draait Italië bij De instortingsramp te Berlijn. Net vraagstuk der hypotheken. Toepassing Zuiderzee- steunwet Moderne politieke zeden. Nog twintig personen worden vermist. Soldaten werken in drie ploegen nog onaf gebroken om de twintig bedolven arbei ders te vinden. Een speciale red dingsbrigade van ervaren mijn werkers uit het Roergebied. De strijd tegen het grondwater. Reuter meldt uit Berlijn: Het bergingswerk in de ingestorte tunnel in de Hermann Goeringstrasse wordt nog steeds voortgezet. 1 Hoewel de reddingsploeg tot op den bodem van de tunnel is gekomen, vond zij het ge^ deelte waar de arbeiders bedolven moeten zijn, bedekt door zware balken, waardoor men de arbeiders nog niet heeft kunnen be reiken. Het gerucht gaat, dat de arbeiders, die be dolven zijn, nog teekencn van leven hebben gegeven. Volgens voorloopige gegevens worden 20 arbeiders vermist. Reddingsbrigade mijnwerkers per vlieg tuig naar Berlijn. De toestand is kritiek geworden, door het binnen stroomen van grondwater, waaraan de Berlijnsche bodem zeer rijk is. Men had daarom pompen geïnstalleerd, welke vierhonderd liter per minuut verwerkten, doch deze raakten defect on het peil van het grondwater in den tunnel steeg weer. Gistermorgen heeft men daarom drie speciale pompen in werking gesteld. Gistermiddag omstreeks half drie is een speciale reddingsbrigade van tien mijnwerkers uit het Roer hekken per extra-vliegtuig van Essen vertrokken en om kwart over vijf op het vliegveld Tempelhof aan gekomen. Bij aankomst te Berlijn werden zij direct met ge reed staande auto's naar de plaats van het ongeval vervoerd. Zij hebben zuurstofapparaten en andere toestellen, om de levensgeesten weer op te wekken, meegebracht. Op de plaats van de ramp wordt koortsachtig ge werkt. Den ganschen nacht zijn soldaten van het pionierregiment uit Küstrin bij het licht van sterke zoeklichten aan den arbeid geweest, 's Morgens wor den ze afgelost door andere soldaten. De plaats van de ramp maakt de indruk van een geweldig ravijn. Door de instorting is een enorme kuil gevormd en het zand, dat van alle kanten in de diepte stortte, sleurde balken en kranen, rails en dwarsliggers, struiken en helaas ook twintig arbeiders mee. Dat alles ligt daar dertig meter diep door elkander. Het gevaar is groot, dat verdere zandverschuivingen en instortingen zullen volgen, daarom moeten de red dingsploegen met buitengewone voorzichtigheid te werk gaan. De soldaten arbeiden in de groote hitte met naakt bovenlijf. De brandweer helpt, waar zij helpen kan. Aan alle kanten worden palen en platen den grond ingedreven, om aldus het zand tegen te houden. Een groote boom aan den rand van den Tiergarten, welke vlak bij den kuil stond, maar een hindernis bleek te zijn, werd omgehakt. De boom viel eveneens in de kuil en daar wordt hij thans door de pioniers in stukken gezaagd. Andere soldaten scheppen zonder onderbreking zand. Weer anderen verwijderen balken, planken en andere voorwerpen. De kraan, welke in de diepte is gevallen en ook daar nog allen bedreigt, zal ver moedelijk in de kuil uit elkaar moeten worden ge nomen. De rails van de tram, welke over de plaats van de ramp lag, zijn hier en daar afgebroken, men ziet ze uit het zand uitsteken. Weinige seconden voor de instorting is nog een tram van lijn 15 met bijwagen over de plaats gere den, waar thans die geweldige diepte gaapt. De passagiers uit den bijwagen hadden een oogenblik het gevoel alsof de grond onder hen bezweek, maar de bijwagen werd nog door de motorwagen meege sleurd. Ware de tram enkele seconden later van de Brandenburgertor vertrok leen dan zou hij zeker mee in de diepte ziin verdwenen, dan zou de tramp heel wat ernstiger gevolgen hebben gehad. In den kuil heeft men gisteravond klopsignalen van een der