Hoenderpark en Modesalon De Stomme EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Het rommelt nog in Brest. Ook de Fransche boeren loopen te hoop. Abessynië tot gebiedsafstand bereid. Ernstig drama in graafschap Oxford in Engeland. De bewapeningswedloop duurt voort. Amerikaansche petroleumroorraden. Athletiek. Boerderij afgebrand. De spanning tusschen Duitschland en het Vaticaan neemt af. Anti-Katholieke actie in Duitschland. Overval op Japansche ministerie van oorlog. Kort verhaal Vrouw aan boord van de „Calypso" ver mist. In de maand Mei van dit Jaar is een diamant handelaar uit Amsterdam, een zekere D., verdwe nen met medeneming: van een partii diamant ter waarde van ruim f 10.000.De man is toen eerst naar België gegaan en heeft vandaar naai* elders de wijk eenomen. De politie heeft hem tot nu toe niet kunnen opsporen. Dezer dagen echter kreeg de politie te Amsterdam er kennis van. dat de echtgenoote van den heer D. zich te Algiers aan boord van het stoomschip „Ca- lvpso" van de K.N.S.M. had ingescheept met be stemming naar Amsterdam. In haar gezelschap be vond zich haar 15-iarig zoontie. De politie stelde er priis op deze vrouw bii aankomst te Amsterdam aan een verhoor te onderwerpen en derhalve ver zocht zii aan de politic-autoriteiten te IJmuiden er voor te willen zorg: draeen. dat mevrouw D. bii aan komst aldaar niet van boord zou eaan. Gistermorgen vroeg is de ..Calypso" te IJmuiden aaneekomen. De politie stond op de zeesluis; mevrouw D. stapte echter niet van boord. Na het vertrek uit IJmuiden werd aan boord echter van de vrouw niets meer gezien. De tweede stuurman stelde een onderzoek in. doch men heeft haar aan boord niet kunnen vinden. De „Calypso" heeft voor dit onderzoek aan boord eenigen tiid vastgemaakt nabii de Velser pont. Toen men de vrouw niet vond, werd de reis naar Amsterdam ver volgd. waar de politie van het bureau Pieter Aertsz- straat vergeefs on de vrouw had staan wachten. Bii het onderzoek aan boord is nog gebleken, dat men mevrouw D. na het passeeren van de ..Noord- hinder" niet meer had gezien. Op welke wiize de vrouw van boord is gekomen, voelt, men niet. Het is mogelijk, dat zii op zee of in het Noordzeekanaal tusschen IJmuiden en Velscn overboord is gespron gen. en misschien is verdronken. Een andere moge lijkheid is. dat de vrouw zicih nog wel aan boord van de ..Calypso" bevond, toen het schip in de hoofd stad arriveerde, doch dat men haar nog niet heeft kunnen ontdekken. Er ziin aan boord van een schip toch zoo veel plaatsen, waar men zich geruimen •tiid kan verstoppen zonder ontdekt te worden, dat deze laatste mogelijkheid ook niet is uitgesloten, ïntussdhen zet de politie het onderzoek voort. Opnieuw overval op een militair. Zondagavond is te Brest een soldaat van het 2de regiment koloniale troepen gemolesteerd. Voetgan gers vonden den soldaat bewusteloos in het haven kwartier en zorgden er voor dat deze militair naar een ziekenhuis werd overgebracht. De toestand van den man moet zorgwekkend zijn. Een onderzoek wordt ingesteld. De oiider-officier van het 2e regiment koloniale in fanterie die uit zelfverdediging een revolverschot heeft gelost, en daarbij een betooger heeft gewond, is intusschcn door den rechter van instructie ver hoord en in arrest gesteld. De „Populaire" eischt de overplaatsing van het 2e regiment koloniale infanterie van Brest naar een an der garnizoen, aangezien volgens het blad te vreezen is, dat zich nog meer botsingen tusschen arbeiders en de soldaten, die bij de ongeregeldheden zijn opgetre den, zouden kunnen voordoen. Volgens het blad kan slechts door ieder contact [tusschen deze militairen en de bevolking te vermijden de orde en rust te Brest worden verzekerd. Zij eischen