VROUW, V7X\ODR ll»»).»CRtESAcH ONDERGOED VOOR Oolc onze kleine en groote dochters maken aanspraak op aardig ondergoed. Het is zoo'n gezellig werk om zelf te maken en kan zoo nu en dan nog eens ter hand geno men worden om een of andere versiering aan te brengen, hetzij een geborduurd motief je, dan wel feston, die zoo sterk en practisch zijn, als afwerking en toch ook weer zoo aar dig staan. Zoowel effen als ge bloemd materiaal wordt verwerkt en wel van een geheel andere fa- brikatie als dat, wat wij in onze kinderjaren droegen. Vroeger werd als eer ste eisch gesteld, dat 't goed degelijk moest zijn en waren katoen, lin nen en keper d e ma terialen, waarvan on dergoed gemaakt werd. Thans wordt ook meer aan de aesthetische eischen tegemoet geko men en kiezen wij bij .voorkeur lingeriebatist en waschzijde, beide weefsels, die bij goede behandeling ook duurzaam zijn. Do aardige nachtjapon is van gebloemde stof en afgewerkt met feston; schouderslui ting met strikken, terwijl aan de ceintuur omgefestonneerde vertikale inknippen zijn, waar lint door wordt geschoven. Het is een echt feestelijke nachtjapon, die onze meisjes vol trotsch mee zullen nemen, als zij uit logeeren gaan en waarop tevens nog een letter wordt geborduurd. Het hemdbroekje heeft een gehaakt kantje als afwerking, terwijl de onderjurk en de directoire in zacht gekleurd batist worden uitgevoerd. Als afwerking feston en een aardig geborduurd takje met eenige afhangende kersen maken het tot een mooi geheel. Het lijfje, dót uit banden bestaat, heeft een opgeknoopt broekje, dat met open ran den is bewerkt en zeer practisch is om op warme dagen bij luchtbaden gedragen te Worden. Ook voor baby is een aardig hangertje gedacht, met smal gehaakt of valeng.ienne kantje afgewerkt en geen andere versie ring, dan enkele open randjes. We zien, dat onze vrije oogenblikjes of die, welke wij aan zee of in het bosch doorbrengen, op aangename en nuttige wijze gevuld kun nen worden, door het ondergoed onzer meis jes zelf te maken. ONZE DOCHTERTJES DE NAKUUR NA DE VACANTIEWEKEN. Wanneer de heerlijke vacantieweken weer voorbij zijn moeten allen weer met het dagelijksche werk aanvangen, huis vrouwen zoowel als allen, die een beroep uitoefenen. Twee, drie weken, in sommige gevallen zelfs een langeren tijd, zijn aan zee, in het gebergte of in do bosschen doorgebracht en over het algemeen heeft men de vacantie in een andere luchtstreek doorgebracht. Velen zullen de eerste dagen, als zij weer thuis zijn, door een gevoel van groo te loomheid worden overvallen en vragen zich af, of de vacantie hen zoo weinig goed gedaan heeft, dat zij reeds nu weer moe zijn. De oorzaak ligt echter hierin, dat het lichaam zich niet weer onmiddellijk in kan stellen op druk bezig zijn. Was men tot dus verre gewoon vrijwel den geheelen dag bui ten door te brengen in zalig niets doen, dan is men, weer in den gewonen sleur zijnde, vele uren aan huis gebonden. Het gebrek aan frissche gezonde lucht wreekt zich de eerste dagen, het lichaam moet zich aan de veranderde leefwijze aanpassen en hierdoor ontstaat het gevoel van overmoe zijn. Menschen, die in een of andere badplaats een kuur gevolgd hebben, zullen altijd op medisch advies een nakuur moeten doen Voor zij naar huis gaan, opdat het organis me zich langzaam aan kan passen aan de eischen, die het gewone leven stelt. Het meerendeel van degenen, die met vacantie gaan, kan zich zulks niet veroorloven en zal zoo'n „nakuur" thuis moeten toepassen, wil men zooveel mogelijk profijt van het verblijf buiten. „Een nakuur thuis, hoe is dit mogelijk?" hooren wij velen reeds vragen, die