De beweerde verkwisting bij de Crisisnrganisatie. KIJKEIhKO0l>Elh(LOE(K Maandag 12 Augustus 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9783 GROOTE INBRAAK TE ROTTERDAM. TYFOON BIJ FORMOSA. Het Duitsche anti-semitisme. De hooge levensmïddelenprijzen in Duitschland. Groote Engelsche leening voor oorlogsdoeleinden Een nieuw Fransch luchtschip. S U,T de OMGEVING Het antwoord der regeering naar aanleiding van het verslag van de Rekenkamer. De regeering heeft aan de Tweede Kamer een nota gericht naar aanleiding van paragraaf 13 (controle op crisisorganisaties) van het verslag der Algemeene Rekenkamer betreffende haar werkzaamheden over 1934. Hieraan wordt het volgende ontleend. Het verwijt van de Rekenkamer dat de moeilijk heid van het tegengaan van verkwistingen vergroot werd door de stichtingsvorm, die de regeering aan de overgroote meerderheid der crisisorganisaties had gegeven, wijst de regeering terug met de opmerking, dat mede op aandrang der Staten Generaal, van de beginne af aan de uitvoering voor een zeer groot deel is toevertrouwd aan de belanghebbenden zelf, meer in het bijzonder met inschakeling van hun or ganisaties. De meeste crisisorganisaties moesten aanvankelijk in een paar weken, soms zelfs in een paar dagen, tot stand komen. Dreigde het prijsniveau van een bepaald produ<;t fataal laag te zinken, dan moest plot seling een groot oeconomisch apparaat in het leven worden geroepen om terstond maatregelen te kun nen nemen. Hierbij was het niet mogelijk, aanstonds alles tot in finesses goed te regelen. En de vele amb tenaren der cx-isisinstellingen hadden zoo goed als allen geen enkele ambtelijke scholing in Rijksdienst. De besturen, als regel bestaande uit de bestuursleden der landbouworganisaties, meenden inderdaad, dat zij vrijheid van han delen hadden, en namen als zelfstandige rechtspersonen wel eens besluiten, welke ambtelijk wellicht niet genomen zouden zijn. De mogelijkheid van fouten werd in de hand ge werkt, doordat de ci-isisorganisaties aanvankelijk zónder voldoende centrale leiding naast elkaar werkten* Rijwielvergoeding voor controleurs. Ten aanzien van de opmerking over de rijwielver goeding voor controleurs van 2lA cent per K.M. wordt medegedeeld, dat het hier slecht ging om de con troleurs van de ci'isiszuivelcenti'ale. Dezen werden niet hoog bezoldigd, nl. met ongeveer 25 gulden per week. Voor controleurs, die als zoodanig steeds aan de verleiding van omkooperij bloot staan, is dit be drag niet hoog. Men heeft daarom rijwielvergoeding als een soort bijverdienste beschouwd. Erkend moet worden, dat deze constructie niet fraai was.Menhad beter gedaan, de controleurs wat hooger te bezoldigen en de rijwielvei'goeding te verlagen. Zulks is dan ook al geruimen tijd geleden gedaan. Het weekloon werd van 25 op ongeveer 30 gld. gebracht. De verkwisting bij een crisis-organisatie. Ten aanzien van gebrek aan zuinigheid bii een Ctisisorganisatie verklaart de regeering. dat vol mondig kan worden toegegeven, dat het beheer de zer centrale in den eersten titel te wensohen heeft overgelaten, 's Ministers ambtsvoorganger heeft daar echter reeds geruimen tijd geleden od een wijze, die aan duidelijkheid niets te wenschen over liet, van zijn afkeuring doen blijken en heeft om 12 September 1934 daaraan uiting gegeven zoowel aan den directeur als aan het hestuur der centrale. Redenen, om verder te gaan, waren echter, gezien de groote verdiensten van den desbetreffenden func- tionnaris, voor den toenmaliaen minister niet aan wezig. Maatregelen, waartloor een herhaling uitge sloten is. zijn getroffen en door ieder van den be ginne af getrouw nageleefd. 