Feest in den eersten Zuiderzeepolder. Eerste Lustrum van de Wieringermeer. Dinsdag 20 Augustus 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9789 Zet 'n waker voor Uw kleerenkast! BON VOOR GRATIS PRESTO GELDIG TOT EN MET 24 AUGUSTUS Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto. 71/2 ct. zeeppoeder,, vöor de prijs van 2, dus voor slechts J5 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. Naam NV. WASCHOLI NE FABRIEK 'VVVVv</v«vvwvwv ".f Door zijn zwager overvallen. Helmond. Zondagavond omstreeks elf uur heeft te Stiphout nabij Helmond een ernstige steekpartij plaats gehad. Toen de arbeider W. v. d. M., vergezeld van zijn on geveer 9-ja.rig dochtertje huiswaarts keerde, pas seerde hij de woning van zijn zwager M. de A. Deze heeft zijn familielid, met wicn hij in onmin leefde, waarschijnlijk staan opwachten. Plotseling kwam hij van achter zijn woning te voorschijn en stortte zich op v. d. M., wien hij met een mes in het ge laat stak. De wang werd doorboord en ook de tong werd nog door het mes geraakt. Hevig ontsteld liep het meisje naar de nabij gelegen ouderlijke woning om haar moeder van het gebeurde in kennis te stel len. Ijlings werd een geneesheer uit Helmond ge waarschuwd, die na voorloopig hulp te hebben ver leend, overbrenging naar het ziekenhuis te Hel mond gelastte. Uit voorzorg werd het slachtoffer, dat zeer veel bloed verloren had, door den Zeer Eer waarden Heer Pastoor van de laatste H.H. Sacra menten voorzien. De dader nam na zijn daad per fiets de vlucht naar Helmond, waar hij nog denzelfden nacht door de ma rechaussee aldaar is gearresteerd. Voor het verder onderzoek is liij naar Stiphout overgebracht. GHEED3N IN 6350 KERKEN. Om vrede. New-York. Onder de auspiciën van de Ame- rikaansche zondinssvereeniging zijn Zondag in 6350 kerken in geheel Amerika gebeden v.erricht voor den vrede en de bij legging van het Italiaansch- Abessijnsche geschil. Dr. Gcorgc White, de secretaris der zendingsver- ceniging heeft verklaard, te hopen, dat de kerken de wereld op ondubbelzinnige wijze duidelijk zouden maken dar zii militaire kracht verfoeien en dat vreedzame middelen noodzakelijk ziin om inter nationale geschillen te beslechten. BEROEMD SCHILDERIJ VERKOCHT. Voor 250.000 dollar. N e w-Y ork\ De beroemde ..Roeping van Petrus en Andreas" van Duccio di Buoninsegna- is hier ver kocht voor 250.000 dollar. Het schilderij meet slechts 42 bij 44 c.M. De lcooper is de directeur van een aan tal eenheidsprijzemvinkels, mr. Samuel H. Kress. Naar uit bevoegde bron wordt vernomen, heeft mr. Kress het schilderij, dat onlangs te Parijs werd ten toongesteld, van mr. Clarence H. Mackay gekocht. Het is een van de vier stukken, welke door Lord Duveen uit de Benson-collectie werden aange kocht; later kwam het in het bezit van mr. Mackay. DE SLANG BEET DE KOE, EN DE MELK V/AS VERGIFTIGD. Cal cutta. Te Cooch Behar in Bengalen werd een gezin na een maaltijd ziek en de geneesheeren slaagden er niet in een diagnose vast te stellen. Kort daarna stierf de koe, welke de melk en de room, die bij den maaltijd waren gebruikt, had geleverd. Zij bleek enkele uren te voren door een slang te zijn gebeten. De familie is daarop behandeld kun nen worden en is genezen. De broeder van het hoofd der Fransche republiek, president Lebrun, de landbouwer Gabriel Lebrun, die zooals bovenstaande foto laat zien, zijn ploeg niet ontrouw is geworden, ondanks de hooge positie van zijn broer, werd benoemd tot ridder in het legioen van eer. vast inwonertal van 2360, waarbij nog velen, die hier tijdelijk in de kost zijn. Wij roepen in onze herinnering terug de foto's, die wij eerlangs afdrukten