vrordeD Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vii. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden «1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TISN van 1 lol 5 regels (0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsoo. Inbegrepen. Groote letters wordeö naar plaatsruimte berekend. Poolsche regimenten geconcentreerd langs de Dantzigsche grens. Toen de wijze heeren na beëindiging van de we reldoorlog te Versailles bijeen kwamen en uit stuk ken van het overwonnen DuitschJand en het in staat van ontbinding verkeerend Rusland het oude Pool sche Koningrijk herstelden zonder koning echter stuitten zij op de moeilijkheid dat dit groote land door het zuiver Duitsche Oost Pruisen van de Oost zee zou zijn afgesloten. Daar het vernederde en verslagen Duitschland na tuurlijk niets hacl in te brengen werd een smalle strook de Poolsche corridor uit dit Duitsche ge bied gesneden en aan Polen toegewezen. Aan het eind van deze strook ligt de stad Dantzig, die dus als in- en uitvoerhaven van Polen zou dienst doen. Toch durfde men niet zoo ver te gaan om deze zuiver Duitsche stad aan Polen toe te wijzen. Ze werd dan ook onder Volkenbondstoezicht en vercenigd in een douaneverband met Polen, tot vrije stad geproclameerd. Het spreekt bijna vanzelf, dat de successen van Hitier aan de Duitsche bevolking van Dantzig niet onbemerkt voorbij gingen en het zal niemand ver wonderen, dat al spoedig ook hier het Nationaal-so- cialisme hoogtij vierde en het bewind langs wettige weg in handen kreeg. Nu munten de Duitsche nazi's allerminst uit in finantieele voorzichtigheid en openhartigheid. Al spoedig liepen de geldmiddelen onder fascistisch be wind in de war. Zelfs werd al sinds enkele jaren geen begrooting meer gepubliceerd. Het wantrouwen nam toe en ecnigen tijd geleden moest de Dantziger gulden worden gedevalueerd tot de pariteit van de Poolsche zloty. Deze finantieele moeilijkheden nu zijn de oorzaak van het thans tusschen Polen en Dantzig ontstane geschil. Nauwte brengt grauwte en in dubbele mate geldt dit voor een nationaal-socialistisch bewind. Zonder acht te slaan op aangegane of opgelegde verplichtingen werden allerlei beperkingen aan het deviezenverkeer in don weg gelegd, invoerverboden .vastgesteld, en dit alles in volstrekte tegenspraak met de strekking der internationale verdragen. Daar komt nos? bii. dat Dantzig wekelijks een ge deelte van de bruto douane-ontvangsten aan Polen moet afstaan, welke som berekend wordt, naar gege vens van het iaar tevoren. Door de devaluatie van de Dantziger gulden ontvangt Polen thans weke lijks f 130.000 te kort en daar. ondanks de officieele gelijkstelling van gulden en zloty, toch de laatste munt een disagio heeft van cira 10 net. kon de Dantziger koopman bovendien dit percentage als korting op de douanetarieven besparen. Nu heeft Polen, naast de stad Dantzig. nog een kleine kuststrook, waar het sinds lang een eigen oorlogshaven. Gdynia. heeft aangelegd, die meer en meer als koopvaardij haven gaat dienst doen. Toen dan ook de Dantziger nazi-autoriteiten niet bereid bleken aan de gerechtvaardigde Poolsche eischen, •tot staking der handelsbelemmeringen, te voldoen, verplaatsten de Polen de douanemens tot precies buiten de Vrije Stad. Dit lokte weer tegenmaatregelen uit van de Dant ziger kant, met het gevolg dat Polen thans de ge- heele Dantziger grens voor den invoer gesloten houdt en een zeer krachtig protest heeft ingediend. Bovendien ziin mobilisatie-maatregelen getroffen en troepen op de Dantziger grens samengetrokken. Het is volkomen onbegrijpelijk, waarom het be stuur der Vrije Stad in haar halsstarrige houding volhardt. Oogenschiinliik heeft zij alles te verliezen en niets te winnen, 't. Handelsverkeer staat met één slag nagenoeg stil. terwijl de schuld aan Polen tot een formidabel bedrag oploopt. Zit Berlijn achter dit gevaarlijke spel? Dit is nauwelijks denkbaar, daar de betrekkingen tusschen Duitschland en Polenx uitmuntend lijken. Maar het zou niet de eerste keer ziin dat Hitier ons voor onverwachte feiten stelde. Zware straf voor den verkoop van kunst matig gekweekte parels. tonden. Uit Manama wordt gemeld, dat 2 Arabieren, die onlangs werden veroordeeld wegens het verkoopen van gekweekte parels, welke zij in Indië hadden gekocht