De belofte van Hendrik VIII. Debaardenvan Frankrijk's en Engeland's Koning. Schertsende benamin gen van landen. ALLERLEI KNUTSELWERKJES. Een historisch verhaal. Naverteld door Elsa v. d. Echt. Toen keizer Maximiliaan, de „laatste rid der", gestorven was, dong niet alleen zijn zoon Karei (de Vijfde), doch ook koning Frans de Eerste van Frankrijk naar de Duitse'Keizerskroon. Frans vroeg aan Ko ning Hendrik VIII van Engeland om steun. Hij vond, dat hij dit best kon doen, omdat de Franse kroonprins sedert een jaar ge trouwd was met de dochter van den En gelsen koning. Koning Hendrik beloofde dan ook zijn hulp. De keurvorsten, die den keizer moesten kiezen, zouden door hem bewerkt worden om zodoende gedaan te krijgen, dat Frans de Eerste, Duits keizer zou worden. Vooral Joachim de Eerste, keurvorst van Brandenburg, moest op hun hand gebracht worden. Maar Hendrik had, onder invloed van zijn katholieke gemalin Catharina van Ar- ragon, koning Frans diens Italiaanse veld tocht kwalijk genomen, daar de Pauselijke partij tegen de Franse veroveringsplannen in Italië was. En daarom gaf Hendrik VIII, ondanks de hulp aan Frankrijk beloofd, aan zijn ge zant in Berlijn, Ricliard Pace, de opdracht, om Joachim vertrouwelijk mee te delen, dat alléén een Duits vorst als keizer van Duitsland op de vriendschap van Engeland zou kunnen rekenen. oZ kreeg Aartshertog Karei de stem van keurvorst Joachim, en werd keizer van Duitsland. Frans de Eerste was natuurlijk heel erg boos op zijn „Engelsen broer", maar hij beheerste zich, omdat hij niet openlijk vij and van Hendrik VIII wilde zijn, en heel vriendschappelijk brieven werden van de beide hoven aan elkander gezonden. Om iedereen te laten denken, dat Enge land en Frankrijk wérkelijk goede vrien den waren, vond Frans, dat hij en Hendrik elkaar nu ook maar eens moesten ontmoe ten. En hij drong daar zó op aan, dat de Engelse koning tenslotte aan den Fransen gezant in Londen de opdracht gaf om aan zijn koning te melden, dat Hendrik zijn baard niet eerder zou laten knippen, vóór dat hij Frans de Eerste ontmoet had! Daar de toenmalige mode eiste, dat de ringbaarden voortdurend geknipt werden, moest deze belofte van den Engelsen ko ning, Frans de Eerste ervan overtuigen, hoe zeer Hendrik naar een ontmoeting ver langde. Toen Frans dat bericht ontving, zei hij tegen den Engelsen gezant, dat ook hij zijn baard zou laten staan tot Hendrik en hij elkaar ontmoet hadden. Daarop werden de baarden der beide ko ningen hoe langer hoe langer, want aldoor werd de ontmoeting verschoven en uitge steld. En de dames en heren aan de twee boven vonden het verschrikkelijk, daar de heren nu óók gedwongen waren, hun baar den te laten staan! Kort en goed het werd een onhoud bare toestand, temeer daar ook de koning in van Engeland over do lange baard van haar gemaal toornde. En op een morgen nam Hendrik een kloek besluit, en liet zijn baard knippen! Hij bekommerde zich dus verder in het geheel niet om de belofte aan Frans de Eerste gedaan. Maar het bericht daarover bracht het ge hele Franse hof in beroering. Alleen Frans bleef ogenschijnlijk gelaten, en vroeg al leen aan den Engelsen gezant Thomas Bo- leyn, of hij onlangs een gewichtige bood schap uit Engeland gekregen had. De diplo maat antwoordde ontkennend, en de ko ning deed, alsof hij met dit antwoord te vreden was. Zijn moeder echter, Louise van Savoye, dacht er anders over, en eiste van den En gelsen gezant een verklaring van de woord breuk van Hendrik VIII. Boleyn gaf nu toe, dat de Engelse koning zijn baard had laten knippen, en voegde er heel handig aan toe: „Wat bleef mijn koning anders over te doen, nu zijn gemalin lange baarden ver afschuwt? De neus van een dame is toch voor elk edelman een bevel!" Daartegen kon de moeder van den Fran sen koning niets inbrengen, en over het ge val werd voorlopig niet meer gesproken. Ook Frans liet zijn baard weer knippen, tot grote opluchting van de hovelingen. De ontmoeting der twee koningen had