nog sterkere versoberingen. De te Amiens vergaderende vertegenwoordigers van ongeveer 500 organisaties van boeren hebben besloten al deze organisaties in één unie te vereenigen. Na een telegram van gelukwensch aan den leider der Fransche boeren, Dorgères, werd een resolutie aange nomen, waarin een revalorisatie van den graanprijs, een tot het uiterst gaande deflatie en een algemeene iverhooging van de prijzen van landbouwproducten, .werd geëischt. De vertegenwoordiger der plaatselijke groepen legden bovendien den eed af alle betrekkingen met do regeering te breken, indien hun eischen zouden ■worden afgewezen. Aan den vooravond der verkiezingen, aldus de resolutie, zouden zij hun politieke meeningen op zij zetten en slechts hun stem geven aan die afgevaar digden en senatoren, die in het parlement hebben bewezen, dat zij zich bekommeren om den boeren stand. DAG in, dag uit, stond hij op den hoek van de Berg- en Koningstraat en verkocht kran ten. D.w.z. hij dreef slechts handel in één krant, dat was die, welke het meest gelezen werd in de stad. Hij verkocht ze niet met eigen hand, maar had naast zich een kleine standaard staan, waarop de bladen gerangschikt lagen. De menschen uit den omtrek kenden hem wel. Steeds droeg hij een zwarte, kale pelerine, 's zomers en 's winters. De man was stom. Wilde iemand een krant koopen, dan legde hij het geld op het on derste plankje van de standaard en hielp zichzelf. De stomme stond erbij, alsof de heele zaak hem niets aanging. Vaak verliet hij ook zijn standplaats en kwam pas na uren weer terug. Dan lag er een hoopje munten op het plankje, en de voorraad kranten was Een vaste klant van den stomme was Dr. Zijlen, die in de Berg straat woonde. Hij ging door voor een zonder ling, die reeds langen tijd geen praktijk meei uitoefende. In vroeger jaren was hij een zeer gezocht zenuwarts ge weest. lederen morgen kwam Dr. Zijlen om den hoek van de Bergstraat en kocht bij den stomme een krant. Al meer dan tien jaar. De doctor was de ecnige mensch, die door den stomme werd opgemerkt en dien hij met een hoofdknik be groette. Geen wonder, dat het den stommo opviel, toen Dr. Zijlen op een dag wegbleef. De stomme keek om den HET NOODLOT VAN DE RUSSISCHE ADEL. De groot-vorstin achter de toonbank. Een kort bericht, dat dezer dagen in de dagbladen verscheen, heeft weer eens een blik op het noodlot der Russische aristocraten geworpen, die door het bolsjewistische regime uit hun vader land verdreven en tot het aanpakken van de meest alledaagsche beroepen ge dwongen zijn. De Russische vorst Alexander Alexandrovitsch Koegoesjew, behoorend tot een der voornaamste adel lijke families van Rusland, heeft zich sinds zijn vlucht uit Rusland met pluimveefokken bezig gehou den. Dit is bij lange na nog niet het zeldzaamste be roep, dat Russische emigranten gekozen hebben. Want als grootgrondbezitters hebben velen van hen niet allen zich vroeger reeds ernstig met ver schillende takken van landbouw en veeteelt bezig gehouden, zoodat het voor de hand lag, dat zij in hun verbanning zich de vroeger verworven kennis te nutte zouden maken. Nochtans toont de lijst van beroepen, der in Frank rijk, Engeland en andere landen uitgeweken Russi sche aristocraten weinig beroepen, die met landbouw en veeteelt in verband staan. Dit is eenerzijds het gevolg van het feit, dat den meesten van hen de noodige middelen ontbraken om zich een bestaan in het boerenbedrijf te verschaffen, terwijl anderzijds de drang tot samenzijn een groot deel der Russi sche emigranten naar de groote steden trok. Vorst Koegoesjew evenwel heeft tusschen Nice en Grasse een hoenderpark opgericht. Hij is klein be gonnen en door zijn ijver en volharding is zijn be drijf geworden tot