fj de OMGEVING Ernstig noodweer boven Napels. Aanbieding huldeblijk aan den heer Mr, D. Breebaart, oud burgemeester van Callantsoog De Bilt seint Predikbeurten. Woensdagmiddag had ten Raadhuize te Callant soog de aanbieding plaats van een huldeblijk aan burgemeester Breebaart. De bijeenkomst werd tot stand gebracht door den Raad, het Algemeen Armbestuur, de Commissie van Plaatselijk bestuur der Noord- en Zuid-Hollandschc Redding Mij., de Commissie v. Toezicht op het agent schap der Arbeidsbemiddeling, en alle gemeente ambtenaren. Tegen drie uur werden de heer en mevr. Breebaart, welke vergezeld waren van de ouders van den heer Breebaart, door de heeren Kruisveld en Dr. Oter- doom ontvangen en binnengeleid, waarna mevr. Kruisveld, mevr Breebaart bloemen aanbood. Toen allen gezeten waren, nam de heer Kruisveld het woord, heette alle aanwezigen van harte welkom, speciaal den heer en mevr. Breebaart, waarna hij de leiding van de bijeenkomst, die een zeer sober, maar niettemin hartelijk karakter droeg, overgaf aan dok ter Oterdoom. Rede van den heer Oterdoom. bieding van het huldeblijk. Aan- Hierna spreekt dokter Oterdoom ongeveer als .volgt: Mijnheer de Eerevoorzitter, meneer en mevrouw Breebaart, dames en heeren! 't Is met groote sym pathie dat ik hier het woord voer namens den Raad der gemeente Callantsoog, het corps gemeenteamb tenaren, Armbestuur, de comm. v. Toezicht op het agentschap der Arbeidsbemiddeling, de Comm. v. plaatselijk bestuur der N.Z.H.R. Mij. van welke maatschappij ik hier tot mijn groot genoegen den secretaris den heer de Booij aanwezig zie. Den 30sten April 1.1. heb ik een belofte gedaan, n.1. dat t.z.t. een tastbaar blijk van waardeering zou wor den aangeboden namens de thans door mij genoem de colleges en besturen. Woorden van waardeering zijn er toen reeds door mij geuit en ik zou in herha ling vervallen, wanneer ik thans zulks ging herzeg gen. Ik refereer mij daarom aan de woorden, toen door den heer Kruisveld gesproken. Woorden, die de groote waardeering voor U inhielden en die luidden: „Burgemeester het spijt me, dat U weggaat". Maar ook allen hier aanwezig, sluiten zich bij deze een voudige uiting aan. Oorspronkelijk hadden wij ge meend deze bijeenkomst te houden in September of October, maar door mijn vertrek naar elders en omdat de wensch te kennen was gegeven, dat ik de leiding op mij zou nemen, hadden wij besloten thans deze intieme plechtigheid te doen plaats vin den." Spr. onthult hierna het huldeblijk, een schil derij van Schelling, voorstellend een duinlandschap. De heer Oterdoom spreekt hierna over de bergen 'en dalen des levens en wenscht de heer en mevr. Breebaart loc, dat ze rust mogen vinden in de da len, ook al zien ze in het, verschiet de bergtoppen. Moge U, ziende op dit schilderij, wanneer gij Cal lantsoog metterwoon mocht verlaten, ons een goede gedachte wijden. Gij waart hier kapitein en stuur man tegelijk en dat is voorwaar in den tegen woor- digen tiid geen gemakkelijke taak. Met de beste wcnschen voor de toekomst besluit de heer Oter doom zijn rede. 