van het geven van onderwijs voor de jeugd in cantine's en de kerkelijke bijeen komsten in particuliere huizen. Thans telt ieder dorp drie kerken en twee groote vierklassige scholen, als mede ruime, doelmatige gymnastiek gebouwen. Het stempel van nederzetting in een nieuw gewon nen gebied, dat de dorpen uit den aard der zaak aanvankelijk droegen, en dat hierin bestond, dat al les er nog even kaal uitzag, hebben ze reeds verloren. Er is weinig meer, dat ze van andere dorpen op het „vasteland" onderscheidt. Voor elke woning een goed onderhouden bloementuintje met luguster haagje en achter een groenten-tuin. Winkels op allerlei gebied voorzien in de dagelijk- sche behoeften der bewoners. In de plaats der can- tine's verrezen moderne hotels, waaraan weldra be hoefte ontstond in verband met het zich steeds meer ontwikkelende toerisme naar het nieuwe land. Het hoofddorp Wieringerwerf nadert zijn vol tooiing; het wordt als het ware uit den grond ge stampt. Men vraagt zich wel eens af, of Wieringerwerf het grootste dorp zal worden, doch daar is tot nu toe moeilijk antwoord op te geven. Er zijn allerlei om standigheden geweest, die den houw van dit dorp in den weg stonden. Zooals men weet, was de bodem, waar aanvankelijk het dorp geprojecteerd was, niet van voldoende stevigheid, zoodat de plannen gewij zigd moesten worden. Hiermee ging geruimen tijd heen, maar in dien tijd stond het particulier initia tief niet stil. De middenstand ontwikkelde zich meer en meer, terwijl dokter, veearts, e.a. zich in de reeds bestaande dorpen vestigden. Weliswaar komt straks in Wieringerwerf het gemeentehuis en zal het straks de woonplaats worden van den nieuw te benoemen burgemeester, doch of het in de toe komst in alle opzichten de centrumgemeente van de Wieringcrmeer zal worden, dit is een vraag die alleen de toekomst zal weten te beantwoorden. Vrije boeren in het nieuwe land. Welk een verschil voor ongeveer 2 jaren terug. Toen waren er nog alleen de groote landbouwschu- ren van de bedrijfsboeren; één op de 300 H.A. Nu is het aantal sterk vermeerderd en zijn er boerderijen van allerhande maat en model. Dit voorjaar tegen Mei kwamen verhuiswagens op de wegen van de Wieringermeer, w.o. veewagens met koeien en paar den. Die wagens kwamen uit, verschillende provin cies: Groningen, Friesland, Gelderland. Brabant en de beide provincies Noord- en Zuid-Holland. De eer ste pachters kwamen in den polder. Een heele serie arriveerde dit voorjaar en ook dit najaar komen weer een groot aantal zich vestigen als particuliere pachters, onder wie verscheidene, die thans reeds bedrijfsleider zijn. Moge het hun gegeven zijn, dat zij, ondanks crisis en malaise, zich op het nieuwe land zullen weten te Groene velden, roode daken en vriende lijke dorpen. Het was uit den aard der zaak noodig hij de uit voering der cultuurwerken te kunnen beschikken over een aantal boerderijen op verspreide plaatsen in den polder, later gevolgd door bijhouw van eenige tientallen bedrijven bestemd voor verpachting. En het landschapI De grauwe doode kleur der zee bodem is verdwenen onder malsche klavers, Luceme of prachtig groene weiden, waar groote koppels vee rustig in loopen te grazen. Daarboven uit steekt, zoover het oog reikt, het felle rood of de nog frisch getinte kleur van het nieuwe riet der tal rijke hofsteden, die in den nog zoo jongen polder pis paddestoelen uit den grond zijn verrezen. Zelfs de hoornen en het lagere houtgewas rond de boerderij ontbreken al niet meer. Doch niet alleen bij de boerderijen, ook langs de wegen en bij de dorpen zijn de boomen bij duizenden geplant en met verrassend resultaat, want reeds hebben