Voorbespreking van de Nieuwe volksstam ontdekt op Papoea KIJKER isKO0PErUij(lOE(K Drie mogendheden-conferentie. Donderdag 15 Augustus 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. @786 Eden en Laval confereeren. Geen bemiddeling van Frankrijk tusschen Engeland en Italië. Zooals reeds gemeld, begaven Eden, van Sittart en de Britsche gezant te Parijs, Sir George Clerk, zich om 11 uur hedenochtend naar de Quai d'Orsay, waar zij onmiddellijk door Laval werden ontvan gen. Ofschoon men in officieel© kringen de grootste stilzwijgendheid betracht ten aanzien van dit onder houd gelooft men, dat de gedachten wisseling, die zich door groote hartelijkheid kenmerkte, meer. op een algemeen plan is gehouden. Het schijnt dat de Britsche en Fransche gedele geerden zich op het standpunt stellen, dat de bespre kingen geen nuttig effect kunnen sorteeren, alvo rens de Italiaansche wenschen tot expansie in Abes synië nauwkeurig zijn omschreven. Men zal dus moeten wachten tot Laval met Aloi'si morgen gespro ken heeft, alvorens men eenigszins een beeld van den stand van zaken kan krijgen. Het schijnt, dat Eden de richtlijnen heeft aangege ven, welke de Britsche regeering zal volgen. Een .ba sis voor de besprekingen zal men vinden in het ver drag van 1906 en in de Engelsch-Italiaansche nota wisseling van 1925, waarbij aan Italië een breede ex pansiezone werd verzekerd en een voorbehoud werd gemaakt ten aanzien van de Britsche belangen zoo ver het betreft het water van het Tsanameer en de bronnen van den Nijl, die in Abessynië hun oor sprong vinden. Deze afspraken zijn in de practijk nooit tot uitvoering gebracht, omdat de regeering te Addis Abeba er zich niet hij heeft aangesloten. Londen zou bereid zijn, eventueele voorstel len aan den Negus, waarbij aan Italië een uitgebreide economische ontwikkeling in 'Abessynië wordt verzekerd, te steunen, doch kan niet accoord gaan met politieke conces sies in Abessynië, dat een souvereine staat en lid van den Volkenbond is. Nader meldt Reuter, dat de ministers Laval en Eden het over de volgende punten eens zijn gewor den:.! 1. Behandeling van het Italiaansch-Abessy- nisch conflict geheel binnen het kader van den Volkenbond; 2. Geen bemiddeling van Frankrijk tusschen Engeland en Italië. Volgens gezaghebbende kringen werd bij het on derhoud alles bereikt, wat men er van verwachtte, voor zooveel het tenminste mogelijk was vorderingen te maken. Een Engelschd persstem. ïn een hoofdartikel schrijft de Times, dat de Brit sche regeering bereid is tot het toestaan van belang-, rijke oeconomische concessies aan Italië, mits van Abessynië niet verwacht wordt, dat zijn souvereini- teit verminderd wordt. Zij prijst de laatste rede van den keizer. Oeconomische concessies zouden volgens de Times zelfs vergezeld kunnen gaan van een recht van Italië om enkele van de potentioneele rijke maar dun bevolkte streken van boven-Abessynië te koloniseeren. Het zou in overeenstemming met artikel 22 van het handvest zijn. wanneer aan Italië toegestaan werd. om bij te dragen tot de ontwikkeling van een erkend achterlijk land. Een regeling in dezen geest zou naar het oordeel van de Times niet in strijd zijn met het handvest, noch met bestaande verdra gen met Abessinië. vooral niet wanneer Abessinië in ruil voor vergrooting van Italië's grondgebied en invloed een open weg naar de zee zou krijgen. De een of andere regeling als deze noemt de Times het doel van de besprekingen en zij waarschuwt Mussolini, dat hij verbaasd zal staan over den wrok die een brutale toevlucht tot geweld zou uitlokken. Snowden en de Italiaansche aspiraties. De Times heeft ook een ingezonden stuk van Snowden. volgens wien de dilatore tactiek van den Bondsraad enkel in Italië's kaart gespeeld heeft, daar Mussolini duidelijk genoeg verklaard heeft wat hij van plan is en waarom het hem te doen !s. Niemand kan een andere gedachte hebben dan dat de besprekingen van