ongelukkigen waargenomen: zii zijn echter na enkelen tiid verstomd. Een aantal Roode Kruis-auto's slaan, met open deuren, vlak bij den kuil, wachtend op de lugubere vracht. Men heeft de draagbaren naar buiten geschoven. Het perso neel zit stilzwijgend, naar den kuil starend. Allen vervullen hier stilzwijgend hun plicht, alleen de machines zijn wat luid en in de verte hoort men trams en autobussen en al het rumoer van de we reldstad. Nog meer mijnwerkers ontboden. Berlijn, 21 Aug. (A.N.P.) Op instructie van Goebbels is nog een ploeg mijnwerkers uit Wietze-Steinfoerde bij Hannover naar Berlijn ontboden. Per vliegtuig zijn de mannen naar Berlijn gereisd, waar zij tegen 11 uur des avonds landden. Onmiddellijk begaven zij zich naar de plaats van het ongeluk. Een nieuwe regeling betreffende schat ting der inkomsten van visschers of vaststelling tegemoetkoming volgens we- kelijksche opgaven. De Rijksdienst heeft voor de IJsselmeervisschers, die volgens de Zuiderzeesteunwet belanghebbenden zijn en tevens gerechtigd tot een tegemoetkoming op grond van art. 13 der wet, een nieuwe regeling vastgesteld betreffende een schatting vooraf en in eens van hun inkomsten uit de IJsselmeervisscherij, of wél om bij niet-toetreden tot die regeling aan vraag te doen tot het vaststellen der tegemoetkoming aan de hand van de wekelijksche opgaaf van hun besommingen. Die regeling loopt over het tijdvak van 2S Juli 1935 tot en met 28 December 1935. Zij is, evenals de aanvraag van wisselende vaststelling der wekelijksche inkomsten, alleen bestemd voor de vischvcrgunninghouders of voor degenen, die, zelf geen vergunning hebbende, alsmede-eigenaar de visscherij tezamen met den vergunninghouder uit oefenen. Men onderscheidt: 1. houders der vergunning A, die bij de toetreding tot de regeling geacht zullen worden uit de IJssel- meer visscherij als inkomsten te trekken over het tijdvak van 28 Juli 1935 t.m. 19 October 1935 f 7 per week; 2. houders der vergunning B, die bij de toetreding tot de regeling geacht zullen worden uit de IJssel meervisscherij als inkomen te trekken: over het tijdvak van 28 Juli 1935 t.m. 19 October 1935 f 5 per week. over het tijdvak van 20 October tot 28 December 1935 niets. De toetreding tot de regeling, of het afzien van 'do toetreding met de aanvrage om de tegemoetko ming, berekend aan de hand der besommingen, ge schieden door ondertcekening eener desbetreffenae verklaring ter gemeentesecretarie der woonplaats van de visschers vóór 1 September 1935. De bedoeling van laatstgenoemde aanvraag is, dat men iedere week besommingsbriefies (verkrijg haar ter gemeentesecretarie) zal inleveren, waarop 'do totale besommingen, vermeld zijn, waarnaar de i ïgemoetkoming als aanvulling der verdiensten zal voorden vastgesteld. Een dergelijke aanvraag kan ook worden gedaan door degenen, die geen tegemoetkoming ingevolge art. 13 der wet kunnen krijgen, maar wel een bij slag op hun bedriifsinkomen bii vervorming van hun bedrijf ingevolge van art. 6 der wet. Voorwaarde voor liet verkrijgen van een tegemoet- \oming of een bijslag op het bedriifsinkomen is voorts, dat de te vangen visch zal worden afgesla gen aan een erkenden vischafslag. Uitzondering hierop kan worden gemaakt, na voorafgaande schriftelijke vergunning, verleend uoor den directeur van den rijksdienst, indien de belanghebbende gewoon was ziin visch buiten den vischafslag te verkoopen. Het verzoek hiertoe dient schriftelijk ingeleverd te worden bii den burgemees ter. met vermelding van de reden, de plaats waar- en den naam van den opkooper aan wien de visch zal worden geleverd. KIND DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN. Gistermiddag is liet 6-jarig zoontje van de familie Erich, wonende aan den IJweg te Halfweg, dicht bij de ouderlijke woning door een passeerende vracht auto, bestuurd door J. G. uit Zaandam, gegrepen. De jongen was op slag dood. Het kind kwam bij het spelen achter een paard en wagen vandaan en had zoodoende de auto niet zien aankomen. DE BENADEELING VAN HET LANDBOUW- I CRISISFONDS. 