Charles R ex Gary Cooper's film-carrière Over bijna de geheele lijn slechte prij zen steun te gering ook bloembollen slecht pessimistische stemming weg met uitvoer- en betalingsmoeilijkheden Schotsche muizen loopen vrij sterk in prijs achteruit ook andere soorten aardappels zijn goedkoop de verschil lende koolsoorten brengen lage prijzen op roode kool tot f 1 gele trager dan vorige week witte iets minder slecht bloemkool, weinig aanvoer, hoo- gen prijs bieten onbevredigend sla- boonen, groote aanvoer, iets betere prij zen Idem druiven, stationnair toma ten dalende prijzen. Voor bijna alle tuinbouwproducten, die de laatste weck aan de veilingen kwamen, werden lage prijzen besteed, veel te laag om de tuinders in een betere po sitie te brengen. Er wordt geen behoorlijke bedrijfs winst gemaakt, zoodat de moeilijkheden, waarin de tuindersstand verkeert, nog grooter worden. Men snakt a.h.w. naar den steun, die door de overheid wordt verleend, om den tuinders het lot wat dra gelijker te maken, doch het bedrag van den steun is zoo miniem, dat het niet vermag het bedrijf ook maar eenigszins rendabel te maken. Zoo werd voor de aangeslotenen bij de veilingen te Noordscharwoude en Broek op Langendijk in totaal f 112000 beschik baar gesteld voor de aangevoerde producten van 1 Ja nuari tot de nieuwe campagne. Dit bedrag moet worden verdeeld over meer dan 2000 aanvoerders, waaruit volgt, welk een kleine som aan iederen tuin der gemiddeld kan worden uitgekeerd. Nu het ook met de bloembollen weer zoo slecht uitpakt, wordt de stemming al meer pessimistisch. De stand van de kool laat door de langdurige droogte veel te wen- schen over, zoodat op een zeer schrale oogst moet worden gerekend. Vroeger bekommerde men zich daar minder om, wijl de schaarschte van den oogst vaak vergoed werd door beste prijzen. Tegenwoordig is dit anders: zelfs bij geringe productie blijven de prijzen nog beneden het middelmatige. De steun wordt verleend in verhouding tot den aanvoer, zoo dat, wie weinig teelt, ook weinig steun ontvangt. Telkens weer ondervindt de Langendijker tuinder de ellende van de uitvoer- en betalingsmoeilijkheden: zelfs bij gebrek aan zijn producten in het buitenland, kan hij zo daar nog niet slijten, aangezien er allerlei belemmerende bepalingen worden vastgesteld, om den afzet te belemmeren. Met zorg vraagt hij zich af, hoe lang die dwaasheden nog zullen voortduren. Eiken dag worden aan de veilingen nog belang rijke hoeveelheden aardappelen aangevoerd, doch nu zijn het niet meer in hoofdzaak Schotsche mui zen, doch blauwe en witte eigenheimers. Veel inge kuilde, aardappelen, in de maand Juli voor reke ning van'de Ncd. Groenten- en Fruitcentrale inge kuild, worden nu aan den handel verkocht. Voor verreweg het grootste deel zijn ze voor uitvoer be stemd. Intusschen ging het niet zoo best met de prij zen. Aanvankelijk was daarover niet. te klagen. In de eerste helft der week werd voor Schotten f 3.40 ruim f 4- betaald, terwijl de grove f 2—3 opbrengen. Later echter liepen de noteeringen van de gewone Schotten van f 1.60 tot ruim f 3, en brachten de gro ve slechts f 1.90—2.50 op. Drielingen, die aanvanke lijk nog met f 1.70—2.40, werden betaald, daalden tot f 0.702. Ook met de andere aardappels ging het de crescendo: blauwe eigenheimers, die Maandag aan de Broeker veiling nog f 4.104.60 golden, werden Zaterdag voor f 2—2.90 verkocht. Blanke eigenhei mers waren heel wat lager in prijs: aanvankelijk brachten zo gemiddeld f 2.80 op, later f 2.20. Blauwe aardappelen werden voor f2.30 verkocht. School meesters brachten f 3.30 op en ronde Duken, die voor export zijn bestemd, brachten het niet verder dan f 1.30—1.70. Ook was er een trage stemming voor de verschil lende koolsoorten. Roode kool, waarvan nog het meeste werd aangevoerd, had weinig