Parijs en van het verzoenings tribunaal niets anders dan tijdverlies tengevolge zal hebben. Wanneer de Bond Mussolini's uitda ging niet aanvaardt, dan is dat het einde van den .Volkenbond en zinkt de wereld terug tot de heer schappij van het beest. Snowden protesteert tevens ten scherpste tegen de hulp aan Italië, die opgesloten ligt in de ont houding van behoorlijke verdedigingsmiddelen aan Abessinië. Ook hij vreest verschrikkelijke interna tionale complicaties en zegt. dat in de bestaande si tuatie al de elementen van een nieuwen wereld oorlog aanwezig zijn. De Manchester Guardian schijnt nu in haar vrees Voor oorlog ook de mogelijkheid van een echt oeco- nomisch Bondsmandaat te overwegen, maar maakt niet duidelijk hoe dat mandaat werkelijk echt zou kunnen zijn en tegelijk Mussolini zou kunnen be vredigen. Zij doet een beroep op Groot Brittannlë en Frankrijk om ook in den buidel te tasten en al dus als bezitters aan de niet onredelijke grieven HENRY FORD EN JAPAN. Hcnry Ford verklaarde heden, dat hij zich er te gen zou verzetten, dat de controle over zijn Japan- sche belangen uit zijn handen zou overgaan in die van Japansche kapitalisten, gelijk dit voorgesteld wordt in een nieuwe Japansche wet inzake controle op de auto-industrie, welke kortgeleden is aangeno- DE NORMANDIë WEER VERTROKKEN. De Normandië heeft wederom de reis naar New York aangevangen. Het schip had bij vertrek 1080 passagiex^s aan boord, terwijl 410 passagiers zich ie Southampton zullen inschepen. van den Italiaanschën niet-beziititer tegemoet te komen. Ondcrtusschcn moeten Laval en Eden. vol gens haar. actief overleggen wat gedaan zal worden wanneer de Bondsraad op 4 September plaats heeft en de Raad naar Eden's woorden de door het hand vest op hem geplaatste verplichtingen na moet komen. Mussolini zet door! Nieuwe mobilisatie- besluiten. Ki'achtens een zoo juist uitgevaardigde decreet worden de in 1914 geboren dienstplichtigen, die slechts drie maanden behoefden te dienen, met in begrip van hen, die in het buitenland wonen en die geen geldige reden voor vrijstelling hebben onder de wapenen geroepen. Bij dit nieuwe mobilisatie-decreet worden ook de jongelui van de lichtingen 1931 en 1933 onder de wa penen geroepen, die slechts drie maanden behoeven te dienen door familie-omstaindigheden. In Italië is het anders niet de gewoonte deze jongelui, die voor een diensttijd van slechts drie maanden in aan merking komen, onder de wapenen te roepen. Landbouwers met Aziatische kenmerken, levende in een land van overvloed. Vreemdelingen niet welkom. De Engelschman Jack Hides, een regeeringsambte- naar op Papoea, het zuidelijk deel van Nieuw Guinea, dat bestuui'd wordt als een Australische kolonie, heeft een onderzoekingsreis van acht maanden ge maakt in het binnenland en daarbij een tot dusver onbekend volk ontdekt, dat sterk afwijkt van de Papoea's of andere bekende rassen. Het volk heeft een lichtbruine huidskleur met bruine oogen, is kort van bouw en heeft o.a. door de hooge jukbeenderen een Aziatisch uiterlijk. Zij wonen ten zuiden van den hei'g Hagen. Hides, vei'gezeld van "een officier, en de' noodige inlandsche politieagenten en dragers, waren in December uit Port Moreby vertrokken en per. schoener eerst de Fly en vervoljgens haar zijstroom de Strickland opgevai-en. Vandaar zetten zij liun reis. stroomopwaarts voort met kano's, waarbij zij ver scheidene stroomversnellingen hadden te overwin nen. Zij ontdekten een zijrivier van de Strickland die uit het Oosten kwam. Na deze ongeveer 65 K.M. te hebben opgevaren, tx-okken zij te voet het land in. Zij hadden het hier hard te verantwoorden en door kruisten een gebied van kalksteenen kraters zonder water, en. met. geen ander dierlijk leven, dan buidel- dassén en pitots. Zoo kwamen zij op de grens van de watei-scheiding en zagen daar een breede rivier, die- in zuidoostelijke richting liep en die zij Ryan doop ten. Toert