een der grootste en bekendste in Frankrijk. Met behulp van zijn vrouw en een oude getrouwe Russische keukenmeid, bestuurde hij zijn „kippenfarm". Eenige jaren ging alles goed, doch tengevolge van de economische crisis, die zich de Belangrijke verklaring van den Negus. De Keizer van Abessynië heeft tegenover een ver tegenwoordiger van Havas verklaard: ..Wii wen- sclien, dat noch de onafhankelijkheid van ons land wordt geraakt, noch het Ilaliaansche prestige wordt beleedigd. Tegenover voordeelen van financieelen en economischen aard. zooals een leening en afstand van een haven, kunnen wii den afstand van een gedeelte van ons gebied in beginsel overwegen. Een vergelijk op den grondslag zou talrijke details, waar van het onnoodig is de belangrijkheid te onderstree- pen. insluiten. Wanneer wii deze twee verlangens verwezenlijken, zien wii geen bezwaar om een ge- gedeelte van Ogaden (het gebied waarin Oeal-Oeal ligt) af te staan." De Keizer heeft op 18 Augustus een biddag uit geschreven. denzelfden dag. dat het Abessijnsch Comité van Amerika gebedsoefeningen voor den vrede houdt. In het dorpje Shutford (graafschap Oxford), werd in den nacht op Zondag een ontzettend misdrijf ge pleegd. Een 25-jarige man loste uit een hinderlaag verscheidene geweerschoten op de inzittenden van een autobus, waarbij de jonge vrouw, van wie hij gescheiden leefde, haar zuster en een andere passa gier werden gedood. Een broer van laatstgenoemde werd levensgevaarlijk gewond. De dader maakte door een schot in de slapen een einde aan zijn eigen lo ven. hoek van de Bergstraat, het was bijna twaalf uur en de trouwe klant was nog niet verschenen. Toen werd hij ongerust. Was de doctor ziek? Was er iets met hem gebeurd? Hij verlangde zeker naar zijn krant en kon om de een of andere reden niet het huis uit. Zoo dacht de stomme. Toen de wijzer van de electrische klok twee uur wees, verliet de stomme zijn standplaats en ging naar het huis van den doctor in de Bergstraat. Door een tuinpoortje kwam hij bij de huisdeur, deze stond open. De stomme trad binnen en stond in een por taal. Een met roode pluche bedekte trap leidde naar de eerste étage. Na eenig aarzelen ging de stomme de trap op. Een glazen deur verleende toegang tot een lange corridor. De stomme luisterde aan verschil lende deuren nergens was een menschelijke stem, een geluid te hooren. Een besluit nemend, opende hij de laatste deur van de gang, bleef aarzelend op den drempel staan en trad toen binnen. Een onzeker half donker heerschte daarbinnen, de stomme kon in het eerste oogenblik niets onderscheiden. Plotseling stootte hij met z'n voet tegen iets. Hij zag voor zich op den grond een lichaam lang uitgestrekt. Toen bij zich vooroverboog, herkende hij het gezicht van den doctor. Het was bleek, de oogen waren opengesperd en het'bloed druppelde langs zijn witte overhemd. Hij was dood. Toen de stomme dit had vastgesteld, hoorde hij voetstappen achter zich. Hij draaide zich om en zag een man met hoed op en paletot aan in de deur opening staan. „Wat doe je daar?" riep de pasaange- komen e hem toe. De stomme haalde zijn schouders op en maakte ge baren van wanhoop. „Man", riep de vreemde, toen hij naderbij gekomen was en den doode zag, „je hebt hem vermoord! Dat zal je duur te staan komen." Wanhoop spiegelde zich af op het gezicht van den stomme. Hij wilde antwoorden, dat hij onschuldig was, dat men hem ten onrechte verdacht, maar zijn tong weigerde hem den dienst. „Schurk", riep de man met de palctot. „Ik gelooi laatste Jaren ook in Frankrijk Iaat gevoelen, gingen de zaken minder floreeren. Tijdens afwezigheid van zijn vrouw, die voor gezondheidsredenen eenige we ken naar het badplaats vertrokken was, stierf vorst Koegoesjew