1 Ten aanzien van de salarisbedragen van f4000 en f5000. in het verslag genoemd, wordt medegedeeld, dat het steeds in de bedoeling heeft gelegen, den functionnai'is. die een buitengewoon belangrijke en zware taak heeft, een salaris van ongeveer f9000 toe te kennen. De scheiding van het salaris betrof slechts een administratieven maatregel. Het eene bedrag kwami ten laste der centrale, het andere van het regeeringsbureau. i Verstrekking van koffie, thee en sigaren. 1 Met; betrekking tot de verstrekking van koffie, thee en sigaren geldt bii het Rijk de regel, dat elke vergoeding achterwege moet blijven. In het crisis- beleid is deze regel niet geheel doorvoerbaar. Op alle bureaus hebben voortdurend besprekingen ■plaats met tal van besturen van organisaties van belanghebbende personen, die hun tiid opofferen en kosten maken in het belang mede van hun collega's. Op hun medewerking wordt, ter bevordering van de deskundigheid der maatregelen, gaarne en dikwijls een beroep gedaan. Is het niet billijk, dat dezen althans een kop kof fie of thee en één of meer sigaren gedurende deze besprekingen ontvangen en is het buitensporig te noemen, dat vroeger ook bii enkele centrales de ambtenaren wel eens koffie en thee kregen, voor al wanneer zii den avond en dikwijls tot in den nadht overwerkten? Wanneer excessen worden ver- Twintig schilderqen en een groote hoe veelheid kostbaarheden gestolen. Rotterdam. 10 ug. Gedurende de afwezigheid van de bewoners hebben inbrekers kans gezien hun slag te slaan in een heerenhuis aan de Voorschotei-laan. Door een leegstaand pand zijn tot nu toe onbe kende daders binnengedi-ongen in de daarnaast ge legen woning van Di\ G. van Oorschot Jr., Voor schoterlaan 74. Door het verbreken van een dak raammie kwamen zii in het huis. In de omen lucht van dressoirs en andere bei'gplaatsen vonden de in- brekers een partij tafelzilver, een platina armband van gladde schakels met in het midden een briljant, .een camée met opgewerkte rand, een ouderwetsche gouden Zeeuwsche ooi-hanger, enz. Alles werd voor goede buit verklaard en bovendien waren twee vio len en niet minder dan twintig vrij kostbare schilder stukken van de gading der indringers. Alle schilder stukken werden uit de lijst gesneden. Toen de inbraak was ontdekt, werd onmiddellijk do familie, die te Soestdijk vei'toefde, gewaarschuwd en eerst nadat deze was gearriveei-d, kon de inven taris van het gestolene worden opgemaakt. De in braak zelf heeft zeer waarschijnlijk plaats gehad in den naolit van Donderdag om Vrijdag. Do politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onder zoek ingesteld. Zij vermoedt, dat getracht zal worden de buit, welke een belangrijke waarde vertegen woordigt, over de grens te brengen. meden, ïs zeer wel een goede regeling te treffen. In overleg met de Rekenkamer is dit thans geschied. 1 4 De geheime londsen. In verband met de kwestie der geheime uitgaven deelt de minister mede. dat in September 1932 on der goedkeuring van den toenmaligen minister van oeconomische zaken een comité, is gevormd, be staande uit vertegenwoordigei's van het departe ment van oeconomische zaken en enkele crisisinstel lingen. met het doel om door propaganda den afzet van Nederlandsche producten te bevordei*en. De be- noodigde gelden werden toegezegd door de Neder landsche varkenscentrale, de crisiszuivelcentrale en de groenten- en fruitcentrale. welke destijds elk eigen fondsen hadden. Nopens de opmerkingen over de prijzen der bacon- koeling. deelt de regeering mede. dat ten onrechte wordt aangenomen, dat gebruik wordt gemaakt, van iis voor baconkoeling. Bacon is een door zouting ge- consei*vezcrd product, zoodat van iiskoeling geen gebruik gemaakt behoeft te worden. Wel is dit. het geval bii den uitvoer van versoh en bevroren vleesch Het hiervoor benoodigde iis is tegen zeer lage prijs, namelijk tegen kostprijs van de baconfahrie- ken betrokken. 