Hitler's stormloop tegen de Kerk KIJKEI) isKO0PEfUij(lOE(K Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland Dultschlands ontevredenen verzamelen zich onder de banieren van het geloof. INTRIGES VAN EXTREEM NATIONALISME IN JAPAN. Het geloof wordt als dekmantel van staatsgevaarlijke propaganda gebruikt. Beroering in Japansche regeerings- kringen. zetten de klok terug. ONTHULLINGEN OVER EEN GEHEIM BRITSCH—ITALIAANSCHE OVEREEN KOMST. Verscherping der Japansche actie in China. De verdwenen passagiere van het stoomschip „Calypso". Een nieuw OceaanvHegtuig. Snorder wil agent omver-rijden. Dinsdag 13 Augustus 1935. SCHAG 78ste Jaargang. No. 9784 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v-h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Steeds stijgende moeilijkheden in het Derde Rijk. Krachtiger 'dan ooit tevoren wordt de strijd van het Duitsche Nationaal Socialisme tegen geloof en ras voortgezet. Gepasseerde Zondag is voor het eerst door men- schen in uniform openlijk tegen het katholicisme ge demonstreerd. Zelfs tegenover joden was dit tot dus verre .verboden. HITLER. Oolc ïs het' opvallend, dat Hitier bij zijn jongste rede gehouden te Rosenheim steeds maar sprak van „verpletteren van den vijand" en dergelijke tirades, daarmede kennelijk doelend op binnenlandsche te genstanders. Neemt de ontevredenheid in het Hitlerrijk reeds zulke afmetingen aan, dat de leiders ongerust wor den? Als ze er zelf de mond niet vol over hadden zou niemand het gelooven, maar alle vooraanstaande Nazi-leiders dringen ons in hun redevoeringen als het ware een duidelijk dreigend gevaar op. Wij in het buitenland zouden geneigd zijn om7 aan te nemen, dat het economisch leven in Duitschland nog wel een tijdje mishandeld zal kunnen worden,' alvorens het Duitsche volk zich zou gaan verzetten tegen het vast in de zadel zittend gezag. Maar blijkbaar denken Hitier en zijn naaste omge ving daar anders over en achten zij uitdrukkingen noodig als: „Onze tegenstanders moeten zich niet „verfrissen. Wii ziin nog nooit den strijd uit den weg gegaan. Wanneer zij strijd wenschen, kunnen zij die „hebben". Dergelijke bedreigingen verraden een zekere be zorgdheid, ja angst. Het ziet er naar uit of de omstandigheden den Fuhrer over het hoofd gaan groeien. Het land gaat gebukt onder bijna onoverkomenlijke moeilijkheden. De prijzen van tal van belangrijke levensbehoeften zijn nog steeds stijgend, zoodat het levenspeil van den Duitschen arbeider tot een bedenkelijk laag peil is gedaald. Deze prijsstijging zal zich ongetwijfeld nog zeer sterk voortzetten. Duitschland is te dicht bevolkt om ziohzelf te kunnen voeden, zoodat veel voedingsmiddelen moeten worden geïmporteerd. Om echter goedkoope levensmiddelen te kunnen invoe ren is voor alles uitvoer noodig, want slechts met uitvoer ig invoer weer te betalen. Welnu, door de dolzinnige arbeids- of welvaarts- politiek" en de sterk opgevoerde bewapening zijn de financiën en grondstoffen van het Derde Rijk zoo to taal uitgeput dat de export niet geleidelijk daalt, maar valt, steeds lager en lager, de machtige indus- triën van haar bronnen van inkomsten beroovend. Daar komt bij dat de onsymphatieke Jodenvervol gingen en thans weder de anti-katholieke actie de buitenlandsche boycot versterken. Met de meest wanhopige pogingen tracht de waar lijk geniale finantieele dictator Dr. Schacht de eco nomische machinerie gaande te houden. Hij heeft de spaarbanken en levensverzekeringsmaatschappijen al reeds heel handig van hun kapitalen ontlast en pro beert nu om de exportindustrie te subsidieeren met fondsen, diedeze industrie zelf blijkbaar moet brengen. Deze poging