als echte parels. Zij werden ieder tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. De verkoop van gekweekte parels is op de Bahreïn- eilanden absoluut verboden. De invoer in het land zou de reputatie van de Bahrein-parels vernietigen en vele kooplieden en duizenden anderen zouden aan de armoede worden prijs gegeven. Het geval heeft groote belangstelling gewekt bij de Arabische gemeenschappen aan de Perzische Golf die zoo veel belang hebben bij de „duikindu- strie" en zij hopen dan ook, dat de uitgesproken straf de gewenschte uitwerking zal hebben, te voor komen dat aan de Perzische Golf gekweekte parels feullen worden ingevoerd. EEN GROOTE OVERWINNING VOOR ROOSEVELT. Washington. Het huis van afgevaardig den heeft het wetsvoorstel inzake Roosevelt's belastingprogram met 282 tegen 96 stemmen aangenomen. Slechts de clausule, welke ver laging van belasting, te betalen door vereeni- gingen ook bij giften voor liefdadige doelein den, uitsloot, is geschrapt, doch desondanks zal de wet een bedrag van ongeveer 250 mil- lioen dollar opbrengen. Deze goedkeuring is zonder twijfel een groot succes voor president Roosevelt. De ouders zaten In een tuinhuisje foto's te bekijken. Het echtpaar Fuik dat aan den 's Gravenweg woont, was met hun zoontje, den anderhalf jarigen Christiaan, op bezoek gegaan bij kennissen, die een volkstuintje hebben op een terrein, dat op den 's Gravenweg uitkomt. Om foto's te bekijken, begaf men zich naar het tuinhuisje, terwijl het kind buiten in den tuin bleef spelen. In den tijd, dat het zonder toezicht was, is het kind bij een sloot, die langs het volkstuintje loopt, gekomen en is daarin gevallen. Na een poosje misten de ouders hun zoontje. Men zocht eerst in den tuin, maar toen dat geen resultaat had rees het angstig vermoeden, dat het kind in de sloot kon zijn gevallen. Met een hark dregde men in de sloot en al spoedig haalde men toen het kind op. Een dokter werd gewaarschuwd, evenals de G.G.D. Pogingen om de levensgeesten op te wekken hadden geen resultaat meer. Het lijkje is naar de ouderlijke woning ver voerd. DE „KOETILANG" WEER THUIS. IN DRIE DAGEN VAN RANGOON NAAR AMSTERDAM. Om 6 uur 53 min. is gisteren het Douglas-vlieg- tuie Koetilang. gezagvoerder W. van Veenendaal. on Schiphol aangekomen, na den afstand Karachi Amsterdam in twee dagen te hebben gevlogen. Deze afstand bedraagt 7408 K.M. en normaal wordt er bijna drie dagen over gedaan. De heer Plesman. die toevallig on Schiphol aan wezig was, wenschte den heer Van Veenendaal. zoowel als den tweeden gezagvoerder Fuchs en de andere leden der bemanning, hartelijk geluk met de prachtige vlucht. Van Veenendaal geeft over deze ongekend snelle vlucht nog de volgende bijzonderheden: „Woensdag", vertelt hij. „ziin we uit Batavia ver trokken, maar den tweeden dag ben ik boven de Golf van Bangkok gestrand on het slechte weer en moest tpen terugkeeren naar Alor Star. Van Alor Star zijn we gevlogen naar Rangoon, waar we bit aankomst dus een dag achter waren. Het is gelukt on de vier vliegdagen, die ons restten, den verloren dag in te halen. RangoonKarachi. gisteren van Karachinaar Cairo, dat is ruim 3800 kilometer, vandaag van Cairo naar Amsterdam, een afstand van ongeveer 3700 kilometer." Een geweldige stunt, het grootste traiect dat tot nu toe on de Indië-liin door een vliegtuig werd af gelegd. Gistermorgen om twee uur is de Koetilang te Cairo gestart om voor zeven stond de machine on Schiphol, een opgewekte bemanning en tevreden passagiers. Een vlucht van zeventien uur. „Het is vreemd", bepeinst Van Veenendaal. te den ken. dat ik Zondag nog in Karachi stond en nu. Maandagavond, in Amsterdam. Jïet was vandaag overigens een prachtige vlucht. Op 4000 meter hoogte, om wind in den rug te krij gen, zijn we over de Middellandsche Zee gegaan, en verder is alles vlot verloooen". En daarmee is de aankomst van de „Koetilang", zoo schijnt het naar het uiterlijk, teruggebracht tot de bijna gewone gebeurtenis, die de landing van een Indië-vliegtuig is. Doch voor allen van de K.L. M. heeft deze vlucht meer beteekenis. want zij draagt er toe bii het geloof en vertrouwen, dat de buitenwereld zoo gemakkelijk verliest, te versterken. Daarom werd op Schiphol niet gesproken over het „record", maar over de „daad" en vervingen stevige handdrukken