weer aan het werk moeten, hetzij binnen- of bui tenshuis. In de eerste plaats is het absoluut noodig om de eerste weken een rustig en regelma tig leven te leiden: Men moet niet als men den geheelen dag bezig geweest is, allerlei genoegen najagen, laat naar bed gaan en daardoor moe opstaan. Zeer begrijpelijk zal men dan spoedig geen nut meer van de vacantieweken bespeuren; veel rust en slaap zijn vóór alles noodig. Een tweede punt, waarmede rekening ge houden moet worden is de voeding. Is men dag aan dag buiten, dan zal zich een flin ke eetlust ontwikkelen, die allengs echter, thuis zijnde, weer vermindert.. Men vergeet echter, dat men niet alleen steeds buiten is in de vacantie, doch vaak urenlange wan delingen of fietstochten maakt, zwemt, of aan sport doet. Het lichaam heeft dan meer voedsel noodig, dan wanneer men 'n zittend leven heeft. Men moet den eersten tijd als overgang lichtere spijzen gebruiken, voel groenten, vruchten, brood en meelspij zen, ook eieren en kaas. Ton slotte is het noodig om vooral de eerste weken ieder oogenblik te benutten om. buiten te zijn, hetzij in den tuin of op het balcon, en daar zoo mogelijk koffie drinken en eten. Is het te koel, dan slaat men een wollen doek of jakje om of trekt dikkere kleeding aan. Hoe meer men bui ten is en zoo mogelijk wat luiert, hoe.meer nut zal men hebben van de vacantieweken. De huisvrouw moet deze nakuur zeer ze ker volgen en hare bezigheden zooveel mo gelijk beperken. Waarom is het noodig on middellijk te beginnen met groote kamer beurten en allerlei andere werkjes, die even goed uitgesteld kunnen worden. Het is veel beter om met dit alles te wachten tot. het najaar en na de vacantieweken een nakuur thuis te volgen, waardoor iedereen veel meer profijt zal hebben van de weken elders doorgebracht! HUZAREN-SLA. 200 Gram koud gehakt, eenige inge maakte uitjes en augurken, 1 haring, 2 hard gekookte eieren, 3 lepels azijn 1 lepel slaolie, peper, zout en 1 krop sla, 1 tomaat, gehakte peterselie. De sla wordt schoongemaakt, gewasschen en uitgeslagen, daarna op een langwerpige, schotel uitgelegd, hierop komt het aan blokjes gesneden gehakt, dat aangemaakt is met olie en azijn, peper en zout. De rand wordt gegarneerd met plakjes ei, tomaat, uitjes en aan waaiertjes gesne den augurkjes, terwijl de aan smalle reep jes gesneden haring ov rhet vleesch wordt gelegd; het gch*eel bestrooien met peterse lie. Inplaats van haring kan men ook ansjo- zet om de zoute smaak wat aan de visch vis gebruiken, die vooraf in de melk is ge- te ontnemen. en bij onze tasch? Kraagjes zien we op allerlei manieren gebruikt en misbruikt. Denk er aan, lang niet iedere japon vraagt om een kraagje van piqué al staat dat op spor tievere jurkjes snoezig; kant, valencienne, kleine strookjes, een bloem, voor alles geldt: de juiste kleinigheid op de juiste plaats, waarmee dan hier bedoeld wordt, de jurk die er wérkelijk mee opknapt en waar ze bij hóórt. KLEINIGHEDEN.... zijn o zoo veel waard en vormen zeker niet 't minst belangrijke on derdeel van onze garde robe. Onze handschoe nen, letten we daar wel genoeg op? En past de ceintuur wel bij de jurk HET NIEUWE MODEBLAD. Is er alweer een nieuw modeblad, er ko men er telkens meer en al te veel keus op ieder gebied is er niet in. De onwaarschijnlijk slanke figuren die we zien afgebeeld, zijn wel heel mooi om naar te k ij k e n, maar de werkelijkheid is niet zoo aantrekkelijk, omdat dergelijke plaatjes zeer bedriegelijk zijn. Oudere dames, en degenen, die een moei lijk figuur hebben, vinden niet gauw iets naar hun smaak Er is een nieuw modeblad Het Practisch