de aanvan kelijk spichtige „staken" het gebracht tot een werke- lijken boom met een weelderigen bladerenkruin. Vanaf het eerste droogvallen van den polder is er gewerkt om de Meer toegankelijk te maken. Door dat zulks in snel tempo moest gaan, werden bree- de rijwielpaden of lichte autowegen aangelegd. Thans is het wegennet geheel compleet en kan 'de polder over een lengte van 245 K.M. worden door kruist over een pracht wegdek, in klinker of basalt. Het is uit met het oversteken van de voor ons thans aftandsche pontjes. Ettelijke tientallen brug gen van soliede constructie garandeeren veilige ver binding over de vele kanalen. Wij gaan in onze herinnering terug naar het oogenblik, waarop de eerste kolonisten het nieuwe land betraden, nog onzeker van wat de toekomst hen brengen zou. Het waren er nog slechts enkele die zich op de plekken hebben nedergezet, waar ze wisten dat. eens de dorpen zouden verrijzen. En nu! Hoe is alles in die luttele jaren veranderd. Denken we voor enkele jaren terug, dat Slootdorp en ook Middenmeer nog maar door enkele gezinnen was bewoond en thans in 1935 reeds in beide dorpen 450 gezinnen z-ijn gevestigd, uitmakende -in totaal -n Bescherm Uw kleeren tegen motten! Haal 'n bus Shelltox bij Uw dro gist en verdelg het ongedierte met larven en eitjes incluis. Shelltox is insectendood! .VANAF HET OOGENBLIK, WAAR OP DE EERSTE KOLONISTEN HET NIEUWE LAND BETRA DEN, NOG ONZEKER VAN WAT DE TOEKOMST HUN BRENGEN Morgen, Woensdag den 21sten Augustus, zal het vijf jaar geleden zijn, dat de Wierin germeer droogviel. De bevolking van het nieuwe land de bedrijfsleiders en pachters, verspreid wonend door de Meer bereiden zich voor op eenige feestelijkheden, ter her denking van dit heuglijke feit. Wederom sloot een periode van een groot en grootsch nationaal werk, maar het beteekent tevens de aanvang van een nieuwe periode de verdere cultiveering van het 20.000 H.A. groo te grondgebied, met de bestemming om tot vruchtbare landouwen te worden omgetoo- verd. Bij dit eerste lustrum van de Wieringer meer is er alleszins reden om een blik in het yerleden te slaan. De grootsche werken, 'die de aandacht van gansch 'de wereld trokken, uitgevoerd door een staf van zeer bekwame mannen, geven in ruime mate aanleiding de ontwikkeling van dit nieuwe land in korte trek ken .vanaf zijn geboortestond na te gaan. Aanvang Inzaai en ontginning der bo dem. Het lag voor de hand dat er vanaf den eersten dag aan het bouwrijp maken van den drooggekomen bo dem gewerkt werd. In het najaar 1930 had reeds de eerste uitzaai rogge plaats 130 H.A. en het daarop .volgend voorjaar 120 H.A. zomergerst ten Zuiden [van de Haukes. De opbrengst dezer graansoorten gaven reeds aan stonds hoopvolle resultaten. Het behoeft geen toelich ting, dat met de grootste mogelijke spoed aan de ontwatering van den bodem werd begonnen. Sloo- iten en greppels werden gegraven de kanalen wa ven reeds gedeeltelijk ingelegd. De Meer werd hier door een werkobject van belang, waardoor vele ar beiders uit schier alle windstreken hier een boter ham konden verdienen. Zij werden ondergebracht in .werkkampen, gebouwd in onderscheidene hoeken iVan de Meer. In ongeveer 2 jaar tijds was het bijna 20.000 H.A. groot zijnde compleet doorsneden met •kanalen, slooten en greppels. Ook met de drainage werd op beperkte schaal aangevangen, zoowel met ide hand als machinaal draineeren. Talrijke proeven op het gebied van ontzilting, be mesting en de keuze van gewassen om straks bij het in \cultuur brengen van voorlichting te dienen. De tractors op rupsbanden deden hun intrede in het nieuwe land. Voor paarden was de bodem aanvan kelijk nog