pas zes jaren later plaats. Zes weken vóór zij elkaar echter ontmoetten, lieten zij hun baarden groeien, om zo te doen, alsof zij allebei hun belofte gehouden hadden!! MICHIEL, MARIANNE, UNCLE SAM EN JOHN BULL. Hoe deze vier „mensen" ontstaan zijn. door Mevr. M. Jansenv. Deventer. Misschien hebben jullie in de kranten wel eens gelezen over Michiel en Marian- ne en John Buil. En wie heeft nooit van Uncle Sam gehoord?! Jullie weten natuurlijk wel, dat het geen echte mensen zijn, al worden ze ook als personen afgebeeld. Weineen! Het zijn landen! Michiel is Duitsland, Marianne Frank rijk; John Buil Engeland en Uncle Sam Amerika. „Ach, dat wist ik allang!" roep je mis schien heel verontwaardigd uit. Goed, stil maar! Wisten jullie echter, hoe die namen ont slaan zijn? Ik denk van niet, en daarom zal ik jullie er wat van vertellen. Michiel is 120 jaar oud. Michiel zie je hier afgebeeld als een jonge man, maar toch is hij al 120 jaar oud! Hij werd tijdens de Duitse Vrijheidsoorlog ge boren. Wie zijn „geestelijke vader" is, met andere woorden: wie hem uitgevonden heeft, is niet bekend. Hij werd en wordt nog steevast afge beeld met een soort slaapmuts en een lan- Michiel Marianne. ge pijp, en hij zag er wel wat slaperig uit, hoewel hij toch eigenlijk een beetje 'n krachtpatser was! Alle kranten reisde hij door, en eigenlijk doet hij dat nog, vooral in humoristische bladen. Trouwens, dat doet Marianne, Un cle Sam en en John Buil ook. Vroeger werd Michiel als afschrikwek kend voorbeeld gebruikt, maar dat is wel veranderd. Michiel stelt gewoon Duitsland voor, méér niet. Marianne is jonger. De belichaming van Frankrijk in Mari anne dateert van de restauratie onder de neerschappij der Bourbons (restauratie, dat wil eigenlijk zeggen: herstel, dus de Bour bons kwamen toen weer aan het bewind). Een geheime politieke partij, die door de politie verboden was, nam de naam „Ma rianne" aan. Tijdens de Juli-revolutie in 1848, waar over jullie later wel zult lezen, werd iede re vrouw, die aan de opstand meedeed „Marianne" genoemd. Na die tijd heette Frankrijk, wanneer er figuurlijk over dit land in grapjes gespro ken werd: Marianne. Ze staat ook op de Franse postzegels, als zaaister, en hoewel haar kleding in de loop der jaren wel ver anderd is, de oude Jacobijner muts draagt ze trouw, al is die helemaal niet in de mo de! Uncle Sam is afgekotl! Je hoort immers altijd: die Amerikanen zijn toch zulke practischc mensen! Nu, ik geloof wel dat het waar is. En het blijkt ook uit de manier, waarop Uncle Sam ontstaan is. Want Uncle Sam is gewoon een... afkor ting. Die practische Amerikanen, die zeg gen: „tijd is geld", vonden het véél te lang duren, om helemaal: United States of Ame rica Verenigde Staten van Amerika Speelgoed voor de kleintjes Aardige cadeautjes! door Rea Coopcr. EEN RUITER. We nemen onze figuurzaag en een siga renkistje. Natuurlijk moeten we eerst den ruiter op het hout van ons sigarenkistje te kenen! Hebben we dat gedaan, dan zagen we er op los. Maar voorzichtig, want het moet natuurlijk netjes worden. Zo, en nu bevestigen we achter de voor benen van het paard een gebogen stuk ijzerdraad, waar aan het einde een loden kogel vastgemaakt wordt. Wanneer we het paard op zijn achterbe nen op tafel zetten, zoals je op de afbeel ding ziet, dan kan het heen en weer bewe gen, net, alsof het een reusachtige hinder nis nemen wil. Iets dergelijks is ook de papegaai, die echter geen ijzerdraad van node heeft! Die heeft al aan zijn staart genoeg. Alleen moet je er wél voor zorgen, dat er een gewicht aan het eind ervan komt, anders blijft het dier stil staan en ddt is toch te saai! ALLES VAN HOUTEN KRALEN! De kleintjes zullen ook wat blij zijn met van die grappige kralen-poppen en -die ren! En voor jullie is het niet eens lastig om te maken. Wanneer het regent, of het is geen weer om uit te gaan, dan ga je voor de kleintjes werken, en je zult eens zien wat een plezier je er zélf van hebt! Eigenlijk hoef ik er niet