Oe crisis begon in Amerika. De a.s. Driemogendheden- Gonferentie. KIJKEfl isKOflPErUijüOECK Woensdag 14 Augustus 1935.SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9785 Zal zij daar ook het eerst voor herstel plaats maken? E?n goede vangst. FRANSCHE PERSSTEMMEN Voorbereiding der drie mogendheden- conferentie. Op stilstaanden vrachtauto gereden. Als oorlog dreigt doet staal opgeld. BELANGRIJKE WERKEN BIJ DE MOERDIJK. Spoorbrug gaat drie meter omhoog. Vriendschap tusschen Polen en Finland. Regelmatige verbetering te constateeren. Het buiten werking stellen van de N.R.A. hergaf het zakenleven Jiet verlorea yejtrpujven. In het Augustusnummer van Banking", het or gaan van do American Bankers Association wordt geconstateerd dat een regelmatige verbetering in het zaken- en bedrijfsleven valt waar te nemen, welke grootendeels plaats' vindt onafhankelijk van de re- ge,eringsmaatregelen. Weliswaar valt de verbetering bij een vergelijk van maand tot maand niet zoo sterk op, doch wel is dit het geval indien de vergelij kingen tot de seizoenen worden uitgestrekt. Hoewel het herstelproces langzaam vordert, ziet het er naar uit, dat het goed gefundeerd is, aldus het orgaan. Evenwel blijft er nog steeds onzeker heid heerschen als gevolg van de politieke situatie, de aanhoudende groote begrotingstekorten, en de mogelijkheid van arbeidsmoeilijkheden. Voorts zijn er nog twee andere ongunstige factoren en wel ten eerste, dat de productie nog steeds het verbruik blijft overtreffen, hetgeen het vooruitzicht schept, dat de voorraden zullen toenemen, waardoor een prijs daling mogelijk wordt. Het tweede punt is, dat zoo lang de uitwerking van het werkverschaffingsplan nog niet kan worden voorzien en beoordeeld, in ze keren zin een afwachtende houding w.ordt aange nomen. Over het algemeen bereidt men zich echter voor op een aanmerkelijke, uitbreiding van den hahdel en van de industrieele bedrijvigheid in den komen den herfst. Weliswaar.blijft hier en daar' eenige aar zeling bestaan, doch wanneer een algemeene ople ving plaats vindt, zullen deze takken van bedrijf daarin automatisch deelen. Het vertrouwen, dat thans aan den dag wordt gelegd, is dan ook ongetwijfeld grooter dan lange tijden het geval is geweest en zal daardoor in staat zijn meerdere ongunstige gebeurtenissen te weerstaan en gehandhaafd Naar wij vernemen, zijn nabij de spoorbrug over den Moerdijk belangrijke werken aangevangen. Deze werken houden verband met den bouw van de nieu we verkeersbrug naast de bestaande spoorwegbrug. De onderkant van de bestaande spoorwegbrug ligt op ruim 5.90 Meter boven N.A.P.; de nieuwe verkeers brug komt op 9 Meter boven N.A.P. Deze laatste hoogte is voldoende om de scheepvaart gelegenheid te geven onder de brug door te varen. Zooals bekend, wordt de scheepvaart bij de bestaande brug aan de Zuidzijde geleid door een betrekkelijk kleine draai brug, welke in verband met het drukke spoorwegver keer slechts op betrekkelijk weinig tijdstippen per et maal voor de scheepvaart kan worden geopend. De •thans begonnen werken dienen in de eerste plaals voor het omhoog brengen van een gedeelte der over spanningen van de spoorwegbrug en voor het ophef fen van de bestaande draaibrug. De spoorbrug bestaat uit veertien overspanningen, elk van 100 meter lengte. De vier Noordelijkste van dpze overspanningen blijven op het tegenwoordige peil liggen. De overige overspanningen worden met eeh geleidelijke helling tot negen meter boven N.A.P. omhoog gebracht, zoodat.de .scheepvaart, welke steeds liet zuidelijk clèel 'van het' 'vaarwater houdt, daar vol doende hoogte onder de brug krijgt. l Maandag is men ten Zuiden van de Moerdijkbrug, oip ongeveer anderhalve K.M. afstand bij wachtpost 2&, begonnen met het talud te verbreeden en te ver- hjoogen. In den nacht van Zondag op Maandag heb ben de noodige wisselverleggingen