De Minister van BinnenlandsoheHel Zaken op de bres voor vrije handel Nog wapenen nit de Middeleeuwen. Dinsdag 13 Augustus 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9784 Een gevaarlijk heerschap. STREICHER TEGEN DE JODEN. Kano's zijn niet zeewaardig. BETOOGINGEN TEGEN DE KATHOLIEKEN IN DUITSCHLAND. Ernstige vechtpartij te Zwolle. De gangsters steken hun kop weer op. Volharding, uithoudingsvermogen en vaderlands- Het stelsel van ventvergun» Ue,dB «raoeden ve«i. ningen sterk afgekeurd HET COMMUNISTISCHE OPROER TE TOULON. MUitairen dringen de opstandelingen met de blanke wapenen terug. Men ziet op straat nog de resten van een barricade. De plaatselijke protectie gehekeld. De minister van binnenlandsche zaken heeft een omzendbrief aan de gemeentebesturen gezonden be treffende de ventvergunningen. In dezen brief zegt de minister, dat mede als ge volg van de aanschrijving van 10 Maart 1920 van den toenmaligen minister, gericht tot de Ged. Staten der onderscheidene provinciën, verschillende gemeenten in het belang van de openbare orde en veiligheid in de plaatselijke algemeene politie-verordening bepa lingen hebben opgenomen met betrekicing tot het .venten in de gemeente, waarbij o.m. werd voorge schreven, dat het verboden is zonder ventvergun ning van B. en W. te venten. De uitvoering van dit voorschrift heeft in den laat- sten tijd aanleiding gegeven tot klachten van de zij de van belanghebbenden, welke den minister niet ongegrond voorkomen. Deze klachten betreffend in hoofdzaak drie pun ten: 1. aan niet-ingezetenen der gemeenten worden geen ventvergunningen uitgereikt; 2. de ventvergun ningen hebben dikwijls een zeer beperkten geldig heidsduur; 3. de leges-bedragen voor ventvergunnin gen met een korten tijdsduur zijn te hoog. Wat het eerste punt betreft, merkt de minister op, dat de gestelde voorschriften aanvankelijk in hoofd zaak ten doel hadden op te treden tegen openlijke en .verkapte bedelarij. Uiteraard blijft dit noodzakelijk. Echter worden de bovenbedoelde bepalingen allengs gebruikt om naast de wering van ver momde bedelarij en ongure elementen, ook de bonafide venters, die woonachtig zijn in andere gemeenten, uitoefening van hun be drijf in de gemeente onmogelijk te maken. Deze handelwijze spruit veelal voort uit den aandrang van plaatselijken winkelstand en neringdoenden, die van de venters concurren tie ondervinden. Zoodoende worden de voorschriften inzake bet venten dienstbaar gemaakt aan het be lang van de plaatselijke protectie. Zulks ontmoet In het algemeen bij den minister jernstige bedenkingen. Het is den minister wel bekend, dat tengevolge ,Van de tegenwoordige tijdsomstandigheden het aan tal venters belangrijk ls toegenomen. Dit neemt niet weg, dat het niet juist moet worden geacht om aan al'le niet-ingezetenen, waaronder er zijn, die jaren lang in het ventbedrijf een bron van bestaan hebben gevonden, een .ventvergunning te weigeren. Het verdient naar de meening van den mi nister aanbeveling, geen onderscheid te ma ken tusschen ingezetenen en niet-ingezete nen, doch het aantal nit te reiken vergunnin gen aan een niet al te laag gesteld maximum te binden. .Ventvergunningen moeten goedkoon ziln en niet van te korte geldigheidsduur. Ten aanzien van de hiervoor bedoelde muiten 2 en 3 geeft de minister als zijn oordeel te kennen, 'dat het inderdaad voor hen. die het venten als be roep uitoefenen, een bezwaar is. indien de geldig heidsduur der vergunning tot een kort tijdsbestek beperkt blijft, aangezien de vergunningen veelal biet voor 9 uur des voonmiddags worden venstrekt. Izoodat het niet uitgesloten is. dat daardoor de klan ten te laat worden bediend. Naast dit beawaar komt nog bet feit. dat voor elke vergunning leges worden gevorderd. I Niet uit het oog mag worden verloren, dat bona ïide venters veelal per dag meer dan een gemeente "plegen te bezoeken. De aan elke gemeente verschul digde legesbedragen vormen tezamen een in vele 'gevallen niet te dragen last. waardoor de verdiensten Welke in den regel toch niet groot/ zijn belangrijk •worden verkleind. Het behoeft geen betoog dat al dus in hooge legesbedragen, eveneens een middel Wordt gevonden om bona fide venters te weren. 