Koe een Bolsjewistische Industriestad ontstaat. Naar buiten! i Biessed jfor they shalil* 1 y iillèd p, ■Ml Ernstig ongeluk in de staatsmijn „Hendrik". Radicalen stellen zich meer en meer achter Laval. Wonderlijke redding van een Hindoe. RADIO IN KRANKZINNIGENGESTICHT BELAND. Isabel MacHie, die in geheel Amerika berucht was om haar excentrieke stre ken. is thans in een krankzinnigenge sticht opgesloten. Ecnige dagen geleden sloot zioh de poort van een Amerikaansch krankzinnigengesticht achter een merkwaardige vrouw. Is dit werkelijk het einde van een dramatisch bewogen leven of staat ons nog een vervolg te wachten? Want Isabel MacHie ziet niet voor de eerste keer vanuit haar raam de hooge mu ren van een krankzinnigengesticht. Reeds in liet jaar 1930 verklaarde een politie-arts te Baltimore haar voor ontoerekenbaar en bewerkstelligde, dat zij overgebracht werd naar het stedelijk krankzinni gengesticht. Maar Isabel MacHie wist, dat een met goud beladen ezel iedere hindernis kan overwinnen en gebruikte haar macht, die uit een vermogen van ecnige millioenen dollars bestond. Een half jaar later ontvluchtte zij op avontuurlijke wijze en vestigde zich te New York, waar zij een proces tegen de directie van het krankzinnigenge sticht te Baltimore op touw zette. Mrs. Isabel MacHie is de voormalige echtgenoote van den bekenden Ncw-Yorkschen makelaar Siemon MacHie, een man, wiens kapitaal eveneens op eenige millioenen dollars wordt geschat. Het paar speelde een groote rol in de New-Yorksche society en toen reeds viel Isabel's verspilzucht op. Zij was een klas sieke schoonheid, maar was dit zich al te zeer be wust en overdreef haar zelfverliefdheid op zoodani ge wijze, dat zij van zichzelf een schilderijengalerij inrichtte. Weldra sprak geheel Amerika van haar excentrie ke streken. Zij werd de schrik der hotels, waar zij voortdurend schandaaltjes veroorzaakte. Maar zoo groot was het respect voor haar vermogen, dat er niemand te vinden was, die resoluut tegen haar dorst op te treden. Maar op een reis door Europa stuitte zij voor de eerste keer op tegenstand. In Southampton organiseerde zij op haar apartementen een feestgelag, dat eindigde in het vernielen der meubelen. Toen zij weigerde de kosten van deze „op gewekte fuif" te betalen eh weer onmiddellijk naar Amerika vertrok, riep de hoteldirectie hulp der ju stitie in, die bewerkstelligde, dat zij vóór haar aan komst te New-York eenige dagx door moest brengen in de gevangenencel van de stoomboot. In Amerika begon Isabel onmiddellijk een proces t egen de scheepvaartonderneming en eischte een schadever goeding van 100.000 dollar wegens doorgestane ziele- pijn. Zij verloor dit proces wel, maar zette ha^tr ex centriek leven onbezorgd verder voort. Het tweede sensationeele proces, dat haar naam ih geheel Amerika een bekende klank deed verkrij gen, was het hierboven genoemde tegen de directie van het gemeentelijke krankzinnigengesticht te Bal timore. In dit proces beschuldigde zij de artsen van de inrichting haar aan Middelecuwsche kwellingen onderworpen te hebben. Zij verklaarde, dat men haar door hecte baden en door naaldprikken ge dwongen had haar protesten tegen het gedwongen verblijf in het krankzinnigengesticht op te geven. De artsen antwoordden op deze beschuldiging, dat in de inrichting bij opgewonden toestand wel heete baden werden toegepast, maai1 dat juist Mrs. Isabel MacHie hier