plotseling. Vele vrouwelijke adellijke Russisch^ emigranten hebben in de door haar gekozen beroepen veel suc ces gehad. Tot dezen behoort o.a. de nicht van den voormaligen Tsaar, grootvorstin Maria Pawlowna, die eenige jaren geleden haar memoires uitgegeven heeft, welke veel opzien baarden. Deze grootvorstin was als zeventienjarig meisje met prins Willem van Zweden in het huwelijk getreden. Voor de revolutie werd het huwelijk tusschen deze beiden echter ontbonden en kort daarop huwde zij vorst Poetiatin. Tijdens de oorlog nam zij dienst als verpleegster en na de val van het Tsrarenrijk nam zij vastbesloten eèn modesalon in Parijs over. Vandaar is zij later naar New York gegaan, om het succes, dat zij op dit gebied bereiken kon, uit te breiden en werd raadgeefster op modegebied voor de dames van de New-Yorksche „Upper Ten" In haar vrije tijd werkte zij als schrijfster en teekenares. In haar zaak en in haar huis stelt zij natuurlijk bij voorkeur Russen aan. Een voormalig luitenant-kolonel der Kozakken is huisknecht bij haar. Niet alle leden van de keizerlijke familie hebben zooveel succes gehad. Sommigen zijn taxichauffeur geworden en verdienen hiermee een schamel stuk brood. Anderen hebben zich in het huwelijksbootje gewaagd, zijn getrouwd met dochters van groot-in- dustrieëelen of met filmactrices en hebben „schip breuk geleden". Prinses Joesoepow, wier echtgenoot een rol gespeeld heeft bij de verdwijning van Ras- poetin, is eigenaresse van een modesalon te Londen. Grootvorst Kyrill, die eerst te Koburg woonachtig was, verblijft thans in Frankrijk, waar hij zich plech tig als Tsaar aller Russen door zijn volgelingen heeft laten uitroepen. De Russische kerkvorsten is het ook al niet veel beter gegaan. Hun hoofdzetel is heden ten dage de Boelgaarsche hoofdstad Sofia; een theologisch insti tuut van de orthodoxe kerk vindt men te Parijs. Een groot aantal der vroeger in Rusland beken de grootheden werkt thans in het buitenland als professor, dokter, journalist of in andere vrije be roepen. Dezen hebben zich echter nimmer er op laten voorstaan, een afstammeling van de Russische kei zerlijke familie te zijn. Record uitvoer van schroot uit Amerika. Blijkens een Zaterdag door het Departement van Handel gepubliceerd rapport was de uitvoer van ijzer- en staalschroot uit de Vereenigde Staten in het eerste halfjaar van dit jaar grooter dan tot nu toe ooit in eenige halfjaarlijksche periode het geval is geweest. De voornaamste afnemers waren Italië en Japan. De uitvoer naar Italië bedroeg in do eer ste zes maanden van dit jaar 145.923 ton tegenover slechts 94.308 in het eerste halfjaar 1934. Naar Japan werden in de eerste zes maanden van dit jaar uitge voerd 524.246 ton, vergeleken met 407.592 ton in het eerste halfjaar 1934 Bekend mag worden veronder steld, dat ijzer- en staalschroot voornamelijk wor den gebruikt voor de fabricage van munitie. De beide genoemde landen hebben in het achter ons liggende deel van het jaar eveneens groote hoeveelheden ka toen, dat ook een belangrijke rol in de wapen-in dustrie speelt, gekocht. Uitputting der bronnen binnen 40 jaar? Een opzienbarende verklaring werd Zaterdag J.I. afgelegd door Prof. Kirtley F. Mather, geoloog aan de Harvard Universiteit. Prof. Mather zeide n.1.... dat alle petroleumbronnen in de Vereenigde Staten bin nen 40 jaar en mogelijkerwijs reeds binnen 16 jaar opgedroogd zullen zijn. Na de uitputting der petrole- umreserves kunnen de raffinaderijen echter worden ingericht voor de productie van petroleum uit steen kolen en de kolenreserves der Vereenigde Staten zijn groot genoeg om gedurende 3000 4000 jaar in de be hoeften te kunnen voorzien. Berekend bp de huidige jaarlijksche productie zijn de bekende