1 De Centrale Recherche heeft den 28-ïarigen boek houder F. IJ. aangehouden, verdacht^van valsch- hcid in geschrifte, die in dienst is bii den hande laar in vet en slaclitproductcn S.. welke zooals gisteren is gemeld is gearresteerd, in verband met benadeeling van het Landbouwcrisisfonds, even als een vroegere bode van de Crisis Zuivel Centrale te 's-Gravenliage, STAGNATIE BIJ BET VERSTREKKEN VAN GELD. Bespreking van den minister van sociale zaken met belanghebbenden ter ver betering van den toestand. In verband met de stagnatie, die er heerscht inzake het verstrekken van geld onder hypotheekverband, •heeft de minister van sociale zaken, mr. M. Slin- genberg, namens do regeering Vrijdag 16 dezer een bespreking gehouden met vertegenwoordigers van de Verecniging van Directeuren van Hypotheekbanken, van de Nederlandsche Spaarbank, van den Beleg- gingsraad en van de Vereeniging ter bevordering van het levensverzekeringswezen. De minister streeft er naar in den bèstaanden toe stand in gemeenschappelijk overleg verbetering te brengen. Tijdens de besprekingen, die een bevredi gend verloop hadden, werd in het bijzonder naar voren gebracht, dat de onzekerheid, die er heerschte omtrent het lot van den gulden, zoomede het wetsont werp inzake de vaste lasten de credietmoeilijkhedon hadden gestimuleerd. De aan de bespreking deelne mende instellingen zullen de regeering, hetzij indivi dueel, hetzij gemeenschappelijk nader schriftelijk van advies dienen. Ongeluk met zwavelzuur. Arbeider ernstig gewond. In de chemische fabriek van de fa. Reitsma aan den Toekomstwee te Enschede is eisteren een zwa- velzuurvat ontploft, waardoor de 30-iarige arbeider L. e.rnstier werd gewond. Hij was met zijn patroon eenige vaten zwavel zuur aan het nazien, welk zuur gebruikt wordt bij de bereiding van oliën voor de textielindustrie. Daarbij hield L. een brandende lucifer voor de ope ning van een der vaten. Het vat had echter den heelen dag in de felle zon gelegen en daardoor schijnen zich gassen ontwikkeld te hebben. Het me talen vat sprong tenminste met een geweldigen knal Een der bodems verwondde L. ernstig. Hii liep o.a. een dubbele beenbreuk op. De heer Reitsma bescha digde alleen ziin kleeren. maar werd niet verwond. Na voorloopig te zijn verbonden is L. naar het zie kenhuis vervoerd. Tweehonderd gulden uit den trein gevallen. En tema gevonden. Een reiziger, die dezer dagen met den sneltrein van Groningen naar Meppel reisde, heeft daarbij een onaangename ervaring gehad, welke voor hem echter nog goed is afgeloopen. meldt het N. v. h. N. Te Meppel moest hii aangifte doen van het feit dat hii twee bankbiljetten van f100 had verloren. Bii navraag bleek de grootste kans te bestaan, dat dit gebeurd was tijdens ziin bezoek aan de W.C., ongeveer ter hoogte van het station Koekange. Natuurlijk werd Koekange gewaarschuwd, ook al leek de kans heel klein, dat het verlorene zou wor den teruggevonden. Toch ging men aan het zoeken, waarbij het ongelooflijke gebeurde. Het personeel vond in de nabijheid van het station de vermiste biljetten terug! JONGEN DOOR AUTO GEGREPEN. Onder de oogen van ziin moeder gedood. Gistermiddag omstreeks half vier is de negenjari ge iongen H. van Dalen, die op de fiets, in gezel schap van ziin moeder, op weg was naar het Bloe- mcndaalsohe strand, door een auto gegrepen. De iongen was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. Het ongeluk is waarschijnlijk ontstaan, door dat de iongen den weg ter plaatse niet kende. Men schrijft