op het spoorweg- .einplacement van Lage Zwaluwe plaats gehad, omdat voorloopig het treinverkeer vandaar tot de Moerdiik- brug, reeds over enkel spoor evenals op de brug zelf zal worden geleid. Wanneer de spoorbrug op voldoende hoogte zal zijn •gebracht een verhooging van ruim 3 meter dus zal de bestaande draaibrug geen dienst meer behoe ven te doen. Het kleine kanaal aan de Zuidzijde van liet vaarwater, waarlangs de scheepvaart thans wordt geleid en waarover de sooorwegdraaibrug ligt. zal dan worden dichtgegooid. Het gcheele werk moet. zoo mogelijk binnen een jaar worden voltooid. Men hoopt bij het begin van de nieuwe zomerdienstregeling in 1936 gereed te zijn. Het treinverkeer zal tijdens de uitvoering van het werk zeer weinig stagriatie ondergaan. Slechts zal geduren de deze periode met eenigszins beperkte snelheid over de brug moeten worden gereden. Maandag, op den eersten dag van het werk was de grootste ver traging in den treinenloop slechts 12 minuten. Het opvijzelen van bruggedeelten geschiedt door de Spoorwegen, afdeeling Weg en Werken, in eigen be heer. Het verbreeden en ophoogen van de spoorbaan en het aanplempen van het bestaande kanaaltje voor de scheepvaar, zal worden uitgevoerd door de N.V. Spoorbouwbedrijf. Minister Beek uit Helsinski vertrokken. Minister Beek is gisternacht vertrokken aan boord f van de „Cieszyn." In zijn commentaar op het bezoek van minister Beek aan Helsinski constateert „Koerjer Poranni", dat het bezoek een levendige en hartelijke terugslag heeft gehad op de Finsch'e openbare meening en ge tuigenis heeft afgelegd van het feit, dat de vriend- schap tusschen Polen en Finland berust op een so- liedc en reëele basis. Polen hecht het grootste be-. lang aan het probleem van den vrede aan de Oostzee. Drie vliegen in een klan. Gjrt^vi\n.ri1t Iptou 3 uur zag een wiikwaker van de A.G.P.N.V. tcnvijl hij zijn inspectie op de Amstelkade maakte, vier personen loopen. waarvan een een da- mesriiwiol en cm een heerenriiwiel bii zich had. Bij de komst van den waker gooide een dier personen hefhefonriivvrffl in de Amstelkade. De waker volgde liet viertal tot het Van der I-Ielstplein. waar hij een aul'dtholiilist1 waVffahmVrtë. die aart''dé 'achtervolging deelnam. Do persoon met. het damesriiwiel wist te ontkomen, terwijl de drie andere personen op aan wijzing van den waker zijn Gearresteerd en overge bracht. naar bureau Pieter Aertszstraat.'Het. heeren riiwiel is inmiddels door de politie opgevischt en in beslag genomen. De drie personen zijn in arrest ge steld. DE NOOD ONDER DE MIJNWERKERS IN DUITSCHLAND. De dringende nood onder de mijnwerkers zal thans worden verlicht door uitgifte van voedsel- en Idee- dingsbons. Deze maatregel is genomen op persoonlijk bevel van Hitier. EEN WELLICHT WINSTGEVENDE, MAAR TOCH SLECHTE STUDIE. Te Grenoble in Frankrijk is een valsclle munters werkplaats ontdekt, waar twee Poolsche studenten valsche Zwitsersche vijf-francstukken vervaardigden.' Een der beide studenten is op Zwitsersch grondge bied gearresteerd. De andere bevindt zich in de Al pen. DOGDELIJK ONGEVAL OP HET STATIONS EMPLACEMENT TE ROOSENDAAL. Gistermorgen te vijf uur is op het station, te Roosen daal de rangeerder J. Heijnen. wonend te Roosen daal, doordat de locomotief ontspoorde, tusschen de ze locomotief en een paal van het lichtnet bekneld geraakt. De ongelukkige was op slag dood. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Groote moeilijkheden verwacht. Het prestige van Italië speelt een groote rol. Aan den vooravond der te Parijs te houden be sprekingen der drie-mogendheden en na de door den Negus van Ethiopië uitgesproken redevoeringen, be handelt de Fransche pers nogmaals uitvoerig het Italiaansch-Abessijnsche geschil en gaat zij de mo gelijkheden na van een vreedzame oplossing. -Alge meen wordt er daarbij op gewezen, dat de concessies waartoe de keizer van Abessynië zich in zijn uiteen zettingen onder zekere voorwaarden heeft bereid verklaard, geen basis voor de onderhandelingen kun nen vormen en wel omdat Mussolini indertijd soort gelijke voorstellen, welke toen van Engelsche zijde zijn gedaan, van de hand heeft gewezen en omdat de Fransche regeering niet kan toestemmen in de uitbreiding van een Abessijnsche haven bij Dzjiboeti, omdat Frankrijk daardoor zijn eigen belangen zou gchaden. De „Echo de Paris" wijst er o.m. op, dat de haven Van Zeila, over welke alleen sprake kan zijn, sleclits op enkele kilometers afstand van den Franschen spoorweg Addis Abeba-Dzjiboeti verwijderd is. Deze spoorweg is evenwel bij het Verdrag van 1906 tegen iedere concurrentie van Engelsche en Italiaansche zijde beschermd. Zelfs wanneer daarom op deze basis overeenstem1 ming tot stand zou komen, zou Abessynië tegenover Frankrijk dezelfde verplichting moeten aangaan en zou het feitelijk beschikken over een haven, zonder de mogelijkheid te hebben deze op juiste wijze te exploiteeren. De verklaringen van den keizer van Abessynië hebben daarom slechts een psychologisch karakter. In werkelijkheid is uit de tot nu toe gehou den voorbereidende besprekingen nog niets tastbaars naar voren gekomen. Niettemin is de geheele aange legenheid niet onoplosbaar. Het blad denkt daarbij aan de mogelijkheid Abessynië te verdeelen in drie verschillende invloedzones, n.1. een Italiaansche, een Engelsche en een Fransche. Aangezien de keizer van Abessynië evenwel iedere Italiaansche invloed van de hand wijst, is een definitieve oplossing van deze kwestie niet waarschijnlijk. De Negus van Abes synië heeft Maandag tegenover den bijzonderen cor respondent van het „Journal" verklaart: Wij zijn de regeeringen van Frankrijk en Engeland dankbaar voor de bemoeiingen, welke zij doen voor de hand having van den vrede. Wij zijn er voorts gelukkig mede, de stroomingen vast te stellen, welke in de openbare meening van het Fransche en Engelsche volk bestaan ten gunste van Abessynië. Ons land heeft niemand bedreigd en bedreigt niemand. Wij willen, den vrede verzekeren. Overweegt Engeland zelfs gebiedsaf- stand? In een artikel over de aanstaande cönfërëntië uer? «drie-mogendheden te Parijs maakt de diplomatieke medewerker van de „Morning-Post" melding Van ge-' ruchten, volgens welke Eden misschien zelfs bereid zou zijn te spreken over een herziening van de ver deeling der koloniën, indien Italië zich zou verplicht ten niet tot een oorlog over te gaan. In ieder geval zal de Britsche regeering geen moeite sparen om den Italianen te weerhouden een toevlucht te zoeken tot oorlog. De vooruitzichten zouden beter zijn, indien niet militaire operaties zij het ook slechts in beperk te mate, thans juist een noodzakelijkheid voor Italië' zouden geworden zijn, wil het in het buitenland zijn aanzien handhaven en in het binnenland zijn mili taire voorbereidingen rechtvaardigen. Nog eenïqe belangrijke voorbesprekingen. Aan de drie-mogendheden-conferentie zullen nog eenige belangrijke besprekingen voorafgaan. Eden zal morgen een onderhoud hebben met Laval. Baron 'Aloisi wordt Donderdagochtend te Parijs verwacht j.Över 5000 jaar zal men nog de Nationaal-Socialis- tische leer op haar volle waarde schatten." Hitier tijdens zijn rede toornend tegen den binnenland- fechen vijand van het Derde Rijk. Stijging van de staalproductie in Engeland Voor de vijfde maal in het loopende jaar geeft de Engelsche staalindustrie een toeneming der produc tie te zien. In Juli bedroeg, deze 803.000 ton tegen 770.000 ton in Juni; de dagelijksche productie was evenwel geringer en beliep 29.750 ton tegen 32.080. ton in Juni. Het aantal werkdagen was evenwel 27 dagen in Juli tegen 24 in Juni. In Juli 1934 was de staalproductie 40.000 ton kleiner dan die in Juni en bedroeg. 