Modeblad! Nu zult U ongetwijfeld zeggen, dat dat niet nieuw is, maar oud, in de beste zin van 't woord en wèlbelcend. Maar U, die dit mooie blad goed kent, weet toch, dat het zich telkens vernieuwt, dat het voortdu rend met den tijd en met de wenschen van zijn abonnée's meegaat. Iedere maand is 't Practisch Modeblad weer opnieuw... nieuw! Bent U ten einde raad, kunt U werkelijk niets vinden, dat U staat, komt het altijd duurder uit dan U gedacht had en nooit naar Uw zin? Waarom maakt U dan zelf Uw Japon nen en mantels. Een goed knippatroon kost U haast niets ,U kunt een patroon speciaal voor U laten maken zonder noemenswaar dige onkosten. Zelf maken is de oplossing als U in der gelijke moeilijke omstandigheden verkeert, ziet U er tegen op? Wist U dan niet, dat dat altijd nieuwe Practisch Modeblad juist aan U heeft ge dacht? In het laatst verschenen nummer vindt U zeker juist dat, wat U noodig heeft. Een knippatroon? Dat bestelt U, en U kunt er zeker van zijn dat U het zoo spoe dig mogelijk krijgt toegezonden. Mislukken? Uitgesloten! U hebt immers een patroon van het nieuwste nummer van het Practisch Mo deblad! JURKJES VOOR KLEINE MEISJES. No. 20225. Jurkje voor meisjes van 2—4 j. Noodig is 1.25 M. stof van 100 c.M. breed. Het jurkje is uit één stuk en van dunne stof of waschzijde gemaakt. Het is van in- haalwerk voorzien en heeft een breede zoom. Inplaats van mouwtjes zien we stroo- ken, wat heel aardig staat. Patronen verkrijgbaar a f 0.48. No. 20226. Jurk voor meisjes van 810 j. Benoodigd materiaal 2.15 M. stof van 80 c.M. breed. Rood en blauw gemoesd wol len mousseline is soepel genoeg om deze jurk van te maken. De hals is vierkant uitgesneden, en aan de bies die deze afmaakt, zijn de strooken gezet, die de vleugelmouwtjes vormen. Deze zijn evenals de rok voorzien van gedeeltelijk ingestikte en aan den onder kant uitspringende plooien. De lange smal le ceintuur wordt gestrikt. Patronen verkrijgbaar a f 0.48. No. 20227. Jurkje voor meisjes van 68 J. Benoodigd materiaal 2 M. stof van 90 c.M. breed. Zachtgekleurde Bembergzijde is het mooiste voor dit lieve jurkje. Het wordt versierd met smoèkwerk. Het blouse-gedeelte wordt aan gladde schouderpasjes gezet, ook zetten we hier aan de pofmouwtjes. Het ceintuurtje begint bij de gesmockte gedeelten en wordt aan den onderkant ge- stikt, - - ...w— BAKVISCHJURKJE. No. 20222. Benoodigd materiaal voor maat 42 3.50 M. stof van 80 c.M. breed. Geruite indanthren stof is aan te beve len voor dit aardige eenvoudige japonnetje, waarvan het blousegedeelte van voren ge sloten is en vleugelmouwtjes heeft. In de rok zijn aan de voor en achterzijde diepe plooien gelegd. De verkorte zij banen eindigen in zak jes. Patronen verkrijgbaar in maat 42 en 44 d f 0.58. MODEGRILLEN. Verschillende opgewerkte randen, i i De damesjaponnen en blouses worden nog steeds gaarne met op gewerkte randen gegar neerd en ontegenzegge lijk is het effect in den regel buitengewoon apart en gedistingeerd. Verschillende weefsels leenen zich uitstekend tot het uithalen van draden, vooral linnen en de in de lengte of breedte gewerkte ran den geven aan de een voudigste modellen ca chet. Men ziet echter ook open randen toegepast op andere weefsels, waardoor weliswaar een imitatie verkre gen wordt van de oor spronkelijke open naai- sels, doch waarvan het resultaat eveneens zeer goed voldoet. Zijden mantels en japonnen en ook dun ne wollen kleedingstukken worden op deze wijze gegarneerd en veelal zelfs gemoder niseerd. De kleine hockafbeeldingcn geven een werkproef weer. Om de randen te wer ken worden van twee stofdeelen de rafel kanten