nooit van gebruik had hoeven te ma ken. Wat het prikken met naalden betrof, dit waren slechts proeven voor het onderzoeken van het ze nuwstelsel, die wel onaangenaam waren, maar geenszins pijnlijk genoemd mochten worden. Isabel MacHie bereikte wel niet, dat de artsen vervolgd werden, maar zij behoefde niet meer naar liet krankzinnigengesticht terug. WERVING VAN ARBEIDSKRACHTEN DOOR MIDDEL VAN DE KNOET. V/ERKEN BIJ EEN KOUDE VAN 30 TOT 50 GRADEN ONDER NUL. We trekken weer naar buiten naar de bosschen, Of naar de hei, op zoek naar de natuur, En naar een rustplaats op de zachte mossen In het weldadig-stille middaguur! Al hebben we niet steeds een prima wagen, De „tweedehandsch" presteert toch ook nog iets, En kan hij de familie niet meer dragen, Dan stappen we verstandig op de fiets! We trekken uit! We neuriën een Schlager, Dat sterkt de longen en dat houdt je frisch, De jongste spruit siert den bagagedrager, En weet precies, waar weer een speeltuin is! We wijzen naar wat laagbegroeide muurtjes, Naar kamperfoelie of een rieten dak, En ondertusschen knabbelen we zuurtjes Uit d' een of and're forsche driehoekzak! Vervolgens komen reeds de stille paden, Ha, hier is rust en ginder wenkt een plas, Daar kunnen fijn de kindren pootjebaden, De rest strijkt neer in 't malsche groene gras. Daar oop'nen zich de welvoorziene pakjes, En toonen ons hun uitgebreid bestaan Met eieren en puik belegde plakjes, Met pinda's en tenslotte de banaan! Dan strooien wo sportief de vele doppen, Alsook de schillen, vlijtig langs den grond, We knijpen van de broödpapieren proppen, En mikken ze behendig in het rond. Tot ook dit alles mindert 111 bekoring, Men treft een oor, epn oog, een neus, een nek, Dan dreigt er vaak een kleine rustverstoring, De leider geeft het sein dus tot vertrek! Het lied is uit! Al is de avond prachtig, We rijden zwijgend langs het rijwielpad, De jongste spruit is slaap'rig maai aandachtig, En wil beslist nog op het draaiend rad! We zeggen: ,,Nee!", wat hard en wat onaardig, Nog weer een ijscó? Ook dat zal niet gaan! En we besluiten, scherper en slagvaardig: „De koek is op, met koopen is t gedaan!" Gij, dichters, die den zomer komt bezingen, Hebt gij wel altijd juist den waren kijk? Uw theorie schept schoone levensdingen, Maar 't lied, (zie boven) geeft meer de practijkl! KROES. Augustus 1935. (Nadruk verboden.) In dit artikel beschrijft de auteur, een Engelsch ingenieur, die, na een aantal jaren een werkzaam aandeel te hebben gehad aan den opbouw van een industrie centrum, uit Rusland is teruggekeerd, op welke onmenschelijke wijze de proletari sche arbeidskrachten in den Sowjetstaat worden geëxploiteerd. Aan de uitmonding van den Kondoman in den Tom, 300 kilometer verwijderd van den Siberischen hoofdspoorweg, ligt Kusnezkstroi, in den laatsten tijd Stalinsk genaamd, een der voornaamste centra van do Sowjet-industrie met 250.000 inwoners. Hoewel hier drie jaar geleden nog nauwelijks een menschelijke woning te bekennen was, is de plaats toch van historisch beteekenis, want hier bevindt zich de poort-, waardoor de Mongolen Europa binnenvielen van hier uit begonnen de horden van Dzjengis Khao hun ongehoorden zegetocht door geheel Rusland. Staro-Kunezk, het verbanningsoord van Dostojewski, dat op ongeveer 7 kilometer van do tegenwoordige stad ligt, was het bolwerk van de Russen tegen de uit, Mongolië opdringende nomaden. Merkwaardig