laad Wambuizen. De nieuwe koers in Spanje s U,T de OMGEVING Noodlottig ongeval op den Rijksweg Alkmaar—Den Helder. Geen verordening op het parkeeren van auto's in het dorp. Een nieuwe ver ordening op de heffing van schoolgelden. Nieuwe belasting op de vermakelijk heden. Gistermiddag om 3 uur kwam de Raad dezer ge meente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: dc heer II. Nolet, burgemeester. Aanwezig alle leden. Notulen. De notulen der vorige vergadering worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van de bij den Raad ingekomen stukken noemen •wij: De Warenwet uit het Bezuinigingsontwerp teruggenomen. 1. Een sechrijven van de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten i.z. bef. Bezuinigingsontwerp en den Keuringsdienst van Waren, waarin wordt mede gedeeld, dat de Regeering zich bereid heeft verklaard, par. 56 betreffende de buitcnwerkingstelling van de Warenwet uit het Bezuinigingsontwerp terug te ne on en. Voor kennisgeving aangenomen. Het parkeeren van auto's in het dorp. 2. Een schrijven van een aantal inwoners dor ge meente i.z. het vaststellen van bepalingen betreffende het parkeeren van auto's in het dorp. B. en W. achten het nemen van maatregelen be treffende het parkecrcn van auto's e.d. niet nood zakelijk en deelen verder mede, dat aan dc o. 1. scho len onderwijs wordt gegeven in de regels van het ver- heer langs den weg. De Voorzitter meent. dat. het verkeer in de gemeen te niet. zoo intens is, dat daarvoor bijzondere maatre gelen behoeven le worden getroffen. Wethouder Molenaar (R.K.) zegt, dat er eenige orde op het verkeer dient te worden gesteld. Bij het uitgaan van kerken en scholen mag er wel wat meer toezicht zijn. Er kan den menschen op worden gewe zen. dat er behoorlijk rechts moet worden gehouden. Spr. acht het intusschen niet noodig een en and9r in een verordening vast te leggen, omdat moet wor den gerekend op de medewerking van het publiek. De heer Mink (V.D.) wil, dat de politie wat meer let op het parkeeren van auto's, dit geschiedt dik wijls op zeer onoordeelkundige wijze. In den afge- loopen nacht heeft spr. gezien, dat zulks geschiedt. De Voorzitter: Bent u 's nachts op straat? (Gelach) Spr. is eveneens van oordeel, dat de politie op de goede naleving der verkeersregels acht slaat. Veelal z;jn het jongelieden die tc groot zijn voor een servet en te klein voor een tafellaken, die de politie last veroorzaken. Wethouder Slot (V.D.) zegt, dat een beroep dient te worden gedaan op dc wellevendheid van de autorij ders. Ook spr. vindt het onnoodig, dat er een speciale ■verordening wordt gemaakt. Bij het uitgaan van ker ken en scholen ondervinden vooral de fietsers veel last van menschen die aan den verkeerden kant van <len weg loopen. Spr. wil een verzoek richten tot ao [bijzondere scholen om do kinderen ook in de ver keersregelen te onderwijzen. De Voorzitter antwoordt, dat hij niet weet, of op de bijzondere scholen onderwijs wordt gegeven in de ver keersregelen. De besturen dier scholen en het kerkbe stuur zouden op een en ander kunnen worden ge wezen. De heer Dekker (R.K.) vindt het wcnschelijk dat op 'den westkant van den weg wordt geparkeerd. Vooral in don winter met de gladheid is dat noodig. De Voorzitter vindt het moeilijk daarvoor een ver ordening in het leven te roepen; er zijn gedeelten van het dorp waar geen westkant is. Dc heer De Groot (R.K.) Wie zijn de onderteeke- ïiaars van het adres? De Voorzitter. Vogels van diverse pluimage; cr zijn zelfs menschen bij, die zelf ook hun auto op hinderlijke manier op den weg plaatsen. Conform het voorstel van B. en W. wordt dan be sloten. Het heffen van schoolgelden. 