'i De heer Kooger spreekt. hierna een kort woord namens den Raad. De rede .van dokter heeft zijn volle instemming; er valt wei nig aan toe te voegen. Spr. hoopt dat de heer en mevr. Breebaart lang plezier van dit blijk van waardeering mogen hebben. De heer Van Meerten spreekt dan een kort woord namens het Armbestuur en de Comm. van plaatselijk bestuur der N.Z.H.R. Mij. Hij spreekt den wensch uit. dat de heer Breebaart en ziin echtgenoote nog lang van dit schoone schilderij mogen genieten en de aanblik ervan de herinnering aan Callantsoog, ook als zii niet meer in de directe omgeving van het dorp zijn, moge verlevendigen en hij herhaling het vele aangename dat de heer Bree- 3)aart met de door spr. vertegenwoordigde colleges verbindt, voor den geest roepen. Burgemeester Breebaart antwoordt. De heer Breebaart. antwoordende, zegt dat het zeer moeilijk is om woorden te vinden, die uiting geven aan zijn dankbaarheid. Spr. wil probeeren om uiting te geven aan wat er thans in hem om gaat. Dokter Oterdoom heeft de vergelijking ge maakt tusschen do dalen en bergen des levens. Spr. wil echter de bergen zien als de hoogtepunten. Na de duinen is er de zee. die verkwikking schenkt. Na de moeilijkheden volgt de rust en de verkwik king. De speciale keus van het huldeblijk stemt spr. tot des te meer dankbaarheid. Persoonlijk hoopt spr. den heer Oterdoom denzelfden avond nog toe te spreken. De heeren Kooger en Van Meerten is spr. dankbaar voor hun waardeerende woorden. Ook den heer Kruisveld is spr. dankbaar voor zijn aanwezigheid en medewerking. De heer Breebaart verzekert om alles te zullen doen. wat in zijn ver mogen is, om Callantsoog vooruit te brengen. Spr. heeft zeer veel medewerking ondervonden van de ambtenaren. Medewerking is in sprekers ambt on misbaar: zonder die brengt men niets tot stand. Ge lukkig is de medewerking in sprekers nieuwe func tie ook uitstekend. De heer Breebaart eindigt, ten slotte met een hartelijk dankwoord, ook namens ziin echtgenoote, voor het mooie geschenk. De eenvoudige plechtigheid werd hierna door 'dokter Oterdoom met een passend woord gesloten. LANGEND IJ K Een groot gedeelte van de aardappelen, die vóór Augustus vanwege de Ned. Groenten- en Fruit- centrale werden ingekuild, omdat ze den minimum prijs niet konden opbrengen, zijn nu verkocht tegen wel geen hoogo prijzen, doch niet onbevredigend. In ïuinderskringen is men over 't algemeen met den loop van zaken tevreden en is men dankbaar ge stemd jegens die Centrale, die zoo'n geschikte oplos sing beeft weten te bewerkstelligen. Had men aan vankelijk vrees, dat dit voor de bouwers op een schadepost zou uitloopen, gelukkig is dit anders ge- loopen. Afgezien van den gcringen oogst van sommi gen door de „onderzeeërs", is het met de vroege aard appelencampagne wel eens slechter gegaan. ZUIDSCHARWOUDE. Bij den gehouden 50-slagenkolfwedstrijd te Koog ban de Zaan behaalde de bekende kolver, de heer P. Molenaar alhier, den tweeden prijs in de eerste klasse met 466 punten. Het bekende winkelhuis van wijlen de wed. Spaans aan het Noordeinde van de gemeente, wordt, na jarenlang tc hebben leeggestaan, afgebroken. Voor rekening van den hoer Hensclmans te Noord- scharwoudo zal er nu een woon- en winkelhuis, met barbierszaak, worden gebouwd. ZUIDSCHARWOUDE. De heer D. van Kleef heeft voor ziin benoemeing tot raadslid bedankt. In ziin plaats is gekozen de heer W. Weel. die ook al eens benoemd was ver klaard, doch later bedankte. SINT P A N G R AS Tot Kassier van de Coop. Boerenleenbank is be noemd de heer C. Spaans, thans voorzitter van den Raad van Toezicht van deze Bank. 1 Wethouderskeuzo. We vernemen, dat de anti-rev. en de chr. hist. raadsfracties, die ieder 2 leden tellen, overeenge komen zijn de wethouderszetels onderling te ver doelen. zoodat het geheele collegé van B. en W. dan rechts zal zijn. HEEREÜGOWAARD GEVANGENISSTRAF. De wed. C. K. en haar zoon. eenige weken geleden aan de Duitsche grens aangehouden wegens een vergrijp- tegen de deviezen-regeling, zijn thans resp. veroordeeld tot 6 weken en 2 maanden gevangenis straf, benevens inbeslagname van de gelden en ieder een