bij deze vrouw was ook, dat zij nie mand haar vermogen toevertrouwde. Geen banksafe en geen aandeel scheen haar zeker genoeg te zijn. In haar kleeren had zij tseeds groote hoeveelheden banknoten genaaid en in een klein handkoffertje droeg zij haar juvveelen ter waarde van een half millioen. Het is dan ook verbazingwekkend, dat zij nog nooit het slachtoffer werd van een overval. Toen zij van Chicago naar Montreal reisde, verborg zij een stapeltje bankbiljetten ter waarde van 170.000 dollar in de ventilatie-installatie van haar slaap wagencompartiment. De conducteur zag dit r.n waarschuwde de politie, die echter slechts consta- teeren kon. dat dit geld het eigendom was van Mrs. Isabel MacHie. De artsen hebben haar nu in het krankzinnigen gesticht gekregen. Of haar advocaat er in slagen zal haar te bevrijden, staat te bezien, daar al haar streken tegen haar aangevoerd kunnen worden. Amerika is echter niet voor niets het land der on begrensde mogelijkheden, zoodat misschien eerst daags de Verecnigde Staten weer kunnen genieten van de excentrieke daden van Tsabel MacHie. ire they iM Hunger and Tbirst fa JUSTSCE AÏHOtK kf 7QtN JODEN EN KATHOLIEKEN demonstreeren geza menlijk voor het Duitsche consulaat te New York tegen de religieuze vervolgingen in Duitschland cn de onderdrukking der joden. Twee dooden. Gistermorgen te ongeveer vijf uur zijn op de staatsmijn „Hendrik" de meester houwer J. P. Ha- bets en de houwer II J. Diwisch, terwijl zij een re paratie aan een kooi van een hulpschacht verricht ten, tengevolge van het breken van den hijschkabel met de kooi ongeveer 45 M. neergestort. Beiden wa ren onmiddellijk dood. Habets was 32 jaar oud en woonachtig to Rum- pen, terwijl Diwisch 29 jaar oud cn woonachtig te Amstenrade was. Beiden waren gehuwd. Het bestaan van de kolen- en ertslagen in het bek ken van Kusnezk was reeds lang bekend. In 1910 had een Fransche maatschappij zich van het recht van exploitatie verzekerd: met steun van het Russisch-1 ministerie van oorlog zou zij er een hoogovenwerk aanleggen. De oorlog verhinderde de uitvoering van dit plan en eerst in 1929. bij den aanvang van hel. vijfjarenplan, namen de Bolsjewieken het oude pro ject weder in studie, om het op reusachtige schaal tot uitvoering te brengen, gedreven door hun zucht naar het fantastisch-grandiose. Nadat de plannen gereed warén, maakte men op ongehoord brutale wijze een begin met het uit den grond stampen van industriewerken uit de moeras sen van de Kusnezker vlakte. Aangezien ter plaats»1 geen arbeidskrachten te vinden waren, werden re- cruteeringsbureaux opgericht, die binnen een kring van 1000 kilometer in den omtrek eenvoudig beslag legden op alles wat tot werken in slaat was. Tech nici en ingenieurs werden in het g^heele rijk onder dwang gemobiliseerd en tal van vreemdelingen uit verschillende landen aangeworven. Midden in den strengsten winter, bij een koude van 30 tot 50 gra den onder nul begon men met het oprichten van de gebouwen uit. gewapend beton. Er werden reusachtige houten loodsen gebouwd, binnen welker wanden dan, bij sterke verwarming, een aanvang werd gemaakt met het betonneeren. Eindelooze kolonnes gestraften, in lompen gehuld en half verhongerd, deden den grond springen, die door de vorst zoo hard als graniet was, en groeven de fundamenten. De knoet zegevierde! In de lente van 1932 werd de eerste hoogoven ont stoken en thans