1 Daartoe mag naar het inzicht van den minister de legesheffing echter niet dienen. Een en ander leidt den minister er toe aan de col leges van B. en W. in overweging te geven aan bona fide venters een ventvergunning uit te reiken met een zoo min mogelijk beperkten geldigheidsduur en de leges voor dergelijke vergunningen niet al te hoon te stellen. i In dit verband zou het aanbeveling verdienen zoo in de verordening op de heffing van secretarie-leges het volgend tarief opgenomen: voor ventvergun ningen met een geldigheidsduur van a. een dag JO.15. b. een maand fl, c. een laar f5. Zaterdagnacht ls de autoverhuurder De G. in de Gover Flinckstraat te Amsterdam zekeren B. te lijf gegaan met een autocrick, toen deze zich kwam be klagen over de behandeling, welke zijn zoon, die bij De G. als chauffeur in dienst was, zou ondervinden. De woesteling trof De G. met het zware voorwerp op het hoofd en bracht hem een gapende wonde toe. Be wusteloos is de getroffene naar een der gasthuizen gebracht, waar hij behalve de hoofdwond, een zware hersenschudding bleek te hebben opgeloopen. Toen een buurman de autoverhuurder Z., na het gebeurde met De G. zijn daad betaald wilde zetten, heeft deze hem een messteek in de borst toegebracht, zoodat ook Z. naar een ziekenhuis gebracht moest worden. De steek bleek echter niet ernstig aangeko men te zijn en Z. kon, na verbonden te zijn, naar zijn woning terugkeeren. Intusschen hadden eenige politie-agenten De G. in zijn woning ge arrest ee^. IR. MUSSERT OPNIEUW OP AUDIËNTIE BIJ DEN LANDVOOGD. Ir. Mussert richtte een verzoek aan den Gouverneur- Generaal, hem voor zijn vertrek nogmaals in audiën tie te willen ontvangen. Deze audiëntie werd verleend en is vastgesteld op Woensdagmorgen te half elf. De bekende Russische publicist Alexander Amfi- teatrof, die thans in Italië woont, en doorgaat voor een goed kenner van Abessynië, publiceert thans be langwekkende artikelen over het Abessijnsche leger. De schrijver waarschuwt ervoor de strijdkracht van het Abessijnsche leger te onderschatten. De ne derlaag der Italianen in den strijd met Negus Mene- lik moet toegeschreven worden aan het feit, dat de Italiaansche generale staf de militaire eigenschap^ pen van den zwarten vijand heeft onderschat. Hij. was overtuigd van het natuurlijke overwicht van het! leger van een „cultuurstaat" op half-wilden, en re-' kende op de slechte uitrusting en de gebrekkige krijgskunst der Abessijnen. Hij zag evenwel over het hoofd, dat de Abessijnen deze gebreken bijna ge heel teniet doen door eigenschappen, die een Euro peaan vreemd zijn: een ongelooflijke volharding bij groote inspanning, een onfeilbare intensieve zin voor oriënteering en een taaiheid voor wonderlijk snelle marschen, onder de moeilijkste omstandigheden. Volgens Italiaansche schattingen zijn in Abessynië 800.000 geweren, doch dit zijn grootendeels waarde- looze wapenen, uit verschillende tijden dateerend, volgens den schrijver misschien reeds uit den tijd van keizer Feodoor III en Johan. In Abessynië vindt men geweren van alle legers, waar de Abessijnen te gen gestreden hebben; oude Italiaansche Veterli-ge- weren en vele oude Engelsche Remington-geweren. Een verdere bron voor de uitrusting van de gewa pende macht in Abessynië waren geschenken van be vriende staten. Meestal betrof het wapens, die voor de Europeesche legers onbruikbaar waren geworden. Doch ook deze oude wapenen zijn in onvoldoende aantal aanwezig en alleen het volgens Europeesch voorbeeld gereorganiseerde geregelde leger is er me de uitgerust. De hoofdkracht van Abessynië daar entegen, de ongeregelde landstorm, welks manschap pen als uniform een lendedoek dragen, is uitgerust met alle mogelijke wapens, welke de manschappen in handen vallen. Verschillende afdeelingen strijden nog met vergiftigde pijlen, als bescherming tegen dit verschrikkelijke wapen gebruikt men nog thans in Abessynië stalen pantsers en ronde schilden van zee- hondenleer. Behalve de Abessijnsche kromme sabel en het mes, waaraan de Abessijnsche soldaten de voorkeur hechten boven de bajonet, ziet men niet zelden Middeleeuwsche Arabische zwaarden, die doen denken aan requisieten uit sprookjes van den dui- zend-en-een-dag. Men vindt ook helmen, welke in vroegere oorlogen op den vijand zijn