boete van 1000 R.M. POLDERVERKIEZING. Bii enkele candidaatstelling ziin tot lid van het Polderbestuur verkozen: C. Poland (Heemraad), aftr. wegens ouderdom K. Kruijer. A. Quant, P. Smit Jbz„ Nic. de Wit, H. Stuiit (Hoofdingelanden) resp. voor de aftredenden P. Tromp (benoemd tot Dijk graaf), P. Wonder Pz. (bedankt), A. de Boer (over leden) en D. Schilder (leeftijd). Herkozen als Hoofdingeland werd G. Kooij Az. BERGEN OPENLUCHT-THEATER V.V.V. Dokter tegen wil en dank, blijspel in 3 bedrijven, door Molière en de Klacht van de koe, van Bredero, door het „Nieuw Schouwtooneel". Het is zeker niet de schuld van het wakkei'e troepje van het „Nieuw Schouwtooneel" onder de bekwame leiding van Ko van Dijk, dat de avond van gister in het Openlucht-theater der V.V.V. ons in geen enkel opzicht heeft kunnen bevredigen. Zoowel Molière als Bredero zijn uit den tijd. Wij zijn niet meer ingesteld op humor uit lang vervlogen dagen en kunnen onmogelijk luisteren naar lange dialogen zonder eenige actie, of het moet dan zijn het rusteloos op en neer loopèn van den speler, die aan het woord is. Het sausje, dat over Molière's blijspel is gegoten, moge dan vroeger pikant zijn geweest, voor den te- genwoordigen tijd mist het alle smaak en geur, waar door dit tooneelgerecht wordt tot een taaie kost, zonder waarde voor hen, die het moeten consu- meeren. Stel u voor, drie bedrijven zonder eenige charme, vol van verouderde begrippen, welke het nu niet meer doen. En dan een gegeven, zoo hopeloos ge zocht en daardoor zoo onwaarschijnlijk, dat men zich verwonderd heeft af te vragen, hoe een tooneelschrij- ver zooiets heeft bij elkaar weten te krijgen. De artisten maakten er intusschen van, wat ervan te maken was. Ko van Dijk als dokter tegen wil en dank was buitengewoon goed op dreef, heeft met Lena Kley, die de rol van echtgenoote van den dok ter speelde, het stuk gedragen, Dat viel temeer op, omdat Ben Aerden en vooral Ko van Dijk Jr., niet bij machte waren behoorlijk tegenspel te geven. Daar ontbrak inderdaad veel aan. Lou Ezerman, ongetwijfeld een tooneelspeler van talent, had een rol welke hem totaal niet lag en was in de Klucht van de Koe heel wat aannemelijker. Trouwens, wat het spel betreft, waren ook Henk Schaer en Ko van Dijk Jr., in deze klucht beter op dreef. Het tafereeltje voor den herberg „Het Zwarte Paard" was subliem en leek zoo uit een schilderij te zijn genomen. Maar de klucht zelve Was het feitelijk wel een klucht? Neen, het was daarvoor te weinig kluchtig. Het eenige lichtpunt was, dat beide stukken zich uitnemend leenden voor een opvoering in de open lucht. De costumes van Serné en Zn., het kapwerlc der firma D. Michels en niet te vergeten de fraaie tooneelverlichting hebben speciaal de Klucht van de Koe tot een mooi kijkspelletje gemaakt. Maar voor het overige meenen wij, dat beide stukken der mate uit den tijd zijn, dat ze op het hedendaag- sche tooneel niet meer thuis hooren. Of het publiek het schitterende theater was voor driekwart ge vuld een werkelijk genotvollen avond heeft gehad, meenen wij dan ook te moeten betwijfelen. C. t. B. HOOGWOUD Naar we vernemen, zal door de Vier Noorder Kog gen in den loop van de volgende week begonnen worden met de verbreeding en de verbetering van den Gouwerweg. Het hout voor het maken der be schoeiing wordt reeds aangevoerd. Door Ged. Staten dezer provincie is goedkeuring verleend op het besluit tot wijziging van de reke ning-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten waarbij aan de gemeente een crediet wordt verleend van ten hoogste f25.000. Bij de politie is aangifte gedaan, dat