aftrek. De mooiste partijen, van het meest gewenschte gewicht, brachten tot f 2, soms f 2.10 op. De grootste sorteering gold f 1 of iets meer. De aanvoer beliep 18 spoorwagens. Van gele kool kwam er iets meer dan de vorige week. De prijs liep echter bedenkelijk achteruit. Werd in het begin voor mooie partijtjes nog tot f 4 betaald en bracht de grootere soort f 2.90 tot ruim f 3 op, la ter werd voor de mooiste nog slechts f 2.50 tot ruim f 3 en voor de andere f 1.90—2.30 betaald. Voor de meest gewilde witte kool werden iets minder slechte prijzen gemaakt dan voorheen. De mooiste partijen brachten het nu op sommige dagen tot boven de f 2; de andere noteeringen lagen tusschen f 1.60—1.90, met enkele uitzonderingen. De aanvoer van beide laatste soorten was nog gering. Voor bloemkool werden goede prijzen besteed, doch de aanvoer heeft maar weinig te beteekenen. Mooie, groote bloemkool werd voor f 13.50 ruim f 16 verkocht, kleinere of iets afwijkende grdotere f 1014; tweede soort bracht f 47 op. Belangrijk was de aanvoer van uien, zoowel gele als zilveruien. In het bijzonder betreft dit kleine uien of nep, minder groot is de aanvoer van drielin gen en nog geringer die van groote. De prijzen van al deze sorteeringen zijn laag. Gele uien brachten aanvankelijk nog f 3.505 op, doch later zakten de prijzen sterk en werd gemiddeld f 3 betaald. Gele drielingen werden voor f 22.50 verkocht en gele nep voor f 2.80—3.40 in het begin der week, later voor f 1.60—2.60. Zilvernep, die buitengewoon veel arbeid eischt, gold voor de mooiste partijen f 4.505.30, al brachten sommige aanvoeren 5080 cent minder op. Drielingen werden voor f 1.502.40 verkocht en uien voor 70 cent tot f 1.40. Ruim 20 spoorwagens werden verhandeld. Aan beide veilingen werden bieten gepresenteerd. De prijzen, liepen van f 2.603, een onbevredigende prijs. De aanvoer van slaboonen nam sterk toe. Aanvan kelijk was de prijs slecht. Mooie boonen brachten toen nauwelijks f 5 per 100 Kg. op. Met den grooteren aanvoer stegen de prijzen: de fabrieken konden wel wat gebruiken. De laatste dagen werd tot f 8 be steed bij uitzondering; veel werd voor f 6.507.50 verkocht. Snijboonen brachten f 37 op. Tuinbooncn werden alleen te Noordscharwoude aangevoerd; ze golden f 1.50—1.70. Ook nam de aanvoer van druiven toe. De prijzen bleven vrij stationnair: f 4143 voor Frankenthaler, en f 41.10 voor Alicante. Met de tomaten liep het weer mis. Kon de A-sortee- ring aanvankelijk nog maar ruim f 9 bedingen, la ter bracht ze niet meer dan ruim f 7 op. B daalde van gemiddeld f 107.40, C van bijna f 8—5.60 en CC van f 3.80 tot gemiddeld f 3. EEN ZOON UIT HET KLASSIEKE LAND DER COWBOYS. STUDENT COWBOY TEEKENAAR FILMSTER. Los Angeles. 9 Aug 1935. Gary Cooper is een zoon uit het klassieke land der cowboys; hii werd geboren in het stadie Helena. in den staat Montana. Dit wil echter in geenen deele zeggen, dat zijn va der hem nu ook voorbestemde voor het beroep van farmer. Integendeel, hij wenschte zijn zoon een uit stekende opvoeding te geven: op zijn negende jaar werd hii reeds op kostschool gedaan in Engeland, waar hii vier jaar bleef. Toen keerde hii naar Ame rika terug, om het gymnasium te bezoeken. Alleen aan zijn lichamelijke zwakte had Gary het te danken, dat ziin „goede opvoeding" werd onder broken. De vader, ongerust geworden door het feit. dat de iongen er zoo slecht uitzag, stuurde heim een paar maanden naar ziin ranch, om daar op krachten te komen. Hier maakte de iongen zich, onder deskundige leiding van de eohte cowboys, alle bekwaamheden eigen, die later zoowel aan ziin uiterliike verschijning als aan ziin beroep ten goede zouden komen: hii werd een vermetel ruiter, een uitstekend schutter, ging met een lasso om als de beste en liet zich evenimin afschrikken door de zon, als