De geheime overeenkomst De dijkdoorbraak bij Ovada tusschen Engeland en Italië Buitenland De hervorming van het Japansche leger BOEDAPEST DOOR NOODWEER GETEISTERD. Botsing tusschen twee vrachtauto's. ITALIË IS GEEN VAZAL VAN ENGELAND. Spaansch vliegtuig neergestort. ORKAAN BOVEN ZUID-FRANKRIJK. Berooving van f9000. Hoe de elementen huishielden. Bezoekt den grooten Landdag voor Staatspensioen te Nieuwe Niedorp op Zondag 18 Augustus Donderdag 15 Augustus 1935. 78ste Jaargang. 9786 Postrekening No. 23330 SCHAGER Int. Telel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. WAS ABESSYNIë IN 1925 WERKELIJK TUSSCHEN DEZE BEIDE LANDEN VERDEELD? Handige manoeuvre van de Italianen, die echter wel geen succes zal hebben. De ware beweegreden van de Engelsche tegenwerking echter blootgelegd. Velen zullen zich ongetwijfeld de oogen hebben uit gewreven, toen zij eenige dagen geleden de publicatie lazen van een geheime overeenkomst die in 1925 tus schen Italië en Engeland zou zijn gesloten en waar bij Abessynië heel broederlijk tusschen deze beide landen zou zijn verdeeld. Om de zaak tot haar juiste proporties terug te brengen, is het goed al direct vast te leggen, dat van een geheim verdrag geen sprake is. Wel is destijds inderdaad tusschen Mussolini en Austin Ghamberlain onderhandeld over een verdee ling in invloedsferen van Abessynië, maar dit is aller minst stiekum en achter den rug van het slachtoffer om gegaan. Integendeel is èn Addis Abeba èn Parijs van de onderhandelingen op de hoogte gehouden en zoo wei nig werd geheimhouding betracht, dat de kwestie zelfs in een openbare zitting van het Lagerhuis is behandeld. Dit neemt niet weg, dat het thans door Italië op nieuw gepubliceerde project nu niet zoo'n bijster pret- tigen indruk maakt. Het daarin ontworpen plan, waarbij aan Engeland zou worden toegestaan het recht van aanleg van een stuwdam in het Tsana-meer, met toekenning van belangrijke concessies van water bouwkundigen aard, waartegenover Italië een spoor weg dwars door Abessynië zou mogen aanleggen en ook verder nog belangrijke economische concessies toegewezen zou krijgen, doet wel sterk uitkomen.dat Engeland thans niet ter wille van den vrede en den Volkenbond, maar wel degelijk ten eigen bate aan Italië den voet dwars zet bij de verovering van Abessynië. Reeds in 1925 maakte Londen bezwaar tegen te groote macht van Rome in het brongebied van de Nijl, omdat daardoor de welvaart van Egypte en de Soedan in handen van Italië zou komen te liggen, hetgeen Engeland ongewenscht achtte. Deze zienswijze zal thans na 10 jaar nog wel onge wijzigd zijn gebleven. Overigens dient te worden opgemerkt, dat Enge land direct bereid bleek om. na het Ahessiinsche protest bij den Volkenbond, de zaak te laten rusten. De bedoeling van Italië om Engeland door de publicatie der in 1925 gevoerde onderhandelingen in een verkeerd daglicht te stellen, is dan ook maar ten deele bereikt. Ongetwijfeld zijn de ware driifveeren van Enge- lan dnog eens extra onderstreept, maar daar staat tegenover, dat de openlijke behandeling der zaak en het terugtreden direct na 't Ahessiinsche protest zeer gunstig afsteken hij de huidige houding van Italië, die bereid blijkt desnoods te vuur en te zwaard de reeds toen beoogde concessies, ia zelfs nog meer, te veroveren. Zoowel Engeland als Italië blijken inderdaad in 1925 raar te hebben gescharreld met de onafhan kelijkheid van Abessynië, maar in elk geval is toen gehoor gegeven aan den roep van de Abessy- niërs naar zelfstandigheid. Dat Italië door de in 1925 gevoerde onderhande lingen, zooals de Italiaansche bladen meenen. een sterke troef in handen zou houden op de aanstaande drie-mogend heden-conferentie, lijkt ons absoluut on waarschijnlijk. Het ware te wenschen dat Italië titans evenzeer geneigd was voor de gerechtvaardigde protesten van Abessynië te zwichten, als Engeland destijds, dan zag het er met de vooruitzichten in ons wereld deel heel wat beter uit Hoewel ook Engeland te laken valt is het buigen voor de macht van den Volkenbond allerminst een slecht voorbeeld te noemen, zooals de Italianen zoo graag beweren. Moordenaar van qeneraal Nagata t er dood