zij...de. .vniwijL water scheiding- afdaalden zagen zij een sehoon heuvelach tig landschap-met Ixfuine-en groene vakken bouw land, doorsneden door wateren. De Ryaii ontspringt op een meer dan 2000 meter, hoogen berg, waar de expeditie in een aardbreuk Zeeschelpen vond. Achter; dezen berg lagen nog 'meer bouwlanden. De inwonexs waren aanvankelijk verschrikt, maar deden daai-na wat vriendelijker. Hun opperhoofd, 'n prachtig gebouwd man, gaf door gebaren aan de pa trouille te kennen, dat zij zich in een land van over vloed bevonden. Dén volgenden dag trachtte ditzelf de opperhoofd de mannen in een hinderlaag te lok ken, maar toen de patrouille eenige revolverschoten had gelost werd hij weer wat vriendelijker. De pa trouille passeei'de noordwaarts gaande eerst park achtige boerderijen en later dalen, zonder doi*pen, maar telkens voorzien van een boerderij. Rond elke boerderij liepen slooten ter diepte van 2 a 3 meter. De patrouille was getroffen door de rechte lijn van deze slooten en de uitstekende bewerking van het land. De bevolking woont niet in dorpen, maar uitsluitend op boerderijen. Zij begraven hun dooden in de open lucht, in houten kisten omgeven dóór een houten hei ning. Hoewel de inboorlingen over het algemeen niet on vriendelijk waren, weigerden zij voedsel aan de pa trouille met uitzondering van enkele aardappelen, die daar in oveiwiocd groeien en die van uitsteken de hoedanigheid zijn. Toen de patrouille zich weer oostwaarts wendde in de richting van de rivier Puari. ontmoetten zij donkerder inboorlingen, die in een armere streek woonden, maar veel toeschietelijker waren en haar overvloedig van voedsel vooi'zagen. Het nieuw ontdekte volk noemt zichzelf Tari Fu- rora. De patrouille schat de sterkte van het volk op 100.000 zielen. Het land wordt met houten spaden bewerkt. In tegenstelling met de meeste inboorlingen van Nieuw Guinea leeft dit volk niet alleen van den landbouw, maar doet het ook aan den bosch- bouw om het vereischte timmerhout te krijgen, dat met houten bijlen wordt bewerkt. De boerderijen liggen op eenigen afstand van een hoofdweg en zijn daar door een oprijlaan mee verbonden. Men gedoogde niet, dat de bezoekers van den hoofdweg De vlucht van „de luis" over het Kanaal. Wij maakten reeds melding van het feit dat de uit vinder van het kleine vliegtuig de Pou (de luis), dat slechts 500 gulden kost, er in geslaagd is met hevigen tegenwind,' over het Kanaal te vliegen. Thans zijn eenige nadere bijzonderheden over zijn vlucht bekend. Voor zijn vertrek uit Calais deed Mignet een proef vlucht, waarbij bleek, dat de motor van zijn toestel sloi'ingen vertoonde. Zijn vrienden, die liem in ver band met het ongunstige weer reeds gewaarschuwd hadden den., tocht niet te ondernemen, er stond een sterke Noord-Oostenwind, meenden reeds dat hij nu zijn tocht zóu opgeven. Mignet vei'liet het vliegterrein, doch kwam even later weer terug met een nieuwen motor, dien hij, als men de berichten gelooven mag, onder zijn arm droeg, en die in minder dan geen tijd in het toestel gemonteerd werd. Na nog een proefvlucht gemaakt te hebben, aan vaardde de Franschman toen des avonds een mi nuut na zévenen de groote reis, die'in de romantiek weinig onder zóu doen, voor den eersten tocht over het Kanaal van Bleriöt. Slechts eenige personen wisten van Mignet's plan nen. Zij waren in angstige spanning bijeen op het vliegveld Lyrnpne, Men meende dat de tocht te langen tijd in beslag nam en al spoedig begon men zich on gerust te maken. Om 7 uur 50 hoorde men een licht gesnor en spoe dig ontwaarde men het kleine toestel dat begeleid Jjleek te worden door een gi'oot verkeei'stoestel, dat na het vernemen van het bericht dat Mignet onderweg was naar Engeland, op zoek was gegaan naar hët toestelletje, als naar een speld in een hooiberg. Mignet naderde nu snel en reeds om 7 uur 53 land de de Pou zeer vlot, dwai-relde het toestelletje naar pirilaag. Mignet