dreigt, zelfs met toepassing .van de gebruikelijke dwang, hopeloos te mislukken. En terwijl de economische toestand dreigender is dan ooit tevoren, begint ook de aanbidding van het leiderschap steeds meer en meer tegenkanting te ontmoeten. Tal van Duitschers schamen zich voor de anti semitische politiek en beginnen te twijfelen aan de heilzame werking van het regiem. Men durft zich niet te uiten, men kroont zich nog mokkend onder de ijzeren discipline, maar onbe vooroordeelde opmerkers gewagen van 6teeds stij gende ontevredenheid. De verscherping der anti-ioodsch'e campagne, de opheffing der Stahlhelm en de anti-katholieke actie dienen dan ook te worden beschouwd als pogingen om het groeiend verzet reeds bii de geboorte te ver nietigen. Nu de arbeldspartiien zü.n neergesabeld, de vrile meeningsuiting is onderdrukt, bleef voor de onte vredenen nog slechts de eerbied voor het Pruisisch militairisme (Stahlhelm) en het geloof over als eenige sterke steunpilaren voor verzet. Daarom werd de vroeger zoo machtige Stahlhelm ontbonden en is thans een felle striid ontketend te gen de eenig overgebleven kracht in het Derde Rijk: de Kerk. Of Hitier ook hier zal zegevieren? Wii meenen dat ten sterkste te moeten betwijfelen. Reeds Goethe. wist in ziin Faust I te dichten: Die Kirche hat einen guten Magen, Hat ganze Lander aufgefressen, Und doch noch nie sich übergessen. (De Kerk heeft eene goede maag. Zij heeft heele landen opgegeten En toch nog nooit haar maag bedorven.)" Zou Hitier deze woorden van Duitschland's groot- sten dichter in twijfel trekken? Ons lijkt ziin striid tegen de geloof sin vloed op het maatschappelijk leven vrijwel hopeloos. Tijdelijk kan hii aan de winnende hand schiinen, steeds meer zal zij de toevlucht worden voor de ve- steedsm eer zal zii detoevlucht. worden voor de ve len, die afkeerig geraken van de door Hitier verkon digde theorieën. Zijn profetie, dat na 5000 faar de zegeningen van ziin leer nog op hun volle waarde zullen worden geschat, meenen wii dan ook te moeten betwijfelen. Vooral als die leer voor een groot gedeelte blijft, bestaan uit de verheerlijking van rassenhaat en be knotting der vrije geloofs- en meeningsuiting en ge paard gaat met een ongezonde finantieele politiek, die de welvaart steeds meer terugdringt, dan vree zen wii voor een heel wat kortere duur van het huidige regeeringsstelsel en zien eerder in den bodem rijp worden voor een andere crisisplant: het communisme. Moord op Japansch generaal gevolg van de jongste legerreorganisatie. Reuter seint over de gruwelijke moord op Gene raal Nagota nog het volgende: Generaal-majoor Tatsoezana Nagata, een der lei dende figuren van het Japansche ministerie van Oorlog en de rechterhand van den minister van Oor log, generaal Hajasji, is in zijn bureau vermoord. De dader is de adjudant van het slachtoffer; hij is on middellijk in arrest gesteld. Kolonel Hideo Nimi, het hoofd der gendarmerie te Tokio, was toevallig in het bureau van generaal Na- gotaa. toen zich 't drama afspeelde. Hii zag hoe de dader zijn dolk trok en den generaal te lijf ging. Hij wierp zich tusschen de beide tegenstanders in, doch werd daarbij zelf ernstig gewond. Generaal Nagata vertoonde aanvankelijk nog eenige teekenen van le ven en men koesterde nog hoop hem te kunnen red den. Zijn borstwonde was echter zoo diep, dat me dische hulp niet meer mocht haten, en na korten tijd gaf het slachtoffer den geest. De regeering heeft den vermoorde gehuldigd door hem pösthuum tot lui tenant-generaal te bevorderen. De aanval op den generaal heeft veel opzien ge baard, daar men van Nagata nog zeer veel ver wachtte. Hij is de leider