door het. slechtste weder. Door dit verblijf in de buitenlucht in den tiid van ziin vollen groei werd ziin lichaam gehard, zoodat hii in de stad terug keerde als een breedgeschouderde, krachtige, gezon de ionge kerel. Nu moest hii ziin schoolopleiding voortzetten: doch hii had er spoedig genoeg van en volgde ziin eigen hoofd. Na twee iaar keerde hii den schoolban ken den rug toe en ging als teekenaar het leven in. Los Angeles was in dien tiid nog een ionge stad, vol ongedachte mogelijkheden, zoodat het, begrijpe lijk is, dat zii den iongen Cooper aantrok. Hii wilde op eigen voeten staan en zich als teekenaar voor de pers door het leven slaan. Dit ging echter niet zoo gemakkelijk, als hii het zich had voorgesteld. Na de eerste teleurstellingen nam hii een betrekking aan IN AMERIKA LEGGEN DE ARBEIDERS IN W ERKVERSCHAFFING DEN ARBEID NEER. Het is te vreezen, dat deze beweging zich nog v erder uitbreidt, waardoor het werkverschaf- iinksprogram van Roosevelt in gevaar komt. Hie rboven een straatscène in Philadelphia, waar opgewonden demonstranten door de politie worden weggevoerd. NCRV.-uitzending: 8.00 Schriftlezing en meditatiej 8.159.30 Gram.pl.; 10.30 Morgendienst: 11.0012.00 Chr. Gem. Zangvereeniging ..Soli Deo Gloria": 12.15 Gram.pl.; 12.30 Kwintetconcert; 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars; 3.003.45 Orgelspel R. Par ker; 4.00 Trio Beute-Zeparoni-Berghout; 5.00 Kin deruur: 6.00 Gram.pl.; 6.30 Afgestaan; 7.00 Ned. Chr, Persbureau; 7.15 Reportage: 7.30 Gram.pl.; 8.00 Af gestaan; 8.05 Orgelconcert Jan Zwart; 9.00 Causerie: 9.30 Strijkorkest olv. P. v. d. Hurk (Om 10.00 Berich ten); 11.0011.30 Gram.pl. bii een reclame-onderneming, waarvoor hii tegelij kertijd teekenaar en vertegenwoordiger was: doch deze zaak ging failliet. En toen begon ziin loopbaan aan de film. Hii werd figurant: en dank zii hetgeen ■hij geleerd had op de ranch van ziin vader kreeg hii in een film van Tom Mix. die in Wild West speelde, een kleine rol te vervullen. Gary Cooper. evenals zoovele andere filmsterren, werd „ontdekt" door Samuel Goldwyn. Goldwyn was op zoek naar jeugdige spelers, en uit de hon derden, die zich daarvoor aanmeldden, koos hii Gary Cooper voor een betrekkelijk belangrijke rol. De film had succes en van dien tiid af maakte Cooper deel uit van een ensemble voor Wild West films. Daarop volgden gangster-films, en eindeliik vestigde hii ziin roem met „Citv Streets". Ziin groot ste triomf vierde hii evenwel de laatste iaren met de film ...De drie Bcngaalsche Lanciers". die maan denlang niet te verdringen was van het doek in de grootste bioscopen in alle hoofdsteden. RADIO. WOENSDAG 14 AUGUSTUS. HILVERSUM (1875 M.); VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl.; 9.30 P. J. Kers!! Onze Keuken; 10.00 Morgenwijding VPRO.; 10.15 Voor arbeiders in de Continubedrijven; 12.00 Gram. pl.; 12.30 VARA-Orkest olv. H. de Groot; 2.40 Gram, pl.; 3.00 Voor de kinderen; 4.30 Het Willo-Trio; 5.15 Gram.pl.5.30 Vervolg trioconcert; 6.00 Declamatie] Hetty Beek; 6.10 VARA-orkest olv. H. de Groot; 7.00 Sportuitzending; 7.20 Vervolg orkestconcert; 7.50 Bij: den Verkeersdokter; 8.00 Herhaling S.O.S.-berichtenr 8.03 Nieuwsberichten en VARA-Varia; 8.15 ,JDe la^ chende omroep", programma van Dr. L. Wallerstelni m.m.v. -Hetty Beek en W. van Cappellen: 9.00 Frag menten uit de revue „Van lach tot lach", Meijeil Hamel: 10.00 Horvath Lajos (cymbaal); 10.15 .J)a Bohemians" olv. J. v. d. Horst; 11.00 „Fantasia" olv, E. Walis; 11.40—12.00 Gram.pl. Graaf Baillet—Latour, voorzitter van het Interna tionale Olympische Comité, die zich krachtig verzet tegen de pogingen om door het brengen van politiek in de sport, de aanstaande Olympische Spelen in Berlijn, ongunstig te beinvloeden. DROITWICH (1500 M.) 10.35—10.50 Morgenwijding; 11.05 