de woorden. Twee dooden en verscheidene zwaar ge wonden. In de verbandstoffenfabriek Emil Bender te Kaiser- slautern heeft Maandagochtend een ontploffing plaats plaats gehad ten gevolge waarvan het lokaal, waar de explosie plaats vond en waar ongeveer tien meisjes weerkzaam waren, onmiddellijk in lichter laaie stond. De meisjes liepen allen ernstige brandwonden op. Vijf hunner werden levensgevaarlijk gewond. De gewonden, die gedeeltelijk uit het venster van het zich op de tweede étage bevindende lokaal waren gesprongen, werden naar een ziekenhuis overge bracht. De oorzaak van de explosie is tot dusverre onbe kend. Het bedrijf zal echter geen stagnatie onder vinden. Nader wordt nog vernomen, dat tengevolge van de ontploffing reeds twee dooden zijn te betreuren. Van de acht zwaargewonde meisjes zijn er namelijk twee overleden. Ook bij de overigen is het levensgevaar nog niet geweken. Een der meisjes heeft tengevolge van het springen uit het venster haar wervelkolom gebroken Drie andere meisjes kregen een zenuwtoeval. Groote schade in Spaansche provincie. Nadat er verscheidene dagen lang een waarlijk ver stikkende hitte geheerscht had, is er thans noodweer over de provincie Murcia losgebroken, dat groote schade heeft aangericht aan de vruchtboomen en wijngaarden. Ook de graanoogst heeft veel geleden. Het noodweer heeft zich overigens niet bepaald tot de provincie Murcia, ook Alicante heeft zwaar te lij den gehad. De straten van de hoofdstad van die provincie werden zelfs volkomen overstroomd, zoodat het verkeer geruimen tijd moest worden stopgezet. Landbouwer ernstig gewond. Toen de landbouwer H. Linssen uit Beetrden bij Roermond den stier van de stierenhouderij aldaar van stal wilde halen, werd hij. door het plotseling wild geworden dier aangevallen en tegen den grond gesmakt. Tn bewusteloozen toestand werd hij opgeno men. Een ijlings ontboden geneesheer constateerde zware inwendige kneuzingen en achtte het raadzaam hem niet te vervoeren. De toestand van den man. die in zijn woning, vlak bii de stierenhouderij ligt. is zeer ernstig. Het gevaarlijke beest kon spoedig worden gevangen. Een stakingsbeweging, welke zich eerst ernstig liet aanzien, maar spoedig werd bedwongen. Reuter meldt uit Athene: Volgens berich ten in de bladen zijn op Kreta ernstige onlus ten uitgebroken, die het karakter aannemen van een opstand. De onlusten vinden hun oor sprong in een staking van de arbeiders in de rozijnen-cultuur. Nader wordt gemeld, dat stakende arbeiders van de pruimenplantages de regeeringsgebouwen te Kan dia, de hoofdstad van het eiland, hebben geplunderd. Bij de vechtpartijen, die als gevolg hiervan ont stonden, werden dertig personen gewond, waaron der vijf man der politie. Later kwam het bericht dat de stakers, gesteund door de plaatselijke bevolking, in de buitendistricten van Kandia de plaatselijke autoriteiten hadden afge zet. De minister van oorlog heeft besloten oorlogssche pen en vliegtuigen naar het eiland te zenden. Twee torpedojagers zijn reeds bij het eiland ver schenen. Volgens latere berichten van particuliere zijde is de toestand op Kreta ernstiger dan eerst werd ver ondersteld. Het aantal opstandelingen is rond 4000. De militaire bezetting is niet voldoende om de orde te handhaven en heeft versterking verzocht. Muiterij op het vliegveld van Athene. Te Parijs zijn berichten uit Athene ontvangen, dat 25 manschappen van het militaire vliegveld hebben gemuit; zij poogden tegen de regeering te ageeren. De gendarmen, die werden gezonden om de beweging te onderdrukken, werden ontvangen met schoten. Ten slotte werd de orde hersteld; 15 soldaten wer den gearresteerd en zullen voor den krijgsraad terecht staan. De rust teruggekeerd. Kondylis had, aldus meldt in den laten avond een Reutertelegram uit Athene, een lang gesprek met de burgerlijke militaire autoriteiten op het eiland, waarin hij meedeelde, dat oorlogsschepen en vliegtui gen op weg naar Kreta waren. Generaal Bacopoelos vertrok onmiddellijk naar Kandia om persoonlijk de leiding op zich te nemen. Bacopoelos heeft de regeering meegedeeld, dat hij er op vertrouwde, de orde te zullen herstellen. En na dit geruststellende bericht werden de oorlogsschepen teruggeroepen. Wat later kwam de mededeeling van Bacopoelos, dat de orde was hersteld. In