geweest van de actie tegen het extreme nationalisme en ongetwijfeld staat de moordaanslag in verband met deze actie en met den strijd tusschen de verschillende stroomingen in het leger. Velen ziin van meening. dat de aanslag groote ge volgen kan hehben voor de Japansche politiek. De mogelijkheid bestaa volgens hem. dat. miniser Ha- iasii de verantwoordelijkheid voor het gebeurde op zich zal nemen. en. zooals dat in Japan meer ge beurt. zal aftreden, omdat hij niet in staat is ge weest dezen moord in een aan ziin leiding toever trouwd bureau te voorkomen. In andere, gewoonlijk welingelichte kringen, ge looft men echter, dat Haïasii ziin functie niet zal neerleggen, omdat een ministercrisis op dit oogen- blik minder gewenscht liikt. Men hoort, zelfs de meening verkondigen, dat. de aanslag Haiasii's po sitie nog zal versterken en de discipline in het le ger zal verbeteren. Het blad „Asahi" wijst op de onberekenbare draagwijdte van dezen moordaanslag. Men kent de driifveeren van den moordaanslag nog niet. aldus het blad. maar het is veelbeteekenend. dat Nagata een der actiefste medewerkers is geweest van den minister van Oorlog, toen deze in Juli wijzigingen bracht in het officierencorps om meer eenheid te krijgen in de legerleiding en de discipline te ver sterken. De vermoorde generaal studeerde van 1913 tot 1914 in Duitschland en ging vervolgens naar Dene marken. In 1921-'22 werd hii militair attaché bii de Japansche legatie te Bern. In 1934 werd hii bevor derd tot chef-directeur van den administratieven dienst van het leger. Hii werd algemeen beschouwd als een der beste oficieren van het Japansche leger. Berlijn. De afdeelingschef Haidn van den Reichsnahrstand heeft den onderafdeelingen ver zocht, bij de boerenbevolking er op aan te dringen, dat de jonge zonen en dochters van de bij den Reichsnahrstand aangesloten landbouwers van het lidmaatschap of van de toetreding tot confessioneele jeugdbonden worden afgehouden. Het gevaar be staat, aldus Haidn, dat de jongelieden in deze bon den onder den dekmantel van religieuze beginselen staatsvijandelijk worden beinvloed. Tevens wordt den plaatselijken leiders voor oogen gehouden, dat zij op den opvoedenden staatspolitieken arbeid der Hitlerjeugd moeten wijzen. Naar aanleiding van den moord op ge neraal Narata. Tokio, 12 Aug. De vraag, of de minister van oor log Hayasji uit den moord op generaal-majoor Na rata de consequenties zal trekken, staat op het oogen- blik in het middelpunt der belangstelling. Naar ver luidt is men in regeeringskringen en op het ministe rie van oorlog van meening, dat Hayasji in geen ge val voor onrustige en gevaarlijke elementen mag ca- pituleeren. Integendeel moet hij zich met zijn volle gezag tegen de gevaren als die, waaruit deze aanslag voortspruit, keeren. Men beschouwt hem als de eeni ge, die den goeden geest in het leger weer kan her stellen. In den loop van den dag had Hayasji een onder houd met minister-president Okada, en morgen heeft de keizer hem ter audiëntie ontboden. Men neemt aan, dat hij bij deze gelegenheid zijn portefeuille ter beschikking zal stellen, doch tegelijkertijd gelooft men, dat hij op bevel van den keizer in functie zal blijven. Weer zeilschepen op den Oceaan. Reuter seint uit Santiago de Chili: Het verkeer door middel van zeilschepen tusschen Hamburg en Valparaiso, dat eenige jaren geleden werd gestaakt, is thans hervat. Het Duitsche zeilschip „Prival". dat als eerste weer den tocht, zal aanvaar den, is met een lading van 3000 ton stukgoed van Hamburg naar Chili vertrokken en zal op de thuis reis met. salpeter worden beladen. De bladen wijden lange artikelen aan de herle