buitgemaakt. Wanneer op deze helmen een halve maan voor komt, bewijst dat, dat dit hoofddeksel eens is gedra gen door een Mahdi-krijger; wanneer evenwel in de helm vier gaatjes te zien zijn, heeft deze helm mis schien toebehoord aan een Europeeïchen Kruisrid der, den onbekenden soldaat uit de Middeleeuwsche Kruistochten. De financleele positie. De correspondent van de Morning Post te Addis Abeba meldt, dat Abessinië er financieel niet slecht voorstaat, omdat het geen staatsschulden heeft. Voor den aankoop van oorlogstuig zou het verder belang rijke geheime fondsen bezitten, die Keizer Menelilc aan de regeering heeft nagelaten onder beding dat deze fondsen slechts gebruikt mogen worden ter ver dediging van Abessinië tegen buitenlandsche aanval len. Deze fondsen zijn nog geheel intact en zijn intus schen door interest op interest vergroot. De alge meene toestand voor Abessinië lijkt, volgens dezen correspondent, normaal. De handel staat alleen zoo goed als stil. Anti-joodsche betooging in Berlijn. Alle 20.000 plaatsen in enkele dagen reeds verkocht. A'.s. Donderdag zal Julius Strcicher te Berlijn in het Sportpalast op een anti-Joodsche betooging spre ken. Daar alle plaatsen, ongeveer 20.000, reeds zijn uitverkocht, zal Streicher 's avonds laat op denzelf den dag op een der tennisvelden te Wilmersdorf, een district waarin vele gegoede Joden wonen, nog eens het woord voeren. De „Daily Telegraph" meldt ook nog, dat een mu sicus te Frankfort, die bij de radio-omroep werkte, ontslagen is, omdat hij een niet-Arische vrouw heeft getrouwd. De rechter, bij wien hij in beroep ging, was van oordeel, dat, nu het de taak van den radio- omroep was om het publiek over rasquaesties voor te lichten, personen, die bewez enhadden green ras- senbesef te hebben, niet gebruikt konden worden. Reddingsboot redt kanovaardersO Gisteravond, toen de duisternis reeds gevallen was, werden te Hoek van Holland, bewesten den Water weg, noodseinen opgemerkt. De reddingsboot is dade- liik uitgevaren om hulp te vprleenen. Toen de reddingboot nabij het pleziervaartuigje kwam, dat in nood was komen te verkeeren, bleek dit een kano te zijn. De beide inzittenden werden aan boord van de reddingboot genomen en het ranke scheepje werd op sleeptouw genomen. Ongedeerd wer den de kanovaarders, die eenige angstige oogenblik- ken hadden doorgebracht, te Hoek van Holland aan wal gebracht. Het waren de heeren A. Michelen en J. Groene- veld, wonende te Rotterdam. FELLE ACTIE IN MUNCHEN. Een nieuwe methode van actie tegen de Katholieke Kerk is gisteren te München door de nazi's toegepast, meldt de „Daily Telegraph". Omstreeks 11 uur 's morgens Juist toen de men- schen naar de kerk gingen, reden twintig vrachtauto's met nationaal-socialisten door de straten, anti-katho lieke liederen zingend. Aan de auto's waren aanplak biljetten aangebracht, waarop anti-katholieke leuzen stonden. In sommige hielden de inzittenden groote ba nieren omhoog, waarop caricaturen van priesters, die met communisten de hand schudden, waren te zien. Den geheele dag reden zij door de straten; bij de kerken hielden zij stil om de kerkgangers te waar schuwen of toe te roepen. Dit is de eerste maal, dat in Munchen bruin- hemden aan een openlijke anti-katholieke demonstratie deelnemen; tot nu toe was het personen in uniform niet toegestaan mee te doen aan antikatholieke of anti-joodsche de monstraties. In Katholieke leringen wordt deze betooging van gisteren beschouwd als een duidelijk bewijs, dat de nazi's de katholieken willen provoceeren tot tegen- demonstraties. Inspecteur van politie neergeslagen. Zondagavond is oneenigheid ontstaan tusschen personeel der lcermisinrichtingen te Zwolle in en om het café Mascotte aldaar. Een van hen schijnt daar bij zwaar mishandeld te zijn, docb de politie kon geen spoor vinden. Een inspecteur en 'n rechercheur hebben de vechtenden verwijderd. Even later ston den dertig mannen op de Melkmarkt, waar zij een dreigende houding aannamen. Zij kwamen op den inspecteur en den rechercheur af, die zich met wa penstokken verdedigden. De inspecteur kreeg echter een kaakslag en werd plotseling van achteren door iemand met een hard voorwerp op het hoofd gesla gen, zoodat hij bewusteloos ineenzakte. De