F eest in het Nieuwe Land Wordt benzine duurder? Wieringermeer viert het eerste Lustrum. Heidebrand bij Soesterberg Geteisterd Sjantoeng De griezelige vondsten bij Wuestwezel Donderdag 22 Augustus 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9791 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prlj3 pei 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN. TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85. Iedere regel meer 15 cent Cbewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het bezoek van den Minister Gister, Woensdag 21 Augustus, was dan eindelijk, na dagen van voorbereiding, de dag aangebroken, waarop de Wieringermeerbewoners hun derden polderdag. den polderdag 1935, zouden vieren, een dag die ditmaal aan beteekenis won, omdat dan tevens het feit zou worden herdacht dat op 31 Au gustus 1930, dus 5 iaar geleden, de Meer droogviel. Begunstigd door heerlijk zomerweer werd de feestdag ingezet met feest voor de schooljeugd, zoowel voor die te Slootdorp als die te Middenmeer. Per motorbooten, getooid met oranie en vlagge tjes, kwam te ongeveer 10 uur de Slootdorper ieugd te Middenmeer aan, waar, nadat de kinderen van vlaggetjes waren voorzien, de geheele Wieringer- mcersche schooljeugd in marschtempo een optocht door de straten maakte, waarbij volksliederen wer den gezongen. Aan de ongeveer 400 kinderen wer den ververschingen verstrekt en ze werden voorts voortreffelijk bezig gehouden door een goochel- .voorstelling. op het schoolplein. Te ongeveer 12 uur vertrokken de kinderen weer naar Slootdoi'p. Des middags hadden de feestelijkheden voor de 'ouderen plaats.' Aan de arbeiders, in dienst van de Cultuurmaatschappij was om 12 uur vrijaf gege ven, zoodat vooral later op den middag door velen de feestelijkheden werden bijgewoond. Allereerst vermeldde het programma: behendig- heidswedstrijdên voor motorfietsen. De uitslag van de wedstrijden vermelden we aan het slot van dit overzioht. Be Minister van Waterstaat arriveert. 1 Het is ie kwart voor drieën als de Minister van Waterstaat, de heer Jhr. Ir. O. C .A. van Lidt. de Jeude op het terrein arriveert en daar wordt, ont vangen door den Voorzitter van de feestcommissie, denheerPeters, burgemeester van Medemblik. Zijne Excellentie is vergezeld van den heer Ir. van der Steur, hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat en van Ir. S. Smeding, directeur van de Wieringermeerdirectie, Van de behendigheidswedstrijden voor motorfiet sen worden nog een paar ritten gereden en dan neemt de heer Peters het woord, om den Minister namens de bevolking van den polder hartelijk wel kom te heeten en daarbij een overzicht te geven van de beteekenis van dezen dag. Spr. herinnert daarbij aan do simpele woorden op den gedenksteen: 21 Augustus 1930 viel de meer droog. Heel simpele woorden, doch die veel beteekenis hebben. Spr. doet dat uitkomen door te wijzen op de verschillende pe rioden: van het plannen maken, plannen vaststel len, de werkelijke droogmaking en tenslotte de kolo nisatie. Vooral de menschen die aan de diverse werkzaamheden hebben deelgenomen, voelen de beteekenis van de woorden waarmee de datum van -de droogvalling. wordt aangeduid en zij voelden de •wenschelijkheid om eens een terugblik te werpen op datgene wat voorbij was. Zoo ontstond de eerste ploderdag in 1933 en zoo wordt nu deze polderdag midden in den polder gevierd en tevens herdacht liet 5-jarig bestaan van den polder. Spr. doet dan voorts uitkomen hoe in den aan- jvang nauwelijks van een gemeenschap kon worden gesproken, doch dat er nu is een bevolking met meer eenheid en met velerlei vereenigingen, zoodat de jpolderfeesten nu georganiseerd zijn door een com missie, afgevaardigd uit zeer veel vereenigingen. -Spr. heet clan den Minister namens de bevolking -hartelijk welkom, dankt voor zijn belangstelling, -waarin de bevolking een blijk van medeleven ziet, •en wijst op de malaise, die ook de menschen, die in onzen polder het pionierswerk verrichten onder vinden. Wijzende op het gevarieerd programma, dat ,cle commissie met veler medewerking heeft samen gesteld hoopt spr. dat Zijne Excellentie een pretti- ,gcn middag in dezen door den zon beschenen polder moge hebben. Applaus. De heer Pete.