stapte uit, vlot, zonder luchtheld-allures en vex'klaarde blij te zijn in Engeland te zijn aangeko men. De beambten van het vliegveld bleven eerst nog eenigen tijd sprakeloos van verbazing, aangezien zij, naar zij verklaai-den, nog nooit zooiets eigenaar digs uit de lucht hadden zien komen, doch spoedig kregen zij hun bezinning weer en Mignet werd luide toegè juicht. Mignet verklaarde dat hij naar Engeland gekomen was om de Engelsclie luchtvaartdeskundigen er van té overtuigen^ dat zijn toestel werkelijk bestond en dat het bovendien zeer goed kon vliegen. „In Frank rijk", zeide hij, „weet iedereen reeds wat de Pou is. Vraag de barbier, vi-aag de groenten vrouw, ze zullen u allen uitvoerig inlichten". „Ik heb géhoord, dat zij in Engeland hai*telijk om ;mijn machine, lachen, welnu zij hebben nu gezien '■dat men er het Kanaal mee over kan vliegen. De tqcht beteekende niéts voor mijn Pou". Ongetwijfeld zal zijn tocht indeixlaad niet nagelaten ibben indi'uk te maken op de Engelsche deskundi- ny die* i!T'iH?dèr |£rral de geweldig©*iportivitcit van' ezeri Franschmaii, die zonder eenig brevet en zonder officieete-erfceiinnyg recht voor zijn denkbeeld dat-de tegenwoordige vliegmachines te gecompliceerd zijn en dat het veel eenvoudiger kan en op den duur ieder voor 500 gulden ih het bezit kan zijn van zijn eigen l vliegmachine. afweken. Bij hun nadering liepen de menschen uit hun huizen, gewapend met boog en pijl en met dolken, geslepen uit menschelijke dijbeenderen. De vrouwen en kinderen stonden langs den weg en gaven den vreemdelingen te kennen, dat zij weg moesten gaan. In zijn rapport aan de regeei'ing over ziin ontdekkingsreis, vraagt Hides zich af. hoe dit volk hier gekomen is en wie het zijn uitstekende landbouwmethode heeft geleerd. De Australische coi-respondent van de Times, aan wien wij het bo venstaande ontleenen, vraagt zich af of het soms hetzelfde volk of een naverwant volk is, aan dat wat Taylor en Leahy in 1932 hadden ontdekt in het mandaatgebied van het vroegere Duitsch Nieuw Guinea. dat ten Noorden aan het Australische ge bied grenst. Ook zij hebben fraai aangelegde perken en een uitgebreid slootenstelsel. Hides is echter van oordeel, dat zulks niet het ge val is. De door hem ontdekte stam is lichter van huidskleur. Meer naar het zuidwesten heeft hij wel inboorlingen aangetroffen van het type dat Taylor en Leahy ten westen van dén Hagen hadden ge vonden. Hij veronderstelt, dat dit lichter gekleui-de volk jaren geleden door andere volken verslagen is, en gevlucht is naar de kalkbergen, waar zij het vruchtbare dal ontdekten, dat thans hun woonplaats is en waar zij zich ongestoord konden vermenig vuldigen en ontwikkelen tot een volkomen op zich zelf aangewezen gemeenschap. De Times wijdt een hoofdartikel aan de ontdek king van Hides en spreekt daarbij de hoop uit. dat men dit volk in zijn gelukkigen staat van afzon dering zal laten en er voor zal waken, dat zij door aanraking met de Westersche cultuur bedorven worden. „NIET ALLEEN KUNNEN MAAR OOK DURVEN!" Barometerstand op Dondei'dagmoi'gen 8 u.: 767 m.M, Temperatuur: 17 gr. C. is 62 gr. F. Verwachting: Zwakke wind uit westelijke richting, licht tot zwaar bewolkt, kans op regen. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Wij verhuren BABY-WEEGSCHALEN, per week f0.50, peT maand f 1.50. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE 103 SCHAGEN. Zijn vaders boerderij in brand gestoken. Nieuwe arrestatie te Oss, De koninklijke marechaussee te Oss is gisteren ovei'gegaan tot de ai-restatie van den 24-jai'igen land- bouwei'szoon L. v. B., onder verdenking van brand stichting in de boei'derij van zijn vader op 21 Febr. 1934, welke tot den grond is afgebrand en waai'bij eenig vee is omgekomen. Nu zooveel misdrijven aan het licht komen, kreeg de marechaussee voldoends aanwijzingen tegen van B., zoodat zij tot zijn ai-resla- tie kon overgaan. Hij is in de