dader nam de vlucht waarna de inspecteur bij omwonen den werd binnengedragen. Hij bleek een vrij ern stige verwonding te hebben gekregen en kon van den dader slechts een vaag signalement opgeven. De politie stelt een onderzoek in. Moordcomplot tegen de politie te San Francisco. United Press seint uit San Francisco: Een reeks moordaanslagen op politiebeambten Heeft tot ver buiten San Francisco groot opzien gewekt. Gisteren is voor de vierde maal in een maand tijds wederom een politiebeambte het slachtoffer van zijn beroep geworden. Ditmaal betrof het den commissaris van politie Elton Fisch. Drie gangsters, die door hem aan een verhoor werden onderworpen, schoten hem neer en wisten in de algemeene verwarring te ont komen. Vliegende brigades hebben geheel Noord- Californië systematisch afgezocht, waarbij depolitie een persoon heeft gearresteerd, die er van verdacht wordt bij de gepleegde moorden betrokken te zijn. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 701 m.M* Temperatuur: 15.5 gr. C. is 60 gr. F. Verwachting: Krachtige wind uit noordelijke tot noord-westelijke richting, bewolkt met kans op regen, Verdere vooruitzichten: Iets koeler. Wij verhuren BABY-WEEGSCHALEN, per week f0.50, per maand fl.50. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE 1C3 SCHAGEN, WIE HEEFT EEN „GOUDEN" STEM? Driehonderd liefhebbers voor een plaats als omroeper. Het nieuwtje, dat liier of daar een vacature bestaat of binnenkort zal komen, voor omroeper, gaat in den regel als een loopend vuurtje rond; en aan gegadig den ontbreekt het niet. al zijn ook hier, uit den aard. van de zaak, „velen geroepen, doch slechts één uit verkoren". De vroolijke zender van Frankrijk, Radio Normandie, heeft daarvan onlangs de ervaring opge daan. Nauwelijks ging het gerucht, dat de omroeper zijn baantje er aan zou geven, of het bestuur werd overstroomd met aanvragen, zoodat men nu voor de moeilijke taak staat, uit een drie honderd aanbiedin gen den besten omroeper te kiezen. ONTVANGTOESTELLEN IN RUIL VOOR.... GRAAN! Bij den tegenwoordigen economischen toestand stuit men vaak op de eigenaardigste combinaties. Zoo is in het nieuwe handelsverdrag tusschen Hongarije en Tsjechoslowakije de eigenaardige bepaling opge nomen, dat onder de voortbrengselen der Tsjechoslo- waaksche industrie, zullen worden ingeruild tegen, graan uit Hongarije, ook radio-ontvangtoestellen enz. zijn opgenomen. Het betreft hier 500 ontvangtoestel len, 100.000 lampen en verdere onderdeelen tot een gezamenlijke waarde van 300.000 Tsjechische kronen. Ter vergelijking diene, dat Hongarije in het jaar 1934 in het geheel slechts 420 toestellen met lampen in voerde, dus een zeer gering aantal, terwijl integen deel 4000 toestellen werden uitgevoerd. GEEN RADIO-ONTVANGST. DAN OOK GEEN BELASTING! In een stad in het Zuiden van Zweden ontstond een kwestie tusschen het electriciteitsbedriif en een aantal stroomverbruikers, dat tot een radicalen maatregel leidde: de stroom werd eenvoudig: geheel afgesneden voor de geheele plaats. Dit had het onverwachte gevolg, dat de inwoners, die zich verheugden in het bezit van een radiotoe stel. weigerden om hun radiobelasting te voldoen, op grond van het feit. dat zii gedurende den tiid. dat het electriciteitsnet stroomloos was. niet van hun radio hadden kunnen profiteeren. Het. bestuur der Posterijen, waaronder de radio ressorteert, deelde dit standpunt echter niet en eischte betaling van de verschuldigde belasting. Tegen de weigerachtigen werd een aanklacht ingediend. Het Svea Hovratt gerecht besliste echter, dat de aangeklaagden in hun recht stonden en niet gehou den waren tot het betalen van hun belasting, zoo lang hun toestellen buiten hun schuld niet konden functionneeren. bii gebrek aan stroom. OOK IN ZUID-ENGELAND GROOTE DROOGTE. Het is in Zuid-Engeland nu al 23 dagen droog, zonder dat er nog kans op regen bestaat. De boeren op de Cotswolds-heuvel en in Yorkshire hebben van waterschaarschte te lijden. De gemeenteraad van Evesham beeft VA millioen gallons water voor een shilling per gallon gekocht. Het fruit en de gewassen zijn door de droogte sterk aangetast. Siësta aan het strand tijdens de warme dagen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5