Gram.pl.: 11.50 Or gelspel H. Ramsay; 12.35 Ch. Manning en ziin orkest 1.35 Orgelconcert A. Baynon: 2.20 Northern-orkest: 3.10 Pianorecital C. Dixon: 3.35 Sted. Orkest van Bournemouth; 5.05 Gram.pl.: 5.35 Dansorkest: 6.20 Berichten; 6.50 Het New Georgian Trio: 7.35 Frcd Hartley en ziin Novelty-kwintet: 8.20 Symphonle- orkest; 10.00 Berichten: 10.35 Leslie Bridgewater Kwintet; 11.20 Jack Payne en ziin Band. KALUNDBORG (1261 M.) 12.202.20 Concert uit Rest. „Wivex"; 3.50—5.50 C. Rvdahl's orkest; 6.357.05 Gram.pl.; 8.20 Omroepor kest; 9.40 Halvorsenconcert: 10.10 Zang en piano? 10.45 Omroeporkest; 11.20—12.50 Dansmuziek. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Gram.pl.: 12.50 Salonorkest: 1.50-2.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gram.pl.; S.20 Schumann-Schubert- concert; 10.3011.20 Zang en piano: 4S4 M.: 12.20 Populair concert: 12.50 Zang: 1.05 Gram.pl.: 1.30— 2.20 Populair concert: 5,20 en 6.20 Gram.pl.: 6.50 Salonorkest; 8.20 Gevar. concert; 10.30 Zigeunermuz, FEUILLETON door Ethel M- DclL 3G. „En wat voert hij uit?" vroeg de Generaal, ter wijl hij naar den persoon in kwestie keek, die juist op den versten hoek van het terrein omreed. „Ilij is zaakgelastigde van Lord Saltash op Bur- chcster", zei zijn dochter, die zich plotseling in het gesprek mengde. „Hij heeft me dat aan den lunch verteld. Hij en Lord Saltash zijn vrienden". „O! zoo, zoo!" Generaal Mellrose keek plotseling Mnud aan, die voelde dat ze een kleur kreeg. „Hij is een oud vriend van onze familie", zei ze „Wij wonen dicht bij het kasteel. Mijn echtgenoot is eigenaar van de stallen te Craydown." „O ja, dat weet ik", hernam de Generaal beleefd. „Ik ken uw echtgenoot, mevrouw Balton en ben daar op niet weinig trotsch. Maar ik heb nooit iets van uw huwelijk gehoord." „Wc zijn acht jaar geleden getrouwd", zei ze glim lachend. „Het moet tenminste tien jaar geleden zijn, dat ik u het laatst heb gezien", hernam hij. „Die dochter van mij, Sheila, moet in dien tijd op school zijn ge weest. Hebt u haar nooit ontmoet?" Maud wendde zich tot het meisje. „Ik geloof niet dat we elkaar ooit te voren hebben ontmoet. Is dit de eerste maal dat ge op Fair-Harbour komt?" „.Ta, de eerste maal!" Sheila boog zich voorover. Zfe was een knap meisje van twee en twintig jaar, met zacht donker haar en grijze oogen, die vriendelijk glimlachten. „In den regel gaan we 's zomers niet naar zee. Papa brengt den winter bijna altijd in het Zuiden door. We zijn juist een paar weken geleden uit Valrosa teruggekomen." Maud voelde hoe Toby, die aan den anderen kant naast haar stond, een verschrikte beweging maakte en ze legde heur hand op haar arm, met de bedoeling haar in 't gesprek te trekken. Maar in 't volgende oogenblik, toen ze voelde hoe die arm trilde, keek zij naar haar om en zag dat Toby met verschrikte oogen naar buiten staarde. Ze zag zoo bleek, dat Maud zich een oogenblik ongerust maakte. „Scheelt er wat aan, lieve kind?" fluisterde ze. Toby rilde, 't Spreken kostte haar moeite. „Ik dacht dat hij ditmaal van zijn ponie was gevallen, u ook niet?" Ze hield de oogen op Benny gevestigd, die juist in volle glorie aankwam. „Maud glimlachte. „Ik geloof niet dat daarvoor veel gevaar bestond. Juffrouw Mellore sprak over Val rosa. Ben jij daar den vorigen winter ook niet ge weest?" Toby kreeg een kleur en antwoordde bijna snibbig. „O, een dag of twee maar. Ik was te Genua op school. „Ik ging er heen om mijn vader te ontmoeten." „Ik was een jaar geleden ook te Genua op school", zei Sheila Mellrose. „U ging toch niet bij Mademoi- sella Denis?" „Neen!" antwoordde Toby, „bij Madame Beaumond" „Daar heb ik nooit van gehoord, dat moet dus geweest zijn, toen ik al weg was", zei Sheila. Toby knikte. „Ik ben er niet lang geweest. Ik was nergens lang, maar nu' ben ik van school