aan de N.R.Ct.: Do thans dagelijks verschijnende berichten om trent onderhandelingen voor de op den eersten Dins dag van September plaats-hebbende wethoudensver- kiezingen maken niet altiid een verheffenden in druk. Somtijds lijkt het algemeene* belang der ge meente wel heel erg uit het gezicht te ziin verlo ren: smalle partii-politiek en persoonlijk streven springen er aan verschillende kanten uit. te voor schijn. Hoe erg het wel toegaat, bleek ons dezer da gen, toen wij het hieronder volgende stuk onder de oogen kregen, bevattende een overeenkomst tus- schen zes raadsleden van een dorp in Zuid-Hol land. die gezamenlijk iuist de meerderheid vormen in den nieuwen gemeenteraad. De betreffende zes raadsleden hebben allen hun handteekening onder het stuk geplaatst, dat opge steld en doorgedreven is door den eersten onder teekenaar. zijnde een lid van de N.S.B.: tweede on derteekenaar is staatkundig-gereformeerd: de vol gende drie zijn leden van de S.D.A.P.; de laatste onderteekenaar is anti-revolutionnair. Het stuk luidt als volgt: Overeenkomst. Ondergeteekenden. allen leden van den raad der gemeente X., verklaren bii deze te ziin overeenge komen en deze afspraak met hun handteekening te bekrachtigen, om bii de in September a.s. verkie zing van wethouders voor deze gemeente, eenparig hun stem uit te brengen op de heeren A. en B. (die resp. s.-d. en st.-ger. zijn). Voorts beloven ondergeteekenden intusschen geen vergaderingen te bezoeken, toezeggingen te doen. af spraken of besprekingen te houden zonder mede weten dezer zes onderteekenaars en zeer zeker niet iets te doen, of na te laten wat ook eenigszins ge acht kan worden in striid of nadeelig te zijn in ver houding tot deze overeenkomst. X. 4 Juli 1935. Commentaar bii deze ...overeenkomst" lijkt ons volslagen overbodig. En straks, in September, leg gen deze heeren vermoedelijk zonder blikken of blozen den zuiverings-eed (belofte) af. Botsing tusschen auto en bakfiets. De bestuurder van de bakfiets ernstig ge wond. Gisteravond ca. 10 uur reed op den Rijksstraatweg den Bosch—Grave onder Schayk, de 38-jarige ijs venter, van Huit Heesch, komende van de Velp- sche kermis, met zijn driewieler huiswaarts. Nabij de steenoven werd de man door een hem achterop rijdende vrachtauto aangereden De man werd van zijn rijwiel geslingerd en kwam met groote kracht op den weg terecht. Voorbijgangers vonden het slachtoffer bewusteloos naast zijn totaal vernield rijwiel liggen. Onmiddellijk waarschuwden zij dr. Sluiters uit Ravenstein, die de eerste hulp verleende. Hij achtte den toestand van het slachtoffer zoo ernstig, dat onmiddellijke overbrenging per ziekenauto naar het St. Canisius ziekenhuis te Nijmegen noodzakelijk bleek. Men vreest voor het leven van v. IJ. De automobilist is zonder naar het slachtoffer om te zien doorgereden. Nieuwe bommenwerpers in Amerika Recordvlucht van Seattle naar Dayton. Dayton (Ohio). Een bommenwerper van 15 ton uitgerust met vier motoren van 750 P.K., elk heeft een onafgebroken vlucht gemaakt van 3700 Kilome ter met een gemiddelde uursnelheid van 400 Kilo meter op een hoogte van 3000 meter. Het vliegtuig vertrok om 12.45 uur van Seattle en arriveerde om 21.45 uur to Dayton. Hiermede is het record van Wiley Post van 3290 meter met een uur snelheid van 450 kilometer op een hoogte van 9200 meter verbeterd. Behalve bommenwerpers van dit type zijn er naar „United Press' meldt, nog vliegtuigen aangekomen van twee andere Amerikaansche firma's, t.w. Glenn Martin en Dougias. In totaal hebben de vliegma chines een waarde van een millioen dollar. De toestel len van Glenn Martin zijn tien ton zwaar en hebben een spanwijdte van 25.30 meter. Een nieuwigheid hierbij vormen de hydraulisch bediende vleugelklep pen, die de stijgsnelheid