veroordeeld? Tokio. Gisterochtend heeft een bespreking plaats gehad tusschen den chef van den generalen §taf. prins Kanin. minister van oorlog Havashi en Watanabe, lid van den oppersten oorlogsraad. Hier bij is de hervorming van het leger besproken. Besloten werd door een scherpe controle de eer en het aanzien van het Japansche leger te herstellen. In dezen zin zijn voor het geheele leger instruc ties uitgevaardigd tot handhaving van de discipli ne en waarin wordt gewaarschuwd tegen niet-over- wogen handelingen. Generaal Aizawa, de moordenaar van Nagata, heeft gisted voor den krijgsraad terechtgestaan. Naar men gelooft, is hij ter dood veroordeeld. Daken werden van de huizen gerukt. - Ver scheidene stadsdeelen onder water. - 50 personen gewond. Gistermiddag heeft boven de HongaarscTie hoofd stad Boedapest een hevig onweer gewoed, tengevol ge waarvan de Internationale Universitaire Sport- feesten moesten worden onderbroken. Verscheidene daken werden afgerukt., o.a. dat van de perstribune van het Nieuwe Stadion. Ook werden boomen en telegraafpalen omgeknakt. Verschillende stadswijken kwamen onder water te staan, terwijl andere in het donker werden gehuld. Het noodweer duurde drie uur. Reeds is een doode te betreuren, terwijl een vijftig tal personen verwondingen opliep, waarvan verschei dene van ernstigen aard. Aangezien zich op het oogenblik, waarop het nood weer losbarstte een groot aantal kleine vaartuigen op den Donau bevond, vreest men, dat morgen nog een groot aantal ernstige ongelukken bekend zal worden. Nadere bijzonderheden. Nader wordt gemeld .dat het noodweer om zes uur losbarstte. Op meer dan 30 plaatsen moest het verkeer met de electrische trams worden gestaakt, evenals het tramverkeer met eenige voorsteden. Door vallende dakpannen en stukken muur werden ongeveer 50 personen getroffen. Diverse auto's en paarden werden door den storm omvergeworpen. In één der voorsteden zijn twee huizen ingestort in een andere voorstad ondergingen drie huizen hetzelfde lot, terwijl in Ujpest zelfs 15 huizen in stortten. Groote materieele schade. Gisteravond tegen acht uur had op de Prins Hen drikkade te Amsterdam een botsing plaats tusschen twee vrachtauto's die groote materieele schade ten gevolge had. Een auto kwam van de zijde van de Kamperbrug,. de andere van het Damrak. Tegenover het café „Prins Hendrik" vlak bij de Schrélérstoren wilden de twee wagens elkaar passeeren, doch raakten elkaar hier bij. De chauffeur van een van de twee autó's raakte zijn macht over het stuur kwijt en reed het trottoir op, en met een donderenden slag kwam de auto tot staan tegen den gevel van het café. Rinkelend bra ken de spiegelruiten in stukken, tafeltjes en stoelen werden vernield en ook het zonnescherm sneuvelde. Te midden van de ruine stond de chauffeur, die er met den schrik was afgekomen. De politie heeft pro- ces-verbaal opgemaakt tegen hem. Nadat remproeven waren genomen, waaruit bleek dat de remmen goed werkten, is de auto vrijgegeven. Volgens het „Giornale d'Italia" bevat de „Times" van heden .een obscure bedreiging tegen Italië indien het zich niet onderwerpt aan de eischen van Groot-Brittannië", en het blad noemt dit een politieke chantage-po- ging, die een gentleman onwaardig is. doch die Italië niet zal weerhouden, met kracht ziin eenmaal ingenomen standpunt te hand haven. Het blijkt thans, dat het wantrouwen, waarmee Italië jegens de conferentie te Parijs is bezield, maar al te zeer gerechtvaardigd is. De ..Times" moet we ten. dat Engeland niet in de geheele wereld de rol van overheerscher en scheidsrechter kan spelen. Er zijn landen, die zich daartegen zullen verzetten, en de Engelsche dreigementen tegen Italië beteekenen in werkelijkheid het opzetten van Abessinië tot grootere onbeschaamdheden tegenover Italië. Dit overschrijdt niet slechts de grenzen van de hoffelijk heid, doch zelfs die der neutraliteit. Deze dreige menten zullen in de geschiedenis verantwoordelijk blijven voor alles wat gaat gebeuren. De eenige reactie van een volk dat zich sterk en gewapend weet zal een versterking van de positie van dat volk zijn. De Times dient een dergelijk volk te res pecteeren, zooals het verdient en