Plaatselijk Nieuws. Ie Keizer van Japan steunt het huidige ministerie De heer Polak acht „knokploegen" ongewenscht. Ook voor ons veenlandje van belang. Dr. Jac. P. Thijsse door de Koningin gehuldigd. Gelijk lammetjes 100 DOODEN BIJ EEN DIJKDOORBRAAK IN ITALIË. Iedere jood dient de verboden te kennen Lloyd George op bet oorlogspad. Veertien mijnwerkers verdronken. De Noord-Germaansche mensch en de jood zijn niet te verzoenen tegenstellingen. Nog geen bericht van Jones. Wereldtentoonstelling in Amsterdam. De heer Orsel waarschijnlijk geen Wethouder. Politis toch vijfde scheidsrechter in ItaliaanschAbessijnsch conflict Hij eischte levensonderhoud. Duitsch leger als deel van het volk. Nadere vragen over de weermacht der N.S.B. Met betrekking tot het antwoord van rlen minis ter vari Justitie op dc vragen van den heer Van der Heide, lid der Tweede Kamer, betreffende de weer macht van de Nationaal Socialistische Beweging heeft de heer Polak, lid der Perste Kamer, d.d. 13 Augustus, aan den Minister van Justitie gevraagd of deze het als een natuurlijke zaak beschouwt, dat de N.S.B. er militair geoefende, in het boksen en worstelen opgeleide benden op nahoudt, zooge naamd ter bescherming van hare colporteurs en of de minister niet van meening is, dat de bescher ming van deze colporteurs dient te worden overge laten aan de politie, aan welke toch de bescherming van alle burgers is opgedragen, en die zich gewoon lijk ook terdege laat gelden, als het er op aankomt do bedoelde colporteurs te beschermen. Do heer Polak wijst op de mogelijkheid dat ook andere groepen tot de vorming van dergelijke ben den zouden kunnen overgaan en haalt dan aan de ontwikkeling van den toestand in Duitschland vóór de revolutie. Tenslotte brengt de heer Polak de betrouwbaar heid der ambtelijke rapporten in het geding door zijn laatste vraag, die luidt: Is de onschuldige voorstelling, die de mi nister in zijn antwoord op de vragen van den heer Van der Heide, aangaande de weermacht van de N.S.B. heeft gegeven, ge grondvest op politie, en andere ambtelijke rapporten? Zoo ja, is de minister dan ze ker, dat deze rapporten in overeenstemming zijn met de feiten, daar het immers buiten twijfel is, dat in politie, en ambtenaren corpsen de met de N.S.B. sympatiseerenden vrij talrijk zijn? Nieuwe werkmethoden bij wegenaanleg. Bij den aanleg van den nieuwen Rijksautoweg van Berlijn naar Frankrijk aan den Oder stuitte men op groote moeilijkheden nabij Kersdorf, waar de weg dwars door het Gollinger veen loopt. Dit veen heeft op sommige plaatsen een diepte van 20 meter, zoodat men geweldige hoeveelheden grond zou moe ten uitgraven om den onderbouw van den weg op vasten bodem te doen rusten. De specialist vóór bodemonderzoek bij do gene rale inspectie voor den Duitschen wegenaanleg, dr. Casagrande, heeft thans een nieuwe werkmethode uitgevonden om hier in te voorzien. Op plaatsen, waar het veen slechts 10 M. diep is, wordt een zeer hooge dijk als fundament voor den weg gebouwd. Door het eigen gewicht daarvan wordt het veen reeds eenigszins aan beide kanten van dezen dijk weggedrukt. Door het doen springen van dynamiet- ladingen heeft men den grond aan weerskanten van den -dijk nog verder weggewerkt. Daarna heeft men in den diik zelf sprina- gaten geboord, die tot den bodem van het veen reiken. In deze gaten is meer dan 4000 K.G. dynamiet aangebracht. Door deze ladingen in bepaalde volgorde tot ontplof fing te brengen, zal de veengrond zoodanig worden weggedrukt, dat de dijk erdoorheen zakt tot hij op den bodem van het veen, dus op den vasten grond rust. Vele autoriteiten op élk gebied en duizenden be langstellenden woonden gisteren op eenigen af stand de werkzaamheden bij. Reusachtige hoeveel heden losgewoelde grond werden omhoog geslingerd en het gewenschte resultaat werd ten volle bereikt. Ook op andero plaatsen zal men thans dezelfde methode