-s wendt zich vervolgens in vrien delijke bewoordingen tot de heeren Ir. Van der Steur en Ir. Smeding, zijn genoegen uitsprekende dat bei de heeren dezen clag hebben vrijgemaakt om hier •tegenwoordig te zijn. De Minister voert het woord. De Minister neemt vervolgens het woord om te gedenken de jaren van ingespannen arbeid, nadat op '27 Mei 19254wercl besloten tot versnelde uitvoering van de droo'gmaking en te herinneren aan de eer ste bedijking in 1926, de voltrekking in 1929, de wer ken van Lelie en Lehman, twee namen, die onaf- scheidelijk zijn verbonden aan de geschiedenis van de totstandkoming van deze twaalfde provincie; het in cultuur brengen enz. enz. Z.E. noemt verschillen- de gebeurtenissen in deze 5-jarige periode, hoe b.v. op 1 December 1930 de eerste bevolking uit 100 ont ginningsarbeiders bestond, hoe ten zuiden van de Haukes weldra de eerste rogge werd uitgezaaid; te Slootdorp het postkantoor en het telefoonstation werden gevestigd, hoe op 1 November 1931 gods dienstonderwijs van 3 kerkelijke gezindten werd ge geven, in Mei 1932 de eerste permanente arbeiders bevolking van 80 gezinnen zich vestigde, om daarna ook te herinneren aan den dag van 7 Februari toen Martinus Sluijter als de eerste op den Wieringer- meerbodem werd geboren. Op 1 Juli 1935 telde de polder 2070 inwoners. Z.E. wijst er op dat de vele bewoners van dezen nieuwen polder lief en leed heb ben doorgemaakt, evenals clat in het oude land plaats vindt, dat men niet moet meenen dat hier het luilekkerland is, doch dat men ook hier door onver- moeiden arbeid zijn dagelijksch brood moet trachten te vinden. De landbouwers hebben ook hier ondervonden, 'de terugslag van den tijd, terwijl ook de neringdoen den geen reden tot tevredenheid hebben over den algemeenen toestand. Maar ook hier zal men alle krachten inspannen om een gezonde samenleving te krijgen en zal ons nageslacht de bewoners van deze nieuwe provincie roemen oan hun ondernemings geest. Z.E. wijst erop hoe steeds grootere oppervlakten in cultuur wórden gebracht, hoe bedrijven verrijzen en op het belangrijke' wetsontwerp om de Wierin germeer als openbaar zelfstandig ilchaam aan te wijzen. Spr. wil niet ingaan op de meerdere malen gestelde vraag of het wel gewenscht is door te gaan met de verdere droogmaking van de Zuiderzee, doch wil wijzeh op de groóte belangstelling die er onder de jonge boeren bestaat, voor de uitgifte van de gronden. Spr. eindigt tenslotte met den wensch. dat zege moge rusten op den arbeid der commissie en dat haar kinderen en kindskinderen de poldercta- gen zullen mogen vieren naar het voorbeeld dezer commissie! Applaus. Mi De heer Ir. S. Smeding zegt daarna ongeveer het volgender Excellentie, Feestgenooten, Toen de polderdag 1935 naderde, hebben wij ons afgevraagd, 'of deze gevierd moest worden. De tijden zijn niet zoodanig, dat feestvieren als een aangewe zen .bezigheid is te beschouwen, maar toch was er bij het Algemeen Bestuur van Uwen polder veel be langstelling deze eerste lustrumherdenking niet on gemerkt voorbij te doen gaan, vooral toen ook bleek dat deze gedachte door de polderbewoners met sym pathie werd begroet. De voorloopige plannen onder vonden enthousiaste medewerking, toen bekend werd, dat Zijne Excellentie de Minister van Water staat het voornemen had kenbaar gemaakt onzen polder op dezen dag met een bezoek te vereeren. Toch heeft men zich onder den indruk van de slechte economische omstandigheden afgevraagd, of het wel juist is in deze tijden feest te vieren. De vraag, welke motieven er toe hebben geleid dit fees telijk samenzijn te bevorderen, kan naar mijn mee ning aldus worden beantwoord: Wij vieren feest., omdat wij dankbaar zijn, dat onze nieuwe polder zich in een zoo kort tijdsbestek reeds zoo voorspoe dig heeft ontwikkeld. In onzen tijd van haast, snel heid en rusteloozen arbeid is het zoo goed een oogen blik stil te staan en achter ons te zien, gelijk dé wandelaar, op het steile pad moeizaam opgeklom men, zich bij het bereiken van een mijlpaal, een oogenblik rust gunt, om een blik achterwaarts te