ving der zeilscheepvaart en wijzen daarbij op de bijna verdwenen romantiek van dezen tak van verkeer. Abessynië zou tusschen Engeland en Italië zijn verdeeld. De Parijsche editie van de „New York Herald" meldt uit Rome: Wanneer Italië Donderdag met Groot-Brit- tannië en Frankrijk zijn plaats inneemt in de conferentie der drie-mogendheden te Pa rijs, zal baron Aloisi, de Italiaansche gedele geerde, een onzichtbaren, doch belangrijken bondgenoot hebben. Deze bondgenoot is de geest van de geheime Engelsch-Italiaansche overeenkomst van December 1925, waarbij beide mogendheden Abessynië verdeelden. De Britsche en Italiaansche gedelegeerden zullen zich tot Laval, den Franschen minister van buiten landsche zaken en minister-president wenden, voor diens beslissenden steun. Deze overeenkomst, welke tien jaar geleden aanleiding dreigde te worden tot een crisis in den Volkenbond, zal volgens de Italia nen de Britsche argumenten en Britsche motieven betwisten. De EngelschItaliaansche overeenkomst van 1925 werd gesloten door een conservatieve Britsche regee ring, welke bijna dezelfde samenstelling had als de tegenwoordige Britsche regeering. De Britsche La- bourregeering van 1924 is met Abessinië in onder handeling getreden over het Tsana-meer, doch be reikte daarbij geen resultaat. De conservatieve re geering onderhandelde niet met Abessinië, doch ach ter den rug van Abessinië om met Italië, Italië stemde er bij de overeenkomst in toe Brittannië te steunen bij het verkrijgen van een stuwdam aan het Tsana-meer en een autoweg van het Tsoedan-meer. Daartegenover steunde Groot-Brittannië het Italiaan sche plan een spoorweg aan te leggen door geheel Abessinië, welke Eritrea en Italiaansch-Somaliland met Addis Abeba zou verbinden. Voorts was overeen gekomen, dat indien Groot-Brittannië het Tsana-meer zou verkrijgen. Italië op zich nam niet den stroom van den Nijl af te leiden, de Britsche regeering den „exclusieven Italiaanschen economischen invloed in West-Abessinië en het heele gebied, waar de spoor weg doorliej" zou erkennen. Voorts zou het steun beloven bij alle verzoeken welke Italië tot de Abes- sinische regeering zou richten voor economische concessies in genoemde zone. Deze overeenkomst, welke in strijd was met het Verdrag van 1906, werd niet in practijk gebracht van wege de Fransche oppositie en het gevaar van inmen ging van den Volkenbond. Abessinië protesteerde eerst bij Groot-Brittannië en Engeland en vervolgens bij den Volkenbond. Reuter verneemt naar aanleiding van deze mede- deelingen dat een dergelijke overeenkomst niet be staat, doch dat de Britsche en Italiaansche regeerin gen destijds nota's hehben gewisseld, waarin het plan tot een accoord van dien aard werd geopperd. Londen en Rome wisselden toen ook nota's met Parijs, dat er zijn voldoening over uitsprak dat aan het plan geen gevolg werd gegeven. Abessynië beklaagde zich te Ge- nève, waar de klacht verder niet werd behandeld. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa- liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar oi coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam De nieuwe commandant van het Japansche gar nizoen in Noord-China, Generaal-majoor Tada, is gis teravond uit Tokio via Hsinking naar Tientsin ver trokken, waar hij op 19 Augustus a.s. venvacht wordt. Op 17 Augustus a.s. zal Tada te Hsinking aankomen waar hij, naar verwacht wordt, een bespreking zal hebben met generaal Minami, commandant van het Kwantoeng-leger en Japansche ambassadeur in Mandsjoelcwo. Deze bespreking zal waarschijnlijk betrekking hebben op de volgende vier punten: 1. de handhaving van den vrede en de