49 SCHEPEN MET 1885 PERSONEN VERGAAN. A.N.P. meldt uit Tokio: Het Nippon Dempo nieuwsagentschap meldt, dat Vrijdag bij For- mosa een tyfoon heeft gewoed, waardoor in de nabijheid van Kiloeng 49 visschersschepen zijn vergaan. De 1885 opvarenden zijn ver dronken. SCHACHT VREEST BOYCOT. De correspondent van de „Daily Telegraph" levert een belangwekkende beschouwing over het anti semitische drijven van de nationaal-socialisten. Een artikel van graaf Reventlow in het orgaan van de Duitsche geloofsbeweging wijst gr op, dat het optreden tegen de Joden leelijke gevolgen voor Duitschland kan hebben. Nietteming heeft Hitier een weigerend antwoord gegeven op het persoonlijk beroep van Rijksminister Schacht, den economischen dictator, met betrekking tot het gevaar van politieke en eco nomische vergeldingsmaatregelen in het buitenland, als gevolg van de anti-Joodsche campagne. Schacht vreesde de uitbreiding van den boycot van Duitsche goederen in Amerika, maar dit maakte geen indruk op Hitier. Men verwacht, dat de Jodenvervolging zal toenemen op grond van het motief: „De Joden zijn het uitvaagsel van Duitschland". VLEESCHPRIJZEN ZEER STERK GESTEGEN. Reuter meldt uit Berlijn: Ondanks de krachtige maatregelen der autoritei ten, om de oploopende onkosten van levensonder houd omlaag te drukken, veroorzaken de hooge pi*ii- zen voor levensmiddelen, vooral voor vleesch. veel ontevredenheid onder de huisvrouwen. De officieele cijfers, welke aantoonen, dat de kos ten voor levensonderhoud slechts met 4 pet. zijn gestegen tegen verledèn iaar 3 pet., zijn niet vol ledig. Weliswaar zijn enkele artikelen slechts wei nig gestegen: de broodprijs b.v. is vrijwel stabiel ge bleven en eenige delicatessen zijn nauwelijks opge- loopen. maar dit is niet. in verhouding tot de prijs stijging van voedingsmiddelen, die den grondslag vormen van de provisiekast van een arbeidersgezin. Bii een rondgang lanes de winkels heeft Reuter's coiTespondent de volgende priistijgingen in verge lijking met verleden iaar waaiigenomen: aardappe len 60 pet., fruit 30 tot 50 pet., eieren 20 pet., vleesch 20 tot 60 pet. en in vele gevallen erg schaarsch. Duitschers eten veel vleesch. zoodat de schaarsch- te in dit geval sterk wordt gevoeld. Varkensvleesch. dat in Duitschland erg geliefd is. en verleden iaar nog verkocht werd tegen 4549 mark per 100 pond. kostte met Kerstmis 70 en thans 100 mark. De nazi-autoriteiten voeren een moeilijken strijd om dep rijzen omlaag te houden. Slagers die teveel rekenen worden gearresteerd en hun winkels ge sloten. De regeering tracht den verkoop aan te moe digen van het vleesch dat vei'leden iaar in blikken is gedaan. Tegenstanders van het nat.-soc. regiem voorspellen voedsel-onlusten in den komenden win ter. Dit acht men te erg voorgesteld. WEINIG KIESCHE EELANGSTELLING.. Men heeft den boom, waartegen de auto van den Oostenrijkschen bondskanselier verpletterd werd, bij welk ongeluk diens vrouw en zoontje om het leven kwamen, laten omhakken, aangezien tal van perso nen hun naam meenden te moeten gravecren in den stam. Ook op andei*e wijze heeft men dezen boom op de meest onsympathieke wijze trachten te exploi- teeren, door stukjes van de schors te verkoopen aan souvernirjagers, tegen prijzen, die ten slotte zelfs der tig shilling bedroegen. De Grieksche Minister-President Tsaldaris vertoeft met zijn echtgenoote in de Beiersche badplaats Wiessee. Men schrijft aan zijn buitenlandsch verblijf politieke bedoelingen toe in verband met de Griek sche Koningskwestie. I WIJZIGING RECHTSVORM BURGERLIJKE MAATSCHAPPEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier maakt belanghebbenden erop opmerkzaam, dat door de op 1 Januari 1935 inwerking getreden wijzigingen van het Wetboek van Koophandel. maatschappen die onder gemeenschappen]ken naam een bedrijf uitoefenen op 1 Januari 1936 beschouwd worden als vennoot schappen onder een firma, waardoor o.a. de aan sprakelijkheid der vennooten belangrijk wordt ge wijzigd. Volgens art. XIII der Wet van 2 Juli 1934 is