toepassen. Terwijl de kosten van het ver werken der veengronden geraamd worden op 3.75 mark per kubieken meter met de gewone werkme thode, schat men de kosten der grondbewerking volgens het nieuwe systeem op slechts 0.80 mark per kubieken meter. Gift voor natuurreservaat op Texel. H.M. de Koningin heeft voor de plannen van de commissie tot huldiging van dr. Jac. P. Thijsse een belangrijke gift ter beschikking gesteld. Zooals men weet, werd op 25 Juli j.1. aan dr. Thijsse een terrein aangeboden op Texel, aangekocht uit geldelijke bij dragen, die de commissie van verschillende zijden mocht ontvangen. Aan het terrein zal de naam van dr. Thijsse ver honden blijven, daar het voortaan heeten zal „Thijs- se's Fienweid". Alle gevangenen weder onderdak. De bewoners van Jokohama hebben een angstigen nacht doorgebracht in de wetenschap, dat zich 1400 misdadigers, die in de gevangenis van Jokohama waren onbesloten in vriihcid bevonden. Er was n.1. brand ontstaan in de gevangenis, tengevolge waarvan enige geva ngen is werkn'aatsen geheel ver woest werden. Teneinde de gevangenen niet in ge vaar te brengen moest men deuren en hekken van de gevangenis voor hen opener). De politie» slaagde er echter met hulp van het gevangenispersoneel spoe dig in, de 1400 gedetineerden bij elkaar te brengen en dank zij de hulp van eenige andere overheidsin stanties konden zij allen weer spoedig onderdak wor den gebracht. EEN ROMANTISCH ROOVER ONTVLUCHT. Weldoener der armen. Gisterenochtend ïs de beruchte rooverhoofdman C.ordioe uit de gevangenis in de stad Botosani in Roemenië gevlucht. Hii heeft de gevangeniswacht weten te bewerken met hem mee te trekken om een nieuwe rooverbende te vormen. Cordioc beroofde steeds riike landheeren en een "deel van den buit verdeelde hii onder de arme boe ren. uiê liem ook steeds verborgen en hielpen als hii achtervolgd werd. ZITTING VAN DE OORLOGSRADEN. Een hervorming van het leger waarschijnlijk Herleefde activiteit aan het Chineesche front. Gisteravond zou onder voorzitterschap van Hajasji een belangrijke zitting van de oor logsraden plaats vinden, waarin Hajasji zich bereid wil verklaren tot ondersteuning van een verscherpte controle-politiek in het leger tot herstel van de orde en discipline. Vandaag zal hij dan aan minister-president Okada ver slag uitbrengen over het hervormingsplan. De beslissing inzake deze ingrijpende maatregelen zal op een Vrijdag plaatsvindende conferentie der drie leiders, prins Kanin, Watanabe en Hajasji,' val len. De minister van oorlog heeft de inspectiereis, die hij zich voorgenomen had te zullen maken, uitge steld. In politieke kringen is men van meening, dat de toestand nog niet is opgehelderd, en Hajasji van de leiders de politiek en yan het leger onbeperkt ver trouwen zullen eischen. Luitenant-generaal Imaï, die generaal Nagata op volgt als chef van het personeel-bureau van het mi nisterie van oorlog, zal hem ook opvolgen als secre taris-generaal van den oppersten oorlogsraad. De keizer heeft besloten, dat minister Ha jasji, die in verband met den moord op gene raal Nagata wilde aftreden, in functie blijft. De pers acht de eenig mogelijke oplossing van den ingewikkelden binnenlandschen politieken toestand het blijven van Hajasji en het bannen van alle poli tiek uit het leger. Nagata. zal morgen worden begraven. De moordenaar is een fanatiek reactio nair. Omtrent den moordenaar Azaiwa wordt nog ge meld, dat hij reactionnair fanaticus is, terwijl bij daarenboven sporen vertoont van verstandsverbijste ring. De man zal voor den krijgsraad komen. Saboero Aizawa, vroeger schermmeester aan de krijgsschool, was het voorwerp geweest van een dis- ciplinairen maatregel, en in 1933 naar het regiment van Foekoejama, in het district Horisjima, gezonden Den eersten Aungustus toen tegen bepaalde officieren ordemaatregelen werden genomen, werd hij als mili tair