2. Voorstel van B. en W. tot nadere vaststelling van een verordening, regelende het heffen van schoolgelden. B. en W. deelen den raad mede, dat is ingekomen een schrijven van den voorzitter van Ged. Staten, gericht aan B. en W., met verzoek te bevorderen, dat het tarief schoolgeld zooveel mogelijk in over eenstemming wordt gebracht met den wensch van den Minister van Binnenlandsche Zaken, t.w. het ta rief te doen aanvangen bij een inkomen van f700 en 'het zoo in te richten, dat bij een inkomen van f3000 wordt geheven f30 en verder 1 van het inkomen .tot een maximum van f150. B. en W. stellen den raad voor het tarief nader \ar.t te stellen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. een tarief hebben ontworpen, waarin rekening is gehouden met de wensch^n van den minister. Dc belastbare inko mens loopen van f700 tot f 16000; de schoolgelden bedragen dan van f2.00 tot f150, met een afloopendc reductie voor gezinnen waar meer kinderen zijn. Spr. noemt dan voorts nog eenige cijfers uit de •tmieven en wil niet ontkennen, dat het vrij hooge T ieven zijn. liet is intusschen een vooruitgang, dat h schoolgeld nu bepaald wordt naar het belast- ia ir inkomen. De heer Tesselaar (R.K.) vraagt, of bij de bepaling rvan het belastbaar inkomen ook rekening gehouden .wordt met het aantal kinderen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Do heer Tesselaar: En hoeveel bedraagt do re- ctie dan? Dó Voorzitter: Dat hangt weer af van het in- !k< men. Wethouder Molenaar OR.K.) heeft niet met. in- fci mming zijn stem gegeven aan dit voorstel. Maar Ide Minister wil het zoo en we hebben niets te zeg gen. Spr. noemt de verhooging zeer belangrijk en vindt het lager onderwijs geen object om het zoo zwaar mogelijk te belasten. Noodgedwongen zal spr. met dit voorstel meegaan. De Voorzitter is het hiermede volkomen eens. doch meent, toch te moeten opmerken, dat, er vele ver beteringen zitten in de nieuwe verordening. De la gere inkomens toch worden zoo laag mogelijk belasi. De heer Dekker (R.K.): Als we ons maar overal bij moeten neerleggen, dan kunnen wc den gemeen teraad wel afschaffen! De heer Mink (V.D.) vraagt, of de laagste klasse niet nog wat zou kunnen worden opgevoerd. De Voorzitter: Neen, dat kan niet. We moeten tmet f700 beginnen. Wethouder Slot (V.D.) vindt, dat een dergelijk be langrijk voorstel den raadsleden eerst wordt toege stuurd. Weliswaar ligt het eenige dagen ter visie, 'doch dat acht spr. niet voldoende. Conform wordt dan besloten. Rekening Burgerlijk Armbestuur. 3'. Voorste] van B. en W. tot vaststelling van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1933. Ged. Staten hebben B. en W. bericht, dat de reke ning van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur voor J933 thans door den raad kan worden goedgekeurd. Conform besloten. Vermakelijkheidsbelasting. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een belasting op de publieke vermakelijkheden. De voorzitter van Ged. Staten deelt mede, dat niet is voldaan aan den eisch, dat de vermakelijkheden- belasting in deze gemeente tot 20 pet. van de bruto- opbrengst wordt opgevoerd. De toegezonden verorde ning dient te worden ingetrokken en de thans gel dende verordeningen worden gewijzigd. B. en W. stellen den raad voor de thans geldende verordening in te trekken en een nieuwe verordening vast te stellen volgens het overgelegde ontwerp. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meenen, dat in- plaats van een vaste belasting, in den vervolge wordt geheven belasting per entreekaartje. Die belas ting bedraagt dan 20 pet. Vrijgesteld zijn: voorstellingen voor liefdadige doel einden .tentoonstellingen welke niet uit winstbejag worden gehouden; voordrachten op godsdienstig, po litiek of wetenschappelijk gebied; vermakelijkheden van gemeentewege; vermakelijkheden in huiselijken kring; sportwedstrijden, gymnastiek- en muziekuit voeringen, welke voor leden en donateurs der vereeni- gingen worden gehouden, om deze in stand te hou den. Voor dansgelegenheden, waar geen entrée wordt gegeven, zal een bedrag van f 15 worden geheven. De heer Mink (V.D.) vraagt hoe het dan gaat met „bal na". De Voorzitter antwoordt, dat geen belasting zal worden geheven als het een uitvoering met bal na geldt van een vereeniging voor hare leden en dona teurs. De verordening wordt" dan verder zonder discus sie aangenomen. Afrekening Bijz. scholen. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de 3-jaarlijksche afrekening der bijzondere scholen. De bedoelde afrekening geldt die over de jaren 1929, 1930 en 1931 en wel van de R.K. jongensschool en de R.K. Meisjesschool en over dit tijdvak alsnog uit te koeren resp. f 108.94 en f 222.38. Aldus besloten. Rondvraag. Aangezien niemand iets heeft voor de rondvraag neemt de Voorzitter het woord om een terugblik te werpen op de laatste vier jaar en meent, dat deze terugblik niet zeer opwekkend is. Spr. memoreert den slechten toestand, waarin de inwoners der gemeente zijn komen te verkeeren en dit geeft niet direct reden tot juichen. Daartegenover staat, dat er groote saamhoorigheid is ontstaan tus- schen de inwoners en ook tusschen de leden 'van den raad en het college van B. en W. Spr. wil daarvoor hartelijk dank zeggen. Spr. richt daarna een woord van afscheid tot den heer Geus. die niet meer in den raad zal terugkee- rcn. Spr. wil den heer Geus niet laten heengaan, voor hem hartelijk dank te hebben gezegd, voor het geen hij in de afgeloopen vier jaar in het belang der gemeente deed. De heer Geus wil den Voorzitter danken voor zijn hartelijke woorden en den raad voor de prettige samenwerking. Weihouder Slot kan niet nalaten den burgemeester dank te zeggen voor z'n prettige samenwerking en voor al hetgeen hij deed in het belang der gemeente. Daarna sluiting. LANGEND IJ K In vervolg op wat we onlangs mededeelden om trent de permanente samenwerking van werkgevers- en werknemers-organisaties in het tuinbouwbedrijf, kan thans worden bericht, dat op een gehouden vergadering van vertegenwoordigers van den Ned. Tuindersbond, den Chr. Boeren- en Tuindersbond en de 3 werknemers organisaties (R.K., Chr. en moder ne) is besloten tot voortdurende samenwerking In zake het verkrijgen van betere steunmaatregelen voor den tuinbouw. Elke organisatie zal een verte genwoordiger in een te stichten actie-commissie aanwijzen. Aan het Kon. Ned. Landbouwcomite en den R.K. Boeren- en Tuindersbond. welke niet wa ren vertegenwoordigd, zal worden verzooht. even eens leden in de commissie aan te wijzen. Uit betrouwbare bron verneemt men hier. dat de oogst van tuinbouwproducten in Duitschland voor en belangrijk deel is mislukt, of nog staat te mislukken. Vooral de droogte en stormweer heeft zoo goed als de boonenoogst geheel doen mislukken. Ook verschillende andere gewassen hebben door de in vloeden van de natuur veel te lijden gehad. Boven dien is er heel wat minder groente geteeld, door dien regeeringsvoorschriften tot groenteteeltbeper king leidden. Verschillende consërvenfatorieken kun nen daardoor niet voldoende groenten betrekken, teneinde de fabrieken op volle capaciteit te laten werken. Ofschoon hier groote hoeveelheden tuin bouwproducten moeten worden vernietigd, kunnen uit ons land geen groenten worden geëxporteerd, daar de Duitsche regeering geen deviezen beschik baar stelt voor den aankoop van tuinbouwproducten. Toch is het te verwachten, dat Duitschland de ba kens in deze zal moeten verzetten en dat. wil men in het aanzienlijke tekort voorzien, men het niet buiten de Nederlandscfhe groenten zal kunnen stel len. NOORDSCHARWOUDE. Harmonie „Excelsior". Onze harmonie „Excelsior", directeur de heer P. Pranger, behaalde op het gehouden muziekconcours te Amsterdam in de Eere-afdeeling een 2de prils met 148 punten voor het vernicht en 141 voor het vrije nummer. Weer terecht! De fiets, welke Vrijdagavond alhier werd gestolen, is weer terecht gekomen. Wel op ecnigszins vreem de manier. Iemand zeide, het rijwiel te weten, maar niet te mogen zeggen, wie de fiets had meegenomen. Het harmoniegezelschap „Excelsior" heeft onder leiding van den heer P. Pranger op het te Duiven- drecht gehouden muziekconcours een tweede prijs behaald met 289 punten. Beroep aangenomen. Candidaat P. J. Richel te 's-Gravenhage heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. Onze plaatsgenoot de heer G. Kleimeer slaagde te Amsterdam voor het diploma Warenkennis (kruide nierswaren). ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat de heer C. Kroon alhier voorne mens is, eerlang af te treden als hoofdingeland van den polder Geestmerambacht. Ons fanfarecorps „Kunst na Arbeid" behaalde op het concours te Diemen een 2en eereprijs in den eerewedstrijd. HOOGWOUD V.C.L. 2 speelde thuis een wedstrijd tegen D.T.S. 3 eft kreeg een nederlaag te boeken, zoo gevoelig, dat de aardigheid er voor een oogeniblik van afgaat. D.T.S. 3 toog naar huis met een overwinning van 9—0. Het bleek al dadelijk dat D.T.S. sterk was in den aanval. Zij gaf een veel beter samenspel te zien en was ook beduidend vlugger. Toegegeven dat D.T.S. sterker was, toch kon niet worden ontkend, dat bii V.C.L. in het geheel geen samenspel was. terwijl enkele spelers de bal veel te lang vasthouden. De spil. D. de Jong. die overi gens geen onverdienstelijk speler is. heeft, er een handie van den bal maar te drijven. Dit egoïstische spel moet hij afleeren. Het voetbalspel is gebaseerd op samenspel. Tijdig los laten en handig weg wer ken is noodzaak. De grootere sterkte van D.T.S. bui ten beschouwing latend, kunnen wij niet. nalaten op te merken, dat V.C.L. op het. oogenblik inslaapt. Wil zii nog eens een goede partij spelen, dan zal zii goed doen met minstens eens in de week te trainen. S J N T MAARTEN VALKKOOG. Hengelsportvereeniqina „SI» 'm aan de Haak". Een record vanast. Zondagmorgen ging bovengenoemde Hcngelaars- vereeniging per rijwiel van het clublokaal haar den polder Koetenburg voor het houden van een hengel- wedstrijd op baars. Er werd buitengewoon goed gevangen, zoowel klein als groot. De kleinste baars bedroeg 8 c.M., maar de grootste 32. Een behoorlijke knaap, die door den heer A. Veenstra in het. laatste halfuur werd gevangen, nadat de heer A. Hossen den geheelen wedstrijd de leiding had gehad. 28 Hengelaars deden aan dezen wedstrijd mee. De prijsuitreiking vond des middags te 12 uur plaats In het lokaal van den heer Kuiper te Valkkoog. Ditmaal bestonden de prijzen uit huishoudelijke artikelen. Algemeene uitslag: le nriis A. Veenstra, grootste baars 32 c.M. Verder eing het om het groot ste aantal. Tweede werd P. Kistemaker met een vangst van 29 stuks en vervoleens: 3. J. van Sohoorl 28 stuks; 4. C. Boontiese 25 stuks: 5. A. Kossen 20 stuks; 6. R. Biipost Jnz. 19 st.: 7. P. Koning 19 st.: 8. C. West-er 19 st.: Na loting beslist. 9. C. Wit 18 st.; 10. D. Kooi 15 st. 11. P. Breed 14 st.: 12. R. Biinost Mz 14 st.: 13. A. Boontjes 13 st.: 14. A. Brommer 13 stuks. Na loting beslist. 15. S. Kuiper 12 stuks baars. De volgende heneelwedstriid zal worden gehouden op Zondag 8 September a.s. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondag is de 22-jarige Nico Bakker Pzn. te Heiloo bij het zwemmen in het Noord Hollandsch Kanaal, verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Door een auto gegrepen en gedood. Opnieuw de noodzaak van rijwielpaden bewezen. Zaterdagavond heeft opnieuw een zeer tragisch verkeersongeval op den Rijksstraatweg Alkmaar- Den Helder plaats gevonden, een ongeval waarbij een 20-jarig jongmensch om het leven is gekomen. Het was Zaterdagavond, dat bedoeld jongmensch, D. G. uit Amsterdam, zich per rijwiel naar zijn fa milie, den heer J. Glas, aan de Doggersvaart zou be geven en de logé door een dochter des huizes van Alkmaar werd afgehaald. Reeds naderde men het doel van de tocht, in casu de Doggersvaart, toen, zooals ons werd medegedeeld, de heer D. G. bemerkte zijn rijwielplaatje te hebben verloren. Men stapte af en begon een gedeelte van het reeds afgelegde pad af te zoeken en reeds spoe dig met het resultaat dat het verlorene aan den an deren kant werd gevonden. G. stak toen, zonder door een teeken van dit voornemen kennisgevende, den weg over even voorbij de Kolksluis, ongeveer tegen over de bollenschuur van de firma van Graas. Juist naderde toen met een flinke snelheid een auto uit de richting Alkmaar. De voor den automobilist onverwachte gebeurtenis veroorzaakte helaas een botsing tusschen auto en rijwiel, met zeer smartelijke gevolgen. De heer G. werd zwaar gewond