echter ieder vennoot van een dei-gelijke maat schap gerechtigd de maatschap vóór 1 September 1935 op te zeggen, ook al zou volgens de bepalingen van het maatschapscontract deze voor langeren tijd zijn aangegaan. Nadere inlichtingen worden gaar ne verstrekt door hetsecretariaat der Kamer, Oude gracht 182 te Allernaar. „News Chronicle" meldt, dat in financieele krin gen te Londen geruchten in omloop zijn, volgens wel ke de regeering voorbereidingen zou treffen voor een groote leening. Voor de bestemming dezer leening zijn twee lezingen. Volgens de eene zou zij voor eco nomische doeleinden worden gebezigd, terwijl zij volgens de andere lezing voor de financiering van de weermacht zou moeten dienen. Een schroef zorgt voor vertikaal stijgen en dalen. Op het Fransche vliegterrein Toussus le Noble heb ben gistei-en proefvluchten plaats gehad van een nieuw luchtschip van het halfstijve type. Het bijzondere van dit luchtschip is, dat het verti kaal kan stijgen en dalen. Aan de bestuursgondel is een schroef gemonteerd, die aangedreven wordt door een motor van 60 p.k. en die voor de voortbeweging van het luchtschip dient. Onder het schuitje is een tweede'schroef aangebracht, aangedreven door een motor van 2 p.k., die zoowel voor- als achteruit kan di-aaien. Deze tweede schroef dient er voor om het luchtschip loodrecht te doen dalen of stijgen. De kruissnelheid van het luchtschip moet 75 KM. per uur bedragen. LANGEND IJ K Blijkens een gepubliceerde statistiek betreffende de uitvoer van groenten naar Duitschland over het eerste halfjaar van 1935 is deze grooter dan in het overeenkomstige tijdperk van 1934, doch iets minder dan in 1933. In Kg. uitgedrukt beliep die in 1935 nog 170.000.000, in 1934 68.0000.000 en in 1933 173.000.000. De waarde was respectievelijk 28.100.000, 32.800.000 en 29.700.000 mark. Voor wat betreft de Langendijker producten zij vermeld, dat de hoeveelheid uien van 24.240.700 Kg in '34 tot 43.496.200 Kg. in 1935 steeg roode kool terugliep van 9.269.800 Kg. tot 8.9S1.300 Kg. witte kool van 4.492.300 Kg. tot 4.610.300 Kg. en gele kool van 6.364.000 tot 4.286.300 Kg. Wat over de clearing geveild mag worden, De Ned. Groenten- en Fruit-centr. heeft bepaald, dat mogen worden geveild voor export met betaling over de clearing tomaten 100 pet. van A, B, en C. prijs f 15 of R.M. 25 per 100 Kg., snijboonen 100 pet. prijs f 9 of R.M. 15; druiven 100 pet., prijs f 54 of R.M. 90; tuinboonen 100 pet., prijs f 6 of R.M. 10; inmaakuien zilvernep en gele nep tot 35 mM. 100 pet. voor 7.20 of 12 R.M.; roode kool 100 pet. voor 3.60 of R.M. 6; witte kool 100 pet. f 3 of R.M. 5; gele kool 100 pet., of R.M. 8 per 100 Kg. De ingekuilde aardappelen niet voor 't binnenland. De veilingen hebben bericht ontvangen, dat even tueels koopers van ingekuilde aardappels zich tot de Groenten- en Fruitcentrale moeten wenden en dat de prijs voor export f 2 bedraagt. Voor binnenlandsch gebruik worden over 't algemeen deze aardappels niet afgestaan. Ze mogen slechts verkocht worden met toestemming van de Centrale. Voor eiken verkoop moet de veiling alzoo opdracht van de Centrale krij gen. NOORDSCHARWOUDE. Raadslid in beroep. Naar wii vernemen, is de heer J. van den Abeele, die door den gemeenteraad niet werd toegelaten tot den nieuwen raad. bii Ged. Staten in beroep ge gaan. De raad grondde dit besluit op art. 25 van de gemeentewet, waarin wordt bepaald dat ambte naren van aan de gemeente rekenplichtige admini stratie geen deel kunnen uitmaken van den ge meenteraad. Zooals bekend, is de heer Van den Abeele incasseerder bii de gemeenschappelijke licht- bedrijven van de vier Langendiiker gemeenten en Sint Pancras. Een zwijntjesjager! Wielrijders opgelet! Een jongeman, die Vrijdagavond laat zijn fiets had neergezet, in de buurt van de II.A.B.O.