leeraar aan de handelsschool te Taikokoe, op For- mosa, geplaatst. Het schijnt, dat hij gedreven werd door de tenden tieuze berichten, welke tegen Nagata werden gepu bliceerd. De pers veroordeelt den aanslag eenstem mig. Gemeld wordt, dat dc aanslag plaats vond, nadat de personeels-wijziging in het leger had plaats gehad en een grondig onderzoek wordt geëischl. In de pers wordt den militairen' autoriteiten verder aangeraden, maatregelen te nemen, teneinde het ver trouwen van het volk en de discipline van het leger te versterken. Luitenant-generaal Imai zal generaal Nagata op volgen als secretaris-generaal van den oppersten oorlogsraad. Arrestatie in Tokio. De gendarmerie is overgegaan tot arrestatie van den voormaligen luitenant Nisjida, die kort geleden zijn ontslag uit het Japansche leger heeft genomen, aangezien bij het onderzoek naar den moord op lui- ter^nt-generaal Nagata is gehleken. dat de moorde naar, luitenant-kolonel Aizawa, den nacht ten huize van Nisjida heeft doorgebracht, Japansche vliegmachines in actie. Wil het leger den toestand weer forceeren? Reuter meldt uit Kalgan: De Japansche luchtvaart leed groote activiteit aan den dag: Japansche vliegtuigen maken geregeld tochten boven het gebied van Kalgan. Takahasii. de militaire attaché van de Japansche ambassade te Peking, is hier aangekomen, naar hii verklaarde op een inspectiereis. In welingelichte kringen acht men dit bezoek van erooi belane en verwacht men een verdere ontwikkeling in den toe stand in Tsjahar. Groote onrust in China. De tiiding van dqn aanslag op generaal-maioor Nagata, den medewerker v. Haiasii. den Japanschen minister van oorlog, is in politieke kringen in China als een bom ingeslagen. Men beschouwt in die krin gen dezen aanslag als een nieuw bewiis voor de politieke opwinding in het Japansche leger. Vol gens de in Noord-China heerschende meening zou het aftreden van Haiasii een volledige overwinning van de radicale elementen in het Japansche offi cierscorps beteekenen. vooral van het Kwantoeng- leger, en vreest, men. dat Noord-China een nieuwe lijdensweg te wachten staat. Naar oplossinn van de reaeerinascrisis in China. MoqeHik verhaast door de ne- beurtenissen in Japan. In politieke kringen te Nanking verwacht men volgens Reuter, dal Wang iin-wei er na eenig verzet in zal toestemmen het presidium van de uitvoerende Joean weer op zich te nemen' maar vermoedelijk niet de portefeuille van buitenlandsche zaken. Bevestigd wordt volgens een Reuterbericht uit Sjanghai, dat het aftreden van Wang Tsiing-wei het gevolg was van de steeds scherper critiek in de politieke commissie van de Kwomintang gesteund door de Kantoneesche oppositie op de tegenover Ja pan gevoerde politiek. Dit kan worden opgemaakt uit het verlangen van het officieele hoofd der regee ring om de meening van de Kwomintang te hooren en zich te verzekeren van den steun van Tsiang Kai-tsiek. den werkeliiken leider. Overstroomingen in de nabijheid van Allessandria. Als gevolg van een dijkdoorbraak zijn, naar men aanneemt, een honderd personen verdronken in het dorpje Ovada, in de nabijheid van Allessandria, in Noord-Italië. Zeer vele woningen werden verwoest. Omtrent de dijkdoorbraak in Noord-Italië wordt nader gemeld, dat de dijk het water van het Orsig- lietomeer afsloot. Een groote brug werd mede ver woest, terwijl het plaatsje Ovada overstroomde. Een lijst van drie pagina's lang. De Jüdische Rundschau is na twee weken weer verschenen en publiceert een lijst van de verboden, welke betrekking hebben op het. gebruik van baden en anderszins in het rijk. De kennis van deze ver boden, zoo zegt het blad. is voor Joden onontbeerlijk, omdat zij zich anders tengevolge van onwetendheid aan overtredingen schuldig kunnen maken. De liist is drie pagina's lang. Het Israëlitische Familienblatt is verboden. De Hilfsverein deutscher Juden heeft ziin naam paoeten