vindt men er de vo'gende bedrijven 12 marinovens, 4 hoogovens, een spoorweg, een blik- pletterij, een straat voor profielen, een krachtcentra van 120.000 kvv., een cementfabriek, een cokesoven en verschillende steenfabrieken. Hoe worden deze bedrij ven echter geleid en hoe leven de mcnschen, die er in moeten werken! De geheele industriestad, die een oppervlakte be slaat van ongeveer 10 km. lengte bij 2 km. breedte bezit wel is waar reeds een schouwburg cn een bios coop met 1000 plaatsen, doch daarnaast treft men 47 dagen onder den grond geleefd. Reuter seint uit Sunla: Een slachtoffer van de groote aardhevingscata- strophe, welke begin Juni in Brits'ch Beloetsjistan tienduizenden dooden eischte, heeft zich na den on- waarschijnlijken langen tijd van 47 dagen liet loven kunnen redden. De man, een Hindoe, eigenaar van een kleinen win kel, sliep in den nacht van do aardbeving in zijn winkel te Quetta, toen hij door de instortende huizen volkomen werd begraven. Gelukkig had hij nog ruim te genoeg om zich te kunnen bewegen en zoodoende kon hij zich door middel van den voorraad Indische lekkernijen uit zijn winkel en een aarden kruik met water in het leven houden. Toen hij eenicszins van den eersten schrik heko men was. begon hij met een schcoie en eenige andere voorwerpen uit ziin winkel een weer door de puin- hoouen te graven. Meer dan anderhalve maand had hii er voor noodig. om ten slotte levend en wel het daglicht te bereiken. Overgelukkig vertelde hii ziin avontuurlijk wedervaren, doch men geloofde hem niet en hii werd gearresteerd, omdat men hem als een indringer in de met prikkeldraad omheinde stad beschouwde, met de bedoeling haar te plunde ren. Eerst toen hii er op bleef aandringen naar de nninhoopen van ziin winkel te worden geleid en hit daar den door hem met zooveel moeite gegraven uit weg kon tooncn. geloofde men hom en hii \yord op vriie voeten gesteld. Huiverig voor samengaan met het roodfli front De radicaal-socialisten, die zich steeds meer be wust worden van een mogelijke dreiging van de zij de van het gemeenschappelijk Front van Socialisten en Communisten, scheiden zich meer en meer af van den linkervleugel der beweging, welke, onder leiding van Daladier, aandringt op een samengaan met socialisten en communisten. Een groot deel van den rechtervleugel heeft beslo ten een zoogenaamd „radicaal-front" te vormen, waartoe evenwel slechts die leden der radicaal-so cialistische partij zullen worden -toegelaten, die daar voor geschikt worden geacht. vele. arbeiders aan, die in ellendige leemen hutten huizen en thans, nu de grondwerken afgeloopen zijn. de bitterste armoede lijden, daar niemand hen helpt. Zij moeten leven van bedelen en rooven. Geweldige overvallen en op fabriekspersoncel gepleegde moor den zijn hier dan ook volstrekt geen uitzondering Nergens ter wereld kan men zulke schreeuwende so ciale tegenstellingen aanschouwen als hier, in de pi onniersstad der Sowjct-industrie, waar naar het heel alle werklieden gelijk zijn. Nergens is de macht van het geld grooter dan hier. Voor geld kan men alles krijgen, maar wie het niet heeft, verhongert. Wie den bouw van Kusnezkstroi heeft medegemaakt, kan zich niet ontworstelen aan de gedachte, dat deze zeld zame „pyramide" der Sowjets rust op het gebeente van het Russische volk. Volgens onze technische begrippen is er geen sprake van organisatie, doch alleen van