Opnieuw 72000 Italianen gemobiliseerd KIJKEn is KOPPEÜ i,<j CL0ECK Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. DE MAN ZONDER ERBARMING. Het ongeluk in de basaltgroeve. Koelies maken relletjes in Sjanghai. Bloedige religieuze twisten in Britsch-Indië. Engelsch journalist in groot gevaar. ZWIJGZAMEN GAAN SPREKEN. Oneerlijke bankbediende te Rotterdam. DE LEIDER DER KRUPP-FABR1EKEN. Woensdag 7 Augustus 1935. SCHACEl 78ste Jaargang. No. 9780 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co.t Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels (0.85, Iedere regel meer 15 cent ,'bewljsno Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dertien divisies voor Afrika bestemd Groote opwinding te Rome t- Beuter seint uit Rome. Twee nieuwe divisies van het leger zijn onder de wapenen geroepen voor den dienst in Oost-Afrika. Zij worden in Italië vervan gen door twee nieuwe divisies. Ook een divisie zwarthemden is onder de wapenen geroepen voor den dienst in Oost- Afrika. In totaal zijn thans weer opgeroepen 60.000 man militairen en 12.000 Zwarthemden. In het officieele mobilisatie-besluit voor de drie divisies, welke gister zijn gemobiliseerd voor Oost- Afrika, wordt verklaard, dat in verband met de voort gaande mobilisatie in Abessynië, de Duce in zijn functie van minister van oorlog heeft besloten, twee divisies van het leger te mobiliseeren, n.1. de divisie Asseta, onder commando van generaal Riccardi en de divisie Cosseria, onder generaal Pintor. De divisie Cosseria wordt vervangen door een di visie Cosseria No. 2; de divisie Asseta door een nieu we divisie: Trento, welke geheel gemotoriseerd zal zijn. Bovendien is een zesde divisie Zwarthemden ge vormd, de divisie Tevere, welke zal bestaan uit Ita- liaansche vrijwilligers uit het buitenland, oud-strij ders, vrijwilligers in het binnenland en oorlogsge wonden uit den wereldoorlog. Deze divisie zal onder commando staan van generaal Boscardi. De studenten, welke zich vrijwillig voor den krijgs dienst hebben aangemeld, zullen snel worden opge leid voor den dienst in Oost-Afrika. De beide divisies, welke thans ziin gemobiliseerd, hebben hun standplaats in Piemont, nabij de Fran- sche grens. De divisie Asseta is gelegerd in Asti en de divisie Cosseria in Imueria. tusschen Julia en San Remo aan de kust. Door de nieuwe mobilisatie wordt het aantal voor Oost-Afrika bestemde divisies op 13 gebracht. Tot dusver zijn de divisies uitsluitend door Zuid- - en Centraal-Italië geleverd. Die. welke vandaag ge mobiliseerd zijn. waren echter aan de Fransche grens gelegen. De divisie Trento. die moet dienen ter vervanging van die van Asseta. zal naar den Brenner worden gedirigeerd. 'Als een loopend vuurtie verspreidde zich gister middag door Rome het bericht van de nieuwe groo te mobilisatie van troepen voor Oost-Afrika. Aan de kiosken verdrongen zich de menschen. om de. zoo van de persen komende dagbladen te lezen. De couranten-verkoopers schreeuwden op alle hoeken het nieuws uit. Overal wordt de iongste gebeurtenis druk besproken. „Deze maatregel", schrijven de Romeinsche bla den, „beteekent de beste commentaar, die men kon geven op de resoluties van Genève inzake het ge schil met Abessynië. „Genève", aldus schrijft de „Giornale d'Italia", kan blijven praten en zelfs dreigen. Het kan niet de groote koloniale rijken annuleeren. welke som mige landen zich in den loop der eeuwen hebben gevormd. Italië behoeft voor niemand onder te doen. Alleen de fascistische regeering beoordeelt haar positie en haar besluiten. De polemieken en interventies van den volkenbond stichten slechts verwarring, terwijl Italië open kaart wil spelen". Egypte steunt het Engelsche standpunt inzake Abessynië. Reuter meldt uit Alexandrië: De bladen alhier houden zich wederom uitvoerig bezig met de onlangs door den minister-president afgelegde verklaring, dat het standpunt van Egypte ten aanzien van het Abessynische conflict met dat van Engeland zou overeenkomen. De eerste secretaris van den minister-president be vestigde gister in opdracht van den minister-presi dent tegenover de vertegenwoordigers van drie groo te Egyptische bladen, dat de veelbesproken uitla ting inderdaad van den minister-president, afkom stig is. Op vragen inzake geruchten omtrent Brit/- sche militaire voorbereidingen aan het Suez-kanaal verklaarde