veranderen in Hilfsverein der Juden in Deutsch- land. zulks om duidelijker te doen uitkomen, dat volgens de tegenwoordige opvattingen geen Duitsche joden bestaan, omdat zii door hun iood-ziin van zelfsprekend geen Duitscher ziin. Op voor vrede en hersteL De negen organisators voor de verschillende stre ken van Groot-Brittannië, benoemd door Lloyd Ge-or- ge's raad van actie voor vrede en reconstructie, zijn don»" hu" leider ongern^nen voor een conferentie in het hoofdkwartier van den raad te Londen. Lloyd George zal zijn krijgsplannen aan hen voorleggen. Dit 7a 1 worden eevoled odor een vergaderine van het hoofdbestuur van den raad van actie op Vrijdag. Dit alles wordt beschouwd als Lloyd George's ant woord op de openbaarmaking van de plannen der re geering voor een actie over het geheele land. (Hs.bl.) Door overstrooming van bruinkoolmijn nabij Rome. Reuter meldt uit Ro^e: In de bruinkoolmiin Ribollo van de Maatschappij Montecatini in de nabijheid van Rome ziin door bln- nenstroomend water 14 arbeiders gedood. Daar de m de miin aanwezige arbeiders eerst op het aller malste oogenhlik het gpvaar bpmerkten. was geen •^deling meer mogeliik. Do reddingswerk73ambertop ringen met woote moeilijkheden genaard, daar het zeer moeilijk is in het overstroomde doel der miin door te dringen. Geen handel meer met Israëlieten. De districts-bocrenleider van Brunswijk publi ceert in het „Wochenblatt der Landesbauernschaft Braunschweig" een verordening, die door de ..Volki- scher Beobachter" in extenso is overgenomen. Onder verwijzing naar den aanval op Joden op den Kurfurstendamm te Berlijn, wordt gezegd, dat daaruit duidelijk blijkt, dat „de bewust Nordisch- Germaansche mensch en de Semiet in niet te verzoe nen tegenstelling tot elkaar staan." De Duitsche boer als drager van de gedachte van bloed en bodem staat van nature scherp tegenover den Jood. Wie derhal ve als Duitsche boer met Joden handel drijft of an dere relaties met hen onderhoudt, verraadt zijn eigen bloed en versterkt den doodsvijand van het Duitsche Rijk, den Jood Het stelt zich daardoor bui ten stand en volk en moet dienovereenkomstig worden behandeld en worden uitgesloten van alle eerefuncties in den „Reichsnahrstand" en de daar bij aangesloten organisaties, wegens daardoor bewe zen ongeschiktheid om de gedachte van bloed en bodem in zich op te nemen en de waarde van het ras in zijn beteekenis voor zijn volk te erkennen. In verband hiermede beveelt genoemde leider de afdee- lingsleiders van den Boerenstand, hem vóór 15 Aug a.s. mededeeling te doen van: 1. Alle honorair werkzame boeren, die na de komst van het nieuwe bewind nog met Joden han del hebben gedreven; 2. Al diegenen onder hen, die ook thans nog met Joden handel drijven; 3. Voorts van alle andere boeren, die met Joden handel drijven, opdat hij de sub, 2 genoemden uit hun functies kan verwijderen en J)ij de sub 3 ge noemden kan verhinderen, dat zij in de toekomst tot honoraire functies zullen worden opgeroepen. Onder deze honoraire bezigheden zijn ook begrepen commissaris- en bestuursfuncties bij suikerfabrie ken en landbouwcoöperaties. Voorstel om 100.000 dollar bij elkaar te krijgen. Reuter meldt uit Peiping: In twee dagen heeft men geen bericht ontvangen van den ontvoerden Engelschman Jones, die aan de grens van Tsjahar door bandieten wordt vastgehou den. De Japansche militaire attaché hier ter stede, kolo nel Takahasii heef» nr^pripplrt dat hii de kwestie met den voorzitter van den politieken Raad, Wang Kek-Min, had besproken. Hij had gewezen op de mo gelijkheid, dat de regeering van Tsjahar een tekort aan middelen bezat, zoodat het wellicht aanbeveling zou verdienen, een bedrag van 100.000 dollar naar Tsjahar over te maken als losgeld voor Jones. Dit voorstel is aan de regeering te Nanking overge bracht. Er bestaan ernstige plannen tot het houden in 1937 van een groote Wereldtentoonstelling in Amsterdam Het initiatief is genomen door de Kamer van Koop handel en wordt krachtig gesteund door den burge meester. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 u.: 764 m.M. Temperatuur: 15 gr. C is 59 gr. F. Verwachting: Zwakke wind uit noordelijke tot noord-westelijke richting, helder tot licht bewolkt. Verdere vooruitzichten: Weinig kans op regen, iets warmer. Wij verhuren BABY-WEEGSCHALEN, per week f0.50, per maand f 1.50. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE 103 SCHAGEN. DE VRIJZINNIGEN PROFITEEPEN VAN GETROF- FEN OVEREENKOMST. Door de in uitzicht gestelde personeelvermindering van het station, zal rood zijn wethouderszetel verliezen. Bij de directie van de Nederl. Spoorwegen bestaat het voornemen om wijziging te brengen in de perso- neelbezetting van ons station. Op het oogenhlik zijn er, naast den chef, twee as sistenten aan ons station werkzaam en nu is het de bedoeling om dat aantal assistenten terug te bren gen tot één en in de plaats van den anderen assis tent een arbeider-telegrafist aan te stellen. Waar van de beide assistenten, de heeren Kramer en Orsel, de heer Kramer waarnemend stationschef is en de. heer Orsel de jongste assistent, ligt het voor de hapd^ dat de heer Orsel plaats zal moeten maken voor den aan te stellen arbeider-telegrafist. Met groote waarschijnlijkheid kunnen we dus wel voorspellen, dat er van het innemen van een wet houderszetel door den heer Orsel niet veel zal komen. En ingevolge de reeds door ons vermelde overeen komst, tusschen de Vrijzinnige en S.D.A.P.-raadsfrac- tie, zullen de beide wethouderszetels dan weder wor den ingenomen door twee vrijzinnige raadsleden, WIELRENNEN. Naar wij vernemen, zullen morgenavond, Donder dag, de renners van de Ren- en Tourvereeniging „West-Friesland", waaronder de Gebr. Smit en Wil- lemse uit onze gemeente, mederijden in den trai ningsavond op de Wieringer Wielerbaan. Het belooft een mooien avond te worden. (Zie ook advertentie in dit no.) De ItaliaanschAbessijnsohe verzoenings-commls- sie zal als eerste taak hebben de benoeming van een vijfden arbiter. In diplomatieke kringen bevestigt men, dat in deze functie zal worden benoemd de Grieksche ambassadeur te Parijs, P-.litis, wiens naam in dit verband reeds herhaaldelijk is genoemd. Aanslag op caféhouder te Weert. Revol ver ketste tweemaal. Gisteren is Weert in beroering gebracht door een aanslag, gepleegd op den caféhouder H. Joosten, wo nende in de Wilhelminastraat. De dader, een zeven tienjarige jongen uit Amsterdam, kon door maré chaussee, die juist m de straat waar het café ligt, patrouilleerde, worden gearresteerd. Het motief tot de daad schijnt te moeten worden gezocht in een intieme familiequaestie. De jongen had zich bij den caféhouder vervoegd en onder bedreiging met een revolver van hem ge- eischt, in zijn levensonderhoud te voorzien. Toen hij geen positief antwoord kreeg, trachtte hij tot twee maal toe een schot te lossen, doch beide keeren ketste het wapen. Bij zijn arrestatie zeide de jongen, dat hij zijn voornemen, om den caféhouder te dooden. wan neer deze niet voor hem zou zorgen, toch ten uit voer zou brengen. Overblijfselen uit het verleden verdwijnen. moeten In het blad „Arbeitertum", het officieele orgaan van het Duitsche Arbeidsfront, schrijft generaal Von Reichenau, chef der militaire af deeling van het Rijks- miniefprip vnn Ore-ine 'n artikel over den geest van het nieuwe Duitsche leger. Hij zegt o.a., dat het leger geen eigen bestaan meer voert, met eigen doeleinden en geisoleerd van het volk. Het leger van een nationaal-socialistisch volk kan niet anders dan nationaal-socialistisch zijn. Wat het nog aan overblijfselen uit het verleden bevat, zal moeten verdwijnen voor den geest van dezen tijd, 'ie alleen bestaansrecht heeft in de rangen van het leger.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2