werpen. Overzien wij in gedachten de vijf jaren, wel ke achter ons liggen, dan is er veel, dat tot dank baarheid stemt. Er is in deze jaren hard gewerkt, door allen die een taak te vervullen hadden, en met welk resultaat? Van een zand- en slikwoestijn. „woest en ledig", is een polder gemaakt, die de schoonsto beloften in houdt voor do toekomst. Velen hebben werk en een arbeidsveld gevonden en nog bevindt onze nieuwe polder zich in zijn eerste on'twikkelingsphase. Vanuit alle windstreken zijn arbeiders, zakenmenschen en ook de eerste landbouwers naar hier gekomen en velen hebben ervaren, dat niet allen zijn uitverko ren in deze samenleving te worden opgenomen. Wieringermeer-bewoners, gelijk de bewoners van het oude land, beleeft ook gij moeilijke tijden. Beseft, dat gij op elkaar zijt aangewezen; maakt Uw sa menleving tot één, die de toets der critiek kan door staan. De omstandigheden hebben U hier in een nieuwe wereld samengebacht.. Weest verdraagzaam, helpt elkander de moeilijke tijdsomstandigheden het hoofd te bieden. Gij samen bepaalt de geest, die in dezen polder zal heerschen; dat deze een goede moge zijn. Beseft, dat de boven U gestelde leiding niets zal nalaten Uw samenleving tot een krachtige te maken. Niet door het voeren van een slap en vrij gevig beheer, waarvan niets goeds is te venvachten, maar wel zal worden getracht, de voorwaarden, waaronder ge werkt, zoodanig te doen zijn, dat de strijd om het bestaan met zoo goed mogelijke kansen van slagen zal kunnen worden gevoerd. Nog onlangs hebt ge kunnen beluisteren hoe onze Minister-President ons volk heeft opgewekt schouder aan schouder te staan en gedachtig aan het spreek woord „eendracht maakt macht", door samenwer king kracht te zoeken. Voor samenwerking is het noodig elkaar te kennen, waarvoor een feest als dit zoo gunstige voorwaarden 'biedt. En daarom: viert feest, viert Uw polderfeest en laat dit poldeiTeest telken jare weer de uiting zijn van Uw streven Uw samenleving steeds hechter te maken. Eennheid en samenwerking geven kracht, de kracht die gij behoeft om van Uwen polder, onzen eersten Zuiderzeepolder, er een te maken, die in ons Nederland met eere wordt genoemd. Applaus. Na dit officieele gedeelte vragen de verdere pro grammapunten weer onze belangstelling, n.1. de wedstrijden op rupstrekkers en de demonstratie van de landelijke ruiters, leden van de L.R. Rossinante, van Winkel. Bucephalus, van Barsingerhorn en „Westfriesland" van Schagerbrug. Deze demonstra tie stond onder leiding van den heer J. C. Vethman en zoowel de wedstrijden op rupstrekkers als deze ,deimonstratie had de belangstelling van het steeds in aantal groeiend publiek. Aan muzikale opluistering was geen gebrek, im mers daar zorgde in de eerste plaats de gramofoon- muziek van don heer J. Bosker voor en ook de bei de muziekcorpsen het Wieringermeer fanfarecorps en Soli Deo Gloria. Ook de volksspelen, touwtrek ken, hindernisloop en wedstrijd voor dames, slaag den, terwijl met belangstelling werd gevolgd de 2000 meter-loop door Middenmeer. De uitslagen der gehouden wedstrijden vindt men elders in dit no. Twee millioen vluchtelingen; veertig mil- lioen schade. Peking. Volgens officieele berichten bedraagt het aantal vluchtelingen voor de overstroomingen in het middengedeelte van de provincie Sjantoeng meer dan 2 millioen. De schade bedraagt ongeveer 40 millioen gulden. De gouverneur van Sjantoeng heeft ver klaard, dat de provinciale regeering niet in staat is de 10 millioen per maand te vin den, die noodig zijn voor het onderhoud der vluchtelingen en dat men voor ongeregeld heden vreest. Onafgebroken gaat Italië voort met zijn voorbereidingen voor een eventueelen oorlog in Abessynië. Ongelooflijke hoeveelheden oorlogsmateriaal verlaten dagelijks in talrijke sche pen de Italiaansche havens om naar de Oost- Afrikaansche koloniën verscheept te worden. Een dergelijke verscheping van materiaal in twee naast elkander liggende schepen tegelijk vinden we op bovenstaande foto afgebeeld. k Tolhefting gaat niet door Vermoedelijk heffing op benzine er voor la de plaats. Dezer dagen is gemeld, dat als zeker mag worden aangenomen, dat