het niet te behan delen als een vazal, die het Britsche Rijk gehoor zaamheid verschuldigd is. Er zitten aan het huidi ge probleem nog vele moeilijkheden vast. die niet alleen veroorzaakt worden door de barbaarsche op vattingen van Abessinië. De vier inzittenden gedood. Reuter seint uit Madrid: Nabij Los Alcazeras is gisteravond een militair vliegtuig omlaag gestort, dat thuis hoorde in het militair vliegkamp Melilla in Spaansch Marokko. De vier inzittenden kwamen om het leven. MUNTEN UIT DEN TIJD VAN DE ROMEINSCHE REPUBLIEK GEVONDEN. Rome. Te Zara. de Italaansche havenstad aan de Dalmatische kust, zijn, gedurende den aanleg van een nieuwen verkeersweg, ruim 250. meeren- deels zilveren munten aan het licht gekomen, af komstig uit den tijd van de Romeinsche republiek. Bordeaux en omgeving ernstig geteisterd. Boomen knapten af en hoogspanningsleidingen werden vernield. Reuter meldt uit Parijs: Nadat Zondag en Maandag 1.1. in vele de partementen van Frankrijk, vooral in het Zuiden en het Westen, zwaar noodweer had geheerscht, is thans ook de omgeving van Bordeaux door een zwaren wervelstorm ge teisterd. Het station Bordeaux en vooral de telefoon- en telegraaflijnen hebben ernstige schade op- geloopen. Zoo is de omgeving van Beautiran- Casters volkomen van de buitenwereld afge sloten. De spoorlijn BordeauxToulouse werd door omgevallen telegraafpalen en omgewaaide boomen op tal van plaatsen versperd. Per sonen- en goederentreinen moesten op de sta tions blijven, of in het open veld stoppen. Pas tegen den ochtend waren de hindernissen, uit den weg geruimd en kon het verkeer worden, hervat. Te Bordeaux zelf heeft de storm niet zoo erg huisgehouden. Slechts eenige boomen knapten, af en enkele hoogspanningsleidingen werden ver- nield. Omtrent de gevolgen van het noodweer in Amiens en in het gebied van de Somme wordt nog gemeld, dat na de overstrooming vele huizen in de richting van Rouaan moesten worden ontruimek Zeer veel vee is bovendien verdronken. In de ruine van een schuur, waar de bliksem, was ingeslagen en welke volkomen in de asch werd gelegd, vond men het geheel verkoolde lijk van een landarbeider. Te Marsac (Tarn) werd een 7-jarige knaap door den bliksem getroffen en gedood. Maandagavond heeft een buitenman een bezoek gebracht aan een verdacht pand in de binnenstad te Rotterdam. Eenigen tijd na het bezoek miste hij zijn portefuille, waarin een bedrag van f 9000 'was gebor gen. Aangifte bij de politie volgde, die een uitvoerig onderzoek heeft ingesteld. De 45-jarige K. B. A., een man en de 35-jarige vrouw C. A.S. zijn aangehou den. Het onderzoek wordt nog voortgezet. DE NAZI-SNORREN. Londen. De „Times" meldt uit Weenen, dat het gisteren op straat gebleken is. dat. het bericht aan gaande het laten groeien van Hitler-snorreties. door Nationaalsocialisten, juist is. Verschillende perso nen blijken gevolg te hebben gegeven aan de opwek king en men ziet reeds de eerste verschijnselen van een snor. De huizen werden als stroohalmen wegge vaagd. - Bewoners volkomen door het water verrast. - Het juiste aantal dooden nog niet bekend. - Wat ooggetuigen verhalen. Omtrent de vreeselijke overstromingsramp in Ligurië worden steeds meer nadere bijzonderheden be kend. De ramp speelde zich, zooals reeds gemeld, af in het dal van de Orba, welke rivier van de Ligurische Alpen komt en dan naar het Noorden stroomt, om nabij Ovada uit te monden in een kunstmatig meer, dat een onderdeel vormt' van electriciteitswerken en een lengte van ongeveer 5 kilometer heeft. Onder normale omstandigheden bevat het meer on geveer 5 millioen kubieke meter water. Door den ontzettenden regenval in den nacht van Maandag op Dinsdag en later op den dag waren de watermassa's echter aangegroeid tot 15 a 20 millioen kub. M., zoo dat het water ten slotte den stuwdam deed bezwijken en met donderend geraas in het dal stroomde. Tegen den avond vormden de watermassa's in het dal een meer van ongeveer 40 k.m. lengte, en 2 k.m. breedte, zoodat het onmogelijk was, de onder water staande en door het water weggevaagde plaatsjes te bereiken. Direct werd een begin gemaakt met het reddings werk, o.a. door de militairen, die daar voor het