hij. hierover niet te kunnen spreken. Op een groote vergadering van het genootschap voor den vrede te Alexandrië hield de directeur van de Engelsche Victoria-school een rede. die prac- tisch neerkwam op een partijkiezen voor Abessynië. Hoe Italië zich den kriia denkt Vriendschappelijke kolonisatie! Reuter meldde gisteravond uit Rome. dat Musso- lini naar verluidt, den strijd tegen Abessvnië zou willen openen met een grooten luchtaanval. Wan neer de krijgsverrichtingen zullen aanvangen, zul len er -100 militaire vliegtuigen in Oost-Afrika zijn. Men zou eerst traangasbommen willen werpen en pas tot schadelijker gassen overgaan, indien het noo- dig is Doch de autoriteiten willen het gebruik van deze gassen zooveel mogelijk vermijden, ten eerste uit menschlievende overwegingen en vervolgens om dat Italië zich niet wenscht te vervreemden van de Abessijnsche bevolking, die het vriendschappelijk wil koloniseeren. Er ziin op het oogenblik vliegtui gen in aanbouw, die een snelheid kunnen ontwikke len van 300 kilometer ner uur en 500 gasbommen kunnen medevoeren. Vijftig van deze toestellen wor den op het. oogenblik reeds op Sicilië beproefd. Ieder Italiaansche soldaat zal van een gasmasker worden voorzien. Abessynsch Roode Kruis opgericht. Zoowel voor oorlog als vrede. Nadat dezer dagen de toetreding van Abessynië tot de Geneefsche Roode Kruis-conventie geratificeerd was, is heden te Addis Abeba onder voorzitterschap van den Negus het Abessynische Roode Kruis opge richt. In zijn openingsrede verklaarde Keizer Haile Se- lassi, dat het Roode Kruis niet alleen zou dienen voor den oorlog, doch ook voor den vrede. Tot nog toe beschikte men nauwelijks over enkele middelen voor de medische hulpverleening. Thans worden echter aanzienlijke bedragen ontvangen, vooral ook uit het buitenland. Nog heden zal het Roode Kruis met zijn werkzaamheden beginnen. „Wij aanvaarden gaarne de hulp van Genève. Wij willen echter onafhankelijk blijven." In een interview met den Reuter-corrcspondent, die hij in het keizerlijk paleis bij zich had ontvan gen, bevestigde de Negus dat hij, hoe zeer ook ge hecht aan de zaak van den vrede, niet van plan in zijn heiligen plicht te verzuimen om zijn legers aan te voeren in geval van een oorlog. In antwoord op een vraag of de keizer van plan was Mussolini op neutraal grondgebied te ontmoeten, indien een dergelijke ontmoeting zou kunnen worden gearrangeerd, zeide de Negus, dat een dergelijke ont moeting niet was voorgesteld. Indien een dergelijk voorstel echter zou worden gedaan, zou hij het in overweging nemen. De Negus antwoordde nog op een vraag van den interviewer, of de keizer zou toestemmen in een of anderen vorm van een economisch mandaat over Ethiopië door den Volkenbond, dat bij verscheidene gelegenheden de Volkenbond reeds een kostbaren economischen en socialen steun aan zijn leden had gegeven, zonder echter schade te doen aan de po litieke onafhankelijkheid De keizer zou dan ook geen bezwaar maken tegen een dergelijken steun. Met betrekking tot de positie der vreemdelingen in Ethiopië verklaarde de Negus dat de regeering van plan is speciale maatregelen te nemen ter bescher ming van veiligheid en bezittingen der vreemdelin gen in geval van vijandelijkheden of troepen-bewe gingen in hun nabijheid. Onvoorzichtigheid van een arbeider de oorzaak. Het aantal dooden dat bij de ramp in de basalt groeve Taschenhof bij Goldberg te betreuren valt, is gisteren in den loop van den dag tot tien gestegen. Als oorzaak van het ongeluk heeft men vastgesteld dat dit te wijten moet zijn aan onvoorzichtigheid. Eenige arbeiders vonden namelijk bij hun werk een oude lont. Men werkt in deze basaltgroeven nog met het systeem van dynamietladingcn, die door een lont tot ontploffing worden gebracht en in de ver onderstelling dat deze lont ongevaarlijk was, stak een van de arbeiders haar aan. Het bleek toen, dat er achter de lont nog een lading zat,'die ontplofte. De arbeider die het ongeluk veroorzaakte was tij dens het noodlottig oogenblik juist op een andere plaats aan het werk gegaan en bleef ongedeerd. Er worden maatregelen beraamd om voor de ach tergeblevenen van de slachtoffers te zorgen. Politie-beambten in de Fransche conces sie mishandeld. In de Fransche concessie van Shanghai is het tot ongeregeldheden gekomen, omdat riksia-koelies ge