petroleumre- serves voldoende voor 16 jaar, doch de ontdekking van nieuwe bronnen kan deze periode tot 40 jaar ver lengen, aldus Prof. Mather. dat ik je ken. Je bent de krantenverkooper, die altijd op den hoek staat!" Terwijl hij sprak had hij zich over den doode heen gebogen. „Doodgestoken", ontviel hem, „morsdood" Toen liep hij naar het schrijfbureau bij het venster. Daar stond een telefoontoestel. Hij nam de hoorn op en riep de politie aan. En daarna: „Ja. Direct komen. Bergstraat 15. Een moordgeval. Den dader heb Ik hier!" Hij had den stomme niet uit het oog verloren. Doch deze dacht niet aan vluchten. Nog steeds stond hij op dezelfde plaats en staarde naar het lijk. Den stomme in het oog houdend, woelde de vreemde door de papieren op het schrijfbureau. „Vervloekt", siste hij. ..eenvoudig niet te vinden". Nu hoorde men rumoer voor de deur. Dadelijk daar op traden drie mannen de kamer binnen. De eerste wendde zich tot den man in de paletot en zei: „Com missaris Snijder - wat is hier gebeurd?" De vreemde wees naar den stomme en toen naar den doode op den grond. „Hier deze man, heeft de doctor vermoord. Doodgestoken.^ Ik wilde den doctor een bezoek brengen, en toen ik de kamer binnen kwam, vond ik de situatie zoo, als ze nu nog is het lijk op den grond, die man daarbij. Hij is overigens stom. Ik ken hem". „Maar hij hoort toch wel is het niet?" vroeg de commissaris. De vreemde haalde de schouders op. Toen vroeg de commissaris aan den stomme: „Heb je den doctor vermoord?" De stomme schrikte op. Hij bemerkte nu eerst, dat er nog meer menschen in de kamer waren. Treu rig keek hij den vrager aan en schudde het hoofd. „Wel", meende de commissaris en wendde zich tot een zijner begeleiders, „het geval lijkt zeer een voudig. Wat moest de krantenverkooper hier boven doen. Hij was zeker op roof uit. Dokter, wilt U even eer onderzoek instellen?" De politiedokter knielde bij den doode op den grond er. onderzocht het lijk. Opstaande zei hij: „De dood is ongeveer twee uren geleden ingetreden. Steek in het liart met een scherp voorwerp. Blijkbaar mot Stadionwedstrijdetu Zaterdag en Zondag vond een keurig verzorgd athle- tiek-festijn plaats, waaraan tal van buitenlandsche sterren deelnamen. Hoewel de Hollanders kansloos waren, daar waar het buitenland meedong, zijn onze landgenooten toch tot aardige prestaties in staat geweest. Zoo moet genoemd worden de recordverbetering speerwerpen. Van der Poll bracht het nu tot 64.35, hetgeen op een verbetering van 1.32 neerkomt. De Nederlander Petit bracht voorts het record 1500 M. op 4 min. 7 sec. Jan Zeegers' record op dezen afstand, dat maar niet verbeterd wilde worden, ging er nu dus met 1 sec. aan. Verder noemen we de finale 100 M., die de Ame rikaan Draper in 10.5 voor Berger en Osendarp won. De 200 M. was ook voor Draper in 21.4 met Osendarp en Berger als 2 en 3.. Bouman maakte op de 800 M. den pracht/tijd van 1 min. 57.2, geholpen door de gangmalcende buiten landers. De Amerikaan Sefton sprong 4.20 polshoog! Noch op den discus, noch op den kogel kwam De Bruijn weer tot groote dingen. Hij noteerde 42.15 voor discuswerpen en 14.25 voor kogelstoot en. Voor de Hollanders was het heel jammer dat Wim Kaan bij de 110 M. horden kwam te vallen. Hij was toen trouwens al flink achter bij den zegevierenden Amerikaan, die in 14.4 won. De Marathon wedstrijd (42 K.M.) van „Het Leven" werd wederom door Landheer gewonnen. Zijn tijd was 3 uur 10 min. 2 sec. De dames-wedstrijd NederlandBelgië, werd Za terdagavond door de onzen met 63 tegen 37 punten gewonnen. Opzienbarende uitslagen kunnen niet ver meld worden. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks drie uur werd brand ontdekt in de boerderij van P« Heida te Oosterzee bij Lemmer. De brand is vermoe delijk te wijten aan hooibroei. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat de aanwezige brandspuit vrijwel niets kon uitrichten. De boerderij is geheel afgebrand. De geheele inboedel, 160 voer hooi en een op stal staande stier verbrandden. De heer Heida heeft bij zijn pogingen om een knecht te wekken, die boven sliep, lichte brandwonden opgeloopen. De knecht had inmiddels reeds kans gezien het branden de perceel te verlaten. De schade wordt door verzekering gedekt. Vaticaansche Stad, 12 Augustus (A.N.P.): Volgens de United Press zou de spanning tusschen Duitsch land en den H. Stoel ©enigermate verminderd zijn sedert het optreden van den nieuwen bisschop van Berlijn. In Vaticaansche kringen neemt men de mo gelijkheid aan van nieuwe besprekingen tusschen Duitschland en den Paus aan, ton einde te komen, tot de formuleering van een werkaccoord. Uit Berlijn wordt gemeld, dat deze Zondag in Duitscli land gekenmerkt was door 'n van de meest felle anti- Katholieke acties sedert generaal Herman Goering de minister-president van Pruisen een maand geleden zijn Gestapo opdracht gaf grooter aandacht te schen ken aan de predikaties, welke in de verschillende kerken worden gehouden. In het geheele Rijk zijn de Katholieken en Joden aan nieuwe critiek onderwor pen geworden. Generaal zwaar gewond. Generaal-majoor Nagata, chef van de afdeeling voor algemeene militaire aangelegenheden, werd in het ministerie van oorlog overvallen en zwaar gewond. Men vermoedt, dat deze overval verband houdt met de recente mutatie in het leger. De geheele aangele genheid wordt streng geheim gehouden. Er is niets bekend omtrent de oorzaken van den aanslag en de identiteit van den dader. een mes of een dolk De stoot moet zeer krachtig geweest zijn. Het moordwapen is na den stoot met een ruk uit de wond getrokken". „Blijft niets anders over dan het moordwapen te zoeken. We zullen die stomme man eens ondervragen. Hij heeft ?ich zoo in zijn omhulsel gewikkeld, hij zal daaronder wel zijn buit hebben verstopt." De commissaris ging voor den stomme staan en snauwde hem toe: „Doe dat ding van je uit". De vreemde stond er bij, en een oplettend toe schouwer zou hebben vastgesteld, dat een ironisch lachje over zijn gezicht vloog. Maar niemand lette op hem. De stomme volgde het bevel van den commissaris niet op. Hij richtte zich slechts op uit zijn gebukte houding en keek den commissaris rustig aan. Deze werd door de weigering woedend. „Harry", riep hij een man in politie-uniform toe, „trek hem dat ding uit!" De beambte gehoorzaamde. Hij maakte de haken van de pelerine los en trok ze van de schouders van den stomme. Daar stond deze, een armelijk manne tje, waar andere menschen hun armen hebben, sta ken twee treurige stompjes uit het bovenlichaam. De man had geen armen. „Oh" ontviel op dezen aanblik den commissaris. Op hetzelfde oogenblik echter viel zijn blik op den man in paletot. Het fijne lachje was plotseling van diens gezicht verdwenen, en doodsbleek staarde hij naar den stomme on naar diens Behouders. Plotseling gaf hij een schreeuw en wilde naar de deur springen. Doch de commissaris had hem niet uit^het oog verloren eer de man een voet verzet ten kon, voelde hij al een stalen ring om zijn polsen. De mannen van de moordcommissie keken elkaar aan. Er viel niet meer over te praten. Een mensch zonder armen kan niemand doodsteken. Zijn list, een slachtoffer voor zijn daad te vinden, was den man met de paletot niet gelukt, en wel door een feit, dat hij nooit tevoren had voorzien. De stomme werd ver der ongemoeid gelaten - de andere ging den weg naar de gevangenis. overeenkomstig geslonken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6