aanmerkelijk moeten ver- hoogen. Over de technische bijzonderheden der Dou- glas-machines is nog weinig bekend. Kinderloosheid in Amerika. Een derde van de normale gezinnen in de Vereen. Staten heeft geen kinderen. Het bevolkingsbureau van de Vereenigde Staten is tot de bevinding gekomen, dat op elke drie eehuw de paren er één kinderloos is. Het is van meening, dat het percentage kinderlooze paren, dat bij de laatste volkstelling in 1931 op 31.9 stond, sedert dien is toegenomen. De bevolkingsdeskundigen berekenen hun cijfers alleen naar z.g. normale gezinnen. Wanneer gezin nen, die door dood of echtscheiding uiteengegaan zijn, worden meegeteld, wordt het percentage kinder- loozen grooter. In de normale groep waren in 1930 23.352.990 echt paren, van wie er 7.447.328 geen kinderen hadden. Paren in de steden hadden minder kinderen dan die op het platteland. Het percentage kinderlooze echt paren bedroeg in de stad 34.8 tegen 25 op het land. Merkwaardig genoeg wordt de kinderloosheid on der de negers grooter geacht, dan onder de blanken, zulks in verhouding tot de negerhevolking, welke on geveer een tiende deel van de geheele bevolking van de Vereenigde Staten uitmaakt. EEN DOLLE WOLF. Te Esdfin in de Turksche provincie Anada is een dolle wolf in de straten versohenen. Het dier heeft verscheidene uren de stad geterroriseerd en twee personen werden het slachtoffer van het verscheu rende beest. Behalve deze twee dooden, werden nog oen zeventiental personen, en vele koeien en honden gebeten. Ten slotte viel de bevolking in grooten getalo op het beest aan en doodde hot. Alle dieren, welke door den dollen wolf waren geheten, moesten worden afgemaakt, Een gematigd artikel van de Giornale d' Italia. Toenadering tot Engeland Rome. Na wekenlang de scherpste aan vallen op Engeland te hebben gepubliceerd, bevat de „Giornale d'Italia" aan den voor avond van de buitengewone zitting van het Britsche kabinet in verband met het Ita- liaansch-Abessijnsche conflict een artikel, dat een analyse geeft van de betrekkingen tusschen Italië en Engeland en dat opvalt door zijn gematigden toon. Het .Giornale d'Italia" concludeert, dat het in het grootste belang van beide landen is een conflict te vermijden en te komen tot een algemeene on-gerepte samenwerking. Het blad schetst de twee stroomin gen die de openbare meening in Engeland beheer- schen en verklaart, dat in Italië nooit eenige ani mositeit tegenover- Engelrjnd heeft bestaan en dat men in Italië het Engelsche volk nooit verantwoor delijk heeft gesteld, voor de vijandige houding, die in een deel van de Britsche pers tot uiting is gekomen. Italië heeft altijd een openlijke en actieve samen werking met Engeland gewenscht. die haar oor sprong en noodzakelijkheid vond in Europa, doch zich ook dient uit te strekken tot de overige wereld- deelen, Afrika inbegrepen. Na te hebben herinnerd aan de Italiaansch-Engel- sche samenwerking in Afrika in het" verleden schrijft het blad, dat Engeland, nadat het zijn plannen dank zij de diplomatieke samenwerking met Italië kon verwezenlijken, in de huidige omstandigheden slechts denzelfden weg had te volgen. De Britsche imperia listen moesten zich errekenschap van geven, dat het niet Italië was door zijn actie, doch integendeel Engeland door zijn tegenwerking, dat deze traditio neel© Italiaansch-Engelsche samenwerking had ver broken, waarvan tot nog toe vooral Engeland de voordeelen had genoten. De aanwezigheid van Italië in Abessinië beteekende definitieve vrede aan de grenzen en voor eens en voor goed een einde aan de vele Abessijnsche invallen en grensschendingen op Britsch gebied, die waren opgesomd en gelaakt in verschillende Britsche witboeken. Het beteekende een stuk Europa, overgebracht naar een der gevaarlijkste Afrikaansche