de regeering zal afzien van de voorgestelde tolheffing op de bruggen over de groote rivieren, waartegen overal in den lande protesten waren gerezen. Wat er voor in de plaats zou komen was ech ter niet bekend. Het „Alg. Hsbl," verneemt in aansluiting op dit bericht, dat de regeering voor de finan ciering van den versnelden bruggenbouw (waarvoor de tofheffing zou dienen) het plan heeft, den prijs der benzine met een halven cent per liter te verhoogen. Het kan uiter aard een tijdelijke verhooging zijn, omdat een bedrag noodig is van f 20 millioen; al thans dit bedrag werd berekend in het des betreffende wetsontwerp. Het gewijzigde financieringsplan heeft, naar we verder vernemen, de departementen van Waterstaat en van Financiën reeds ver laten en is op het oogenblik bij den Raad van State. Het raadsel opgelost Reeds eerder is meegedeeld, dat naar aanleiding van de griezelige vondsten op een stuk bischland van den landbouwer K. de Bie in het tusscheii Wiiesfc- wezel en Breclit gelegen gehucht Achterbrug, aan de NederlandschBelgische grens, waar drie jaar achtereen een lijk werd opgegraven, bij de politie en justitie eenige aanwijzingen waren binnengekomen welke wellicht deze zaak tot klaarheid zouden kun nen brengen. Nadat toch vast was komen te staan, dat de lij ken moesten dateeren van het tijdvak van 1916 tot 1919 werd het meer en meer waarschijnlijk, dat do lijken afkomstig moesten zijn van een oorlogsdrama, aldus de N.R.Ct. De zekerheid van het tijdvak putte men uit het feit, dat het oude mastbosch ter plaatse in 1916 op, last der Duitsche legerautoriteiten werd gerooid, ter wijl in 1919 een nieuw dennenaanplant werd ge daan, welke nu hij het zaveldelvcn successievelijk^ wordt gekapt. Aan politiecommissaris Blommaert kwamen ver volgens geruchten ter oore, dat na het rooien van het oude mastbosch jonge Duitsche recruten, die verblijf hielden in het kamp te Brasschaet, een tijd lang in de omgeving van de boerderij van De Bie werden afgericht, waarbij - meermalen met scherp geschoten werd. De bewoners van de omliggende boerderijen kre gen dan het consigne binnen blijven en ramen en. deuren gesloten blijven. Een paar boerejongens. die destijds rond den 10- jarigen leeftijd waren, beweren thans gezien en/of gehoord te hebben, dat bij het schieten met scherp met mitrailleurs, door een ongeluk eenige jonge re cruten zouden zijn gedood en naar oorlogsgebruik' ter plaatse begraven. In hoeverre deze verklaringen, afgelegd na bij kans 20 jaar en eerst nadat het derde lijk gevon den werd betrouwbaar zijn. valt natuurlijk moei lijk na te gaan. Dit zal echter in de toekomst moeten! blijken, daar voor geval de verklaringen juist zltn, nog een of twee lijken zouden moeten worden ge vonden. Men zal thans trachten uit te zoeken, wel ke Duitsche. troepen-onderdeelen van 1916 tot 1918 in het kamp te Braesschaet, verbleven om daarna de mogelijkheid na te gaan om de identiteit dezer oorlogslachtoffers, die nu op het kerkhof Wuest wezel een laatste rustplaats hebben gevonden, vast' te stellen. Ongeveer 10 H.A. afgebrand* Gistermiddag heeft een zware heidebrand gewoed op het terrein van de militaire luchtvaartafdeeling Soesterberg. Door onvoldoende voorzorgen van het personeel van den aannemer, dat sinds eenigen tijd bezig is, bepaalde deelen heide, in opdracht van de genie, kaal te branden, sloeg de brand over naar een belendend perceel. Vele toeristen en bezoekers van het vliegterrein* alsmede de brandweer uit Soesterberg, de eigen, brandweer van de luchtvaart-afdeeling, verschei dene leden van de Utrechtsche boschbrandweer eni een groot aantal militairen namen aan het blus- schingswerk deel, zoodat men het vuur na IK uur meester was. Niettemin is ongeveer 10 H.A. een prooi der vlammen geworden. 900 H.A. BOSCH IN ZUID-FRANKRIJK VERBRAND. Tüsschen Douenne en Saucats bezuiden Bordeaut is 900 H.A. bosch door brand vernield. De brand is gisteren uitgebroken en verspreidde zich snel en te gen den middag stond een bosch van 4 K.M. breed en 15 K.M. lang in vlammen. Het vuur kwam tot staan voor den breeden straatweg DouenneSoucats.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1