marechausseekazerne opgesloten, waar hij aan een streng veihoor is onder wérpen. Hij blijft evenwel ontkennen. De eenige weken geleden gearresteerde 20-jarige A. v. d. W., bijgenaamd Slappe Toon van Mieneke de Soep uit Oss, thans vei'blijfhoudend in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch, verdacht van dief- staf met inbraak, heeft gisteren voor de koninklijke marechaussee te Oss een volledig6 bekentenis afge legd. Hij verklaarde bij den kapper v. d. Berg te Oss tezamen met ijzn vi'iend Wimke de Bie bekend uit den overval met roof te Oyen te hebben inge broken en een partij parfumerieën en geld te hebben gestolen. Verder heeft hij zich aan verscheidene an dere strafbare feiten schuldig gemaakt, waarnaar nog een ondcizoek wordt ingesteld. lriJXE3!S38 allures met gevolgen. Oplichter te Soest gearrestejjpL De-gemeentepolitie te Soest heeft gcaiTesteèrd iemand, die zich J. II. Kuipers noemt, en die ,te Ilauk, gemeente Dussen, veel menschen heeft opge licht. J. H. Kuipers was begin Mei werkzaam op de papierfabriek „De Maasmond", te Iveizersveer, waar bij hij te Dussen en omgeving zijn oplichtersprac- tijk „uitoefende". Een notai*is uit Spi*ank-Kapelle werd voor elfhonderd gulden gedupeerd. Kuipers gaf voor een bedrag van f 40.000 bij den notaris te brengen om dit bedi-ag te beleggen. Hij zei het geld noodig te hebben voor het bouwen van een fabriek te Dussen, in welke fabriek tweeduizend menschen zouden kunnen werken. Te Kapelle zou hij een groot magazijn laten bouwen. De aannemer H. J. Hane- graaf, te Dussen, met wien de oplichter een N.V. had gesticht, werd voor f205 opgelicht. Te Geei'truiden- berg, Breda en Vught heeft Kuipers personen opge licht voor bedragen van f50 tot f 100. Gebleken is, dat de oplichter heel wat op zijn kerfstok heeft. Ook de politie te Amsterdam heeft zijn aanhouding vei*- zocht. Kuipers is van Soest naar Dussen overgebracht. Heden wordt hij naar 's Hertogenbosch getranspori teerd. (Hsbl.) De strijd tegen de werkloosheid in België. Een grootscheepsch program van open bare werken. De Dienst van Nationaal Herstel heeft in een zit ting, voorgezeten door den eersten ministei', een grootsch progi'amma van openbare werken goedge keurd, vóór het einde van 193S te voltooien, en voor hetwelk het totale bedrag, vain drie en half milliard fr., waai'over dit organisnie beschikt, uitgegeven zal worden. Over dit programma zal de kabinetsi'aad eer lang uitspraak doen. Reeds nu is besloten 500 metaalwagens te bestel len voor de Nationale Mij. der Belgische Spoorwegen bestemd, hetgeen een uitgave van 275 millioen fr. vertegenwoordigt. Strijd tegen het geloof in Duitschland. Nazi's blijven ageeren tegen katholieken en joden. Volgens een Reuterbericht uit' Berlijn worden uit verschillende deelen van Duitschland weder nieuwe gevallen gemeld uit den strijd der nazi's tegen de joden en katholieken. Zoo zouden meer dan 40 gra ven zijn geschonden op een katholiek kerkhof te Schwandorf in de Oppei'-Palts, waar de houten knxi- jen op de graven van onbemiddelde katholieken zouden zijn stukgeslagen of uit den gi-ond getrokken Te Breslau trok een optocht van acht vrachtauto's vol S.A.-mannen door de stad. Op een dezer wagens was een galg geplaatst, waaraan een als katholiek priester gekleede pop hing. De SAmannen riepen den voorbijgangers allerlei tegen katholieken en joden gerichte uitdrukkingen toe: De burgemeester van Dortmund heeft den Joden verboden gebruik te maken van de gemeentelijke banken van leening. Te Oldenburg is den joden ver boden deel te nemen aan den veehandel. Uit Hannoycr meldt Havas. dat daar voor een aantal aan joden' toebehoorende bioscopen heftige anti-semietische betoogingen hebben plaatsgehad. Volgens de nat.-soc. bladen ..hadden deze spontane betoogingen met volkomen discipline plaats. De politie sloot vier bioscopen, welker eigenaars ioden zijn.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5