weigerd hadden, hun voertuigjes te laten registree- ren, welke weigering de Fransche autoriteiten had den beantwoord met het intrekken van de vergun ningen. Hierdoor ontstond groote opwinding bij de koelies. Het is tot ongeregeldheden gekomen, waar bij verscheidene tramwagens ernstig werden be schadigd. Een groen riksia-koelies mishandelde een paar Fransche politie-beambten. Pas nadat nolitie- versterking was ontvangen, gelukte het deze. hun in het nauw gedreven collega's te bevrijden. De Fransche consul-generaal te Shanghai heeft een protest-nota gericht tot de Chineesche autoritei ten. in welke nota hij er on wijst, dat het bestuur der concessie persisteert bij haar eisch tot registra tie der voertuigen en zich niet zal laten intimidee- ren door geweld u Een Joodsch—Italiaansch opperbevelhebber. Milaan (VPB.): Het militaire opperbevel over de Italiaansche troepen in Italiaansch Somaliland is, zooals men weet, in handen gelegd van Generaal Gra- ziani. Van hem gaat de roep uit, dat hij een zeer bekwaam militair is, die vooral uitmunt in den aan valsoorlog. Om deze reden werd hij dan ook benoemd tot be velhebber van de Italiaansche troe penmacht, welke destijds, na den moord op Kanse lier Dollfuss in Weenen, met groo ten spoed naar do Oostenrijksche grens werd gedi rigeerd. Het is echter ongetwij feld van mirtder algemeene be kendheid, dat Ge neraal Graziani een volbloed-Jood is. De grondslag van zijn roem als militair wordt ge vormd door «Ie meedoogenloos- heid, waarmede hij optreedt. Hij heeft in Tripolis den opstand der Senoussi onder drukt en Cyrenaika voor Italië veroverd. In het jaar 1931 marcheerde hij met zijn troepen door de woestijn naar de oase Koefra, welke hij op de Senocssi wist te veroveren. Daarop liet hij de oase geheel ver woesten en met den grond gelijk maken. Dit was de zwakke plek in den tegenstand der met den moed der vertwijfeling strijdende inlanders, die thans, be roofd van hun levensbron, bij duizenden omkwamen van honger en dorst. Vervolgens zette Graziani zich aan de taak, Cyre naika te „zuiveren" en voorgoed te bezetten. Ook hier ging hij zonder erbarming te werk; op een gegeven oogenblik waren niet minder dan 100.000 inboorlingen in concentratiekampen bijeengedreven. Het sterftecij fer onder deze gevangenen bereikte een ongekende hoogte. Het gevolg van deze koloniale politiek is, dat Cyrenaika op den huidigen dag voor een groot deel ontvolkt is, daar de overlevende inboorlingen uit vrees voor hun leven de wijk hebben genomen naar andere streken. Het ziet er voor Abessynië dus niet best uit,, als Graziani daar de opperhand mocht -krijgen. GRAZIANI. Bestormers van een moskee door politie gedood. Londen: Te Phenhera in de Indische provin cie Bihar is het wederom tot bloedige botsingen tus schen politie en Hindoes gekomen. Ongeveer 3000 Hindoes hielden een religieuze betooging en trachtten daarbij een Mohammedaansche moskee te bestormen. Bereden politie belette dit en opende het vuur op de betoogers, van wie, volgens de tot dusver ontvangen berichten, 5 gedood en 7 zwaar gewond werden. Het losgeld niet door de bandieten afge haald. Termijn voor de bevrijding loopt heden af. Peking: De Chineesche autoriteiten hebben het contact met de bandieten, die den Engelschen jour nalist Jones ontvoerd hebben, nadat Maandag de los prijs was betaald, verloren. De Japansche kolonel Matsui, die te Kalgan ge- stationneerd is, heeft dr. Müller, den correspondent Een gebeurenis, eenig in de geschiedenis van het spoorwegwezen, heeft dezer dagen op de lijn GenèveParijs plaats gehad. Bij FenayHautville explodeerde de ketel van de sneltrein-locomotief en werd 200 meter ver weg geslingerd. Het merkwaardige bij dit on geval was, dat het onderstel nagenoeg onbeschadigd op de rails bleef staan.'De deskun digen kunnen moeilijk de oorzaak van deze explosie nagaan, daar zoowel de stoker als de machinist om het leven zijn gekomen. Onze afbeelding hierboven toont de trein met het onderstel van de locomotief, geheel in de rails, en in den inzet links boven de ketel, zoo als die na de ontploffing op een afstand van 200 meter in 't weiland werd teruggevonden. van het D.N.B. thans medegedeeld, dat de bandieten zijn Engelschen reisgenoot, over de grens hebben ge sleept naar Jehol; men tracht hen daar te vervolgen. Het losgeld ten bedrage van 