genoemde bollenschuur binnen gedragen. Medische hulp was spoedig aanwezig, doch reeds spoedig was de ongelukkige overleden. Op wel zeer tragische wijze was een einde gekomen aan het leven van een veelbelovend jongmensch, dat na een afgelegd examen van zijn welverdiende vacantie meende te genieten. Nader meldt men ons nog dat de auto, die met een snelheid van 80 K.M. reed, den jongeman greep en hem op den rijweg slingerde, waar de ongelukkige bewusteloos bleef liggen. Dr. Oterdoom uit 't Zand die spoedig gewaarschuwd was, verscheen ter plaatse, even later' gevolgd door Dr. Swaters uit Julianadorp. Zij constateerden een schedelbasisfractuur, terwijl het linkerbeen versplin terd was. Tijdens de behandeling is het slachtoffer, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Het stoffelijk overschot is per ambulance-wagen naar Den Helder overgebracht. ST. MAARTENSVLOTBRUG. NOG EEN AUTO-ONGEVAL OP DEN RIJKSWEG ALKMAAR—HELDER. Auto rijdt twee wielrijders aan. Ge lukkig goed afgeloopen. Gistermorgen werden 2 wielrijders, die goed rechts hielden, aangereden door een uit Den Helder komen de auto. De bestuurder schijnt niet voldoende aan dacht aan den weg te hebben geschonken en zich te hebben laten afleiden door een in het Kanaal pas- seerend scheepje. Beide fietsers kwamen met de auto in aanraking, doch werden gelukkig niet ernstig gewond. Ds. van Slooten was zeer spoedig aanwezig, doch het bleek dat zij slechts enkele onbeduidende schrammen had den opgeloopen. De beide fietsen waren flink gehavend. EEN GRUWELIJKE DOOD In een teil kokend water gevallen. In een onbewaakt oogenblik viel Zondag het onge veer 3-jarig zoontje van den heer E. Lambers te Ommen in een teil met kokend water. In zorgwek- kenden toestand werd de kleine naar een zieken- inrichting te Zwolle overgebracht en is aldaar over leden. GIL ROBLES. DE MAN MET DE STERKE HAND. DE NEDERLAAG DER ANARCHIE. Een. in Spanje in het hartje van den zomer zeer ongewone activiteit houdt alle krachten van het politieke leven in dit land in spanning. Deze maand pleegt in het algemeen in het teeken te staan van den aanvang der politieke zomervacanties: daarom is het des te verrassender te constateeren. dat (le zen zomer het politieke leven nog ongestoord zijn gang gaat. Wel is waar ziin de afgevaardigden van half Juli tot eind September op recès, doch alles wijst er op dit oogenblik op. dat het land. in weer wil van zonnegloed en zomerhitte aan den voor avond staat van een belangwekkenden tiid. De in trede van Gil Robles, den leider van de machtige katholieke volkspartij, in de Spaansche regeering heeft verfrisschend gewerkt op den politieken ar beid en uit een groot aantal nieuwe voorschriften valt gemakkelijk op te maken, dat er ionee. fris- sohe krachten aan het werk ziin. Gil Robles is de ionge. energieke vertegenwoordiger, die opkomt voor de rechten van de kerk in ziin land. De erkenning, dat alle politieke en economische arbeid in Soanle wordt ondermijnd, wanneer in het land geen ach ting heerscht voor de autoriteit van staat en kerk. heeft grootendeels geleid tot het volgen van den huidigen koers in Soanie. De afstxaffina der Raddraaiers van het Oproer. Tal van processen, die dezen koers karakterisee- ren. hebben de laatste maanden hef land in span ning gehouden. De militaire rechtbanken hébben de handen nog vol; het eene geval na het andere wordt afgewikkeld. Nog immer wordt het middel punt van deze processen gevormd door de bloedige, oproerige bewegingen in Asturië en Catalonië welke in October van het vorige iaar de eenheid van Span je bedreigden. Het proces tegen Luis Comnanvs. den ex-president van het autonome Catalonië. eindigde met zijn veroordeeling en die van ziin vrienden tot dertig iaar tuchthuisstraf. In Oviedo. het middel punt van den opstand, is thans in een monster proces tegen verschillende beklaagden de doodstraf gcSischt en tegen tal van anderen levenslange ge vangenisstraf. In andere Spaansche steden ziin eveneens van deze monsterprocessen hangende: honderden oproerlingen hebben zich