orde in de gedemilitairiseerde zone van Noord-China; 2. de gevallen, waarin de Chineezen de wapen stilstands-overeenkomst van Tangkoe hebben ver broken of geschonden; 3. het afdwingen van de uitvoering der bepalin gen van de wapcnstilstands-overeenkomst van Tang koe, die tot nog toe niet zijn nagekomen; 4. Het toezicht op de anti-Japansche elementen in de provincies Hopoi en Tsjahar. Nader vernemen wij nog over deze duistere zaak: De verdwijning van mevr. D., die zich aan boord van het s.s. „Calypso" bevond, is nog niet opgehel derd, doch het is wel bijna zeker, dat zij, voor het schip IJmuiden bereikte, over boord is gesprongen. De politie had niet het plan haar te arresteeren, doch wilde haar slechts een verhoor afnemen over de gedragingen van haar man, die intusschen in Algiers is gearresteerd en wiens uitlevering door de justitie hetzij de Nederlandsche, hetzij de Belgi sche zal worden gevraagd. Het geheele schip is van boven tot beneden onder zocht door den inspecteur van het bureau Kattenburg die vroeger zelf als officier gevaren heeft en die dus iedere schuilplaats aan boord kent. Hierbij is hij geassisteerd door den officier van de Calypso. Het resultaat was echter negatief. Gemakkelijker start zal regelmatigen dienst over Atlantischen Oceaan moge lijk maken. Dc Imperial Airways hebben bij wijze van proef een vliegtuig besteld van een nieuw type, dat speci aal ontworpen is ter overwinning van het probleem van het van den grond loskomen met een zware la ding. Wanneer de proefnemingen met dit toestel een succes zullen opleveren, welke voor het midden van het volgende jaar genomen zullen worden, zal een omwenteling teweeg gebracht worden in het vliegen op langen afstand, hetgeen de mogelijkheid van een regelmatigen dienst over den Atlantischen Oceaan meer nabij zal brengen Het toestel is ontworpen door majoor R. S. Maye, tdviseerend ingenieur bii de Imperial Airwavvs. Het zal een viermotorige vliegboot worden, met op zijn vlieugels een viermotorig watervliegtuig gemonteerd. De acht motoren van dit dubbele toestel zullen dan de geheele lading optrekken. Wanneer de vereischte hoogte en snelheid verkregen zal zijn, zal het op de vliegboot gemonteerde watervliegtuig losgelaten worden en on eigen kracht verder vliegen, terwiil 't dragende toestel, de vliegboot, naar het punt van uitgang zal terugkeeren. DE VERKIEZINGSACTIE IN ENGELAND BEGINT. Reuter seint uit Londen: Men bereidt met grooten ijver een campagne voor den herfst voor met het oog op algemeene verkiezin gen. die zeer waarschijnlijk in Januari zullen plaats vinden. Voor zestien vergaderingen in verschillende deelen van het land ziin schikkingen getroffen negen leden van het kabient. zullen er aan delnemen. Een intense campagne zal worden in gezet na een rede van Baldwin op October te Bour- nemouth tijdens een conservatieve conferentie. Des nachts gearresteerd. In den vorigen nacht om half vier bemerkte een agent van politie op het Damrak te Amsterdam een snorder, die zonder licht reed. De agent ging toen op den rijweg staan en strekte de armen uit om den chauffeur te beduiden, dat hij stoppen moest. De snorder gaf echter vol gas en trachtte den agent on derst-hoven te rijden. Door vlug op zij te springen kon de politieman deze booze opzet verijdelen. Eeni- gen tijd later zag dezelfde agent op het Damrak den zelfden snorder aankomen. Ditmaal ontsnapte hij hem niet. De man werd naar het bureau Warmoes straat gebracht, en daar in arrest gesteld. Hij wordt naar het Huis van Bewaring overgebracht. Hem zal doodslag of zware mshandcling ten laste worden gelegd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1