8.000, dat naar Paotsjang was gezonden, is daar niet in ontvangst genomen. Woensdag (d.w.z. heden) loopt de door de bandieten gestelde termijn voor de bevrijding van Jones tegen betaling van losgeld af. Bendeleider le Oss legt eindelijk volledige bekentenis aL Eindelijk -heeft een van de gevaarlijkste Ossche misdadigers, namelijk de 25-jarige L. V., bijgenaamd Bijs de Sijp, een aantal wan daden bekend. Hij vertoefde reeds geruimen tijd in het huis van bewaring te 's-Hcrtogen- bosch, doch weigerde tot nu toe iets los te la ten. Hij behoorde tot de z.g. oude garde, die samen met Peer de Bie, Dikke Toon de Soep en de Brus samenwerkte. Toen Toon de Soep aan het praten ging, werd de situatie voor hem hachelijker en na een verhoor, gisteren afgenomen door mr. Dubois, subst. officier van justitie in Den Bosch in tegenwoordigheid van inspecteur van Kempen uit Oss, bekende hij een aantal feiten. Zoo heeft hii deel ui toemaakt van de bende, die den overval met roof pleegde oo den beiaarden Ver hoeven te Loon od Zand. od den ouden v d B te Vebhel en was hii medeplichtto aan 'n overval od den kassier van de Boerenleenbank te Mariaheide Verder bekende hii medeplichtigheid aan diefstal len met inbraak onder andere te Langeboom. Gas- sel en te Oss waar steeds groote geldsommen wer den buitgemaakt Men verwacht echter dat er bin nen enkele dagen nog meer bekentenissen zullen volgen Heeft ten nadeele van een relatie 4500 gulden verduisterd. In bewaring is gesteld zekere Z., een bediende van een groote bankinstelling te Rotterdam, die voor een vriend effecten in bewaring had. Door den vriend formulieren te presenteeren, waarop hij de op de effecten vervallen rente in pot lood noteerde en die hij vervolgens door den vriend van diens handteekening liet voorzien, heeft hij kans gezien, deze effecten tc verkoopen. Dit werd hem mogelijk, doordat hij het potloodschrift uitstuf- te en vervolgens er aanvragen tot verkoop van effec ten van maakte. Op die manier heeft hij zijn relatie in een half jaar tijds ongeveer 4500 gulden afhandig weten te maken. Eenigen tijd geleden is het bedrog uitgekomen, waarna Z. onmiddellijk ontslagen is. Thans is hij naar het huis van bewaring overgebracht. Viert heden zijn 65sten verjaardag. Berlijn, 6 Aug. (V.P.B.) De leider van de wereld bekende Krupp-werken te Essen, Gustav von Bohlen und Halbach werd den 7den Augustus 1870 geboren in Den Haag, waar zijn vader minister-resident van Baden was. Aanvankelijk studeerde hij in de rech ten; daarna trad hij in dipjomatieken dienst bij het Duitsche Rijk. Te Rome, als legatie- raad van het Pruisi-1 sche gezantschap bij'i het Vaticaan, verloof-'I de hij zich met de oud-|p sle dochter Betha van Friedrich Alfred Krupp Den 15en October 1906 werd het huwelijk vol trokken. Opdat de voor Duitschland zoo verdienstelijke naam Krupp niet zou uit sterven, de oude .rüpp liad slechts twee dochters achtergelaten verleende de Keizer den jeugdigen echtge noot het recht om den familienaam van zijn vrouw aan zijn eigen naam te laten vooraf gaan. Daar zijn echt- genoote erfgename was an de Krupp-werken, verliet haar echtgenoot den diplomatieken dienst, om de leiding der fabrieken op zich te nemen, een taak, waarvan hij zich met grooten ijver en toewij ding kweet. De fabrieken breidden zich van jaar tot jaar uit; in den oorlog werkten er tot 108.000 man. Het einde van den oorlog beteekende een cata- stroDhe voor Krupp. daar alle machines, dienende voor de fabricage van kanonnen en ander oorlogs materiaal moesten worden vernietigd. Daarop volg den de communistische onlusten en de bezetting van het Roergebied door de Fransche troepen. De bezettings-autoriteiten vonden aanleiding, de direc tie een proces aan te doen. waarbij Dr. Gustav Krupp von Bohlen und Halbach als getuige werd opgeroepen. Hii bevond zich destijds te Berliin en men raadde hem af. naar Essen te gaan. Hii wilde echter ziin plicht niet verzaken, werd gearresteerd en veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Hij bracht echter slechts 6 maanden in de gevangenis door. Hii heeft, zich doen kennen als een goed mensch en degelijk handelsman, wien het beheer der uit gebreide fabrieken, aan het hoofd waarvan hii staat, ondanks zijn 65 jaar nog niet te zwaar schijnt te drukken. Dr. Gustav Krupp von Bohlen

Schager Courant | 1935 | | pagina 1