-garage, kwam even later tot de ontdekking, dat ze ontvreemd was. Van den dader was niets meer te herkennen. Do bestolene had wel iets gehoord, maar was te laat gekomen om zijn eigendom te kunnen beschermen. OUEKAESFEL. Eerste uitdeeling van het Crisiscomité B. Het Crisiscomité B heeft aan 57 arbeiders in werk verschaffing bonnen uitgereikt tot het koopen van kleedingstukken tot een gezamenlijk bedrag van f 190 Dit betreft do uitkeering voor het eerste half jaar 1935,, waaraan het .Jyat. Cvisjs,Comité 79 ,en,do gemeente 21 bijdraagt. BERGEN Wielrijders past opl Gistermorgen was er op de Eeuwige Laan een fietsen-val opgezet. Merkwaardig, hoeveel menschen er in liepen e.i hun fietsen zonder het vereischte belastingmerk in handen der politie moesten ach terlaten. Wielrijders past op, voorziet uw fietsen van een belastingplaatje, de tijd is verstreken, dat er niet op wordt geletl CALLANTSOOG Strandwedstrijden. Zondag hadden op ons strand wedstrijden plaats, georganiseerd door de pensionhouders en neringdoe- den. Zooals elk jaar begon men met den zandhoopen wedstrijd voor juniors en seniors; in 't geheel meld den zich 48 deelnemei-s aan. Om tien uur werd een begin gemaakt en pas om half twee viel de laatste vlag, wel een bewijs hoe goed er was gewerkt. De pi-ijswinnaars waren: Groep I: Mientje Kortbeek eerste prijs f3.50; Piet Moi*nier en Jb. Meijer tweede prijs f2.50; Cor Kruit en Miep Esveld derde prijs f2.en Piet Rossum vierde prijs f 1. Gi-oep II: Jan Vos en Simon Kruit, eerste prijs f3.50, Frans Kruijer en T. P,ezelman tweede prijs f2.50, J. Tholen en J. v. d. Bosch derde prijs f2. G. ten Boekei en T. Kater 4e prijs f 1. De prijzen bestonden uit bonnen, in te wisselen te gen goederen bij verschillende plaatselijke winkeliers De prijzen «werden door den heer II. j. Schut uitge reikt. Hij herinnerde er aan, dat door verschillenden er op aangedrongen werd om meer spelen te organi- seeren. De neringdoenden willen zulks gaarne doen, mits zij genoeg medewerking krijgen in den vorm van voldoende deelname. Spr. kondigt dan een wedstrijd aan in het tobbe- vai-en, welke 's middags gehouden zou worden. Ook zullen Woensdag a.s. wedstrijden gehouden worden voor kinderen t. e. m. 12 jaar (zandhoopen). Het lobbevaren. Ook het tobbevaren had groote belangstelling; 38 kinderen gaven zich er voor op. Er werd geroeid vol gens „afvalsysteem", en menigmaal sloeg de tobbe om of liep vol water, hetgeen den deelnemer dan meestal wel den nedeidaag bracht. De wedstrijden hadden veel belangstelling van het publiek, hoewel deze later wat verflauwde. Toch was het een aardige middag en de ondernemers hebben eer van hun werk. De uitslag was: le prijs Pim Tho len (bon a f3.50); 2e prijs Wim Groothof (f2.50); 3e prijs mej. N. Rezelman (f2.—) en 4e prijs Jacob Meijers f 1.) HOOGWOUD Controle op rijwielplaatjes wordt verscherpt. Reeds verschillende personen ziin alhier bekeurd wegens het riiden zonder belastinsmlaatie. Ook wordt er de aandacht on gevestigd. dat het plaatje op de voorgeschreven wijze moet worden gedragen of aan de fiets ziin vastgemaakt, daar anders boete er het gevolg van is. Rechts houden in het belang der veiliaheid. Nu is reeds sedert enkele maanden bii het kruis punt Boekeiwegen Noord- en Zuideind een ver keersbord geplaatst om de passanten te waarschu wen. dat zii rechts moeten houden, maar nog steeds ziin er menschen. die dit. niet doen. Voortaan zal van elke overtreding proces-verbaal worden opge maakt. Schenkt de oudjes een dag van vreugde! Door B. en W. is aan de afd. Hoogwoud en Aarts woud van den Bond van Staatsoensionneering ver gunning verleend om een collecte te houden om de ouden van dagen, evenals verleden iaar. een ge- noegeliike dag tc bezorgen. Italiaansche berg artillerie in Oost-Afrika. Geschut van klein kaliber wordt reisvaardig gemaakt voor de opmarsch naar Afrika's binnenland.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5