hou den van manoeuvres vertoefden. Een reddingsploeg van de Fiat-automobielfabrieken kon zwemmend 7 personen van don verdrinkingsdood redden. De ramp geschiedde zoo plotseling, dat de bewoners, die voor het onweer in hun huizen waren gevlucht, zich in het geheel niet van het dreigende gevaar be wust waren, tot de huizen boven hun hoofden in stortten.' Er zijn 200 hulzen door het water verwoest. Vier bruggen werden weggevaagd, waarvan een dia tusschen Ovada en Acqui slechts luttele seconden na het passeeren van den van Genua komenden trein is ingestort. Alle telefoonleidingen zijn voorts ver nield. Bovendien moeten er in het overstroomde gebied nog aardverschuivingen hebben plaats gehad. Het aantal slachtoffers nog niet bekend. Het is te voorzien, dat de juiste cijfers omtrent het aantal dooden nog enkele dagen op zich zullen laten wachten, daar verluidt, dat in het getroffen gebied een volkstelling zal wor<ign gehouden, ten einde vast te stellen wie nog in leven zijn. Daar zeer vele inwoners van Genua hun vacantie doorbrachten in de streek van Molare, was ook in deze groote stad de indruk van de overstroomings- ramp zeer sterk. Vele ambulance-auto's met alle mogelijke hulp middelen vertrokken van daar naar de geteisterde streek. Van de zijde der bewoners werden vele heldenda den verricht. Zoo heeft een chauffeur geheel alleen dertig per sonen weten te redden, die dreigden door het water te worden medegesleurd. Paniekstemming onder de bevolking. Uit Ovada komen thans de eerste berichten bin nen van ooggetuigen der overstroomingscatastrophe. In het stadje zelf zijn tengevolge van het doorbre ken van den stuwdam ongeveer honderd huizen uit de lager gelegen wijken verwoest. Een jonge man, die zich op het oogenblik dat de watermassa's met donderend geweld kwamen aanstroomen. op het hooaqeleaen plein bevond, vanwaar hij een goed over- zicht had van de ramp, vertelde, dat de hui zen door de vloedgolven als stroohalmen werden weggevaagd. De bevolking van het bedreigde stads deel, bestaande uit ongeveer duizend per sonen, verzamelde zich op dit plein, waar de nacht werd doorgebracht. Woensdagochtend vroeg, tegen zeven uur, begon het te stortregenen, terwijl het gerucht qinq dat de tweede dam was doorgebroken en het water nog steeds steeg. Een ontzettende paniek dreef de menschen toen naar de omliggende heuvels, vanwaar zij slechts, nadat zij door de inmiddels aan gekomen carabinieri en fascistische mili ciens waren gerustgesteld, konden worden teruggehaald. Op het oogenblik bestaat geen gevaar meer, daar de watermassa's intusschen weer zijn weggevloeid. In de omgeving van Ovada is thans nog maar een deel van de velden overstroomd, zoodat men een overzicht kan krijgen van de door het watergeweld aangerichte verwoestingen. Na de ramp. Verder gevaar bestaat er in het getroffen gebied nu niet meer aangezien de watermassa's weggestroomd zijn. In de buurt van Ovada, staat het water hier en daar nog op de velden, doch men kan zich reeds een goed beeld vormen van de verwoestingen, welke door de overströomingcn zijn aangericht. Overal waar het water gestaan heeft, is niets gespaard gebleven. Ca- dayers van huisdieren, vee, alsmede auto's, rijwielen huisraad, bedden, liggen allerwegen verspreid. De lijken, die men tot dusverre heeft weten te ber gen, zijn reeds weggevoerd. De verschillende oprui mingswerkzaamheden zullen echter nog geruimen tijd vorderen. In ieder geval gelooft men niet binnen een week een nauwkeurige opgave te doen van het aantal dooden. Aantal dooden als 200 aangegeven. In de Italiaansche avondbladen van gister wordt het aantal dooden bij de overstroomingsramp te Ova da thans als 200 aangegeven. Woensdagmiddag kwam de koning te Ovada aan en vertoefde ongeveer een uur op de plaats des on- heils. Hij sprak woorden van troost tot de bevolking. De weggeslagen bruggen zijn reeds door hulpbrug gen vervangen teneinde het verkeer met Ovada we der te herstellen. De tot nu toe geborgen lijken heeft men in school lokalen en kloosters opgebaard. Sprekers: Ds. BAAR, Alkmaar en H. BRUIN, Alkmaar. Medewerking van Muziek» en Zangvereeniging van Nieuwe Niedorp

Schager Courant | 1935 | | pagina 1