ingeslagen en op den gewenschten VERZORGDE HANDEN ONDANKS DEN INMAAKTIJD! Inmaken is een prettig werk, doch het vervelende ervan is, dat het maar al te duidelijke sporen nalaat aan de handen. Hoevele huisvrouwen hebben deze ver* zuchting reeds niet geslaakt, doch wij vra- gen U in gemoede: „Is dit noodig?" en la* ten er onmiddellijk als antwoord op volgen, dat zulks niet het geval is. Wij vinden een uitstekend hulpmiddel in gummihandschoenen, die wij aantrek ken bij het wasschen, schillen en ontpitten van vruchten. Het is een verkeerde opvat ting, dat gummi handschoenen een minder goede smaak geven aan de vruchten, zoo als sommigen denken. De handen moeten vóór men de handschoenen aantrekt, gron dig worden ingevet, waartoe zij beter zit> ten. Ingeval men handschoenen te lastig vindt, kan men ook gummivingers dragen, vooral de wijsvingers moeten niet vergeten worden. De rug van het mes, waarmede men schilt, moet voorzien worden van een zeer clun reepje kurk, met een insnede in het midden, zoodat de kurk aan beide kan ten komt. De indrukken op de vingers zijn hierdoor minder en de gummi houdt lan ger stand. Mochten zich toch nog vruchtenplekkert aan de handen vertoonen, dan verwijdert men deze met citroenzuur en zeep, soms is zelfs een oplossing van wijnsteenzuur noo dig. Steeds moeten de handen na deze be handeling flink ingevet worden en daarna doet men nog een kwartiertje oude katoe nen handschoenen aan, zoodat het vet goed, op de huid kan inwerken. De nagelriemen, die in den regel het minst gemakkelijk zijn schoon te krijgen, worden gebet met een watje, dat in water stof gedrenkt is. Onder de nagels wordt het vel schoongemaakt met een dun watje, dat om een tandenstoker is gewikkeld en in waterstof vochtig is gemaakt. EEN VIJFTIENJARIGE BAAN- WACHTSTER. Inako Swziko, een 15-jarige JapanscKe !s zeker wel de jongste baanwachtster den wereld te noemen. Zij vervult haar betrekking op een klein station Scho in de provincie Mie. Dit flin ke jonge meisje heeft een werkdag vanaf 's morgens 5.50 totdat de laatste avond- trein gepasseerd is om 9.55, daarna is haar dagtaak afgeloopen. Vier en dertig treinen passeeren gedurende dezen tijd het sein huis tusschen de lokaalspoor Matsuzakai en Inan en niemand helpt haar bij haan werk, dat de grootste oplettendheid vei> eischt. De reden, dat zij deze gewichtige post vervult, is, dat haar vader, die baanwach ter is, reeds geruimen tijd ernstig ziek is en zij hem vervangt om in de behoeften van het gezin te voorzien. 's Lands wijs, 's lands eer. Er zijn landen, waar het openlijk geverï van een kus als in strijd met de goede ze den wordt beschouwd. In verschillende Oostersche landen, o.a. in Japan is kussen op het tooneel verboden en wie in China een bioscoop bezoekt, zal bemerken, dat nimmer een liefdespaar elkander kust op het doek. Verloofden zullen in China nimmer ge armd op straat loopen, doch op behoorlij ken afstand van elkander. UITSTEKENDE KNIPPATRONEN. Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5 b, Den Haag. (Girorek. 191919, t.n.v. de Knippatronendienst). Een zeer groot aantal modellen zijn af gebeeld in het zomernummer van „Hef Practisch Modeblad", dat gaarne na inzen ding van 10 ct. porto kosteloos aan lezeres sen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld. afstand op reepen papier geregen, dicht langs den kant, daarna worden op gelijke afstanden dwarsdraden genomen, welke omgewerkt worden, door er de draad eeni ge malen om te halen. De werkwijze doet eenigszins denken aan het omwerken der spijltjes van Richelieu werk.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8