chaos. Tijdens den bouw moest men soms uren lang door den omgewoel den kleibodem afleggen, voordat men aan zijn werk kwam, tevreden dat men onderweg niet aangevallen was, doch alleen omzwermd door horden bedelende kinderen. Was men dan doodvermoeid eenmaal ge arrivcerd, dan bleek dikwijls dat .ie vastgestelde plan nen eenvoudig waren verdwenen en vervangen doot andere, van geheel tegenovergest el den aard. Thans, nu de boel eindelijk min of meer marcheert zijn defecten, die dreigen het geheele reusachtige ap paraat stil te leggen, aan de orde van den dag. Vol gens de 'Sowjetgewoonte is het dar. de Gepoe, die de zaak weer in orde moet brengen. Gevangenneming, verbanning, fusilleeren van de leden der directie en hoogcre beambten zijn niets ongewoons. Vooral na den aanslag op Kiroff zijn de bewakingsmaatregelen nog verscherpt. Voor elke kroeg staan posten van de Gepoe in uniform cn de toegangen tot de werkver- keerstunnels staan onder strenge bewaking. Water leiding en eloctrische centrale worden zoo streng ne waakt, dat men zich reeds blootstelt aan arrestatie, als men er in de buurt komt zonder speciale vergun ning. Toen niet lang geleden brand omstond in een hoop ouden rommel, rukte de Gepoe uit met 50 man en begon met een machinegeweer in stelling te brengen DONDERDAG 15 AUGUSTUS. HILVERSUM (1875 M.) AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten: 9.00 En semble Francis Keth; 10.00, Morgenwijding: 10.15 Gewijde muziek; 10.30 Ensemble Francis Keth: 11-00 Voordracht Jeanne Verstracte; 1.30 Uit het Festapiel- liaus te Salzburg: Het Weensch Philharmonisch orkest olv. Arturo Toscanini; 1.20 Omroeporkest olv. Nico Treep: In de pauze: zang door Ré Koster (so praan); 3.00 Zang: 3.153.45 Gramofoonplaten: 4.00 Voor zieken en thuiszitenden; 4.30 Gramofoonpl.; 4.45 Voor de kinderen: 5.30 De Octonphonikers oiv. B. Drukker: 6.30 Sportpraatie door H. Hollander: 7.00 Pianorecital; 7.35 Lezing: 8.00 Berichten: 8.05 Gra mofoonpl.: 9.00 Onbekend: 9.20 Voordracht Gustav Czopp; 9.30 Omroeporkest olv. N. Treep; 11.00 Be richten; 11.10—12.00 De AVRO-Decihels. HUIZEN (301 M.) S.00—9.15 KRO., 10.00 NCRV.. 11.00 KRO.. 2.00—11.30 NCRV. 8 00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten: 10.15 Morgendienst: 10.45 Gramofoonplaten; 11.3012.00 Godsd. halfuur; 12.15 Orkestconcert en gramofooiij platen; 2.00 Idem; 3.00 Vrouwenhalfuur; 3.303.45 Gramofoonpl.; 4.00 Bijbellezing, m.m.v. bariton en orgel; 5.00 Handenarbeid voor de jeugd: 5.30 Chr. licderenuurtie door Joh. de Heer: 6.30 Gramofoonpl.; 6.45 Causerie 7.15 Reportage 7.30 Weekoverzicht: 8.00 Berichten; 8.05 Gevarieerde gramofoonmuziek; 10.25 Berichten; 10.30U.30 Gramofoonmuziek. DROITWICH. (1500 M.) 10.3510.50 Morgenwijding; 11.05 Gramofoonpl.: 11.25 Orgelconcert H. Croudson: 12.05 Het Rutland Suare en New Victoria orkest; 12.50 Gramofoonplaten; 1.35 Salonorkest; 2.35 Gramofoonpl.; 3.20 Vesper: 4.10 Het Sted. Orkest van Harrogate; 5.05 Orgelspel G. Mills; 5.35 Dansorkest olv. I-I. Hall; 6.20 Berichten; 6.50 Northern-orkest; 7.35 Alfredo Campoli-trio: 8.20 Svmphonie-orkest: 10.00 Berichten; 10.20 Genshom, Parkington Kwintet; 11.20 Jac Jackson en ziin-Band. 1 RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gramofoonpl.: 9.20 Orkestconcert; 10.50 Vervolg concert; 11.20 Orgelconcert H. Mulet; 12.35 Kamermuziek; 2.35 Zang en declamatie; 3.20 Literair muzikaal programma; 5.20 Pascal-concert; 7.55 Gra mofoonplaten; 9.05 Operette; 11.00 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 MA 12.20—2.20 Strijkorkest; 3.055.05 L. Preil's orkest; 8.20 Omroeporkest: 9.10 Gevar. programma; 10.20 Deensche muziek: 11.1012.50 Dansmuziek. KEULEN (456 MA 6.50 Orkestconcert; 12.20 Orkestconcert: 2.35 Gram.