gebieden, ten bate van geheel Europa. Fransche persstemmen. Parijs. De Fransche pers wijdt groote aandacht aan de te verwachten beslissingen van het Engel sche kabinet en adviseert in meer of minder hof- felijken vorm Engeland, de zaken niet op de spits te drijven en vooral geen besluiten te nemen, die de spanning tusschen Italië en Engeland zonden kunnen vergrooten. De „Intransigeant" schrijft o.a. dat men zelf onaan tastbaar moet ziin om zich tot zedemeester over anderen op te werpen. Het is heel mooi, een beroep op den Volkenbond te doen of zich tot voorvechter van de eerbiediging der verdragen uit te roepen, doch slechts dan. wanneer deze edele denkbeelden door altruïstische gevoelens gedragen worden. En geland heeft bijv. een aparte vlootovereenkomst met Duitschland gesloten en daarmee het verdrag geschonden, alleen omdat het geloofde, daarmee zijn eigenbelang te dienen. Wat het zelf gedaan heeft, kan het Italië niet verbieden. Men kan nipt alleen altiid nemen als men van tijd tot tiid ook niet -weet offers te brengen, zelfs al valt dat moei lijk. Engeland oefent over Abessinië pract.iseh een economisch protectoraat uit. en loopt gevaar, bepaal de voordeelen te verliezen. Doch een Europeesche crisis zou voor Engeland nog veel grooter nadeelen. tengevolge hebben. De „Temps" schrijft in eenigszins gematigder toon ongeveer hetzelfde en spreekt den wensch uit, dat de Engelsche regeering zich niet door haar hui dige slechte luim zal laten beinvloeden. Het staat vrijwel vast, dat Italië te Genève op 4 September vertegenwoordigd zal zijn. Men moet ver hinderen, dat het daar als beklaagde verschijnt of dat met sancties gedreigd wordt, voordat Italië ge legenheid heeft gehad, zijn drijfveeren uiteen te zet ten. In de „Liberté" protesteert de oud-minister en se nator Lemery tegen de afpersingsmethoden van En geland en speciaal van de Engelsche pers tegenover Frankrijk. Als Engeland dreigt, zich uit den Vol kenbond terug té trekken indien Frankrijk het En gelsche standpunt niet steunt, beteekent dat, dat men in Engeland Duitschland de vrije hand wil lar ten. Als Italië echter iets doet, dat men in Frankrijk liever anders gezien had, kan men daarom nog niet de vriendschap met Italië verbreken. De neutraliteit van Amerika Vrijwel zonder stemmen tegen heeft de Amerikaan sche senaat gister de wet op de neutraliteit aange nomen. De wet gaat thans naar het Huis van Afge vaardigden, waar, naar verwacht worden eenige stemmen tegen zullen worden uitgebracht. De wet bepaalt, dat een embargo zal worden gelegd op ver schepingen van wapens naar oorlogvoerende landen, België en de uitvoer van wapenen. De Belgische Staatscourant zal vandaag een ko ninklijk besluit bevatten, volgens hetwelk voor den uitvoer van wapenen en munitie een bijzondere ver gunning noodig is. Jodenvervolging wreekt zich Duitsche schoenfabrieken in moeilijk heden doo rden boycot teöen de joden. Het bolwerk van de nationaal-socialisten In d© Pfalz, Pirmasens, dreigt ten onder te gaan aan de Jodenvervolging. De schoenfabrieken welke de voornaamste indu strie vormen in de plaats, ontvangen dagelijks annu leeringen van orders van Joodsche klanten, welker omzet sterk achteruit gaat door de boycot In nationaal-socialistische kringen is men zeer ver ontwaardigd over wat men noemt „deze chantagc- manoeuvre". MIJNLIFT NAAR BENEDEN GESTORT. Zes gewonden. In de Poolsche steenkoolmijn Brezsze nabij Biala is een liftkooi met vijf leden van de mijncommissie en een machinist, door het breken van een kabel 400 meter omlaag gestort. Aangezien de automatische rem weigerde, viel de kooi met een geweldige vaart omlaag. De zes inzittenden werden ernstig gewond en kon den eerst na een uur worden geborgen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2