veel van te ver tellen. Je ziet op het plaatje wel, hoe het moet. Zorg er echter voor, dat je de draad, waarmee je rijgt, met kaarsvet „ingevet" is, want dan is hij sterker. te zeggen. Wat ging daar niet een tijd mee heen! Dus werd het: U.S.A. En zó ontstond Uncle Sam. U.S., begrijp je? Uncle Sam Oom Sam zouden wij zeg gen was direct heel bekend in Amerika, en trouwens over de hele wereld. Hij kwam niet alleen in grappen voor neen, hij was direct dè verpersoonlijking van den Ameri kaan. En dat is hij nu nog! John Buil. John Buil is de enige van deze vier, die werkelijk door iemand „uitgevonden" is, en wel door den grootsten politieken humo rist, dien Engeland ooit gehad heeft, name lijk Jonathan Swift. Hebben jullie nooit „Gullivers Reizen" gelezen? Nu, de schrijver daarvan is Jona than Swift. Swift verzon John Buil, en hield hem 't Engelse volk voor als spiegelbeeld. Hij vond, dat John Buil hetzelfde was, als Uncle Sam voor de Amerikanen, namelijk de verpersoonlijking van den Engelsman. John Buil is voor Engeland eigenlijk 'n soort Tijl Uilenspiegel. In het buitenland dachten de mensen, dat „Buil" een bulldog moest verbeelden, en om dit misverstand hebben de Engelsen verschrikkelijk moeten lachen. Want je kunt de Engelsen toch niet met een bull dog vergelijken, Vinden jullie wel? En nu heb ik over Michiel, Marianne, Uncle Sam en John Buil gesproken, maar mag ik Nederland vergeten? Nee toch! Maar eigenlijk hebben we voor Neder land geen figuurtje met een bepaalde naam. Of liever, een figuurtje hébben we wel. Maar geen naam. Wanneer Nederland afgebeeld wordt, op de manier, waarop Duitsland, Frankrijk, Amerika en Engeland afgebeeld worden, dan zien we een aardig boerinnetje. Maar een boerinnetje zonder naam. En dat is eigenlijk wel jammer, want een Mi chiel, een Marianne, een Uncle Sam en een John Buil is wat aardig, vinden jullie niet? Padvinders willen de zeeslang vangen. HET MONSTER VAN LOCH NESS. Het vissersdorpje aan het meer. door F. S. Allerlei geleerde mensen, en ook men sen, die niet zo geleerd zijn, hebben hun geluk beproefd om achter het geheim van de zeeslang van Loch Ness te komen! Maar ach, tot nu toe lukte dat niemand. En aldoor ligt er nog een héél geheim zinnig waas over het kleine Schotse meer tje Loch Ness, waarin, zo vertelt men, het monster zou wonen. En nu, kort geleden, schijnt het dier zich weer vertoond te hebben. Heel eventjes maar hoor! Toch weten zij, die een stukje van hem gezien hebben, héél precies te ver tellen hoe hij eruit ziet. Nu hebben Engelse padvinders besloten, om op de zee-, of liever meerslang-vangst te gaan. En zij zullen niet rusten, éér zij het dier bij de kraag gepakt hebben, fi guurlijk gesproken! Al anderhalf jaar geleden vertelde de leider der padvinders in Glasgow, dat een troepje jongens op hun wandeltocht naar Loch Ness zouden gaan. En nu zijn in stilte grote plannen gemaakt! Binnenkort trekken de jonge padvinders naar Loch Ness. Ze hebben zélf roeiboten gebouwd en nu willen ze, met hun leider, dwars over het meer roeien. Misschien is de zeeslang nieuwsgierig en zal zijn kop vertonen. En wanneer de padvinders hem dan te pak ken krijgen, is hij nog niet gelukkig! Maar wat een heerlijk avontuurlijk tochtje voor de jongens! Verbeeld je dat ze werkelijk iets van het dier zagen! Je kunt toch nooit wéten De bewoners van het vissersdorpje aan het Loch Ness zullen het anders niet erg leuk vinden, wanneer het geheim van het dier ontsluierd wordt. Want zij verdienen er heel wat aan. Er komen namelijk nog altijd veel mensen, die nieuwsgierig zijn naar het dier. Er ontstonden heel wat ho telletjes, om die mensen te herbergen. Er worden prachtige souvenirs verkocht en grappige briefkaarten. En ook zijn er „Loch-Ness-gidsen", die troepen mensen on der het vertellen van feiten betreffende het monster, om het meer leiden. En zou het voor hen nu niet jammer zijn, wanneer die eigenwijze jongens de zeeslang vingen?.....,

Schager Courant | 1935 | | pagina 7