totaal 37 gewonden. Aangaande den bedwongen opstand op Kreta wordt nog door Reuter medegedeeld, dat de stakers in het centrum der stad door de troepen van den militairen gouverneur werden omsingeld cn zich om 2 uur in den namiddag overgaven, nadat een ultimatum was gesteld. Er zijn thans onderhandelingen gaande om de eischen der stakers te onderzoeken. Een commis sie uit de arbeiders doet pogingen om de rust te herstellen. De onlusten zouden een vrij groot aantal gewonden hebben geëischt, waaronder 5 officieren, acht sol daten, vier gendarmes en een twintigtal stakers. Zes dooden, 40 gewonden. Het laatste Reuter-bericht uit Athene meldt: Naar thans bekend wordt, werden bij de onlusten op Kreta zes personen gedood, ter wijl het aantal gewonden veertig bedraagt. Hoewel men den toestand meester ls, wordt het toch waarschijnlijk geacht, dat nieuwe onregelmatigheden zullen plaats vinden* Barometerstand 776. Temperatuur: 17 $rr. C. is 63 gr. F. Verwachting: matige wind uit noordelijke tot noord westelijke richting: helder tot licht bewolkt, droog weer. Verdere vooruitzichten: mooi weer. Breuklijders! Wij leveren U breukbanden, die het U mogelijk maken, ook het zwaarste werk zonder hinder uit te voeren. Prijzen vanaf 3.50 Ook alle onderdeelen zijn bij ons verkrijgbaar. TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZ1JDE E 103. SCHAGEN. Ernstig ongeluk in een basalt groeve. Groote steenmassa's naar beneden gestort. In de basaltgroeve Taschenhof, bij Goldberg, is gisterochtend een ernstig ongeluk gebeurd. Onverwachts geraakte een rotswand los en de steenmassa's stortten omlaag. In totaal werden 39 arbeiders bedolven. Tegen den mid dag waren 3 dooden en 30 gekwetsten uit het puin gehaald, 6 arbeiders worden nog vermist. Gistermiddag om 5 uur bedroeg het aantal dooden reeds 5, daar er van de zwaargewonden 2 na aan komst in het ziekenhuis zijn gestorven. Tot dusverre zijn er 16 zwaargewonden in het ziekenhuis opgeno men. Er moeten echter nog drie mannen onder het puin bedolven liggen. Een van hen gaf des middags nog levensteekenen. Er zijn reeds deskundigen gearriveerd om en on derzoek naar de oorzaak in te stellen. Een dichte menschenmassa was voor de hekken der groeve bijeen om de resultaten van het reddingswerk en het onder zoek af te wachten. Gisteravond laat heeft men de laatste drie ver misten weten te bevrijden. Een hunner was nog slechts in leven. Daar er nog een gewonde is overle den, bedraagt het aantal dooden nu acht en er zijn nog zeven zwaar gewonden, meest met schedelbreu ken. Kinderen ernstig gewond. Brussel.. Bij Nieuwpoort zijn twee jongens, van 14 en 13 jaar, die een uit den wereldoorlog afkomsti ge granaat hadden gevonden, gewond, toen dit ge vaarlijke projectiel ontplofte, nadat zij er eenige stee- nen tegen aan hadden gegooid. De jongens zijn over gebracht naar het ziekenhuis te Brugge. Nog een ongeluk. Drie kinderen die met vacantie aan de Belgische kust vertoefden, hebben op een van hun wandelingen een Fransche granaat ontdekt, De knaapjes stookten een vuurtje en legde daar de granaat in. Van eenigen afstand sloegen zij het brandje gade. Toen het vuur uit was,^ was met de helschc machine nog niets ge beurd. Een van de jongens sloeg toen met zijn schep op het gevaarlijke voorwerp, dat direct daarop ont plofte. De jongen werd tegen den grond geworpen en personen, die te hulp schoten, troffen hem aan, ba dend in ziin bloed. Zeer emstie verminkt werd hij overgebracht naar Ostende en later per automobiel naar Brussel. Het parket van Veurne heeft een on derzoek ingesteld. Bij gebrek aan water kon de brandweer niets uitrichten. Emmen: Gistermorgen te elf uur is brand uit gebroken in de kapitale boerderij van den heer G. Kuipers te Dalerveen, gemeente Dalen. Wegens watergebrek kon de brandweer niets uit richten, ook niet, toen de vlammen oversloegen naar de nabii staande hoerderii van den heer H. KuiDers. Beide perceelen stonden ^poedig in lichterlaaie en werden een prooi der vlammen. Eveneens gingen de bijgebouwen verloren, terwijl de geheele korenoogst, voor zoover deze reeds was binnengehaald is verlo ren gegaan. Van den heer G. Kuipers verbrandden tevens eenige kalveren. Van de andere boerderij kon de levende have tijdig in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1