af en kan doen en laten wat me goeddunkt.'' „Dat is een verstandig iets!" vervolgde een lachen de stem achter haar. „Dat is een van mijn levens regels". Iedereen keek om en Toby kon nauwelijks een vreugdekreet bedwingen. Saltash stond achter haar met de hand op de leuning van haar stoel geleund. Hij droeg een wit sportkostuum en zag er op zijn bij zondere manier, zeer gedistingeerd uit. ,,'t Lijkt hier wel een bijeenkomst van oude vrien den", merkte hij op, iedereen glimlachend begroetend. Generaal Mellrose stak hem vriendschappelijk de hand toe. „Hallo, Saltash! Waar kom jij zoo plotse ling vandaan? Je komt als uit de lucht vallen." „Evenals Lucifer, de Morgenster", zei Saltash lachend. „Ik ben toch inderdaad niet uit de lucht komen vallen, maar heel kalm hier aangekomen." „Toby was opgestaan. „Gaat u zitten", zei ze zacht jes. Hij schudde 't hoofd. „Noen, neen, ma chère. Ik blijf hier achter je staan. Mejuffrouw Mellrose, ik groet u beleefd. Staat er nog steeds een zwart kruis achter mijn naam?" Sheila keek hem eenigszins vanuit de hoogte aan, hoewel een glimlach om haar lippen speelde. Ze had te Valrosa een lesje gehad, waar niets aan behoefde te worden toegevoegd. Die man was nooit ernstig en had ook nooit zijn best gedaan om haar dat te doen gelooven. „Ik heb u als brutaal en slecht al lang in de ban gedaan", zei ze, „en ik geloof niet dat u na dien tijd iets hebt gedaan om een betere opinie omtrent u te wettigen." Hij glimlachte. „Tenminste niet in uw tegenwoordig heid. Het geluk heeft me in dit opzicht niet gediend. Maar ik ben tegenwoordig niet meer zóó slecht, niet waar mevrouw Balton?" Maud keek hem glimlachend aan. „Neen, zoo heel slecht niet meer. Maar ik blijf niet voor u borg! Dat kan ik niet!" „Ik durf 't wel!" zei Toby plotseling, terwijl ze kleurend opstond. „Hij heeft mij het leven gered, toen „De Nachtvlinder" is gezonken en de meeste mannen erop bedacht zouden zijn geweest hun eigen dom te redden!" „Wat een verbeelding!" riep Saltash lachend uit. „Weet je wel dat ik alleen bij je ben gebleven omdat je een reddinggordel om had?" „O natuurlijk!" zei de Generaal, „dat was Je be weegreden. 't Deed me leed dat van „De Nachtvlin der" te hooren. Maar je bent er goed afgekomen." „Ik kom overal goed af", schertste Saltash. „De Nachtvlinder" moest nieuwe machines hebben, dat is een troost. Ik heb juist een ander jacht gekocht", ver volgde hij plotseling, Toby op den schouder tikkend. „We zijn juist uit Londen hier aangekomen." „Zoo?" Toby keek hem kalm aan. „Hoe ziet het er uit? En hoe heet het?" „Het is nog niet gedoopt. Maar ik ga aan boord receptie houden en Maud zal de plechtige handeling verrichten. Ik ben van plan om het „The Blue Moon" te noemen, tenzij iemand wat beters weet te beden ken", Saltash keek Maud aan. „Ik had het naar u willen noemen, maar ik was bang dat Jake dat niet goed zou vinden." „Me dunkt „The Blue Moon" is veel geschikter", antwoordde ze. „Is het even vreemd als de naam klinkt?" ,,'t Is een mooie schuit!" antwoordde hij. „U moet haar maar eens komen kijken. Kom maar eens, dan maken we er een tochtje mee. Ze kornt pas van de helling. Ik was blij dat ik haar hier had. Ze scheert als een vogel over het water." „Waarom noemt u haar dan niet „The Blue Bird" stelde Sheila voor. Hij schudde op zijn eigenaardige manier het hoofd. „Dat is iets, wat ik wel nooit zal krijgen, zooiets fijns en teers is niet voor mij bestemd, zoo'n groot geluk is niet voor me weggelegd. „The Blue Moon" gaat beter. Als ik buitengewoon braaf blijf, valt me misschien nog wel iets zeldzaams ten deel. Daarbij blijf ik tenminste altijd nog hopen. Hij keek langs haar heen en vervolgde: „Benny heeft zich goed gehouden, vandaag. Het was een mooie prestatie." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8