- pl.; 4.20 Koorconcert; 5.20 Omroeporkest; 7.35 Viool en piano; 8.30 Concerten uit Turiin. Oslo cn Kopen hagen; 11.05 Concert; 11.20 Omroepkoor, -orkest en solisten. ROME (421 M.) 9.00 Gevarieerd programma. BRUSSEL (322 en 484 Ml 322 M.: 10.20 Gramofoonpl.; 11.20 Max Alexys' orkest 12.20 Gramofoonplaten; 1.30—2.20 Salonorkest: 4.20 Reportage; 6.20 en 7.20 Gram.pl.; 8.20 Omroeporkest 10.30 Paul Godwin's orkest; 11.20 Gramofoonmuziek; 484 M.: 10.20 Max Alexvs' orkest; 11.20 Gram.pl.; 12.20 Salonorkest; 1.302.00 Gramofoonpl.: 5.20 Orgel- en koorconcert; 5.50 Hobo- en klarinptrecital: 6.50 Salonorkest; 7.35 Gramofoonplaten: 8.20 Svmphonie- concert; 10.3012.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLAMTV^P.NDER (1571 M) 8.30 Zang door meisjeskoor: 8.50 Gevarieerd concert: 9.05 Hoorspel: 10.20 Berichten; 10.50 Wieler-repor- tage: 11.05 Weerbericht; 11.20 Concert uit Frankfort. De regeeringsorganen zijn buitengewoon wantrou wend, daar zij er rekening mede moeten houden dat elk oogenblik de onderdrukte haat van het onder een slavenjuk zuchtende gepijnigde bevolking tot uit barsting kan komen. In Kusnezkstroi komt daar nog bij, dat de bevolking uit ongeveer 25 verschillende nationaliteiten bestaat, die uit alle deelen van het reusachtige rijk onder min of meer sterken druk hier te hoop zijn gedreven. Ethnografisch vormen de Sibirjaken, een slag menschen, dat aanmerkelijk af wijkt van de Kuropeesche Russen, het hoofdcontin gent; daarop volgen de Kirgiezen uit het naburige Mongolië en Georgiërs, eveneens een Aziatisch-Sibe- rische volksstam. Er zijn slechts ongeveer 2 Euro- peesche Russen. Onder het technische personeel bevonden zich tot voor betrekkelijk korten tijd nog tal van Duitschers, daar de Duitschers bijna geheel waren belast met het montage- en projectiewerk, terwijl de Amerikanen den bouw leidden. In de laatste twee jaar echter werd de toestand der Duitschers hoe langer hoe slechter, tengevolge van de stelselmatige ophitsing der plaatse lijke pers. Het kwam niet zelden tot schermutselin gen, zoodat op het oogenblik bijna alle Duitsche in genieurs Kusnezkstroi hebben verlaten. Ondanks de voor West-Europeesche begrippen bijna onbegrijpelijke verwarring, die er heerscht, is dit reusachtige industriecentrum natuurlijk toch van zeer groote beteekenis voor de Sowjet-maatschappij, en vooral voor de bewapening van het Roode Leger. Jaarlijks wordt hier omstreeks 5 millioen ton kolen gedolven; de helft daarvan gaat meer dan 2000 ki lometer ver naar den Oeral, naar het hoogovenwerk Magnitogorsk, terwijl de rest tot cokes wordt ver werkt en dient voor het smelten van iy2 millioen ton ijzer. Zooals wij hierboven reeds zeiden, is het duidelijk dat dit industriecentrum, gelegen aan de toegangs poort naar Midden-Azië en China, zeer gunstig is ge kozen voor de verspreiding van de productie over een reusachtig gebied. Rusland's pogingen om tot economische penetratie van Mongolië en China te ge raken, hebben in Kusnezkstroi een typische belicha ming gevonden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6