voor de mili taire rechtbanken te verantwoorden. Het is voorts van beteekenis voor de ontwikkeling van den toe stand. wanneer men verneemt, dat binnenkort de behandeling van deze zaak tegen Manuel Azana, den eersten minister-president van de ionge Spaan sche republiek, weder op rol zal worden gebracht. Azana was in verband met den „Putsch" van de seperatisten in Barcelona ip hechtenis genomen en maandenlang op eerewoord geïnterneerd gebleven op een Spaansch oorlogsschip. Ziin zaak is reeds eenmaal voor geweest, doch toen on niets uitgeloo- pen. De nieuwe koers van de binnenlandsche Snaan sohc politiek, welke zich afteckent sinds de laatste yerandering in het kabinet, is oorzaak geweest van het opnieuw op het tapijt brengen van deze aan gelegenheid. Met krachtiae hand ingegrepen in Barcelona. De anarchistische en separatistische massa's, wier leiders den opstand in October ontketenden, ziin thans V&n hun kopstukken beroofd, en alles wat zii ondernemen bewiist dan ook ten volle dat zii geheel het, hoofd hebben verloren. Het ontreden van de militaire rechtbanken heeft in de kringen der Spaansche arbeiders-vakbeweging op verschillende plaatsen geleid tot stakingen. Vooral de Asturische mijn districten werden sterk bedreigd door deze sta kingen. die zeer gevaarlijke vormen aannamen. Bar celona. het centrum van Catalonië. was tot op he den het middelpunt van separatistische strqomin- gen. De anarchisten daar ter stede gingen den laat- sten tiid over tot het volgen van een taktiek. die de grootste gevaren opleverde voor de gemeenschap. Zij staken de wagens van de electrischc tram In brand en zetten de brandende wagens dan In gang. zoodat deze, vooral in de nauwere, druk bevolkte straten een ernstig gevaar opleverden voor de per soonlijke veiligheid. De politie bleek niet bii mach te. paal en perk te stellen aan deze misdadige han delwijze. Er is thans echter een einde aan gemaakt door het met vaste hand ingrijpen van den minister van oorlog. Gil Robles kwam onverwachts in de stad. waarop hij. op grond van een besluit, genomen in den ministerraad, den staat van beleg afkon digde. voor de stad zoowel als voor de Tyovincie Barcelona. Er bestaat nu alle grond om te verwach ten dat dank zii dezen maatregel in Barcelona spoe dig de normale toestand hersteld zal ziin; in elk geval heeft men met alle middelen een einde ge maakt aan het mogelijke begin van een bloedbad zooals dat. waarvan de afgeloopen Octoberdagen ge tuigen zijn geweest. Het Leaer weder met ziin oude macht bekleed. De voornaamste kracht, waarover de regeering tot dit doel beschikt, is weder de militaire macht. Gil Robles heeft door een aantal wettelijke hesluiten binnen betrekkelijk korten tiid weten te bereiken, dat het leger weder met ziin oude macht werd he kleed. De controle over de wapenfabricage in het land heeft de regeering thans in eigen handen geno men. Eenigen tiid geleden heeft men van over heidswege de oude. historische namen weder aan de regimenten teruggegeven, waardoor men den geest der traditie in het leger weder hoopt aan te vuren. De plannen, welke bestaan om een ministerie van luchtvaart, in het leven te roepen leveren het bewijs dat de regeering ook op het gebied van het vlieg- wezen diligent bliift. De nieuwste maatregel op dit gebied is dat Spanje ziin luchtvloot zal aanvullen met vijftig moderne jachtvliegtuigen, die in het land zelf zullen worden gebouwd, waartoe men de dure Engelsche patentrechten heeft aangekocht. Het bewapeningsprogram, dat voorziet in den bouw van falriike marinevaartuigen en ook de ver nieuwing der vestingwerken omvat, zal zoo spoedig mogelijk tot uitvoering worden gebracht. Voorts bestaat het voornemen om de ministeries van oorlog en marine, alsmede het in te stellen ministerie van luchtvaart, samen te smelten tot een enkel departement, dus evenals bii ons te lande een .ministerie van nationale defensie", aan het hoofd waarvan een krachtige figuur als Gil Robles ongetwijfeld op ziin plaats zal ziin.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2