718.200 ton. De productie van gietiïzer steeg van 529.300 ton inJuni tot 547.300 ton in de afgeloo- pen maand. Per werkdag bedroeg de productie 17.650 ton of iets meer dan in Juni. Er waren 98 hoogovens in bedrijf aan het einde van de vorige maand, een was gedoofd en twee werden in bedrijf genomen. Een persoon op slag gedood. De conclusie is gerechtvaardigd, dat het zakenle ven, nadat het in 1933 cn 1934 spitsroeden heeft ge- loöpen en dit overleefd heeft, zich thans niet meer spoedig zal laten afschrikken. Het feit, dat het zakenleven door de voorstellen tot het heffen van hoogere belastingen op de inkom sten uit ondernemingen, niet ernstig is beinvloed, kan als een juiste weerspiegeling van de huidige situatie worden beschouwd. Het blijkt duidelijk, dat het zakenleven zich steeds minder door de dreiging dei* nieuwe wetgeving en van de toenemende regee- ringsreglementeering laat beïnvloeden en integen deel meer en meer geneigd is te vertrouwen op de beproefde zakenprincipes. te blijven, ondanks het feit, dat de vooruit zichten voor de ontwikkeling op politiek en wetgevend gebied weinig geruststellend zijn. Het besluit van het Hooggerechtshof, waar door de N.R.A. buiten werking werd gesteld, heeft o.a. dit effect gehad, dat het het zaken leven het vertrouwen in haarzelf heeft weergegeven. Hetzelfde effect had de stroo ming in het Congres, voornamelijk in het Huis van Afgevaardigden, om een conserva tieven politiek te voeren, hoewel op een voortduren hiervan niet kan worden ge rekend. De druk van de regeeringsmaatregelen is minder sterk, het vooruitzicht bestaat, dat de bestaande reglementeeringen meer aan de werkelijkheid zullen worden aangepast en tenslotte wint moer en meer de overtuiging veld, dat het zakenleven en de regee ring de onderlinge geschillen moeten bijleggen en tot samenwerking moeten komen in het belang van -het algemeen. In de nabijheid van Kroonstad kwam een rangeerlocomotief in aanraking met een vollen petroleumtankwagen. Deze vloog onmiddellijk in brand. Van blusschen was geon sprake, daar de vlammen als een orkaan loeiden en niet te temmen waren. Door sn^l van de loco motief te springen, kon het bedienend person eel zich redden. Laval ontbood alle perfecten van Frankrijk naar Parijs, teneinde hen op de ernst van den huidigen toestand te wijzen en hun volle medewerking te vragen. Onze foto toont Laval met de hooge functionarissen in den tuin van zijn ministerie. en zal dïenzelfden dag met Laval confereeren. De driemogendheden-conferentie zal. naar in wel ingelichte kringen verluidt, na de eerste plenaire zitting op Vrijdag a.s. voor alles haar arbeid ver richten in den vorm van afzonderliike besprekin gen. In een slotzitting zullen dan de resultaten worden vastgelegdd§len wiist erop. dat. Laval hoofd zakelijk tot taak Tal hebben bemiddelend op te treden. Gistermorgen in de vroegte is nabij de Haarsluis aan den Rijksweg AssenMeppel een vrachtauto van den sneldienst RotterdamGroningen op een stilstaande vrachtauto uit Meppel gereden. De bot sing was hevig en beide auto's werden grootendeels vernield. Van do drie inzittenden van de Rotterdam- sche auto een vader met twee zoons werd een persoon, S. genaamd, op slag gedood. Do politie heeft de zaak in onderzoek. Inzake het ongeluk te Diever, dat hedenmorgen te omstreeks vier uur geschiedde, vernemen wij na der, dat de auto, welke op een stilstaande vracht auto reed, toebehoorde aan de gebroeders Rus-Hart- land uit Rotterdam. De gedoode persoon is de 28- jarige M. RusHartland. Het slachtoffer is onge huwd. Het lijk is naar het lijkenhuis te Diever over gebracht. Het parket uit Assen heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De auto waarop de vrachtauto van de gebroeders Rus-Hartland is gereden, heeft den geheelen nacht onverlicht langs den weg gestaan.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5