een hond konijnen van een tweetal ingezetenen dezer ge meente gedood heeft. Een onderzoek wordt inge steld. STORM UIT HET POOLGEBIED. Archangel. In verschillende deelen van het Poolgebied woeden stormen. Verscheidene schepen waren verplicht een onderkomen te zoeken in de baaien. HET LIJK VAN GARETH JONES TE KALGAN. Peking. Dinsdagmiddag is het stoffelijk over schot van den vermoorden Engelschen journalist Gareth Jones te Kalgan aangekomen. De baar werd plechtig met militaire muziek en een eere-wacht binnengebracht. Alle autoriteiten waren bij de rouw diensten aanwezig. HITTEGOLF IN OOST-CANADA. Temperatuur van 100 graden in de schaduw. Groote boschbranden het ge volg. Reuter meldt uit Ottawa, dat het Oostelijk deel van Canada door een hittegolf wordt geteisterd, wel ke reeds 11 dagen aanhoudt. De temperatuur in de schaduw bedraagt hier en daar zelfs 37V2 graden Cel sius in de schaduw. Tengevolge van de gloeiende hitte zijn in New Brunswick, New Scotland en op het Prins Edward-eiland groote boschbranden ont staan. Duizend vrijwilligers zijn bezig met de be strijding der vlammen. Groote hoeveelheden hout en meer dan veertig huizen zijn een prooi der vlam men geworden. De boschbranden in Quebec zijn Dinsdag gebluscht DE VEREFFENINGSCERTIFICATEN VOOR UITVOER NAAR DUITSCHLAND. Zooals wij eenigen tijd geleden meldden is er voor de maand Augustus geen betalingscontingent vast gesteld voor den uitvoer van nootaardappelen naar Duitschland. De vereffeningscertificaten hiervoor worden eerst na 1 September a.s. afgegeven. De Nederlandsche Akkerbouw Centrale deelt thans ech ter mede. dat in overweging wordt gegeven de aan vragen zoo mogelijk voor dezen datum in te die nen, zoodat de event. administratieve voorberei dingen tijdig kunnen plaats vinden. Hoewel bij de afgifte het afroepsysteem zal worden gevolgd, kan hiervan worden afgeweken, indien een exporteur in verhouding tot zijn exportverleden naar Duitsch land voor een evenredig groot deel van het beta lingscontingent aan vereffeningscertificaten zou aan vragen. Bii de aanvrage van de vereffeningscertificaten moet nu het nummer en het bedrag der aan den koo oer ten behoeve van de betreffende Dartii verstrekte Devisenbescheinigung worden opgegeven. Deze ge gevens moeten worden vermeld op de geteekende copie-factuur. Troepenconcentratie bij Straat van Gibraltar. de Groote opwinding teweeg gebracht door de aanwe zigheid van twee Italiaansche watervliegtuigen. Madrid. De correspondenten der Madrl- leensche bladen te Cadiz deelen hun redac ties mede, dat de aanwezigheid van twee Ita liaansche watervliegtuigen bij de Cabo de Tarifa (provincie Cadiz) groote opwinding heeft teweeg gebracht. De Italiaansche watervliegtuigen motiveer den hun aanwezigheid in de Spaansche wa teren met een opdracht Italiaansche muni tie-transportschepen te moeten beschermen. Spaansche troepenafdeelingen zijn reeds gemobiliseerd en naar Cadiz gedirigeerd. Uit de Spaansche garnizoenen van Cordo- va, Malaga, en Sevilla zullen afdeelingen worden verdeeld over het kustgebied van Zuid-Span je. Nader uit Madrid, 21 Aug. De opperbevelhebber van de op de Balearen ge stationeerde Spaansche divisie, die te Madrid ver toefde, is na een kort- onderhoud met den Spaanschen minister van oorlog naar de Balearen teruggekeerd. De Spaansche minister van binnenlandsche zaken heeft den persvertegenwoordigers medegedeeld, dat de berichten uit Cadiz in verband met de nog be staande pers-censuur niet in de Spaansche bladen zullen verschijnen. Geen oorlogszuchtige bedoelingen. Rcut.er meldt uit do Fransche grensstad Hcndaye: Volgens een bericht uit Zuid-Span je nemen do Spaansche militaire autoriteiten in de buurt van de Straat van Gibraltar zekere voorzorgsmaatregelen. Een bataljon infanterie zou, volgens de ontvangen berichten, Dinsdag met autobussen naar Tarifa zijn vertrokken. Gemeld wordt, dat eenige andere batal jons uit Sevilla, Granada, Malaga en andere steden hun garnizoenen hebben verlaten en stellingen heb ben betrokken op strategische punten in het gebied van de zeestraat. Men zegt niet, dat achter deze maatregelen oorlogszuchtige bedoelingen moeten worden gezicht. Een officieele medecleeling is niet te verkrijgen. Brand in het Zwitsersche Consulaat te München. Vijftien gewonden. In het gebouw van het Zwitsersche con sulaat te Munchen is in den nacht op Woens dag te omstreeks 1.20 uur brand uitgebroken De lift was in brand geraakt en de vlam men sloegen snel om zich heen en deelden zich mede aan het binnenste gedeelte van het gebouw, waarin zich gelukkig bijna niemand bevond. De brandweer werkte met twaalf stralen en bestreed het vuur van alle zijden. Bij de blusschingswerkzaamheden liepen, tot 3 uur gisternacht, twaalf brandwachts rookvergiftigingen en snijwonden op. Om 4 uur gisterochtend was het vuur zoo goed als bedwongen. De bovenste etage, waar de kostbaar gemeubileer de ontvangzalen zijn ondergebracht, zijn door het vuur ernstig getroffen, terwijl de lager gelegen eta ges waterschade opliepen. Het zware zinken dak bemoeilijkte het blusschings werk in zooverre, dat de rook geen uitweg kon vin den, waardoor de vele gevallen van rookvergiftiging verklaarbaar zijn, In het geheel zijn bij 15 brandweerlieden verschijn selen van rookvergiftiging geconstateerd, terwijl eenige hunner bovendien snijwonden hebben opge- loopen. Tien hunner moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Aangezien de bureaux van het Consulaat beneden in het gebouw zijn gevestigd, konden de documenten tijdig in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand is nog niet komen vast te staan, doch het is mogelijk, dat hij door kort sluiting is ontstaan. ELF DOODEN. Rome. Dinsdagavond heeft een ontzet tend noodweer gewoed boven de omstreken van Napels. In het geheel ziin 11 personen om het leven gekomen. Tijdens dit hevige onweer hebben zich zware wolkbreuken ontlast. Door den inslag van bliksem en door de watermassa's is ernstige schade aange richt. Het telefoonverkeer tusschen Napels en omge ving werd bijna geheel onderbroken. De electrische trams konden niet meer rijden, omdat geheele wegen vernield waren en de stopplaatsen onder water stonden. In het bijzonder werd Caslella Mare geteisterd. Door het hooge water van drie rivieren werd de stad onder water gezet. Hier en daar stond het water tot 2 Meter hoog. Vier personen zijn ver dronken, vijf anderen ernstig gewond. Militairen en brandweer werden ontboden. Zij trachtten de watermassa's te keeren. teneinde het. gevaar voor de stad te verminderen. Ook te Gragnano heeft het noodweer gewoed. In deze plaats zijn zeven men- schenlevens te betreuren. VCtrBlliCHT WARM Verwachting: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuidelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, behoudens kans op on weer, warm. Verdere vooruitzichten: warm met kans op onweer. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 767. Het dunne pijltje geeft den 'vorigen stand aan TEMPERATUUR: 18 gr. C. 65 gr. F. BESCHERMT UW HUID. Zonnebrandcrême, Nivea- olie. Notenolie, Sparta-olie en Crème Amilda-zonne bruin. Verkrijgbaar in TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZI.TDE 103 SCHAGEN. Groote diamantzwendel in Afrika ontdekt. Kostbare „diamanten" uit gebroken flesschen. i Wolmaransstad (Afrika). De wetenschappelijke vervaardiging van kostbare „diamanten" uit gebro ken flesschen is hier aan het licht gekomen door de bekentenissen van een inlander. Als leider van dit clandestiene bedrijf vertelde hij, dat de „handel" verschillende deelen van Transvaal en de Oranje Vrijstaat besloeg. Een „steen" van dertig karaat, welke zij op hun manier hadden vervaardigd bracht 150 pond sterling op. Maandenlang hebben de makers van de namaak- steenen proeven genomen om de juiste facetten en den goeden glans op een stuk glas te krijgen. Het ruwe materiaal bestond uit witte flesschen met zwaren bodem. Uit het dikke deel van den bodem werd een stuk ter grootte van een shillingstuk geno men en hierin werden facetten geslepen met een amarylsteen. Diamantzuur hielp om hot geval nog echter te maken. Daarop werd het product in een open vuur verhit en in een kom met suiker ge worpen, waar de plotselinge afkoeling heele kleine barstjes veroorzaakte. Aanvankelijk gebruikte men water, doch hierbij werden cle barstjes grooter dan bij een echte diamant. Wanneer het stuk glas eenige dagen in water, dat ijzerroest bevatte, werd gekookt en de roest de kleine barstjes was binnengedrongen, kreeg het precies het uiterlijk van een diamant van gemiddelde kwaliteit. Na een verdere behandeling met diamantzuur was de „steen" klaar voor de markt. Wanneer zij een namaak-diamant wilden verkno pen, wekten de makers het vertrouwen van hun slachtoffers door de onderhandelingen te openen met kleine, echte diamanten. Was de indruk van een serieuzen handel gevestigd, dan kwam men met den „grooten steen" voor den dag. ZONDAG 25 AUGUSTUS. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Maandcolï. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Poel. St. Maarten, voorm. 10.30 uur, Ds. Tinholt Dirkshorn, voorm. 10.30 uur, Ds. De Leeuw, -r- On derwerp: Barmhartigheid. Nieuwe Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Boeke. Winkel, geen samenkomst. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Oosterland, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7.30 uur. Ds. Van Beek. Hoogwoud, geen dienst. Aartswoud, geen dienst. Burgerbrug. geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis. zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Heerhugowaard, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur. Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Hippolytushoef. geen dienst. GEREF. KERK. Kolhorn, voorm. 10 uur en nam. 3 uur. de heer Visch. EVANGELISATIE. Schagen. voorm. 10.30 uur, de heer Kal van Am sterdam. Breezand. voorm. 10 uur. de heer Boon. Nam. 3.30 uur. de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur. de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7.30 uur, de heer H. J. Kraak, van Den Helder. 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 21 Augustus 1935 Hooge Prijzen 2000.— 2700 1000.— 16560 20609 Prijzen van 45.— 754 762 856 923 991 1039 1157 2914 3178 3367 C432 3465 3936 3953 4229 1382 4401 4402 4476 4566 4904 5041 5161 5243 5341 5466 5477 5498 6036 6216 6290 6447 6617 .7129 7159 7207 7315 7765 7770 7938 8056 8534 8757 9154 9426 9561 10344 10635 10872 11342 11692 12065 12403 12773 12799 12823 13296 13308 13599 13617 13659 13864 14042 14278 14320 14698 15122 15366 15706 15773 16165 16192 16742 16776 17085 17360 17766 17825 18099 18239 18321 18331 18623 18709 18743 18860 19072 19141 19448 19937 20398 20636 20761 20800 20878 20945 20999

Schager Courant | 1935 | | pagina 6