te drassig. Eei*st later zien wij echter ook hen verschijnen, die steeds zoo'n groote rol ge speeld hebben in de bewerking van den grond, en thans zijn er reeds eenige honderden op de talrijke bedrijven in den nieuwen polder in gebruik. Het ploegen, zaaien, maaien en dorschen wordt (echter geheel mechanisch gedaan. Aldus vorderde gestaag het dienstbaar maken van den grond aan het productieproces en thans, in 1935, zou men welhaast geen gewas kunnen bedenken of het groeit reeds welig in den vóór vijf jaar terug nog door het zeewater overspoelden bodem. Begonnen werd met een uitzaai van pl.m. 250 H.A. in 1930, terwijl in dit jaar ruim 10.000 H.A. ligt inge zaaid in vruchtbaar cultuurland, terwijl pl.m. 1250 H.A% is ingezaaid met noodmengsel, terwijl daaren boven ruim 1500 H.A. werd uitgegeven in pacht aan (de particuliere hoeren. Handhaven. Wat betreft de uitkomsten der gewas sen. deze stemmen in alle opzichten tot een hoopvol resultaat. Voor hen zal echter het landleven, dat volgens den dichter Staring „zoo genoegelijk heenrolde" voorloopig wel niet ziin weggelegd. Maar voor wie is dat tegenwoordig wel zoo? Met de dichterlijke ontboezeming in de laatste brochure der Wieringermeerdirectie zeggen we: De polder groeit. Staag, ongestoord. De arbeid boeit. Het werk gaat voortl Werk voor de scheepswerven Nieuwe scheepsbouworders van de Ko ninklijke Shell groep. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke Shell Groep weer eenige nieuwe orders geplaatst bij de Nederlandsche Scheepsbouwindustrie: n.1. één stoom schip van 4000 tons draagvermogen bij de Neder landsche Scheepsbouw Mij., Amsterdam, ten behoeve van de vaart in West-Indië, één stoomschip van 4000 tons draagvermogen bij P. Smit Jr., Rotterdam voor dezelfde vaart en een motorschip van 560 tons draag vermogen bij v. d. Giessen te Krimpen a. d. IJssel voor de vaart in Portugal. Wat, afgezien van de vele reparatie en onderhouds werkzaamheden, alleen reeds de nieuwbouw-orders van de Koninklijke Shell Groep beteekenen voor de Nederlandsche scheepsbouwnijverheid, wordt duide lijk, indien men voor oogen houdt, het feit, dat deze groep momenteel dus in aanbouw heeft, alleen in Nederland, negen zeeschepen, van tezamen 70.000 tons draagvermogen, t.w. twee van 12.100 tons, vier van 9.100 tons, twee van 4.000 tons en één van 560 tons. In totaal zijn, wat zeeschepen betreft en met inbe grip van bovenbedoelde opdrachten, momenteel in Nederland in aanbouw, c.a. 127.000 tons draagver mogen (inclusief ruim 20 kustvaartuigen, welke in Groningen gebouwd worden. DE BALSEMING VAN HET LIJK VAN LENIN. Het geheim thans onthuld. Moskou. De deelnemers aan het Physiolo- gisch Congres zijn de eersten geweest, aan wien het geheim van de wijze, waarop het lichaam van Lenin is gebalsemd en bewaard, is onthuld. Zii ziin Zater dag van Leningrad naar Moskou gegaan en hebben daar het Kremlin en het mausoleum van Lenin in de Roode Straat, waar de Bolsjewistische leider tien jaar geleden werd bijgezet, bezocht. De professoren Vorobieff en Zbarski hebben daar na een lezing gehouden over de door hen toegepaste methoden om het lichaam te bewaren. Voordien hebben zii, ondanks alle verzoeken van wetenschap pelijke belangstellenden uit de geheele wereld, nim mer het geheim onthuld. De laatste ronde! Uw winke lier is nog maar een paar dagen in staat om U van net zeldzame voordeel te doen profiteren! Zorg dat U niet te laat komt, want zulk een voordeel moet U zich niet laten ontglippen. Nfierii fjlaafs vón PRESTÖ geen ènder nierk zeeppoeder sfefi. U hiMjlj PRESTO KWAUTSirii SgjajF'1^1'-" •te-'8 ti' PRO A 75-091 H

Schager Courant | 1935 | | pagina 5